DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fransch-Engelschestapte Berlijn Dxujeliiksch Oveczicht ^Buitenland Militaire opstand uitgebroken op Cuba. No. 185 Directeur: C. KRAK. Duiischtand acht de inmenging in de kwestie fusschen Duitschland en Oostenrijk ontoe laatbaar. De Duitsche uiteenzetting. Dinsdag 8 Augustus 1933 de bedevaart naar beauraing. 135e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt,.. OURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uhgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij t/1l HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit twee blad.n. De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft Maandagmorgen op het Duitsche departe ment van buitenlandsche zaken onder ver wijzing naar het Viermogendheden-pact ter sprake gebracht, dat volgens de opvatting der Fransche regtering de Duitsche propa ganda met betrekking tot Oostenrijk in be paalde, in den laatsten tijd voorgekomen ge vallen niet vereenigbaar is met de bestaande verdragsverplichtingen. Den ambassadeur werd toen geantwoord, dat het de rijksregeering voorkwam, dat een toepassing van h-H Viermogendhedenpact in dezen vorm misplaatst was, dat van Duitsche zijde verdragsschendiugen van welken aard ook, niet aanwezig waren en dai Duitsch land derhalve deze inmenging.in het Duitsch- Oostenrijksche geschil niet toelaatbaar achtte. De Engeische zaakgelastigde, die des na middags over dezelfde aangelegenheid kwam spreken, ontving hetzelfde antwoord. Officieuze Duitsche commentaar. in een commentaar van Wo'.ff wordt ge zegd dat mei het weigerend antwoord van Duitschland deze heele actie als beëindigd mag worden beschouwd. De heele actie is volgas dezen commentaar eigenlijk aan den gang gebracht door stemmen van de buitenlandsche pers. die geheel en al On gewoon een formeelen stap van tevoren met veel ophei aankondigde. Het is teekenend zoo gaat de commentaar voort dat in de Italiaansche pers tot heden nieis over deze kwestie verschenen is. De pers heeft feitelijk aandrang geoeiend om dezen stan te doer Men zal zich afvragen waarvoor hij eigenlijk nog moest dienen. De eigenlijke reden zal wel niet geweest zijn dat de onafhanicelijk- heid van een staal bedreigd en aangetast is, maar zal wel hierin moeten worden gezocht, dat door dezen stap de Oostenrijksche re- geering in de oogen der buitenwereld en in het bijzonder het Oostenrijksche crediet zou worden versterkt. De buitenlandsche pers had van tevoren moeten inzien dat met den stap niets te bereiken was. De Fransche en de En geische pers moesten zich tegen de eigen regeering keeren als vooi de Fransche en de Engeische financieele wereld om financieeie tedenen een wijziging der regeeringsverhou dingen ongewenscht is Men mag zich verder afvragen of de stap wel eens tot stand zou zijn gekomen als de bevoegde ministers in Parijs en Londen tegenwoordig geweest waren. Thans heeft in ieder geval de heele aangelegenheid zich slechts tusschen de staatssecretarissen der drie landen afgespeeld. De stap is waarschijn lijk gedaan op aanstichting van Parijs. Bij deze gelegenheid moet er nogmaals de nadruk op worden gelegd, dat het viermogendheden pact niet het geschikte platform vormt voor een dergelijken stap. Het moest er niet toe dienen om de aangelegenlieden van een der deelnemers met een vijfde mogendheid in orde te brengen, maar tot pacificatie der wereld dienen en dit wel in vriendschappe- lijken vorm. Voor aanklachten althans tegen een der vier partners geeft het viermogend hedenpact geen houvast. Wat is er dan eigenlijk gebeurd? zoo ein digt de officieuze commentaar. Vliegtuigen van niet bekende herkomst hebben vlug schriften boven Oostenrijksche plaatsen uit geworpen, die zich tegen de huidige Oosten rijksche regeering keerden. Verder zijn er radiovoordrachten tot het Oostenrijksche volk gehouden. Wie sedert weken der. zender van Straatsburg volgt en constateert wat deze in de laatste maanden heeft uitgezonden, dien is het duidelijk waar in dit opzicht meer gebeurd is. Een -dergelijke inmenging zooals de zender van Straatsburg zien sedert tang veroorlooft in binnemanJsche Duitsche toe standen is nog nooit, ook niet tegenover het Duitsche Oostenrijk, begaan. Fransche critiek op het pact van vier. De teleurstelling, in Parijs gewekt door het afzonderlijke standpunt van italië in de Oostenrijkseh-Duitsche kwestie blijft volgens het Hbld. voedsel geven aan de perscommen taren betieffende het pact van vier, waarvan de doeltreffendheid bij de eerste proef twijfel achtig bleek. De „Temps" tracht de Italiaansche weige ring inzake een gezameniijken stap der drie mogendheden te Berlijn te verklaren uit den wrnsch van Mussolini om een parallelisme te handhaven tusschen de Italiaansche en de Duitsche politiek der laatste jaren. Het blad herinnert er aan dat Mussolini niettemin aan Berlijn een waarschuwing deed toekomen inzake Oostenrijk, hoewel afzonderlijk. Het blad voorziet een inmenging van den Vol kenbond als Duitschland voortgaat de onaf hankelijkheid van Oostenrijk te bedreigen. De „Echco de Paris" doet opmerken dat er niet veel overblijft van het pact van vier, daar Mussolini, te kiezen hebbend tusschen Hitier en de Fransch-Engelsche vriendschap, Hitier gekozen heeft. De „Intransigeant" zegt ironisch dat Mus solini er de voorkeur aan geeft te rekenen op het goede hart en de lovauteit der Duit- schers en deelt in de meening van Hemot die in zijn jongste artikel schreef dat Duitschland alleen tot het pact van vier toetrad om de periode van vrede te bezigen voor weten schappelijke voorbereidingen voor den oorlog. Tot nu toe 12 dooden, 150 gewonden. Op Cuba is een militaire opstand uit gebroken Minstens het halve leger is er bij betrokken Alle garnizoenen zijn gealarmeerd. De afkondiging van den staat van beleg is ieder oogenblik te verwachten. Tot nu toe zouden reeds 12 Personen om het leven zijn gekomen en 150 zijn gewond. Het bij Havanna gele gen Fort Cabana gaf een half uur lang vuur uit kanonnen van 7 Yt c M Nadere «zonderheden ontbreken, daar alle verbindingen zijn verbroken. Staat van beleg afgekondigd. De toestand op Cuba is wegens de scherp doorgevoerde censuur zeer on duidelijk. Volgens de laatste berichten zouden de troepen van president Machado den uiilitairen opstand in het kamp van Co lombia met kracht hebben onderdrukt. De persoonlijke secretaris van Machado heeft verklaard, dat het volkomen rustig js, daarentegen is bekend geworden, dat Cubaansche Congres, dat in spoed zitting is bijeen geroepen, den president beeft gemachtigd den staat van beleg af te kondigen Volgens andere berichten zou de alge mene staking in het land grooter om- Vang aannemen regeering der Vereenigde Staten zou voorloopig nog niet van plan zijn te intervenieeren. Interventie der V. S.7 De algemeene staking neemt met het uur scherper vormen aan_ De botsingen worden steeds talrijker. De stakenden hebben alle zaken gedwongen te sluiten. De waterverzorging is stopgezet en de levensmiddelen beginnen schaarsch te worden. Duitsche en Spaansche koop lieden hebben door tusschenkcmst dei diplomatieke vertegenwoordig jrs ge protesteerd tegen den terreur der pa kers. In het binnenland schijnt a .aivh e te heerschen. Alle verbindingen ijn vei - broken. De algemeene staking io oo overgeslagen op Santiago, w aai J singen 3 personen zijn gedood. De Amerikaansche ambassadeu. el ie^ heeft op een conferentie mei, ve.te- genwoordigers der Cubaansche r€S€ ring en der oppositie verklaard, dat ue regeering der V. S. den toestand op Cu zeer erns.tig achtte, ingeval het Cubaan sche congres niet binnen "24 uur inici e- len en wegen vond tot een vreedzame bijlegging der onlusten. Dit verkapte ultimatum houdt in ver bard met de Amerikaansch-Cubaanscne overeenkomst de mogelijkheid in van een Amerikaansche interventie. Ambassadeur Welles heeft v€rs lende wegen voorgesteld om tot ^eD promis te komen en heeft a®n ai f het congres uitgeoefend een dezei te bewandelen. Roosevelt houdt contact. Roosevelt, die nog steeds de ar^ vertoeft, staat, in verban'd ,^,Der(j€ beurtenissen op Cuba. w d°°Ü£]J£d* telegrafische verbinding m ton Waarschijnlijk met het oog op de Zuid-Amerikaansche staten, die hij, mede rekening houdend met de aan staande Pan-Amerikaansche confe rentie, niet voor het hoofd wil stooten, verklaarde Roosevelt, dat de regeering voorloopig geen plannen tot gewapende interventie op Cuba heeft. Daarentegen wordt in mi'itaire kringen verklaard, dat reeds gedurende een half jaar de mogelijkheid van militaire actie op Cuba wordt overwogen. Amerikaansche troepen naar Cuba? De gebeurtenissen op Cuba houden het Witte Huis druk bezig. Naar uit hooge regeeringskiingen verluidt, heeft Roosevelt den Amerikaanschen ambas sadeur in Havanna, Welles, volkomen de vrije hand gelaten. Men houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de Ver een Staten, wanneer Welles dit nood zakelijk mocht achten, troepen op Cuba aan land zal zetten om de orde te her stellen. Naar uit Havanna gemeld wordt, zou president Machado Welles geweigerd hebben af te treden. De toestand is hier door ten zeerste verscherpt. Volgens op vatting van de Washingtonsche regee ring vormt Machado de voornaamste hinderpaal tot herstel van orde en rust op Cuba. Voorstellen van Amerika. De Amerikaansche ambassadeur Wal les heeft na zijn conferentie met de Cu baansche regeering en de vertegenwoor digers der oppositie de vertegenwoordi gers van de pers bij zich ontboden en hun verklaard, dat de Amerikaansche regeering er het grootste belang bij heeft, dat de Cubaansche partijen zelf hunne moeilijkheden tot oplossing bren gen. De Amerikaansche belangen wor den door de gebeurtenissen op Cuba echter ten sterkste getroffen en de Amerikaansche regeling zal iet wer- kelros toezien. Deambassar' >ur weiger de bijzonderhedm mede te deelen over* de aan de Cubaansche parlementariërs gedane voorstellen. Er verluidt echter, dat' déze 'voorstellen drie punten bevat ten, n.1. staat van beleg voor den tijd van 30 dagen, verlof van 6 maanden voor Machado of aftreden van Machado. Bloedregime op Havanna. Volgens te New York ontvangen berichten is de toestand op Cuba nog steeds ernstig De houding van het congres beteekent vol gens de aldaar geldende opvattingen een nieuw bloedregime van de troepen van Mag- hado, het congres en de politie, dat tegen over de gèheele bevolking vijandig staat. Maghado heeft het hoofd der politie te Havanna, wien hij te mild optreden verweet, afgezet en de politie onder commando van de legerleiding gebracht. Havanna maakt een verlaten indruk. Sterke militaire en politie patrouilles trekken door de stad. In een der stadsparken hebben de militaire troepen hun kamp opgeslagen. Het aantal dooden be draagt ruim 60 dooden. DUITSCH INGENIEUR VEROORDEELD. De Duitsche ingenieur Heinrich v. Klit- zing, is langs administratieven weg tot drie weken arrest veroordeeld. In zijn woning te Weenen is zeer bezwarend materiaal gevon den, zoodat het niet uitgesloten is, dat hij na zijn in vrijheidsstelling opnieuw ter beschik king van de justitie zal worden gesteld. Te Salzburg is dr. Franz Lorenz, de juri dische adviseur van het gemeentebestuur aldaar wegens verboden propaganda ten gunste van de nationaal-socialistische partij gearresteerd. VOOR DE OOGEN VAN HAAR KINDEREN VERMOORD. Bij Schupria te Zuid-Slavië, hebben twee gemaskerde röovers de boerin Rosa Grujitsj, die' móeder is van vier onverzorgde kinderen overvallen. De roovers vermoordden de vrouw voor de oogen der kinderen en plun derden vervolgens het geheele huis. Op de hoe van Grujitsj schijnt een ongeluk te rusten. De boer zelf bevindt zich thans in de gevangenis, terwijl zijn vader werd opge hangen. De broer van de vrouw werd even eens vermoord. De roovers zijn intusschen gearresteerd, daar een vijf-jarig dochtertje van Grujitsj een nauwkeurig signalement had opgegeven Tilman Come's geheim. Til man Come, de ziener van Beau raing, heeft de hooggespanen wel licht te hoog gespannen verwachtin g- nder bedevaartgangers deerlijk te leurgesteld, zegt het Hbld. Hij had aangekondigd, een hem door de Heilige Maagd toevertrouwd geheim te zullen onthullen. Maar er bleek geen sprake te "zijn van een geheim. Hij had vanmorgen 'n nieuw visioen, waarover Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. hij verklaarde dat O. L. Vrouwe van Beauraing een groote kerk op de plaats der verschijningen, recht tegenover den miraculeuzen hagedoorn, alsmede een jaarlijksche bedevaart op 18 Mei wil hebben. Tilman Come schetste in bij zonderheden hoe hij in zijn visioen deze kerk zag. In welken bouwtrant zij opge trokken moet worden, ja zelfs hoe eht altaar en de wandschilderingen dienen uitgevoerd te worden. Op zijn vraag of de Heilige Maagd zich wilde ont fermen over de vele zieken die te Beauraing zijn samengestroomd, schuldig. Zij verdween volgens zijn zeg- bleef O. L. Vrouwe hem het antwoord gen ip een apotheose van licht on van hemeische muziek Tilman Come legde deze verklaringen met fluisterende stem af, zoodat alleen de omstanders hem konden verstaan. De tienduizenden bedevaartgangers hoor den niets en aangezien er aan de ver klaringen van Tilman geen ruchtbaar heid werd gegeven, ontstond er onder de ontzaglijke menigte hevige ontstem ming. De meeste pelgrims hebben pas gistei avond na hun terugkeer in de plaats hunner inwoning ui' de avond bladen ervaren wat Tilman Come eigen lijk heeft gezegd. Het aantal bedevaartgangers is min der groot geweest dan men in Katholie ke kringen die de groote trom vour Beauraing hadden geroerd, had ver wacht. Van bevoegde zijde wordt niet temin de menigte, die gisteren voor de grot r>eeft gedefileerd, op ruim 150.000 gesc hat. Naar verluidt hebben er gisteren vier miraculeuze genezingen plaats gehad. Officieel wordt dit echter nog niet be- bevestigd. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Alles is in vrij goede orde verlcopen. De politie heeft alleen een aantal zakkenrollers gearresteerd, die den bedevaartgangers Mariamedailles op de «borst spelden en daarbij van le gelegenheid gebruik maakten, om hun de portefeuille te ontfutselen. DE GROOTE STAKING TE STRAATSBURG. Toestand critiek. De toestand te Straatsburg is weinig ver anderd en de staking duurt ongewijzigd voort. De binnenstad biedt een troosteloozen aanblik. Sedert dagen is door de staking van het gemeentepersoneel de openbare weg niet gereinigd en de groote hitte verhoogd de on aangename uitwerking van deze verontreini ging. In sommige deelen van de binnenstad veroorzaken de in de zon rottende bestand- deelen van etensresten en ander weggewor pen afval een vreeselijke lucht, zoodat men zelfs vreest voor den gezondheidstoestand van de betrokken buurt. Eenige straten die zoo vervuild waren, dat de toestand onmogelijk zoo blijven kon, zijn door de brandweer schoongespoten. Gisteren zijn een aantal abattoirs-arbei ders en bierbrouwers weer aan het werk ge gaan. De bouwvakarbeiders verklaarden, dat zij bereid zijn den arbitralen uitspraak van den minister van oorlog te aanvaarden. Ook de communistische vakbonden von den dit goed, die de onderhandelingen met de staten willen hervatten, wanneer de arbei ders toestemmen in de vorming van een commissie, die belast zal worden met het vaststellen van de loonnormen. HAKENXRUIS VERNIELD. Naar uit Reykjavik gemeld wordt heb ben communisten de swasticavlag >an het Duitsche consulaat in Siglufjord af gesneden en vernield De politie van het plaatsje was niet opgewassen tegen de communisten. HET NIEUWE VICKERS-PROCES. Ingenieur Lander naar Londen. Het rapport van den Britschen ambassa deur in Turkije over de opzienbarende uit wijzing van den hoofdvertegenwoordiger der Vickers Armstrong Limited Lander uit Tur kije is te Londen ontvangen en door het Fo- reign Office bestudeerd. Uit 'n officieuze ver klaring leidt men af, dat de uitwijzing v. Lan der waarschijnlijk niet zonder rechtmatige reden is geschied en niet onrechtvaardig was. zoodat van Britsehe interventie geen sprake zal zijn en het incident voorloopig als gesloten kan worden beschouwd. De Engeische regeering wacht thans nog het rapport van Lander zelf af, waarvan het definitief zal afhangen of nog diplomatieke stappen zullen worden gedaan. Lander is gisteren uit Sofia naar Londen vertrokken. HET CHACO-CONFLICT. De gewone zittingsperiode van het parle ment te La Paz is geopend me4 een rede van den voorzitter, waarin hij o..a. het Gran- Chacoconflict besprak. Bij deze bespreking bepaalde hij er zich echter toe de kosten te vermelden, dien ten behoeve van den oorlog gemaakt moesten worden, Op Cuba is een militaire opstand uitgebroken, 12 dooden, 150 gewon den. (Buitenland). Een typhoon heeft Korea geteis terd. (Buitenland). Codos en Rossi hebben het wereld record met 300 KM. gebroken. (Luchtvaart). Balbo gestart voor den Oceaan- vlucht. (Luchtvaart). De staking te Straatsburg wordt critiek. (Buitenland). Muggen zijn oorzaak geweest van een loos brandalarm in Den Haag. (Binnenland). Weer eenige personen bij het ba den verdronken. (Binnenland). Nederlandsch schip Alkaïd ver gaan bij den ingang van de Witte Zee. (Binnenland). Verschillende ongelukken aan het strand op Texel. (Stad en omgeving). De wet tot beperking van uitgaven op onderwijs is reeds in werking ge treden. (Kerk en School). (Zie verder eventneele laatste be richten). SPANNING TE DUBLIN. Men vreest een losbarsting. Reuter meldt uit Dublin: Er heerscht hier een gedrukte stemming. Zij, die den gang van zaken nauwkeurig volgen, voorzien, dat spoedig na de verda ging van het parlement op 9 Augustus een onweer zal losbarsten. Deze pessimistische verwachtingen schijnen gerechtvaardigd door het feit, dat het parlement en de regeerings- gebouwen kracht bewaakt worden. Voor de werkkamer van de Valera is een speciale wacht opgesteld. In de sousterrains van de regeeringsgebouwen zijn politie-agenten on dergebracht. Alle bezoekers van het parle ment worden nauwkeurig ondervraag en ge fouilleerd. Men verwacht, dat de Valera de betoo ging van de „blauwhemden" op 13 Aug. zal verbieden. Dit is de nationale garde, die eenige dagen geleden door generaal O'Duffy is gevormd. Deze heeft van zijn kant ver klaard, dat de betooging in ieder geval zal doorgaan. Blythe, oud-vice-president van den uitvoe renden raad van den Vrijstaat, en eenige an dere leden van de oppositie hebben gewei gerd hun revolvers af te geven, zooals de re geering geëischt heeft. Zij achten deze nood zakelijk voor hun wettige zelfverdediging. VEERBOOT OMGESLAGEN. 100 personen verdronken. Een veerboot met 150 Indiërs te Noak- hali in Bengalen werd door een vloed golf gegrepen en sloeg om. Slechts 50 passagiers werden gered. 100 Mannen en vrouwen verdronken. MATOESJKA UITGELEVERD. Matoesjka, de man die eenige aansla gen op spoortreinen heeft gepleegd, is gisteren, na een onderzoek, dat vijf we ken heeft geduurd, door de Hongaarsche autoriteiten aan Oostenrijk uitgeleverd MEVROUW GANDHI IN ARREST. Mevrouw Gandhi en 15 andere leden van het AU-Indische Congres zijn giste ren uit de gevangenis van Ahmedabad ontslagen en direct weer gearresteerd, omdat zij weigerde nzich slechts in eer bepaald gebied op te houden. TWINTIG GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. 4 dooden. Naar uit Johnstown in Pennsylvania gemeld wordt, zijn op een kruispunt bij Portage 20 goederenwagens ontspoord. Hierbij we-den 4 personen ged >od en 2 zwaar gewond. Alle wagons werden ver nield, de rails werden zwaar bescha digd. Het verkeer was geruimen tijd ge stremd. DE UITGEWEZEN JOURNALIST VERTROKKEN. Met den trein van 23 uur 15 is de uit Oostenrijk uitgewezen chef-ccrrespon- dent van het Scherlconcern, Schepky, met zijn vrouw van Weenen naar Ber lijn vertrokken. Het Duitsche gezant schap, vertegenwoordigd door legatie- secretaris dr Kuhna en de perschef vod dem Hagen, deed Schepky uitgeleide. V

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1