DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk. Uit Aet VaciemetU DaqeÜjfksch 0veezicht tBxiUwCand No. 183 Zaterdag 5 Augustus 1933 135e Jaargang In Weenen zijn weer tal van personen gear resteerd, w.o. zich journalisten bevinden. Frankrijk ziet toe Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag 4 Aug. 1933- De Eerste Kamer is heden ook met reces naar huis gegaan, nadat zij had afgedaan wat er nog op haar agenda stond. In de eerste plaats heeft zij haar goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel tot wijziging van de college gelden aan de hooge scholen, dat reeds den vorigen dag was „aangesneden" met een rede van den heer Ossendorp (s. d. a. p.), die had beweerd, dat men daardoor aan veelbelovende doch onvermogende jongelieden de studie aan de hoogerchool bemoeilijkte. Daar kwam heden o, a. prof. De Savornin Lohman (c. h.) tegen op, die uiteenzette, dat er reeds te veel onbevoegden hooger onderwijs genieten, ter wijl zij die werkelijk begaafd zijn wel in de gelegenheid kunnen worden ges.eld de hooge school te bezoeken. In denzelfden geest onge veer sprak ook minister Marchant, waarna het voorstel zonder stemming werd goedgekeurd. De Kamer heeft zich hierna onnoodig lang bezig gehouden met een aantal naturalisatie- ontwerpen. De heer Van Citters (a.-r.) maakte eenige critische opmerkingen op een paar dier voordrachten, alsof het op den weg eener Eerste Kamer ligt zich met dergelijke kleinig heden te bemoeien en minister Van Schaik moest zich de moeite geven uitvoerig de be streden naturalisaties te verdedigen! De heer Van Citters dreef het zelfs zoover dat hij een paar keer stemming liet houden, doch de meerderheid der Kamer stelde hem in het ongelijk. Bij de wijziging van de Landbouwcrisiswet, hierop aan de orde, heeft in het bijzonder de heer Ruiter fr, k.) uitvoerig er over geklaagd, dat het departement van minister Verschuur te weinig voeling hield met de landbouworgani saties. De heer Blomjous (r. k.) beweerde, dat het voorstel een stap in de richting van autar kie is en pleitte voor hooger invoerrechten, ook ten bate van de nijverheid. De heer I. W. J. bar. De Vos van Steenwijk (c. h.) kon in het algemeen wel meegaan met het regeerings- beleid, doch ipeende ook, dat de organisaties meer door de regeering moesten worden erkend. De heer Smeenge (lib.) deed een goed woord hooren ten gunste van onze veenderij, die behoefte aan regeeringssteun heeft. Minister Verschuur heeft hierna uitvoerig uiteengezet, dat er, behoudens op enkele punten, uitstekend met de organisaties wordt samengewerkt. Vooral de samenwerking in zake de tarwewet is te roemen. Voor een goede steun aan den verbouw van graan zal wellicht noodig zijn een geringe verhooging van de graanrechten. Maar overigens gevoelde de minister niets voor hooge invoerrechten, welke onze vrije markt zou bederven en het is onjuist, dat bij dit ontwerp een stap naar de autarkie zou worden gezet. Voor de veenderij kon de regeering op het oogenblik niets be loven. Maar wellicht later! Nadat het wetsvoorstel zonder stemming was goedgekeurd, is ten slotte nog behandeld het ontwerp tot verleening van enkele retorsie- Ie voegdheden. Over het voorstel zelf is zeer weinig gezegd, maar de heer Van Lonschot (r. k.) heeft in verband er mede een uitvoerige rede gehouden ten gunste van de toepassing van de reeds aangenomen Clearingwet speciaal tegenover het transfermoratorium van Duitsch- land. De heer Blomjous (r. k.) pleitte weer voor hooge invoerrechten, vooral tegenover Duitschland. De heer Diepenhorst [a. r.) be weerde, dat dit ontwerp geen inbreuk was op het beginsel van vrijhandel. Minister Verschuur heeft in zijn antwoord zeer omzichtig zich uitgelaten over de plannen der regeering tegenover Duitschland. Hij kon moeielijk op dit oogenblik, nu er nog steeds gelegenheid is om met onze buren te onder handelen, anders doen. Intusschen heeft hij er wel den nadruk op gelegd, dat deze en andere maatregelen bedoeld zijn als afweermiddelen, doch in de eerste plaats preventief moet werken en slechts in de uiterste noodzaak mo gen worden gehanteerd. Met andere woorden: voorloopig blijft de Clearingwet evenals deze Retorsiewet niets meer dan een bedreiging. Maar dat heeft zeker zijn goede zijde. Tegenover den heer Blomjous heeft de minister nog eens duidelijk trachten te maken, dat het zoo maar heffen van invoerrechten niet in heb algemeen belanjfmoet worden geacht. Nadat de Kamer ook dit voorstel zonder stemming had goedgekeurd, is zij tot het najaar uiteengegaan. Onder de gearresteerde correspondenten «an Duitsche bladen bevindt zich, zoo ge meld, ook de Deensche berichtgever van de „Oermania", Gilbert in der Maur, die te See- ield in Tirol in arrest genomen is. De presi dent van de vereeniging van corresponden ten van Duitsche bladen te Weenen, dr. Hartmeyer, heeft eveneens inlichtingen ge vraagd over de arrestatie van deze journalis ten. Over het lot der gearresteerden is even wel nog niets bekend. Te Innsbruck is het naar aanleiding van de teraardebestelling van den nationaal-so- ctalist Kantner, die onlangs door een Heim- wehran doodgeschoten werd, omdat hij niet Neef staan, toen hij aangeroepen werd, tot incidenten gekomen. Partijgenooten en vrien den van den doode wilden een krans leggen °P de kist en eenige woorden ten afscheid spreken, wat de politie niet kon toestaan. Eenige personen moesten gearresteerd wor den en de politie verbood eveneens het zingen van het Horst Wessellied, na afloop van de begrafenis. Ook werd niet toegestaan dat de aanwezigen daarna bijeenkwamen op een gastmaal. De rechtbank te Weenen heeft voorts den nationaal-socialist Winkler uit Krems veroor deeld tot 10 maanden kerkerstraf, omdat hij - volgens eigen bekentenis den nazi Weichselbaum heeft helpen ontvluchten. Deze «eichselbaum wordt ervan verdacht schul dig te zijn aan den aanslag met handgrana ten op een Heimwehrgroep te Krems, waar bij twee personen werden gedood. Represailles van Duitschland. Het officieuze Duitsche telegraafagent- scnap Wolff meldt uit Berlijn dat, nu in Oostenrijk opnieuw een vervolging van Duit- schers is ingezet, het hoofdbureau van de ge neurie staatspolitie van zijn kant een aantal Oostenrijkers heeft uitgewezen, die zich in Duitschland als ongewenschte vreemdelingen gedragen hebben. Het Wolffbureau verneemt voorts nog dat niet aan te nemen is dat hiermede de van Duitsche zijde genomen maatregelen afgeloo- Pen zijn. Wanneer in Oostenrijk de vervol ging van Duitschers wordt voortgezet is er- op te rekenen dat eventueel in nog meer ge- aiien soortgelijke tegenmaatregelen tegen ngewenschte vreemdelingen genomen zul len worden. Er heerscht reeds gedurende eenige maan den een zekere spanning tusschen Duitsch land en Oostenrijk, die zoo groot en belang wekkend is, dat andere Europeesche regee ringen er zich zelfs mee bezig houden. Voor al Frankrijk volgt met groote interesse de ge beurtenissen in Midden-Europa, ook al, om dat een wrijving tusschen Oostenrijk en Duitschland de verst strekkende gevolgen kan hebben. Het spreekt dan ook bijna van zelf, dat het Frankrijk was, dat Duitschland op de vingers heeft getikt. Tegelijk met deze waarschuwing wordt Duitschland een ernstige inbreuk op de be palingen van het verdrag van Versailles ten laste gelegd n.1. het aanmaken van verboden wapenen. Het sensationeele bericht van de Daily Herald beweert, dat men in Duitsch land vliegtuigen bouwt, die heel gemakkelijk tot bom- en gevechtsvliegtuigen kunnen wor den veranderd Er zou in twee naburige landen zwaar artillerie-geschut worden aan gemaakt en in het Rijnland zou de fabricatie van lichte machinegeweren geschieden, ter wijl tanks in Würtemberg zouden worden ge- maakt Verder vertelt het blad o.m dat er althans één fabriek is, waar experimenten met gifgas sen voor eventueele productie worden geno- men. Zoals men ziet is deze aanklacht lang niet mis en waar zij natuurlijk in verband wordt gebracht met het optreden van Duitschland naar buiten, zal er zeker aandacht aan worden besteed. Dat dit direct officieel zal geschieden is niet waarschijnlijk, maar dat Duitschland's manipulaties op dit gebied de aandacht van landen als Frankrijk en Oos tenrijk voortdurend bezig houden is ver- klaarbaar Het is echter heel goed mogelijk, dat de geuite ernstige beschuldigingen niet door de feiten worden gedekt. In ieder geval zou een nadere opheldering in dezen gewenscht zijn. De spanning noé verhoogd! Arrestaties in Weenen, Naar het Wolffbureau meldt de Ween- sche correspondent van de Oos. Oostenrijker, wegens zijn art'k®le" Q k d tenrijk met 14 dagen arrest besitraft. Ook Weensche correspondent van de - Zeitung" en de correspondent te Ween het Scherllverlag, Schep^. ziHi g 3cheokv is een Duitsch staatsburger en ne D^tsche gezantschap te Weenen heeft dan ook geïntervenieerd. De autoriteiten te Wee nen hebben daarop de toezegging gegeven dat dez« zaak zoo snel mogelijk zal worden afgedaan. Behalve deze journalisten zijn nog eenige andere personen gearresteerd, o.a. een te Weenen gevestigde advocaat, een tandarts en een dokter en zijn assistent. Deze beide laat- sten hebben familieleden in Duitschland die daar een openbare betrekking bekleeden. Gis ternamiddag is de advocaat, zekere Wachter, evenwel weer op vrije voeten gesteld. DE GROOTE STAKING TE STRAATSBURG. Politieversterking. Thans heeft ook het spoorwegpersoneel be sloten zich bij de staking aan te sluiten. Het personeel van het gemeentelijke abattoir is eveneens in staking gegaan. De voorraad vleesch is nog slechts voldoende tot Zondag, terwijl het kalfsvleesch reeds uitverkocht is. De tramdirectie heeft het personeel aangezegd, dat ieder, die niet onmiddellijk het werk her vat, ontslagen zal worden. Alle onderhande lingen bleven zonder resultaat. De Fransche minister van Arbeid heeft den prefect ver zocht, zijn bemiddelingspogingen te hernieu wen. In verband met de gebeurtenissen van Donderdag is een algemeen vergaderings verbod uitgevaardigd. Slechts vergaderingen in besloten ruimten buiten de stad zijn toege laten. De politie is versterkt door afdeelingen uit Mulhouse, Nancy en andere steden. Voorzorgsmaatregelen getroffen. Gisteren is het te Straatsburg rustig verloopen. Op de belangrijkste punten staan 15 vrachtauto's met politie bezet gereed. Voor den nacht zijn door politie en militairen omvangrijke voorzorgs maatregelen getroffen, opdat botsingen worden voorkomen. In een bespoedigde procedure werejep reeds verscheidene personeri tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Een communistische oproep. Gisteren was te Straatsburg de toestand vrij rustig en men hoopt, dat het revolution- naire karakter der beweging zal afnemen zonder dat er evenwel teekenen zijn die wij- A.n op overeenstemming tusschen werkgevers en arbeiders. Het centraal comité der Fransche commu nistische partij publiceert in de Humanité een in het Fransch en Duitsch gestelden oproep waarin o.a. wordt gezegd: „Meer dan 20.(X)0 van uw mede-arbeiders voeren te Straats burg een heldhaftigen strijd. De staking der 2000 bouwarbeiders voor verbetering van hun hongerloonen was het signaal voor een strijdend eenheidsfront van een groot deel der arbeidersklasse in den hoofdstad van den Elzas. Het Fransche imperialisme wil deze beweging met de grootste gestrengheid onderdrukken. De regeering Daiadier heeft practisch den staat van beleg over Straais- burg afgekondigd. Zij wil o.a. omstandighe den vermijden dat het probleem van de be vrijding van Elzas Lotharingen dat in 1918 met negeering van de rechten der bevolking werd bezet in zijn vollen omvang aan de orde komt. Met de garde mobile, die uit Frankrijk zijn gekomen wil zij de rust van het kerkhof in Elzas Lotharingen, het gebied van een opmarsch in een nieuwen oorlog handhaven". De oproep besluit met de woorden, eischt terugtrekking van de politie, van de garde- mobiles en van de Fransche trorpen. PAUL LOEBE IN EEN CONCENTRATIEKAMP. Met meerdere collega's. Op bevel van den commissaris van po litie te Breslau zijn de te Berlijn gear resteerde oud-Rijksdagpresident Paul Loebe en de vroegere soc.-dem. Rijks dagafgevaardigde dr. Hamburger naar het concentratiekamp te Turrgoy over gebracht. Eveneens werd daarheen gebracht de vrouw van den zich reeds eenigen tijd in het concentratiekamp bevindenden o'ud-Oberpraesident Luedemann, wegens he* verspreiden van valsche beweringen over het kamp. De journalist Kunde, uit gever van het vroeger te Breslau ver schijnende blad „Greifer", is gearres teerd. ZELFMOORD VAN DUITSCHEN JOOD NA ROYEMENT. Fritz Rosenfelder, de oprichter en organi sator van een Sportvereeniging te Sannstadt (Wurtenberg), heeft zelfmoord gepleegd na dat hij om redenen van zijn Joodsche af stamming als lid van deze vereeniging was geroyeerd. In een brief, welke hij voor de leden der vereeniging heeft achtergelaten, schrijft hij naar de I.T.A. mededeelt het volgen de: „Mijn beste vrienden, dit is mijn laatste groet aan U. Geen enkele Duitsche Jood kan er bewust mede instemmen, te worden be schouwd als een verrader jegens de bewe ging, van welke ook de Joden hoopten, dat zij redding aan het nationalistische Duitsch land zou brengen Ik neem afscheid van dit leven zonder gevoelens van haat. Mijn eeni ge wensch is slechts, dat Duitschland weer tot rede zal worden gebracht. Daar ik thans vogelvrij ben, en het mij verboden is, den arbeid te verrichten, welken ik liefheb, maak ik uit eigen vrijen wil een einde aan mijn leven, hopende op deze wij ze aan mijn Christelijke vrienden duidelijk te maken, tot welke gevoelens de Joden thans in Duitschland worden geleid. Hoe goed zou het geweest zijn, indien ik in staat was ge steld, mijn leven te besteden in dienst van het vaderland." DUITSCHE TERREUR MAATREGELEN. Tegen de Marxisten. De Polizeiherr te Hamburg maakt bekend, dat in de toekomst voor alle daden der Mar xisten en der linksgerichte kringen in het Hamburgsche staatsgebied, waarbij de op sporing der daders niet onmiddellijk gelukt, de communistische, resp. de Marxistische lei ders als de verantwoordelijken ter verant woording zullen worden geroepen. Voor iedere propaganda met strooibiljetten, voor lederen overval op nat.-soc. of leden der na tionale bonden en voor ieder verachtelijk ma ken van Duitschland in het buitenland zul len, ingeval niet moet worden overgegaan tot scherpere maatregelen, in den vervolge min stens 10 van de in Schutzhaft zijnde Marxis tische of met de betreffende kringen verwante leiders in verscherpte hechtenis worden ge plaatst. Voor die daden, waarvan de daders be kend zijn, maar niet gearresteerd kunnen worden, zullen alle volwassen familieleden der daders in arrest worden gesteld. De Polizeiherr van Luebeck heeft een ge lijkluidende bekendmaking gepubliceerd. DUITSCHE LEGATIE IN TSJECHO- SLOWAKIJE BESTORMD. Een ruit ingegooid door communisten. Het Duitsche legatiegebouw te Praag is vol gens een Wolff-telegram Donderdagavond het middelpunt geweest van een communistische betooging, waarbij een ruit werd vernield door dat de demonstranten een klomp lood met ingekraste opschriften naar het gebouw wierpen. Even voor 9 uur Donderdagavond verscheen een groep van ongeveer 50 communisten voor het gebouw van het Duitsche gezantschap te Praag. De drie politie-agenten, die voor het gebouw surveilleerden, konden de demon stranten niet tegenhouden en niet verhinderen, dat een vijftiental communisten doordrong tot vlak bij het gebouw. De communisten schreeuw den allerlei leuzen en één van hen wierp met een klomp lood naar het gebouw. Het voor werp vernielde een vensterruit. Later bleek, dat op het lood twee opschriften waren gekrast: „de arbeidersjeugd wreekt ver moorden" en „Rood front!" Nadat de betoo- gers de ruit hadden ingegooid sloegen zij op de vlucht. De politie-agenten zetten hen na en slaagden erin dengeen aan te houden die met de klomp lood gegooid had en twee van zijn helpers. De hoofdschuldige is een communis tische arbeider, de twee andere gearresteerden zijn een huisschilder en een student in de medi cijnen. Tsjccho-SIowakijc biedt zijn verontschuldigingen aan. In de plaats van den Duitschen gezant die met verlof is, protesteerde, zoo meldt het Wolffbureau, de gezantschapsraad Holzhausen gistermorgen bij het ministerie van Buiten- landsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, over den overval op het Duitsche gezantschap. De plaatsvervangende leider van het ministerie verontschuldigde zich over het voorgevallene en verklaarde dat de drie gearresteerden reeds een straf van 14 dagen arrest hadden gekregen. FRANSCHE BESPREKINGEN. Tusschen de ministers. De Fransche minister van financiën zal gedurende het weekend te Vichy een bezoek brengen aan minister-president Daiadier, die aldaar een kuur doormaakt en zal met den minister-president verschillende finan- cieele kwesties bespreken. In welingelichte kringen neemt men aan, dat o.a. zal worden gesproken over de Oostenrijksche leening, waarop de inteekening de volgende week zal worden opengesteld. Aangezien ook de mi nister voor de begrooting voornemens is zich naar Vichy te begeven gelooft men, dat de drie ministers overleg zullen plegen over de voorbereidingen van de begrooting van 1934, die de gemoederen reeds druk bezig houdt in verband met de overwogen salariskorting voor ambtenaren. DE REIS VAN HERRIOT. Herriot, die zich Donderdag te Marseille naar Instanboel heeft ingescheept, heeft het plan, van 11 tot 15 Aug. te Sofia te blijven, waar hij zal deelnemen aan het congres der radicale partijen van Europa. Zijn bezoek aan Turkije zal tot 24 Aug. duren. Gandhi veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf. (Buitenland). Nabij Toulouse heeft men per on geluk een sterkstroom door de licht- leiding gevoerd; 2 dooden, vele ge wonden. (Buitenland). Balbo vliegt over de Azoren naar Lissabon. (Luchtvaart). Het wereldrecord zweefvliegen met 13 uur verbeterd. (Luchtvaart). De stakingen te Havanna en Straatsburg breiden zich nog steeds uit. (Buitenland). Paul Loebe in een concentratie kamp. (Buitenlard). Relletjes "te Rotterdam bij de vrij lating van het communistische ge meenteraadslid Reuderink. (Binnen land). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland). (Zie verder eventueele laatste be richten). VROUW IN DE DUINEN LEVEND BEGRAVEN. Officier-marconist gearres teerd. Uit Oostende in België wordt gemeld, dat de politie een officier-marconist der marine heeft gearresteerd, die ervan wordt verdacht een vrouw te hebben vermoord deer haar levend te hebben begraven in de duinen bij Oostende. Den avond van den moord, die deze week werd gepleegd, had men de vrouw, genaamd Marguérite Schijns, en den officier te zamen gezien. Zij gingen uiteen en de man begaf zich naar een café, in de nabijheid waarvan de moord plaats had. Marguérite Schijns, verdenking koesterend tegen de tróuw van haar vriend, was in de nabijheid gebleven om hem te bespieden. Toen hij naar buiten kwam, sprak de vrouw hem aan, waarop beiden naar de duinen gingen. Na een eindweegs gegaan te zijn zouden de man en de vrouw ruzie gekregen hebben. Plotse ling ontstak de man in woede en in het ver langen zich van zijn vriendin te ontdoen, zou hij zich op haar geworpen hebben, haar met het gezicht in het zand hebben gedrukt in een diepen kuil, door kinderen gegraven Hij zou haar in deze houding hebben gehouden en zand op haar hebben opgehoopt totdat de vrouw onder een voldoende laag bedolven was, bijna een meter, om haar te beletten ook maar de geringste beweging te maken of zich te bevrijden. De officier-marconist ontkent. De politie heeft ook den zoon gearresteerd van den ambtenaar te Oostende De beschul digingen tegen laatstgenoemde ingebracht, zouden slechts licht zijn. doch voldoende om zijn arrestatie te rechtvaardigen. JOURNALIST GEARRESTEERD. Gisteravond is de bekende Weenschs journalist Gilbert Indermaur, de vroe gere correspondent van het Duitsche da.eblad „Germania" en gewezen chef redacteur van de Wiener Neueste Nach- richten door de politie gearresteerd Over het motief der arrestatie is no; niets bekend. DE GEARRESTEERDE JOURNALISTEN. De voorzitter van den Bond van Rijks- duitsche journalisten heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Bondskanselarij te Weenen in verband met de arrestatie van Rijksduitsche journalisten. Van be voegde zijde wordt verklaard, zal worden toegestaan, dat de betreffende journa listen de berichtgeving van hun blader kunnen blijven verzorgen. BRAND TE KORINTHE GEBLUSCHT. Tientallen millioenen drachmen schade. De brand, welkt in den nacht van Donder dag op Vrijdag op het marktplein van Ko- rinthe uitbrak is gisterochtend gebluscht, meldt Reuter. De schade wordt geraamd op 55 millioen drachmen. Nader wordt gemeld dat de brand Donder dagnacht te drie uur ontstond in een van de houten barakken die opgericht zijn op het marktplein van Korinthe door menschen wier huizen bij de onlangs aldaar plaats gehad hebbende aardbeving ingestort waren. El stonden eenige honderden houten barakken bijeen op het marktplein, waarvan er 350 zijn verwoest. Groote voorraden koopwaar zijn verloren gegaan. Vele dieven en plunderaars sloegen in de heerschende opwinding hun slag. Minister-president Tscaldaris en verschei dene andere hooge autoriteiten waren op het bericht van den brand naar Korintb« gere-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1