aikmaarsche Courant. In het paleis van den koning Radionieuws Seuitlelo*t buitenland Honderd vifi en dertigsft Jaargang. DOHDERDAG 17 AUGUSTUS Amerikaansche notities EEN GEHEIMZINNIG^ VERDWIJNING. Fransche sergeant in handen der Italianen gevallen? NOG EEN VERSCHIJNING. Gereserveerde houding van de kerkelijke overheid. ICH WILL HEIRATEN DF PLANNEN VAN ROOSEVELT. Nog steeds groote moeilijkheden. jfo. 193 1933 Vrijdag 18 Augustus. /n Hilversum, 1875 M. (8.12.4.8. n., VARA, de AVRO van 12.— en VPRO/AVRO van 8.11— uur). Gramofoonplaten. 10VPRO-mor- 3'wijding. 10.15 Voordracht Ad. !®-ter 10.30 Mitchel-kwartet. 11.— "1L voordracht. 11.15 Vervolg kwartetcon- j2Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Ci os en zijn orkest. 2.15 Gramofoonplaten. «30 Mevr. M. v. d. Schrieck: Moderne G^-kunst in Nederland". 3.— Gramofoon- istpn 4 Orgelspel Jan Vogel. 4.30 Voor jjl ónderen. 5 De Notenkrakers o.l.v. D. «'iris en gramofoonpl. 6.— VARA-Klein- rkest o.l v Hugo de Groot. 6.40 Mr. Reine h v d Heide: Palestina, Nieuwe Arbeid in het oudé land (II). 7.— De Flierefluiters °,v r Forest, m. m. v. A. de Booy, zang. Ds w. J. Wegerif: Leerlingen van Christus. Johannes. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest o.l.v. Carl c-wicht. in de pauze om 9.— Freule Repe- van Driel: Wagner's Parsifal als reli- lieuze opera, 10— Vrijz. Godsd. Pers- hnreau. 1005 Vaz Dias 10.15 Gramofoonpl __i2— Gramofoonpl. Huizen, 296 M. (Algemeen programma te verzorgen door de NCRV) 8.— Schriftle- en meditatie. 8 159.30 Gramofoonpl. 10 30 Morgendienst o.l.v. Ds. L. W. Wessels. ii_ Harmoniumspel door M. F. Jurjaanz m m v. mej. G Koeman, sopraan. 1215 Gramofoonpl. 12.30- 2— Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3 Gramofoonpl 3 30 Zang door Corry v. Hoogenhuyze, m. v T de Groot, piano. 4.30 Voor amateur fotografen. 5.— Gramofoonplaten. 5 15 Con cert door „The Co'umbia Three". 6.30 Cause- rie K. J Herwig. 715 Ned. Chr. Persbureau 7 30 Literaire causerie. 8.— Kon. Mil Kapel o 1 v. Kapt. C. L. Walther Boer. 9.— Cause rie door K. D. Koning. 9.30 Vervolg concert. 1030—11 30 Gramofoonplaten. 10.20 Vaz Dias Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50—11 05 Berrhtcn. 12.20 Orgelconcert C H. Trevor. 105 Paramount Astoria-orkest olv.Anton. 2.05 No'tnern Studio-orkest olv J. Bridge. 2.35 Gramofoonplaten 3 20 Midland Studio-orkest o.l.v. Cantell. 4.35 Hotel Metropole-or .est o.l.v. Colombo. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.45 Lezing. 6.50 Gevarieerd programma. 8 05 Pianospel door C Dixon 8.20 „Robert E. Lee", spel van J Drinkwater. Regie: R. Whitworth. 10— Ber 10.20 Serge Kris-beptet. 11 15 Lezing. 11.20 —1220 Casani-C'ub orkest o.l.v. Ch. Kunz. Parijs „Rcdio Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 er 7.40 Gramofoonplaten 8 20 Uit Sas burg: „Cosi fan tutte", opera van Mozart. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2 20 Con eert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.205 20 Omroeporkest en solisten o.l.v. Gröndahl 8 20 Vaudeville-programma. 10 40 Oude dansmuziek, viool, fluit, cello en cembalo 11.20—12 50 Dansmuziek uit rest. „Lod berg". l.angenberg, 473 M. 6 25 en 7.25 Gramo- foonplaten. 10.25 en 11.50 Gramofoonpl 12 20 Die Fröhlichen Fünf. 12.50 Dansmu ziek o.l.v. Eysoldt. 1 30 Concert uit Mfln chen-Gladbach o.l.v. Keitel. 5.20 Piano duetten. 6.20 Gramofoonplaten 8 25 Volks liederenconcert, m m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. Prade. 9.25 „Junge Mann- schaft", werken van jonge West-Duitsche dichters en componisten. 11 05—11 -50 Con eert uit Stuttgart. Rome, 441 M. '\35 G-amofoonpl. 9.35 Operetteconcert. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest 0 l v. Leemans. 3.20 Concert uit Ostende o.l.v. Ruhlmann. 5.20 Symphonieconcert 01 v. Kumps. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl 8 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9.20 Con eert uit Knocke. Hierna dansmuziek. 508 M_: 12 20 Omroep kirinorkst o.l.v. Leemans. 1 30 Gramofoonplaten. 5 20 Omroeporkest «Tv. Walpot. 6.35 Gramofoonplaten. 7.10 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Sym phonieconcert o.l.v Kumpn 9.20 Concert uit Uitende. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. ij^esen, /6?5 (Deutschlandsender). 8 20 Concert ter gelegenheid v. d. opening °er.Radio-tentoonstelling. 10.20 en 1105 Berichten. 11.20—12.20 Concert rit Frank guitaar, viool en piano. Bouw- Ver- ^en liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W. H. C. B. Inez zat, scherp luisterend, tegenover haar zuster aan de tafel Zij wist wat Dolores deed 3 w'st dat haar zuster al maanden lang be- tm aan een brief, waaraan zij var. tijd u' tijd werkte en waarin zij den man, dien f J hef had, van alles had verteld, en dien zij iJu eersk de beste gelegenheid in handen C-'de spelen of dien in een handschoen wr- fi'rgei!> voor zijn voeten laten valien, of wel oi ae vlugge vingers van het blinde meis- ;er hand zou doen stellen. Want Inez <..fP het liefdespaar altijd, en Don Jan was ,Vriendelijk jegens haar, praatte met u«r ^!s.hij kon en leidde haar dikwijls wan p, ,r zij in een kamer was, die zij niet kende ^oiores wist dat zij slechts kon hopen een hü wo°rd met hem te wisselen wanneer ral eru6keerde, en dat het thans op het ter- waó ^?ar de rozen verwelkten, kil en nat ana wist zij dat haar vader de een of bi ure dwaasheid zou verrichten wanneer oll i!ar met Don Jan zou aantreffen op een Faa®, waar niemand hen zou kunnen zien hooren. Want de oude Mendoza kende de e'd en het hof, en wist dat vroeger of la- GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Vrijdag 18 Augustus. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3524. Lijn 4: Langenberg 10.50—16.20, Zeesen 16.2019.20, Luxemburg 19.2024. (Van onzen correspondent). Een klein berichtje dezer dagen in de krant gaf veel te denken. In een paar regels werd meegedeeld, dat Mons. Jean Tillier, het hoofd van de French Lme in New-York en voorzitter van de Fransche Kamer van Koophandel alhier, zijn betrekking bii de stoomvaartlijn had neergelegd om voor zich zelf in zaken te gaan. M. Tillier zal zich 7aan bezig houden met den import van Fransche wijnen en likeuren, meldde het be richtje lakoniek aan het slot. Een jaar gele den had zelfs de grootste optimist zich niet een dergelijke voorspelling durven wagen maar dezer dagen komt de „natte" wereld er voor uit te hopen op een ouderwetsche Kerst mis van vóór 1917. Dit is vooral te danken aan de nooit gedachte en toch gekregen me- dewerking uit het Zuiden, waar de staten West Vïrginia, Alabama en Tennessee met grootere of kleinere meerderheid in de natte kolom terecht kwamen na een gehouden volksstemming. Toen Roosevelt gekozen werd met een par- tij-program, waarin hij beloofde de droog legging uit de Grondwet te halen en aan iederen staat over te laten of men er drinken zou of niet, deed hij iets, waarmee hij een begaan onrecht goed makte en aan de massa de kans terug gaf zijn belofte in daden om te zetten. Maar makkelijk zou dit niet gaan* De Grondwet bepaalt n.1., dat 36 stemmen van de 48 staten den doorslag geven voor een herziening. Met andere woorden, 13 sta ten kunnen zoo iets tegenhouden en op dit aantal hadden de voorstanders van de droog legging al hun hoop gevestigd. Van drie wa ren en zijn ze nog vrij zeker: Kansas, de bakermat van de geheelonthouding in Ame rika, Oklahoma en Georgia. De tien overi gen hoopten zij onder hun vaandel te hou den en zeker behoorden daar Alabama en Tennessee onder. Het Zuiden, waaronder alle bovengenoem de staten behooren en verder nog Florida, Louisiana, Kentucky, Virginia, de beide Ca- rolina's en Mississippi, is altijd democraat en droog geweest. Vier jaar geleden stemde het op Hoover en tegen Smith, die katholiek en nat en een lid van Tammany Hall was. En de drogen waren opgetogen! Het vorige jaar stemden zij en masse op Roosevelt en de drogen begonnen letterlijk nattigheid te voelen. Maar zij vertrouwden op de aloude traditie van het Zuiden, dat droog, kurk droog was als een woestijn. Dus het paradijs voor den geheelonthouder? Allerminst! De Zuidelijke „mint julep" bijvoorbeeld is een godendrank op een warmen dag en de whis- key uit Kentucky is moeilijk te overtreffen Bovendien werd er even hard en uitbundig gedronken als elders niet alleen, maar de „moonshiners", de wettige distilleerders ln de bergen van het Zuiden, hebben al de laat ste halve eeuw een genadeloozen strijd ge voerd met kommiezen van de accijnzen. Maar de corn whiskey uit hun distilleervaten, ver scholen in de bergen, is beroemd en koppig genoeg het heeft „een trap van een muil ezel" in zich, zooals dat hier populair heet. De waarheid is dus, dat het Zuiden altijd droog gestemd heeft, maar niet droog in het dagelijksche leven was. Wat daarvan de oor zaak is, wordt hier in het Noorden verschil lend uitgelegd en niet altijd even vleiend. Er wordt beweerd, dat het Zuiden altijd den drankk onwettig heeft verklaard, omdat de negers er dan niet bij konden komen of in dien ze het deden direct gestraft worden. Het is een feit, dat een Zuidelijke neger, die voor een groot deel niet op de hoogte van bescha ving van zijn Noordelijken broeder staat, een gevaarlijk wezen wordt, wanneer de drank zijn brein beneveld heeft. Verder zou er een soort allemans bemoeizucht achter ziten on der het motto: ik weet, wat ik zelf doen kan, maar het is beter dat een ander op zijn vin gers getikt wordt. En omdat er genoeg in en buiten de droge staten gebrouwen en gedis tilleerd werd al die jaren, was het een schijn- vertooning en openlijk belijden van een niet bestaande deugd. Daarbij deed de godsdien- stige wereld een heele groote duit in het zak- je na aangetoond te hebben, dat de wijn op de bruiloft van Canaan alcoholvrij vruchten sap was. De kerk in het Zuiden heeft zich altijd fanatiek getoond ten opzichte van ver schillende levenswijzen en werd daarin aan gevoerd door den Methodisten bisschop lames Cannon, die al sinds 1928 in staa van beschuldiging verkeert voor het zoekma ken van verkiezingsfondsen in de campagne voor Hoover. Met het toenemen van den grooten publie- ken afkeer tegen de zoogenaamde droogleg ging nam het aantal leden van onthouders bonden af en dat van hervormers toe. Het is iets karakteristieks van Amerika, dat goed georganiseerde en evenzoo gefinancierde ver- eenigingen, zelfs al is hun ledenaantal niet zoo groot, de macht in handen hebben en in staat zijn hun wil door te drijven de Anti Saloon League is daar een sprekend voor beeld van. Een paar jaar geleden onaantast baar haar gebod opdringend aan Senatoren en Congresleden en openlijk uitkomend ten gunste van Hoover tegenover Smith. Waar een verkiezing plaats had, voor den staat zelf of naar Washington, de Anti Saloon League kwam openlijk vertellen, dat zij dien candidaat wel of niet wenschte te steunen, al naar diens opvattingen over het drankvraag- stuk. Toen Roosevelt als candidaat werd be noemd gaf de League haar laatste, maar oh, zoo zwak klinkende oekase uit: dat Hoover haar candidaat was. Men kent de resultaten. Roosevelt heeft veel meer aan zijn hoofd dan zich bijzonder met het drankprobleem bezig te houden, maar het afschaffen van de drooglegging is een belangrijk onderdeel van zijn binnenlandsche politiek, omdat hij het volgende jaar op millioenen accijnzen rekent om de begrooting sluitend te maken. Toen de vorige week de staten Alabama en Tennes see zouden stemmen, verklaarden beide par tijen te zullen overwinnen en een nauwkeu rig onderzoek had uitgewezen, dat de schaal zoo ongeveer in het evenwicht zou komen te hangen dus met een kans, dat de drogen zouaen winnen. Roosevelt heeft toen een pro- clamtie uitgezonden, waarin hij de bevol king herinnerde aan hun democratisch partij program. waarin uitdrukkelijk de grondwets herziening beloofd wordt. Heeft het gehol pen? Zooveel is zeker, dat de drogen ver slagen werden. Van de 48 staten hebben 35 dadelijk maat regelen genomen tot een referendum en er ontbrak er dus nog één. Bleef dat zoo, dan zou het nog ver ;n 1934 worden, misschien wel 1935, voordat aan 36 staten de kans was gegeven om zich uit te spreken. Roosevelt liet den gouverneur van Óregon beloven er nog dit jaar voor te zullen zorgen en men schel ijkerwijs gesproken zullen die allen maar één zelfde uitspraak doen: weg met de na tionale drooglegging, iedere staat voor zich zelf. Dus een Siaatsche Keuze. Tot nu toe is het mogelijk geweest, dat bijvoorbeeld de staat Wyoming met 225.000 inwoners zijn wil oplegde aan den staat New-York met 2 millioen inwoners. En nóg heeft hij dit refe rendum voor een grondwetsherziening Wyo ming een even groot recht als New-York beiden hebben één stem. En het waren juist die kleine staten ver in het binnenland, ver van de groote, breed denkende buitenwereld afgesloten, fanatiek, godsdienstig, waarop de droge voorstanders rekenden en die zij met alle macht, die hen overgeschoten was, be werkten. Dat op die manier een minderheid door een zonderlinge toebedeeling van stem men de overgroote meerderheid onder den duim'zou kunnen houden en bij een over winning ia de Ver. Staten „droog" waren gebleven in naam en uiterlijk alleen, was voor hen geen bezwaar. In verband hiermee wil ik nog eens letter lijk aanhalen wat John D. Rockefeller den 6en Juni 1932 in zijn beioemden brief aan den Columbia rector-magnifieus, dr. Murray Butler, schreef als het duidelijkste voorbeeld van de verandering der algemeene opinie* „Toen de 18de Grondwetsherziening was aangenomen, hoopte ik met een massa andere voorstanders van matigheid, dat deze maat regel ondersteund zou worden en weldra de dag zou aanbreken, dat de waarde van de maatschappij zou toenemen, omdat hare leden naar lichaam en geest bevrijd waren van de verwoestende krachten van alcohol. Dat dit niet het resultaat is geweest, maar zelfs het drinken heeft toegenomen; dat de speakeasy in plaats van de kroeg is gekomen en niet stuk voor stuk, maar tweo zoo niet drie maal meer; dat een kolossaal leger van wegover- treders ontstaan is, dat over onmetelijke kapi talen beschikt; dat velen van onze beste land- genooten, gebelgd over hetgeen zij als een inbreuk op hun privé rechten beschouwden, openlijk en zonder zich er voor te schamen de wet overtreden hebben; dat als een onver mijdelijk resultaat de eerbied voor de wet sterk achteruit gegaan is; dat de misdaad toegenomen is tot een nog nimmer voorge komen hevigheid dat alles ben ik lang zamerhand en met tegenzin moeten gaan gelooven". Bedenkt men daar nog bij, dat de Rocke- fellers altijd overtuigde geheelonthouders zijn ter voor Don Jan van Oostenrijk een vorste lijk huwelijk zou worden geraamd en dat zelfs al was hij met Dolores getrouwd, er wel een middel zou worden gevonden om haar huwelijk ongeldig te doen verklaren, waardoor een groote schande te doen zou worden gebracht Bovendien ^hoorde hij tot 's Konings lijfwacht hij hing philips als z j souverein met lichaam en ziel aan, was ten allen tijde op een woord van zijn vorst be reid dezen zijn leven af te geveI/> twij c aan een Koninklijk woord of bew^r^" stond bij hem gelijk met verraad. Hij was een onbuigzame, oude man, een hpanja uit Spanje's roemrijken tijd, onbevreesd trotsch. onverdraagzaam, een man, Spanjes eer tot zijn afgod maakte, slechts zacht zou kunnen zijn voor zijn K - deren, waarvan hij innig veel hield, ue n de, die hij dezen toedroeg, ging echter g paard met die soort van strengheid en hard heid in alle zaken, waarbij zijn autoritei was betrokken, die de oprechte liefde een vader tot een ondraaglijksten last Kan maken voor een meisje, dat een hart nee Betreft het een zoon, dan leidt zoo n Ue vroeger of later tot hevige twisten en eve - lange vervreemding. Dit was dan ook - daad het geval, want de beide meisjes den een veel ouderen broeder, Rod g altijd als een jongen was behande d, hij het niet langer kon verdragen, 001 ln„d7, tijd deden, de wijde wereld a"* 0^er. trachten in een of ander lege scheiden. Tenslotte, als om zich tegenover zijn vader in alles te verzetten, diende hi thans onder de bevelen van Don Jan, terwij het gerucht liep dat hij een van diens vrien den was, zoodat Mendoza vreesde dat zijn zoon Don Jan behulpzaam zou zijn bij het tot stand brengen van zijn huwelijk met Dolores. Maar daarin vergiste Mendoza zich want zijn zoon was even fel, en in hart en nieren net zoo'n Spanjaard, en even toege wijd aan de eer van zijn naam als zijn va der. Al beschouwe hij Don Jan als een ideaal soldaat en vorst, hij zou liever zijn rechterhand hebben afgekapt dan zijn aan voerder den brief ter hand te stellen, waar aan Dolores zoo lang geschreven had; zij wist dit en duchtte haar broeder, voor wien zij haar geheim verborgen hield. Inez echter wist alles, en ook zij was ban£ voor Rodrigo en voor haar vader, zoowe wat haar zelf als wat haar zuster betrof. In dit huisgezin, waar verdeeldheid heerschte, stond dus de vader tegenover den zoon, ter wijl de zusters bondgenooten waren tegen hen beiden, niet uit haat, maar uit vrees en wegens Dolores' groote liefde voor Don Jan van Oostenrijk. Terwijl de meisjes aan de tafel zaten, be gon het weer te regenen en gedurende een paar minuten kletterden dikke druppels te gen de vensters. Als gevolg van de soort glas, waaruit deze bestonden, kon men er niet goed doorheen zien en wanneer door den regen de lucht donker was, lieten zij slchts een vaal licht door, dat koud en kleur loos werd, zoodra de regen ophield. Inez had langen tijd doodstil gezeten, met haar geweest en openlijk bekend hebben tusschen 1900 en 1917 meer dan S 350.000 steun aan de Anti Saloon League geschonken te hebben en dus in zekeren zin verantwoordelijk te zijn geweest voor de jaren, die er op gevolgd zijn, dan is deze openbare biecht des te in drukwekkender. Het is het Confiteor van ruim denkend Amerika, dat overal zijn hoofd op steekt. Desnoods alleen in de steden en met het platteland vurig tegen zich, zooals in Tennessee en Alabama. Het staat recht tegen over „Alfalfa Bill" Murray. gouverneur van Texas, democraat, self made-man. die vurig tegen drank is. maar per dag vijf en twintig koppen zwarte koffie drinkt en pruimt, die niets weten wil van 3.2 bier en ei niet over denkt voor eind 1934 iets in verband met de herroeping te doen. NOG EENS TROTZKI. Een raadselachtige tegenspraak. Eenige dagen geleden gaven wij, aldus het Hbld., plaats aan een telegram, dat melding maakte van een tegensprak van Trotzki van de berichten, waarin werd ontkend dat hij met vertegenwoordigers van de Sowjetregee- ring in Frankrijk onderhandelingen had ge voerd over een compromis, dat hem in staat zou stellen eervol naar de Unie van Sowjet- republieken terug te keeren. Deze tegenspraak stond lijnrecht tegenover een telgram uit Moskou, waarin werd mede gedeeld, dat de leiders der bolsjewistische partij haar aanhangers hadden verboden be trekkingen aan te knoopen met Trotzki, dien zij, aldus viel uit dit telegram op te maken, nog steeds beschouwen als een contra-revo- lutionnair, die onherroepelijk in den ban is gedaan. In verband met dit telegram is be langwekkend een ander telegram, dat de Parijsche „Temps" van zijn corresoondent 'e Moskou heeft ontvangen en waarin wordl fezegd, dat de berichten, die in 't verblijf van rotzki in Frankrijk een voorbereiding zien van een verzoening met Stalin, of dat hij een langdurig onderhoud met Litwinov zou heb ben gehad, „pure fantasie" zijn. De cor respondent bevestigt dat Trotzki nog steeds wordt beschouwd als een contra-revolution- nair, die voor de orthodoxe communisten voortaan eenvoudig is „een bourgeois-jour- nalist, die veel geld verdient". „Men moet volstrekt niet op de hoogte zijn van de Rus sische zaken om niet in te zien, dat geen en kele verzoening mogelijk is tusschen de poli tiek der permanente revolutie van Trotzki en die, welke Stalin heeft doen zegevieren met de formule „opbouw van het socialisme in één land". De oud-volkscommissaris van oorlog is evenzeer ontbloot van een orogram als van troepen, en zijn naam vindt geen weerklank meer bij de Russische volks massa's". De correspondent zegt verder, dat hem van volstrekt bevoegde zijde is verzekerd, dat zelfs ingeval trotzki, gelijk men Kamenev en Zinowjev heeft laten doen, een brief van berouw zou onderteekenen, waarin hij al zijn fouten zou erkennen en zich zou scharen achter de generale lijn der partij, het met mogelijk zou zijn, hem verlof te geven zich weer naar de Sowjetunie te begeven. Men acht het overigens niet in het karakter van Trotzki liggen, een dergelijken brief te teeke nen. Curiositeitshalve geven wij' bovenstaand telegram weer. Indien de correspondent vau de „Temps" het bij het rechte eind heeft, wordt het verblijf van Trotzki in Frankrijk nog raadselachtiger dan het reeds is. Maar dan is de ontkenning van Trotzki van de be richten, die onderhandelingen met vertegen woordigers van Moskou tegenspreken, al zeer raadselachtig. Ondanks de bemoeiingen der Fransche autoriteiten blijft de verdwijning van Jen Franschen sergant Charles Conscience, die een tocht in de Alpen ondernam aan de Fransch-Italiaansche grens en sedert begin Juli niet meer terug is gezien, on opgehelderd. De zaak is thans in han den gesteld van den Franschen ambas- srdeur te Rome. De broeder van den sergeant ver klaart, dat een ongeluk is buitengeslo ten, de sergeant was jarenlang lid van de Fransche Alpenclub en de tocht le vende geen moeilijkheden op. Wel was hij genoodzaakt door het dal van Groa te trekken, hetgeen Italiaansch gebied ellebogen op de tafel, haar hoofd rustende op de losjes gevouwen, blanke handen en met haar blinde gezicht opwaarts gericht, luisterend naar het omslaan der bladen en naar het af en toe krassen der veeren pen. Nu bewoog zij zich en zuchtte en terwijl zij in de groote, gebeeldhouwde stoel achter over leunde, legde zij op een hulpelooze, half wanhopige wijze haar handen voor zich op tafel. Dadelijk keek Dolores op, want zij was gewoon naar bij 't minste of geringste te hel pen en haar sympathie te betoonen. „Is er iets?" vroeg zij vlug. „Heb je iets noodig, lieve Inez?" „Ben je bijna klaar?" De stem van het meisje veraadde bijna dat zij blind was. Zij was liefelijk en zacht, maar er was geen leven in en zij kwam uit een wereld, waar geen licht is, waarin slechts klanken van beteekenis zijn en waar in alleen de tastzin zekerheid verschaft. „Ja", antwoorde Dolores. „Ik ben bijna klaar en moet nog maar een halve bladzijde overlezen." „Waarom lees je je brief eigenlijk over?" vroeg Inez. „Verander je dan hetgeen je hebt geschreven? Denk je nu niet precies hetzelf de als toen je schreef?" „O, neen! Ik voel heel veel meer ik zoek naar betere woorden, om zoo vele dingen te zeggen, die nog nooit door iemand zijn gezegd. Het lijkt mij alles zoo weinig, en zoo slecht onder woorden gebracht. Hij zal er om lachen maar neen, dat doet hij niet! Toch zal mijn brief hem zoo kinder achtig voorkomen, dat weet ik zeker. Had ik hem maar niet geschreven en toch, Inez, is. Conscience droeg van het district een legerkaart bij zich. die in Italië verbo den is. alsmede een electrische zaklan taarn met rood en groen licht en een kompas Deze uitrusting heeft waar schijnlijk misverstand gewekt bij de Italiaansche gendarmes, doch verklaart nog niet het ontbreken van eenig nieuws sedert de verdwijning. Ir een Waalsch-Brabantsche plaats van het bisdom Mechelen zou een vrouw van V.aamsche afkomst ee.i verschij ning hebben gezien van de Heilige Maagd. De verschijning zou verklarin gen hebben gedaan over het christelijk leven en over de wijze, waarop de wereldsche smarten moeten worden ge dragen. De vrouw, di aan een ongenees lijke ziekte leed, zou ook genezen zijn. Dit gebeurde in de maand Mei, doch tot dusver werden deze verschijningsge- schiedenis verborgen gehouden. De ker kelijke autoriteiten hebben een zeer ge reserveerde houding aangenomen. De aartsbisschop heeft geweigerd zich uit te spreken over het feit, maar heeft to:h verklaard dat het tegen zijn wil is, dat er over is gesproken en de kerk be veelt de grootst voorzichtigheid aan, er bij voegend, dat zekere z.g. miracu leuze feiten slechts moeten worden toe geschreven aan de ziekelijke verbeel ding van de geloovigen. N R. C De leider van de nationaal-socialistische bedrijfscellenorganisatie te Altona heeft in overleg met den raad van beheer der firma A.L. Mohr, 'n plan ter vervanging van vrou welijke door mannelijke arbeidskrachten ter hand genomen. De betrokken onderneming heeft zich daarbij bereid verklaard vrouwe lijke arbeidskrachten, die een jaar onafge broken bij haar in dienst zijn geweest, bijl het aangaan van een huwelijk 500 Mark te betalen en aan haar die minder dan een jaar in dienst zijn geweest, een nader overeen te komen bedrag. De aldus vrijgekomen plaat sen kunnen dan door mannelijke arbeiders., verwanten van de arbeidsters die heengaan, (echtgenoot, verloofde, vader, zoon of broe der) worden ingenomen, waarbij het hoopere loon door de firema zal worden gedfagen. Arbeidsters, die een betrekking als dienstbo de aanvaarden, krijgen eveneens 500 Mark. Het nationale opbouwprogram van Roose velt ondervindt nog steeds groote moeilijk heden. De staalindustrie en de van haar af hankelijke bruinkoolindustrie verzetten zich nog steeds tegen de door de regeering veror dende maatregelen tot vermindering der werkloosheid. De-grootindustrieelen Charles Maurits Schat en Myron G Tylon hadden een langdurig onderhoud met Roosevelt. Hoewel hieromtrent geen officieele mededee- ling is gedaan, verluidt het in welingelichte kringen, dat de bespreking een onbevredi gend verloop had. De staalmagnaten zouden geweigerd heb ben den arbeiders toe te staan zich in vak bonden te organiseeren, terwijl hij ook wei gerde den arbeidstijd te verkorten. EXCESSEN VAN KOERDEN TEGEN ASSYRIERS. Honderden onschuldigen ver moord, dorpen platgebrand. De opstand van een deel der Assyrische minderheid in Irak heeft, naar de „Times" meldt, betreurenswaardige gevolgen gehad. Nadat de gewapende bende van 500 opstan delingen, aie de Tigris begin Augustus was overgestoken en door het cordo der troepen van Irak was heengebroken, ten laatste door deze was uiteengejaagd of naar de bergen gedreven, kondigde de regeering van Irak aan, dat de militaire operaties feitelijk waren afgeloopen en dat de rebllen, die zich niet hadden onderworpen, door de politie werden achtervolgd. Het blad heeft evenwel berich ten ontvangen, welke met deze verklaring niet in overeenstemming zijn. Er is reden te gelooven, zoo gaat de „Times" verder, dat tot dusver 500 Assyriërs zijn gedood, ow. ruim 90, die in den strijd tegen de troepen van Irak sneuvelden, en bovendien 200 personen, die waarschijnlijk niets met den opstand te maken hadden. In het district Dohoek en elders tot ten N. van zou ik hem mijn brief toch maar niet stu ren „Hoe kan ik je dat zeggen?" vroeg Inez hopeloos. „Je hebt hem mij niet voorgelezen, zoodat ik niet weet wat je hem hebt geschre ven." „Ik heb hem geschreven, dat ik hem lief heb, zoo innig, als nog nooit te voren een vrouw een man lief had," antwoordde Dolo res, en haar oprechte woorden schenen, ter wijl zij deze uitsprak, te leven. Toen zweeg zij een oogenblik en staarde op de beschreven bladzijden. Inez bewoog zich niet en scheen nauwelijks adem te haien totdat Dolores weer begon: „Ik heb hem gezegd, dat ik hem eeuwig zal liefhebben, dat ik voor hem wil leven, wil sterven en lijden en dat ik wil dienen! Dat alles heb ik hem gezegd en nog een boel meer." „Nog meer? Het is toch al heel veel. Maar hij heeft jou ook lief. Alles wat jij belooft, zal ook hij beloven en zijn woord houden ook, geloof ik. Maar nog meer! Waf zou je meer hebben kunnen zeggen?" „Ik zou alles, alles willen zeggen, als ik er maar woorden voor kon vinden!" Haar van leven doortrilde stem was in vergelijking met de weifelende klanken van haar zuster als zonneschijn tegenover maan licht. „Je zult wel woorden genoeg vinden, als je hem vanavond ontmoet,'^ zei Inez loom. „En die zullen nog beter zijn dan alles wat zou kunnen schrijven. Zal ik zorgen dat ij je brief krijgt?" Wordt vervolgd. ifi

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5