DAGBLAD .VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuws uit het Derde Rijk. J)xiqdiiksch Oveczicht !Buiteu£a4td No. 193 Donderdag 17 Augustus 1933 135e Jaargang Twee interessante brieven van den procureur- generaal aan buitenlandsche politici: een Zweedsch advocaat en een Fransch auteur. Het ingetrokken interview met Hitier. duitsche onthullingen. Wal vandaag de aandacht trekt,,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zoo langzemerhand nadert de dag, waarop het proces inzake de brand in het rijksdag- gebouw zal worden begonnen. Reeds neb ben wij in eenige berichten enkele sobere bijzonderheden kunnen melden, o.a. over de kwestie, wie de verdediging zal voeren voor de verdachten. Thans wordt uit Leipzig gemeld, dat de procureur-generaal bij het rijksgerechtshof aldaar, d;e de zaak-v. d- Lubbe behandelt, dezer dagen een brief gericht heeft aan den Zv/eedschen advocaat Branting en aan den Franschen schrijver Rconain Rolland. De briet aan eerstgenoemde houdt verband met een interview van dezen in de .Soeial Demo- kraten" van 6 Juli.'Daarin heeft hij ver klaard, dat de commissie van internationale justitie, welke binnenkort in den Haag zal bijeenkomen ten einde een rapport over den rijksdagbrand uit te brengen, zich niet te vreden zal stellen met tnededeelingen welke uit de bladen reeds hekend zijn. maar dat haar feitelijk'' getuigenverklaringen en be richten uit de eerste hand ter beschikking jonden De bewuste brief nu luidde als volgt: „Hooggeachte Heer Advocaat, Volgens een artikel van het te Kopenhagen verschijnende dagblad „Sozialdemok raten" van 6 juli j.1. hebt U een redacteur van ge noemd blad in een hem toegestaan onder houd mèegeddeelo. dat U lid bent van een commissie van iurisfep van inteinat onale re putatie die binnenkort te Den Haag bijeen zal komen en de taak op zich heeft genomen, in een soort contra-procedure udeen te zet ten wat inzakt den brand in der Duitschen Ri'kédag a.s „recht en iuist" kan worden be schouwd. U zou daarbii verklaard hebben dat „concrete verklaringen uit de eerste hand en rapporten" (er beschikking stonden. Hieruit meen :k met zekerheid te kunnen aannemer, dat het gaat om bewijsmateriaal, dat geschikt is de verdenking van bii den brand betrokken te zijn te motiveeren tegen peisonen, tegen wie tot nog toe geèn ver volging is geopend Aangezien de rerii'bank en het Openbaar Ministerie het grootste belang erbij hebben. alle omstandigheden te leeren kennen en bij de vorming van een oerdeel te gebruiken, voor zoover zij den gang van zaken kunnen ophelderen zou ik U zeer dankbaar zijn wan neer U mij kennis wiide laten nemen van het klaarblijkelijk in het bezit der commissje ziinde bewijsmateriaal. Voor een zoo spoedig mogelijke toezending van dit bewijsmateriaal, in het bijzonder voor verklaringen van getui gen die over den Rijksdagbrand concrete mededeelingen kunnen doen en zich willen verplichen of bereid zijn bij de behandeling door het Rijks-Gerechtshof als getuige te ver schijnen blijf ik U ten zeerste dankbaar". De tweede brief houdi verband met een schrijven van Romain Rolland aan den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Leip zig, waarin hij schrijft van de onschuld van de van medeplichtigheid beschuldigde Bul garen overtuigd te zijn. Deze tweede brief luidt als volgt: .Hooggeachte Heer Rolland, Uw aan den Duitschen ambassadeur te Parijs gericht schrijven van 18 Juni 1933 in zake den Rijksdagbrand is mij toegezonden. In dezen brief brengt U tot uiting, dat alle in formaties bij U geen twijfel hebben gelaten ten aanzien van het feit, dat de als mede plichtigen bij de brandstichting in den rijks dag gearresteerde Bulgaren onschuldig zijn. Aangezien de Duitsche justitie het grootste belang er bij heeft in het bezit tte komen van alle bewijzen die voor het vaststellen van de onschuld der beklaagden gebruikt zouden kunnen worden, zou ik U ten zeerste dankbaar zijn indien U mij het in Uw bezit zijnde ma teriaal ten gebruikt bij het aanhangige proces zoo sooedig mogelijk zoudt willen doen toe komen" Van de zijde der Duitsche autoriteiten is niet medegedeeld, of op deze beide brieven reeds eenig antwoord is ontvangen. Mén ziet intusschen, dat de procureur- generaal. die het proces leiden zal, alle mo gelijke moeite doet, om ook in het buiten land den indruk te vestigen, dat het proces zoo correct mogelijk gevoerd zal worden. Het ingetrokken interview met Hitier. Dezer dagen heeft de Pruisische persdienst den tekst weergegeven van een interview dat Hitier had toegestaan aan de te New-York verschijnende Staatszeitung und Herold. En kele uren nadat het was gepubliceerd, werd het afdrukken van het interview verboden. Aan dit vrbod werd de mededeeling toege voegd dat het interview ..in de laatste weken" niet was gegeven Inderdaad zoo weet de N. R C.-corres pondent te Praag mede te deelen, want het- zelfden sterk anti Joodsch gekleurde persge- sprek vindt* men in het genoemde blad in zijn editie van 20 Mei. De vraag, hoe dit inter view voor de tweede maal in de wereld is gezet, meent men hier aldus te mogen beant woorden, dat het hier een taktische zet van Goering en Goebbels betreft, die met toe nemende bezorgdheid Hitiers zwenking naar de gematigder zijde gadeslaan. Deze beiden zouden nu beducht zijn, dat Hitier in den loop der tijden ook in zijn anti-joodschen wijn water zal gaan doen, waarmee ook het laatste nazi-programpunt niet meer intact zou zijn. Daarom vonden zij het gewenscht, Hitier op deze wijze vast te zetten. Pas toen het interview voor de tweede maal de wereld in was gestuurd, kwam Frick het complot op het spoor. Het persgesprek werd toen ingetrokken waarmee men ondertusschen niet had kunnen verhinderen, dat het publiek een kijkje achter de nazi-schermen kreeg. Blijkbaar evenmin wetend, dat het inter view oud was, heeft Otto Wels van het S.P.D.-bestuur, zetel Praag, er op gerea geerd met een verklaring in een ander Ame- rikaansch blad, welke vertegenwoordiger dus óók den 20en Mei vergeten heeft. Wels weerlegt de beweringen van Hitier, dat er bij zijn revolutie nog geen twintig personen het leven zouden hebben verloren. Reeds het officieele aantal bij pogingen om te vluchten of tot het plegen van zelfmoord om het leven gekomenen overtreft dit getal met een veelvoud ervan. Daarbij zijn de vree- selijkste aingen, die gebeurd zijn, het Duit sche volk zelf onbekend gebleven. Over den moord op den soc. dem. rijksdagafgevaardig de Joh. Selling heeft tot dusverre geen rijks- duitsch blad mogen berichten, en evenmin over hetgeen verder in den bloednacht van 21 Juni is geschied, toen alleen in de Ooste lijke voorsteden van Berlijn 19 personen zijn omgebracht. Het aantal moorden, dat ge pleegd is, valt ook heden in het geheel niet vast te stellen, daar tegen geen enkelen moordenaar een strafvervolging is inge steld. Dan spreekt Wels over den brand in den Rijksdag, waarbij hij erop wijst, dat de be wering, als zouden in den brandnacht in een groot aantal officieele gebouwen te Berlijn lonten, tonders en vuurhaarden gevonden zijn, geheel nieuw is. M,en moet zich echter verwonderen, dat in verband hiermee dan niemand in hechtenis is genomen. Sinds de communistische partij bestaat, aldus Wels, heb ik tegen haar op de felste wijze gevoch ten. Geen nummer van de Rote Fahne, waar in ik niet gehoond ben. Ik heb dus allerminst aanleiding den communisten een goed hart toe te dragen. Wanneer Hitier echter be weert, dat de communisten den Rijksdag in brand hebben gestoken, dan dwingt mij mijn gevoel voor waarheid en recht, de wereld te verzekeren, dat deze beschuldigingen on zinnige verzinsels zijn, en dat een plan der communisten, om de openbare gebouwen in brand te steken en zoo de wereldrevolutie te openen, nooit heeft bestaan. De eenige van brandstichting officieel beschuldigde com munist, Torgler, is, om zoo te zeggen de „burgerlijkste" van alle communistische aan voerders. en heeft zich. bewust van zijn on schuld, vrijwillig ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Vóór Hitiers overw.n- ning was er geen bolsjewistisch gevaar Eerst zijn zegepraal heeit gevaar gebracht, en het mons*erlijk doen groeien Van de „Reichspost" .De landsleiding der NSDAP (Hiberfe-we ?ing) Oostenrijk deelt inzake de onthu'lingen van de „Reichspost" het volgende mede: 1 Voor de leiding der nationaal socialis tische i O'itiek in Oostenrijk is alleen de landsleiding bevoegd en veramwoordelyk Diemeng-volgc z^n alle beweringen, vo! gens cie welke hei br'tenlandsch poli ieke bu reau ciei NSDAP instructie naar Oosjenrijx zou hebben gezonden, reeds onmiddellijk on- juis; 2 De lanasleidirg heeft sedert haar ver plaatsing naar Vluarhen ge-.nei lei betrek kingen meer onoerhouden me het Duitseie gezantschap te Weenen In het bijzonder heeft zij noch op >acht, uo.ii mededeeling ontvangen, dat langs den weg via h.*t ge zantschap particuliere of partijpost verzon den is. De door de Reichspost genoemde ao Dinklijke nlbaneesche consul E. Grosch in hrankfurt a. M. is bij de landsleiding vol komen onbekend. 3. Evenmin bekend zijn bij de landslei ding de afgedrukte memoranda en geschrif ten over economisch politieke maatregelen tegen Oostenrijk. Afgezien daarvan kan zij overigens hierin niet het minste voor de Paftij belastende zien, daat zij dergelijke voorstellen en plannen ongevraagd niet slechts van tijd tot tijd, maar bij dozijnen dag aan dag uit al ie deelen van Oostenrijk ontvangt als werken van particulieren en économen, die daarmeae de beweging een !enst denken te bewiizen. 4- De bewering, dat in het kamp Lechfeld en uit Oostenrijkers gevormde gewapende troep opgesteld is met het doel van het uit- o'tvoeren van een inval in Oostenrijk, is vol aiagen onzin. Juist is alleen, dat de in Sroot aantal uit Oostenrijk gevluchte leden der NSDAP, voor zoover zij zich niet zelf kunnen onderhouden, in werkkampen zijn samengebracht om te verhinderen, dat zij doelloos en hulpeloos he* land doortrekken. 5 Met deze constateeringer zijn alle door de Reichspes getrokken conclusies en combinaties weerlegd. Een merkwaardig dementi- Het buitenlandsch politieke bureau der NSDAP deelt meoe: „De door ons vermelde „onthullingen" van de thans in vooi ons liggence Weensche „Reichspost geveh z g. brieven over de Duitsch--Oosten- rijksche politiek en economisch politieke be schouwingen weer. Wij kunnen nogmaals vaststellen, dat deze brieven niet afkomstig zijn uit het buitenlandsch politiek bureau der N Hferaan wordt echter toegevoegd: „Tot aan de opheldering van de aan zijn Partj^e_ nooten Erwin Schneider en Hans von Ditz toegeschreven particuliere bneven zi,n de beide partijgenooten van het buiten|?"dsc politiek bureau der NSDAP met ver g - zonden" WERKVERSCHAFFING IN DUITSCHLAND. Gronden worden ter bewerking gezocht. De leiding van den gouw Pommern der NSDAP publiceert een oproep waarin groot grondbezitters worden "pgew ekt land te g- ven als „schenking" voor den arbeid. In deze proclamatie wordt verklaard: Dit jaar moest de Pommersche Landmaat schappij Stettin '-oodgedwongenhaargene^n le apparaat voo het kolonisatie* rusten, daar geen .and t"jbescnl^r. tunnen Pas in Juli heeft zij 1200CT.org«lkunnen overnemen. De Pommiersche bewer- kan jaarlijks ÏOD.OOCmorgm ken. Reeds uit eigen ^lang peschikbaa; grondbezit land voor M»gj stellen. Het econoo sche leven vincie zal opbloeien, er zal afzetgebied zijn voor de eigen producten van het groot-grond- bezit. Ten slotte zal gerekend kunnen worden op de hulp der kinderen van de kolonisten. Wij verwachten, dat het groot-grondbezit een zelfde bereidwilligheid aan den dag zal leg gen als de overige economische kringen. Daartoe behoort, dat het het schenken van land als bijdrage tot den arbeid opvat. Juist voor den grond geldt: gemeenschappelijk be lang gaat boven eigen belang. DE VROUWEN IN DUITSCHLAND. Onder nazi-leiding. De N. S. K. meldt: De leidster van den Bond Königin Luise, Frau v. Hadeln, is door de leidster van het Duitsche „Frauenfront" en de rijksleidster der NS-Frauenschaft, Lydia Goitschewsky, in overleg met de opperste leiding der partij organisatie van haar functie ontheven. De landelijke organisaties van den Bond Königin Luise zul en onder directe leiding worden geplaatst van de bevoegde leidster der gouwen van de NS-Frauenschaft. COMMUNISTENVERVOLGING. 81 arrestaties De geheime staatspolitie te Bremen deelt Nadat voor eenige weken de communisti sche leiders van het district Noord-West der communistische partij gearresteerd waren, is bijzondere aandacht geschonken door de ge heime staatspolitie aan den wederopbouw van de communistische leiding. Te dien einde werd de communistische leiding ongestoorde bewegingsvrijheid gegeven. Nadat Maandag de noodzakelijke onderzoekingen hadden plaatsgevonden zijn nu in alle deelen der stad de voornaamste functionnarissen der communistische partij gevangen genomen. 96 huiszoekingen vonden plaats. In totaal zijn SI personen gearresteerd, nl. 43 leidende cunctionnar»sse* en 38 verspreiders van ver boden tijdschriften. MUNITIEDEPOT IN BRAND. Vrees voor uitbreiding. In een ondergrondsch munitiedepot te Aire sur la Lys nabij Rijssel in Noord- Frankrijk is een brand uitgebroken, die zich langzaam uitbreidt in de richting van de hoofdopslagplaats. Het depót, dat voornamelijk dienst doet voor het opslaan van gasgranaten, ligt slechts 60 M. van den straatweg verwijderd. De militaire autoriteiten te Douas hebben alle voorzorgsmaatrege len tot bescherming der bevolking ge nomen. GEWELDIGE BRAND IN POLEN. 24 boerderijen in totaal al- gebrand. In een dorp nabij Prosnitz in Polen brak een groote brand uit, waardoor 24 boeren hofsteden met alle bijbehoorend^ schuren en stallen in vlammen opgingen. Alle levende dieren en de inboedel werden een prooi der vlammen. Door het gebrek aan water werd het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkt De oorzaak is het spelen met lucifers. De schade is aanzienlijk en niet door ver zekering gedekt. RAZZIA TE WARSCHAU. Boeven gearresteerd. De politie te Warschau heeft vannacht in het centrum der stad een groote raz zia gehouden, waarbij 193 personen werden gearresteerd, meest personen, die reeds eerder met den strafrechter in aanraking waren geweest, misdadigers, wier aanhouding werd verzocht en le den van de onderwereld. RADIOREDE VAN HABICHT. Voor de Beiersche microfoon. Voor de Beiersche radio heeft „Landes- inspektor" Habicht een redevoering gehou den, waarin hij er op wees, dat zijn een week geleden gehouden radio~edevoering, die de stap der mogendheden te Berlijn behandel de, in opdracht der Oostenrijksche bonds- regeering op gramofconplaten was opgeno men, om bij een behandeling voor den Vol kenbond te dienen als bewijs voor de zooge naamd van het nationaal-socialisme uitgaan de bedreiging van de vrijheid en het zelfbe- stemmingsrecht van Oostenrijk te dienen. Deze mededeeling is door de nationaal- socialisten van Oostenrijk met buitengewone genoegdoening opgenomen, aangezien de wereld daaruit tot cl: erkenning moest komen, waarom het in waarheid gaat, namelijk hier om, dat in het tijdperk van het zelfbestem- mingsrecht der volkcen en onder de oogen van een Volkenbond, die geroepen is den vrede der wereld en de vrijheid juist der kleine volkeren te beschermen, midden in het hart van Europa een volk van duizend jarige cultuur een vanhoopsstrijd voert om zijn vrijheid. Het „probleem Oostenrijk", dat in werkelijkheid in het geheel geen probleem is, zou zeer eenvoudig oo te lossen zijn, wan neer men er slechts tot overeenstemming over wilde komen de principes van den Volken bond in de werkelijkheid toe te passen en Oostenrijk hetzelfde recht toe te staan, dat men het laatste negervolk in Afrika bereid is te geven, namelijk het recht vrij en onge hinderd zelf zijn lot te vormen. Meer heeft de nationaal-socialistische beweging nooit verlangd. Wie ha. r andere bedoelingen toe schrijft spreekt of int onwetendheid of spreekt bewust onwaarheid. MINISTERRAAD IN DENEMARKEN. Scherpe maatregelen tegen de boeren. De Deensche regeering heeft gisteren een ministeraad gehouden ter bespreking van den politieken toestand, in het bijzonder met het oog op den landbouw, de boerenbewe- ging en de bijeenroeping van den Rijksdag. DE PRINS VAN WALES NAAR BAYONNE. Incognito. De prins van Wales is gisterochtend uit Parijs te Bavonne aangekomen, van waar hij per auto is doorgereisd naar Biarritz waar bij incognito eenige dagen zal verblijven. GANDHI WEER IN ACTIE. Hij stelt een ultimatum. Mahatma Gandhi is gistermiddag op nieuw in voedselstaking gegaan, welke hij later op den middag weer onderbrak, daar de Indische regeering aan zijn eischen tegemoet kwam. Gandhi had een ultimatum van 24 uren aan de regeering gesteld, dat hij in voedselstaking zou gaan, indien hem niet zou worden toe gestaan zijn propaganda voor de zaak der Indische paria's voort te zetten. Het u'timatum liep Woensdagmiddag af en Gandhi deelde mede zijn voedselstaking te beginnen. „Wanneer ik mijn werk Hevige onweerstormen boven Jamaica, reeds honderd dooden. (Buitenland). Gandhi weer in hongerstaking? (Buitenland.) Reusachtige staking in de confeo» tiebedrijven te New-York. (Buiten land). Nieuw oceaanrecord van het Ita- liaansch s.s. „Rex" (Buitenland! Onthullingen in Duitschland. (Buitenland). Uit het Derde rijk: de brand in het rijksdaggebouw. (Dag. overzicht). Ten behoeve van de watervoorzie ning van Noordholland is een wets ontwerp ingediend tot onteigening van gror.n toebehoorend aan Stad en Lande van Gooiland. (Provincie.} Wetsontwerp ingediend tot wijzi- ging der ambtenarenwet. (Binnen* land). De ontploffing te Medemblik, (Stad en omgeving.) (Zie verder eventueele laatste be richten). voor de paria's niet kan voortzetten, kan ik net zoo goed dood zijn." Korten tijd later kwam vergunning van de regeering zijn schriftelijke pro paganda onder zekere voorwaarden voort te zetten. In hoofdzaak bestaat deze arbeid uit het schrijven van artike len voor Indische bladen. Gandhi nam dit aanbod aan en brak zijn voedselstaking af, zoodat hij reeds Woensdagavond weer een maaltijd koe gebruiken. DE MIJNSTAKING IN ENGELAND. Maandag a.s. het werk hervat? Gisteren zijn naar aanleiding van het con flict in de kolenindustrie in Zuid-Wales voor bereidende besprekingen gevoerd tusschen Sir Alfred Cope en vertegenwoordigers van den mijnwerkersbond, die heden gevolgd worden door een officiëele conferentie te Swansea. Men hoopt tot overeenstemming te komen en verwacht wordt, dat in de anthra- cietmijnen in het Z.W. van Wales het weri Maandag a.s. hervat zal worden. NOODWEER BOVEN NOORD- ITALIE. Groote materiëele schade. Dinsdag heeft boven Noord Oost Italië, met Ferrara als centrum, een buitenge woon hevige storm gewoed, welke ge paard is gegaan met hagelslag en on weer. Boomen werden ontworteld, mu ren en telegraafpalen zijn omgewaaid, terwijl groote schade is aangericht aan üe daken der huizen. Het verkeer met de electrische treinen en de telefoonver- binden was langen tijd gestagneerd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De temperatuur is gedaald. DE „REX" VESTIGT NIEUW RECORD. Op bevel van Mussolint, Het Italiaansche stoomschip „Rex" heeit een nieuw record gevestigd voor den over tocht over den Atlantischen Oceaan door een traject van 3181 zeemijlen ai te leggen in 4 dagen, 13 uren en 58 minuten. Op een dezer dagen werden niet minder dan 736 zeemijlen aigelegd. De kapitein van de „Rex" heeit bij aan- komst te New-York verklaard, dat dit nieuw' record is gevestigd op bevel van MussolinL DE OPROER OP CUBA. Een vervolging tegen Machado. Zooals reed gemeld, is door de nieuwe regeering van Cuba een vervolging in gesteld tegen ex-president Machado en zijn ministers wegens doodslag, cor ruptie en wanbeheer der staatsfinan ciën. Hoewel Machado oorspronkelijk ook door de nieuwe Cubaansche regee ring als politieke vluchteling werd be schouwd, meent men echter, op grond van de tegen hem ingediende aanklacht zijn uitlevering te kunnen eischen. Machado, die momenteel te Nassau, op de Bahama-eilanden in Britsch-West- Indië vertoeft, was voornemens naar New-York te gaan, hoewel hij volgens andere berichten via de Bermuda-eilan den naar Engeland had willen gaan, waar een groot deel van zijn particulier vermogen belegd is of gedeponeerd bij Engelsche banken. Indien Cuba echter zij uitlevering eischt, bestaat de kans, dat hij, in verband met de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Cesfedes en Amerika de Ver. Staten zai vermij den.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1