Pluimveeteelt. branden. VERKEERSONGEVALLEN hij aangifte van het gebeurde heeft ge daan In zijn zak heeft men een houder van het pistool gevonden. In dezen houder zat een aantal scherpe patronen. De man, die zeer onder den indruk van het gebeurde is, vertelde, dat hij zijn pistool Dinsdagavond had geladen La ter vond hij het toch wel wat gevaarlijk met een geladen revolver naar zijn vrouw te gaan en hij heeft daarom den houder uit het wapen genomen. Eén patroon zat echter in den loop en hij wist niet, hoe hij dien eruit moest krij gen. Den houder stak hij los in zijn zak. Ook het pistool, waarin dus één patroon zat, heeft hij gistermorgen mee genomen Toen gistermorgen zijn vrouw opnieuw weigerde met hem mee te gaan, heeft hij dien eenen kogel afge schoten, met het bekende noodlottige gevolg. Het wapen is in beslag genomen Het ïs een Spaansch pistool van het kaliber 6.35. Het is kennelijk een wapen dat over de grens is gesmokkeld. WIJZIGING AMBTENARENWET. Naar gelijkstelling van rijks-, pro vincie-, gemeente- en semi-over- heidspersoneel. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929. Aan de memorie van toelichting wordt het yolgende ontleend: Moge de vraag of ingevolge de ambtena renwet 1929 de rechtspositie van het perso neel in overheidsdienst thans alom is ge regeld, bevestigend worden beantwoord, aat er onder hare werking eenheid van rechts positie is geschapen, kan in het algemeen niet worden gezegd. Groote verschillen doen zich voor in de regelingen ten aanzien van personeel van het Rijk, de onderscheidene provinciën, gemeenten, waterschappen, veen- schappen en veenpolders, welke niet alle kun nen worden verklaard en gerechtvaardigd door het bestaan van uiteenloopende omstan digheden van werkkring of plaats. Dit is niet alleen het geval bij vergelijking binnen iedere categorie van deze organen afzonder lijk (gemeente met gemeente enz.), maar ook ontbreekt het gewenschte verband bij be schouwing van de categorieën onderling (provincie met gemeente, gemeente met wa tei schap enz.) In het bijzonder doen zich deze verschil len voor ten aanzien van de rfegeling der geldeliike aansnraken Bij beschouwing van oe onderscheidene salaris-regelingen ver toonen zich sporen van toeval en willekeur, die het natuurlijk gevolg zijn van de veelheid van regelende machten. Dit gebrek aan ver band, dit ontbreken van een algemeene ge dachte, moet, vooral ten opzichte van de be zoldi^ing, ais een maatschappelijk nadeei v cTde" Dal deze toestand zich heeft kunnen ontwikkelen ondanks de wer king van de Ambtenarenwet 1929, in welker artikelen 125 en 126, naar aanvankelijk werd gemeend, voldoende waarborgen waren ge legen voor het ontstaan van de noodige uni formiteit van regeling en middelen waren ge geven tot het bereike daarvan, wijst er op, dat er in de wettelijke regeling in dit opzicht een leemte schuilt. Het zijn in hoofdzaak drie oorzaken, die ot dezen toestand hebben ge leid. In de eerste plaats worde in aanmer king genomen, dat de Ambtenarenwet 1929 moest worden ingelascht in een bepaald systeem, indien het geoorloofd is ten deze van „systeem" te spreken. Bestaande, krach tens de wet vastgestelde regelingen heeft men en dat was destijds begrijpelijk geëerbiedigd Een belangrijk deel der rechts positie alweer met name de bezoldigings regeling is derhalve onaangetast gebleven, zoodat de groote divergentie oo dit punt bleef bestaan. In de tweede plaats worde er op gewezen, dat het tot beoordeelen en in grijpen bevoegd gezag niet voor alle regelin gen één en hetzelfde is. Voor de provincie treedt de Kroon op voor de gemeenten zijn Ged. Staten de bevoegde macht, voor de waterschappen, veenschappen en veenpol ders worden zelfs afwisselend beide instan ties aagewezen. Ten slotte heeft aan de tot standkoming van een samenhangend geheel in den weg gestaan de omstandigheid, dat het provinciaal gezag uit den aard van zijn werkkring niet het geheele land kon overzien, doch, wilde het al eenheid brengen, dit stre ven zag beperkt binnen de territoriale gren zen van zijn macht. Het is hier de olaats op te merken, dat de werkzaamheid van Gedeputeerde Staten goede resultaten heeft opgeleverd. Wordt ten deze dan ook critiek geoefend op den toestand, gelijk wij dien kennen, zoo vindt deze in de eerste plaats haar grond in om standigheden, buiten het toedoen van deze colleges gelegen. Het voornemen bestaat, ook in het stelsel, hetwelk bij dit wetsontwerp wordt voorge steld, van hun bekendheid met en inzicht in plaatselijke omstandigheden welke de Rijks administratie licht zouden kunnen ontgaan, een ruim en nuttig gebruik te maken Het is duidelijk, dat de genoemde oorzaken van het in stand blijven der niet te verdedi- gen verschillen is regeling kunnen worden weggenomen, wanneer onder de corrigeeren- de werking van artikel 126 worden gèbrachr de regelingen, welke krachtens het thans gel dende voorbehoud tot dusver daar buiten bleven en voorts de beoordeeling en de be voegdheid tot ingrijpen worden gelegd in handen van het gezag, dat als vanzelf daar voor aangewezen is: de Kroon. Het gezag, dat het geheele land overziet, wordt aan in staat gesteld invloed te oefenen op het ge heele complex van regelingen, die de positie van het Overheidspersoneel be palen. Alleen op deze wijze kan, naar de Regeering meent, de grondslag worden gelegd voor den op bouw van en samenhangend geheel. Vorenstaande gedachten zijn uitgewerkt in het bijgaand ontwerp van wet. De regee ring ontveinst zich niet, met de toepassing van het aldus gewijzigde en in zijn werkings sfeer verruimde artikel 126, dat uiteraard niet dan incidenteel kan worden aangewend, slechts geleidelijk een grootere gelijkheid van normen kan worden geschapen. De bedoeling is dan ook, eerst in te grijpen daar, waar de verschillen van dien aard zijn, dat zij het ge voel van recht en billijkheid onbevredigd ia- ten. Dat ten deze groote voorzichtigheid ge boden is, daarvan is de Regeering zich be wust. Voorlichting op ruime schaal en nauw gezette overweging van alle bijzondere toe standen ter plaatse moeten steeds aan een optreden voorafgaan. Daarbij zal het is reeds gezegd aan de colleges van Gedepu teerde Staten een belangrijke plaats worden ingeruimd. Slechts het algemeen belang mag ten deze den doorslag geven. Naar het oordeel der regeering wordt hierdoor niet een nieuw element in het amb tenarenrecht ingevoerd Eenmaal aangeno men, dat reeds thans het bevoegd gezag is blootgesteld aan ingrijpen van hoogerhand, is het brengen van de macht daartoe bij één orgaan bij uitsluiting van andere, niet dan een verplaatsen van bevoegdheid. Evenzoo is het brengen van reeds bestaande regelin gen onder de werking van de corrigeerende bevoegdheid niet dan een voortzetten van de ontwikkeling van een beginsel, dat reeds zijn intrede in ons recht heeft gedaan. Het be hoeft geen betoog, dat de financieele nood toestand, welke is ingetreden, een regeling als thans wordt voorgesteld, urgent doet zijn. In de toelichting tot de artikelen van het ontwerp merkt de regeering op, dat wellicht ten overvloede in de redactie uitdrukkelijk tot uiting komt dat de correctie-bevoegdheid zich mede uitstrekt tot regelingen; tot het vast stellen waarvan het betreffende gezag be voegd of gehouden is krachtens bijzondere wetten, als daar zijn: warenwet, vleesch- keuringsdienst, pandhuiswet, pensioenwet 1929299, hooger-, middelbaar- en lager on derwijswet. Voorts merkt de regeering in de toelichting op artikel 2 van het ontwerp op, cat de eenvoud in deze wetsvoordracht be oogd, mede brengt, dat de Kroon, vormende bij uitsluiting het toeziend en corrigeerend orgaan, zich belast met het effectueeren van de gewenschte regeling in laatste instantie HET KEEREN VAN HET WATER VAN HET IJSELMEER. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de waterstaatswet 1900. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van water staat, dat het wenschelijk is gebleken buiten twijfel te stellen, dat de regel van art. 15 der waterstaatswet 1900, volgens welken de voor zitters en de leden van de dagelijksche bestu ren van waterschappen; belast met verdedi ging tegen zeewater of opperwater der groote rivieren, door de Kroon worden be noemd, geschorst en ontslagen, blijft gelden voor de waterschappen, belast met verdedi ging tegen het vroegere Zuiderzeewater, voor zoover nu gelegen binnen den afsluitdijk. Immers, ook al moet daarbij thans minder worden gedacht aan zeewater of opperwater der groote rivieren, er is toch wegens den bij zonderen aard van dat binnenwater, thans IJselmeer geheeten, alle aanleiding om den genoemden voor de zee- en rivierwaterkee- rende wate'schappen gestelden regel ook op de waterschappen rondom de afgesloten Zui derzee bij voortduring van toepassing te doen blijven. Gelijke overweging doet het wenschelijk zijn de regels, die in de artikelen 33-35 der waterstaatswet 1900 zijn gesteld voor wer ken tot keering van zeewater of van opper water der groote rivieren, van toepassing te doen blijven ten aanzien van de werken, die het IJselmeerwater keeren. SMOKKELAUTO TE KERKRADE AANGEHOUDEN. Met een lading ter 3500. waarde van In den nacht van Maandag op Dinsdag reed vóór het grenskantoor Holz te Kerkrade. een vrachtauto, die van de Nieuwstraat, uit de richting Aken kwam. Volgens mededeeling van den chauffeur aan den dienstdoenden rijks ambtenaar bestond de lading slechts uit ledige eierenkisten. De rijksambtenaar, Zijlstra geheeten, vertrouwde evenwel deze mededeeling niet en vermoedde, dat de auto Duitsche margarine bevatte. Bij het onderzoek vond hij al spoedig achter een der kisten zijde en wollen stoffen Toen de chauffeur zulks be merkte, sprong hij fluks in dei. auto achter het stuur en trachtte er van door te rijden. Maar de rijksambtenaar sprong eveneens in den auto naast den chauffeur en hoewel hij herhaaldelijk sommeerde om te stoppen, reed de cnauffeur met een stevige vaart door de Hooftstraat in de richting Heerlen. In de Wijngracht nabij den tunnel wist de ambtenaar, door een manipula tie aan het stuur, den auto te doen stop pen Daar verscheen ook spoedig de in middels gewaarschuwde gemeentepo i- tie. De chauffeur werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie ge- bn cht. De auto, die eenigszins beschadigd was, is in beslag genomen. Bij nader onderzoek bleek de lading te bestaan uit zijde en andere stoffen, ter waarde van ongeveer 3500. De invoer daarvan is verboden De chauffeur, F. W. Gielen, uit Heerlerheide, is Dinsdagmiddag we derom op vrije voeten gesteld door den waarnemenden commissaris van politie. De smokkelwaar en de auto zijn in beslag genomen De chauffeur weigerde t zeggen, op wiens last hij heeft ge handeld. EEN TROUWE GOUVERNANTE. Ongeveer vijf jaren geleden leefden in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag een dame en haar echtgenoot heel rustigjes samen. Zij wandelden samen, dineerden steeds samen, zwommen samen. Op zekeren dag, het was omstreeks Kerstmis, was de heer spoorloos verdwenen. Een of anderen snoodaard had hem naar een andere wereld geholpen. Dientengevolge bleef de dame alleen achter en begrijpelijk zocht zij overal haar echtgenoot, want zij wist niet waar haar gemaal gebleven was. In den daarop volgenden zomer wandelde zij, dineerde zij en zwom zij geheel alleen, totdat zij op zeker oogenblik haar diensten aanbood in een huis houding met vele kinderen. Zij trad daar als gouvernante op. Keurig in het wit gekleed, ging zij dagelijks met de kinderen uit en o wee, als een of ander die kinderen te dicht naderde, dan strekte zij haar lange hals uit. Het gebeurde ook wel eens, dat de kleine deugnieten wat vlugger ter been waren dan de nieuwe kinderjuf. Bovenstaande demon stratie van trouw vond van jaar tot jaar Claats in den vijver tegenover den Bezuiden- outschenweg. Dit jaar heeft de bedoelde dame weer een man gekregen, maar de trots gebiedt haar blijkbaar, dat zij haar liefde niet wil geven aan een haar toegevoegden ge maal. Zij wil althans niets van hem weten. De tegenwoordige echtgenoot loopt, dineert en zwemt meestal alleen, terwijl zij zich nog steeds met groote liefde geeft aan de talrijke kinderen, die nu al drie generaties verder zijn, sedert zij haar betrekking als gouver nante aanvaardde. Lezer, laten wij u niet langer in de onze kerheid laten, of uit verhaal iets met de zee slang uit te staan heeft of niet, maar naar waarheid mededeelen, dat in bedoelden vijver in vorengenoemd kwartier een gans is, die als kinderjuffrouw optreedt bij een eenden familie. Zij houdt de wacht tijdens het broe den, nu al drie opeen volgende jaren en wan neer de kleine eendenkinderen er zijn, dan beschermt zij de moeder-eend met haar kroost, helpt voederen en is behulpzaam bij alle bezigheden, die in een eendenhuishou ding kunnen voorkomen. Voor degenen, die aan de juistheid van vo renstaand verhaal, dat wij aan de „Tram bode" ontleenen, twijfelen, zij medegedeeld, dat de juistheid daarvan nog iederen dag te constateeren is in den vijver tegenover het hoofdkantoor der Haagsche Tramweg-Maat schappij. BIJNA VERDRONKEN. Een poesendrama te Rotterdam. Op het dak van een der panden aan den Hang, even voorbij het Gouden Hoofd te Rotterdam, spee'dei. twee poesjes, een moe der en een kind. Naar schatting was het kleintje ongeveer drie maanden oud. Opeens, het gedartel werd zeker te wild, schoot het kleine poesje over de dakgoot en viel in het water achter de panden aan de Korte Hoog straat. Heel spoedig werd dit opgemerkt door bewoners der panden aan Hang en Korte Hoogstraat; alle ramen gingen open en men was met het lot van het poesje ten zeerste begaan. Het dier trachtte inmiddels tegen de panden, gelegen aan den Hang, op te kruipen, hetgeen hem ook eenige malen lukte, doch op een halven meter plomste het weer doodmoe in het water. Eenige toeschou wers kwamen met een touw aan en gooiden dit in het water, maar de poes was te afge mat om het touw te kunnen vasthouden. Men hoorde uit aller mond: hij zinkt, hij houdt het niet langer uit. Moeder poes stond het leed van haar kleine uit de dakgoot aan te zien. Voor het raam van één der panden aan de Korte Hoogstraat stond een dame, een goed zwemster, gereed om in het water te sprin gen, doch haar echtgenoot hield haar daar van tegen. Opeens ging een raam open aan de zijde van den Hang en een dierenvriend sprong onder luid applaus te water om het poesje te redden. Hij kwam echter net te laat, want eenige seconden vóórdat hij de poes had bereikt, kwam uit een der ramen iemand met een schepnet, reikte dit aan den dichtstbij zijnde over en deze schepte het poesje op. Uit een der ramen werd een trapleer gesto ken, waarlangs de zwemmende dierenvriend naar binnen kon komen. Het drama was voorbij. DE IJSETERS VAN WINSUM. Nog maar 7 gevallen. Blijkens de officieele cijfers, die gisteravond bekend werden, waren er in de week van 6 tot 12 dezer nog slechts zeven gevallen van gastro-enteritische paratyphus in de gemeente Winsum. In de week te voren waren er 140 pa tiënten en nog 29 in andere gemeenten van Groningen. De patiënten buiten Winsum zijn allen genezen, die in het dorp bijna allen. UIT HUN HUIS GEZET. Gezelligheid kent geen tijd. Eenige bewoners van Terheyde in het Westland die geruimen tijd in woningen van de Woningbouwvereeniging ter plaatse had den gewoond en huurschuld hadden, zijn, na vele aanmaningen, welke vruchteloos bleken te zijn, uit hun woningen gezet. Deze uit zetting ging niet gemakkelijk, daar de be trokkenen heftig protesteerden en hun woor den zelfs door daden kracht probeerden bij te zetten. Na veel moeite werd met behulp van den sterken arm het huisraad op straat gezet, waarna de bewoners zich in hun lot schikten en op straat hun heil zochten. In allerijl stelde een der lotgenooten een fornuis op, waarin een vuurtje werd aangelegd Dit was het sein voor anderen om eveneens hun huisraad op straat te zetten en op orde te brengen, waarna men „gezellig" buiten ging kampeeren, aldus de N R. Crt Natuurlijk is er voor dit buitengewone veel belangstelling, doch de betrokkenen trekken zich daarvan weinig aan Hun lot wordt door het gunstige zomerweer wel iet wat verzacht, doch men vraagt zich toch wel met eenige zorg af wat er moet gebeuren als deze menschen een regenachtigen dag krijgen. Men zal dan wel genoodzaakt zijn een tent op te slaan. HAND AFGEZAAGD. Tusschen de cirkelzaag van een machine. De 41-jarige F. H. uit de van Zeggelenlaan te 's-Gravenhage is in een perceel in de Fisherstraat aldaar met de rechterhand be kneld geraakt tusschen de cirkelzaag van een machine, waardoor hem 5 vingers werden af gezaagd. H. is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Boerderijen verwoest. Gisteren is de boerderij van M. Zuur te Kolham afgebrand. De oorzaak is onbekend Ie Orthen, gemeente 's-Hertogenbosch, is brand ontstaan in de woning van den heer J. Damen op het gehucht Herven. De brand ontstond in het achterhuis, doch spoedig stond de geheele boerderij in lichterlaaie. Ondanks het krachtig ingrijpen der brand weer zijn alleen de muren blijven staan Twee jaar geleden is de woning van Da- men eveneens afgebrand. Gistermorgen heeft een zware uitslaande brand gewoed in een perceel aan de Oude Landhuissteeg te Delft, waarin gevestigd de slagerij van den heer A. W. Slok Az. Het perceel brandde af. De oorzaak van den brand is niet bekend. De belendende huizen kregen alleen geringe waterschade. Tijdens het uitbreken van den brand waren de bewo ners afwezig. Verzekering dekt de schade. Brand door radiokortsluiling. Te Haalderen-Bemmel (Geld.) is tenge volge van radiokortsluiting brand ontstaan in de warmoezenierhofsteae, bewoond door en eigendom van den heer Peek. Het geheele gebouw, alsmede de inboedel werd een prooi der vlammen. Een aantal konijnen en kippen is omgekomen. Het vee werd nog net gered. EEN ONGELUKKIG TOEVAL. Toen gistermiddag de 40-jarige pont wachter Roodenburg van de Sassenhei- mer pont over de Ringvaart den staal draad van de lier liet zakken om een voorbijkomend schip te laten passeeren, werd de draad aangevaren, waardoor door den schok de slinger van Je lier losschoot en de pontwachter een klap daarvan kreeg Ernstig gewond moest R. naar het ziekenhuis te Leiden wor den overgebracht. MINISTER DE GRAEFF. Heeft zijn ambtswoning betrokken. De minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. C.. D. de Graeff, die tot dusver te Overveen verblijf hield, heeft thans zijn ambtswoning aan het Lange Voorhout 38 te Den Haag betrokken. Door een auto aangereden en ge dood. De 39-jarige glazenwasscher R. C. uit Groningen is op den Heerenweg aangereden door een auto uit Kampen en zoo zwaar ge wond, dat hij aan zijn verwondingen is overleden. Twee personen gewond. Gisteravond is op den Frieschen Straatweg ter hoogte van Zuidhorn (Gr.; een auto uit Amsterdam, waarin twee personen waren gezeten, bij het uitwij ken voor een anderen wagen met groote snelheid langs den nieuwen zandweg geslipt en over den kop geslagen. De beide inzittenden, twee studenten, wier identiteit nog niet kon worden vastge steld, werden ernstig gewond en voor- loopig naar Zuidhorn getransporteerd. EEN VERIJDELDE AANSLAG OP DE STRAPERLO-BANK. Politie grijpt op het laatste oogenblik in. Wij lezen in het Vad.: De argelooze portier had hem na een on verschillige monstering van zijn papieren doorgelaten. Hij kon niet vermoeden, dat de zorgelijke trek om den mond van den speler een gevolg was van de moeilijke wiskundige problemen, waar hij zich het hoofd mee brak. Ook wist de man aan wien een kwartje werd voorgelegd met de vriendelijke woor den: „Changez s'il vous plait!" niet, dat dit kwartje was bestemd voor een tramkaartje naar Wassnaar. De jongeman woog zijn twee kansen afof hij zou 's nachts terug moeten loopen hoe lang wel? of hij zou per taxi naar huis kunnen rijden. Het eenige kwartje, waarmee hij met 'n in vitatiebiljet op zak naar Schevenirigen was gegaan, zette hij in, met vaste hand, zonder eenige aarzeling. Hij was fatalist: Rouge. „Rien ne va plus", riep de croupier en voort rolde het balletje. Noir werd weggeharkt. „Zoo, een kwartje verdiend, dat zullen we maar voor tram reserve achterhouden" was zijn gedachte. Met de tweede fiche probeerde hij zijn geluk Weer gewonnen! Nu ging hij grof spelen: 'n halven gulden op premier. Het balletje bleef op één staan: premier, dat was de taxi al. De zekerheid, waarmee de jeugdige speler inzette en won, hadden alle oogen op hem gevestigd. Een dame keek hem door haar lorgnet aan: „formidable, c'est incroyble!" Het kwartje was al tot een rijksdaalder ge groeid, toen een hand op den schouder van den speler werd gelegd: „Hoe oud bent u?" De niets kwaad vermoedende antwoordde rustig: „Achttien". Groote consternatie: zoo'n broekje hier! Hij moest eruit, daar hielp geen lieve moedertje aan. Maar hij reed weg in een taxi en de portier schudde zijn hoofd over de grillige wissel valligheid van het lot en zijn gebrek aan menschenkennis. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Vanmorgen is de Ijsvogel om 10 uur naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich drie passagiers voor Boedapest, Zén voor Rangoon, één voor Batavia en één voor Bandoeng. Medegenomen is 272,712 K.G. post, 8,200 K G. pakketpost en 81.170 K.G. goederen. De Snip is heden te Amsterdam geland. De Pelikaan (uitreis) is te Singapore aangekomen. CODOS EN ROSSI TE PARIJS. Feestelijke ontvangst. Gistermiddag om half zes heeft de „Joseph te Brix", het vliegtuig der Fransche record vliegers Codos en Rossi, geëscorteerd door negen militaire vliegtuigen, boven Parijs ge cirkeld, om even later te Le Bourget te dalen Na de verwelkoming der piloten door den minister van luchtvaart, tal van ambtenaren en particulieren, werden Codos en Rossi in optocht naar het stadhuis van Parijs ge bracht. Onderweg werden de aviateur* toegejuicht. In den Salon des Arcades den Codos en Rossi toegesproken door president van den gemeenteraad, den nrJt 1 van het departement van de Seine den r tiepresident van Parijs en den minister1?]1" luchtvaart. van Zij hebben ons, aldus Pierre Cot u mooie record teruggegeven, waaraan ons veel gelegen ligt. zo° Met bewogen stemmen hebben Codos Rossi dank gebracht. 01 Den beiden piloten werd de groote epnd*. medaille van de stad Parijs overhandi a terwijl zij hun handteekeninigen in het p-1 den boek hqbben gezet. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood, Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr te Hennepe Diergaardesingel 96a te Rotter-* dam. Postzegel voor antwoord insluiten blad vermelden. OVER HET JAARVERSLAG VAN DEN VEEARTSENIJKUNDIGEN DIENST EN TE VROEG LEGGENDE JONGE KIPPEN. In Noord-Holland wordt gerapporteerd dat gevallen van coccidiosis, wormziekte en verlamming werden waargenomen, terwijl de laatste ziekte zich meer en meer uitbreidt. Ook werd herhaaldelijk cholera onder de eem den opgemerkt. Uit Zuid-Holland zijn de berichten der dierenartsen erg schaars, coccidiosis wordt wel vermeld. In Zeeland en westelijk Noord-Brabant wordt geklaagd over de Kleinische ziekte Door inspuiting met serum werden goede re sultaten verkregen. Ook wordt gerappor teerd tuberculose, pullorum, verlamming en coccidiosis. In oostelijk Noord-Brabant wordt er op gewezen dat zelfs groote coöperaties niet aarzelen het advies van den leek en den kwakzalver te stellen boven dat van den die renarts. Dit kan voor de betreffende streken zeer schadelijke gevolgen opleveren. Aan pullorum en coccidiosis stierven vele jonge dieren. Het bloedonderzoek op pullorum werd systematisch in veel groote bedrijven toegepast, waarbij de moderne snelmethode goed bleek te voldoen. Geklaagd werd over de garantie die te dien opzichte wordt ver strekt. Men mag n.1. nooit garantie geven dat de kuikens pullorum-vrij zijn, men mag alleen verklaren dat de foktoomen op pullo rum onderzocht zijn en er geen zieke dieren gevonden zijn. In Limburg kwam weinig pullorum voor. Tegen diphtherie en pokken werd op groote schaal geënt met de entstof van prof. de Blieck. Over het algemeen bleven de geënte koppels vrij. Op enkele boerderijen echter trad de ziekte ondanks de preventieve enting, toch op. Zoo werden op een boerderij te Ven- ray van 200 behandelde kippen nog 50 door de ziekte aangetast. (Dergelijke feiten komen een enkele maal meer voor en het is dan de taak van den dierenarts om ter plaatse een onderzoek in te stellen en te bestudeeren wat de oorzaak der mislukking kan zijn). Tot zoover het veeartsenijkundig jaarver slag waaruit we dus zien, dat als de meest voorkomende ziekten genoemd worden: pul lorum, coccidiosis bij kuikens, bij kippen ver lamming, hier en daar Kleinische ziekte en tuberculose. Over het algemeen kunnen we gerust zeggen dat de toestand in ons land gunstig is, wat grootendeels een gevolg is van de methoden die in Nederland nu reeds 'n kwart eeuw gevolgd worden, n.1. de onder kenning der pluimveeziekten ten dienste der pluimveehouders gratis te doen geschieden aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam. Nu nog even een leelijk geval dat mij van daag ter onderzoek geboden werd: Een pluimveehouder heeft zelf zijn eigen koppel pluimvee geënt tegen diphtherie met entstof, die hij op een advertentie in een kippenkrant besteld had. Heel vaak zijn deze entstoffen als zij uit het buitenland komen te oud en werkeloos. Den eenen keer kan de entstof veel ïanger bewaard worden dan den anderen, hoe dat komt is nog niet bekend. Thans heeft zich echter het tegengestelde voorgedaan. De geheele koppel heeft sterk gereageerd op de entstof, na een week waren er reeds zieken en thans reeds een tiental dooden. De eigenaar begreep er niets van, aan de dieren was niets te zien dan benauwdheid, schrijft hij. Bij opening blijken de kippen he vige diphtherie aan de luchtpijp te hebben en heeft de man dus zijn kippen met de on deugdelijke entstof ziek gemaakt. Dergelijke kansen loopt men als men zelf aan het knoei en gaat, ik heb er genoeg tegen gewaar schuwd. De tarieven der dierenartsen zijn uiterst billijk en ieder kan thans laten enten. Zorg er nu dus voor dat in deze maand al uw jonge kippen geënt worden. Ze moeten nu den leeftijd hebben om geënt te kunnen worden. Zouden ze nog te jong zijn dm1.1® dat een bewijs dat uw pluimveehouderij niet deugt, gij hebt dan te laat gebroed en laat- broed kuikens zijn niet veel waard. Zorg daarom dat uw dieren ingeënt worden m deze maand. Ik wil u niet somber stemmen, maar bedenk dat de herfst al weer voor de deur staat en dan is het te laat. Ik zeg daar dat uw jonge hennen nu zoo ver moeten zijn dat ze geënt kunnen worden, maar zorg er aan den anderen kant voor da ze thans nog niet aan den leg gaan. Bij g°® doorgefokte dieren zijn er exemplaren die P den leeftijd van 4 Yi maand al wel wili gaan leggen. Dat loopt echter op niets u De kippenhouders vertellen zoo iets,aa{Lste kaar als een bewijs van best voer of w® hennen, maar het deugt niet. De dieren m ten eerst goed uitgroeien vóór ze mogen g leggen. Laat ze maar rustig nog eenig'e. T ken ouder worden. Dit is te bereiken zoodra we teekenen zien van te vroeg le66 't eiwirijke meelvoer te verminderen en eD, graan en als het kan groenvoer te g v£(.. Dieren die te vroeg aan den leg gaan, zwakken zich zeer, leggen kleine eiere len in den rui en blijven dan een heel te niet meer leggen, waardoor ze hun M voortij laten gatg.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8