DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r S. KROM. De Australische Labourpartij. TfaqeUiksch Omaicht ^Buitenland Spanning in Ierland. De toestand op Cuba. Ververij en Chemische Wasscherij No. 188 Een poging tot herstel van de eenheid in de Australische Labourpartij mislukt. een motie aangenomen. Vrijdag II Augustus 1933 135e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt TEL 1523 (3 lijnen). NOG ZIJN ONZE PRIJZEN Chemisch reinigen Colbert-Costumes f 2.50 Japonnen vanaf. - 2.00 Mantels vanaf - 2.50 Regenmantels vanaf - 2.50 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee blad.n. De veertiende jaarlijksche Interstate La bour Conferentie van de Australische Labour Partij, die den 26sten Juni te Sydney in Australië geopend is, mag niet anders dan een échec genoemd worden, schrijft men aan de N. R. C. Hoewel de voorzitter in zijn openingsrede met klem op een vereenigd Labourfront aan drong, wilde de partij bij de in December 1934 te houden algemeene verkiezingen in het Federale Huis van Afgevaardigden en den Federalen Senaat een meerderheid beha len, en al kwam de „Unity"-commissie van 6, uit de 36 afgevaardigden, (uit iederen staat 6) benoemd, ook met het voorstel, later door het congres aangenomen, om de leden uit N. Z. Wales en elders die op de speciale confe rentie van Maart 1931 waren uitgestooten, zonder vorm van proces weder in de Austr. Labour Partij op te nemen en te doen alsof er geen vuiltje ooit aan de lucht was geweest, Lang de stichter van al het kwaad en van de, naar hem genoemde Lang-Labour P., wien tot in den treure is en nog wordt verweten en wel in de eerste plaats door Scullin, die als een der zes, door Victoria afgevaardigde ver tegenwoordigers, aanwezig was, dat hij, de verbolsjewiekte Lang, de regeering van Sul- lin Gouvernement heeft genekt, Lang bleef onverzoenlijk. Het zeer zeker ongekende feit heeft zich voorgedaan, dat na een lange week conferee- ren en daartusschendeor briefjes over en weer schrijven, over één enkel programpunt, hereeniging, het congres ten opzichte van dit, onverrichter zake uiteen ging. Scullin's mac- chiavellistische politiek moest het afleggen tegen Lang's sluwheid. Na een dagenlang heen en weer schrijven liet Lang weten, dat hij zijn partij wel tot de oorspronkelijke A. L. P. wilde laten terugkeeren, mits hij baas bleef over de afd. N. Z Wales, niets met het A.L:P.-program te maken zou hebben en de afdeeling kon dicteeren, wat hij wilde. Na tuurlijk vlogen de 36 Labourbonzen daar niet in, immers de facto zou ae toestand dan precies hetzelfde blijven, ja feitelijk vererge ren, want door het verleenen van een derge lijke concessie, zou de afdeeling N Z. Wales van de A. L. P., welke afdeeling toch al zeer verzwakt is door de Langisten, als het ware Lang in handen worden gespeeld en daar door diens witte mieren partij, gelijk zij ter gend door den politieken vleugel van de A. - P wordt genoemd, sterker dan ooit uit het hereenigingsgekibbel zijn verrezen. En ten slotte zou door het inwilligen van Langs eisch de Federale Austr. Labour Partij als het ware het aanzijn hebben ge schonken aan 6 State Labour Partijen en dus N H^en hebben gegraven. 3(kt om h uur des avonds van den wm a ^un' no£ een 'aatste poging was ge- agd om Lang te strikken, werd in den j> en avond de volgende motie met 29 tegen n"!"1!611 aangenoinen: „Dat deze conferen- e' betreurt, dat de State Labour Partij f te toden in de pogingen van de con- 0m een eenheid tot stand te brengen P oasis van het programma, het reglement e constitutie van de A. L. P. en ver- klaart, dat, waar eenheid onmisbaar is om bij de aanstaande Federale verkiezingen de poli tieke macht voor de arbeiders te verzekeren, de deur naar eenheid nog steeds open is en zal blijven op bedoelde basis". N'en déplaise een niet aaneengesloten front, zal toch hoogst waarschijnlijk Labour bij de bovenbedoelde verkiezingen overwinnend uit de stembus te voorschijn treden. Behalve de Australische Labour Partij, om van de Lang L. P. maar niet te gewagen, zijn de beide ver- eenigde Landelijke Partijen en de thans in de Vereenigde Australische Partij opgeloste, Nationalistische partij in meer of mindere mate ontevreden over de thans gevoerde ta rieven-politiek, die feitelijk een voortzetting is van Scullin's ongehoord hoog opgevoerd protectionisme, waarin slechts eenige en dan betrekkelijk nog onbelangrijke wijzigingen zijn gebracht. Labour spuwt vuur, wat zij trouwens eeuwigdurend zal moeten doen, wil de partij niet heelemaal uit elkaar vallen, ten eerste over de zooeven bedoelde tariefwijzigingen, doch in hoofdzaak, dat er niet met kracht tegen Japan wordt opgetreden, het land dat met zijn goedkoope industrieproducten de markt in Australië verpest, in de eerste plaats voor de hier gesponnen katoenen ga rens en gewezen goederen. Inderdaad is dat wel een bedenkelijk verschijnsel, doch La bour vergeet, dat Japan in 31/32 voor 7 H millioen pond sterling wol en voor 3.884.000 tarwe kocht en het slechts voor 2:397.000 in Australië importeerde. Ook komt China reeds met de industrieproducten, hier aan de markt en gaat het straks in zijn geheel tegen het gele ras, alhoewel China in 31—32 voor 4'A millioen in Australië kocht en slechts voor 314.000 verkocht. De Ver. Landelijke Partijen zijn ontevre den, dat de aanvankelijk gedane verkiezings gelofte, waarop samenwerking tegen Labour werd verkregen, niet is ingelost, over het af breken van den tariefmuur van Scullin en het bestendigen van het suiker-embargo, wat voor de eerste vier jaren den ingezetenen van Australië ieder jaar vijf millioen pond ster ling kost. Het is ook in hoofdzaak om die reden, dat de Nationalistische partij naar haar zelfstandigheid terug verlangt. Verdeeldheid onder de anti-I.abour partijen kan slechts gewin voor Laboud in haar beide hoofdkleuren, rood en bloedrood beteekenen. En komt het eenmaal zoo ver, dat Labour wint, zij het ook maar met een kleine meer derheid, dan zal het de kans niet laten voorbijpaan; de extremistische vleugel in de A. L.'P. zal dan zoo sterk ziin, dat zij met de Lang Partij kracntig genoeg zal blijken om haar zin door te drijven, want de politie ke vleugel in de A. L. P. zal het niet wagen om de Labour-regeering, die dan aan het be wind zal ziin, dwars te zitten. Scullin, de man met de twee aangezichten en zonder ruggepraat. zit op het vinketouw. Laten wij voor Australië en de bezitters van Australi sche staatsfondsen hopen, dat deze profetie er een zii van den broodetenden voorspeller. Hoe het ook zij. de in de politieke en ver politiekte sferen oj komende ontevredenheid is het best te merken in de stemmenverschuiving in den Federalen Senaat. EEN INTERVIEW MET GOERING. Over de vlucht van Balbo. De „Nationalzeitung" publiceert een inter- lew> dat de Pruisische premier, en minister an luchtvaart Goering den chefredacteur an blad, graaf von Schwerin heeft toe gestaan over de beteekenis van de vlucht van ,t eskader van generaal Balbo. Om. merk- e Goering tijdens dit interview op, dat naar ']n opvatting de Zuidelijke route volgens de °t dusverre opgedane ervaringen de meest geschikte is. Een gecombineerde vliegroute naar Amerika bestaat reeds in den vorm, aarin het Duitsche catapultvliegtuig reeds geruimen tijd werkzaam is. K3n Duitsch standpunt gezien is een lucht- _erbinding met Noord-Amerika ongetwijfeld eel belangrijker dan met Zuid-Amerika. voor een dergelijke verbinding zou het wen- lijk z'in om, wanneer men de route via jP Azoren koos, tusschen de Azoren en het Uierikaansche vasteland twee drijvende insschenlandingsplaatsen in te richten, in *el* verband Goering wees op de verras- w/ &unst'ge resultaten, bereikt met de estfalen", die van dien aard zijn, dat men "Poedig zal kunnen beginnen met proeven een regelmatig verkeer. Voor de Duit- e luchtvaart heeft de tocht van het eska der van Balbo in zoo verre beteekenis, dat ook het Duitsche vliegwezen hierdoor tot de hoogste sportieve prestaties zal worden gesti muleerd. Voortgaande zeide Goering: „Over onze officieele plannen kan natuurlijk niet gesproken worden. Ik houd het bij mijn oude principe: meer zijn dan schijnen. proa'e sportieve daden worden tot stand gebracht, daarna wordt er over gesproken. >.De be langstelling van Goering gaat op het oogen- blik ten zeerste uit naar de zweefvliegsport, die de mogelijkheden tot oefening e.d biedt, welke het verdrag van Versail'es op militair gebied weigert. 'Verder wees Goering er we derom op, dat de vlucht van Balbo opnieuw bewezen had, dat Duitschland zonder mili taire vliegtuigen overgeleverd is aan de wil lekeur van vreemde mogendheden, die wel over militaire luchtstrijdkrachten beschikken. Dit feit moet volkomen tot het Duitsche volk doordringen, doch tevens is de noodzakelijk heid van den eisch van verticale luchtverde diging, dwz. van het bezit van Duitsche vliegtuigen onontkomelijk. EERE-OORKONDE DER N.S.D.P. Voor werkverschaffers. De N.S.D.A.P. zal in alle Ffannoveraan- sche bladen wekelijks een eere-lijst publice ren van alle ondernemers, die in den s om arbeid en brood hun plicht Jjet>ber].. daan en de tewerkstellingen in deze ,j bekend maken. Bovendien zullen de onderne PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij Ik. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. mers, die het bewijs hebben geleverd, dat zij de bedienden op z'n minst tot 1 Mei 1934 werk kunnen verschaffen een eere-oorkonde der N.S.D.A.P. ontvangen, aldus wordt ver klaard in een oproep van den gevolmachtig de der propaganda-afdeeling der N.S.D.A.P voor de stad Hannover. WERKVERSCHAFFING BIJ KRUPP. De directie der Friedrich Krupp A.G. deelt mede, dat de maatschappij ter bevordering der werkverschaffing besloten heeft weder groote orders te plaatsen. Nadat Krupp reeds tot einde Mei orders had geplaatst tot een bedrag van 5.6 millioen R.M., zijn thans door het concern nieuwe bestellingen tot een bedrag van ongeveer 4V, millioen R.M. ge daan voor verbetering der bedrijven, machi nes e.d., goedgekeurd en ten deele reeds ge plaatst. In het geheel Krupp ter bevordering der werkverschaffing in den zin der rijksre- geering tot nu toe meer dan 10 millioen R.M. ter beschikking gesteld. EEN BURGEMEESTER VAN 25 JAAR. De eerste burgemeester der frankische in dustriestad Neurenberg, Julius Lichler, blijkt achteraf de jongste burgemeester van Duitschland te zijn. Hij is pas 25 jaren. KRANKZINNIGENGESTICHT IN BRAND. Te Bremen. Gisteravond tegen 9 uur is brand ontstaan in het krankzinnigengesticht te Bremen „El len", welke brand was aangestoken door een patiënt, die aan vallende ziekte leed. Reeds sedert de middaguren vermiste men in de in richting een epilepticus, dien men na veel zoeken eindelijk ontdekte op het dak van een schuur. Men trachtte hem met water te dwin gen naar beneden te komen en alarmeerde te dien einde de brandweer van de inrichting. Hierop begon de patiënt echter het dak af te breken en met dakpannen te gooien, waarna hij het dak in brand stak. Spoedig stond de schuur, die met graan gevula was, in lichter laaie. De brandweer bluschte het vuur met 15 stralen. Met veel moeite is men er nog in geslaagd den patiënt weer veilig te pakken. IN IERLAND IS MEN BANG. Voor een fascistischen staatsgreep. Gisteren waren te Dublin zeer wilde ge ruchten in omloop betreffende een te ver wachten fascistischen staatsgreep en de on vermijdelijke botsingen tusschen de fascisten en het Iersche republikeinsche leger. De Valera heeft tot nu toe de tegen Zon dag vastgestelde parade der 30,000 blauw- hemden voor het oorlogsmonument te Dublin ter herinnering aan de stichters van den Ier- schen Vrijstaat Griffins, Collins en O'Hig- gins nog niet definitief uitgevaardigd. Reeds Donderdag kwamen honderden blauwhemden uit verschillende gedeelten van Ierland naar Dublin. Slechts enkele fascis ten droegen hun uniform. Voor het weekend zijn vele extra-treinen ingelegd. Mogelijk zal de regeering verbieden deze extra-treinen te laten rijden. De huidige sterkte der fascisten is voorloopig nog een geheim. Hun leider, generaal O'Duffy, heeft verklaard, dat 30.000 leden aan den opmarsch zullen deel nemen. In regeeringskringen acht men dit aantal overdreven. De sterkte van het repu blikeinsche leger wordt op 150.000 man ge schat. Staat van beleg afgekondigd? In verband met de toenemende spanning in Ierland veracht men algemeen, dat de re geering de Valera gebruik zal maken van de 1931 door Cosgrave uitgevaardigde anti terreurwet en in geheel Ierland den staat van beleg zal afkondigen. Volgens de geruchten worden door het republikeinsche leger en door de communisten uitvoerige voorbereidin gen getroffen voor een aanval op de fascis ten. Men verwacht, dat de Valera uit tacti sche overwegingen met het verbod van den opmarsch op Zondag a.s. tot het laatste oogenblik zal wachten. Machado's antwoord. De ambassadeur van Cuba, Cintas, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan onder staatssecretaris Philipps. Het verluidt, dat hij het antwoord van president Machado op de voorstellen van president Roosevelt heeft overhandigd. De inhoud van het antwoord wordt streng vertrouwelijk behandeld. Volgens berichten uit Havanna heeft de re geering van Cuba de levensmiddelen gerant soeneerd, om eenigszins tegemoet te komen aan het gebrek aan voedingsmiddelen, dat zich sterk doet gevoelen. Gewapende interventie der V. S. De zoo juist van de Londensche conferen tie teruggekeerde voorzitter der Amerikaan- sche commissie van buitenlandsche zaken van den senaat, de democraat Pittman, heeft verklaard, dat de regeering der Ver. Staten den plicht oplegt de eigendommen van bui tenlanders op Cuba te beschermen, gedwon gen zal zijn gewapenderhand op Cuba in te grijpen Amerikaansche levensmiddelen na het altreden van Machado. Naar te Havanna bij geruchte verluidt heeft de ambassadeur der Ver. Staten. Wel les, verklaard, dat de regeering van Wash ington het onmiddellijke aftreden van Ma chado eischt. Wanneer Machado niet af treedt zal zij ingrijpen. Na het aftreden van Machado is de regeering der Ver. Staten be reid de schaarschte aan levensmiddelen, die door de regeering Machado wordt aange voerd als oorzaak van de huidige onlusten, op te heffen door het zenden van groote hoe veelheden voedingsmiddelen. Welles heeft weliswaar deze geruchten gedementeerd, doch men is hier vrij algemeen van opvat ting, dat bij den huidigen toestand dergelijke uitlatingen volkomen binnen het terrein van de moeilijkheden vallen. Persfotografen gearresteerd. De troepen van Machado hebben drie Ame rikaansche persfotografen gearresteerd, of schoon zij in het bezit waren van de ver- eischte papieren der Cubaansche regeering. De Volkspartij en de Liberale Partij heb ben Machado in een gemeenschappelijke con ferentie hun vertrouwen uitgesproken, ter wijl de conservatieve partij het aftreden van den president eischt. Het hoogtepunt bereikt? Het staatsdepartement heeft den ambassa deur Welles opgedragen onmiddellijke in vrijheidstelling te eischen van de gearresteer de drie Amerikaansche persfotografen. In Washingtonsche kringen verwacht men. dat het hoogtepunt van de crisis in Cuba binnen de eerste 24 uur bereikt zal zijn. Onhoudbare spanning. Omtrent de Amerikaansche voorstellen tot oplossing van het conflict op Cuba heerscht nog steeds geen klaarheid. De „New-York- Times" meldt uit Havanna, dat de Ameri kaansche regeering had voorgesteld een nieuwen senaat te kiezen en de helft van het huis van afgevaardigden in 1934, de andere helft in 1936. In antwoord op een vraag daaromtrent, verklaarde Machado, dat de af kondiging van den staat van beleg was ge schied op grond van een congresbesluit tot herstel van de orde en geen enkele politieke beteekenis had. De spanning op Cuba wordt grooter. Politieauto's met machinegeweren gaan door de straten der steden, terwijl het op tal van plaatsen tot gevechten komt. Overal valler dooden. Drie agenten en een ambtenaar van de ge heime politie werden gedood. Bij een schiet partij is een Chinees door de politie doodge schoten, wat groote opwinding veroorzaakte onder de Chineezen. Een Amerikaansche telefoniste uit een groot hotel is door de politie ontvoerd en in arrest gesteld. De drie persfotografen zijn weer in vrijheid gesteld. NIEUWE RADIO-AANVAL OP OOSTENRIJK. Als zeer ernstig beschouwd Britsche kringen. in De uit Oostenrijk gezette leider der natio- naal-socialisten aldaar, het lid van den Duitschen Rijksdag Habicht, heeft, naar de Weensche correspondent van de „News Chronicle'' meldde. Woensdagavond uit Munchen door de radio een ongewoon hefti- gen aanval gedaan op de Oostenrijksche re geering. Hij noemde het protest van Enge land en Frankrijk tegen het optreden der nazi's in Oostenrijk een ongeoorloofde in menging in een zaak die alleen Duitschland en Oosterijk betrof. Reuter vernam uit goed ingelichte kringen te Londen dat de rede van Habicht be schouwd wordt als een zeer ernstige ont wikkeling in den stand van zaken tusschen Oostenrijk en Duitschland. Sedert Hitier op 17 Mei zijn verzoenende rede hield hebben de Europeesche regeeringen afgewacht oi hij zijn betuigingen bij de eerste gelegenheia die zich voordeed in practijk zou brengen. De toestand, geschapen door de anti- Ocstenrijksche propaganda, wordt be schouwd als de gelegenheid biedend om het bewijs te leveren van de oprechtheid van de bedoelingen van Hitier. De Duitsche regeering, zoo wordt erkend, staat voor een moeilijke taak, met het oog op de verwachtingen van haar rechtstreeksche aanhangers, door terug te deinzen ten aan zien van het standpunt dat zij aanvankelijk had ingenomen en dientengevolge bestaat er geeerlei wensch om haar te vernederen of haar taak moeilijker te maken. In goed ingelichte kringen beschouwt men het als schier onmogelijk dat Habicht geen instucties uit Berlijn ontvangen heeft om de op 6 Aug. aan Italië gegeven verzekeringen ten uitvoer te leggen. Ofschoon men in het huidige geval aan de Duitsche regeering het voornemen toeschrijft haar belofte na te komen moet men echter niet veronderstellen (aldus eindigt het Reu- terlelefframt dat het voorbeeldige oeduld der De toestand op Cuba onhoudbaar, Amerika zoekt naar oplossing. (Bui tenland.) In Ierland zal de staat van beleg worden afgekondigd, de Valera te gen de fascisten. (Buitenland.) Te Yokohama (Japan) is een krult» magazijn in de lucht gesprongen, vele dooden en gewonden (Buiten land.) De staking te Straatsburg bijna opgelost. (Buitenland Brand in een woning boven het Luxor-theater te Leiden. (Binnen land.) Boerderij te Oude Niedorp afge brand. (Stad en omgeving.) De gemeenteraad van Heiloo be sloot gister tot het maken van een weg naar de Egmonden; kosten to taal plm. twee ton. (Gemeentera den.) Te Zeist een dame door de tram overreden en gedood. (Binnenland De Fransche wereldvliegers Co- dos en Rossi zijn te Marseille ge land. (Luchtvaart.) De wereldpers is in opschudding gebracht door een bericht van Lindbergh's dood. (Luchtvaart.) (Zie verder eventueele laatste be richten). Onze zorgvuldige afwerking staat inderdaad aan de spits. mogendheden beteëkent dat de toestand niet zeer nauwlettend wordt gevolgd. De officieele Britsche draadloze dienst vat de zaak wat minder ernstig op dan de goedingelichte kringen waarvan Reuter zich de tolk maakte. Deze dienst meldt nl. dat in Londen de hoop wordt geuit dat de radiorede van Habicht het eind beteekent van de reeks en dat zij gehouden werd voor de door rijks kanselier Hitier aangegane verbintenis tijd heeft gehad haar uitwerkig te vinden in de uitvaardiging van instucties uit Berlijn. Men is volgens aezen dienst te Lode niet ge neigd in dit stadium een overdreven gewicht te hechten aan een enkel incident. De Fransche ambassadeur heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Foreign Office De Fransche premier Daladier ontving gis teren, naar Reuter meldt, den Engelschen ambassadeur lord Tyrell. Volgens de „Li- berte" betrof het onderhoud de Oostenrijk sche kwestie. NAZI'S GESTRAFT. In Oostenrijk. De leider der afdeeling Oostenrijk van de N.S.D.A.P. deelt mede, dat de reeds tot in het geheel 1 jaar veroordeelde gouwleider van Innsbrueck, die sedert midden Juni in hechtenis is, onlangs tot drie maanden ge vangenisstraf en een geldboete van 2000 schellingen is veroordeeld. Uit Kitzbuehel wordt gemeld, dat wegens deelneming aan de begrafenis van den door een Heimwehrmann doodgeschoten natio- naal-socialist voorloopig zeven nationaal- socialisten zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van vier tot zes weken. BIJ MINISTER INGEBROKEN. In Oostenrijk. Uit Klagenfurth nabij Weenen wordt ge meld, dat in den nacht op Donderdag in de woning van den Oostenrijkschen minister van binnenlandsche zaken, Schumy, is inge broken. De motieven voor de daad zijn nog niet opgehelderd. Aangezien geen voorwaar den van waarde zijn ontvreemd, doch de schrijftafel van den minister wél werd open gebroken, vermoedt men een diefstal van po litieken aard. Tot nu toe kon nog niet wor den vastgesteld of documenten worden ver-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1