BATCO COUPON CAMERA AANBOD ATCO WERELD CUUHl Alkmaarsche Courant. FOTO CAMERA In de stilte onder de dennen. BATCO WEPELD COUPONS CLYSMA No.NORTH STATE MAVRIDES ROYAl GOLD DOLLAR CLIX PIRATE BRISTOL FLAG (10 STUKS J JE m t jn .tl even zeker als de Nederlandsche Bank gjimeru n/i en dertigste Jaargang. ZATERDAG 12 AUGUSTUS JUMicaties tig procent. Weliswaar komt zoo nu en dan, als pleister op de wonde, een sub sidiefooi (daze wordt per voorstelling toegekend) maar de karigheid van de hoofdstad van het rijk is belachelijk Amsterdam wil aan de kunst verdie nen! Kunst is geen regeeringszaak daarmede kan men het eens zijn, maar sjacher niet met de kunst en stel haar in elk geval in de gelegenheid, zij het in het verborgen, te bloeien. Amsterdam kan in dezen tijd geen geld er bij leggen Dat eischen wij ook niet. Doch een vindingrijk wethouder of ambtenaar die zoowel de kunst als de belangen der gemeente ter harte g?an, kon zich eens tot het zoeken van een uitweg, waarbij de kool en de geit ge len. En dan zouden wij naar voren wil- spaard konden worden, geroepen gevoe len brengen, wat Kopenhagen vooi zijn kunst doet. Kopenhagen houdt eenige keeren per jaar een groote geldloterij; de baten worden uitsluitend besteed voor onderhoud en exploitatie van den stadsschouwburg en deze gemeente houdt daarmede ook de tooneel- en operakunst op de beenen. Waar de Staatsloterij van heel weinig kaften bezwaren ondervindt, zop een loterij, en dan nog wel met de nobele bedoeling om Thalia en Melpomene te installeeren, zeker slagen. In de kunst gaat het ten slotte om de kunst, en laten wij ons dus daartoe be palen Verlangend om te weten wat ons beste gezelschap in het nieuwe seizoen gaat brengen, hebben wij aan de leideis daarvan, de heeren Albert van Dalsum en A. Defresne eenige vragen geste a, die zij, als goede leiders van een g€Z^~ schap, zonder bezwaren onmiddeuijK hebben beantwoord Vooraf vroegen wij e«.n en ander over de artistieke daad van dit oogenblik: het grootsch opgezette openluchtspel te Nijmegen en wel oi au spel in andere steden van ons lan z woiden herhaald, waarop hun antw helaas ontkennend moest luiden. Brieven uit de hoofdstad Fabr. Kodak OPAT/S voor Uw GRATIS gedurende de maand Augustus 1933 voor het zeer gereduceer de aantal van slechts Zomertijd is fototijd. Hebt U nog geen toestelBateo helpt U met haar speciaal zomeraanbod. Een enorm aantal foto camera's, fabrikaat Kodak, worden gedu rende de maand Augustus 1933 gratis be- schikbaer gesteld voor het zeer gereduceer de aantal van slechts 300 Batco Coupons ofwel punten. En fotofilms zijn reeds ver krijgbaar vanaf 50 Batco punten. Maak ge bruik van deze bijzondere zomeraanbieding I Begint nog heden deze coupons te sparen. Batco-de Wereld-Coupons worden verpakt bij de volgende sigarettenmerken van hooge kwaliteit r- We zaten, toen het nog mooi zomerweer was, onder de dennen in de stilte van een idyllisch plekje, vlak bij de stad Amersfoort, maar omringd door zooveel naaldhout, dat „stads- en staatsgerucht" uren ver van ons af schenen te zijn en de sfeer geschapen was tot rustige overdenking en inkeering. Zoo moeten eertijds begeerige jongeren geluisterd hebben naar de woorden van een Meester, die sprak van het Leven, zijn ernst, zijn raadselen, zijn eischen. En een vriendelijke, warme stem sprak tot ons van een streven, dat in onzen tijd van haast, van verwarring, van ontreddering, doch tevens van verras sende neiging naar hervatting en concentratie tegemoet wil komen aan de behoeften veler harten en hoofden. We zaten in „De Kuil", de mooie door de na tuur aangewezen plek, waar toehoorders zich kunnen neervleien aan de voeten van levens- ervarenen, of ernstige leiders kunnen spreken tot hoorders, die 't natuurlijke amphitheater vullen ter overdenking of bespreking van niet tastbare maar toch zoo reëele levenswaarden. Het Bestuur van de „Internationale School voor Wijsbegeerte" had ons uitgenoodigd om nog eens van nabij kennis te nemen van wat deze school, geboren in den tijd van den grooten oorlog, bedoelt te zijn. Bij dat woord „School" moet men alle ge dachte aan opleiding, examen, diploma, ver geten. Hier wordt geen taak opgegeven, geen cijfer behaald, geen brevet uitgereikt of ge weigerd. Hier wordt gesproken, besproken, overdacht: de verrijking, innerlijk, hangt van den bezoeker zelf af, die zich leerling of me dewerker kan gevoelen, doch, hoe aan ook, in het contact, in de uitwisseling der gedach ten of in het stille luisteren naar anderer stem, de gelegenheid heeft tot zelfbeschou wing en verdieping zijner inzichten. De „School", d.w.z. gebouw en terrein, waar deze gelegenheid wordt geboden, om vat eenige zalen, eenige logeerkamers, een stuk dennenbosch, waarin hier en daar wat loofhout verdwaald is en waar de groote „Kuil der Samenkomst" een tweede gehoor zaal vormt, waarvan bij goed weder druk gebruik gemaakt wordt. Voor zoover het de gebouwen betreft, heeft de „School" de sobe re, aangename lijn van de moderne architec tuur in ons land. Gehoorzaal, leeszAl, eet zaal zijn ruim, vol licht, vol frissche lucht, eenvoudig doch comfortabel. Een reeks kleine kamertjes op eene verdieping, met stroomend water en douche, waar de propere eenvoud der Zwitsersche chalets teruggevonden wordt, kan een groot aantal gasten bergen, die dagen of weken er wihen verblijven. Waar het hart van de „School" klopt in de Gehoorzaal, in de „Kuil", in de Leeszaal met haar mooie bibliotheek en rijk voorziene lees tafel; hier worden conférences gehouden, col leges gegeven, zoo ge wilt, maatschappelijke vraagstukken besproken en vragen gesteld, waarop men tracht het antwoord te vinden, die de diepste belangen, de innerlijke gedach ten der ziel raken. De „School" noodigt daar toe een ieder uit. Geen eindexamen, geen academische titel wordt vereischt, om die uitnooding te kunnen aannemen. Wie zich gedrongen of geneigd gevoelt om te hooren, te leeren, te verstaan, is er welkom. Doch aan hen, die er leiding geven, wor den wèl hooge eischen gesteld. Het zijn man nen en vrouwen van wetenschap, van elke levensbeschouwing, ervaren en beproefd, die hier hun leerlingen inleiden of verder bren gen in het gebied hunner gedachte. Nadat in Juli groote onderwerpen besproken zijn geworden ik noem b.v. slechts „Mach ten en Tegenmachten van dezen Tijd", waar bij de heeren Dr. Presser, B. de Ligt, Onex (Genève), Prof. dr. Aug. Messer (Giessen) de leiding gaven zal in deze maand een rijk program worden behandeld, waarop voorkomen: „Gandhi en het Britsche Impe rialisme", (leiders B. de Ligt, Onex), „Mach te und Gegenmachte im Sozial-Politischen Leben unserer Zeit" (Prof. dr. Aug. Met ser); „die Französische Revolution und ihre Bedeutung für unsere Zeit (Andreas Latz- ko); „Wezensmerken der Religie" (dr. G. H. v. Senden); „Mohammedaansche Mystiek" (Mevrouw L. de Hartog-Meyes)„Bij Wag- ner's 50-jarigen sterfdag, Schopenhauer, Nietzsche, Wagner en het Muziekdrama" (Prof. dr. A. H. de Hartog); „de drie jaren der Religie, magisch, ethisch en mystisch" (dr. J. D. Bierens de Haan); „Dostojewsky und das Geistige Leben". (Prof. S. Frank, Berlijn). Is Augustus voorbij, dan komt van 1227 September een universitaire leergang over „De tegenwoordige periode der cultuur", waarbij tal van geleerde mannen uit Neder land en van elders de stof zullen verwerken. Is dit alles noodig? En welk doel heeft de school met dit alles aan de orde te stellen? Zij antwoordt, dat zij nimme. het axioma stelt: „aldus moet het zijn". Zij wil niet de- creteeren. Zij wil wat er in de wereld ge beurt, met nuchtere oogen bezien en inzicht krijgen in de verhouding der feiten. En met dat nieuwe inzicht wil zij haar voordeel doen bij de aanvaarding en de beschouwing van de problemen, die de wereld ter oplossing geeft. Haar naam „School der Wijsbegeerte" schrikt wellicht menigeen af, omdat men denkt aan de hooge, geleerde studie der wijs- geeren, voor zoo weinigen te benaderen. Doch de „School" wil een „levens"-philoso- phie wekken, aansluitend en in nauwe ver binding met het dagelijksch leven. Zij wil eenigszins zijn als de groote Wijsgeer der Ouden, die wist, dat hij niets wist, doch die door het leven ging, wandelend met zijn leer lingen, hun vragen stellend en van hen ke rend, onderricht ontving van het leven zelf zij wil dat leven begrijpen en het wederom den leerlingen doen begrijpen. De „School" wil aan hen, die dit begeeren, een duidelijker blik op het leven verschaffen. Niet langs examina er promoties, doch door middel van voorlichting en onderlinge be- spreking. Zij richt zich daartoe tot allen, die in dezen tijd van opdringende problemen geen weg kunnen vii.c'en in de volheid. Maar óók tot hen, die, zoo juist gevoed, overvoed misschien, met schoolsche kennis, zich voor bereiden tot academische opleiding of maat- schappelijken arbeid. Hoe staan dezen tegen over die problemen, tegenovei het leven, dat er vol van is? Zou 't niet gewenscht zijn, hen te noodigen naar de stilte onder de dennen, in tfo .189 1933 HANDELSSCHOOL te alkmaar. Aanmelding voor het tweede toe latingsexamen voor de Handelsschool vóór 15 Augustus a.s. uitsluitend schrif telijk bij den Directeur der school, Doelenstraat, hoek Nieuwesloot, met opgave van volledigen naam en ge boorte-datum van den candidaat adres van den vader, vermelding van laatst- bezochte school, en de klasse, waarvoor toelating wordt gewenscht. „Heeft naar uw meening".vroegen w ij verder, „het openluchtspel fei 1 afgedaan in den ouden vorm- deze modern-ingestelde kun* prompt van antwoord die"df";„., ht SD6, Indien U onder openlucht spe^ verstaai een meneer in een historisch costuum tusschen twee struiken en een zandheuveltje, dan heeft het open'ucht- spel inderdaad afgedaan. Er is in de laatste jaren echter een zeer bijzondere vorm van openluchtspel ontstaan, waar van de bedoelde voorstelling te Nijme gen een voorbeeld is." Voor een uiteenzetting van de eischen, die aan een modern openluchtspel moe ten worden gesteld, en waaromtrent wij gaarne werden ingelicht, ontbrak de ge legenheid omdat deze niet binnen het raam van één artikel is te geven. Ter loops werd opgemerkt, dat de omgeving gelijksoortig aan den inhoud van het stuk en daarbij sterk van bouw en ge beurtenis behoort te zijn. „Welke stukken staan voor het vol gende seizoen op uw programma"? „Bij ons gezelschap moet een stuk aan hooge artistieke eischen voldoen en tevens eenige financieele keus bieden. Stukken, die beide hoedanigheden bezit ten zijn zeldzaam Daardoor is de sa menstelling van het repertoire zeer moeilijk Wij zijn met belangrijke auteurs in onderhandeling. Wij zullen het seizoen openen met eene, als drama zeer geslaagde, bewerking van „Schuld en Boete" van Dostojewsky." „Welke nieuwe stukken zijn monu mentaal gemonteerd en hoeveel mede werkers treden daarbij op?" Met deze vraag bleken wij het hart van beide directeuren te hebben gesto len Enthousiast keken zij elkander aan, glimlachten alsof zij wilden zeg gen: nu zijn wij thuis en kort daarop kwam uit den mond van Auguste De fresne, na een kort overleg, deze for mule: „Zeer waarschijnlijk zullen wij drie groot gemonteerde stukken opvoeren, waarbij dan in aanmerking genomen dient te worden, dat al onze voorstellin gen in groot decor plaats vinden. Het ligt echter niet in onze bedoeling door daden, die verre boven onze financieele draagkracht liggen, het publiek te epa- teeren. Wij hopen de „Gysbrecht v. Aem- stel" te kunnen spelen en in de tweede helft van het seizoen een Shakespaere- stuk." Wij meenden recht te hebben op meer namen, doch de heeren wenschten niets meer te beloven dan waarvan zij zeker waren. En hier was toch zoo n mooie ge legenheid geweest om ons in tooneel- spelerslatijn als het ware met halve en heele tonnen te overstelpen. Gezien de voortreffelijke groot-gemonteerde voor stellingen, die zij reeds brachten, kun nen wij er zeker van zijn, dat de toe komst van hun repertoire meer verbor gen houdt, dan het verleden reeds bracht. „In welke plaatsen buiten Amsterdam zal uw gezelschap spelen?" „Wij spelen in alle plaatsen van Nederland, die over een behoorlijk too- neel beschikken, en wij constateeren met voldoening tot de bevoorrechtste tooneelzaken van Nederland te behoo- ren." Dus niet alleen Rotterdam en Den Haag, doch Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Zutfen, Arnhem, Nijmegen, Utrecht, 's Hertogenbosch, Middelburg, Alkmaar, Schiedam, Delft, Leiden. Haar lem en tal van andere stedelingen kun nen er zich alvast op voorbereiden, dat ook het nieuwe tooneeljaar hun het bes te zal brengen wat deze groep van Ne derlandsche tooneel kunstenaars op haar programma heeft staan. Over hun verhouding tot het publiek vroegen wij ten slotte: „Hoe is uw ervaring met de ont vangst door het publiek in de hoofdstad en voor welke stedelingen daarbuiten speelt U het liefst?" De meest critische van het tweeetal, de heer Defresne, liet zich niet verleiden in details te treden en meende dat: „Het publiek in de hoofdstad zeer cri- tisch en fijngevoelig is. Wij meenen echter dat er geen onderscheid bestaat tusschen het publiek in de provincie en de hoofdsteden". waarbij Albert van Dalsum, met een van de menschelijke en toch geen ver dere discussie toestaande gebaren van zijn prachtige creatie in Eind-examen, zich aansloot. ADAM WEEVERS. INBREKER AANGEHOUDEN. De politie te Den Haag heeft aangehou den een 44-jarigen magazijnbediende in de Oude Molstraat, verdacht van inbraak in een perceel aan de Barendstraat, waar hij een be drag van 700 buit maakte. Bij zijn aan houding had de man nog ruim 80 in zijn bezit Het tooneelseizoen officieus ge opend. Nieuwe en oude gezel schappen. De vrekkige hand van den fiscus. Een vraagge sprek met Albert van Dalsum en A. Defresne, leiders van het Amsterdamsche tooneel. Wanneer ge dezer dagen zoo eens op de terrassen der Amsterdamsche café's speurt, dan ontdekt men, dat de vacan- itie der toonealspeelsters en tooneelspe- Jers een einde heeft genomen. Hier of daar vermeit zich een enkeling achter een koelen dronk; drie of vier tooneel - spelers die tot één gezelschap behooren «iet men bijeen in druk gesprek, want bet is voor de meesten moeilijk om bui gen den schouwburg het spelen na te daten. Wij durven zelfs verder gaan en beweren, dat de mindere goden beter jtooneel spelen buiten dan op het too neel, waaraan de plankenkoorts wel de bet zal zijn. Niet alleen het mooie weer jokt hen naar de plaatsen waar het pu bliek hen ziet, ook een andere factor speelt mede: de reclame die in een zekere populariteit zit. Ten onrechte •wordt hun soms een ijdele pose verwe ten, waar slechts sprake is van het handhaven van een zekere bekendheid Maar hoe dan ook, de terugkeer van de voornaamste acteurs en actrices in het openbaar leven, wijst er op, dat de dagen van arbeid weer zijn aangebroken Inderdaad zijn dan ook de lezingen van stukken en de repetities begonnen. 1 September is de officieele datum van de opening van het nieuwe tooneelsei- zoen en waar het in dezen tijd geen sine cure is om tooneelspeler of tooneelleider te zijn, moet de zaak oijtijds op pooten worden gezet. In dien zin, dat ernstig moet worden gerepeteerd, want de eigen lijke samenstelling van de gezelsch p- pen hebben reeds lang hun beslag ge- k-egen. Dit geschiedt in den regel in April. Het vorige seizoen is ten slotte nog, hoewel het zich in den beginne zeer somber liet aanzien, in artistieken en economischen zin meegevallen. Het nieuwe tooneeljaar heeft echter nog mi troostiger perspectieven dan het oude bij den aanvang; het zal voor indi- vidueele spelers en eveneens voor som mige groepen, die zich als uitkomst van een crisisvraagstuk tot een gezelschap hebben vereenigd, een hard jaar wor den. Menig actrice of acteur, die werke lijk op dien naam aanspraak mag maken, heeft geen emplooi kunnen vin den. Enkele gezelschappen zijn zoo goed als uiteengevallen wij denken bij voorbeeld aan het Schouwtooneel andere hebben een groote wisseling van speelgenooten geboekt, waarbij zelfs van den oorspronkel ijken kerntroep niets meer te onderkennen valt. ^°o ziet men thans soms kunstenaars 'leen, waarvan men wist dat zij aarts- 'janden waren, doch die, door de om- andigheden gedwongen, een gewapen- ,n vr«de hebben gesloten En een in- 'lr>t tDa'cen alsof hier een gezin van alkaar waardeerende en liefheb- nde kunstbroeders en -zusters bijeen il td€n beroepstoneelspelers voor- i iikar af den de spelers cp het di- P omatiek wereldschouwtooneel Vat er ook in het afgeloopen tooneel- ..lz°an in de hoofdstad gebeurd moge lirii- 06 de go'ven der tooneelpo- >«k en machinaties mogen zijn ge il an onbetwist heeft „het Amster- arnsche tooneel", onder leiding van bert van Dalsum en A Defresne, be- azen op de eerste plaats te staar. Alle orsteliingen van dit gezelschap droe gen een voornaam karakter, waren van °og artistiek gehalte en zij toonden verduidelijk, dat hier een groep van unstenaars van den eersten rang, on- bezield® leiding, met toewijding en «ide arbeidde. In Amsterdam speelde »- gezelschap in den Stadsschouwburg, et volgende seizoen zal het daar weder 'jn voorstellingen geven Dit gezelschap v t op het bespelen van dezen scho iw- yrg de eerste eechten en het is te be ouren, dat het gemeentebestuur van msterdam aan een combinatie van kanSL6naars van dergelijk superieur a or geen faciliteiten verleent. De Voo rdamsche bestuurderen vragen v 1 buur van één avond een bedrag sch a f 330; het spelende gezel- ap ontvangt geen cent van de pro- arnina's, van de buffetten, noch van schV"Stla'res ^'an **et spelende gezel- nap, dat ten slotte het bestaan van een ö^?entelijken, schouwburg mogelijk He7 .wordt alleen maar gehaald loo dit gezelschap een redelijken toe- honn zeS8e een ontvangst van acht- dan id a duizend gulden per avond 'egt de fiscus zijn vrekkige hand op heette en eischt daarvan zijn twin-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9