Alkmaarsche Courant JladUutieutus SeuUleton DE ROODE VULPENHOUDER De Feesten in Orange, Qemeettlecadeti Honderd vifi en dertigste Jaargang. WOENSDAG 9 AUGUSTUS No. 186 1933 Donderdag 10 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). cGramofoonpl. 10.— Morgenwijding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Concert door een ensemble o.l.v. O. Hendriks. In de pauze gramofoonplaten. 12.— Gramofoonplaten. 12 30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonplaten. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Voor dracht door Tine Medema. 3.3.45 Gramo foonplaten. 4.Voor zieken en ouden van dgaen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.— Radio- tooneel voor de kinderen. 5.30 Het Wiener Bohème orkest. 6.30 Sportpraatje door H Hollander. 7.Het Wiener Bohème orkest. 7 30 Rob. Geraerds: Spanje. 8.Vaz Dias. g 05 Haarl. Orkestver. o.l.v. Dr. Fr. Weiss- mann m. m. v. Marcel Wittris, tenor. 8.50 Gramofoonpl. 9.Haarl. Orkestver. o.l.v. Dr Fr. Weissmanu, m. m. v. Henri Temian ka viool. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Haarl. Orkestver. o.l.v. Dr. Fr. Weissmann, m. m. v Marcel Wittriscli, tenor. 1030 Gramo foonplaten. 11.Vaz Dias. 11.1012. Uit het Palais de Danse te Scheveningen: pay Noble en zijn orkest. Huizen, 296 M. (8.—9.15 en 11.2. KRO, de NCRV van 10—11.— en 2. jl.30 uur). 8.—9.15 en 10.Gramofoonpl 10^15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Enter. 10-45 Gramofoonpl. 11.3012.Godsd. halfuur. 12.151.45 Orkestconcert en gra mofoonplaten. 2.—3.30 Gramofoonpl. 4.— Bijbellezing door Ds. H. A- ten Hove, m. m v. zang en orgel. 5.Kwartetconcert ol.v. Louise Lauenroth. 6.30 Causerie, J. Schip per. 6-45 Knipcursus. 7.15 Ned. Chr. Pers bureau. 7.30 Journaüstiek weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.Dameskoor o.l.v. Kath. Verhoeff—Torn, m. m. v. M. Verhoeff, fluit en W. Bloemendaal, piano. 9.— Cause rie door G. van Roekei. 9.30—11.30 Gramo foonplaten. 10.— Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Rutland Square en New Victoria orkest o.l.v. N. Austin. 1.35 Gramofoonpl. 2.20 Toespraak door David Lloyd George. 3.20 Vesper. 4.05 Sted. Orkest Buxton o.l.v. H. Fellowes. 5 05 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Dansmuziek (gramofoonplaten). 7.20 Het Victor Olof sextet m. m. v. R. Gooacre, alt. 8.20 Hallé- orkest, Eisteddfod-koor en J. Jones, tenor o.l v. T. Hopkin Evans en Adr. Boult. 9.20 Berichten. Lezing. 10— Concert. N. Eadie, sopraan en W. Primrose, viola. 11— Voor dracht 11.05—12.20 Sydney Kyte en zijn band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Uit het Amer. Con sulaat te Fontainebleau: Orgelconcert door Marcel Dupré m. m. v. Marg. Dupré, piano. 7.30 Gramofoonpl. 8.20 „Othello", opera yan Verdi. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit Hotel- Angleterre. 3.Pianorecital C. Worm. 3.20—5.20 Concert uit Rest. „Wi- vex". 8.20 Omroeporkest o.l.v Reesen. 9.40 Deensche vocale terzetten met pianobegelei ding. 10.35 Radio-symphonieorkest o.l.v. E. Reesen. 11.20—12.50 Dansmuziek o.l.v. Kai (Julian. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 7 23 Concert. 11.50 Gramofoonpl. 12.20 Or kestconcert o.l.v. F. Oberborbeck. 1.20 Con cert ol.v. Eysoldt. 8.2j „Frisch gespielt froh 'gesungen" 9.20 „Das Unrer Spiel von Wil helm Teil", bew. door R. Mirbt. 10.50 12.20 Concert m. m. v. „Die Fröhlichen Fuenf". Rome, 441 M. 8.50 „Nozze istriane", opera van Smareglia. Dir.: Saltarelli. Koorleiding 'Casolari. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20, 1-30 en 5.20 Gramofoonolaien 8.20 Bede vaartprogramma. 9.05 Gramofoonplaten. ■9 20 Concert uit Knoc'.t. 11 05 Gramofoon- Pjsten. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 130 Umroepkleinorkest o.l.v. La nvers 5.20, 6.35 Gramofoonpl. 9.20 Concert uit Osten Hierna gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 8.20 Eerstt en tweede acte van „Der lustige Krieg", operette van Jonann Strauoz. 9.45 „Der Aufbruch", hoor- ,?Pe' naar gedichten van Ernst Stadtler. 1020 en 11.05 Berichten. 11.20—12 20 Po pulair concert o.l.v. Otto Ebel von Sosen. Geautoriseerde vertaling oa&r 't Engelscb van Molly Thynne, door A. W v E—v. R. 64) HOOFDSTUK XXIV. Toen Fayre tegen lunchtijd opbelde, bleek toestand van Sybil Kean niet bevredigend V® aanval van haar hart was minder hevig dan de vorige keeren, maar zij was nog niet «oed op krachten gekomen. Toen Fayre aan ^n brief dacht, dien zij hem gezonden had, €n aan de overtuiging, die zij er in had uit sproken, dat de eerstvolgende aanval de atste zou zijn, vroeg hij zich af, of zij den 7ei*ch, te blijven leven, niet had verloren i" zijn hart wist hij, dat het zoowel voor flaar als voor Edward het beste was, als zij stierf. Het verband tusschen den ongeopen- hrief in zijn portefeuille en het verhoor **gon hem eindelijk duidelijk te worden. Er as maar één «persoon, van wie Edward zooveel hield, dat hij haar ten koste van zijn ,er als advocaat zou sparen dat was Sy- en, zooals uit haar brief aan Fayre bleek °?2 Sybil in het geheim kennis van de rfak- welke wetenschap zij bewust of onbe- wust met haar echtgenoot deelde. rayre ging de gebeurtenissen op den avond den 23sten Maart nog eens na. Zoo ver zich kon herinneren, had hij even voor GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Donderdag 10 Augustus. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.35-16.05, Lond Reg 16.0517.35, Daventry 17.3524 15 W^O-15.20, Zeesen 15 3016.20, Koningsberg 16.2017 20 Zeesen 17.2020.30, Hamburg 20.30-^ ói 21-45~23-20, Hamburg 23.20 NEDERLAND EN DE 1875 M. GOLF. In een onderhoud met een redacteeur van het Hbl. heeft de directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme, medegedeeld, dat de zender te Kootwijk ook na 1 Ja nuari 1934 ter beschikking van den om- roep op de 1875 M.-golf blijft. door Dr. ELISABETH PRINS DE JONG. Voordat ik er toe overga, de feesten in Orange te beschrijven, moet ik nog een en ander vertellen over de Are de Triomphe, waardoor de optocht van Zondag de stad binnen trok. Vclgens M. Yrondelle is deze boog in 12 vóór Chr. opgericht, in den regeeringstijd van Augustus, toen er veel bogen in het Ro- meinsche rijk werden opgericht en Au gustus persoonlijk de veroverde Galli sche gewesten bezocht. De boog is 20 meter hoog en 22 meter breed, en staat nu iets lager dan de weg; men gaat er ook niet meer onderdoor, maar rijdt er omheen, zoodat de boog geehel vrij staat. Hij bestaat uit drie gedeelten, waar van het middelste het hoogste is. De caissons in deze bogen zijn zeer mooi versierd met bloemen, bladeren, vruch ten enz. De uitwendige versiering be staat uit zuilen met KorinthisHie kapi- teelen; de velden d_artusschen, boven de bogen aan weerszijden van de fron tons en hooger zijn alle met beeldhouw werk en relief versierd, voorstellende gevechten tusschen Romeinen en Gal liërs, verzamelingen van wapens en van voorwerpen, die met de zeevaart in be trekking staan, alles be vijzen van de overwinningen, door Ar nislus behaald in zee- en landgevechten. Verder ziet men er 'n fries van gladiateurs, die Ma- lisius en zijn leerlingen in ber nnering brengen, gevangen Galliërs, ten slotte een stralende kop van Apollo. Op verscheidene plaatsen is de t' 'omfboog, jammer genoeg, zeer ver vallen; ik vond ook nu weer losse stuk ken steen op den grond liggen. De lin kerkant (als men uit de stad komt) is in 1828 geheel gerestaureerdhier is natuur lijk van de versiering niets overgeble ven. Onder de prinsen uit het huis Baux (11701340) is de Loog tot een deel van een fort gemaakt, ^at toen Chateau de 1'Arc genoemd werd, men bouwde zelfs een toren bovenop den boog. Deze prin sen woonden daar. Door den prins v-u Conti, die namens den Franschen ko ning van 1702—1731 prins van Orange in 1",°1 een gedeelte vr.a de bijbouwsels gesloopt, maar eerst in 1811 was datgene, wat er van den boog over was, vriigemaakt. Als merkwaardigheid kan ik nor vermelden, dat 'n 1790 on der der boog de guillotine was opge richt, zooals nog blijkt uit een prent v t dr.t jaar. Van het kasteel der prinsen van Oran ge, dat aan de noordzijde van den heuvel Saint-Eutrope door Jan I van Ch&lon, den betovergrootvader van René, ge bouwd was, zijn nog slechts enkele ruïnes over. Het kasteel heeft een veel bewogen geschiedenis achter irich, om dat de Fransche koningen niet erg ge steld waren op een vesting in het Zuiden van hun land, die niet aan hei. behoor de. In 1562 werd het ingenomen en groo- tendeels verwoest. Prins Maurits bouw de het in 1620 weer op en gebruikte daarvoor veel stukken van antieke ge bouwen, speciaal van het theater. Mau rits, echte veldheer die hij was, maakte van Orange een sterke vesting; om de s<c.d liot hij een vijfhoek van bastions bouwen, waarvan één den naam van Crève-Cocour droeg; hiervan zijn nog enkele overblijfselen bewaard gebleven. Het sterke kasteel zelf heeft nooit een beleg behoeven te doorstaan; toen Wil lem III, onze stadhouder-koning, min- zessen in de zitkamer te Staveley Sybil Kean verlaten. Daarna was zij onzichtbaar ge bleven, waarschijnlijk was zij in haar kamer geweest, en zij was eerst weer verschenen, toen zij zich om even voor achten bij het ge zelschap in de zitkamer had gevoegd. Hri kende den omtrek van Staveley wel zoo goe om te weten, dat zij ruim den tijd zou heb ben gehad om omstreeks half zeven Leslie boerderij te hebben bereikt. Het scheen ter ongeloofelijk, dat iemand met een zwmk gezondheid in staat zou zijn geweest o zulk een groote inspanning, en te me r in Sybils geval, omdat zij, afgezien van haar zwakte, altijd indolent en op haar gema* gesteld was geweest en wel de laatste, om zich op te schroeven tot zulk een groote ze nuwinspanning, als voor zoo'n tocht ver- eischt zijn. Er was nog een andere en over het geneei waarschijnlijker oplossing van het probleem Blijkbaar was mrs. Draycott op een of ander manier in het bezit gekomen van eeg toto van Gerald Lee. Het was zeer goed lijk, dat zij in het verleden omgang met hem had gehad en dat hij in zijn verstrooid brein een grief tegen haar koesterde. Stel nu, aa Kean op de hoogte was geweest van o waandenkbeeld en bericht van zijn ontvlu - ting uit het gesticht had gekregen, ,waa hij hem geplaatst had. Als Lee er in slaagd was de ongelukkige vrouw te gen en haar te vermoorden, zou K reden hebben gehad om zijn 8^'® ben willen houden. Want als de z maal voor het gerecht z0^jndgf Sybil' van het onmogelijk zijn geweest dat Syon van het feit van zijn bestaan onkun 2 derjarig was, heeft Louis XIV in 1660 de vestingwerken laten sloopen, terwijl hij in 1674, waarschijnlijk uit angst, dat zijn groote tegenstander tegen hem van de vesting gebruik zou willen maken, het kasteel liet bezetten en geheel afbreken. Nu staat er een beeld van Maria bij de overblijfselen van de vesting. Ten slotte: het theater. M. Yrondelle heeft kunnen vaststellen, dat het in 131 na Chr., onder de regeering van Ha tria nus, gebouwd is. Reeds de reusachtige muren van de fagade, die 10.3 meter lang is en 38 meter hoog, maakt een grooten indruk Men zegt, dat zelf Louis XIV door het zien van dezen muur sterk getroffen werd. Het is dan ook wel te begrijpen, dat de prinsen van Orange het théater gemaakt hebben tot een deel van hun kasteel, wat niet in het voordeel was van het behoud van het theater. Waarschijnlijk heeft het theater als zoodanig dienst gedaan tot de vijfde eeuw onzer jaartelling. De invloed van het Christendom, dat alles, wat hei- densch was, verafschuwde, heeft ook het theater in den ban gedaan. Men hoort in de Mideleeuwen niet meer van het theater, dat zeker wel door al de elkaar opvolgende overweldigers als vesting ge bruikt zal zijn. De Sarracenen waren van 730 tot 732 meesters in Orange en sporen van hun overheersching heeft men tot 1835 nog kunnen vinden aan den muur van de faqade, in een metsel werk, dat het volk „den stoel van den Turk" noemde. Ook onder de beeren uit het huis van Baux werd het theater gebruikt als vesting, terwijl het in tijden van oorlog voor de bevolking waarschijnlijk als toevluchtsoord diende. Of het onder het bestuur van één der oudste troubadours van Orange, Guillaume IT (10871127) of één der meest beroemden Raimbaud III 1150) nog gebruikt is voor voor stellingen, is totaal onbekend. In 1460 vermelden de archieven de opvoering van het „Jeu de Monseigneur Tristan", maar deze opvoering heeft w;arschijn- lijk vóór den muur plaats geh d. Sedert de 16e eeuw traden er wel geregeld plaatselijke gezelschappen op, maar deze hebben niet in het theater ge speeld. Het optreden van den eersten troep reizende tooneelspelers wordt in 1650 in de gedenkschriften van Frédéric de Dohna, een neef van Frederik Hen drik, die van 16491660 gouverneur ver van Orange, genoemd als „une chose inouie juqu' alors a Orange". Zeer waar schijnlijk is dit de troep van Molière ge weest, die in dien tijd in Avignon ver toefd heeft. Er werd gespeeld in een zaal in de stad. In het eind van de 16e en het begin van de 17de eeuw heeft het theater een zeer treu- rigen tijd doorgemaakt. Zooals ik al zeide, Maurits vooral heeft het slecht behandeld. Hij gebruikte voor den bouw van het kasteel het liefst de zitplaatsen, zoowel van het the ater, als van het Hippodroom, dat ernaast gelegen was, en reeds in verval was. 'Er is van de zitplaatsen in het theater dan ook niet veel meer oud, behalve een enkel stukje. Nadat Orange in 1562 door de benden van Serbelloni en Somerive half verwoest was. heeft men het theater eenvoudig tot een ge deelte van de stad gemaakt en er twee stra ten doorheen gelegd. Er werden huizen ge bouwd, die gedeeltelijk door de gemeente gebruik worden voor „logements des pau- vres passant" en voor gevangenissen Men weet, dat in 1665 de eed van trouw door de gemeenten werd afgelegd aan den afgevaardigde van den Prins van Orange, vóór het theater. Men beschouwde toen de fa^ade als muur van het tooneel en maakte het plein ervoor tot amphiteater. Nog in 1794 waren de gevangenissen in het theater vol met veroordeelden, die op hun executie wachtten. Het zal velen wel interesseeren te hooren, hoe men weer kwam tot het herstellen, van het theater, zooveel mogelijk in zijn ouden toestand en tot het opvoeren van tooneel- voorstellingen. Eigenlijk was het door een kleinigheid: Félix Rippert, de zoon van een dokter, zelf later ook arts (geboren in 1828) was als jongeman, toen hij met eenige vrien den een serenade had gebracht aan een lief meisje in Orange met hen het theater bin nengegaan. Zij speelden daar voor de aar digheid een paar stukjes, en de indruk, die hun spel, tengevolge van de prachtige akou- stiek in het theater op hem maakte, was on vergetelijk. Steeds weer kwam hij terug op de gedachte, dat men in het theater voor stellingen zou gaan geven. Eindelijk in 1869 bleven. Waar en hoe Lee en Kean elkaar op dien ongeluksavond zouden hebben ontmoet, kon Fayre niet uitmaken, maar het geheele gemis aan eenige beweegredenen voor de misdaad had van het begin af aan op een daad van bijna krankzinnige kwaadaardig heid geleken en Fayre werd al meer en meer overtuigd, dat er verband bestond tusschen het gebeurde op de boerderij en het in leven zijn van Sybil Kean's eersten echtgenoot Hij trachtte zich voor te stellen wat het gevolg zou zijn van de onvermijdelijke op schudding, die de tweede oplosing, als die juist zou blijken te zijn, zou veroorzaken, en het hart zonk hem in de schoenen. Dat het het eind van Edward Kean's loopbaan zou beteekenen, was zeker. Niet alleen zou dan het aandeel, dat hij in het vreeselijke drama gehad had, bekend worden, maar met de ont dekking van de identiteit van den moorde naar zou het verpletterende feit geopenbaard worden, dat hij gedurende zes huwelijksja ren met Sybil van het bestaan van Gerald Lee op de hoogte was geweest. En krank zinnigheid is nog geen wettelijke reden tot echtscheiding! Als Sybil, wetend, dat Lee in leven was, dit voor haar echtgenoot had ver borgen gehouden, was het zeer onwaar schijnlijk, dat zij hem voor Lee zou verlaten, die, volgens Kean, zijn vrouw niet eens zou herkennen, als zij bij hem terugkeerde. En als zij besloot bij Kean te blijven? Fayre stelde zich voor hoe zij hun bestaan, waar schijnlijk in Italië of het zuiden van Frank rijk zouden voortsleepen, Kean beroofd van het werk, dat hem een levensbehoefte was, en Sybil voor altijd van haar vrienden en de kringen, waartoe zij behoorde, afgesneden. liet de burgemeester, Adrien Meynard, hem bij zich komen en vroeg hem, of hij ter eere van een congres, georganiseerd door de So- ciete d'Agriculture van Orange, er voor voelde zich te belasten met de organisatie van een voorstelling in het theater Hij riep de hulp in van twee vrienden, Alphonse Ber- nard en Fernand Michel. Zij slaagden erin, ondanks alle moeilijkheden, de opvoering in elkaar te zetten, en op 21 Augustus 1869 werd het volgende programma uitgevoerd: „Joseph, van Mehul-les tombeaux, van Vac- cai" en „les triomphateurs", van Antony Réal (pseudoniem van Michel) en Imbert Het was een onvergetelijke avond, en een groot succes. Maar toch was het, door finan- cieele moeilijkheden, niet mogelijk, het vol gend jaar weer een opvoering te laten plaats hebben. Eerst sedert 1899 zijn geregld jaar- lijksche voorstellingen gehouden, met onder breking gedurende den oorlog. Natuurlijk was er een periode voorafge gaan aan het jaar 1869, waarin het theater weer bevrijd was van de huizen, die men er in had gebouwd, en weer teruggebracht was, tenminste zooveel mogelijk, tot zijn ouden toestand. De pogingen, om hiertoe te komen, zijn reeds in 1809 begonnen, maar in den eersten tijd leidde dit nog tot niets. Na er. tweede poging in de periode tusschen 1823- 1830 heeft men iets gedaan, maar het werd te kostbaar. Eerst in de derde periode, van 1834-1865 is het herstellen van het theater met ernst ter hand genomen. Werkelijke res tauraties, behalve die van de zitplaatsen, heeft men gelukkig niet aangebracht. Er staan op het tooneel eenige boomen; men ziet de twee overgebleven zuilen, en daarbij res ten van andere, en overblijfsels van kapitee- Ien enz. In één der nissen staat 't torso van een beeld. Bij het herstellen van het oud? theater moet vooral de naam genoemd wor den van Auguste Caristie. Bij de eerste opvoeringen zat het publiek in het zand, daar, waar vroeger de banken waren geweest. Langzamerhand, sedert 1889, begon men zitbanken te bouwen; uit 1897 dateert die van President Félix Faure toen hij Orange bezocht. Het is moeilijk, zonder photo een indruk te geven van het theater. Men moet zich een cirkel voorstellen, waarvan een segment is af gesneden, niet precies de helft Dit segment vormt het ruime tooneel, uit verschillende verdiepingen bestaande en oorspronkelijk door een dak overdekt; er zijn sporen daar van te vinden. Op zichelf was dit al een groote zeldaamheid. De rest van de cirkel, tot bovenaan den heuvel, is ingenomen door de zitbanken van steen. Om gemakkelijk te zitten nemen de bezoekers ook bijna allen 'n kussen of een stoeltje mee, gevormd door een rugleuning en een zitbankje, zonder pooten Hoe hooger men zit, hoe beter men eigenlijk verstaan kan, wat er gezegd wordt. De akoustiek is zoo prachtig, dat ik er niet genoeg over spreken kan. Bij het eerste stuk, dat ik Zaterdag 29 Juli zag, „les phénicien- nes", van George Rivollet, was het mogelijk letterlijk elk woord te verstaan, terwijl ik vrij ver van 't tooneel afzat. Zonder eenige over drijving kan ik zeggen, dat deze avonden in het theater te Orange werkelijk onvergetelijk zijn. Over de voorstellingen en de feesten van Zondag ter eere van Willem den Zwijger vertel ik in een volgend schrijven. HEERHUGOWAARD. Maandagmiddag vergaderde de raad de zer gemeente in voltallige zitting onder voor zitterschap van burgemeester van Slooten. Ingekomen stukken. Schrijven pensioenraad inzake de grond slag pensioen J. de Jong. Verzocht werd een vorig raadsbesluit, waarin de datum van in gang gesteld was op 15 Oct. 1923 in te trek ken, daar deze datum fout was. Gevraagd werd den datum te stellen op 15 Mei 1924. Conform besloten. Het gewone verzoek van het hoofdbestuur van het Witte Kruis om subsidie voor de ont smettingsinrichting. Naar de begrooting verwezen. Verzoèk van het B. A. om de subsidie met 1000 te verhoogen, in verband met de slechte tijden. Goedgekeurd. Verschillende jaarverslagen werden voor de leden ter inzage gelegd, nadat nog door den heer Tromp was opgemerkt, dat het nu wenschelijk wordt, dat de tarieven bij de wa terleiding eens verlaagd werden. Spr. wilde daar van gemeentewege sterk op aandringen. Voor kennisgeving aangenomen werden de dankbetuigingen van den heer A. Ruyter en Hij dacht, dat zij zoo'n leven niet lang zou verduren, en als Sybil van hem was heenge gaan, wat zou er dan van Kean worden? In een vergeefsche poging zijn eigen ge dachten te ontvluchten, ging Fayre uit en liep door de drukke straten, tot hij moe was; maar de lichaamsontspanning bracht geen verlichting, en groote vermoeienis dreef hem tenslotte weer naar zijn club terug. Toen hij bezig was zich voor het diner te kleeden, werd hij aan de telefoon geroepen. Tot zijn verbazing hoorde hij Kean's stem. „Kom na het diner bij mij, dan zullen we het gesprek van vanmorgen voortzetten," zei hij. In het eerst voelde Fayre zi«h verlicht. Hij wist, dat Kean hem geen onderhoud zou heb ben voorgesteld, als Sybil niet bepaald bui ten gevaar was geweest. Haastig stemde hij toe, maar voordat hij naar haar kon vragen had Kean reeds afgebeld. Zoodra hij zijn eenzaam diner gebruikt had, ging hij naar Westminster. Kean kwam hem in de hall tegemoet en voerde hem naar zijn studeerkamer. Hij was aan het werk ge weest en nam een dicht beschreven manus cript in de hand. Vriendelijk duwde hij Fay re in een armstoel en zette een door met si garen naast hem, daarna ging hij zelf aan de schrijftafel zitten. „Ik heb de heele geschiedenis hier opge schreven," zei hij, op d? papieren voor hem wijzend. „Ik verzoek je, ze morgen allereerst naar Grey te brengen. Die zal wel weten, wat hij er mee moet doen. Ik had ze jou wel kunnen toesturen, en dat zou in sommige opzichten gemakkelijker voor mij zijn ge weest, maar ik dacht, dat ie het wel liever van mej. van Gaaien voor de tegemoetkomin gen, hun in de vorige vergadering gegeven Verzoek van het Witte Kruis, tot betaling van de kosten, noodig voor het verlengen van de verpleging van mej. M. Bes, in het sanatorium voor den tijd van 3 maanden. De voorzitter deelde mede, dat ze tot Juli verpleegd is op kosten van den Raad van Ar beid. Daar er in Juli geen vergadering ge houden is, hebben B. en W. voorloopig hun toestemming gegeven. Het verzoek werd ingewilligd. Verzoek van het Witte Kruis om de kosten te betalen voor het verplegen van mej. A. P. Loos voor een verblijf van 6 weken in het sa natorium. Daar dit een twijfelachtig geval was, voel den B. en W. er nog niet veel voor. Boven dien wil ze naar een sanatorium, dat 0.25 duurder kost, dan dat, waar mej. Bes ligt. In handen van B. en W gegeven. Een dergelijk verzoek voor mej. Maria Vlaar, voor den tijd van 3 maanden. B. en W. wilden eerst nog eens onderzoeken of de familie iets kon bijaragen in de kosten. Ter verdere afwikkeling in handen van B. en W. gegeven. De heer K. Oudeman had een verzoek inge diend om de kosten van de slooten, die ge durende den winter bij hem zijn uitgediept, voor hem vast te stellen op 20 pCt. van de totaalkosten. Hij had zich indertijd garant gesteld voor ten hoogste 25 pCt. Bij beschik king van den minister werden de kosten voor de eigenaars gebracht op 20 pCt. van de to taalkosten pl de kosten van de sociale verze kering. Dit werd iets meer dan 25 pCt. Be sloten werd den heer Oudeman 25 pCt. van de totaalkosten te laten betalen. Gemeenterekening. Hierna was aan de orde de aanbieding van de gemeenterekening over 1932. Van den gewonen dienst bedroegen de in komsten 171.416.06, de uitgaven 162.896.26, aldus een batig slot van 8.519.80. De kapitaaldienst toonde tegen over een bedrag aan inkomsten van 143.761.74 een bedrag aan uitgaven van 142.121.65, aldus een batig slot van 1640.09. Tesamen dus een totaal batig sal do van 10.159.89. Echter deelde de voorzit ter mede, dat begonnen was met de batige saldi van den gewonen dienst over '30 bedra gende 9736.90 en van den kapitaaldienst a 31.39. Bovendien was uit de reserve geno men een bedrag van 11.000, als extra kas geldaflossing was van het G E.B. ontvangen f 4.000, terwijl bij de bank van Ned. Ge meenten een leening was gesloten groot 4.000. Tezamen bedraagt dit 28.768.29, zoodat de gemeente in 1932 in werkelijkheid 18.608.40 achteruit is gegaan. Tot leden van de commissie voor het na zien der rekening werden benoemd de heeren Krom, Kooy en Kostelijk. Noodslachtplaats. Zonder bespreking werd goedgekeurd de overeenkomst met den heer C. Appel, die hierdoor weer de noodslachtplaats in onze gemeente krijgt. Opheffing scholen Het volgende programmapunt was het voorstel van B. en W. tot opheffing van de o.l. scholen no. I en IV. De voorzitter las een schrijven voor van den minister van onderwijs, waarin deze krachtige medewerking verzocht om tot op heffing te komen en vroeg spoedig een be sluit te nemen, althans vóór Sept. e.k. Hier op was een dergelijk schrijven van Gedep. Staten gevolgd, waarin gevraagd werd een besluit te nemen voor 8 Aug. e.k. B. en W. hebben, aldus den voorzitter, daarop het volgende prae-advies aan de raadsleden gezonden. Waar de Ged. Staten der provincie Noord holland reeds vóór 8 Aug. a.s. onze meening wenschen te vernemen over dit punt, daai anders opheffing door hun college ingevol ge art. 22, 3e lid der L.O.-wet 1920 in uit zicht wordt gesteld, meenen wij, waar door ons evenzeer als door de rijksregeering op allerlei zaken bezuinigd zal moeten worden en toch belastingverhooging nog wel niet zal uitblijven, deze gelegenheid te moeten aan vatten en het voorstel tot opheffing der beide scholen te moeten doen. Wij hebben te dezer zake de meening van den inspecteur van het l.o. in het district den Helder gevraagd en deze is het geheel met den minister en ons eens. Het gaat hem (den inspecteur) echter nog niet ver genoeg, daar hij van oordeel is. dat bij algeheele concentratie van het openbaar onderwijs, dus opheffing van alle vier scho ten en vorming van een geheel nieuwe school voor de geheele gemeente nog meer uit mijn eigen mond zoudt hooren." Het smalende lachje, waarmee hij Fayre 's morgens boos had gemaakt, was nu ver dwenen en had plaats gemaakt voor uiter ste afmatting. Zijn gezicht was grauw van vermoeienis, en toen Fayre bedacht, wat hij dien dag reeds had doorgemaakt, vergat hij zijn vrees voor Leslie en voelde hij alleen me delijden. Impulsief stond hij op. „Luister eens, oude jongen, riep hij uit, met al de warmte van hun oude vriend schap in zijn stem, „laten we voor vanavond alles op zij zetten. Je bent er niet toe in staat Ik zal dat papier mee naar huis nemen en het daar doorlezen, of als je het liever doet, kunnen we er morgen over spreken. Ik weet niet, in welk opzicht het voor Leslie van nut kan zijn, maar enkele uren uitstel kunner geen verschil voor hem maken." Kean schudde het hoofd. „We zullen het nu uitmaken," zeide hij' met een zweem van zijn oude kracht. „Ik kan niet slapen, eer het gedaan is." Zwijgend bleef hij een oogenblik zitten, met zijn oogen strak op de dicht beschreven vellen papier voor hem. Toen hij begon te spreken, klonk zijn stem koud en kalm, alsof hij een geschiedenis vertelde, waarin hij in het geheel niet betrokken was. „Zooals je zeker al geraden hebt," begon hij, „dateert alles van het jaar van mijn be zoek aan Parijs. Hoe je dat te weten bent ge komen, weet ik niet. Je herinnert je wel, wat Gerald Lee en drie anderen in het eerste jaar van den oorlog door een granaat ge dood werden. Herkenning was onmogelijk, maar zijn identiteitsplaatsje werd vlak bij die plaats gevonden en zoo werd aangeno men, dat hij een der slachtoffers was. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5