Stad m Omgeving. 'Jlcovincuud 'flieuws \Ai£ixi! JtecPUszaken Qememtecaden Pluimveeteelt. verkeersongevallen branden. PLANNEN VOOR LEIDEN'S f RAADHUIS. Het advies, dat de commissie ter beoordee ling van de ingediende bouwplannen voor een nieuw raadhuis voor Leiden aan B. en W. dier stad heeft uitgebracht, is thans ver schenen. De commissie heeft vijf inzendingen be oordeeld van de uitgenoodigde architecten Mertens, Van der Laan, Kropholler, Buur man en Blaauw. Het ontwerp-Blaauw heeft èn als monu mentale oplossing èn als indeeling uitsteken de kwaliteiten; de vondst van het open plein aan de Vischmarkt mag bijzonder gelukkig heeten en de uitstekende wijze, waarop niet slechts de oude gevel, maar het geheele Bree- straatgebouw tot ziin recht wordt gebracht, is zeer prijzenswaard, zegt de commissie in haar rapport. Daartegenover staat, dat de ontwerper zich ten opzichte van het terrein niet gehouden heeft aan het gestelde programma. Zij meent derhalve dat, gegeven de uitste kende kwaliteiten van het plan, ontheffing dient te worden gevraagd van het raads besluit, dat de drie perceelen aan de Visch markt en de Breestraat buiten het bouwter rein houdt. Deze ontheffing verleend zijnde, kati naar hare meening den heer Blaauw de •pdracht tot verdere uitwerking van zijn plan worden gegeven. De commissie blijft van oordeel, dat daar in een onbillijkheid ligt tegenover de andere uitgenoodigde architecten, die zich angstval lig hebben onthouden van vrijheden, welke de heer Blaauw zich heeft veroorloofd, i Voor de oplossing van het Leidsche Raad huis-vraagstuk met behoud van den ouden gevel, waren naar de meening der commissie in beginsel twee oplossingen mogelijk. De eerste zou zijn een ontwerp dat in platte grond en vormgeving sterk de persoonlijke opvattingen van den bouwkunstenaar weer spiegelt en toch den Breestraatgevel, noch als bouwmassa, noch in verschijning, af breuk doet. De tweede zou zijn een ontwerp, dat zich in algemeene vormgeving geheel onderge schikt maakt aan het door den gespaarden gevel beheerschte gedeelte, zonder copie van het oude te zijn. De geboden oplossingen, waarbij in eerst genoemde richting gezocht is, hebben naar de meening der commissie gefaald De in de 'tweede richting door den heer Blaauw nage streefde poging heeft een gelukkiger resultaat opgeleverd. Zonder nadere uitwerking der plannen en een gedetailleerde opgave van de toe te pas sen materialen, is het niet wel mogelijk na te gaan m hoeverre de vijf architecten inder daad gebleken zijn binnen het bedrag van rl\'« millioen gulden. Het komt der Commissie evenwql voor dat imet eenige voorzichtigheid deze som bij geen der plannen zal behoeven te worden over schreden. Het ontwerp-Blaauw, dat den kleinsten kubieken inhoud oplevert, biedt 'daarop de beste kansen, maar bij dit laatste moeten de kosten der oneigening van twee perceelen worden bijgeteld. Daar de heer Blaauw bij zijne prijsbereke ning op een ruim gebruik van natuursteen voor de gevels heeft gerekend, zal bij dit ont werp een vrij belangrijke besparing zijn te bereiken door de toepassing van natuur steen tot het noodzakelijkste te beperken en het gebouw aan de Vischmarkt hoofdzakelijk van baksteen op te trekken. De commissie heeft bij haar beoordeeling de volgende factoren in aanmerking gebracht I. Eene controle op het nakomen van de eischen van het Programma. II. Een beschouwing van de plattegror den in het algemeen, voorts een beantwoor ding der vraag hoe het representatieve ge deelte en het administratieve zijn behandeld en hoe deze in samenhang zijn gebracht. III. Een ondeizoek in hoeverre de ont werpers erin zijn geslaagd den over gelever den ouden gevel tot zijn rechte te doen ko men en eene goede en harmorische aanslui ting te ontwerpn van den nieuwen bouw met dien gevel, ook in verband met het stads beeld tei plaatse. IV. Een beoordeeling van de vormgeving V. De bouwkosten. Een vraag was of de inzending vau den heer Blaauw op grond van de gepleegde af wijkingen van het programma al of niet buiten de beoordeeling moest worden ge houden. Hieromtrent overwoog de commis sie. dat in de haar verstrekte opdracht uit drukkelijk eene beoordeeling van alle plan nen was gevraagd, terwijl werd gestipuleerd dat het hier geen prijsvraag, maar een meer voudige opdracht gold Daar kwam bij. dat het ontwerp-Blaauw zeer opmerkelijke kwali teiten bleek te bezitten en dat de ontwerper door een goeoe gedachte geleid een zeer ge lukkige greep gedaan had, waarvan de ook .stedebouwkundig belangrijke resultaten, mede door de gewraakte afwijkingen van het programma, tot volledige ontwikkeling kon den worden gebracht. Dit alles deed de com missie eenstemmig Desluiten ook het ontwerp Blaauw in hare beoordeeling te betrekken. Zij heeft toen echter geme?nd, dat de bil lijkheid medebracht, dat de vier andere ont werpers alsnog de gelegenheid zouden krij gen een variant op hun ontwerp in te die nen, waarbij eveneens gebruik gemaakt zou mogen worden van dezelfde terreinover schrijdingen. De ontwerpers verklaarden zich geneigd en bereid vóór 1 September a.s. ge wijzigde plannen in te dienen. Aangezien echter B. en W. de voor de commissie gevraagde toestemming haar eind rapport op 1 October in te mogen zenden niet konden verleenen, deelden zij mede dat op gewijzigde plannen niet kon worden ge wacht DE ONBEWAAKTE OVERWEG TE BARNEVELD. Weer een ongeluk, dat echter nog tamelijk goed af liep. Hedenmorgen ia op den onbewaakien over Weg van den locaal-spoorweg bij Barneveld een vrachtauto van den groentenhanddaai P v. H. uit Veenendaal door den trein die om 11.10 te Barnevekl aankomt, aangereden De bestuurder, de 20-jarige zoon van den groen- tenhandelaar. die alleen in de cabine zat brak 'n rib met inwendige kneuzingen en hij is naar het ziekenhuis te Wagemngen vervoerd De toestand van den man is niet levensgevaar lijk. De auto werd aan de zijkant bescha digd. CENTRALE RIJKSCOMMISSIE VOOR BOOMKWEEKERSCREDIET. Het heeft de aandacht der Centrale Rijks commissie voor Boomkweekerscrediet, geves tigd te Boskoop, getrokken, dat zeer weinig aanvragers een borg stellen voor de terugbe taling van 10 van het toe te kennen cre- diet. De commissie wil er met nadruk op wijzen, dat het ontbreken van een borgstel ling voor verscheidene aanvragers de moge lijkheid tot het verkrijgen van crediet ten zeerste vermindert. Dikwijls zal een waar schijnlijk onvermijdelijke afwijzing kunnen worden voorkomen door het stellen van een borg, omdat dan een crediet tot een hooger percentage van de overwaarde der activa kan worden verleend. ZEILJACHT IN NOOD BIJ ENKHUIZEN. Het zeiljacht „Smart", komende van Sta voren met bestemming Amsterdam, met aan boord zeven opvarenden, is door stormweer bij Enkhuizen van zijn anker geslagen en op een der leidammen van het Krabbegat ge worpen. De Urker motorbotter 228 ver leende assistentie, doch kreeg zelf daarbij eenige averij. De golven sloegen herhaalde lijk over het jacht dat ten slotte werd vlotge- bracht en te Enkhuizen is binnengesleept. PRIJZEN VARKENSVLEESCH. Mededeeling van de Varkenscenlrate. De Nederlandsche varkenscentrale maakt bekend dat Maandag a.s. de prijzen, welke door haar worden betaald voor het versche spek, afkomstig van varkens, geslacht na 19 Aug., als volgt zijn vastgesteld: a. Spek boven 28 K.G. per strook zonder wang 0.51 per K.G.; b. Spek van 24 24.9 K.G. per strook zonder wang 0.94 per K.G.; c. spek van 18—23.9 K.G. per strook zonder wang 0.47 per K.G.; d. spek van 1317.9 K.G. per strook zonder wanj 0.40; e. spek van 1012.9 K.G. per stroo zonder wang 0.35 per K.G.; f. spek van 59.9 K.G. per strook zonder wang 0.32 per K.G.; g. spek van 10—13 K.G. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 0.41 per K.G.; h. spek van 8-9 9 K.G per K.G. en zonder achterkinkel 0.38 per K.G.; i. spek van 5-7.9 K.G. idem idem 0.35. Uitkijken is noodig. Te Oudenbo9ch is Woensdagavond het 12- jarig zoontje van den landbouwer D., dat per fiets- het erf kwam afgereden, door een passeerenden auto overreden. In levensge vaarlijken toestand is de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen een huis gereden. Woensdagnacht is een auto tegen het hoek ïuis van dén kapper de Wrede te Heeren veen gerecfeti, met het gevolg, dat een gedeel te van den JJiuur naar beneden viel. \Ongeluk op het pont te Velsen. Bij het afrijden van een der stoomponten te Velsen van een vrachtauto van gebr. D. te Beverwijk, is een 13-jarige jongen, v. d. W. genaamd en wanende te Beverwijk, die op den auto geklommen was, bekneld geraakt tusschen den auto en het hekwerk van de lont. De knaap 5ep een gecompliceerde been )reuk op en moest naar het Roode Kruiszie- kenhuis te Beverwijk worden vervoerd. FRANSCHE OORLOGSBODEMS IN DE HOOFDSTAD. Gisteravond zijn in de Amsterdamsche haven aangekomen de drie Fransche torpedo booten „Meuse", „Vauquoins" en „Coucy" benevens de twee marine-motorschoeners „Le Bel Paul" en de „Etoile". De schepen heb ben ligging genomen aan den Steiger van de Holland Amerika Lijn. DE KONINGIN TE WOUBRUGGE. De koningin heeft dezer dagen vergezeld van prinses Juliana en klein gevolg, een be zoek gebracht aan Hoogmade, welke plaats ressorteert onder de gemeente Woubrugge. De koningin heeft daar een poos geschilderd en bracht de boederij van den landbouwer Van der Meer op het doek. Daarna onder hield zij zich eenige oogenblikken met ge noemden landbouwer. De prinses was inmiddels doorgereden naar het dorp, waar zij een roeibootje huur de en een roeitocht ondernam op de Wijde Aa en de Does. De prinses nam zelf de rie men ter hand. De bewoners in de omgeving bleken met het bezoek zeer vereerd en toen de hooge be zoekers het plaatsje verlieten, werden zij luidde toegejuicht. Op verschillende plaatsen langs den weg werd het Wilhelmus gezon gen. HET GOUD VAN DE "LUTINE". Gistermorgen is de sleepboot „Neptunus" met het geheele personeel uitgevaren naar het Lutineterrein. Door den Westenwind was het niet mogelijk om den tweeden cylinder op den toren te plaatsen. In den toren is een zeer belangrijk werk verricht, n.1. de groote zuigbuis is zoodanig verlengd, dat men de roestklomo waaronder zich het goud bevindt kan bereiken. DE TE HEERLEN GEARRESTEERDE SCHOENENDIEVEN. Bij huiszoeking ook nog gestolen sigaren en waschgoed gevonden. Naar aanleiding van de aanhouding van de beide mannen te Heerlen, die in het bezit waren van 90 paar schoenen, heeft de recherche in de woning van een der beide mannen een huiszoeking ge daan Hierbij werden niet minder dan 21 kisten sigaren gevonden, die in de sigarenfabriek van L. te Voerendaal waren gestolen. Ook werd een partij waschgoed, afkomstig van diefstal, ge vonden De tweeede persoon verklaar de. reeds veel sigaren over de grens hebben gesmokkeld. j, Hooibroei. Hedenmorgen om zes uur is vermoedelijk tengevolge van hooibroei brand ontstaan in rT boeiderij bewoond door den veehouder K. de Boer te Sta voren, in eigendom toebe- hooiende aan J. Zijp te Aerdenhout. brand greep zoo snel om zich been. dat geheele boerderij direct dn lichterlaaie stond De boerderij brandde geheel af. niets worden gered. Vannacht om ongeveer yier uur is tenge volge van hooibroei de groote boerderij, woond door den heer J. de Glee uit Gaast eigendom van mevr. Hepkema—Hoekstra Heerenveen; tot den grond toe afgebrand De bewoners moesten in nachtgewaad door de ramen vluchten om zich te redden. Bij he inslaan der ruiten liep een der personen lich te verwondingen op. De brandweer uit Hee renveen kon niets meer redden -en bepaalde zich ertoe de muren omver te halen en het hooi nat te houden, daar er veel gevaar voor uitbreiding bestond voor de naaste boerderij en. Het vee bleef gespaard, be en Deze week werd een oefening gehouden met de te de Koog gestationneerde reddings boot. De tocht slaagde uitstekend. De be langstelling vooral bij de pensiongasten was zeer groot. ZIJPE. De heer C. M. A. Driehuis, onderwijzer te 't Zand in deze gemeente, is te Haarlem geslaagd voor de hoofdakte. te KORTE .BERICHTEN. Woensdag was het zestig jaar geleden, dat de Generale Staf van het Nederlandsche Indische Leger werd opgericht, welk feest in Indië feestelijk herdacht is. In Victoria te Den Haag heeft heden de Nederlandsche bond -van credietgevers een vergadering gehouden, onder voorzitter schap van den heer J. fVennix. De Leeuwarder botternoteering bedroeg gister 0.64 per K.G. Aan de Kade te IJtnuiden is door onbe kende oorzaak een dekschuit, geladen met zand, gezonken. De zinkende schuit kwam gedeeltelijk terecht op het achterschip van de tjalk Dankbaarheid, waardoor dit vrij ern stige schade opliep. Te St. Oedenrode is een steenen voor werp opgegraven, dat volgens deskundigen een beitel zou zijn uit het steenen tijdperk. DE MOTIE. De motie, welke op gister in het Gulden Vlies gehouden vergadering is aangenomen men zie het uitvoerige verslag elders in dit nummer luidt als volgt: De Bond van op coöperatieven gTondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland, in vergadering bijeen op Donderdag 17 Augus tus 1933, gehoord de diverse toelichtingen, acht den toestand in het zuivelbedrijf onhoudbaar, waar de uitbetaling van den melkprijs reeds is gedaald tot 3 cent, acht het immo reel, dat nog steeds 2 melkprijzen worden gehandhaafd. oordeelt het een schande, dat op de melk- kaarten de theoretische toeslag moet worden vermeld, terwijl die in werkelijkheid veel lager is; acht de uitkeering van het potje van den crisis zuivel een noodzaak en geeft de regeering ernstig in overweging maatregelen te treffen waardoor de melkprijs tot produc tieprijs wordt verhoogd. BROEK OP LANGENDIJK. 'Woensdagavond 8 uur werd voor een groote sahare van belangstellenden en onder de vroolijke tonen van het plaat selijk muziekcorps het zwembad aan de Tocht in gebruik genomen van de on langs opgerichte zwemvereeniging. De voorzitter, de heer Jb. Balder, opende deze plechtigheid, dankte allen die hebben medegewerkt voor de tot standkoming van het bad, in het bijzon der het gemeentebeestuur, en memo reerde de interne aangelegenheden, waarin duidelijk naar voren kwam dat niets is gespaard om alles tot etn goed geheel te maken. Dat het bad in een behoefte voorziet, blijkt wel hieruit dat reeds 140 personen zich hebben opgegeven als lid. De heer Ooijevaar dankte voor de uit- noodiging aan het gemeentebestuur ge richt en wenschte de vereeniging in de toekomst alle goeds toe. Hierna werd een begin gemaakt met een wedstrijd in gecostumeerd zwemmen. Een prijs was beschikbaar gesteld voor dengene die het mooiste costuum had. Deze viel ten deel aan J. Borst, bestaande uit een zwem pcri Vervolgens werd nog een wedstrijd ge houden in het opduiken van bordjes, waar van de prijs ten deel viel aan A. Vroegop, zijnde een portefeuille. TEXEL. De perman feestcommissie te den Burg heeft besloten dit jaar geen volksfeest te or- ganiseeren en het volgend jaar reeds in 't begin van Augustus een feest op tou te zet ten. Tot heden werd steeds in September een feest gehouden, doch met oog op 't vreemde lingenverkeer, dat begin Aug. het grootsts is heeft men den datum vervroegd. Dit jaar wil de commissie echter een af standsrit voor rijwielen over Texel laten houden en hiervoor medailles beschikbaar stellen, 't voornemen bestaat om dezen rit te houden op 10 Sept.., of bij ongunstig weer op 17 Sept. a.s. Daar ligt hij goed uw sigaret; daar doen pijp of si gaar geen kwaad. Maarinhetbosch, op de droge heide, DOK NIET iN BOSCH OF HEI SCHAGERBRUG. In een daartoe gehouden vergadering van de afdeeling „Zijpe en Omstreken" van de Holl. Mij. van Landbouw is besloten, even als vorige jaren, alhier een landbouwten toonstelling te houden op Maandag van de a.s. kermis (11 Sept.). Aan deze tentoonstelling zal bovendien worden verbonden een floria-tentoonstelling uitgaande van de plaatselijke vereeniging „Algemeen Belang". Bij gunstig weer zal dus de kennis Maan dag zeer zeker een bezoek waard zijn. EEN BOER IN MOEILIJKEDEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan de 47-jarige landbouwer G den H. uit Dirksland, gedetineerd, wien ten- laste was gelegd valschheid in geschrifte en bedriegelijke bankbreuk. Verdachte zou op 15 Febrauri '32 in een door notaris Lodsluys opgemaakte koopacte voor den verkoop van een warenhuis door verdachte, als koopsom hebben doen opnemen 12.50, terwijl de werkelijke koopsom f 1500 zou hebben be dragen; op 5 April '32 zou hij in een koop actie als koopsom van grond hebben doen opnemen een bedrag van 6750, terwijl de werkelijke koopsom 7750 bedroeg. Ten slotte zou verdachte, die op 16 November 1932 in staat van faillissement verklaard was, een bedrag van 135 dat hij ontvangen had, niet aan den curator hebben afgedra gen. Verdachte gaf de feiten toe, doch beweer de. dat het bedrag dat boven de som in de koopacte vermeld, is betaald, gold voor de verbeteringen, die verdachte op het land heeft aangebracht als hekken en palen en een betonnen sluis. Verdachte gaf ook toe een bedrag te hebben ontvangen en dit voor het betalen van huishoudelijke schulden te heb ben gebruikt, aangezien verdachte in 8 weken geen inkomste had gehad. Notaris L. v. d. Sluys uit Dirksland, ver klaarde, dat het plaatselijk gebruik is dat als niet uitdrukkelijk anders is bepaald, onder bouwland in koopacten wordt verstaan de bouwgrond met de werken die ter verbete ring zijn aangebracht. Door het te laag op gaven van de koopsom was nadeel ontstaan, doordat er nu minder aan rechten betaald moest worden. Mr. W. J. G A. Nijgh, die curator is ge weest in verdachte's faillissement, verklaart, dat verdachte een bedrag van ongeveer 135 niet heeft afgedragen. Het O.M. achtte de drie feiten bewezen en van ernstigen aard. Voor de beide eerste fei ten eischte het O.M. ieder 2 maanden gevan genisstraf en voor het derde feit een gevange nisstraf van 1 maand. in de voorgaande jaren was ingekromD-„ verder achteruitgegaan. Een tabel ceeft overzicht van in- en uitvoer vanaf ïooo teressant is het daaruit enkele greoen t«Ti en hieruit blijkt, hoe geweldig onze n^0*11 veehouderij in een paar tientallen jaren k?" gegroeid is en wij van een invoerend lanH een uitvoerend land worden. 01 De cijfers geven aan duizend tonnen In 1900 bedroeg de invoer 6 tonnen, 'd* „u voer 2.5 ton; in 1906 bedroeg de invoer 9 nen, de uitvoer 8 ton. t0n' Tot 1906 dus steeds meer invoer dan voer. Vanaf 1906 veranderde echter de sit en is de invoer steeds kleiner geweest -- uitvoer (behalve een gering verschil 1919. Vanaf 1907 stijgt de uitvoer snel beloopt tot het jaar 1914 resp 8000 12000 ton, 15000 ton. 20000 ton, 20000 21000 ton, 23000 ton, 13000 ton iiTlou' Dat was dus de vóór-oorlogsperiode, hu vanaf 1906 begon te bloeien. Na den oorlog stegen de cijfers echter nou veel en veel hooger, was het hoogste exnor* cijfer vóór den oorlog 23000 ton, na denoor' log steeg het als volgt: 1919 12000 ton 1921 7000 ton, 1922 9000 ton, 1923 15000 bn 1924 36000 ton. ton> De sprong van 1923 op 1924 is dus zeer groot, doch de stijging ging steeds door In 1925 48000 ton, 1926 59000 ton i'<m 70000 ton. 1928 76000 ton, 1929 82000 tnl 1930 85000 ton, 1931 86000 ton. InrniB bedroeg de invoer in 1921 slechts 290 ton en verviel dus geheel in het niet bij den enor men export. De voornaamste afnemers waren Duitsch, land en Engeland, ook Argentinië nam een niet onbelangrijke hoeveelheid af en Frank rijk behoorde eveneens tot onze afnemers Aan versche eieren werd uitgevoerd 78000 ton ter waarde van 46 millioen 626 duizend guldens en aan koelhuiseieren werd uit» voerd 6500 ton. tg* Doordat Nederland een wettelijke controle op den uitvoer van eieren uitvaardigde kreeff men in verschillende streken van Duitech land meer vraag naar Nederlandsche eieren* In Engeland steeg de prijs aanvankelijk b* angrijk en kon het Nederlandsche ei met het Deensche goed concurreeren. Door de dalinr van de waarde van het Engelsche pond is de voorsprong echter teniet gedaan. De omzet van slachtkippen en jonge haan- tjes door exportvereenigingen en veilingen bleef naar verhouding gering. Het grootrie deel wordt aan huis opgekocht. De nrii7«» zijn sterk verminderd. De uitvoer van geslacht alsook van levend pluimvee nam toe. Deze export was voorna melijk gericht naar Duitschland, Engeland en België. De financieele resultaten van de pluimvee houderij waren iets minder gunstig dan in het voorafgaande jaar. Niettemin konden deze nog bevredigend genoemd worden. De prijs der producten ging wederom belangrijk achteruit, waartegenover echter een eveneens belangrijke daling der voederprijzen stond. Het prijsverloop der eieren is ook interes sant eens te bestudeeren. Onderstaande tabel geeft daarvan een overzicht over 1930 en 1931. Het betreft den prijs der eieren per 100 stuks. LIMMEN. 'De raad kwam Donderdagavond bij een. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Kuijs en Bakkum. Een verzoek van de afd. van het Witte Kruis om subsidie werd aangehouden tot de begrooting. Ged. Staten hebben goedgekeurd den grondaankoop (riet en water) van het r. k. kerkbestuur. Hierdoor zal de nieu we vuilnisbelt daar beslag -krijgen en wordt de ergernis in de buurt wegge nomen. De wijziging begrooting 1933 werd z. h. st. vastgesteld. Daarna kwam aan de orde wijziging bouwverordening. De voorzitter zeide dat het ontwerp vóór 20 Augustus behandeld moet wor den, anders stellen Ged. Staten de ver ordening vast. Voor het ontwerp is de goedkeuring gevraagd van de Ver. van Ned. Gemeenten en de vereeniging Volkshuisvesting. Ged. Staten benoemden een commis sie, medewerking verleenden burge meesters van kleine gemeenten, terwijl enkele architecten van naam hun goed keuring verleenden. Aan het ontwerp zullen we weinig kunnen veranderen Voor onze gemeente zijn geen ingrijpen de veranderingen aangebracht, de ma ten der woningen zijn niet veranderd Het ontwerp, dat 119 artikelen bevat, werd z. h. st. vastgesteld. Behandeld en opnieuw vastgesteld werd de rekening 1931. Aangeboden werd de rekening 1932 De ontvangsten en uitgaven op den ge wonen dienst waren resp. 64864.58 en 66318.49, nadeelig saldo 1453.61. Van den kapitaaldienst waren de ontvang' sten 3454.49, de uitgaven 1892.37, voordeelig saldo 1562.12. In de com missie van onderzoek werd den ge^eelen raad, behalve de wethouders, bei oemd. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. INTERESSANTE REGEERINGS- PUBLICATIES. Het verslag van den landbouw vermeldt omtrent de eieren, dat in 1931 de uitvoer nog gestegen is en jammer genoeg dat over 1933 deze cijfers geheel anders zullen luiden. Hoewel de uitvoer in 1931 in gewicht steeg was toch de depressie al goed merkbaar en was de waarde van den uitvoer ongeveer 9.5 millioen gulden lager dan in 1930, een ge volg van de daling der eierprijzen met onge veer 20 pCt De invoer van eieren, die reeds 1930 1931 Januari 7.51 6.55 Februari 6.88 6.25 Maart 5.17 4.95 April 5.16 4.20 Mei 5.30 4.07 Juni 5.08 4.27 Juli 5.98 4.38 Augustus 6.02 4.95 September 7.14 578 October 8.35 6.20 November 9.59 7.06 December 7.78 5.28 De gemiddelde uitvoerwaarde der eieren bedroeg in 1931 0.60 per K.G., in 1930 j cii ui j v.OD pei IVKJ. UC jJUjicu zijn dus wel sterk gedaald in een paar jaar tijds. De eendenhouderii breidde zich nog eenigzins uit op de Veluwe en wellicht op enkele plaatsen in de provincie Overijssel. In het centrum der eendenhouderij in Noord- Holland nam het aantal eenden af. In an dere streken van het land was eerder van inkrimping dan van uitbreiding der eenden houderij sprake. De voornaamste bedrijfs- eendenrassen zijn: Khaki Campbells. Witte Indische loopeenden, Spreeuwkopeenden en Reebonte Indische loopeenden. Wat het organisatiewezen in Nederland 'betreft is het interessant te vernemen hoe reusachtig groot de omzet is van het zg- standaardpluimveevoeder, dat onder controle van de Nederlandsche Federatie van Vereeni- gingen van Bedrijfspluimveehouders in den handel gebracht wordt. De omzet bedroeg M 1929 18 millioen K.G., in 1930 28 millioen K.G. en in 1931 38 millioen K.G. De productie aan pluimveeproducten droeg in 1928 de enorme som van 106 m»h* oen gulden, in 1930 112 millioen gulden en in 1931 103 millioen gulden, een leelij»* achteruitgang dus in enkele jaren. Deze cij fers zijn als volgt samengesteld in milhoc- nen guldens. 1923 1928 1930 Waarde aan eieren 66 106.6 102.6 slachtkippen 3.5 5 5 Uitv. levend pl.vee 0.4 4.4 69.9 116 1125 103-4 Het aantal hoenders bedroeg: ku'ken? 11.718.666 stuks, oudershoenders 12-91ö- stuks, eendenkuikens 15015 stuks, eenden 11.246 stuks. Wat de uitvoer betref gingen de volgende hoeveelheden *|PJ* naar de volgende landen: Duitschland 2.244.893 stuks. België 1.373.948 Frankrijk 216393 Zwitserland 115.706 Spanje 2 200 Italië 101.219 r;:fers Wat de eieren betreft waren de cij 1000 K G. ,nnnIf0 Naar Duitschland 52.687 x 1000 K-ü Engeland 22.117 Argentinië 1.633 België 550 *1 Hiermede ben ik aan het einae overzicht van het Verslag van den yafl en zullen onze lezers wel gezien oale hoeveel waarde dit rapport ook pluimveehouders is. ;i£N-&g28u

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10