DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gaat de Valera's zon onder? Mo. 194 Vrijdag 18 Augustus 1933 135e Jaargang Qnoeliiksch Oveczicht WAT ER GEBEURD IS. ,.A private fight" dus is thans in den Vrij staat aan den gang. En Engeland houdt er zich buiten. Tot heden is de strijd alleen ge voerd met mond en pen, maar alles schijnt gereed te zijn voor ernstigen broederstrijd, waarbij bloed dreigt te vloeien. De hoop op vermijding is alleen gelegen in weer een an dere iersche eigenaardigheid. Men zegt n.1. dat het klaarblijkelijk onvermijdelijke zich in dat land nimmer voordoet, maar daarente gen wel het onverwachte. De burgerstrijd is klaarblijkelijk onvermijdelijk; en daarom zal hij wellicht achterwege blijven. Het is te ho pen. !Bxtitenland Een aantal personen gearresteerd SPIONNENDIENST TE PARIJS ONTDEKT. Communistische organisatie. DE STAKING TE STRAATSBURG. Nog steeds geen oplossing. KERKERSTRAFFEN TEGEN DE NAZI'S. In Oostenrijk. HET NAZI-GEWROET IN OOSTENRIJK. Nadere bijzonderheden van de regeering. MAC DONALD TE LONDEN. Gerucht tegengesproken. tVal vandaag de aandacht trekt,,. GANDHI TOCH IN VOEDSEL- STAKING. De gestelde voorwaarden. Ernstige gevechten aan den N.W. grens. HET VERDRAG RUSLAND—ITALIË. Thans definitief. Niet-aanvalspad RomeMoskou. .w ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uixgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar ƒ2 iranco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos'^iro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De burgerstrijd in Ierland is waarschijnlijk onvermijdelijk. Het zou wat vlug zijn, uit de jongste po litieke gebeurtenissen in den Ierschen Vrij staat de slotsom te trekken, dat de zon van pe Valera ondergaat. Maar de gebeurtenis sen rechtvaardigen wel de vraag, die het op schrift is van dezen brief. Het ziet er naar uit, dat de Britsche economische maatrege len', genomen tegen het besluit van de regee ring in DuSlin om de land-annuiteiten niet te betalen, bezig zijn den Vrijstaat te verdee- len in twee hevig tegen elkaar gekante po litieke partijen. Die Britsche represailles moeten'worden gezien als de eerste en voor naamste oorzaak van de politieke verbitte ring, welke het Groene Eiland op het oogen- blik vaneen rijt. In zooverre is Engeland op nieuw de aanleiding voor de hachelijke wrij ving. Maar dit land heeft er rechtstreeks niet mee te maken. Dit is voor Ierland een private fight". Wij gebruiken de aangehaal de woorden, omdat ze zoo vaak zijn gebruikt om de Iersche geestesgesteldheid aan te ge ven. Van de Ieren wordt n.1. verondersteld, dat zij graag vechten en dat zij altijd bereid zijn, aan vechtpartijen mee te doen. „Is this a private right or can anybody join in'' heet de term te zijn, waarmede de Ier zich mengt in alle schermutselingen, welke hij op zijn weg kan ontmoeten. Wat er eigenlijk gebeurd is. Het is niet uitsluitend een zaak van ernstig verschil tusschen twee politieke partijen. Dat alleen zou zelfs in den Vrijstaat niet kunnen leiden tot burgerkrijg. Het bedenkelijke van den toestand is, dat op het voorbeeld van Duitschland strijdmachten achter de politie ke partijen staan, die zich niet zullen ontzien wanneer het oogenblik gunstig lijkt, de grondwettelijke basis, waarop de staat rust, te vernietigen. De partij van De Valera, die thans aan het bestuur is, heeft thans en «et gaat gewoonlijk zoo wanneer men ver- antwoordelijlt wordt voor het bestuur voorbeeldig respect voor de Constitutie, aar die Constitutie dienst kan doen voor IVv ig van den politieken vijand. Maar Valera ontleent feitelijk zijn macht en 11 (Pos'tie aan de meest onconstitutioneele "Kteiimg weike men zjcj1 denken j(an) n.1. jT l^sche Republikeinsche Leger, een tot tanden gewapende onwettige macht, van ker steun hij verzekerd kan zijn zoo lang J naar haar pijpen danst en in zijn be- i1_/s.rniaa,regelen streeft naar een onaf- IRa /i rePub'iek, een doel waarvoor de (Irish Republican Army) is opgericht vn waarvoor deze instelling zich wapent ye andere groote partij, die van oud-presi n Cosgrave, heeft geen leger achter zich, aar heult thans met de onlangs opgerichte a^ale Garde, een stichting van generaal ^'fy, °ok wel de Blauwe Hemden ge noemd. Cosgrave en zijn volgelingen voe'en hhkaan deze Blauwe Hemden en eoben daarvan getuigd. Presidrrt De Vaie- 3 °'e thans een dubbelzinnige rol speelt °or aan den eenen kant op te komen voor ,e Constitutie en aan den anderen kant met rastische anti-Engelsche maatregelen te -e- Proeven de geweldenaars van de l.R.A. te riend te houden, heeft in generaal O'Duffy n man van vlammend politiek geloof en e|te vastberadenheid tegenover zich. Het aantal volgelingen van O'Duffy neemt gestadig toe. Dat oók zijn legermacht .Ue Snog ongewapend heet te zijn onwettig A -»iaat vast. De leider heeft zelf openhartig *']n doel beleden. Dat doel is. het bestaande Parlementaire stelsel te vernietigen en het te vaJ1-8*?" (uiteraard na een interregnum an dictatuur, dat even lang kan duren als v van Mussoline) door beroeps- en bedrijfs- ertegenwoordiging, dus in den geest van nn? SphPoratieven staat, welke zich in Italië RpmWlf .t. De Blauwe Hemden zijn dus een ra' u Sc'stische organisatie. Ook De Vale- tretv uur heejt uiteraard sterk-fascistische ana ^et verschil tusschen de eene en de ndere opvatting is vooral, dat O'Duffy de w l n'asse 'n bescherming wil nemen, ter- '■i De Valera meer den man is van de be- zitsloozen, die uiteraard in aantal sterk over heerschen. O'Duffy krijgt meer en meer aan hangers onder de boeren en fabrikanten, on der de groote producenten dus, die het he vigst te lijden hebben van den economisch en oorlog met Engeland. Er zijn nu welgeteld drie legers in den Vrij staat: het officieele leger, dat de Iersche Gar de heet, de reeds genoemde l.R.A. en de Blau we Hemden van O'Duffy. Het eerstgenoem de is voor de regeering een macht van twij felachtige waarde. Het tweede blijft den pre sident steunen zoo lang hij een onverdroten republikeinsche politiek voert. Het derde is half-fascistisch in beginsel en heeft gezwo ren de regeering ten val te zullen brengen Onder deze omstandigheden is De Valera dus nagenoeg aan de genade van de revol verhelden van de l.R.A. overgeleverd. Toen de president dezer dagen een verbod op het bezit van wapenen uitvaardigde, bleek d gauw, dat het alleen gold voor de Blauwe Hemden, terwijl de tot de tanden gewapen de scharen van de l.R.A. met rust werden gelaten. Daaruit moet men concludeeren, dat De Valera met al zijn moed die ongere gelde troepen niet durft aanpakken. Hij on- dervint dat deze clandestiene formidabile macht, die hem in den bestuurszetel heeft geheschen, thans met haar afdreigingspoli- tiek hem in een uiterst scheeve positie plaats. Afgescheiden daarvan is ook De Valera in ander opzicht niet gerust over de I.R A. De godsdienst is in het spel gekomen. Een groot deel van de l.R.A. is openlijk communistisch en de meerderheid van de R.K. geestelijkheid heeft daarom tegen de l.R.A. stellig genomen Dit plaatst den president in ten lastig par ket, want hij is een trouw zoon van de Kerk De jongste ontwikkelingen der dingen. Over de jongste ontwikkeling der dingen is de lezer reeds grootendeels ingelicht. Gene raal O'Dufff en zijn Nationale Garde zou den, wat er ook zou gebeuren, den vorigen Zondag door de straten van Dublin gaan marcheeren om hulde te brengen bij de gri- ven in het Leinster Park aan de nagedach tenis van de drie Iersche helden en stichters van den Vrijstaat: Collins, Griffith en O' Eiiggins. Maar toen De Valera den optocht verbood, aanvaardde O'Duffy het verbod met opvallende gedweeheid. Het zou echter verkeerd zijn, deze toegeeflijke houding van den leider der Blauwe Hemden te beschou wen als een erkenning van zwakheid. Hij heeft verklaard, dat hij bij een plechtige gelegenheid als die van de herdenking der Iersche voormannen het gevaar van onlusten in Dublin, dat door de houding der regee ring was gerezen, wenschte vermijden Een dergelijke verklaring lijkt afdoende en ,!e ge dachte, waardoor ze werd ingegeven, is prij zenswaardig. De Valera's nadere verklaring van het verbod voor het houden van den op tocht is op zichzelf ook aannemelijk en lo gisch genoeg. De Nationale Garde, zoo on geveer heeft De Valera gezegd, heeft open lijk erkend, dat zij streeft naar de vernieti ging van het parlementaire stelsel. Het mili tair karakter van de instelling rechtvaardigt de opvatting, dat de leiders voornemens zijn om onder gunstige omstandigheden geweld in de plaats te stellen van de wet. Ondanks herhaalde waarschuwingen hebben zij hun volgelingen gelast, op de vooruenomen parade uniformen te dragen Onder deze omstandig heden zouden uit zulk een betooging ,ern- stige onlusten kunnen voortkomen. Het is de heilige plicht der regeering, zoo besloot De Valera, de rechten en vrijheden der bevol king te beschermen en zij is niet voornemens in dien plicht tekort te schieten. De vrees voor onlusten heeft dus beider diehouding voorgeschreven. Er moet bij wor .den opgemerkt, dat een regeering, die on.us- ten moet vreezen van een wreedzame pai ade van ongewapenden (want de Natioanle Gar de is niet ongewapend), ondernomen om eer te geven aan de nagedachtenis van in ier schen burgerstrijd gevallen Ieren, blijkbaat niet al te sterk staat in de oogen van de be volking. En dat is geen wonder. Een regee ring, welke, als die van De Valera, het be staan van een onwettige legermacht ais de l.R.A. duldt, kan niet beschouwd worden als een sterke regeering. De Valera heeft de betooging van de Nationale Garde onder - drukt. Een noodzakelijke complement is, dat hij ook de andere onwettige legerma-h. I R A.. die hem niet alleen steunt maar ook drijft, onderdrukt. Zoo 'ang hij niet a<?"j zal hij terecht wjrden besrncuwd ais werktuig in de handen van een - sche macht, die zich in het Reheiru doe gel- deu. Zoodra De Valera h *jt in een beschaafden staat a.ieen d- regeeri„2 gewapende troepen mag bezitten en «Hze stelling in practijk heeft toegebracht, zal hij hebben bewezen, dat hij werkelijk het gezag in zijn land vertegenwoordigt. Nieuwe verkiezingen verwacht. Volgens den gewoonlijk goed ingelichte correspondent te Dublin van de Daily He rald verwacht men dat men in Ierland zeer binnenkort nieuwe verkiezingen zal houden De Valera is van meening, dat het oogen blik zeer gunstig is, aangezien zijn tegen standers door de oprichting van de Blauw- hemden-organisatie van Generaal O'Duffy onderling verdeeld gaan. Zijn keuze zal dan zijn: Afschaffing van Senaat. Dit lichaam heeft onlangs geweigerd bezuinigingen op de politie begrooting goed te keuren, zoodat nu nieuwe belastingen noo- dig zijn, indien de regeering aan de wen- schen van den Senaat zou toegeven. HOOG BEZOEK AAN CONCENTRATIEKAMP. De vroegere groot-vorstin Maria van Rus land, die met de „Europa" in Duitschland is aangekomen, heeft met den Rijksstadhouder voor Oldenburg en Bremen, Roever, een be zoek gebracht aan het concentratiekamp te Mieier bij Bremen. De rijksstadhouder heeft na dit bezoek in een interview verklaafd, dat de vroegere grootvorstin een jaar geleden voor het laatst in Duitschland is geweest. Zij is gistermiddag doorgereisd naar Berlijn. GELUKSTELEGRAM VAN DEN AMBTENARENBOND. Aan den adjudant van Hitier. Naar aanleiding van het ernstige ongeluk dat groepsleider Brückner is overkomen, heeft de Duitsche ambtenarenbond Hitier het volgende telegram gezonden: „Mijn leider! De Duitsche ambtenaren hebben oprechte sympathie met den persoon lijken adjudant groepsleider Brückner in verband met het ongeluk dat dezen heeft ge troffen. Zij wenscht spoedig herstel, opdat pg. Brückner zoo spoedig mogelijk zijn ver antwoordelijken dienst zal kunnen hervatten Heil mijn leider! w.g. Hermann Neef, leider van de afdeeling ambtenaren der N.S.D.A P en leider van den Duitschen ambtenaren bond". Een telegram, dat luitenant Brückner, die thans in het Traumstein ziekenhuis ligt, heeft ontvangen, luidt: Zendt met hartelijk ste gelukwenschen (dit slaat op een bloem stuk) namens de Duitsche ambtenaren. Heil Hitler, w.g. Hermann Neef, leider der af deeling ambtenaren van de N.S.D.A.P. en leider van den Duitschen ambtenarenbond". HET A.S. N.S.D.A.P. CONGRES. Te Neurenberg. De organisatieleiding van den Rijkspartij dag meldt volgens de N.S.K.: Woensdag 16 Aug. zijn de kwartiercommando's der 32 gouwleidingen te Neurenberg aangeko men, waar zij door Rijksinspecteur Schmeer werden geïnstalleerd. Zij hebben direct hun kwartieren betrokken en zij zullen er voor zorgen, dat deze in orde zullen zijn voor de aankomst der deelnemers. De uitgifte van het officieele congres-insigne zal na aan komst te Neurenberg geschieden. De kaarten voor het vuurwerk van 2 September zijn eveneens verdeeld. SPRINGSTOFFENDEPOT ONTDEKT. Bij communisten te Stettin. Gisteravond is ten huize van den commu nist Wolkner in Stettin een springstoffen- depot ontdekt. Er was een groote voorraad opgeslagen, die voldoende zou zijn geweesi om de geheele straat in puin te leggen. Ver scheidene arrestaties hebben in verband hier mede plaats gevonden. De springstoffen waren in de kelder ingemetseld. IN HET HITLER-RIJK. Huiszoekino'en bij Marxisten. Volgens een mededeeling van de persaf- deeling van het politiepresidium werden Woensdag te Beuthen vier vooraanstaande vroegere sociaal democraten, o w. de vroe gere wethouder Trappe op grond der veror dening tot bescherming van Volk en staat gearresteerd. BRANDSTICHTING? Het dorpje Neuenkercher, dat 600 zielen telt en gelegen is in het Birkenfelder Land bij Tuerkismuehle, was Zaterdag j.1. reeds door een groote brand geteisterd, waardoor 5 boerenhofsteden in de asch werden gelegd. In den nacht op Donderdag brak wederom een groote brand uit. Ook thans kon zoo goed als niets gered worden. De materieele schade bedraagt bijna 200.000 gulden. De autoritei ten zijn van meening, dat het hier geen toe val betreft, doch dat brandstichting in het spel moet zijn. In verband hiermede heeft men reeds een aantal personen gearresteerd. Een onschadelijk binnenbrandje heeft de Parijsche politie op het spoor gebracht van een communistische spionnage-organisatie, w Iker leider in Frankrijk, de bewoner van de kamer, waar het brandje woedde, een zekere Duquennoi is, die bij de brand zoo hevige brandwonden heeft bekomen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Tijdens het blusschingswerk had de brand weer meubels, boeken en andere papieren uit het venster op straat geworpen. Een agent van politie, die ter bewaking bij deze voor werpen was opgebeld, nam uit de stapel papieren eenige bladen, teneinde met de lec tuur daarvan zich den tiid te korten Tot zijn verbazing stelde hij vast, dat iet hier gehei me aanteekeningen van het Fransche leger betrof, die allen bedrukt waren met het woord „Geheim" of „Vertrouwelijk". Hij waarschuwde onmiddellijk zijn superieuren, die een nauwkeurig onderzoek instelden. Hierbij bleek, dat et bier hoofdzakelijk com munistisch proragandamateraal betrof be treffende de actie in Frankrijk, Duitschland en de koloniën, benevens geheime documenten over de organisatie van de luchtafweer en de activiteit der Fransche ^ontraspionnage. Met het oog op zijn toestand was een verhoor van Duqennoi nog niet mogelijk. De staking der bouwarbeiders te Straats burg duurt nog steeds voort. De werkgevers hebben een loonregeling volgens den ouder dom voorgesteld, terwijl de arbeiders een uniform toegepaste loonsverhooging van minstens 25 centimes per uur eischen. Inmid dels hebben de arbeiders te Colmar eveneens besloten zich bij de staking aan te sluiten. In het proces tegen de zeven nationaal- socialisten, die beschuldigd waren van een bomaanslag op het café productenbeurs te Weenen, werd vonnis gewezen. Van de be schuldigden zijn vier tot zware kerkerstraffen veroordeeld, met iedere drie maanden een vastendag. De kerkerstraffen variëeren van 3 maanden tot twee jaren. De preventieve hechtenis wordt in mindering gebracht. Drie der beschuldigden zijn vrijgesproken. Hoezeer het Woensdag door den minister raad genomen besluit inzake inbeslagneming van de vermogens van verboden partijen het door het onttrekken der middelen aan verbo den partijen onmogelijk kan maken politiek actief te zijn blijkt uit een commentaar, dat de semi-offiëe'e Politi«che Korrespondenz publiceeert. Hieruit blijkt, dat onder vermo gen, wanneer het partijvermogens in engeren zin betreft, ook moeten worden verstaan dee- len van vermogens. Bovendien is voor in be slagneming en daarop volgend verbeurd ver klaren het feit voldoende, dat het hier vermo gens of dee'en van vermogens der verboden partij betreft. Er behoeft niet eerst bewezen te worden, dat dit vermogen benut is tot een gebruik, dat in strijd is met bestaande ver boden. Beroep tegen in beslag neming is mo gelijk, maar heeft geen uitstellend effect Be roep kan worden aangeteekend door personen onder wier berusting het in beslag genomene zich bevond en door derden die rechten kun nen doen gelden op het in beslag genomene. Dit recht wordt .chter in zooverre beperkt, dat bij een samenvallen van in beslagneming en privaatrechteli'ke executie de publiekrech- teliike in beslag neming voorrang heeft. Wat de besluiten betreffende het vervallen van het staatsburgerschap betreft, het „Oes- terreichische Abendblatt" schrijft, dat hier voor ongeveer 7000 personen in aanmerking komen. Het blad publiceert een lijst van lei dende nationaal-socialistische persoonlijk heden in Oostenrijk, die zich in het buiten land bevinden en die in Oostenrijk grond be zitten, dat de overheid in beslao- zou kunnen nemen. O.a. worden genoemd de voormalige landsleider der NSDAP, Proksch, die bij Linz een boerenhuis bezit, de vroegere gouw leider van Opper-Oostenriik. Bolek. die even eens een stuk grond bezit bij Linz en de SA- Obergriipnenfuhrer Resehny, die een villa in Linz heeft. Minister president Mac Donald heeft bij aankomst te Londen direct het gerucht te gengesproken, dat hij dit jaar nog een bezoek aan Washington zal brengen. De premier heeft den permanenten onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Sir Robert van Sittart, en onderstaatssecre taris Eden ontvangen. Bij deze gelegenheid De gebeurtenissen in Ierland (Dag. Overzicht). Werkloosheidsvermindering in Amerika. (Buitenland). Gandhi tóch in voedselstaklng. (Buitenland). Bij het werken fn een sluisput te Hansweert is een arbeider be dwelmd geraakt en tengevolge daar van overleden. (Binnenland). Roosevelt's plan, om met een Amerikaansch luchteskader een contrabezoek aan Italië te brengen (Luchtvaart). Springstoffendepöt ontdekt te Stetttin bij een communist. (Buiten land). (Zie verder eventueele laatste be richten). werd gesproken over de nieuwe Duitsche de. viezenverordening voor buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen den stand der Engelsch-Russische onderhandelingen en der toestand in Irak. Gisteren is komen vast te staan, dat Gandhi zijn voedselstaking niet heeft beëindigd. Veel eer zou hij de door de Indische regeering ge stelde voorwaarden op het laatste oogenblik van de hand hebben gewezen, toen hij Woens dagavond weer een maaltijd zou gaan ge bruiken. De onderstelling, dat hij de voedsel staking heeft afgebroken, is geopperd aange zien Gandhi volkomen van de buitenwereld is afgesloten, terwijl de mededeeling der In dische regeering verkeerd zou zijn begrepen. Alle bladen hebben gemeld, dat Gandhi de Indische voorwaarden heeft aangenomen. De Indische regeering heeft gisteren inzake Gandhi in voortdurend contact met t onden gestaan, terwijl de gouverneur van Bombay een urgente bespreking heeft gevoerd met den Indrschen minister van Binnenlandsche Zaken. In een communiqué der Indische regeering wordt medegedeeld, dat Gandhi de volgende voorwaarden zijn gesteld: 1. Het ontvangen van alle bladen, doch het verbod persinterviews te neven 2. Ontvangst van slecnts twee bezoeken per dag; 3. Bijdragen en aanwijzingen aan het blad der Indische paria's Harijan mogen niet worden gegeven. Ten slotte wordt bevestigd, dat Gandhi dit aanbod heeft geweigerd en zijn voedsel staking is begonnen. Gisteren is het ten Noorden van Katsai in ae N -Weste'ijke grensprovincie van Indië tot bloedige botsingen gekomen tusschen Brit sche troepen en vijandige stammen. De in- heemsche opstandelingen hebben voor de eerste maal gebruik gemaakt van een machine geweer, hetgeen bij de Britsche troepen groot opzien baarde. De Engelsehen lieten de stammen door een vliegtuigeskader bombardeeren terwijl zij gebruik maakten van artillerie. Na een lang durig gevecht is het gelukt de opstandelingen die ernstige verliezen leden, te onderwerpen Volgens een officieele mededeeling hebben de onderhandelingen over een verdrag van politieken aard, die tusschen Italië en de Sovjet Unie zijn gevoerd een gunstig verloop gehad. Waarschijnlijk zal aan het eind van deze maand de onderteekening van dit ver drag plaats hebben. Het betreft hier de in Mei j.1. door de reis van den Russischen ambassadeur te Rome Potemkin naar Genève en Moskou ingeleide onderhandelingen, die nadien eenigen tijd ge staakt zijn, doch die daarna weer zijn her vat. De Berliner Boersenzeitung meldt uit Mos kou: De Russische ambassadeur te Rome heeft van zijn regeering volmachten ontvan gen onderhandelingen te voeren tot sluiting van een niet-aanvalspact, zoomede voor de parafeering van dit verdrag tusschen Italië en Sovjet-Rusland. Het verdrag zal, naar in welingelichte kringen verluidt, zeven punten betreffen en zal reeds in de eerstvolgende dagen worden onderteekend Het feit, dat de ambassadeur volmacht heeft gekregen tot teekenen, schijnt te bevestigen, dat Volkscommissaris Litwinov, die thans in Frankrijk een kuur doet, niet, zooals oorspronkelijk werd ondersteld, naar Rome zal gaan om de overeenkomst te teeke nen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1