DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ftjaqeÜikschOixvüdd DE „DU1TSCHE ARBEID", ^Buitenland De fascisten in Ierland. De toestand op Cuba. No. 190 Maandag 14 Augustus 1933 135e Jaargang De werkloosheid moei organisch worden be streden. - Reeds is er verbetering ingetreden. Rede van minister Schmidt. Toestand onzeker. Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, irancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij V/1». HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee blad-n. Zondag werd te Keulen het eerste con gres van den Duitschen arbeid aan den Rijn gehouden. Op dit congres heeft de rijksmi nister van economische zaken, Schmidt, het woord gevoerd en eenige belangwekkende jnededeelingen gedaan over eenige principi- eele punten. Hij zeide. dat geen sprake meer moest zijn van haat en strijd van den een te gen den ander, doch dat alle Duitsche ar beid moest worden geërd. Deze vereering leidt tot samenwerking en het succes, dat wij noodig hebben om Duitschland economisch te herstellen, zeide Schmidt. Zonder dezen eenigen nationalen wil is een economische verheffing en herstel niet mogelijk. Het is het groote werk van den leider Adolf Hitier, dat hij door de nationale verheffing de voorwaarde heeft gekregen, om den econo- mischen wederopbouw grondig aanpakken en de oorzake nagaan. Indien men thans in Duitschland ondanks de groote werkloosheid meer arbeiders aan het werk heeft dan voor den oorlog dan wil dat nog niet zeggen, dat wij hierover tevre den zijn. Het is onze hoofdtaak de werkloos heid op te heffen. Ik ben er van overtuigd, dat wij in den strijd tegen de werkloosheid «n in den strijd tegen den economischen on dergang groote successen bereiken en een vermindering der werkloosheid kunnen be reiken Het is onmogelijk door werkverschaf fingsprogramma's van den staat ons be drijfsleven alleen op gang te brengen. We zijn het er over eens, dat arbeid verschaft moet worden en dat het ook zonder werk verschaffingsplannen niet gaat. Maar deze programma's zullen steeds slechts een begin beteekenen. Zij zullen nim mer permanent kunnen werken en nimmer kunnen leiden tot een volkomen herleving van het Duitsche bedrijfs'even. De duizend voudige economische werkzaamheid van ons volk van 65 millioen menschen op gang te brengen is de eigenliike en groote taak, wel ke moet worden opgelost. De werkloosheid moet organisch worden bestreden. Het wordt ons door kunstmatige werkverschaffing vergemakkelijkt. Doch wii mogen ons niet hierop vast'egnen Het is on voorwaardelijk noodzakelijk dat de tijd de zer kunstmatige werkverschaffing er toe wordt benut ook tegelijkertijd het overige be driifsleven weer tot economische werkzaam beid te brengen. Een beroep tot de volksge noten opdrachten te geven kan geen succes brengen,, wanneer, daarachter niet voor een reder de overtuiging staat Juist en verstan- dlS te hande'en. Wij moeten er aan denken a* in den afgel<v~"n tijd veel te veel is ge daan en ondernomen. Ingaande op den eersten achteruitgang der werkloosheid, verklaarde de minister dat de eerste stap steeds de zwaarste is. Dat wij eerst voorzichtig en dan op het stap voor stap bereikte succes moeten verder bouwen. Dat zijn de grondslagen voor een voorzich- tiee economische leiding. Wij hebben onder alle omstandigheden heden een werkelijk achterconjunctureelen achteruitgang. Wij moeten steeds verder wer ken om de werkloosheid te verminderen. Een tweede belangrijk punt noemde spre ker de verzorging van de goud- en kapitaal markt. Op de kapitaalmarkt bestaat door de vele theoretische en financieel-economische discussies steeds nog te groote onrust. Met den dag dat het ons mogelijk zal zijn de ka pitaalmarkt wettelijk te kalmeeren en het volk het geloof bij te brengen, dat zijn be- legging in Duitschland niet in gevaar ver keert, zal het kapitaal der spaarders en geld bezitters bereid zijn op de markt te komen en dat zal op den rentevoet drukken. Dan zal het geld ook werkelijk goedkooper worden. De minister wees er op, dat daarnaast al les meet worden gedaan, wat denkbaar om deze organische op gang brenging teweeg te brengen. Wij moeten alle middelen aanwen den, welke er thans toe kunnen dienen in den a.s. winter en 't volgend jaar de werkloos heid terug te dringen. Al deze dingen wogen niet met ruw geweld worden opgedrongen, waar zij door het bedrijfsleven niet kunnen worden gedragen. In het vervolg van zijn rede kwam minister Schmidt te spreken over den export van Duitschland. Afgewacht zal moeten worden, in hoeverre deze bevorderd zal kunnen wor den zonder tegelijkertijd andere belangen te schaden. Aan den opbouw van het bedrijfsleven moeten in de eerste plaats de bedrijven zelf medewerken. Zij moeten dat doen door zich in te spannen tot het uiterste en de concur rentie het hoofd te bieden. Zonder concur rentie zou nooit een gezond bedrijfsleven kunnen bestaan. Dat beteekent niet, dat men in Duitschland alles op zijn beloop wil la ten; integendeel heeft de Rijksregeering de mogelijkheid geschapen om overal, waar misstanden bestaan, in te grijpen. Men ge- loove niet, dat de Rijksregeering, afgezien van de werkverschaffing, niets anders on derneemt; doch zij laat het bedrijfsleven zijn eigen gang gaan, met de beperking, dat zij uitwassen uit den weg ruimt. De minister eindigde zijn rede met een ver heerlijking van den geest, die het nieuwe Duitsch'and beheerscht, dat zich in eerlijke samenwerking a's een eenheid heeft gegroe peerd om Adolf Hitier. Onzekere situaties President Machado heeft Zaterdag offi cieel verklaard af te treden. De minister van oorlog, Herrera blijft plaatsvervangend pre s'öen'. tot het congres gelegenheid heeft Machado's aftreden te aanvaarden. Daarna r5 Herrera tot minister van buitenlandsche «Ken benoemen dr. de Cespedes, die hierdoor 'ot aan de verkiezingen voor een nieuwen president provisoir president wordt. Oespedes van den bekenden Cubaanschen rijneidsheldHij is ambassadeur van Cuba geweest in Parijs, Washington en Mexico en as minister van buitenlandsche zaken in \eerste kabinet Machado. Uverste Antonio Jimenez, de leider dei j "chte porra hreft 7ich gebarricadeerd cgen de hem achtervolgende volksmenigte iaa60 Amerikaansche drugstore Hij vuurde 'W schoten af op de menigte. De Volks- icfj3 ech'er b^Wmri» de drugstore, ver mede H^e geheel en doodde Jimenez en zijn ad)udant. Schietpartijen in Havanna. De toestand in de Cubaansche hoofdstad ®eer. onzeker. In verschillende deelen der ®'ad vinden schietpartijen plaats. Opgewon- v n volksmenigten achtervolgen de leden p n de beruchte geheime politie-organisatie trpf.ra' wa* organisatie en activiteit be ,- vergeleken kon worden met de Rus Po P-Oe. Waar ook maar leden der rra worden aangetroffen, worden zij door hoedende menigte neergeslagen. Amerikaansche ambassadeur Zet Welles Zlln onderhandelingen met de Partij aers €n andere politici voort. Een nieuw ksbjuet vorming van een nieuw kabinet met den vorigen minister van buitenlandsche zaken Herrera als minister van oorlog is te verwachten. De volkswoede viert zijn hartstochten bot op de eigendommen van Machado. De menigte heeft verschillende winkels van aan hangers van Machado vernield en verder het Machado-café en het dagbladgebouw van de Heraldo de Cuba. De chef van poli tie Aiciart en andere ambtenaren van de Porra werden door de stad gejaagd en ten s'otte gedood. Het totaal aantal dooden is nog niet be kend Een algemeen vreugdebetoon brak los toen het fort Cabans het presidentssaluut voor Herrera afvuurde. Machado vlucht per vliegtuig Naar door de havenautoriteiten wordt medegedeeld, is Machado Zaterdagmiddag heimelijk uit het militaire kamp Columbia naar de Vereenigde Staten gevlogen. Nog voor den start gearresteerd. In tegenstelling met hetgeen reeds geme;d wordt, verluidt thans, dat Machado met 8 begeleiders kort voor de start naar het Ame rikaansche vasteland door soldaten reseerd is en gevangen gehouden wordt. De Amerikaansche ambassadeur Welles tracht zijn invrijheidstelling te krijgen. Ferrera, tot dusverie minister van buiten landsche zaken, is met een vliegtuig naar de Vereenigde Staten vertrokken. De uitspattingen tegen de aanhangers van Machado duren voort. Zoo is o.a. hei woonhuis van dr. Zubizarreta, die tot dus verre minister van binnenlandsche zaken was, in den asch gelegd, terwijl de woningen van vele ambtenaren van Machado verwoest zijn Infanterie en caval'arie uit het kamp Columbia hebben de voornaamste keerspunten van Havanna bezet. Regeeering afgetreden. Het Cubaansche kabinet is met uitzonde ring van den door president M dictator aangestelden minister van e, Herrera afgetreden Terwijl echter een groot deel van het leger en het geheele vlieger corps zich heeft uitgesproken tegen Herrera als voorloopig president, wordt algemeen aangenomen, dat men bij de keuze van een nieuwen president zal trachten tot overeen stemming te komen door de keuze te laten vallen op een niet-politiek, neutraal persoon. In dit verband wordt de naam genoemd van overste Horacio Ferrera. Paleis bestormd en geplunderd. Intusschen hebben de door de reeds ver schillende dagen durende levensmiddelen- schaarschte tot het uiterste verbitterde volks- kringen het presidentieele paleis bestormd en volkomen leeggeplundeerd. Onder het uit schreeuwen van woeste verwenschingen aan het adres van Machado werden levensmidde len, meubelen, kleeren geroofd, terwijl de beide militaire wachtposten werkeloos bleven en politie in geen velden of wegen was te be kennen. Schietpartij bij den nieuwen president. Uit een voorbijrijdende auto zijn talrijke schoten gelost op het woonhuis van den juist beëedigden, voorloopigen president van Cuba de Cesedes. De op wacht staande sol daten beantwoordden het vuur en achtervolg den den auto. De daders slaagden er echter in, zonder herkend te zijn, te ontkomen. Zondagmorgen zijn nog twee ambtenaren van de organisatie Porra, doodgeslagen. Bij verschillende botsingen, die in Santiago de Cuba plaats vonden, werden 6 personen ge dood, 50 anderen werden ernstig gewond. De belangrijkste punten der stad werden hierop door de militairen bezet In den loop van den dag is de vroegere president van Cuba, Menocal, uit de Ver eenigde Staten in Havanna aangekomen. De nieuwe president van Cuba beëedigd. De nieuwe president van Cuba. Dr. Cespe des, heeft gisteren in tegenwoordigheid van vele hooge militaire autoriteiten en afgevaar digden den ambtseed als voorloopig presi dent van Cuba afgelegd.' In een nachtzitting keurde het Congres het ontslag van president Machado goed. Den geheelen nacht duurden de gevechten op straat, die dikwijls gepaard gingen met plunderingen, voort. Volgens de politie-rap- porten vielen er vijftien dooden, terwijl de totale materieele schade geraamd wordt op 2 millioen dollar. De rust zou in den loop van gisteren weer eenigszins hersteld zijn. Roosevelt zendt torpedojagers Na een langdurige conferentie met staats secretaris Huil heeft Roosevelt besloten, 3 Amerikaansche torpedojagers naar Cuba te zenden. Hij verklaarde, dat dit slechts geschiedde ter bescherming van leven en eigendom der Amerikanen op Cuba en in geen geval be schouwd moest worden als een inmenging Volgens den ambassadeur te Havanna zullen de torpedojagers slechts eenige dagen in Cuba blijven. Machado naar de Bahama- eilanden. De president van Cuba, Machado. is naar de Bahama-eilanden gevlucht. De eerste voorloopige president Herrera, is per vlieg tuig naar de Vereenigde Staten vertrokken Te Havanna is het tot groote onlusten ge komen. Het presidentieele paleis werd be stormd en geplunderd. Rustig verloop van den Zondag. De Zondag van gisteren, de herden kingsdag van de naiionale helden Grif fins, Collins en O'Higgins, die in ver band met den aangekondigden, nader hand echter verboden en afgelasten op- marsch der fascistische, Blauwnemden met spanning werd tegemoet gezien, is zeer rustig verloopen. Reeds vroeg in den morgen patrouil leerden pantserauto's door de straten van Dublin. De regeering had honderden politie-mannen in de hoofdstad gecon centreerd en in alle kazernes waren de militairen gemobiliseerd Buiten de stad stonden groote troepenafdeelingen van het Iersche Republikeinsche leger ge reed De straten, die naar het onafhanke lijkheids-monument leidden, waren alle afgezet. Maar overeenkomstig het bevel van den leider der Blauwhemden Gene raal O'Duffy, werd de parade niet ge houden De herdenwkingsplechtigheid zelf ver liep volkomen rustig. Behoudens één enkl incident in een plattelandspiaatsje was het ook in het land zee- rustig. De doodstraf ingevoerd. De politieke toestand in Ierland blijft gespannen, de Valera heeft besloten een militaire rechtbank in te stellen, die alle gevallen van oproer of andere tegen de regeering gerichte delicten zal be handelen Op grond van de antiterreur wet heeft deze rechtbank de bevoegd heid de doodstraf uit te spreken Beroep van de vonnissen van deze rechtbank is niet mogelijk. Voorloopig worden aan de politie nog geen verloven toegestaan, evenals aan de militairen. Een aantal blauwhemden blijft weigeren hun wa pens uit te leveren. O'Duffy verwacht, dat de regeering zijn organisatie zal verbieden. Nadat het den geheelen dag vrij rustig'was geweest, kwam het gis teravond nabij het gebouw der fascisti sche blauwhemden tot ernstige bot singen. Een groote menigte, voornamelijk op geschoten jongelui, w.o. vele meisjes, verzamelden zich voor het gebouw en nam een dreigende houding tegen de blauwhemden aan. De fascisten werden aangevallen. Twee hunner werden in het water geworpen. De politie met pantser auto's moest met gummiknuppels op treden en vele fascisten werden gear resteerd. Poolsch bezoek te Dublin. Een Poolsch schip met 400 passa giers, die te Dublin aankwam werd door de politie doorzocht, waarbij eenige honderden vuurwapens gevonden wer den. Nadat maatregelen waren geno men, dat de wanens niet van boord kon ten worden gebracht, bleven zij ter be schikking van den gezagvoerder. JOODSCHE SCHOUWBURG TE BERLIJN. In den herist opening. De Pruisische Schouwburgcommissie heeft den Cultuurbond van Duitsche Joden concessie gegeven tot exploitatie van een Joodschen schouwburg in Ber lijn. De concessie is verleend onder voorwaarde, dat geen publieke verkoop zal plaats vinden voor de voorstellin gen, welker artistiek en technisch per soneel zuiver Joodsch zal zijn. De Cul tuurbond schijnt voornemens te zijn een schouwburg in Berlijn te pachten; een beslissing inzake de localiteit is echtér nog niet genomen. Waarschijnlijk za"l de schouwburg in den herfst met de exploitatie beginnen. SS-APPEL IN HET DUITSCHE STADION. Het SS-appèl werd Zondag besloten met een grooten opmarsch der 11000 S.S-man nen in het Duitsche stadion, waar de groeps leider, ministerialdirektor Deluege, de rijks leider Himmler en de chef van den staf Roehm toespraken hebben gehouden. Na het défilé zijn de SS-mannen afgemarcheerd naar Berlijn. STROOPERSDRAMA. Twee dooden. In den afgeloopen nacht betrapten eenige gendarmes te Neustadt a. d. Haar een twee tal stroopers, die de schoten der gendarmes beantwoordden. Een 38-jarige wachtmeester der gendarmerie en een 25-jarige strooper weroen getroffen en gedood. DR. BRUNING NAAR EEN KLOOSTER? Volgens een krantenbericht zou de leider van het Centrum, dr. Brüning, van plan zijn zich in een klooster terug te trekken en zijn rijksdagmandaat neer te leggen. Ook de vroegere staatspresident van Wurtemberg, Bolz, bevindt zich in een klooster. COMMUNISTISCHE CENTRALE IN ESSEN ONTDEKT. 200 arrestaties. In de Dorotheeënstrasse in Essen, Rietten- scheid is een communistische berichten- en koerierscentrale ontdekt. Een groote hoeveel heid drukwerken werd in beslag genomen, waaronder plannen en aanwijzingen voor den wederopbouw der communistische partij in Rijn- en Roergebied, landkaarten met aan- teekenen, sleutels voor geheimschriften e d. Ook bleek contact met het buitenland te be staan. In totaa' zijn in verband hiermede in de laatste 10 dagen ruim 200 personen gear resteerd. ILLEGALE PROPAGANDA. In verband met illegale propagnda, het verspreiden van gecydostyleerde vlugschrif ten e.d. zijn te Breslau 15 personen gearres teerd. Zij zullen zich moeten verantwoorden wegens hoogverraad. HET PROCES V. D. LUBBE. Behandeling eind September Naar verluidt kan de behandeling van het proces-van der Lulbe niet voor eind Septem ber plaats vinden. Op 18 September nl. sluit de termijn, gedurende welke zoowel de verde diger als de beklaagde gelegenheid hebben tot inzage van de dagvaardiging en het dos-, sier. Eerst daarna kan de voorzitter van de vierde strafsenaat, dr. Buenger, den dag be palen waarop de behandeling een aanvang zal nemer». De Zondag is in Ierland rustig verloopen. (Buitenland.) President Machado van Cuba is naar de Bahama-eilanden gevlucht (Buitenland.) Groote brand in Griekenland (Buitenland.) Te Nicuweroord bij Hoogeveen een vrachtauto door een brug gezakt; twee dooden. (Binnenland.) Dronken autorijders veroorzaken in Den Haag vier botsingen en ver zetten zich heftig tegen de politie. (Binnenland). Nederlandsche nazi's, uit Duitsch land komende, zijn oorzaak van on rust in Nijmegen. (Binnenland). Een aantal branden. (Binnen land.) Verschillende ernstige verkeer ■- ongevallen; o.a. bij Overschie, waar bij een botsing tusschen twee auto bussen dertig menschen werden ge wond, van wie verschillende ern stig. (Verkeersongevallen). Vragen van het Kamerlid mej. Groeneweg aan minister Marchant over de opheffing van openbare scholen. (Kerk en School). Balbo is geestdriftig te Rome ont vangen en door Mussolini tot lucht- maarschalk benoem?). (Luchtvaart Vandaag treedt het graanbesluit in werking met de stichting van een tijdelijke graancentrale. (Land- en Tuinbouw). (Zie verder eventueele laatste be richten). ELECTRICITEITSCÉNTRALE INGESTORT. Door wolkbreuk Tengevolge van een hevige wolbreuk zwol dt Malserbach nabij Innsbruck zoodanig, dat nabij het stadje Imst groote water massa's in'het dal stortten. De stedelijke elec- 'triciteitscentrale Kwam onder water te staan. ]B lijkbaar werdenj de fundamenten van het gebouw geheel onderspoeld, want plotseling stortte het .gebouw in. Het gezin van den be drijfsleider, dat de eerste etage bewoont, zag het ongeval aankomen en kon zich, met ach terlating van have en goed, door een over haaste'vlucht' redden. De machines liggen geeheel onder'het puin bedolven. Het herstel- werk zjal waarschijnlijk eenige maanden du ren. Voorlpopjg betrekt de stad Imst den be- noodigden.electrischen stroom van de electri- sche centrale te Qetz. DE NAZI'S IN OOSTENRIJK. Streng optreden. Van* de 'Beiersch-Tiroolsche grens wordt* gemeld, naar de Munchener jNeüeste Nachrichten mededeelen, dat de "beide 'inwoners van München Hans Hapkingcsr .en. Engelbert Haindl 7 Augustus in Achenkirche in Tirol zijn gearresteerd, in. verband met uitlatingen tegen de Oostenrijksche regeering ge richt Harkinger werd veroordeeld tot 10 dagen'arrest ert 200 Schilling boete, Haindl tót 10 Jagen arrest en, wegers jheij in' bezit Jieijben van het in Oosten rijk verboden blad ..Munchener Neuesto Nachrichten" tot 300 Schilling boete. In Scharnitz -is in het postkantoor de dochter van een café-eigenaar gear resteerd,'verdacht'van in connectie te 'hebbefi gfestèan' mët de plegers van den aanslag op dr. Steidle. Ln Ru'stein is de hulp-douane-ambte- .naar Kiefemfelder gearresteerd. Hij wordt- er-van beschu'di'»d medeplichtig te eijn aan het* doodschieten van den Heimwehrmann Schwanninger. TEGEN DE NAZI'S IN OOSTENRIJK. Kernachtige rede van Fey. Uit S^lzbyrg. meldt men. dat de Oostenrijk sche veiligheidsminister Fey aldaar een rede hield, waarin hij.een waarschuwing richtte tot-de Oostenrijksche nazi's. De Oostenrijk sche regeering had nog niet al haar machts middelen uitgeput. Ook in Oostenrijk zal men de doodstraf voor hoogverraders kunnen invoeren. Men moest goedmoedigheid niet voor zwakheid houden. Hij eindigde zijn rede met de woorden: „Wanneer het om d? hoogste idealen gaat, worden wij zoo steen hard als de betgen van ons vaderland." VEERPONT GEZONKEN. 44 personen verdronken. Volgens een bericht uit Kalgan is op de rivier Jangho een veerboot gezonken, waarop een groote kudde vee werd overgezet 44 boe ren verdronken. Geen stuk vee kon worden gered,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1