DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE TOESTAND OP IERLAND. Go-Ahead I Alc. Victrix I es1 Zaterdag 12 Augustus 1933 Djaqeliiksch Ovcezicht Morgen zal een belooging gehouden worden van de nationale garde, waaraan ongeveer 2500 personen zullen deelnemen. Het doel der actie ^Buitenland. zitten blijven een eer Wat vandaag de aandacht trekt Denkt morgen aan Onze Jioloniën ALKMA ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT LEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimt#. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Ho. 189 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang De toestand op Ierland wordt nu zoo langzamerhand critte's genoeg en met veel tpanning wordt de dag van morgen tegemoet gezien. L)an zal een betooging van de na tionale garde gehouden worden Weliswaar verwacht men een verbod van die betooging maar tot nog toe is dit verbod niet afge- ln een gesprek met eèn specialen mede werker van de Daily Telegraph heeft O'Dnffy verklaard, dat de betooging een gewone op tocht zijn zal. waaraan ongeveer 2500 man zullen deelnemen. Op de vraag- wat zijn plan nen waren in geval van een verbod, ant woordde O'Duffy. dat hij die natuurlijk niet ontrouwen kon, maar dat het zou kunnen, dat de parade dan Zaterdag of Maandag zou worden gehouden. Voorts verzekerde de ge neraal dat de nationale garde volkomen on gewapend is De betooging heeft alleen ten doel hulde te betuigen aan de nagedachtenis van Michae! Collins. Kevin O'Higgins en 'Aithur Griffith De United Irishman, het officieek blad van Cumann van Gaedbeal. de partij van Cos- grave. deed gisteren, in de veronderstelling, dat het verbod stellig door zal gaan, een hef- tigen aanval op De Valera. Michael Collins de strijder, de arbeider. Jigf koud in zijn graf. ,en Eamon de Valera, de praatjesmaker, zit op den zetel van de groötgebekte platheden, verloren in de aan bidding van ziin eigen eindelooze meerder heid. Thans mogen wij zelf niet trachten de nagedachtenis te eeren van den grooten Ier, aan wiens bestaan het particuliere leger van De Valera een eind heeft gemaakt in den bloei van zijn leven; de bittere vendetta, die De Valera voerde tegen Collins bii zijn leven, moet boven zijn graf worden voortgezet. „De man die gezeten is op den stoel des tvwinds gevestigd door de zelfopoffering van Griffith. Collins en O'Higgins, dreigt elke poging te onderdrukken om hen te her denken in de hoofdstad van den staat voor wien zij hun leven hebben gegeven Wij mo gen het aan de nationale garde overlaten dit dreigement het hoofd te bieden". Verder merkt de United Irishman op. dat tezelfdertijd, dat verleden week de ambte naren van De Valera revolver^, in het bezit van particulieren, in besiag namen, collec tanten van hei lersche republikeinsche leger van huis tot huis zijn gegaan om bijdragen te vragen voor „bewapening en uitrusting" van het repubiikeinsche leger. Het heet dat personen die weigerden een bijdrage te geven in de boeken der collec tanten als „vijanden" werden ingeschreven en zij die wel bijdragen gaven als „vrienden". De beschuldiging is tot dusver tegenge sproken. Het doel van O'Duffy's actie. Generaal O'Duffy heeft zich verzet tegen het hem toegeschreven voornemen van het instellen van een dictatuur. Dat is verre van hem. Wel wil hij het bestaande parlemen taire stelsel afschaffen en het vervangen door een stelsel van het modernste, vooruitstre vendste type. Hiermee bedoelt hij, dat de po litieke partijen en de huidige kiesdistricten moeten verdwijnen en dat er een stendenraad moet komen. d w z. een vertegenwoordiging van landbouw, van wetenschap, van arbeid, van onderwijs en de verdere beroepswerk kringen. Elke parochie zou een eenheid vor men, waarin alle beroepen zouden zijn ver tegenwoordigd Daarboven zouden groepen staan, te vergelijken met de huidige kies districten en deze groepen zouden weer afge vaardigden zenden naar een centraal lichaam dat de afgevaardigden van de Dail zou aan wijzen. Op deze manier zou elke werkkring ver tegenwoordigd zijn. Geen enkele groep in de Dail zou bevoegd zijn wetsontwerpen in te dienen, die de belangen van etn andere groep raakten. Aan de anomalie van thans, dat buitenstaanders beslissen over landbouw vraagstukken, kwesties van technischen aard, enz. zou en einde komen. Op de waag of dit niet naar fascisme rook, zei generaal O'Duffy: „Ja dat is de eenige kant van de nieuwe beweging, die iets met fascisme te maken heeft en wel met het beste wat er in het fascisme te vinden is". Generaal O'Duffy geeft marsch- bevel. De lersche staatsraad heeft Vrijdag een extra-zitting gehouden, welke drie uren heeft geduurd en waarin de gespannen politieke toestand werd besproken Of de regeering besloten heeft den opmarsch der blauw hemden tegen Zondag te verbieden, is nog niet bekend gemaakt. De leider der blauwhemden, generaal O'Duffy heeft alle voorbereidingen voor de manifestatie getroffen. Hij heeft Vrijdag het definitieve marsch- bevel uitgevaardigd, waaruit blijkt, dat hij het eventueele verbod van De Valera een ge- uniformde parade te doen houden, wil ne- geeren. De deelnemers aan den marsch zouden het volgende uniform moeten dragen: Blauwe hemden, zwarte dassen, zwarte broek, muts of bloothoofd. Leden die nog geen uniform bezitten, moeten een bizonderen armband dragen. In de marschorder wordt voorts verklaard: De officieren moeten alle deelnemers wijzen op de onvermijdelijke noodzakelijkheid den marsch te doen door gaan. Generaal O'Duffy heeft Vrijdag verklaard dat hij niet gelooft, dat de Valera de mani festatie zal verbieden. Hij zal den opmarsch der 15 deelnemende campagnieën uit geheel Ierland zelf commandeeten. Voorts zullen de leden van den Landdag aan den kop van den stoet marcheeren. Na de kranslegging op het monument voor Collins, Griffins en O'Higgins zal de stoet zich naar de begraafplaats begeven, waar dezen zijn ter aarde besteld. Hier zal gene raal O'Duffy een toespraak houden, waarna de blauwhemden naar het centrum der stad zul len trekken. De fascistische opmarsch verboden. Vannacht tegen 1 uur werd officieel mede gedeeld, dat de regeering de Valera had besloten, den opmarsch der fascisten onder leiding van generaal O'Duffy op morgen op grond van de anti-terreurwet te verbieden. Kort daarop besloot de leider der blauw hemden generaal O'Duffy tegen ieders ver wachting in. den opmarsch af te gelasten, na dat hij gisteren nog verklaarde, dat deze in elk geval zou doorgaan. Thans zullen in plaats van dezen grooten opmarsch te Dublin Zondag over een week in alle lersche steden en dorpen herdenkings- plechigheden ter eere van den stichter van den Ierschen Vrijstaat gehouden worden. In de officieele verklaring inzake het ver bod, wordt o.a. gezegd: „De regeering is van meening, dat de nationale garde een ge vaar voor de openbare veiligheid vormt, aan gezien haar politiek is gericht op den val der "bestaande parlementaire instellingen". De regeering heeft nog in den afgeloopen nacht tot omvangrijke beschermingsmaatregelen be sloten, die gelijk gesteld kunnen worden met dei, staat van beleg. Politietroepen zijn van verschillende bureaux te Dublin samengetrokken. De troe pen in de kazerne Curragh kregen bevel zich gereed te houden om onmiddellijk naar Du blin te kunnen vertrekken. Nu generaal O'Duffy zoo veranderd is, weet men niet. wat er gebeuren zal. In een onderhoud verklaarde hij: „De nationale garde kan door geen regeering onderdrukt worden. Niemand zal uit kunnen breken. Elk van haar 40.000 man is bereid, elk offer voor ons land te brengen". WEER COMMUNISTEN GEARRESTEERD, In den vroegen ochtend van gisteren heeft te uPP«thal een huiszoeking plaats gehad, waarbij geweren .munitie en bezwaren docu- ni entenmateriaal in beslag werd genomen. eer t'an 30 communisten werden gear resteerd. Ook te Osnabrück, ermorgen vroeg is te Osnabrück een Gist, groot opgezette politieactie tegen de commu nisten gevoerd, waarbij veel SS en SA deel- namen. In alle deelen der stad werden de wo- ningen van aanhangers der communistische partij gesloten en doorzocht. Drukwerk en wapenen werden in beslag genomen. 39 per- »°nen zijn voorloopig gearresteerd en naar de Po hiegevangenis overgebracht. En te Potsdam, De crimineele politie heeft gisterochtend 'en Personenauto uit Berlijn in beslag geno- ®en, welke communistische pamfletten bevatte, le in het Rijk zouden worden gedistribueerd. e hegeleiders van het transpor' werden ge presteerd en naar de gevangenis overge- ffet Hitler-regime in Duitschland heeft den üooljongens het recht toegekend als ze tien j ar geworden zijn in de bruine uniform op P? o°J te komen. De onderwijzer Loffler te schrijft daar in de „rreiheitskampf mus over: Al mijn negenjarigen benijden ia nZ6- en Hans,-omdat dezen, die ai tien 1 Ar zijn, de jeugduniform mogen dragen, v ln5 van het Hitlerjungvolk, Hans die an den Scharnherstbond. Beiden zijn zitten- re'^rf' en 00'£ 6611 ï331 ou<^er d3n de an<^e" Sfh p3t gold anders als een vlekje op de .ooljongenseer maar de uniform maakt at goed, ze verschaft zelf een hoogere posi- onder de klassegenooten e l deze nieuwe theorie van „beter een m een uniform, dan een bol zonder uni form" doorwerkt, zal het er over eenige jaren aardig uitzien in Duitschland. Het gaat thans wel vooruit „EEN GRENSINCIDENT". Onder den titel „een schandalig grensinci dent" meldt de nat.-soc. Kurier te Stuttgart, dat de rijksstadhouder van Wurtemberg, Murr, die in de omgeving van Traunstein met vacantie is, zich bij een uitstapje, verge zeld van eenige ambtenaren naar Kloben- stein aan de Beiersch—Oostenrijksche grens heeft begeven. Toen men bij de daaropge- richte gedenksteen ter herinnering aan de stemming over de Anschluss aankwam, be merkte men dat deze verwijderd was. Hierop wenkte het gezelschap een Oostenrijkschen Heimwehrmann, wien men vroeg waarom de gedenksteen was verwijderd. Deze gaf ten antwoord, aldus de N S. Kurier, dat dit was geschied op bevel van hoogerhand. Oe- vraagd waar de juiste grenslijn was, wees hij deze aan, waarop hij een der heeren van het gezelschap sommeerde zijn partij-insigne af te doen. Het gezelschap verwijderde zich hierop in de richting van de Beiersche grens paal. Ongeveer 20 M verder riep een sehoo.- jongen uit Munchen, die bij het gezelschap behoorde den Heimwehrmann toe. Servus, heil Hitier! De S.S.-man Benz uit Stuttgart lette op de uitwerking welke deze woorden op den Heimwehrmann hadden, aldus ver volgt de N.S. Kurier, en zag dat deze zijn ge weer in aanslag bracht Na korten d riel dan ook een schot in de richting van den S.S.-man Benz. Toen het gezelschap de vol gende kromming van den weg bereikte, con stateerde het, dat de Heimwehrman nog steeds in aanslag stond. Door het schot werd niemand gewond. STAKING TE STRAATSBURG. Het laatste bedrijf. In Straatsburg hebben de tramwegem- ployé's gister hun werkzaamheden in vollen omvang hervat. Ook in andere overheidsbe drijven wordt het werk geleidelijk herva Bij de electriciteitswerken waren alle aroei- ders, bij de gasfabrieken was een gecke der arbeiders verschenen. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Twee kinderen het slachtoffer. Bij Cherbourg is de bliksem geslagen in een groep van 150 kinderen, welke daar hun vacantie doorbrengen en juist oefenin gen zouden gaan maken. De kinderen werden tegen den grond geworpen. De meesten kwa men er met de schrik af, doch ongeveer 20 bleven liggen. Een 12-jarige jongen en een 19-jarige begeleider waren op slag dood. De overigen kwamen er met lichtere wonden af en zijn buiten levensgevaar. GOUD VOOR FRANKRIJK. Te Cherbourg aangekomen. Voor rekening van de bank van Frankrijk zijn te Cherbourg 250 baren goud van de Federal Reserve Bank te New York aange komen. MASSA-BRUILOFTEN. De kinderen kwamen feliciteeren. In een paupers-kolonie van de voorstad van Boedapest Pestzenterzsebot, is een reeks bruiloften gevierd, die wel de zonderlingste genoemd mag worden in haar soort. Niet mindei dan 52 echtparen, die leven in deze armzalige barakken-kolonie, welke uitsluitend bewoond wordt door personen, die in de maatschappij schipbreuk hebben geleden, vormden met hun talrijke kinderen menig echtpaar heeft n.1 reeds drie of vier kinderen een vreemden bruilofts stoet naar het groote altaar, waar zij gelijk tijdig getrouwd werden. Sedert vele jaren reeds was deze armen- kolonie, welker bewoners hoofdzakelijk van bedelarij leven, een voorwerp van zorg voor het gemeentebestuur, totdat dit ten slotte in overeenstemming met de kerkelijke autoritei ten, de zaak ter hand heeft genomen, om aan de onwettige echtverbintenissen een wet tigen grondslag te geven. De kosten der feestelijkheden werden ge heel gedragen door het gemeentebestuur en de kerk en bovendien werden alle 52 echtpa ren bedacht met een huwelijksgeschenk. De eersten die de jong-getrouwden kwa men feliciteeren, waren hun eigen kinderen. DE GEBEURTENISSEN OP CUBA. MACHADO IN AFWACHTING. Havanna vrij rustig. Naar thans bekend wordt, heeft Machado zich met den minister van oorlog begeven naar den commandant der troepen voor het houden van een conferentie. Het presidenti- eele paleis en de kazernes zijn versterkt met groote uit zandzakken opgerichte barricades. Het paleis lijkt op een groote belegerde stel ling. Groote afdeelingen cavallerie patrouil leeren door de straten der stad. De chef der politie deelde een persvertegenwoordiger mede, dat de legerleiding een beslissenden strijd voorbereidt. Volgens een aldaar ont vangen bericht zou generaal Kineda, een aanhanger van Machado tijdens een botsing gesneuveld zijn. De stad Havanna is ondanks de te verwachten gebeurtenissen merkwaar dig rustig. Militair dictator benoemd. Na de bespreking, die Machado in het legerkamp Colombia heeft gehouden is de minister van oorlog aangesteld tot militair dictator van Cuba, in welke functie hem alle presidentieele eerbewijzen gebracht moeten worden. In militaire kringen wordt ver klaard, dat de minister van oorlog thans eenigen tijd het bewind zal voeren. Intus- schen zal Machado zich op den achtergrond houden en verdere onderhandelingen voeren ter definitieve oplossing van de crisis. Machado gevlucht? Gistermiddag heeft president Machado volkomen onverwacht het presidentieele pa leis met onbekend doel verlaten. Zijn wagen werd geëscorteerd door 5 auto's met gewa pende soldaten en machinegeweren. Het viel op, dat de troepenafdeelingen, die sedert Donderdag de belangrijkste punten van de stad bezet hielden, daarop werden terugge trokken. Tal van geruchten over allerlei zaken doen de ronde in Havanna. Het aanr.emelijkste ge rucht is nog, dat Machado zijn verklaring van aftreden reeds zou hebben onderteekend, maar die eerst bekend wil maken na zich door een tijdsvoorsprong in veiligheid te heb ben gebracht. Met het plotselinge verdwijnen van Ma chado heeft dus de ontwikkeling op Cuba haar hoogtepunt bereikt. Het garnizoen van Havanna in opstand tegen Machado? Washingtonsche regeeringskringen hebben het telefonische bericht ontvangen, dat in Havanna het garnizoen in opstand zou zijn gekomen tegen Machado. Machado zou zich door vertrek naar Camp Columbia in veilig heid hebben gebracht. Machado's aftreden geëischt. De toestand blijft nog steeds verward. Men krijgt langzamerhand echter den indruk dat het leger de factor wordt, die ten slotte den doodslag zal geven, voor al nu het -vliegerscorps heeft verklaard, dat ook de minister van oorlog Herrera, die voorloopig de presidentieele be voegdheden van Machado heeft overge nomen, hen als partijganger van Ma chado evenmin voldoet. De liberale partij, die achter achado staat, zoekt tijd t* winnen om tegenvoorstellen tegenover de voorstellen der oppositie uit te wer ken Ook andere in opstand zijnde dee len van het leger zijn dez.e meening toe gedaan en zeggen dat zij binnen 24 uur het aftreden van Machado eischen. De houding van Amerika. Op de Amerikaansche departementen van oorlog en marine is, in verband met den toestand op Cuba, den geheelen nacht doorgewerkt. Men is van mee ning, dat ook Herrara als voorloopig waarnemend president van Cuba on houdbaar is. Tc Warshington wordt reeds de vraag ove wogen of de Amerikaansche regee ring Machado zoo noodig als politieke vluchteling zou kunnen toelaten in de Ver. Staten. DE STRIJD TEGEN OOSTENRIJK. Verbannen journalist voor de radio. Gisteravond heeft voor de Beiersche om roep de vroegere Weenwhe correspondent van de „Munchener Zritung", Hermann Hoe- nig" een redevoering gehouden over zijn uit zetting uit Weenen. Hij gaf een schildering va.: zijn arrestatie er, gaf als zijn meening te kennen, dat het beslui, tot uitwijzing reeds vaststond en dat het onderzoek en de verhoo- ren slechts een formeele kwestie waren ge weest. Verder zette de spreker uiteen, dat de Oostenrijksche strijd tegen het nationaal socialisme als eenig goede uitwerking had, dat alles wat werkelijk nationaal voelde, bij een gedreven werd. De nationale bonden die Dollfuss steunen dienen er alleen maar toe, hem een nationaal schild te geven. Wie nationaal is moet e:hfer aan den kant van Adolf Hitier staan en lid zijn van de •NSDAP. De tegenstdli.ir en in Oostenrijk verscherpen meer en meer. De verbittering der nationaal-socialisten v/ordt grooter en grooter. Bij een explosie van deze ondrage lijke spanning kan echter niemand belang De toestand in Ierland critiek. (Dag. Overzicht). Op Cuba verwacht men een uit* barsting. (Buitenland). Bootongeluk nabij Stettin, 4 per sonen verdronken. (Buitenland). In Noord-Limburg heerscht het mond- en klauwzeer in erge mate; de fokveedag uitgesteld. (Binnen land). Eén wetsontwerp ter bezuiniging op het onderwijs, betreffende ver mindering van het aantal onderwij zers door de veranderde leerlingen- schaal. (Kerk en School). Dertien arrestaties te Breda in verband met een reeks diefstallen. (Binnenland). Schietpartij aan de Limburgsch* Duitsche grens. (Binnenland). Cosijns' stratosfeerballon uit elkaar gesprongen, 1 doode en vele gewon den. (Luchtvaart). Italiaansch watervliegtuig veron gelukt bij Valencia. (Luchtvaart) (Zie verder eventueele laatste be» richten). (DEVENTER) TerreinB. S. V., Kerkedijk, Bergen. Aanvang 3 uur. hebben. Wanneer men erger voorkomen wil, moet men het nationaai-socialisme zoo spoe dig mogelijk in Oostenrijk zijn recht geven. GROOTE HITTE. Te Weenen. De sedert eenige dagen te Weenen heer- schende warmte heeft gisteren wel een hoog tepunt bereikt. Vclgens mededeelingen van het meteorologische instituut werd in de mid daguren een temperatuur genoteerd van om streeks 40 graden Celsius. De hitte heeft dan ook verschillende slachtoffers gemaakt Zeven personen zijn tijdens het baden verdronken Hierbij waren twee kinderen. Een oudere man werd door de warmte bevangen en owrleed in enkele oogenblikken. In de nabij heid van Weenen is de waard van een beken de uitspanning eveneens door de warmte be vangen en overleden. In 29 gevallen moest eerste hulp verleend worden door onwel wor den tengevolge van de hitte. BOOTONGELUK OP HET HAFF. Vier personen verdronken. Bij Borkenhagen, nabij Settin, in het Klein* Haft werd een gekapseisde zeilboot door sche pen geborgen. Aan boord vond men ver schillende koffers en dameskleeding. Van d* opvarenden ontbreekt ieder spoor. Met be slistheid kan worden aangenomen, dat zij zijn verdronken. Te oordeelen naar de gevonden kleedingstukken moeten 3 4 personen aar boord zijn geweest. Op het Haft waait he hevig; er staat een flinke golfslag. VRIJHEIDSSTRIJDERSBONDEN VERBODEN. In Estland. De Estlandsche regeering heeft bij veror dening de bonden van vrijheidsstrijders ver boden en ontbonden. Er is beslag gelegd op het orgaan der beweging „De Strijd". Alle socialistische jeugd- en strijdhonden zijn ver der verboden en ontbonden. Voor de geheele pers is preventieve censuur ingevoerd. Gene raal Jonson, commandant van de divisie te Reval is benoemd tot chef van de Estland sche interne verdediging. Het vermogen der ontbonden organisatie is „veilig gesteld". Voor zoo ver tot dusverre bekend is, hebben incidenten zich niet voorgedaan. DE GROOTE POSTDIEFSTAL. De Raad van Justitie te Soerabaja veroor deelde blijkens een Aneta-bericht aan het Hbld. den postambtenaar Brinkman, wegens diefstal van 50.000, tot vier jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechte nis. De eisch luidde vijf jaa*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1