DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY JUoouidaal 7lieuws fBiHnenland BERGEN. ZWAAG. DE STREEK. Voor kBeine tuinen. voor, om ook mee te doen, maar later ging het niet door, omdat men van meening was, dat dat kleine beetje den tuinders toch niet kon helpen. De samenwerking vlot niet. Men was er tenminste wel voor om niet meer met den L. T. B. samen te werken. Er werd ook nog gewezen op de groote tegenwerking, die men van alle kanten on dervindt. De heer P. Swager wilde besluiten of men wel of niet met den L. T. B. wenschte samen te werken of naar een andere organisatie, het Boerencomité, te gaan. De heer J. Kater stelde voor een demon stratie in Den Haag te houden. Ook wilde spr. hier demonstreeren, al mocht het niet. De voorzitter voelde wel voor een demon stratie in Den Haag. Hier kan het niet. Na afloop van de meeting zal een en an der met het hoofdbestuur worden overlegd. Hierna sluiting. CRISIS-RUNDVEECENTRALE. In het bestuur van de crisis-rundveecentra- fe zijn benoemd tot leden P. J. van Haaren te Tilburg, ir. W. de Jong te Arnhem, N. S. Kingma te Boxem bij Leeuwarden, H. K. Koster te Wieringerwaard, A. van Wijnen te Gouda en T. Tromp van Holst te Utrecht (laatstgenoemde is tevens tot voorzitter be noemd); tot directeur de heer S. van Zwa nenberg te 's-Gravenhage. MUSEUM IN DE WIERINGERMEER. De dorpscommissie van de Wieringermeer zal stappen doen om te Middenmeer of Slootdorp een museum te stichten, waarin dan zullen worden ondergebracht de onder scheidene voorwerpen, welke in de Wieringer meer bij de droogmaking zijn opgegraven. Ze worden op net oogenblik bewaard in musea te Hoorn en te Leiden. Gevonden voorwerpen. Een grijze portemonnaie, een licht bruine portemonnaie, een grijze gabardine overjas, een dop van een Parker vulpen, een broche, een zilveren potloor met ingegr. naam, een gouden damesarmband, een speel bal, een paar kinderschoenen, een zakmes, een ceintuur, een huissleutel, een belasting plaatje in étui, een wandelstok, een paar zeemlederen handschoenen, een lipssleuteltje, een parapluie, een portemonnaie met eenig geld, een fototoestel, een gouden dames- speld, een bal, een verbandtrommel, een bos sleutels, een jumper, een damesmantel, een belastingplaatje in étui, een zijden ceintuur, een padvindersportemonnaie, diverse porte- monnaies, een streng halskoralen, twee huis sleutels, twee meisjes, een damesvest, een bagageriem, een zilveren oorbel, een bril in etui, jonge herdershond, een jonge zwarte hond, een kussen van een duo, ten gouden ringetje met steentje, een damestaschje met inhoud, een rugzak, een zilveren broche, een grijze ceintuur, een gouden halsketting met Vangertje, een wollen damestascn. AVENHORN. In de gemeenteraadszitting werd de ge- ffieenterekening over 1932 vastgesteld. Deze wees aan, wat den gewonen dienst betreft: aan ontvangsten 72.952.55; aan uitgaven f 71466.26; batig saldo f 1486.29. Wat den foapitaaldienst betreft aan ontvangsten en uitgaven 14376.50; saldo nihil. Bij den veehouder T. Houter werd ern stige hooibroei waargenomen. Woonhuis en hooiberg werden ontruimd. De brandspuit staat gereed; zoodat men op eventueelen uitslaanden brami is voorbe reid. Dank zij het warme weer worden de augurken bij beduidende kwantums aange voerd. Ze worden deels door de zouters, deels door de Amsterdamsche markt afgenomen. De prijzen hebben zich tamelijk hersteld. 21 SALARISKORTING POLDER BESTUREN IN GELDERLAND. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben een schrijven gezonden aan de besturen van de polderdistricten, pol ders en waterschappen in Gelderland, waarin wordi medegedeeld, dat het in het voornemen van Ged. Staten ligt om te bevorderen, dat op de door de Provin ciale Staten geregelde bezoldiging van bestuursleden er ambtenaren, in dienst vr.n polderdi~tri< t enz en op andere be looningen en vergoedingen een korting van tien procent zal worden toegepast Ged. Staten r ullen zelf overgaan tot het toepassen van zulk een korting met be trekking tot de door hen vastgestelde wedden, belooningen enz. In navolging van de van rijkswege ge troffen maatregelen willen Ged. Staten de»e korting bepalen voor den duur van drie jaren, met ingang van 1 Juli 1933. MEER STEUN AAN DEN TUINBOUW? Verklaring van minister Verschuur Aan het slot der boeteprocessie, welke de diocesane land- en tuinbouwbon 1 in het bisdom Haarlem (L. T. B.) naar Heiloo heeft gehouden, deelde de geeste lijke adviseur, rector Kok mede, daags te voren den minister van economische zc.ken te hebben gesproken, die hem ver klaarde „het met de tuinders he* meest te doen te hebben, doch dat hij met meer dan met deze groep te doen heeft." De minister had verder volgens het L. T. B.-orgaan den rector gemachtigd mede te deelen „dat hij er van was over tuigd, dat vijf millioen gulden als steun voor den tuinbouw onvoldoende is en dat de minister maatregelen zal zoeken, om tot verhooging van dit bedrag te komen." DE RIJKSBEGROOTING GEREED. Het herstel van het budgetair even wicht verzekerd. Het ontwerp-rijksbegrooting voor 1934 heeft het departement van financiën verlaten. In verband hiermede wordt het Cor respondentie Bureau medegedeeld, dat het herstel van het budgetair evenwicht is verzekerd, wanneer verschillende, door de regeering gelijktijdig met de be grooting in te dieren maatregelen door de Staten-Generaal zullen zijn aange nomen. INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en omstreken heeft sinds Octo- ber 1925 zes adressen gezonden aan de mi nisters van justitie ter verdediging en toe lichting van haar ingezonden ontwerp van wet voor het incasseeren van kleine vorderin gen. Minister Donner heeft van dit ontwerp o.a. gezegd, dat hij op grond van financieele bedenkingen niet tot uitvoering zou kunnen overgaan en dat het invoeren van het „Mahn- verfahren", zooals in Duitschland reeds be staat, veel meer werk aan de griffies zou ge ven. Tegen dit laatste bezwaar is de Kamer ook opgekomen, nadat zij een onderzoek in Duitschland had doen instellen. Thans heeft de Kamer aan den nieuw op getreden minister van justitie weer een adres gezonden, waarin zij speciaal opkomt tegen minister Donner's uitlating, dat er in de be schouwingen van de Kamer een „buitenge woon speculatief element" zit en aantoont, dat het „Mahnverfahren" juist een groote be sparing voor de griffies in Duitschland mee gebracht heeft en een minimum aan kosten oplevert. Aan het adres is toegevoegd een lijst van 43 groote organisaties op handels- en industrieel gebied, die adhaesie betuigd hebben aan de Kamer van Koophandel mjt haar initiatief. Op grond ook van deze sym pathie van den Nederlandschen handelsstand verzoekt de Kamer den minister de invoering van een wet, in den geest van het ontwerp van 1925, opnieuw onder de oogen te willen zien. N. S. D. A. P. IN LIMBURG OPGEHEVEN? Oeen oefeningen en bijeenkomsten meer, ook niet in Duitschland. Het Wolffbureau te Berlijn verneemt van welingelichte zijde: De jongste uitzettingen van Duitschers uit de Nederlandsche mijnstreek en het verbod, uitgevaardigd door de commissarissen van politie te Heerlen en Kerkrade, volgens het welk buitenlanders niet mogen deelnemen aan oefeningen in den wapenhandel over de grens (het telegram spreekt van „Wehrsport- übungen"), berusten klaarblijkelijk op on juiste berichten in de pers. In die berichten is medegedeeld, dat de Duitsche nationaal-socialisten in Zuid-Lim burg, nu zij zich in Nederland niet met poli tiek mogen bezig houden, zich over de grens begeven om daar hun bijeenkomsten en oefe ningen te houden. Deze voorstelling van zaken komt echter niet met de werkelijkheid overeen. Wegens misverstanden en bezorgdheid bij de Nederlandsche autoriteiten zijn de kring Limburg en de afdeelingen van de N.S.D.A. P. eenigen tijd geleden van Duitsche zijde op geheven. Er worden geen oefeningen en offi- cieele samenkomsten meer gehouden. Den voormal igen leden van den kring Limburg der N.S.D.A.P. is het verbod opge legd de grens te overschrijden als zij de be doeling mochten hebben deel te nemen aan bijeenkomsten of oefeningen op Duitsch ge bied. IN BADINRICHTING VERDRONKEN. Zaterdagavond is te Baarn in de gemeen te-badinrichting een elfjarige jongen uit Am sterdam verdronken. Hij was per fiets naar de badinrichting gekomen. In verhitten toe stand gmg hi] te water. Na eenige oogenblik- en zakte hij naar beneden. Zoo spoedig mo gelijk werd hij uit het water gehaald. Pogin gen om kunstmatige ademhaling toe te nas- sen mochten niet baten. De ouders van den jongen hadden reeds eerder een kind door verdrinking verloren. ALG. NED. POLITIEBOND. Bestuursverkiezing. In de te Arnhem gehouden algemeene ver gadering van den Alg. Ned. Politiebond wer den gekozen tot leden van het dagelijksch bestuur de heeren G. W. Stroink, burge meester van Steenwijkerwold, voorzitter; W. L. H. Koster Henke, oud-commissaris van politie te Harderwijk, secretaris; en H. de Groot, commissaris van politie te Zutphen, Denningmeester. Tot bestuursleden werden Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f0.6* per Bacon. voorts gekozen de heeren G. Wisman, bur gemeester van Nieuwe Schans; W. Zijlstra, gemeenteveldwachter te Menaldum; H. Breedveld, inspecteur van politie te Meppel; J. v. d. Brink, administrateur bij de politie te Velp; P. C. Maas, agent van politie te Zeist; M. van Ee, agent van politie te Bloemen- daal; D. Harkema, schrijver bij de politie te 's-Gravenzande; M. C. Hack, inspecteur van politie te Neuzen; J. H. de Groot, inspecteur van politie te Breda; H. P. Meertens, agent- rechercheur van politie te Maastricht. REGISTRATIE VAN BINNENSCHIPPERS. Instelling van een centraal register zou verbetering in den toestand kunnen scheppen. Spr. concludeerde, dat verbetering van dezen toestand, waardoor aan vele moeilijk heden ten opzichte van de binnenschipperij een einde kan worden gemaakt, is te ver krijgen door het stichten van eer. centraal register, bijvoorbeeld in Den Haag, met ge lijktijdige vaststelling van de wettelijke rege ling van rechten en verplichtingen (Kieswet enz.). Door den schippers legimitatiebewij- zen te verstrekken, moeten zij in elke ge meente van ons land. waar zij zich bevinden, hun rechten kunnen doen gelden en zich van hun verplichtingen kunnen kwijten. NATIONAAL JONGERENVERBOND DEFILEERT VOOR KONINGIN EMMA. De afdeeling Zeist van het Nationaal Jon- geren verbond heeft Zaterdagmiddag in samenwerking van het district Centrum een landdag gehouden in het Oranje park te Baarn. Als sprekers traden op de heeren C. Vlot, algemeen voorzitter van het N.J.V., W. Inden, H. P. Linthorst Homan en mr. O. Verdoom. Na afloop van den landdag ging men naar het paleis Soestdijk waar alle deelneemsters en deelnemers met gestrekte vaandels en ba nieren defileerden voor de Koning-Moeder, die met gevolg op het bordes had plaats genomen. Drie dames hebben een bouquet bloemen aangeboden in de kleuren oranje- blauw-wit met de letter N.J.V. De huldebetooging werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wil helmus en het uitbrengen van een driewerf hoera voor de grijze vorstin. STRENGE MAATREGELEN JEGENS TEWERKGÉSTELDEN. Ongeschikte elementen worden verwijderd en uitgesloten van steunregelingen. Naar het Ned. Correspondentiebureau meldt is met stelligheid te verwachten, dat in verband met molestatie en ongeregeldheden, welke zich in den laatsten tijd op verschillen de werkverschaffingen hebben voorgedaan, met de meeste gestrengheid zal worden opge treden. Elementen, die ongeschikt blijken te zijn en den geest bederven, zullen onverwijld worden verwijderd. Het spreekt van zelf dat werkloozen, die om een dergelijke reden uit de werkverschaffing moeten worden ver wijderd, ook geen aanspraak kunnen maken op uitkeeringen ingevolge de steunregeling. COMMUNISTEN TEGEN FASCISTEN TE ZAANDAM. Te Zaandam, waar gedurende de laatste weken steeds des'Zaterdagsmiddags moeilij k heden zijn voorgekomen tusschen communis ten en fascisten bij het aan den man brengen der partij-organen, heeft eergister de wrij ving tusschen die twee partijen geleid tot een vrij ernstige botsing. Als ordemaatregel had de politie weder de Damstraat aan de communisten als operatie terrein en de Westzijde aan de fascisten toe gewezen. Dit heeft evenwel niet kunnen verhinderen, dat het in de Westzijde tot een vechtpartij is gekomen, waarbij de fascisten de lijdende partij zijn geweest. Een hunner moest zich laten verbinden, omdat een zijner neusvleugels was inge scheurd. Drie communisten werden gearres teerd. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling. De fascisten hebben na dit treffen het col- porteeren opgegeven en zijn te half zes naar Amsterdam teruggekeerd, waarna de rust in de stad is teruggekeerd. WORDT STRAPERLO GEHEEL VERBODEN? Regeering heeft maatregelen in overweging. Nu 't z.g. behendigheidsspel, dat in diverse badplaatsen beoefend wordt en daar in derdaad een attractie blijkt te zijn, zoodat een opleving der bedrijven te constateeren valt niet beperkt is gebleven tot deze sei zoen-ressorten en in diverse plaatsen in den lande clubs gesticht worden, met het doel een of ander behendigheidsspel te exploitee- ren, treft, naar „De Avondpost" verneemt, de regeering thans maatregelen om paal en perk te stellen aan deze speelwoede. De regeering is thans doende met zich te laten voorlichten over de verschillende spel methoden, die worden beoefend. Naar verluidt ligt het in de bedoeling, het zij door het wetswijziging, dan wel door het in het leven roej>en van nieuwe bepalingen, ook het z-.g. behendigheidsspel hier te lande te verbieden. Verwacht wordt, dat nog vóór October aan deze speelwoede een einde zal worden gemaakt. In Rotterdam verboden, maar in 'n randgemeente toegestaan en als dank kreeg het armbestuur aldaar een bedrag van 5000 gulden. De Rotterdammers zullen in hun eigen ge meente verstoken blijven van het Straperlo- spel. Ook voor het gedeelte van Rotterdam, dat meer bekend is onder den naam van Hoek van Holland, zal geen vergunning worden gegeven voor het openstellen van een speelgelegenheid als Straperlo biedt. Toch behoeven de Rotterdammers geen reis naar Scheveningen te maken om aan hun hartstocht voor het spel den vrijen teu gel te laten. Schiebroek, een der randgemeen ten van Rotterdam, met een uitstekende bus verbinding is Zaterdag zulk een inrichting rijk geworden. In de bovenzaal van restaurant Arcadia zijn drie speeltafels opgesteld, die geëxploi teerd worden door een combinatie, welke daarvoor van den burgemeester vergunning heeft gekregen en die uit dank daarvoor een bedrag van 5000 heeft geschonken aan het armbestuur. Er was reeds dadelijk groote be langstelling. Aanvankelijk werd een tafel in bedrijf genomen, doch des avonds was ook de tweede tafel in gereedheid gebracht. LOTERIJPRIJS IN VALSCH GELD UITBETAALD. Oude vrouw de dupe geworden. Zaterdag is een vervalsching van bank biljetten aan het licht gekomen, die reeds ge- ruimen tijd geleden moet zijn gepleegd. Een tachtigjarige vrouw te Amsterdam n.1., die eenigen tijd geleden op een twintigste lot in een particuliere loterij de honderd duizend had gewonnen, kreeg destijds het haar toekomende bedrag voor het meeren- deel in bankbiljetten van duizend gulden uit betaald. Zij bewaarde die aanvankelijk. Pas in de afgeloopen week had zij het geld noodig. Zij ging dus naar het bijpostkantoor in do Borgerstraat om een der briefjes te wisse len. Daar bleek, dat het biljet valsch was De vrouw deed hiervan aangifte bij het politie bureau aan den Overtoom. Thans onder zoekt de politie, wie de vrouw deze biljetten in handen gespeeld moet hebben. HET BURGERLIJK ARMBESTUUR TE EINDHOVEN. Oeen voldoende controle? De secretaris met ziekteverlof. Sinds enkele dagen doen er te Eindhoven vreemde geruchten de ronde over het finan cieel beheer van het burgerlijk armbestuur en in het bijzonder over den secretaris, den heer M. van Hoof. In de gemeenteraadszitting van 24 Juli oefende de heer J. B. J. M. Derks (r.-k.) cri- tiek op de administratie van het B. A., toen het voorstel van B. en W. aan de orde kwam tot goedkeuring van de rekening der ont vangsten en uitgaven van dat lichaam over het dienstjaar 1931. De controleur der ge- meentefinanciën bleek reeds verschillende jaren aangedrongen te hebben op volledige scheiding tusschen kas en administratief werk. Zijn rapport gewaagde djui ook van practische onmogelijkheid van afdoende controle. Niettemin stelde de commissie voor de financiën voor de rekening goed te keuren. Ondanks de verzekering van enk-le woordvoerders der katholieke fractie, dat de uiteenzetting van een der regenten van het De zorg voor het kleine Nu de aardbeienpluk weer tot het verWi behoort krijgen de bedden een schoonmaakbeurt. Waar we op Dollen ilge ken worden alle ranken afgesneden en schen de planten de grond losgemaakt h^T ben we jonge planten noodig voor uito^" ding of verjonging der oude bedden a nemen we daarvoor de sterkste jonJe n' ten. Deze vinden we gewoonlijk het diS bij de moederplant. De jonge p-anten Z? den van de rank gesneden en met een kS opgenomen. Voorloopig planten we ze o een goed besmest bed op een afstand van io c.M. Gedurende de eerste dagen schennen we bij zonnig weer opdat de planten niet sla* gaan hangen. Soms laat men de ranken aan de planten en het geheele bed zal dan smvT dig zijn dichtgegroeid We plukken dan meer vruchten, maar zullen de bedden eer der moeten verjongen omdat bij een zoo dichte stand de oogst spoedig minder wordt Oude bedden, welke we toch opruimen, m* ken we nu leeg De vrijkomende ruimte kan dan nog worden benut voo- den teelt van een late groenten soort. Van de frambozen worden de afgedragen steageis ofgesnedeo en verbrand, waarna de jongt scheuten worden aangebonden. Wat er aan jonge scheuten te veel is. wordt nu reeds wegge, knipt, opdat de overblijvende meer licht en ruimte ontvangen en zich krachtiger kunnen ontwikkelen. Ook de bessen zijn weer afgt. drogen en vertoonen al een echt najaars- beeld. Oude struiken, welke we gehtel of gedeeltelijk willen verjongen, kunnen nu flink worden gesnoeid, waarbij we de oude takken tot op het jonge hout terug brengen, Hoe lager die jonge takken geplaatst zijn hoe beter voor een doelmatig verjonging. Bij jonge stuiken kan het noodig zijn om te lang groeiende gesteltakken wat korter te maken. We knippen deze terug tot op een zijtak. Van de Japansche wijnbessen begin- nen we nu vruchten te plukken. Evenals bij de frambozen zijn ook hier de stengels twee jarig. De nu reeds krachtig ontwikkelde jonge scheuten worden aangebonden, opdat ze niet breken. Wie jonge scheuten maar op den grond hangen. In korten tijd heeft deze dan wortels gemaakt en krijgen we een jonge plant. In het najaar wordt deze van de stengel afgesneden en afzonderlijk opge plant. Het is een uitstekende leiplant, welke ongeveer 3 M. hoog groeit. B. A. voor hen bevredigend was gebleken, bleef de heer Derks op scherpere controle aandringen en motiveerde dat met er naar te verwijzen, dat over 1931 het B. A. acht ton en over 1932 al anderhalf millioen gekost had. De r.Jk. wethouder Buskens kwam er tegen op, dat de controle niet voldoende zou zijn. Zij zal binnenkort zelfs nog verscherpt worden. Met uitzondering van den heer Derks keurde de raad daarop de rekening goed. Naar aanleiding van de loopende geruch ten hebben wij getracht, aldus het HM., na der te informeeren, of het gemeentebestuur na deze opmerkingen toch nog tot controle is overgegaan. Ook over den betrokken tune- tionnaris, die van gemeentewege beiolésgi wordt, konden wij echter geen nadere inlich tingen van officieele zijde krijgen Thans echter deelde de gemeente mede, dat de heer Van Hoof momenteel zijn functie in het B. A. niet waarneemt en hem ziekte verlof verleend is. VERKEERSONGEVALLEN. Kind op een auto geklommen, oveb reden en gedood. Zaterdagavond is een zesjarige jongen uit de Slaghekstraat te Rotterdam In de Polderlaan van een auto, waarop hij ge klommen was, gevallen. Een der wielen is over zijn hoofd gegaan. De knaap was op slag dood. Minister Verschuur in een sloot g* reden. Toen dezer dagen minister mr. T. J. Verschuur met zijn echtgenoote in een auto op den Rotterdamschen weg nabij Zwijndrecht een vrachtauto wilde voor bij rijden, week deze wagen juist naar links. De auto van den minister moest, om een aanrijding te voorkomen, nog meer naar links uitwijken en kwam daarbij in de tramsporen en vervolgens in een sloot terecht. De minister en mevrouw Verschuur kwamen er bij dit ongeluk goed af; zi/ werden niet gewond. De auto werd och ter vernield. KORTE BERICHTEN. In de Betuwsche gemeenten DruteH Ewijk en Beuningen bestaan wegenplannen, die in totaal een bedrag van een mil'lioöi Na flink oefenen ging het al heel aardig en toen het tijd was plantte hij voorzichtig het blad met de diverse ingrediën- en op zijn hoofd. Wo-Wang stond toe te zien hoe Sim dat JU Uen, ,z0" ei? daar Sim het blad steeds met beide handen wol 'C nc* bij hem vanuit een hoek uit te lachen. „Zie je Wd» Jich,epper'. dat Je het niet kunt. Je hebt een veel te hand lr.^1 w" 'E i"i j vent'e °ls Sim dan probeerde een angst, trUden Zijn beeaen als een espenblad, van en schuifeldt bib' fsloot» 82. Eindelijk liet hij toch beide handen los en scnuiieiui. wrC\v/ naar, gordijn, dat de kamer van den rechter afslo® ^f?;lan^la^te Zi,ch krom- -O- O- ie lijkt wel een beverig 10nd|® Ê'erde hij. „Wat ben je toch een reuze *>P' pper zeg, zooiets moet je op 't tooneel vertoonen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 16