Aqetida ibinnenland £and: enJui Stad. en Omgeving. lüeecêericht Bioscopen. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De gemaskerde roover (Wild Westfilm), hoofdrol Tom Mix. Toe gang boven 14 jaar. Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Koning der Wildernis (sens), hoofdrol Buster Crabbe. Toegang alle leeftijden. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, telkens half 8, hoofdnummer Brandend ge heim (rom.), hoofdrol Willi Forst. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag half 3 vertooning avondprogramma. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Million- nair tegen wil en dank (amusementsfilm) hoofdrollen Dolly Haas en Curt Bois. Toe gang voor eiken leeftijd. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. 613 Aug. eiken dag van 10 tot 10 uur, tentoonstelling van Schilderijen in het Oran jehotel te Bergen. wat tot dusver op het gebied van bedevaarten in de geschiedenis van het Christendom be kend is. Te Lourdes b.v. worden in het gunstigste geval in een heel jaar tijd slechts 1.000.000 pelgrims geteld. (Hbld.) AANDRANG OP AFSCHAFFING VAN ONNOODIG GEACHTE WERKZAAMHEDEN. Een adres van het gemeente bestuur van Strijen (Zuidholland). Het gemeentebestuur van Strijen heeft een adres gericht tot het Centraal Bureau voor de Statistiek met het verzoek de jaarlijks te rugkomende staten, betreffende gemeente verslagen belangrijk te vereenvoudigen, daar door deze staten alle secretarieën overmatig zwaar belast worden in verband met de wet dezer statistische gegevens. In deze staten worden gegevens gevraagd als: „Het aantal geruchten van brand, ver deeling van huisvuil, straatvuil en andere vuilen, oppervlakte van de door den reini gingsdienst te behandelen wegen en straten, de hoeveelheden water, noodig voor reini ging der straten enz. enz. Aan de gemeente besturen is adhaesie verzocht aan dit adres PROF. K. Ph. SLUITER OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht te 3 uur is te Eer beek (Geld.) op 78-jarigen leeftijd overleden prof. dr. K. Ph. Sluiter, oud-hoogleeraar te Amsterdam. Prof. C. P. Sluiter, die op 16 November 1854 geboren is, heeft, nadat hij de H. B. S. te Amsterdam had afgeloopen, gestudeerd aan de universiteit te Amsterdam, vervolgens aan die te Leiden en daarna zoölogie te Hei- delberg. In 1878 promoveerde hij tot doctor aan de Leidsche universiteit en nam in het zelfde jaar deel aan de eerste expeditie „Willem Ba-rente" naar de Noordelijke IJszee In 1879 volgde zijn benoeming tot leeraar aan de H. B. S. te Batavia es onderzocht hij de fauna van de Baai van Batavia. Billiton en Krakatau. In 1891 werd hij benoemd tot lec tor aan de universiteit te Amsterdam om les te geven in de zoölogie. Van 1898 tot 1924 doceerde hij deze wetenschap als hoogleeraar aan genoemde universiteit. De overledene schreef belangrijke ver schillende belangrijke werken, waaronder „De dierlijke parasieten van den mensch en onze huisdieren". Voorts publiceerde hij taliijke artikelen in het Natuurkundig tijdschrift van N*der landsch-Indië over de fauna enz. van de ïavazee (18781891). GEEN BETREKKINGEN VOOR BUITEN!..ANDERS MEER. Aan dc Nederlandsche rijks universiteiten. De curatorencolleges der Rijksuniversitei ten is door den minister van Onderwijs te kennen gegeven, dat buitenlanders niet in aanmerking komen voor benoeming tot assis tent. Slechts bij hooge uitzondering en dan bij wijze van overgang zijn dit jaar nog en kele plaatsen van assistent door buiten,an- iers bezet. VLEKZIEKTE BIJ VARKENS TE BELFELD. In de Limbuqjsche gemeente Belfeld heerscht In ernstige mate de vlekziekte onder de var kens, vertelt De Crt. De laatste dagen heeft de ziekte zich zeer uitgebreid, in het bijzonder bij de zware vette varkens. Dagelijks komen acht tien sterfge vallen voor. Talrijke boeren in den omtrek laten hun vette varken slachten om een schadepost te voorkomen. Voor verscheidene boeren betee- kent de ziekte een groot verlies. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermorgen is het 19-iarig meisje Bol- Wijn uit Uithuizen in de Wadden tijdens het zwemmen verdronken. Het lijk is gistermid dag in de Wadden gevonden. Zaterdagmiddag is de heer L. v. Beelen uit Noordwijk aan Zee, ter hoogte van den vuurtoren aldaar, bij het zwemmen verdron ken. De man laat zes kinderen na. Zaterdagavond is bij het baden in de Maas bij Wellerlooi verdronken de zestien jarige Jacobs. Aan het Noorderstrand te Scheveningen is gistermiddag, doordat hij te ver in zee ging, verdronken een 30-jarige Duitscher, zekere J. M., die in een hotel in Den Haag logeer de. Het lijk is nog niet aangespoeld. Daar het ongeval op de grens van Wasse naar en Den Haag gebeurde, stellen de poli- tie-autoriteiten uit beide gemeenten een on derzoek in- Aan het stille strand te Scheveningen en het Ververschingskanaal moest de reddings brigade der politie twee keer uitrukken om zwemmers te hulp te komen die door den stroom werden meegetrokken. VERKEERSONGEVALLEN. Auto op een motor en twee fietsers gereden. Gisteravond had op de Rozengracht te Amsterdam ter hoogte van de Spui straat een gecompliceerde aanrijding plaats. Een auto, die op de Rozen gracht in de richting Dam reed, week, nadat hij de tTam had laten passeeren plot seling naar links uit, met het gevolg dat hij in botsing kwam met een motorrijwiel en twee fietsers. Een juffrouw, die op de duo van het motor rijwiel zat liep een hoofdwonde op en moest naar het Binnengasthuis worden vervoerd. E)e overige aangeredenen kwamen met den schrik vrij. Hun rijwielen waren beschadigd. Een doode. Zaterdagavond is een tweepersoonsauto, die een vrij groote snelheid had, te Bigge- kerke (Zeeland) in een diepe droge sloot langs den weg gereden. De wagen is omge kanteld en vrijwel geheel vernield. De twin tigjarige Leidsche student C. W. Schorel, die in den achterbak gezeten was, werd zoo ern stig gewond, dat hij op weg naar het zieken huis is overleden. Van de beide andere in zittende jongelui heeft de 19-jarige J. van Deinse uit Midelburg een vrij ernstige hoofdwonde opgeloopen. Hij is naar het zie kenhuis te Vlissingen vervoerd en maakt het naar omstandigheden goed De derde inzit tende, de 16 jarige B. E. Heise uit Oostka- pelle, die achter het stuur gezeten was en niet in het bezit was van een rijbewijs, bleef ongedeerd. Het gezelschap was op weg van Domburg naar Vlissingen. De doktoren Drijber en van der Harst ver leende geneeskundige hulp. Door motor overreden en gedood. Zaterdagmiddag half zes is het zesjarig jongetje Sch. te Kwintsheuvel (Westland), teen hij plotseling van achter een melkwagen den weg overstak, door een juist passeerend motorrijwiel overreden en vrijwel op slag ge dood. Wielrijder aangereden door auto. Zaterdagmiddag is een zekere Houben, die zich per rijwiel van Amstenrade op weg naar Hoensbroek bevond, door een personen auto aangereden. Het slachtoffer werd in be- wusteloozen toestand en met inwendige kneu zingen naar het hospitaal te Sittard over gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Hij was gehuwd en vader van eenige kinde ren. De politie stelt een onderzoek in, meent a; Crt. Rechts gaat voor. Gistermiddag te 1 uur heeft op het zeer ge vaarlijke kruispunt van wegen nabij het trein station te Hees (N.-B.) een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Een zekere V., komende uit Groningen en gaande naar Sas van Gent, reed op zijn motor in volle vaart op den motor van een zekeren van L., uit Best, die naar Oss reed en den motorrijder geen voorrang gaf. De mo torrijder viel en werd met hoofd- en beenwon den naar het ziekenhuis overgebracht. Van het voorgevallene is proces-verbaal op gemaakt tegen v. L. Onder de tram en gedood. Hedenmorgen is de 52-jarige mej. A. Tijneman, gewoond- hebbende in de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam, op den hoek van den Westersingel en den Zeedijk, even eens te Rotterdam, onder een tramwagen van lijn 1 geraakt. De vrouw werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht. De trambestuurder treft geen schuld. Autoremmen defect. Vanmorgen reed de vrachtauto van de firma Meebel te Amsterdam in het water bij de Kalfjeslaan in de nabijheid van den Amstelveenschen weg. Het ongeluk ge schiedde door een defect aan de stuurin richting. De chauffeur werd licht gewond uit de cabine gehaald. Een dame, die per fiets passeerde, raakte hier door het stuur kwijt en reed eveneens te water Door om standers werd zij op den wal gehaald. Botsing op een kruispunt. Hedenmorgen is bij de kruising de „Tol" bij Nieuwendijk de heer J. W. S., die met zijn motor uit de richting Utrecht kwam, in volle vaart tegen een vrachtauto gereden, bestuurd door H. S. uit Dordrecht, die uit de richting Werkendam kwam. De heer S. bekwam een dubbele beenfractuur. Na verbonden te zijn is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Gorinchem. Zijn toestand is ernsbg; de auto kreeg eenige schade, de motor is gedeelte lijk vernield. DIEFSTAL VAN RIJWIELBEJ.ASTING- MERKEN. Gedurende de laatste nachten zijn van ver scheidene rijwielen, welke te Laren (N -H.) in bergplaatsen stonden opgeborgen de rijwiel- belastingmerken gestolen. In een nacht wer den te Blaricum van een twaalftal rijwielen, welke onder een afdak bij de jeugdherberg De Regenboog waren gestald, alle merken ge stolen. Ook op andere plaatsen werden be- lastingmerken gestolen. De Larensche gemeentepolitie heeft thans den achttien-jarigen G. B. W. uit Laren, ver dacht van diefstal van een rijwielbelasting- merk, gearresteerd Deze heeft bekend. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 7 Aug. 1933. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 542 stuks vette koeien, le kw. 58—60 cent, 2e kw. 43—55 cent, 3e kw. 33—40 cent per K.G. slachtgewicht; 130 melk- en kalfkoeien 120-/ 180; 255 Vette kalveren ie kw. 44-48 cent, 2e kw. 36-42 cent, 3e kw 30—34 cent per K.G., levend- Nucht;re kalveren 3.50- 7.50; 30 Schapen 9—13: 633 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90-110 KG 41—42 cent, zware varkens 39—40 ct vette varkens 36-37 ct per K.G., slachtgewicht; f u* waren 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken aange- Overzicht: Runderen, flinken aanvoer, stuggen handel, later wliliger, hoogere prij zen. Vette kalveren flirtken aanvoer, stuggen handel, prijshoudend. Varkens matigen aan voer, vrijen handel, prijzen vast. Ziet gif muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. GARANTIE VOOR BOLLENPRIJZEN. De minister van economische zaken maakt bekend, dat aan ieder aangeslo tene van de Nederlandsche Bloembollen- kweekcentrale te Haarlem garantie ge geven wordt, dat de minimmprijs voor den binnenlandschen handel in bollen en narcissen, tulpen en hyacinthen zal worden betaald. Deze garantie geldt voor de door den aangeslotene op 15 October a s. nog niet verkochte lever bare bollen, welke voldoen aan de eischen der inlevering, welke door hem zijn geoogst op de bij hem geïnventari seerde oppervlakte, verminderd met de door hem in te leveren, resp. te reser veeren hoeveelheid tot het navolgende maximum: 1. Voor narcissen 9 K.G. per Rijnland- sche roede (R. R.) 2. Vroege tulpen, 175 stuks, maat 10 c.M. en hooger per R. R. 3. Darwin-, Mendel-, Late- en andere tulpen, 195 stuks, maat zift 10 en hooger per R. R. 4. Hyacinthen: a. voor degenen, die reeds in 1932 on der goede controle vrijwillig hebben in geleverd 14.5 hl bollen; maat 13 c.M en hooger per 100 R. R. b. Voor hen, die niet vallen onder a: 12.6 hl bollen, maat 13 c.M. en hooger per R. R. Om voor deze garantie in aanmerking te komen moet de aangeslotene op be schikking van het bestuur der Ned. Bloembollenkweekcentrale, de hoeveel heden minstens tweemaal publiek voor den handel beschikbaar hebben gesteld. Deze garantie zal gedekt worden uit de opbrengst eener heffing op den ex port van de oogsten van 1933, 1934 en 1935, alsmede een heffing tot een maxi mum van 5 cent per R. R. over de plant- jaren 1933—1934 en 1934—1935. NAAR BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Crisisrundveecentrale is met haar werkzaamheden begonnen. Wij ontvingen het volgende communiqué: Bij beschikking van 2 Augustus heeft de minister van Economische Zaken het bestuur der Crisis-rundveecentrale benoemd, zoodat deze centrale, waarvan de formeele stichting op 28 Juni van dit jaar plaats vond, thans hare taak den rundveestapel te beperken kan ter hand nemen. De bedoeling dezer beperking is meer kan sen te scheppen, dat voor zuivel- en melkpro ducten afzet zal worden verkregen. Daaruit zal tevens hebben voort te vloeien, dat de crisis-zuivelwet meer aan haar doel zal kun nen beantwoorden, t.w. dat de melkveehou ders zooveel mogelijk voor hun melk een prijs zullen ontvangen, die de onmisbare productie kosten dekt. Tevens beoogt de beperking dat de prijzen van melkvee en slachtvee op een meer redelijk peil zullen worden gebracht, hetgeen ook noodig is om de Crisis-Varkens- wet beter aan haar doel te kunnen doen be antwoorden. In verband met de in dit opzicht samen gaande belangen van zuivelbereiding, rund veehouderij en varkenshouderij, zijn behalve de voorzitter, in het bestuur der centrale twee leden aangewezen, die eveneens leden van het bestuur der Crisis-zuivelcentrale zijn; twee leden zijn tevens bestuursleden der Ne derlandsche Varkenscentrale, terwijl het vijf de lid meer in het bijzonder als practisch vee fokker is benoemd. Intusschen heeft de commissie tot voorbe reiding van de oprichting der Crisis-rund veeecentrale, na daartoe bekomen ministeri- eele machtiging, een rundveetelling doen hou den en gegevens omtrent het Nederlandsche veehoudersbedrijf naar den toestand op 1 Juli doen verzamelen. De veehouders hebben, enkele schaarsche uitzonderingen daargelaten, op zeer te waar- deeren wijze medegewerkt tot het doen sla gen van deze telling, welke de Crisis-rund- veecentrale de noodige gegevens ter beschik king stelt, welke zij behoeft als uitgangsma teriaal voor verdere voorstellen aan de re geering. De regeering hechtte haar goedkeuring aan de instelling van eene heffing op rund vee, benevens aan de haar aangeboden voor stellen betreffend den eersten te zetten stap op den weg der rundveebeperking. Zal een heffing den prijs van vleesch voor den verbruiker eenigermate verhoogen, men mag niet uit het oog verliezen, dat tot dus ver de daling der voedingsmiddelenprijzen veel verder is gegaan dan de daling der prij zen betreffend de overige onderdeden van le vensonderhoud, steunend op den gang der salarissen en loonen. Uit dien hoofde is een verhooging der vleeschprijzen dan ook ten volle verdedigbaar te achten. Dat neemt niet weg, dat indien een andere bron te vinden ware, uit welke de kosten van deze steunver- leening aan het veehoudersbedrijf bestreden konden worden, de regeering de heffing uiter aard door een anderen maatregel zou hebben vervangen. Eerlang zal aan de veehouders gelegenheid worden gegeven overtallig vee aan de Crisis rundveecentrale te leveren, welke instelling harerzijds, de bemoeiingen der comissie van voorbereiding voortzettend, voorbereidingen heeft getroffen om de overtallige dieren, voor zooveel monelijk, tot waarde te brengen. Voorts w dt aan de centrale een uitgebrei de en vee tig samengestelde commissie van advie -r zijde gesteld, in welke als re- geeringsat seurs zitting hebben mr. F. J. Lietaert P^rbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid en prof. dr. H. C. L. E. sta^tstoezHi"/6111^ V2n veeartsenijkundig Zulks is 'n gevolg van de overweging, dat met de rundveebeuerking verschillende vraagstukken en belangen, de volksgezond heid en de gezondheid van den veestapel ten nauwste rakend, samenhangen. In overeenstemming met het algemeen ge voelen in landbouwkringen beschouwt het bestuur der Crisis-rundveecentrale het niet alleen als zijn taak den rundveestapel te be perken, doch tevens, te pogen die beperking aldus te doen geschieden, dat een betere en gezondere veestapel overblijft. Op grond van deze overweging hebben in de commissie van advies als leden zitting personen uit alle pro vinciën des lands, in verband met de van gewest tot gewest verschillende toestanden, hetgeen vertegenwoordiging van elke provin cie door één of meer vertegenwoordigers in de commissie van advies wenschelijk deed zijn. MET DEN MOTOR GESLIPT. Duorijder breekt een been. Gistermorgen te ongeveer half tien is te Burgerbrug een ernstig motorongeluk ge beurd. Een motorrijder met duopassagier, beiden uit Amsterdam, kwam plotseling te slippen, waarschijnlijk door het losse grint, dat op den pasgeteerden weg lag. De motor rijder kneusde zijn been, terwijl de duorijder een zijner beenen brak. Per ziekenauto van den heer Pouwels uit Alkmaar zijn de gewonde naar het Onze Lie ve Vrouwe-gasthuis te Amsterdam overge bracht. EEN PAAR DAGEN ZITTEN. Zaterdagmorgen is door de politie een persoon aangehouden die nog eenige dagen had door te brengen in het Huis van Bewaring alhier. Hij is daarneen overgebracht. INTREKKING RIJBEWIJZEN. De bevoegdheid om motorrijutigen te be sturen is ontzegd aan den heer C. P. Dub bel d, aannemer te Bergen, voor den tijd van drie maanden, ingaande 22 Juli. KIJK UIT! Zaterdagmiddag werd een meisje, dat zonder aandacht te schenken aan het verkeer, uit het Kennemerpark den rij weg naar den Molen van Piet overstak, door een vrachtauto aangereden, die vanuit de richting Heiloo kwam. De autobestuurder stopte onmiddellijk, doch kon niet verhoeden dat de linkerenkel van het meisje gedeeltelijk onder het linkervoorwiel van zijn vehikel kwam, waardoor dit lichaamsdeel werd ge wond. Het meisje is in de apotheek van Wanna verbonden en per auto naar huis gebracht. Den automobilist treft geen schuld. KLEINE AANRIJDING. Zondagmorgen had op de Laat een kleine aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een luxe auto. Doordat de bestuurder van den vrachtauto plotseling voor een wielrijder moest stoppen, reed de bestuurder van den luxeauto door on oplettendheid tegen den vrachtauto aai waardoor 'n koplamp van den luxe auto werd vernield. FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Gisteravond werd door de politie een wielrijder naar het bureau gebracht, die er van verdacht werd een valschen naam te hebben opgegeven. Bij nader verhoor bleek, dat-hij het door hem be reden rijwiel te Schoorl had ontvreemd. Hij is in arrest gesteld. MUTATIES P. T. T. Benoemd tot electro-technisch ambte naar bij de P. T. T. de beer J. D. G. Mon- tenberg te Alkmaar. Verplaatst met ingang van 1 Septem ber a s. de telefoniste le klasse A W C. M. Vermolen van den Haag naar Alk maar en met ingang van 16 Sept. e k. de telefoniste le klasse M M. Eering van Alkmaar naar den Haag. BLOEMISTENPATROONS- VEREENIGING. De Bloemisten Patroonsver. „Alkmaar en Omstreken" hield Zaterdagavond verga dering in „De Nachtegaal". Van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde, afd. Alkmaar, was een verzoek inge komen om medewerking voor het in het leven roepen van een tuinbouwwintercursus, opdat jongelui zich kunnen bekwamen in den tuin bouw, in hoofdzaak bloemisterijen en bloem bollenteelt. De secretaris had een bespreking gehad met den leeraar van der Laan, die eventueel den cursus zal leiden Bovendien was het verzoek geteckend door den tuin- bouwconsulent ir. Hazeloop. Het stuk werd in handen van het bestuur gesteid ter afdoe ning. Van den Ned. Christ. Landarbeidersbond was een mededeeling ingekomen, dat een lid van dien bond werkt in het bloemisterijbedrijf voor een laag loon en daardoor den bona fiden bloemist op ongewenschte wijze becon- cureert, omdat hij steun krijgt van de werk- loozenkas. Verzocht werd dit onmogelijk te maken. Besloten werd zich met genoemde or ganisatie te verstaan. De voorzitter, de heer Smits, deelde mede dat de Floraliatentoonstelling in Heiloo niet kan doorgaan. De deelname was (mede door de tentoonstelling v: n den H. A. B. aldaar) niet groot genoeg. Besloten is dat de daar uitgereikte planten kunnen meedingen in Alkmaar. De Floraliatentoonstelling te Alk maar werd vastgesteld op 15, 16 en 17 Sep tember in den Muziek*uin. Besloten werd aan B en W. vergunning te vragen voor uitgifte van 1000 loten a 10 cent. De bespreking over straatventerij had tot sic! dat men zal wach ten op hetgeen B. en W. te Alkmaar op het gezonden request zullen antwoorden Men zal zich in verbindint, stellen met dt midden standsbonden, om te bereiken dat het advies in de benoemde commissie gevraagd wordt of zoo mogelijk vertegenwoordiging in ge noemde commissie naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.7 mM t« Scilly. e Laagste barometerstand 747.6 mM te Röst. Verwachting, geldig tot den avond van 7 Augustus: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richting en half tot zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regen of onweer, koele» overdag. Weeroverzicht. Het hooge drukgebied, dat Zaterdag over de Noordzee gelegen was, heeft zich in in tensiteit afnemende Oost-Zuidoostwaarts ver klaard. Over Duitschland, Frankrijk, onze omge ving en Zuid-Engeland is het weer nog fraai, met des namiddags hooge temperatu ren. Over IJsland is de depressietoestand nog versterkender; in den loop van den na middag van gisteren is een gebied van luchtdrukdalingen over Zuid-Scandinavië ge passeerd, daar zware regen brengend (Ska. gen 22 mM., Köln 12 mM.) Een nieuwe barometerdaling schijnt een Zuidelijken koers te nemen, zij strekt zich thans over Schot land en Noord-Ierland uit en zal ten onzent waarschijnlijk het weer ongunstig beïnvloe den. De bewolking zal toenemen en de re gen- of onweerskansén zijn groot. Bovendien zal de temperatuur dalen, het lijkt echter niet waarschijnlijk dat deze storing van langen duur zal zijn, want in het Zuid-Westen he' stelt zich reeds de hooge druk. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGFN AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoog water Laag water dat v m. nam v m. nam, 8 5.44 6.13 2.22 2 41 9 6.25 6.51 3 05 3 22 10 7 06 7.32 3 42 3.57 HOOG- EN LAAG WATER TE EOMOND AAN ZEE. (In Zomer'ijd). Augustus. Hoog water Laag water dat vin. nam. v m. nam. 8 5.41 6 10 210 2.29 9 6.22 6.48 2.53 310 10 7.03 7 29 3 30 34*> TEGEN DE OPHEFFING VKN SCHOLEN. v, Op initiatief van den Bond van Neder landsche Onderwijzers werd Zaterdagmid dag in Central een vergadering gehouden in verband met de opheffing van een aantal scholen in de omliggende plattelandsge meenten, waarbij de betrokken hoofden var, scholen, oudercommissies en gedelegeerden van afdeelingen van Volksonderwijs aanwe zig waren. In zijn openingswoord wees de heer v. Dru- nen op 't belang van deze vergadering. Juist Vrijdag besloot de gemeenteraad van Groot. Schermer niet aan den wensch van Gede puteerde Staten tot opheffing der school te voldoen, het bleek dat de uitvoering overge laten is aan de betreffende burgemeesters en zoodoende kunnen we misschien nog veel af braak voorkomen. De heer Daalder vroeg of de buitenge meenten het op prijs zouden stellen indien het Comité tot behoud der Openbare School te Alkmaar zijn werkzaamheden ook tot bui ten de stad zou willen uitstrekken. Hiertegen blijken eenige bezwaren te bestaan, de wen- schelijkheid komt naar voren uit de verschil lende gedelegeerden een comité te benoemen, wat zich speciaal zal belasten met de actie tegen de opheffing. De actie moet uitgaan van de dorpen, hierin gesteund door een Centraal Comité. Eén der raadsleden van Heer-Hugowaard deed dan nadere mededeeling over den stand van het ope ibaar onderwijs in die gemeente; verzoek is binnengekomen om opheffing van 2 van de 4 thans bestaande scholen, waarop B. en W. gunstig adviseerden. Volksonder wijs heeft inmiddels ter plaatse geadresseerd om aanhouding. De opheffing van deze 2 scholen bracht ontzaggelijk groote bezwaren, een belangrijk aantal leerlingen van die scho len zal naar andere gemeenten trekken, wat misschien nog hoogere kosten met zich ral meebrengen. In West-Graftdijk is nog geen beslissing genomen, maar zal eveneens de zaak nog na der onder oogen gezien worden. De school in Oterleek met 50 leerlingen zal eveneens moeten worden opgeheven, de leerlingen on dergebracht in de nieuwe school op Stompe* toren, welke hiervoor geheel verbouwd zal moeten worden. Op zeer korten termijn eischen gedeputeer de staten thans bericht, wat moeilijkheden met zich meebrengt. In alle plaatsen is het echter de vraag <J inderdaad de opheffing een bezuiniging za beteekenen en dit zal voor iedere school goea moeten worden nagegaan en een pont van actie vormen, het uitbreiden en verbouwen van de bestaande scholen kost ook K€' n Maandagavond werd besloten reeds y* vergadering te beleggen, daar de raad Dj dag over de school een beslissing zal nem.. Uiteindelijk wordt dan een commissie noemd die tot taak zal hebben het coniac met de buitengemeenten te bewaren en van advies te dienen bij de te voeren ac- bestaande uit de heeren H. v. D (Volksonderwijs), J. Daalder (Bond wr, Ned. Onderw.), j. Vermeei (N.O.G.) Prins (Co®ité van Actie Alkmaar).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12