Aqenda ontploffing te Medemblik. ÏÏUuwdaad lüeedkticht Stad en On VEILIG Brieven uit Berlijn geslaagd. Hoogduitsch l.o. slaagde mej hier. Bioscopen. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De vroolij- ke vrouwtjes van Broadway (filmshow met 14 sterren). A B T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Vadertje Langbeen, hoofdrollen Janet Gaynor en W arner Baxter. Toegang voor alle leeftijden. Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Ein Mann mit Herz, hoofdrol Gustav Fröhlich. Toe gang alle leeftijden. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8, hoofdnummer Het testament van Casper Borly (rom.), hoofdrollen Wolf Albach-Ret- ty en Rose Barsony. Toegang voor alle leef tijden. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Woensdag 16 Augustus. 8 uur, Sted. Muziektuin, concert Soli Deo Gloria. Donderdag 17 Augustus. „Roode Jeugdavond" in den Muziektuin, vanwege A. J. C., N. A.*S. B. en PI. Jeugd raad. Vrijdag 18 Augustus. Sportpark, tenniswedstrijden Advendo. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Italiaansche Opera. Zaterdag 19 Augustus. Sportpark, tenniswedstrijden Advendo. Zondag 2C Augustus. Sportpark, tenniswedstrijden Advendo. 7.30 uur ,Sted. muziektuin, jubileumcon- tert dubbel-mannenkwartet Zang en Vriend schap; medewerking Jeanne Bacileck en me vr. JonkerJonker; bal. 8 uur, landgoed Nijenburg, opvoering ,'Judas Iskarioth" door „Falkland". KLOPJACHT TE BERLIJN. Gearresteerden naar concentratie kampen. De geheime politie deelt mede, dat heden morgen in het Oosten van Berlijn een klop jacht is gehouden tegen de illegale actie voerende communisten. Een groote hoeveel heid materiaal werd in beslag genomen en 35 personen gearresteerd, waarvan de meesten naar een concentratiekamp zullen worden overgebracht. Communistenleiders gearresteerd. De Pruisische president deelt mede, dat door de hedenmorgen gehouden razzia de ge- heele communistische berichten- en inlichtin gendienst onschadelijk kon worden gemaakt en wel tengevolge van de gegevens van in het in beslag genomen materiaal van den on langs gearresteerden communistischen leider Karl Pinnow. Dientengevolge werden tevens gearres teerd 2 functionarissen der K. P. D., Walter Dittbender en Vogelsang, die in opdracht van Moskou eenigen tijd in Zwitserland zouden hebben vertoefd en thans de centrale leiding hadden in de immigrantenafdeeling der L S. H. GEEN STAKING IN OPPER-SILEZIE. Nazi's van samenwerking uitgesloten, sloten. Het congres der socialistische en regee ringsgezinde vakbeweging besloot gisteren te Kattowitz voorloopig af te zien van een proteststaking tegen de loonsverlaging en ontslagen in Oost-Opper-Silezië en evenals reeds geschiedt bij de mijnwerkers met el kaar samen te werken en een arbeidsge meenschap te vormen ter voorbereiding van een eventueele algemeene staking. Er werd een resolutie aangenomen met als eisch dat de Duitsche vakbonden niet zouden worden opgenomen, aangezien zij nat. soc. waren, zoodat de besprekingen over de staking zon der deze bonden, waarin vele in Opper Sile- zië werkende Duitschers georganiseerd, zul len worden gevoerd. JEUGDIGE WEDUWE VRIJGESPROKEN. Humane uitspraak. Een moordproces, dat de aandacht van het geheele publiek in de Vereenigde Staten ge vangen hield, is gisteren geëindigd met de vrijspraak van de verdachte, een jeugdige elegante weduwe, Jessie Burnett-Costello, die voor de rechtbank te Salem, in den staat Massachussetrs, terecht stond, verdacht van moord op haar echtgenoote door het toedie nen van cyaankali. Na 1 uur en 58 minuten te hebben be raadslaagd, sprak de jury haar echter van deze beschuldiging vrij, met de motiveering, dat haar man, die aan een ernstige kwaal leed, waarschijnlijk zelf een eind aan zijn leven had gemaakt. Had Mrs. Costello schul dig verklaard geworden, dan had zij haar leven geëindigd op den electrischen stoel. Thans kon zij naar huis terugkeeren, waar drie jeugdige kinderen haar wachtten. uDE STRIJD TEGEN DE GANGSTERS. Bandieten ontsnappen in pantser auto's. De federale regeering der Vereenigde Sta ten is thans den grooten slag tegen het ban dietenwezen in Chicago begonnen en heeft de sedert lang aangekondigde actie tegen de onderwereld ingezet. Met een groote politiemacht is de strijd gisteren begonnen. Drie honderd politie mannen, voorzien van automatische repeteer- revolvers en gasbommen, en gesteund door van draadlooze installaties voorziene leger vliegtuigen, omsingelden een in het Westen der stad gelegen berucht complex, waar o.a ook de bandieten moesten schuilen, die on langs den bekenden olie-speculant John Pactor en den oliemagnaat Charles Urshel ïadden ontvoerd en tegen een losgeld van 270.000 dollar hadden-vrijgelaten. De gansters waren echter op hun hoede en ontvingen de politie met geweer- en revolver- vuur, zoodat er een vuurgevecht tusschen politie en bandieten ontstond. De gangsters zagen tenslotte kans, door het politiecordon heen te breken en wisten te ontkomen met een 16 cylinders-pantserauto. HET EINDE VAN DE CRISIS. Volgens sterrekundige in October a.s. Volgens de Deli Crt. heeft een inwoner Van Medan aan de hand van astrologische berekeningen uitgemaakt dat in October a.s de wereldcrisis geëindigd zal zijn. Wij willen ook onze lezers in de gelegen heid stellen, van de belangwekkende beschou wingen van dien Medanschen astroloog ken nis te nemen: De opleving komt van Amerika en het is, aldus de astroloog, een heugelijk feit te con stateeren dat op 4 Juli j.1. de directieboog van Ascendant van dat land, bedragende 131 graden voor 157 jaren, die Ascendant op den 18en graad van het sterrebeeld Libra heeft gebracht in driehoek met de radix Maan van de horoscoop. Dit aspect luidt den aanvang in van een krachtigen opbloei van het oeconomische le ven en daar de eclips van 21 Augustus a.s gunstig valt op Mercurius, heer van de ho roscoop, eveneens gunstig op den hoorn van het huis van arbeid, terwijl tijdens de verduis tering Mercurius actueel ook in gunstig sex tiel staat met Uranus radix van Amerika deze laatste planeet heer is van het huis van eer en beroep, zal, zoo niet direct tijdens de eclips (een week er voor of na) doch uiterlijk 3 maanden later, dat land met betrekking tot zijn economische positie wederom in hooge eer en aanzien zijn gestegen. Op den 26 October vormt Jupiter dan ein delijk de driehoekige verbinding met Satur nus uit den 9en graad van het sterrebeeld Libra het positieve Venusteeken waar hij vol le gelegenheid heeft om met onbaatzuchtige liefde de geslagen wonden te heelen, terwijl Saturnus in het Aquariusteeken, waar hij sterk staat, de menschheid diepere inzichten van het leven zal hebben bijgebracht. Als met een tooverslag zal de malaise dan verdwijnen en eindelijk de wereld verlost wor den van den worgenden greep van het crisis monster. Al met al wordt deze dag voor de jonge land- en tuinbouwers er een van hoog gehal te. Natuurlijk zullen meerdere zakenlieden van deze gelegenheid willen profiteeren om met jong-Holland in contact te komen. HERKENNINGSMIDDELEN VOOR PETROLEUM. De minister van financiën heeft uit over weging, dat voor kleine importeurs en han delaren in petroleum en voor bezitters van voor eigen gebruik bestemde hoeveelheden petroleum, de in zijn beschikking van 11 Augustus j.1. bedoelde herkenningsmiddelen, zoonoodig ook van rijkswege verkregen, dienen te worden gesteld, o.m. het volgende bepaald: Het laboratorium van het departe ment van financiën zal zich belasten met het voor bovenbedoelde personen verkrijgbaar stellen van herkenningsmiddelen (blau B. für Zaponlack) en „furfurol" met een minimum hoeveelheid per zending van respectievelijk 1 gram en 2 gram en een maximum hoeveel heid van respectievelijk 200 gram en 400 gram. De belanghebbende vraagt de b*noodigde herkenningsmiddelen aan bij den ontvanger, onder wiens kantoor hij woont of gevestigd is. Op de aanvraag dienen, behalve de be noodigde hoeveelheid duidelijk te worden vermeld de naam en het adres, waaraan deze middelen moeten worden ingeschreven. Bij de aanvraag stort hij dan de ver goeding, welke voo<- de verkrijgbaarstelling wordt vereischt: te weten 4 ct. per gram „blau B für Zaponlack" en K ct. per gram „furfurol", benevens 1 per zending voor administratie, verzending en andere kosten. Gedeelten van een gram worden voor de berekening van de vergoeding steeds als een volle gram gerekend. Indien het eindbedrag op een ct. eindigt, wordt het naar boven afgerond tot 1 cent. Het laboratorium verzendt deze middelen franco aan het op de aanvraag vermelde adres. DE UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS. Naar wij uit zeer betrouwbaren bron ver nemen, ligt het in het voornemen van de re geering te bevorderen, dat bij het indienen van de ontwerpen van de rijksbegrooting van het dienstjaar 1934 een ontwerp van wet wordt aanhangig gemaakt met de strekking een geleidelijker overgang te bewerkstellen, en van de hooge uitkeeringen, welke aan de gemeente in de loopende 5-jarige periode uit het gemeentefonds toekomen naar de la gere uitkeeringen, waai op de gemeenten in de volgende 5-jarige periode, welke in 1936 aanvangt, aanspraak zullen hebben. De uit keeringen over het jaar 1934-'35 zouden van dezen maatregel reeds den invloed ondervin den, terwijl de uitkeeringen na 1935 dan minder scheip zullen vallen, dan anders het geval zou zijn geweest. HOLLANDER GEARRESTEERD IN DUITSCHLAND De minister vraagt inlichtingen. Naar wij vernemen, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken in verband met de arrestatie van den heer H. M. S., secre taris van den Nijmeegschen bestuurders- bond, die Zaterdag j.1. gearresteerd is, bij de betrokken Duitsche autoriteiten inlichtingen ingewonnen. JONGEREN LANDBOUWDAG VOOR NOORD-HOLLAND TE BERKHOUT. Het programma voor den Jongeren Land bouwdag is verschenen en ziet er aantrekke lijk uit. Uit alles is te zien, dat de opzet is een sober maar voldoend programma te ge ven. Nergens wordt er op eenigerlei wijze te veel van het publiek gevergd. Des morgens is er oprichtingsvergadering van een Provincia len Bond van Oud-leerlingen in café Ridder St. Joris. Daarna ontvangst op het gemeen tehuis door den burgemeester, den heer J. Best Nzn., een op landbouwgebied zeer bekende persoonlijkheid. Als spreker komt daarna de heer D. Stieltjes, leeraar R.L.W.S. te Meppel, met het onderwerp: „Het werk program van den Bond van Oud-leerlingen". Na de middagpauze spreekt de heer W. Th Zwart, voorzitter van den Frieschen Jonge- renbond te Leeuwarden, over: „Eenheid ;s onze kracht." Daarna treedt op de Lande lijke Rijvereeniging „Beijaerd" te Beemster met een goed voorzien programma. Meer dan 16 deelneemsters(mers) voeren uit o.m. Entreeparade, dressuurproef voor dames en heeren, stoelenrit, voltige nummer, hooge- schoolrijden door dr. Veening, galopcharge onderling springconcours, carousselrijden enz. Men ziet, goed voorzien. Na deze nummers volgt een excursie naar de proefboerderij te Hoorn of (naar keuze) den Proefschooltuin bij de R.T.W.S te Hoorn. In Berkhout teruggekeerd wordt de gon delvaart gehouden, waarvoor flinke prijzen zijn uitgetrokken. Tot slot volgt nog de verloting, welke is georganiseerd ten bate van den stichtings dag, zoodat ieder met den prijs naar huis kan gaan. We willen nog vermelden, dat de organi satie thans omvat de vereen, van oud-leer lingen te Anna Paulowna, Hauwert, Starn meer. Assendelft, Halfweg, Hoorn, Alkmaar, landbouwschool Purmerend, Weesp, Berk hout, landbouwhuishoudschool Purmerend Schagen, Alkmaar en Hoorn, terwijl nog en kele vereenigingen eerst eens de kat uit den boom willen kijken en dan kunnen toetre den. 30 rijden kan bij uitzon dering geen kwaad rijden is echter altijd goed en dws beter naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.0 mM. te Helsingfors. Laagste barometerstand 743.1 mM. te Seidisfjord. Verwachting, geldig tot den avond van 17 Augustus: Zwakke tot matige, westelijke tot zuidwes telijke wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen en iets koeler. Weeroverzicht. De depressie bij Biskaye breidde zich ver der zuid- en oostwaarts uit, maar in het zuidwesten is een kleine drukstijging merk baar, die tijdelijk eenige opklaring brengt. De hooge drukking is nu ook uit Polen weg getrokken. In Zweden houdt het droge weer nog aan, en steeg' de temperatuur. In Duitschland is de regen tot de lijn van Ham burg naar München doorgedrongen. De Britsche eilanden hadden meer regen, maar krijgen heden opklaring. In Frankrijk is het nog regenachtig, behalve in het zuidoosten, waar de temperatuur zeer hoog is. De verdere vooruitzichten wijzen op tijde lijke opklaring, waarna waarschijnlijk weer regen volgt. HOOG- EN I AAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Berlijn, 12 Augustus. We moeten tegenwoordig in Duitschland twee dingen onderscheiden: dat wat men op welke wijze dan ook verneemt en waarneemt, en dat, wat zich altijd achter de schermen afspeelt. Willen wij buitenlandsche journalisten eerlijk zijn, dan moeten we bedenken, dat, zoover onze herinnering reikt, nog nimmer in Duitschland deze gebeurtenissen achter de schermen zoo weinig tot ons doorgedron- ;en zijn als in het tegenwoordige „Derde tijk". Wij leven midden in dit land, tezamen met de geheele bevolking. Maar we weten tegenwoordig niet al te veel meer. Dat is geen motie van wantrouwen in het heden- daagsche régime. Wie weinig of niets te weten komt, heeft daarom nog geen recht tot kwaadspreken of zelfs maar tot wantrouwen. Maar aan den anderen kant ook geen motief tot verdediging Er is geen twijfel aan, dat de Duitsche dictatuur van heden aanleiding geeft tot het opkomen van een gevoel van geheimzinnig heid bij den buitenstaander. Een eigenlijk parlement met het recht en de mogelijkheid van controle op de daden der regeering be staat weliswaar nog al is het, zonder par tijen, een wonderlijke volksvertegenwoordi ging geworden maar het heeft zichzelf voor zijn volle periode van vier jaren, waar van pas 5 maanden verstreken zijn, uitge schakeld. Een onafhankelijke pers, die critiek waagt, bestaat ook al niet meer. Het eenige blad, dat nog maandenlang een vrijmoedig oordeel uitsprak, was de „Deutsche Allge- meine Zeitung", die nog heden voor onge veer 80 pet. het eigendom is van Hugo Stin- nes Jr. Maar het gevolg van deze vrijmoe digheid was, dat de zeer talentvolle, jonge hoofdredacteur dr. Fritz Klein ontslagen moest worden, om te voorkomen, dat een ver bod van het blad vér een periode van drie maanden, gehandhaafd bleef. Een soortgelijk verschijnsel zagen we in de maand Juli bij de veel minder critische, maar tot het con servatieve kamp behoorende „Deutsche Zei tung", die eveneens haar hoofdredacteur op offerde, en zelfs niet verhinderen kon, dat deze naar een concentratiekamp verhuisde. Juist deze concentratiekampen, en verder de gevangenissen en de zoogenaamde S.A.- kazernes zijn het, die vooral het waas van geheimzinnigheid doen opkomen, waarin het den niet-Duitscher zoo onaangenaam te te moede wordt. De regeering heeft een P°ff'ng gedaan, om dergelijke onaangename indrukken in het buitenland tegen te gaan en heeft herhaaldelijk vreemde journalisten aangemoedigd, gevangenissen en concentra tiekampen te bezoeken, teneinde daar met eigen oogen te constateeren, dat geen mis handelingen plaats vinden, dat het bekende politieke persoonlijkheden, over wie in de bui tenlandsche pers verhalen van wreede behan deling in omloop waren, naar omstandig heden goed gaat, en dat in het algemeen ai deze menschen en het gaat hier zeker wel om 20.000 jiersonen „niets meer" dan het verlies van hun vrijheid en hun werkkring te beklagen hebben. Maar zulke bezoeken van journalisten werken niet al te overtuigend. Men weet, dat bij zulke gelegenheden personen en situaties uitgezocht worden, die inderdaad geen aan leiding tot bijzondere klachten geven; ter wijl voorts de aanwezigheid van autoriteiten de gevangenen tot stilzwijgendheid dwingt om te voorkomen dat openhartigheid hun lot achteraf slechts moeilijker maakt. Een per manente commissie van buitenlandsche jour nalisten, die ten allen tijde het recht moest hebben, onbeperkt en onbehinderd en zonder getu.gen van overheidszijde bezoeken te on- nedrnemen niet alleen in de gevangenissen en in de concentratiekampen, maar voora! ook in de S.A.-kazernes, zou wellicht in staat zijn, alle buitenlandsche anti-Duitsche pro paganda den kop in te drukken Zulk een commissie echter bestaat niet, en het is nog niet bewezen, dat de overheid haar dulden zou. Daarom blijven duizend-en-een ge ruchten over mishandelingen de ronde doen A a g u s tus. Hoog water Laag water dat. v.m. nam. v.m. nam 17 1 16 202 9 56 10 29 18 2.27 2.57 1105 11.29 19 312 3.37 1154 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). A u g us tus. Hoog water Laag water dat. v.m. nam. v.m. nam 17 1.13 1.59 9 44 1017 18 2.24 2.54 1053 1117 19 3 09 3.34 1142 van deze verschijnselen en deze ontwikkn^~ bewust. Zij strijdt daartegen met twee mirti^ len: onverbiddelijke, barsche gestrenghed korte, verzoeningsgezindheid en mati?in„ lange zich. De vraag is alleen maar 0fVj een ongelukkige ontwikkeling der dint?en b 1 tweede middel binnen korter of langer tiid J calendas graecas verdaagt! Dat zou het val zijn als de ondergondsche ontevre^" heid, die ontegenzeggelijk aanwezig is eïTai onvermijdelijke reactie op een zóó heftig actie makkelijk genoeg voorspeld kon worden vormen gaat aannemen, die op nihil ism' gaan gelijken bij gebrek aan mogelijkheid om langs parlementaire of publicistische wl gen een uitweg te zoeken. Hier wordt duidelijk, dat groot staats mansschap vereischt wordt om deze ontwik" keling in juiste banen te leiden. ROLAND. en is het buitenland stellig overtuigd, dal hier en daar in Duitschland een terreur heerscht, die met begrippen van moderne menschelijkheid niet in overeenstemming te brengen zijn. Werkelijke, onomstootelijke bewijzen daarvoor ontbreken echter evenzeer, als betrouwbare verzekeringen van het tegen deel. In elk geval is wel aan te nemen, dat in deze gevangenissen en concentratiekampen veel geleden wordt. Misschien niet overal on verdiend. Daar zitten vele intellectueelen, die in vorige jaren hooge posities bekleed heb ben, maar die zich in het verarmde Duitsch land op kosten van Staat, gemeente of onder neming verrijkt hebben op een wijze, die stel lig niet door den beugel kon. Wat te zeggen bijvoorbeeld van leiders van de Berlijnsche en de rijksradiouitzending, die zich... levens lange contracten lieten geven voor salarissen van vijfduizend en meer marken per maand! In een tijd, waarin zeven millioen medebur gers werkloos waren. Het is tot op zekere hoogte te begrijpen, dat de nieuwe machtheb bers, van wie er niet weinige uit deze legioe nen der minderbegunstigden of zelf werkloo zen voortgekomen zijn, de gelegenheid waar nemen om nu deze menschen, die niet genoeg rijkdommen vergaren konden, eens een harde les te geven. En het eenige, wat ons daarbij hindert, maar wat in het groote programma der officieele staatspropaganda wellicht on vermijdelijk is, is het feit, dat men dit alles zoozeer aan de grocte klok hangt en zelfs photo's publiceert,, waarou men de vroegere grootheden en grootverdieners in hun nieuwe woonplaats, het concentratiekamp, in rij en gelid ziet staan. Dat onder hen ook een zoon van wijlen rijkspresident Ebert voorkomt, die zijn leven voor Duitschland opofferde en bo vendien de twee andere zonen op de slagvel den van den wereldoorlog verloor, maakt op onzijdigen wel een zeer bijzonder pijnlijken indruk. Maar de tijden van heden zijn in Duitschland nu eenmaal hard en de heer- schers van heden radicaal en onverzoenlijk Daarom is het ook zoo moeilijk, om bij al deze gebeurtenissen objectief te blijven en on danks de boomen het bosch te blijven zien Men hoort zooveel, dat men niet wil weerge ven om den blik niet voor het ontegenzegge lijk vele goede en zelfs navolgenswaardige te benevelen. Haat en zucht tot revanche in 't groote en in 't kleine beheerschen helaas al te veel deze ontroerende periode. Zoo komt het, dat vooral in kleinere en kleinste gemeenten in Duitschland de invloed en de vaak tot nieu wen haat opwekkende handelingen van plaatselijke nieuwe machthebbers zooveel kwaad gedaan hebben en nog altijd doen Men mag van die Duitschers, die sinds jaar en dag tot de partij van Hitier behooren en die zeker voor een belangrijk percentage on baatzuchtige idealisten zijn, intusschen niet verlangen, dat onder hen geen enkel wreec karakter, geen enkel minderwaaridge, geen enkele door lager harstochten gedreven per soonlijkheid schuilt. Het toezicht is streng en het bevel luidt, dat zulke menschen ui ipartij en partijleger uit te stooten zijn. Maar hoe lang kan het duren, voordat men tot de overtuiging doorgedrongen is, hier en elders met zulke elementen, die schadelijk werken, te doen te hebben! Zoo is het te verklaren, dat oneindig veel geleden wordt, dat in tallooze gevallen persoonlijke wraakzucht orgiën viert, dat existenties vernield worden zonder noodzaak, en dat onder millioenen menschen slechts één wensch wakker blijft: op hun beurt wraak te nemen, voor wat zij tegen woordig in Duitschland moeten doormaken Natuurlijk is de regeering van heden zich Omtrent de ontploffing te Medemblik kunnen wij nog het volgende med*». deelen: Tegen midernacht werd de politie van Medemblik gewaarschuwd voor een brand in het Makkerhuis. het clublokaal der A. J. C. aldaar. Inderdaad bleek er brand te zijn, doch de inmiddels reeds gearriveerde brandweer bluschte het met enkele stralen. Toen deelden m wonenden mede, dat men vlak voor het begin van den brand een hevige knal gehoord had. In het Makkerhuis bleek, evenals in enkele naastgelegen perceelen. een groote verwarring te heerschen en was de schade vrij groot. De vaste bewoners van het clubhuis, de wed. ten Haar en haar twee zoons waren naa buiten ge vlucht. Een der twee kostgangers, een zekere Wilhuis, bekwam ernstige brandwonden en werd naar het zieken huis te Hoorn vervoerd. Deze Wilhuis is gisteren verhoord en heeft eenige vreemde verklaringen afgelegd. Hij was zoo zeide hij, tegen middernacht de' straat opgegaan, omdat hij den slaap nief kon pakken. Buiten gekomen hoorde hij eenig gedruisch in den kelder van het huis. Hij ging terug, om te zien, wat er was en stak in den donkeren kelder een lucifer aan. Deze wierp hij brandende op den grond, en op hetzelfde oogenblik vond de ontploffing plaats. Uit deze verklaring moet men opma ken, dat van een gasontploffing geen sprake kan zijn. Wanneer toch een gas leiding lek zou zijn geweest, had de ontploffing direct na het aansteken van de lucifer moeten plaats hebben. Trou wens, het voorloopig onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat alle gasleidingen ook na de ontploffing nog intact waren. Uit alles blijkt, dat opzet zeer vermoe delijk in het spel is geweest. Toch acht men het onwaarschijnlijk, dat politieke tegen standers der A. J. C. hier de hand in het spel hebben, omdat de verschil lende politieke groepen elkaar weinig hinderen en niet bepaald op vijandelij- ken voet met elkaar staan. Hedenmorgen is de scheikundige, dr v. Ledden Hulsebosch uit Leiden naai Medemblik gegaan, om een onderzoek in te stellen. Nog eenige bijzonderheden. Wij hebben ons hedenmorgen naar Medem blik begeven, om zelf ter plaatse een onder zoek in te stellen en een indruk te krijgen. De ontploffing moet wel zeer hevig zijn geweest, aangezien aan de voorzijde van het pand een kozijn van den kelder geheel ont wricht werd en alle ruiten aan dien kant van 't huis vernield waren terwijl de aan de ach terzijde gelegen kelderdeur met een brok van het kozijn eenige meters ver weggeslingerd werd en ook aan die zijde geen ruit heel bleef. Inwendig is in het huis ook veel schade aangericht. De kelder grenst aan de voor zijde aan het magazijn van den winkelier Kramer, die ook havenmeester is. Dat maga zijn is vermoedelijk vroeger met een deur ver tonden geweest met het thans vernielde makkerhuis. Nu is er een houten afscheiding gekomen, die door de ontploffing geheel is weggerukt waardoor een stelling met steen goed en porcelein omstortte en tamelijk veel schade'leed. Een der eersten, die na de ontploffing aan wezig was, was de deurwaarder Theunis- sen, die tevens raadslid is en op een afstand van 300 M. de ontploffing hoorde. Toen hij kwam waren er al eenige menschen in het pand bezig het brandje te blusschen. De heer Theunissen kreeg het vermoeden dat men hier met een bijzonder geval te doen had en ■hield zooveel mogelijk meerdere bezoekers terug. De burgemeester, die een landhuis in tai- lantsoog heeft, was buiten de gemeente, ter wijl ook de loco-burgemeester afwezig was «n zich in Zwolle bevtnd. De politie nam maat* regelen, dat niemand het huis kon betredau Ook hedenmorgen was de burgemeeste niet aanwezig. Hij had zich naar Den Haag begeven. Het onderzoek van het parketu Alkmaar gaf aanleiding om den po'11 scheikundige Van Ledden Hulsebosch noodigen een onderzoek in te stellen. heeft daarmede hedenmorgen een aanv 8 gemaakt, doch werd zeer in zijn werk lemmerd door het vele water, dat in het n stond en doordat zoveel menschen het p« reeds bezocht hadden. .^jtg In Medemblik staat men zeer voorzi tegenover het gebeurde. Men denkt in n gemeen niet aan opzet, al is men we oordeel, dat er iets bijzonders heen P gevonden, vooral omdat gasontplom»» gesloten is. iin van Geruchten, dat er aanleidng zou z J bepaalde personen te arresteeren, bli] nog toe ongegrond. oflder- De inwonenden zijn bij vrienden gebracht. Voor het te Den Haag 8?houden e* 1. 1 - .1rrAo mPl C-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2