fllkmaarsclie Courant. Jiadiouieuws $euilleUw> OE ROODE VULPENHOUDER £xuuL= en Jxiwbouux Honderd fifl ti dertigste Jdargang. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1933 ~jïo. 19° Dinsdag 15 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding «O 15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert door iet Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. 17 TO Orgelconcert door Pierre Palla, m.m.v. Ralla Palla en Willy Keizer, zang. 2 Gra mofoonplaten. 3—3.45 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Kindermatinée o.l.v. Henri Kolles. 4 Gramofoonplaten. 4 30 Radio- kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.— Voor de tir.dren 5 30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramofoonplaten. 7 30 Jan Gertsen: De AVRO-huisschrijf. 7.50 Gramofoonplaten. g_ Vaz Dias. 8.05 Wiener Bohèrae-orkest. o Louis Noiret, liedjes a. d. vleugel. 9.20 Vrvolg orkestconcert. 10.— Gramofoonpl. U Vaz Dias. 11.10—12Ray Noble en zijn orkest. Huieen, 296 M. (KRO-uitzending, 4 k 10 HIRO). 8.9.15 Gramofoonpl 10. Hoogmis. 11-30 Gramofoonplaten.' 12.15— 145 Dito. 2.Gramofoonmuziek. 2.20 Zangvoordracht. 2 40 Cello-recital. 2.55 Gramofoonplaten. 3.15 Vervolg zangvoor dracht 3.35 Vervolg cello-recital. 4.HIRO 5 10 Orkestconcert, gramofoonpl. 7.15 Gra mofoonplaten. 7.25 Lezing. 7.45 Causerie. g__ Orkestconcrt. 9.Dito. 9.40 Radio- tooneel. 10.— Orkestconcert. 11.—12 Gra mofoonplaten. Ca. 8.45 en 10.30 Vaz Dias Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 19 50— 11.05 Berichten. 12.20 Orgelspel 105 Paramount Astoria orkest o.l.v Anton. 130 Midland Studio-orkest o.l.v. Cantell. 2 35 Portland strijkkwartet m. m. v sopraan. 3 20 Gramofoonplaten. 4.35 R. Tapponnier en zijn orfkest. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berich ten 6.40 Lezing. 6.50 BBC-dansorkest o.l.v. Anseli. 7.50 „Sing-scng", vocaal program ma 8.2Q£ello-recita! door Rita Sharpe. 8.45 Nine days wonder", hoorspel van J. Watt H S. Pepper. 10.Berichten. 10 20 Orgelspel G. D. Cunnigham. 10.50 Decla matie 105512.20 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris"1724 Ai. 8.05, 12.20, 7 30 8.20—10.50 Gramofoonplaten. Ralundborg, 1153 Af. 12.202.20 Con cert uit het Bellevue Strandhotel. 3.205.20 Sid Merriman's soft bard. 8.20 Uitzending van een revue uit „Tivoli". 11.2012.50 Dansmuziek door Erik Tuxen's orkest en pianotrio. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonmu ziek. 7.25 Concert uit Bad Pyrmont. 11.50 Gramofoonplaten 12.20 Concert uit Mum chen. 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.10 Gra mofoonplaten. 5.20 Dito. 6.20 Kamermuziek m m. v. kamerkoor, viool en piano. 7.20 Rijkszending uit Hamburg. „Mecklenburg" muzikaal hoorspel o.l.v. Dr. H. Boettcher, 8.25 Trioconcert. 9.10 „Ein Marienleben" hoorspel met muziek W. Maler. Rome, 441 M. 9.20 Opera „De Trouba dour", Verdi. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 10.20 Gramofoonplaten. 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lauwers. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Ziekenlof. 6.50 en 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Concert uit Knocke. Hierna gramofoonpl 11.20 Dansmuziek. 508 M.: 10.20 Gramo foonplaten. 12.20 Gramofoonplaten. 10.50 Vioolrecital. 1.05 Gramofoonpl. 1.30 Cello- Tecital. 6.35 Orgelconcert. 8 20 Omroep kleinorkest. 9.20 Concert uit Ostendc. Hierna gramofoonplaten. 11.20 Dansmuziek uit Os ten de. Zeesen, 1635 Ai. (Deutschlandsender) 8.35 Verzoekprogramma (grpl.) 9 35 „Die Fer ne", spel van Roszmann met muriek van Dombrowski. 10.20 Berichten. 11.05 Weer bericht. 11.20—12.20 Populair concert uit Hamburg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 15 Augustus, fj/" 7Hilversum. tyn 2: Huizen. L^n 3: Daventry 10.3524. .J-j!/1 4-' Langenberg 13.5017.40, Zeesen 17.40—19.20 Hamburg 19.2020.20, Zee sen 2020-23.20, Hamburg 23.20-24.- 68) Geautoriseerde vertaling Ofcar t Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. HOOFDSTUK XXVI. In hevige smart en zelfverwijt verwensch i *J3* 2'cb zelf later om zijn verblinding 'n het begin was hij bedrogen door de kou e ®anier, waarop Kean de heele gruwzame geschiedenis had verteld, en de indruk, dien hij had gevestigd, dat hij bepaald besloten ^as te vluchten. Later had het bericht van ®ybu Kean's dood hem verbijsterd, en was «'1 blindelings met zijn opdracht naar Cyn thia gegaan, geheel in de war gebracht door uroefheid en ontsteltenis. Maar hij kon het zelf niet vergeven, dat hij er niet op ge aan had, bij zijn vriend te blijven in dit laatste oogenblikken Inplaats daarvan had kLr's. aanwijzingen stipt opgevolgd 9 Cynthia nog op gevonden en haar in he dÜ ,sombere kamertje, dat haar ooms stu rkamer was, gesproken. "Jij had haar door de meid laten vragen, jj| hij haar alleen kon spreken, en zij kwam lat* nieuwsgierigheid en vrees op haar bij hem. nit Leslie was haar in deze dagen nooit de gedachten en hoewel het ergste reeds STICHTING TIJDELIJKE GRAANCENTRALE. ingang van heden 14 Aug 1933 n werking 't crisisgraanbesluit 1933. Met treedt in o Dit besluit, hetwelk steun? op de landbouw! crisiswet 1933 monopoliseert den invoer van granen en de derivaten daarvan. Ten einde de uitvoering van dezen graan- steun te bespoedigen, ic onder goedkeuring van den minister van economische zaken od- gencht de stichting Tijdelijke Graancentrah» kantoor houdende Riouwstraat 176178 Den Haag, directeur de heer H. M. Abra ham. Deze steunregeling werkt in hoofdtrekken als volgt: De invoer van tarwe, gerst, mais, rijst, rogge, bakkerij-afvallen, molen-afvallen ha ver, gort, havermout is slechts onder bemid deling van genoemde stichting toegestaan en zal slechts plaats hebt en over de douane- kantoren gevestigd te: Delfzijl, Nieuwe bchans-Station, Oldenzaal, Zevenaar, Lobith Venlo-Station, Kerkrade, Evsden-Station! Valkenswaard, Roosendaal, Sas van Gent Hansweert, Rotterdam, Amsterdam. Aan de genoemde douankantoren zijn con troleurs tarwewet 1931 aanwezig om toezicht op den in- en doorvoe~ te houden en bewijzen met kwitantie af te geven aan den eigenaar of vervoerder der ten uitvoer aangeboden goederen. Deze bewijzen worden door de met het toezicht belaste controleurs slechts ver strekt na betaling der door den minister van economische zaken ten behoeve van het Landbouw-Crisisfonds vastgestelde bedra gen, welke zijn: tarwe, gcst," mais, rijst en daaruit bereide blo*m, meel r*f glucose (met uitzondering van tarwemeel of tarwebloem voor menschelijke consumptie, waarover hieronder wordt gesproken) rogge (gedenatureerd 1 per 100 K G rogge (niet gedenatureerd) zoomede rogge bloem 4 fier 100 K.G.; molenafvallen, bak kerij-afvallen 1 per 100 K.G.; haver 3 per 100 K.G.; gort 3 per 100 K.G.; haver mout 8 fier 100 K.G. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bedragen niet in de plaats komen van den bestaanden bijslag op tarwebloem B en se- molina, welke is gebaseerd op de tarwewet 1931. Deze bijslag wordt zooals tot nu toe, afzonderlijk in rekening gebracht en met 1 per 100 K.G. verhoogd. Evenzoo blijft de voor de verschillende ar tikelen bestaande contingenteering van kracht. De controleurs tarwewet 1931 zullen op verzoek de ten invoer aangeboden rogge de- natureeren. Voor die gedenatureerde rogge wordt een bedrag van van 1 fier 100 K.G. berekend, terwijl voor ongedenatureerde rogge, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, 4 per 100 K.G. wordt berekend Zachte tarwe ten invoer aangeboden (be drag 1 per 100 K.G.) wordt gedenatu reerd. Voor industriëele doeleinden kaï hiervan ontheffing worden verleend. Gemakshalve kunnen importej s ten be hoeve en volgens voorschrift van de „Stich ting Tijdelijke Graancentrale" een bankga rantie stellen of een depotbedrag storten op haar girorekening 223453, waardoor be taling der bedragen bij het aanbieden ten invoer wordt voorkomen. Inlichtingen hier omtrent worden gaarne door de T. G. C verstrekt. Voor denatureeringskosten moet worden betaald 0.10 per 100 K.G. Het zal nood zakelijk zijn, dat de granen, welke per auto, vrachtwagen of spoorwagon over de grens komen, in zakken zijn geladen, daar 't dena- tureeren van ongezakt goed, per spoor of wa gen aangebracht, zeer bezwaarlijk is. Molen en bakkerij-afvallen worden slechts toegela ten, indien door de controleurs de partijen kunnen worden gedenatureerd, waardoor 0.15 per 100 K.G. in rekening wordt ge bracht. De controleurs worden in het bezit gestelc van behoorlijke denatureeringsapparaten. De T. G. C. is telefonisch aangesloten op de nummers 553744 en 555588. Het gironum mer is 223453, ten name van de Nederland sche Meelcentrale Van bevoegde zijde meldt men ons: Bij de wijziging van de Landbouw-Crisis wet 1933 is gewezen op de noodzakelijkheid den inlandschen graanbouw te steunen. Te gelijkertijd is daarbij medegedeeld, dat di niet zou gaan zonder de buitenlandsche gra nen op eenigerlei wijze te belasten. Het ligt in de bedoeling deze voornemens tot uitvoe ring te brengen door het treffen van maat regelen, als gevolg waarvan voergranen niet zullen kunnen worden ingevoerd zonder dat daarvoor wordt betaald een bedrag van 1 gebeurd scheen, leefde zij nog in voortduren de vrees, dat er nog een aanval op haar geestkracht zou worden gedaan. „Komt u van John?" vroeg zij treurig „Wanneer staan zij mij toe, naar hem toe te gaan?'' Hij nam haar beide handen in de zijne en trok haar zich toe „Luister," zei hij vriendelijk. „Het is in orde met John. Hij is volkomen gezuiverd Binnenkort zullen jullie bij elkaar z'jn-.. en dan zal dit alles een akelige droom schijnen Flink zijn", voegde hij er luid bij. want he meisje wankelde en een oogenblik vreesde nu dat het nieuws te veel voor haar was - Maar nog terwijl hij sprak overtoog een hee- te blos haar gelaat, en dwong zij zich rech. op te blijven staan „Het kan niet waar zijn1' fluisterde zij( „Zeg het nog eens, oom Fayre! John vrij. Zij legde haar handen op zijn schoudeis en schudde hem bijna door elkaar in haar .e geerte, te weten. „John is veilig," herhaalde hij. „Edward heeft zijn onschuld bewezen. Ik kom nu van Westminster. Edward wenscht je te spreken Kan ik hem nu ombellen en hem zeggen, dat je nem wilt zien?" „Natuurlijk! Zeg hem. dat hij gauw mot- komen! Weet lohn het al?" „Nog niet. Grey gaat hem morgen opzoe ken „Zou hij het vanavond niet te bon ren kun nen krijgen? Het is wreed, hem te wachten!" smeekt^ zn Fayre schudde het hoofd w_», „Ik vrees, dat dat niet gaan zal. Maar je per 100 K G., met uitzondering van haver, waarvoor een bedrag van 3 per 100 K.G. is vastgesteld. Ten aanzien van de granen, welke voor menschelijke consumptie zijn bestemd, is ge dacht aan het brengen van de prijzen op vooroorlogspeil. Met deze gelden zullen de in Nederland verbouwde voedergranen worden gesteund. De invoering van dergelijke belangrijke maatregelen vordert geruimen tijd en het ge vaar is niet denkbeeldig, dat in dien tus- schentijd groote voorraden graan zouden worden ingevoerd, die moeilijk, zoo niet on mogelijk te achterhalen zouden zijn. Dit is te meer waarschijnlijk gezien de zeer lage prij zen, waarvoor op 't oogenblik buitenlandsche tarwe, rogge, gerst en haver van den nieu wen oogst worden aangeboden. Ter voorkoming van dezen onbejjerkten kosteloozen invoer is daarom bepaald dat met ingang van 14 Augustus 1933 tarwe, gerst, rogge, haver en ook de daarmede in concurrentie tredende producten mais en rijst niet zullen kunnen worden ingevoerd, dan door de „Stichting Tijdelijke Graancen trale", gevestigd Riouwstraat 176/178 's Gravenhage. Zij die bovengenoemde granen wenschen in te voeren, dienen zich tot deze organisatie te wenden. De voornoemde monopoliehoud ster zal tarwe, gerst, rogge, mais en rijst niet invoeren dan tegen een monopoliewinst van 1 per 100 K.G. Op haver wordt een bedrag gelegd van 3 per 100 K.G. Overeenkom stige tarieven zullen gelden voor verschil lende uit deze granen bereide producten, waarvoor de tijdelijke graancentrale even eens als monopoliehoudster zal optreden. Met het oog op de steunmaatregelen, voor rogge zal tegelijkertijd de rogge, welke op deze wij ze zal worden ingevoerd, moeten worden ge denatureerd, terwijl om dezelfde reden zij, die ongedenatureerde buitenlandsche rogge wenschen te koopen, hiervoor een monopolie winst van 4 per 100 K.G. zullen hebben te betalen. De landbouwers, niet vallende onder den roggesteun 1933, en de verbouwers van gerst worden in hun eigen belang geraden met den verkoop te wachten tot de definitieve regeling gereed zal zijn. Vermoedelijk zal hiermede 1 a 1 A maand gemoeid zijn. Zij, die reeds niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933 verkoch ten sedert 1 Augustus en vóór 16 Augustus, moeten vóór 20 Augustus a.s. hiervan onder overlegging van de bewijzen, opgave ver strekken aan de Gewestelijke Tarwe-Organi- satie, waaronder zij ressorteeren. Deze bepa ling geldt niet voor het op stam verkochte Niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933, welke na 16 Augustus wordt verkocht, komt niet voor verdere behandeling voor steun in aanmerking. BLOEMBOLLENVEILING TE BOVENKARSPEL. T© Bovenkarspel heeft d© Bloembol- lenveilingsvereenging Zaterdag haar tiend© groote veiling van leverbar© bloembollen gehouden. De aanvoer be droeg ruim 10 millioen stuks, di© in 1948 nummers werden geveild. Er was veel belangstelling, en het vlotte met den handel iets beter dan Woensdag. Wol werden ook nu nog veel tulpenbol len opgehouden, of werden doorgedraaid op 't wijzerbord, omdat z© den mini mumprijs niet konden opbrengen, maar het grootste deel van den aanvoer werd toch verkocht. WAT ONZE LANDBOUW NOODIG HEEFT. Versobering op openbare uilgaven. Het Kon. Ned Landbouw-Comité heeft een nota aan den minister van economische za ken gezonden, waarin eenige richtlijnen zijn uitgestippeld voor het te volgen regeerings- beleid om den zoo zwaar geteisterden land bouw in Nederland door de moeilijke tijden heen te helpen. De ver doorgevoerde ontwikkeling, zoo heet het in dat stuk, van den landbouw in de richting van exportbedrijf is oorzaak, dat zeer sterk de bezwaren worden ondervonden van de economische afsluitingspolitiek van ande re landen. Deze politiek is niet zoozeer te be schouwen als een crisisverschijnsel, doch is geleidelijk gegroeid in verband met de poli tiek economische verschuivingen, die het ge volg zijn van den wereldoorlog. Nog steeds is er voor onzen landbouw ech ter exportmogelijkheid, al is deze niet onbe perkt. Onze afnemers wenschen slechts onze landbouwproducten binnen te laten in zooda nige hoeveelheid als in overeestemming is met de veronderstelde behoefte. Al naarmate de kunt het Edward vragen, als hij komt. Waar is de telefoon? Zij bracht hem naar de hall en een oogen blik later belde Fayre het huis in Westmin ster op. Kean's butler kwam aan de telefoon „Kan ik sir Edward Kean speken?" vroeg Fayre. „Hij verwacht een telefoontje van mij. Hier mr. Fayre.'' „Mr. Fayre?" De stem van den man klonk ernstig en gejaagd. „Kunt u niet hier komen, mijnheer? We zitten hier in groote moeilijkheden en dan de verantwoordelijkheid Er is mem-nd De zinnen waren vreemd afgebroken en plotseling werd Favre aangegrepen door eer. onheilspellend voorgevoel. „Wat is er?" vroeg hij scherp „Sir Edward. mijnheer Hij he-ft zich even na uw vertrek een kogel door het hoofd ge jaagd!" „Is bii dood? Vlug, man!" „Ja Hij moet op slag dood ziin weweest. De dokter is hier nu. Als u dadelijk zoudt kunnen komen, mijnheer ..Ik kom!" Werktuigelijk hing Fayre den hoorn weer op. Toen stortte hij ineen. Hij verborg het ge- zich in de handen en zijn lichaam trilde on- beheerscht. Toen hij weer tot zichzelf kwam en op keek zag hij Cynthia naast zich staan. „Wat is er, oom Fayre? Sybil toch niet?" In zoo weinig woorden, als mogelijk was verklaarde hij haar den toestand en ver zweeg daarbij geheel Kean's bekentenis Daar kou hij haar nu niet over spreken. eigen landbouw in staat zal blijken in de binnenlandsche behoefte te voorzien, zal men den invoer van onze artikelen gaan vermin deren. Voor aanpassing aan gewijzigde omstan digheden moeten evenwel de voorwaarden gunstig worden gemaakt. Dahrvoor is in de eerste plaats verlaging der bedrijfsuitgaven noodzakelijk. De over heid dient door ingrijpende maatregelen tot versobering, de openbare uitgaven met de zoozeeer gedaalde ontvangsten in overeen stemming te brengen, waardoor ookk de thans zwaar op de bedrijven drukkende lasten kun nen worden verminderd. Daarnaast moet het mogelijke worden ge daan om de prijzen van de producten en diensten, welke de landbouwer in zijn bedrijf noodig heeft te verlagen. Naar meer verla ging der marge tusschen groothandelsprij- zen en kleinhandelsprijzen dient met kracht te worden gestreefd, opdat aan de wanver houding tusschen de groothandels- en de kleinhandelsprijzen een einde kome. Wordt niet spoedig het zoozeer verstoorde evenwicht in onze staatshuishouding her steld, dan zou ten slotte inflatie van ons ruilmiddel onafwendbaar worden. Welke maatregelen voor het bereiken van een nieuw niveau dienstig zijn, wordt nader uiteengezet. In de eerste plaats werden genoemd de maatregelen ten behoeve van de veehouderij en den akkerbouw, met het doel een voldoen den en loonenden binnenlandsche afzet van zuivelproducten en rundvleesch te bereiken. Hiervoor is noodig dat de afzet van mar garine en van ingevoerde vetten en vleesch- soorten in het binnenland wordt beperkt, in dier voege dat het menggebod eventueel ge heel of gedeeltelijk zal kunnen verdwijnen Daarnaast is een beperking van den rund veestapel, welke in verband met de verhou dingen bij den afzet van zuivelproducten te groot moet worden geacht, noodzakelijk. Inzonderheid in verband met de noodzake lijkheid tot bepierking van eigen veestapel moet de afzet van ingevoerd vleesch worden belemmerd. Nauw in verband hiermede, staat de maat regel, welke ons een loonenden prijs voor in- landsche voedergranen zal kunnen brengen, waardoor noodig is, dat de prijzen van gerst, haver en rogge worden verhoogd. Men zal er echter voor moeten waken dat men de kleine bedrijven, waar vooral varkenshouderij en pluimveehouderij worden uitgeoefend, niet in moeilijkheden brengt. De in het binnenland verbouwde granen zullen hooger in prijs moeten worden ge bracht, zonder dat de ingevoerde voedermid delen hooger worden belast, dan mogelijk is in verband met de prijzen van zuivel, rund vleesch en varkensvleesch, zooals deze na aanpassing der productie aan de verminder de afzetmogelijkheden, zich hebben gevormd. Bij het treffen van maatregelen ten gunste van de fabrieksaardappelcultuur dient voor op te staan, dat deze cultuur in bepaalden omvang moet blijven gehandhaafd. In ver band hiermede dient de binnenlandsche afzet van aardappelmeel te worden bevorderd. Aangezien het onmogelijk moet worden ge acht de eierproductie te regelen dient de pluimveehouderij afzonderlijk te worden ge holpen, bijv. door haar voor de verhoogde voederprijzen schadeloos te stellen. Handelspolitiek. Aangezien het zeer gewenscht is, dat de ex portmogelijkheid onzer landbouwproducten in den bestaanden omvang blijft behouden of zelfs wordt uitgebreid, dienen daartoe strekkende maatregelen op het gebied der handelspolitiek te worden genomen. Het tot dusver gehuldigde systeem van on voorwaardelijke meestbegunstiging zal daar toe moeten plaats maken voor het beginsel der wederkeerigheid. Productiekosten. De lasten van de sociale verzekering welke niet uit het bedrijfsresultaat kunnen worden voldaan, doch het bedrijfsverlies slechts ver- grooten, dienen ter zijde te worden gesteld, tot tijd en wijle het landbouwbedrijf weder loonend zal zijn geworden. Aandere middelen. Met het oog op de wenschelijkheid de land- en tuinbouwers zooveel mogelijk op hun bedrijf te handhaven, dienen executies van landelijke eigendommen zoo mogelijk te worden voorkomen. Ten behoeve van cfen pachter, die met on redelijke huuropzegging wordt bedreigd dient een voorziening te worden getroffen in dier voege dat hem in zoodanige gevallen 'n binnen zekere grens vast te stellen schade loosstelling kan worden toegekend. Zoolang de werkloosheid werkverschaffing noodig maakt, dient deze door middel van ontawterings- en ruilverkavelingswerken, als- Zij was hevig geschokt, maar zij weer hield haar tranen, totdat zij hem naar de eetkamer had gebracht en hem een sterken drank had toebereid. Terwijl hij dien op dronk, telefoneerde zij om een taxi, en bin nen vijf minuten was hij op den terugweg naar Westminster. Het was al laat, toen hij, uitgeput van ver moeidheid en gekweld door zelfverwijt, naar zijn club terugging. Als hij zoo fijngevoelig was geweest, bij Kean te blijven, had hij de slotcatastrofe misschien kunnen verhinderen Maar toen hij, te moe en mistroostig om tot uitkieeden te komen, in zijn kamer zat, kwam zijn gezond verstand weer boven en begreep hij, dat Kean den eenig mogelijken uitweg had gevonden. Sybil was dood, en niets kon haar meer deren. Wist hij maar met zekerheid, dat zij niets had geraden! Met een uitroep stond hij op en nam de portefeuille cp. die hij op tafel had gewor pen, toen hij de kamer was binnengetreden. Hij haa de er haar brief uit en openden het ingesloten schrijven. Voordat hij een twaalf tal regels had gelezen, was zijn ergste vrees bewaarheid. „Het valt mij heel moeilijk dit te schrij ven," luidde de brief, „en toch moet ik het iemand zeggen. Ik ben zoo wanhopig bang voor hetgeen Edward misschien gedaan heeft. En het vreeselijke er van is, dat ik mis schien ongelijk heb en toch kan ik hem niet om een verklaring vragen. Als wat ik denk waar is, en hij het voor mij verborgen heeft gehouden, komt dat, omdat 't, terwille van mij, zijn hart zou gebroken hebben, als ik mede van het verrichten van bijzondere werk zaamheden in het landbouwbedrijf te worden voortgezet. PRODUCTIEVERMOGEN VAN KIPPEN. Onderzoekingen op het riiks-ln- stituut voor pluimveeteelt te Beek- Bergen. Sedert het vraagstuk van de inkrimping van den hoenderstapel in Nederland urgent is, worden in verscheidene publicaties bepaal de uitwendige kenmerken opgegeven, die een aanwijzing zouden geven voor het legver- mogen der hennen. Vele hoenderparkeige naars hebben op deze wijze selectie toege past, doch er zijn vele tegenstanders van di* svsteem van seiectie, aangezien zij van mee ning zijn, dat een beoordeeling naar het uit wendig voorkomen vrijwel onmogelijk is. Ter verkrijging van gegevens betreffende de waarde van een dergeijlke beoordeeling werd op 17 Maart op het rijksinstituut voor pluimveeteelt te Beekbergen een aantal kip pen aan de hand dezer kenmerken naar haar productiewaarde beoordeeld. De beoordeel ing geschiedde, onafhankelijk van elkaar, door de heeren B. van Asperen Vervenne en P. J. Wijk Pzn. district-assistenten bij den rijks voorlichtingsdienst voor de pulimveeteelt. Beoordeeld werden le: 61 hennen kruisin gen van Patrijsleghorn (haan) en Witleg- horn (hen), welke geboren werden gedeelte lijk op 6 en gedeeltelijk op 16 April 1932. Be worden gebruikt voor een voederproef te Beekbergen en op den leg gecontroleerd, zoo dat de productie zoowel vóór als na de be oordeeling bekend is; 2e: 80 Barnevelders van den leg wedstrijd 1933, geboren in het voorjaar 1932. Resultaat. Wat betreft de eerste groep 61 kruisingen P.L. X W.L. was het resultaat als volgt: Het gemiddeld aantal eieren van de beoor deeling af t/m 14 Juli bedroeg voor de groep, beoordeeld door den heer B. v. Asperen Ver venne, welke als „slecht" was aangemerkt 84.6 ei, voor de groep „slecht tot matig" 91; „matig" 84.1; „matig tot goed" 89.2; voor de groep „goed" 84.7. Barnevelders: „slecht" 77 ei: „slecht tot matig" 75.9; „matig" 81.6; „matig tot goed" 86; „goed" 79.6. De beoordeeling van den heer P. J. Wijk en het gemiddelde aantal eieren der P. L. X W. L. kruisingen was als volgt:'„slecht" 96 eieren; „slecht tot matig" 91; „matig" 75.4; „matig tot goed" 89.3,goed" 85 4. Bij de Barnevelders: „slecht" 61.2; „slecht tot ma tig" 70.3; „matig" 84.7; „matig tot goed" 104; „goed" 80.2. Proeven te Horst. In aansluiting met de proeven te Beekber gen op 17 Maart had op het centraal foksta- tion voor pluimveeteelt te Horst 19 Mei even eens een beoordeeling plaats. Beoordeeld werden 32 hennen. Deze wa ren tevoren uitgezocht en wel zodanig, dat er uitgesproken slechte hennen, zeer goede en middelmatige dieren waren. De beoordeeling geschiedde door den heer B. v. Asperen Ver venne. De heer v. Asperen Vervenne deelde in de groep „slecht" negen hennen in (de kenne lijk afwijkende dieren hierbij inbegrepen). Het gemiddeld aantal eieren van de beoor deeling af tot en met 14 Juli bedroeg 23.1; in de groep „matig" werden 17 dieren inge deeld die gemiddeld 38.6 eie produceerden, terwijl als „goed" werden beoordeeld 6 hen nen, ie gemiddeld 32.2 eieren legden. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagmorgen werd in het veilingsge bouw van de Langedijker Groenten Centrale de vierde droge bloembollenveiling gehou den. De aanvoer was ongeveer 2'A millioen bollen. Met den handel ging het echter slecht. Van de aangevoerde 620 partijen ble ven er ongeveer 500 onverkocht. Deze kon den de gestelde minimumprijzen niet opbren gen. Dit is nog weer veel erger dan verleden week, toen er 2/3 van den aanvoer niet kon worden geplaatst. De verhouding is echter niet geheel juist, daar er eiken keer weer nieu we Ixillen doorloopen, welke bij d e andere worden gevoegd, en de volgende veiling weer op de circulaire worden geplaatst in de hoop, dat ze dan worden verkocht. Zoodoende krijgt men op een zeker oogenblik een zeer groote partij bollen, die er al eenige malen is doorgeloopen. Doch niettegenstaande dit, was de handel toch slapjes. Voor de kwee kers is het maar gelukkig en een groote ge ruststelling, dat de vastgestelde minimum prijzen door de regeering worden gegaran deerd. De gemaakte prijzen waren alle zeer dicht in de nabijheid van de minimumprijzen. 1 1 het had geweten. Er steekt iets zeer geheims- zinnigs achter dat alles. Ik kan je alleen dit vertellen, Hatter: ik weet bijna zeker, dat de penhouder, dien je na den moord vond, van mij was, en den dag, toen Edward mij in den auto naar Londen reed, vond ik eenige loo- vertjes van mrs. Draycotts japon tusschen de kussens achterin den auto. In de kranten stond, dat zij die aan had gehad, toen zij ge vonden werd, en zij droeg het op Staveley, den avond voor haar vertrek. En toch weet ik, dat de auto toen in Londen was! Ik be grijp het niet. Maar Hatter, den avond voordat mrs. Draycott Staveley verliet, kwam ik uit mijn kamer om naar beneden te taan voor het diner, en vond toen haar en dward bij de deur van haar kamer in ge sprek. Ik moet mijn deur heel zacht hebben geopend, want zij hoorden mij niet, maar ilc hoorde mrs. Draycott zeggen: „Dit is de tweede keer, dat u het uitstelt. U weet, wat u te wachten staat, als u dezen keer geen be slissing neemt!" Ik ging weer in mijn kamer terug en sloot de deur, zonder dat zij mij za gen. Ik begrijp het niet, Hatter! Edward kan dien avond niet op de boerderij zijn geweest hij ging 's middags naar de stad terug. Mijn verstand zegt mij, dat ik mij vergist moet hebben, en toch voel ik aldoor, dat er iets gebeurd is iets vreeselijks, dat ik niet begrijp. Edward heeft zich nog nooit zoo druk gemaakt over een zaak. Dezen keer spelen zijn zenuwen hem parten, ik weet niet wat te doen, maar ik word gekweld door de vrees, dat ik sterven zal, voordat het gerech telijk onderzoek voorbij is, iets zal doen (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5