DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HITLER GEÏNTERVIEWD. BxiqeUiksdï Omvzicht ^Buitenland Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v k. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 187 Directeur: C. KRAK. Donderdag 10 Augustus 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. AjüEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee blad.n. Hitier over het Jodenvraagstuk, het Communisme en de wedergeboorte van Duitschland. ONTEVREDENHEID IN HET DUITSCHE OFFICIERENCORPS. De brand in het rijksdaggebouw. Het interview een „vergissing?" Symptomen van ontevredenheid in Duitsche officierencorps. UIT HET DERDE RIJK. Moderne tactiek. COMMUNIST NEERGESCHOTEN. Tijdens een vluchtpoging. ONBETROUWBAARHEID. Grenspolitie ontslagen. AMBTSGEHEIM IN DUITSCHLAND. Voor de ambtenaren. DE WERKLOOZEN TE BERLIJN. OPTREDEN TEGEN COMMUNISTEN In Brunswijk HET GRENSINCIDENT. Bij Kiefersfelden. HERRIOT'S REIS- FRANSCH STOOMSCHIP IN BRAND. Nederlandsche assistentie. STRAFFEN UITGESPROKEN. Om voorbeeld te stellen ZENUWACHTIG GEDOE. Van S.A.-patrouilles HET CONFLICT TE STRAATSBURG. Bemiddelingspogingen WEENSCHE SALARISREGELING. In twee gedeelten. DE NAZI'S IN OOSTENRIJK. Documenten in beslag genomen. SPANNING IN IERLAND. Cosgrave bij de fascisten? Wat vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueele laatste be richten). NOG WARM WEDER IN ENGELAND. DE TECHNIEK SCHRIJDT VOORT.., Behulpzaam bij den komenden oorlog. VUURGEVECHT MET SAARLANDSCHE COMMUNISTEN LEWIN OP VRIJE VOETEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. S.A.-groepsleider Ludin of diens gevolmach tigde is belast met de waarneming van het voorzitterschap van den Wurtembergschen officierenbond". P.P.D." verspreidt den tekst van een in terview, dat Adolf Hitier heeft toegestaan aan het te New-York verschijnende Duitsche ,Sontagsblatt Staatszeitung und Herold". In dat interview verklaarde Hitier o.m.„Wij hebben het Joodsche communisme neergesla gen en zullen het bolsjewisme nooit weer la ten opkomen. Moet men een volk van 60 mil- lioen personen prijsgeven aan een zekere ver nietiging, omdat zes millioen reeds door de marxistisch-joodsch-communistische volks- vergiftigers zijn misleid en weigeren de nieuw-democratisch zelfgekozen meerderheid van het weder ontwaakte Duitsche volk en den Duitschen Michel te erkennen? Waarom beweent de wereld met krokodillentranen het honderdmalen verdiende misdadigerslot van een kleine minderheid? Waar was het gewe ten der wereld, toen millioenen in Duitsch land honger leden, ontbering leden en in nood verbloedden, toen meer dan 200.000 Duitsche menschen tot wanhoop en zelf moord werden gedreven? Ik vraag president Roosevelt, ik vraag het Amerikaansche volk: Bent u bereid deze bronnenvergiftigers der Duitsche zoowel als der christelijke wereld ziel bij u op te nemen? Wij zouden ieder af zonderlijk een vrijbiljet en een duizendmark biljet als zakgeld medegeven, indien wij ze kwijt konden raken. In Duitschlands natio nale revolutie, de grootste revolutie der we reldgeschiedenis, welke leidde tot Duitsch lands vernieuwing en wedergeboorte, zijn nog geen 20 menschen om het leven gekomen. Hoe was het daarentegen bij de Fransche re volutie, hoe was het bij de Amerikaansche revolutie? Hoe was het in Rusland, waar 11 tnillioen door 't joodsche communisme wer den afgeslacht? Ik zou Amerika niet datge ne willen toewenschen, wat wij in de laatste tien jaren met millioenen werkloozen hebben medegemaakt. De regeeringen van na den oorlog veroorloofden iedereen in Duitsch land te komen en revolutie te maken. Thans moeten, wij ingrijpen en aangezien wij geen tlhs-Eiland hebben, moeten wij werkkampen inrichten. Moet ik duizenden menschen van Duitschen bloede laten vernietigen, opdat alle Joden zelfs beschermd kunnen werken: loven en afpersen, terwijl een volk van mil lioenen verhongerd en wanhopig ten offer va't aan het bolsjewisme? Ben ik verant woordelijk voor de („tandelooze?") kinderen _an verhongerde, ondervoede Duitsche man- hr" jn.moeders? Heb ik deze millioenen ticrh Inmaakt of het alles kapitaüs- j .feestelijk vernietigende parasietendom ïarenlang heerschte in het Duitschland n na den oorlog? Ben ik de oorzaak van effer zelfmoordenaars van het Duitschland na den oorlog, dat driemaal zoo sterk is r L Tste 70 000 man feilende Ame- on ij expeditiecorps van den wereld- relH t ^aarom zwijgt het geweten der we- tegenover deze feiten, dit lijden en over e waarheid van de daaruit ontstane bewe- f nS der wedergeboorte? Slechts omdat merika, Engeland, Frankrijk niet verstaan la Iw w'"en verstaan, hoewel zij in eigen na tegen de Joden discrimineeren zou ik ouden de Duitsche jeugd, de Duitsche menschen, grijsaards, mannen, moeders en naeren tegen het ongewenschte vreemde vergif te beschermen? »lk zeg nogmaals: vracht en kosten beta- n wij gaarne en we geven nog een ieder een e|n bankconto daarenboven, wanneer gij e wl]f hebben, maar Duitschland moet le en, Duitschland leeft en zal wederleven". In het interview van Adolf Hitier met het ew Yorksche blad „Sonntagsblatt, Staats zeitung und Herold" zeide Hitier alvorens ver het Jodenvraagstuk te spreken nog het oigende over het Duitsche communisme en 011 brand in het rijksdaggebouw: -De nieuwe oorlogspsychose en gruwel- campagne tegen Duitschland is voor ons *ven onbegrijpelijk als de wedergeboorte van uitschland dit schijnt te zijn voor de bui enwereld. Juist Amerika, Frankrijk en En- «e'and behoorden in laatste instantie de als »mi itair" uitgekreten S.A., S.S. en Stahlhelm rekbaar zijn, dat de bolsjewistische golf die zich in den nacht van den brand in den rijks- °aS vanuit Duitschland over de geheele we- «'d wilde uitstorten in den ban geslagen erd. Wanneer gij, mijne heeren in Amerika, en met uw bevolkingscijfers overeenkomend ^ial georganiseerde communisten zoudt hebben gehad, wat zou Amerika dan gedaan hebben, wanneer in plaats van het rijksdag gebouw in den beslissenden nacht het Witte Huis in vlammen opgegaan ware? Zou Ame rika niet veel harder hebben ingegrepen dan ik het deed met mijn bevel tot in hechtenis zetten van de bolsjewistische leiders door S.A., S.S. en Stahlhelm, ten einde de drei gende vernietiging der raadhuizen, schouw burgen, openbare gebouwen in geheel Duitschland door brandstichting in den kiem te smoren en de meest geheime samen zweerders-organisaties te vernietigen? „Toen wij in dien brandnacht in den rijks dag en het Berlijnsche Schloss hulpkreten ontvingen per telefoon, telegram en radio uit geheel Duitschland over de aanstaande bol sjewistische samenzweerdersomwenteling nam ik het besluit meedoogenloos alle mij ter beschikking staande macht alle storm troepen onmiddellijk in het veld te brengen. Buigen of breken was voor mij het parool. De onthullingen die twee uren later gedaan werden hebben mij gelijk gegeven. Alleen in Berlijn reeds vond men bij de onmiddellijke bezetting der openbare gebouwen met inbe grip der universiteit, der bibliotheken en tal rijke Berlijnsche districtsraadhüizen vuur haarden, lonten met benzine gedrenkte ton ders en ontplofbare stoffen. Wanneer ik niet in dat beslissend uur voor orde en vrede be slist was opgetreden tegen het bolsjewisti sche in brand steken van Duitschland, zou den niet allleen de rijksdag en het slot, maar alle openbare gebouwen van Duitschland en wie weet misschien ook het geheele avond land thans een puinhoop zijn. De a.s. proces sen zullen in de wereld de oogen openen over de sensatie van dien nacht, welke blij ken uit het gevonden materiaal dat tot dus verre niet onthuld kon worden wegens ge vaar voor het onderzoek. Het tot dusverre geheim gehouden bewijsmateriaal waarborgt reeds thans het bewijs voor de ontdekking van een boljswistisch wereldcomplot. Alles was gereed om er op los te slaan. In Duitsch land werden in de laatste maanden 3000 centenaren ontplofbare middelen door de communisten opgestapeld. Bij de voortdu rend plaatsvindende communistenrazzia's worden nog bijna dagelijks verdere wapenen gevonden. Anderhalf uur nadat het bericht over het interview van Hitier met een vertegenwoor diger van het te New York verschijnende Duitsche „Sonntagsblatt Staatszeitung und Herold" verspreid was, werd verz.cht dit bericht voorloopig achter te houden, welk verzoek spoedig gevolgd werd door de me dedeeling, dat het interview voorloopig niet mocht worden gepubliceerd, hetgeen ten slotte gevolgd werd door de mededeeling, dat publicatie hiervan niet mocht plaats vin den. Onder den titel „sabotage wordt nergens geduld" deelt de nationaal-socialistische Koerier mede, dat de voorzitter van den Wurtembergschen Officierenbond van zijn functie is ontheven. „Bij het doen gelden der autoriteit van de nationaal-socialistische regeering naar alle zijden heeft het ministerie van binnenland- sche zaken de politieke politie van Wur- temberg van den voorzitter van den Wur tembergschen officierenbond de ontbinding geëischt van de plaatselijke groep Oberndorf. omdat deze groep nog tot in den allerlaat- sten tijd door het essentieele deel der leden 'n mentaliteit aan den dag heeft gelegd waar uit gemakkelijk een vijandelijke houding je gens den nationaal-sociaüstischen staat te herkennen was. Aan het natuurlijke verlan gen deze plaatselijke groep te ontbinden, heeft de voorzitter van den Wurtembergschen officierenbond, de gepensionneerde luitenant- generaal v. Teichmann, niet voldaan. Reeds door dit feit heeft hij bewezen, dat hij de autoriteit der nationaal-socialistische regee ring niet erkent. Daarenboven heeft hij het noodig geoordeeld, een arrogant schrijven te richten tot het ministerie van binnenlandsche zaken van Wurtemberg. Met het oog op den hoogen leeftijd van generaal v. Teichmann is er van afgezien hem in Schutzhaft tene men. Het natuurlijke gevolg van zijn houding was evenwel, dat hij door het ministerie van binnenlandsche zaken van zijn functie van voorzitter van den Wurtembergschen officie renbond is ontheven op grond van parag 1 der verordening van den rijkspresident d. 28 Februari 1933 en dat in zijn plaats de In den laatsten tijd gaat het bericht door de pers, dat de bekende voormalige Landraad Handmann op „onbeschaamde wijze via den Luxemburgschen zender opruit tegen Duitschland." Teneinde hem te beletten „dit ondermijnende werk vanuit een veilige schuilplaats voort te zetten, heeft het staatspolitie- bureau Dortmund gister zijn zwager ii. „Schutzhaft" genomen." Hieraan wordt toegevoegd, dat „de overheid wegen zal vinden om den Duit schen emigranten het bevuilen van hun vaderland onmogelijk te maken". Bij het overbrengen van een gearres teerden communist naar het concentra tiekamp trachtte bij in het Kleinenber- ger Wald te ontvluchten. De man werd doodgeschoten. De leiding der groep Oostenrijk te München van de N.S.D.A.P. deelt mede: Te Simbach a. d. Inn hebben zich bij de grenspolitie 6 rnan van het garnizoen Braunau in marschtenue aangemeld. Zij hebben medegedeeld, dat zij wegens hun nationaal-socialistische opvattingen ont slagen zouden worden en er de voorkeur aan te hechten vóór hun ontslag onder medeneming van hun geheele uitrus ting over de grens te trekken. Door staatssecretaris Dr. Stuckart van het Pruisische ministerie van Etre- dienst te Berlijn is aan de hem onderge schikte autoriteiten een decreet gericht, waarin den ambtenaren en beambten wordt gewezen op hun plicht ambtsge heimen te verzwijgen. In het decreet wordt verklaard: Iedere staatsambtenaar en beambte in staats dienst is verplicht te zwijgen over Ket geen ambtelijk te zijner kennis komt. Het gaat niet aan dat dergelijke aange legenheden mondei ijk of schriftelijk aan derden worden medegedeeeld of zelfs worden gepubliceerd (voordracht, radio, pers). Deze plicht rust ook op personen die niet meer in staatsdienst zijn. Over tredingen moeten streng worden ge straft. Voorts wordt bij het decreet den amb tenaren en beambten iedere medewer king aan mededeelingen, statistisch ma teriaal betreffende schooltoestanden en de onbevoegde publicatie van officieele documenten aan particuliere personen en dergelijke instanties buiten het staats- en rijksbestuur verboden, tenzi, een machtiging daartoe aanwezij is. Het aantal bij de arbeidsbeurzen in geschreven werkloozen is van 16 tot 31 Juli met 358500 verminderd tot i.468.500. Wegens het verspreiden van commu nistische pamfletten zijn 60 personen veroordeeld tot gevangenisstraffen va- rieerende van 1 maand tot zes jaren en zes maanden, in het geheel tot 45 jaren en acht maanden In totaal bevinden zich 250 personen in verband met deze aangeleegenheid in arrest. een mededeeling der politie, tegen drie uur des nachts in het donker in de Post- Allee een treffen ontstaan tusschen 2 S.A.-pairouilles. Hierbij werd de S.A.- man Heinrich Hermsen door een schot in de longen gedood en de patrouillelei der Karl Bernd uit de Krausstrasse door een schot in de knie ernstig gewond. De Duitsche consul-generaal te Innsbruck, dr. Saller, de bizondere commissaris van het district Rosenheim, Mader, en de comman dant van het werkkamp van den Stahlhelm te Kiefersfelden, majoor Henning, hebben 'n be zoek gebracht aan den Bezirkshauptmann te Kufstein, dr. Janetschek, en dezen de ver zekering gegeven alles in het werk te stellen tot opheldering van het grensincident van Augustus j.1. De Fransche oud -min.-president Herriot is gisteravond te Istamboel aangekomen. Aan boord van het 7000 ton metende Fiansche stoomschip „Vorbin" van de „Char- geurs Réuni", op weg van Le Havre naar Indo-China, is een rand uitgebroken, die zich spoedig over het geheele schip uitbreid de. De brand ontstond gisteren in de Arabi sche zee dicht bij de plaats waar indertijd de „George Philippar" in vlammen opging. Volgens een telegram uit Italiaansch Somali- land ontstond de brand op een afstand van ongeveer 600 mijl van Kaap Gardafui. De „Vorbin" is in 1923 gebouwd en heeft een, bemanning van 58 koppen aan boord. Op het draadlooze verzoek om assistentie is ge antwoord door het Nederlandsche stoom schip „Sembilan" van de Stoomvaart Mij „Nederland" op weg van New York naar Sa- bang en hef Fransche motorschip „Russell", die zich ter assistentie naar de plaats, waar de „Vorbin" zich bevindt hebben begeven. Drie vroegere leden van de nationaal socialistische partij, c.w. overste Freiherr v Lytzow zijn op aanstichting der landsregee ring van Tirol ieder tot zeven weken gevan genisstraf, zoomede tot geldboeten veroor deeld wegens het schilderen van hakenkruis emblemen. Het groeiende verspreiden van vlug schriften door communistische partij gangers heeft de S.A. te Essen er toe ge bracht in den nacht van Dinsdag op Woensdag een versterkten patrouille- dienst in te stellen. Daarbij is, volgens Gistermiddag heeft de Fransche minister van arbeid Frangois Alberts, zooals gemeld werd, de beide partijen, die bij het conflict te Straatsburg zijn betrokken, ontvangen, om te trachten, het conflict bij te leggen. Terwijl men van arbeiderszijde bereid was, de ver schillende kwesties ter arbitrage aan den mi nister voor te leggen, stelden de werkgevers den eisch, dat de algemeene staking moest worden opgegeven, alvorens zij tot onder handelingen konden overgaan. Deze eisch werd door de arbeidersorganisaties afgewe zen. Op aandringen van den minister ver klaarden de werkgevers zich tenslotte bereid hun standpunt te bepalen in overleg met hun centrale organisaties. De besprekingen wer den daarop tot Vrijdag of Zaterdag ver daagd. Het gemeentebestuur heeft officieel mede gedeeld, dat tot einde van dit jaar de sala rissen in twee gedeelten zullen worden uitbe taald. Op den eersten dag der maand zal 70 pCt. en op den 15den de overige 30 pCt. wor den uitgekeerd. Te Gmunden (Boven Oostenrijk) werden eenige huiszoekingen verricht, waarbij tal van documenten der NSDAP, o.m. lijsten van geldschieters, voorschriften der SA e.d werden in beslag genomen. Eenige personen zijn gearresteerd en in kort geding tot eenige weken gevangenisstraf veroordeeld. Te Graz werd het SA-lokaa- door de politie ontruimd en de inventaris in beslag genomen. Na de bloedige botsingen, welke Dinsdag avond hebben plaats gehad, was de toestanö te Dublin gister uiterst gespannen Alle be langrijke punten der stad waren door bur gerwachten bezet en politieagenten patrouil leerden door de straten. Verdere incidenten hebben Woensdag niet plaats gehad. De trcepen zijn geconsigneerd. De Valera heeft verklaard, dat hij geeu geüniformeerde parades zal dulden. Ieder oogenblik wordt een definitief verbod voor den fascistenopmarsch van a.s. Zondag ver wacht. Groote belangstelling trekt het feit, dat de op een na de grootste partij van Ierland, de Cosgrave-partij toenadering betoont aan de fascisten. Cosgrave zal mogelijk deelnemen aan den opmarsch der blauwhemden op as. Zondag, indien deze plaats vindt. In een onderhoud verklaarde Cosgrave, dat hij het eens is met de fascistische beweging en er zich over verheugt, dat het aantal ha- rer aanhangers toeneemt Hitier geinterviewd. (Dot,. Over zicht). Oorlogstoestand op Cuba. (Buiten- tenland). Fransch stoomschip in brand. (Buitenland). Te Katwijk aan Zee is een auto op twee kinderen gereden; één ervan werd gedood, het andere zwaar ge wond. (Binnenland). Te Nijmegen is een man door een medeminnaar door een messteek iD den rug vermoord. (Binnenland). Bij Oss is in een weiland een man vermoord gevonden. Als verdachte is een neef van het slachtoffer ge arresteerd. (Binnenland). Brand in een gashouder te Nij megen. (Binnenland). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland). In een te Amsterdam gehouden be spreking tusschen vertegenwoordi gers van N.A.S., R S P. en O S P- is tot samenwerking besloten in den strijd tegen fascisme en reactie. (Binnenland). Familiedrama te Den Haag; een luitenant ter zee doodde vrouw en kind en pleegde daarna zelfmoord (Binnenland). Te Vogelenzang twee mannen bij het zwemmen verdronken. (Binnen land). Officieel is geconstateerd, dat t< Winsum 140 gevallen van para- tvphus zijn voorgevallen; in omlig gende gemeenten nog 29. (Binnen land). Balbo te Lissabon enthousiast ont vangen. Luchtvaart). De Fransche recordvlieger op weg natar huis. (Luchtvaart). Het bloemencorso te Bergen (Stad en omgeving). Ds. Groot uit Oudorp overleden (Stad en Omgeving). De Valera treedt krachtig op. In de slotzitting van den Ierschen Daii heeft de Valera gisteren drie belangrijke wetsontwerpen ingediend, strekkende tot in grijpende wijzigingen in de Iersche Grond wet, waardoor nieuwe beperkingen worden aangebracht in de rechten van de Engelsche kroon en hun bemoeiingen in Iersche regee rngsaangelegenheden. In Zuid Engeland is het nog steeds droog en warm. Na een iets koeler ochtend wees de temperatuur te Londen des middags weer 80 graden, terwijl om vijf uur een tempera tuur van 84,8 werd waargenomen. De „Daily Herald" meldt, dat eenige Engelsche technici en natuurkundigen een nieuw gasmasker hebben vervaardigd, dat een uur lang bescherming ble.-k te geven tegen het nieuwste en gevaarlijkste gifgas dat ver vaardigd wordt, het zoogn. „Pepergas". Reeds is begonnen met de massale productie van deze gasmaskers. Totnogtoe zouden de technici in andere landen er slechts in ge slaagd zijn, gasmaskers te vervaardigen die den drager tegen „Pepergas" niet langer dar vijf minuten bescherming boden. Het staatspolitiebureau Trier deelt mede: In den nacht op 9 Augustus werden op de hoogte tusschen Rimlingen en Rissenthal vier personen na het overschrijven der Saar- grens aangehouden. Toen zij werden aan geroepen wierpen zij zich op den grond en schoten op de ambtenaren. Na een kort vuur gevecht werden zij overweldigd en gevangen genomen. In verband met deze arrestatie zijn nog 5 andere personen in arrest geno men. Het zijn communisten. Pistolen er drukwerken zijn in beslag genomen. De vroegere Berlijnsche bankier, Isaak Lewin, die geruimen tijd geleden na verduis tering van ongeveer 5 millioen Mark uit Berlijn is gevlucht en die een tijdlang onder den naam dr. Normanno als professor in Boston optrad, is ten behoeve van een ope ratie tegen borgstelling van 5000 dollar oo

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1