Alkmaarsche Courant. In het paleis van den koning Jladiotüetms JxuilletQn £attd en JuiMouw Honderd fl/l en dertigste Jaargang. VRIJDAG 18 AUGUSTUS De crisistoestand in het zuivelbedrijf. Uo. 194 1933 Zaterdag 19 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). gGramofoonplaten. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. j)e Notenkrakers o.l.v. D. Wins; Tummers, conferencier; Cor Steyn, orgel. 12.— VARA- Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot en gramo foonplaten. 2 Gramofoonplaten. 2 30 Zang door C. Brenner, mezzo sopraan m. m. ff, J. Kickhefer, piano. 2.45 Esperanto- «raatje door G. J Degenkamp. 3.Vervolg zang en piano. 3.10 De Flierefluiters o.l.v. p Forest. 3 40 Literaire causerie A. M. de ijong. 4.— Vervolg Flierefluiters. 4.30 Gra- jnofoonmuziek. 5.30 Amsterd. Orkestver. o.l.v. Fr. van Diepenbeek. 6.Zang door S. f riedmann. 6.15 Vervolg orkestconcert. 6.45 Vervolg zangvoordracht. 7.Vervolg or- testconcert. 7.30 A. Hartman: Het West- jand. 8.— Bonte avond, m. m. v. het VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot, De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest. L. Aramesco, tenor. E. iBusch, zang; Cor Steyn, accordeon; L. Sjou werman, fluit; K. van Dijk, sousafoon; J. Vogel, piano en J. Sternheim, declamatie, p l5 Vaz Dias, VARA-Varia. 9.30 Orgelspel IJoh. Jong. 1045 Vervolg Bonte Avond. 11—12.Gramofoonplaten. huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. p 15 en 10.— Gramofoonplaten. 11.30 Codsd. halfuur. 12.15—1.45 Sextetconcert en gramofoonplaten. 2.Voor de jeugd. 230 Kinderuur. 4.Orkestconcert en gra mofoonplaten. 6.20 Causerie. 6.40 Orkest concert. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Gevarieerd avondprogramma. 11.15— 12.-r- Gramofoonplaten. Ca. 8.30 en 10.30 Vaz Dias Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 12.20 De Stafmuziek van het 11de Reg. Huzaren o.l.v. Stenning 105 Gramofoonmuziek. 1.35 Het Commodore Grand orkest o.l.v. Muscant. 2.05 Reportage Motorrennen. 3.05 Gramofoonplaten. 3.50 iNorthern Studio-orkest o.l.v. Bridge. 4.50 Reportage motorrennen. 5.35 Kinderuur. '6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezo. 7.25 BBC-orkest o.l.v. E. Clark, m. m. v. pianosolist. 8 20 Gramofoon platen. 8.45 Gevariëerd programma. 10 Berichten. 10.20 Lezing. 10.25 Gramofoon platen. 10.50—12 20 Dansmuziek door Har- iy Roy en zijn band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12 20 en 7.30 Gramofoonplaten. 8.20 „Rigoletto", opera van Verdi. Y,alundborg, 1153 M. 12.202.20 Con cert uit Rest Wivex". 2.503.20 Gramo foonplaten. 3.50— 5.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 8.20 Oude Duitsche muziek door het Omroeporkest. 9.— Louis Preii's orkest. 10.55 Dansmuziek door L. Preii's Radio- (jpnsorkest. 11.40 Moderne Deensche liedjes. 12 12 50 Vervolg dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6 25 Gramofoonpl. 7 25 Concert uit Bad Oeynhausen. 8 25 en 11 50 Gramofoonplaten. 12.20 Populair con cert. 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 2.50 Gra mofoonplaten. 4 10 Koorconcert. 5.20 Zang voordracht. 6.20 Weragkleinorkest o.l.v Eysoldt. 8.25 Vrooliik avondprogramma. 10.50 Gramofoonplaten. 11.2012 20 Dans muziek uit Stuttgart. Rome, 441 M. 8.35 Gramofoonplaten. 9.05 Zang door Elisa Capolino. sopraan. 9.20 „Le vie del Signore", comedy van A. Do naudv. 9 40 Orkestconcert Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot, m m. v. solisten 1 30 Symphonieconcert o.l.v Kumps. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Omroeplcleinorkest o.l.v Leemans. 735 Gramofoonplaten. 8.20 Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans 9.20 Beiaard concert uit Gent. 10.30—12.20 Dansmuziek uit Blankenberghe. 508 M.: 12.20 Svmpho nieconcert o.l.v. Kumps, m. m. v. bariton 1.30 Omroeporkest o.l.v. Walpot m. m. v solisten, fi.35 Pianorecital. 7.05 Gramofoon P^ten. 820 Symphonieconcert o.l.v. Kumps 9 20 Concert uit Ostende, ca. 10.2012.20 Dansmuziek uit Ostende. Zeesen, 1635 M. (DeutschlandsenderV 8.25 „Hie guet Brandenburg allewege» vanëerd programma, m. m. v. het Berl' Om roeporkest o.l.v. H. Frickhoeffer en H* St^" ner. 10.20 en 11.05 Berichten. 1120 Ln„r' tage van de Atletiekwedstrijd Duitschland -Engeland. 11.35—12.50 Dansmuztek J. Thomson en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 19 Augustus. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.35—24 Lijn 4: Langenberg 10.50—16.20, Zeesen Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W. H. C. B. Dolores keek haar zuster plotseling aan, ^ant er klonk iets onnatuurlijks in haar laatsten zin. -Dat kan ik nog niet zeggen," antwoord- zij. „ik weet immers niet wat er kan ge beuren en waar ik hem het eerst zal zien. „Je zult hem aanstonds door het raam kun- ben zien. Ik hoor de lijfwacht al aantreden om hem tegemoet te gaan en jij jij zult hem dan van hieruit kunnen zien."_ Plotseling hield Inez op, alsof er iets was, 9at haar deed stikken. Zij wendde haar hoofd terzijde als om beter te kunnen luiste ren, want zij zat met haar rug naar het licht gekeerd. „Ik zal je alles vertellen wat ik zie", zei Mar ie Dolores, „zoodat het bijna net zat 2lJn, of jij hem ook ziet." „Bijna Inez sprak slechts dit eene woord, en toen SWeeg zij plotseling, terwijl zij van haar stoel opstond. In de haar bekende kamer be loog zij zich met even groote zekerheid als- i zij kon zien. Zij liep naar het venster en u«erde; Dolores ging naast haar staan. „Wat heb je, Inez?" vroeg zij. „Wat heeft 1* gehinderd? Zeg 't mij toch!" „Niets," antwoordde het blinde meisje, eusch niet. Ik dacht hoe eenzaam het °°r mij zal wezen als jij en hij eens ge- ouwd zullen zijn en als men mij naar een Noodtoestand onder de boeren. Ernstige ontstemming over de Crisis Zuivel Centrale. Ten slotte een kalm eiade Op initiatief van een twintig zuivelfa brieken uit de omgeving van Hoorn werd gistermiddag in het Gulden Vies alhier een vrij druk bezochte algemeene vergadering gehouden van den Bond van op Coöperatieven Grondslag werkende Zuivelfabrieken. De voorzitter, de heer H. K. Koster, deelde in zijn openingswoord mede, .dat d© directe aanleiding voor de vergade- ring was een schrijven van de fabriek Eureka te Binnenwijzend die het nood zakelijk oordeelde, dat het bestuur met de leden eens van gedachten wisselde over den algemeenen toestand van het zuivelbedrijf. Het bestuur wilde voor komen, dat ongeorganiseerd wordt op getrokken tegen de werking van de Crisis Zuivelwet, aangezien de kans be stond, dat het besttuur daarna de leden niet meer in de hand had. Met het oog op de kermis in Hoorn was de vergade ring in Alkmaar belegd. Op de plaatsen van vermaak verschijnen niet minder personen dan vroeger. Dit wijst ook op een verkeerden toestand. De menschen die voor hun genoegen geld kunnen uit geven zijn zeker niet de boeren. De toe stand in de zuivelbedrijven is zeker slechter dan ooit te voren. Spreker was bereid inlichtingen te geven doch meen de goed te doen eerst 't woord te verlee- nen aan hen, die om het beleggen van de vergadering hadden gevraagd. De heer De Boer, Binnenwijzend, her innerde aan het spreekwoord, die kakelt moet een ei leggen. In antwoord op den brief, waarin om de vergadering werd verzocht schreef het bestuur, dat ver wacht werd, dat spr. het eerst het woord zou voeren; bij hem zat dit niet voor. Een 20-tal fabrieken had besproken een vergadering te beleggen, doch spr. vond dat niet juist en oordeelde het beter aan den Bond mede te deelen, wat er in de omgeving van Hoorn broeide. Om die redenen verzocht hij het bestuur een vergadering te houden. Velen hadden gehoopt, dat de Bond eerder een verga dering zou hebben uitgeschreven en haden het nog beter geoordeeld, dat er een vergadering was belegd voor alle fabrieken in Noordholland. De gedachten van de boeren gaan uit naar het Fran sche potje van 8 millioen gulden; de mi nister heeft beloofd het te zullen uitdee- len. Nu krijgen wij een millioen en dat is gelijk aan een druppel in het IJsel- meer. Toch is de 8 millioen door de pro ducenten opgebracht; de Kamer van Koophandel te Hoorn, hoewel jij de boe ren niet sympathiek, heeft, evenals die van Alkmaar, een warm hart voor de boeren en daarom aan den minister ver zocht om aan de leveranciers van het Fransche melkproduct het potje uit te deelen. De minister heeft geantwoord dat het nog eens zou worden overwogen. Spr. oordeelde het beter het geld aan de boeren uit te deelen, dan het te bestem men voor reclame, nu overal tolmuren worden opgetrokken; bovendien zorgt ook de kaashandel voor reclame. Mis schien wordt de 8 millioen wel gebruikt klooster of naar ons oude, akelige huis in Valladolid zal zenden." Even kleurde een blosje haar bleeke wangen, en toen zij dit voelde, wendde zi zich van Dolores af, want zij sprak niet de waarheid, althans niet de volle. „Ik zal je niet laten gaan!" antwoorde Dolores, een arm om haar zuster middel slaande. „Nooit zal men jou van mij afne men; en als wij over vele jaren getrouwd zijn, zal je altijd bij ons blijven en ik zal voor je blijven zorgen, zooals ik het altijd heb gedaan." Inez zuchtte en drukte haar voorhoofd en blinde oogen tegen het koude vensterglas, zich bijna losmakende uit Dolores' arm. Beneden hoorde men het zware gedreun van voetsappen. De compagnieën der lijf garde namen haar plaatsen op het ruime plein in. De krijgslieden in hun gesmeed sta len kurassen en met hun helmen op het hoofd, droegen hun met kwasten versierde hellebaarden over den schouder. Een offi cier gaf korte commando's. Een zware mist, veroorzaakt door een plotseling opgekomen koude, maakte het vensterglas ondoorzich tig- „Kan je iets zien?" vroeg Inez opeens met zachte stem. „Ik meen in de verte trompetten te hooren." „Ik kan door den mist niets zien. Hoor je de trompetten duidelijk?" „Ik geloof 't wel. Ja ik hoor ze nu heel duidelijk." Zij hield op. „Hij komt, voeg zij er binnensmonds aan toe. Dolores luisterde, maar beschikte niet het bijna bovennatuurlijke §eho?r ^enr bH de, en kon niets anders onderscheiden dan het marcheeren van den troep onregelmatige ademhaling van baar naast hhar, die telkens haar adem 'nh.e-d om het heel zwakke, van verre komende ge- voor de inkrimping van den veestapel, doch dit zou een ongerijmdheid zijn. Spr. betoogde voorts, dat de uitkomsten van den melktoeslag niet schitterend zijn. Binenwijzend ontving 4630 en moest 3960 terug betalen. Wij zijn nu niet ver af van 3 cent per liter. Waarom krij gen wij geen rekening en verantwoor ding van hetgeen gebeurt. Spr. was overtuigd dat er een zeer ruim gebruik gemaakt wordt van de geboden gelegen heid om zelf boter te maken; het gevolg daarvan is, minder melk aan de fabriek en minder geld voor exploitatie en ont slag van arbeiders. De boeren willen boter zonder daarvoor het merk te moe ten betalen en zonder te moeten karnen. Nu duizelen ze van de cijfers. Ook daarom wenschen de boeren een nieuwe regeling. Wanneer de boter goedkooper beschikbaar wordt gesteld, zal het ge bruik stijgen; nu werkt men het ge bruik van melange in de hand, om den margarinefabrikant te steunen, doch die hebben den laatsten tijd nogal hoo- ge dividenden uitbetaald. De geheele regeling stemt de veehouders tot onte vredenheid. Wij wenschen meer licht, omdat wij niet weten, waar we heen moeten. Spr. uitte den wensch, dat de inlichtingen meer geld in het laadje zullen brengen. Voor melk van 3 ct. per L. kan geen pacht betaald worden. Die 3 ct. zijn al noodig voor levensonder houd, arbeidsloon en sociale lasten. Is het niet mogelijk, dat de Regeering die sociale lasten voor haar rekening neemt? Wat komt er, aldus spr., bij de zen toestand van een huurder terecht. Velen hebben kinderen op hun boerderij en ze lijden met elkander armoede. De 8 millioen moet verdeeld worden onder de belanghebbenden. Meer toezicht van belanghebbenden op de inkomsten en uitgaven van de C. Z. C. is noodig. Het moet in de richting gestuurd worden, dat de melkleveranciers een prijs van 5 k 6 ct. voor de melk krijgen. De voorzitter zeide gaarne inlichtin gen op de vragen te zullen geven. Wan neer daaruit blijkt, dat spr. de Regee- ringsmaatregelen verdedigt, moet men daaruit n\et concludeeren, dat hij over het bereikte tevreden is. De zaken die nen echter zuiver te worden gesteld en spr. is van oordeel, dat door de Regee- ringsmaatregelen de toestand voor de boeren op het oogenblik minder slecht is, dan ze zou zijn, wanneer de maat regelen niet genomen waren. De 8 millioen. van het Fransche potje wil spr. even recht zetten. Er is een crisis-zuivelcentrale en een crisis-zuivelbureau. Dit zijn twee verschillende instellin gen. Het bureau is een instelling van de organisatie en ingesteld door de F. N. Z de vereenigde melkindustrieen en door den Bond van kaasproducenten. Deze drie hebben op verzoek van den minis ter het Crisiszuivelbureau opgericht en die nemen de maatregelen voor den uit voer uit Nederland, noodig door de in het buitenland getroffen maatrege'en. Dit is begonnen met den uitvoer van de kaas in Frankrijk, toen Frankrijk den eisch stelde ,dat alleen zij die vroeger invoerden dit zouden blijven doen en hun waren moesten leveren aan de oude adressen en het kwantum stelde op een percentage van het vroeger ingevoerde. De Nederlandsche regeering moest toen een instituut hebben, om te zorgen dat de zaak op die manier verliep. Door de contingenteering steeg de prijs voor de kaas in Frankrijk. De fabrieken, die niet over een contingenteeringsplan beschik ten, ontvingen minder en oordeelden dit dus geen goede regeling, aangezien daardoor ook de losse fabrieken zich tot andere wendden. De kaasprijzen werden wel beinvloed door den Franschen prijs, maar aangezien de helft van den aan voer voor andere landen bestemd was, bepaalde die helft in hoofdzaak de kaas- prijzen en kwamen de handelaren in de gelegenheid een te groot winstmarge te maken voor de kaas in Frankrijk Het C. Z. B heeft daarom een heffing inge steld; de minister heeft voorgeschre ven dat wie het Fransche invoerrecht had, het zou behouden, doch dat aan het C. Z B. 70 tot 100 procent verschul digd waren van de extra-winst. luid op te vangen. „Doe het raam open," zei Inez een beet je ongeduldig. „Ik weet zeker dat ik trompet ten hoor." Haar teere vingers zochten met een soort koortsachtige haast naar de grendels. Dolo res kwam haar te hulp en opende het raam. Een triomfmarsch van klaroenen klonk van uit de nat geregende stad. Dolores schrok, maar haar gezicht klaarde op, terwijl haar frissche lippen zich een weinig openden, als om de klanken tegelijk met de winterachtige lucht in zich op te nemen. Inez werd wat bleeker en hield zich stevig vast aan den rand van het vensterkozijn; geen der beide meisjes voelde iets van de kou. Dolores hield haar stralende grijze oogen wijd open, ter wijl zij tuurde naar het punt, waar de laan uit de stad uitkwam op het paleis, maar Inez wendde eenigszins voorover gebogen haar oor naar dezelfde richting, opdat haar geen enkele toon van de muziek zou ontgaan die haar verkondigde dat Don Jan van Oostenrijk gezond en wel terugkeerde van zijn langdurigen veldtocht in het Zuiden. Langzaam kwam de muziek nader, de eene melodie na de andere, telkens duidelijker en luider en vol blijdschap. Beneden gaven de bereden officieren bevelen, wisselden enkele zinnen, gingen in korten galop naar hun plaatsen, om een oogenblik later weer terug te komen, ten einde nog iets te regelen. Hun prachtige, met goud ingelegde borstharnas sen en de rijk bestikte schabrakken maakten den indruk van groote juweelen, die zich her- en derwaarts in den inmiddels lichter geworden mist bewogen, terwijl de donker- rood-en-gele uniformen der lijfwacht, alsof het breede gekleurde banden waren, langs drie zijden van het plein opgesteld waren Dolores kort haar vader zien, die het bevel er over voerde en bij wien de officieren zich Heel moeilijk was het de in Frankrijk gemaakte kaasprijzen te weten te komen, doch op het oogenblik is het zoo, dat degene die exporteert naar Frankrijk, moet overleggen een prijs van in- en verkoop en die prijs verschilt bij den eenen handelaar soms 50 proc. met den handel. Een accountantsonderzoek bij verschillende handelaren moet de zeker heid geven, dat deze voorschriften door den handel worden nagekomen. Het op deze wijze verkregen geld is het z.g. Fransche potje, dat bij het C. Z. B. berust. Niet alleen de kaas naar Frankrijk wordt op die manier belast; ook met de boter, kaas en melkproduc ten naar Duitschland en Engeland ge schiedt dit. In sommige gevallen echter kan de heffing ook nul zijn. Dezen zomer was dit herhaaldelijk bij de boter het geval. Toen het Fransche potje een millioen bedroeg, bleek het uiterst moei lijk daarvoor een billijke verdeeling te vinden. Aan wie kwam het geld toe? Aan de fabrieken die niet geprofiteerd hadden van den uitvoer naar Frankrijk? Kwam het toe aan fabrieken, die zich nooit met den Franschen handel Wadden bezig gehouden, zooals Friesland? Als dagelijksch bestuur van de F. N. Z. heb ben wij gemeend waar het potje ge vormd werd voor algemeene doeleinden ter bevordering van den landbouw (dit was 1 Yt jaar geleden, toen de toestand nog niet zoo nijpend was en verwacht werd, dat de toestand zich gunstig zou ontwikkelen) dat het geld gebruikt moest worden om voor de zuivelfabrie ken nieuw afzetgebied te zoeken. De mi nister was daarvoor niet te vinden; die wilde en wil nog een stichting, waar van de rente ten goede komt aan de boeren. Wij meenden, dat het tijdstip om reserve te vormen al zeer ongeluk kig was gekozen en hebben daarom her haaldelijk geprotesteerd tegen deze be schikking van den minister. Nu heeft het C. Z. B. de beschikking over ruim 2 millioen en nu meenen wij, dat er een uitkeering aan de boeren moet komen en dit vooral omdat de toestand zich in ongunstigen zin gewijzigd heeft en het bedrag zooveel grooter is geworden. Vandaar, dat in het C. Z. B. het besluit is genomen van de 2 millioen een mil lioen beschikbaar te stellen voor de boeren; het andere millioen eischt de mi nister op. Het eene millioen is voor 650.000 gevormd; van de kaas en de rest van de boter en gecondenseerde melk. Het bureau gaat door met de heffing en het is niet onmogelijk dat er nog een millioen verkregen wordt. Waar het niet mogelijk is* om aan te geven, waar het vandaan komt, is op het oogenblik de verdeeling nog een punt van over weging. Ook is het nog een vraag, of het ver deeld zal worden volgens de koeien of volgens het aantal geleverde liters melk. Wij zullen daarover hier niet discussi eeren, omdat het reeds moeilijk is, om daarvoor in een klein college een op lossing te vinden. De Crisis Zuivelcentrale. Daarin hebben zitting personen uit verschillende organisaties, door ver schillende vereenigingen aangewezen. Voor de Noordholl. zuivelbereiding heeft daarin zitting de heer Kuiper als ver tegenwoordiger van de centrale land bouworganisaties en spr. als plaatsver vanger. De C. Z. C. heft op de vetten in de boter en in de kaas ;zij heeft verleden jaar het daarmee ontvangengeld ge bruikt om de koelhuisregeling te finan cieren en men heeft wel kunnen mer ken, dat de boterprijs zooals die door de C. Z. C. werd vastegsteld daardoor ge steund werd. Dit jaar heeft men 3 mil lioen K G. boter naar Engeland gezon den ter bewaring in de koelhuizen, om dat daar een contingenteering verwacht werd. Ook dit heeft de C Z. C. gefinan cierd, doch dit beteekent niet, dat dit geld weg is. De C. Z. C. beschikt over een bedrag van 8 millioen. Nu opent de landbouwcrisiswet de gelegenheid om een bedrag van het eene crisispotje over te hevelen naar het andere en nu heeft het bestuur van de C Z C. steeds ge vreesd. dat men probeert haar geld te gebruiken voor andere crisisinstellin gen, o.a. voor de crisisrundveecentrale, te vervoegden om orders te halen. Hij zat on beweeglijk en kaarsrecht op zijn groot zwart paard een beeld van strengheid Hij had een kort geknipten grijzen baard en was, behalve zijn zwaar verguld borsthar nas en de zijden sjerp, die hij daaroverheen van den rechterschouder naar de linkerhep droeg, geheel in het zwart gekleed. Dolores trok zich wat meer van het raam terug, want zij wilde voorkomen dat haar vader bemerk te dat zij naar buiten keek om den terugkee renden overwinnaar te verwelkomen. „Wat is er? Zie je hem? Is hij er al?" vroeg Inez in één adem, toen zij hoorde dat haar zuster zich bewoog. „Neen maar ik zie vader beneden, paard; hij mag ons niet zien.' En zij verwij derde zich nog meer van de vensteropening. „Daar zal je niets kunnen zien," zei Inez ongerust. „Hoe kan je mij nu vertellen bedoel, hoe kan je nu iets zien?" Dolores lachte zachtjes, maar in haar lach klonk vreugde over hetgeen er ging ge beuren. „O, ik kan alles zien; het raam staat im mers heelemaal open." „Ja dat weet ik." Inez leunde tegen den muur op zij van het raam, en liet haar arm hopeloos hangen. Het heel gewone antwoord van haar zuster had haar, die nooit iets zag, gekwetst, alleen maar door de gedachteloosheid er van en door de vreugde, die haar stem deed trillen. De muziek werd steeds luider en nu hoorde men ook het geluid van een groote menschen menigte, die juichte en de melodie der trom petten meezong, die ter eere van Don Jan schalden. Plotseling, toen de menigte uit de straat op een open ruimte kwam, overstem de haar gejuich en gezang de muziekinstru menten. en een uitbundig triomfgejubel ver vulde de lucht. die gepoogd heeft van de C. Z C. te lee- ner hetgeen is geweigerd Verleden Vrij dagavond besloot de C. Z C. om het be drag uit te keeren aan degenen, die heb- de aan den dag, waarop de landbouw- ben ingebracht tot den dag voorafgaan- crisiswet in werking treedt. Alle heffin gen op melk gedaan zullen daardoor rechtstreeks aan de melkveehouders ten goede komen. U ziet dus dat degenen, die voor uw belangen daar werkzaam zijn wel dege lijk rekening houden met hetgeen ge beurt en dat uw belangen bij uw verte genwoordigers veilig zijn. Een stem: Dat betwijfel ik! De voorzitter: De regeering moet ook met anderen rekening houden. \X at wij als vast staand zien, wordt door anderen anders be oordeeld. Wij verdedigen met hand en tand de belangen van de boeren, maar het is mo gelijk, dat de regeering, die het geheel moet overzien, niet ten volle aan ons tegemoet wil komen Wij krijgen wel eens het gevoel, dat met ons te weinig rekening wordt gehouden. Men kan dan de rekening den rug toedraaien en naar huis gaan, maar dan wordt er zeker geen rekening met ons gehouden AI is het werk nog zoo zwaar, dan meen ik, dat wij niet weg mogen blijven, omdat zoo lang wij daar zijn, wij toch altijd onze meening kunnen geven, over wat gaat gebeuren en daarop onzen invloed kunnen uitoefenen. Het is geen plezierig werk, maar heel zwaar werk, vooral als men na 5 dagen in Den Haag te zijn geweest, constateert niets bereikt te heb ben. Toch ben ik overtuigd, dat met hetgeen door ons wordt gedaan, rekening wordt ge houden en dat daardoor de toestand onder de boeren minder slecht is, dan ze zonder ons zou zijn. De heer De Wit, Berkhout, laakte het in het bestuur, dat de vergadering pas na aan drang van onderop belegd was geworden. Onze voormannen weten, dat het in Den Haag niet loopt zooals het gaan moe*. Steeds zijn we door gegaan met betalen en de boeren loopen kans, dat het appeltje voor de dorst, waarover de heer Buckman in zijn radiorede sprak, hen voorbijgaat. De voor mannen hadden daartegen allang moeten protesteeren. (Applaus.) Met de berekeningen is het ook niet ir orde; een poosje geleden kregen we de mede- deeling, dat we zelf maar moesten uitreke nen, wat we moesten betalen; wanneer het zoo door gaat, vragen ze ons straks nog een voorschot op de productie van '34. Moeten wij bij een uitbetaling van 3 ct. nog vermel den, dat daarbij 1.92 ct. van de regeering is? Spr. vraagt, waarom de heffing tot Augustus is doorgegaan. De heer KoolhaasTwisk merkte op, dat de wet is aangenomen tegen een richtprijs van 5 ct. en was van oordeel, dat er met de boeren wordt gesold. Spr. vraagt of er niet bij de regeering op kan worden aangedron gen de wet uit te voeren. De boeren worden genoodzaakt dierlijke vetten te gebruiken en onze boter gaat naar het buitenland voor den prijs van wagen smeer. (Applaus.) De heer Koot, Middel ie, erkende, dat de toestand beroerd was; hij oordeelde het ech ter verkeerd daarvan de voormannen een vewijt te maken; dat er niet meer bereikt wordt, komt, omdat wij wel hebben te wen schen, maar niet hebben te eischen Groote groepen tegenover ons zijn niet doordrongen van onzen toestand en de regeering is gebon den aan feiten, die wij niet kunnen zien. Onze voormannen van de F.N.Z. willen den kant wel op van inf>erking van de marga rine. Spr. was van oordeel, dat de vertrou wensmannen wel bliik hebben gegeven hun plaatsen goed te bezetten. De heer Kooyman, Wognum, herinnerde eraan, dat de voorzitter zich in een vergade ring van de H. M. v. L. tegen een richtprijs van 5 ct. had verzet, omdat het 6 moest we zen; nu is de prijs 3 cent; de toestand kan dus onmogelijk zoo blijven. Wie van zijn be drijf moet leven, wordt, dagelijks werkende, armer. Spr. meende, dat het bestuur niets k„n bereiken, wanneer de geest van de boe ren niet naar voren dringt. In de steden be taalt men 9 a 11 ct. voor de melk; wij krij gen 3 ct. en daarvan moeten wij nog onze exploitatie betalen. Spr. meende, dat er krachtige drang moet worden uitgeoefend op de regeering. Reeds Prof. Casimir voorspel de, dat er weinig noodig is, om de boeren in Nederland tot opstand te brengen. De heer De Goede, Wijde Wormer, vroeg zich eveneens af. waar het heen moet. Men l „Daar is hij! Daar is hij!' riep Inez. De wolken dreven naar het westen en toen de middagzon lager zonk, brak zij er door heen en heel schuine stralen verdreven als bij tooverslag de somberheid van den win- terachtigen dag. Ongeweegüjk stond Dolores daar als een ivoren standbeeld in een nis van steen. Tegelijk met het doorbreken van het zonlicht klonken de trompetten, waar vóór het volk liep, hoog en helder op en de kurassen der trompetters glinsterden als dansende vlammen voor den trotschen stand aard uit, waarvan het doek de bewegingen volgde van den langzamen stap van het paard, waarop de standaai drager zat. Steeds nader kwam de kleurrijke stoet de lichtende wapenrusting, de standaard, heel de prachtig uitgedoste stoet van overwinnen de krijgslieden. Luider en luider schetterden de trompetten, steeds verder dreven de wol ken van de zon. De halve bevolking van Ma drid ging vóór den stoet uit en de rest liep er achter, iedereen juichte of zong. De bree de band van kleur en licht werd als een ri vier, een stroom, en Dan Jan reed, beladen met den roem van een jongen overwinnaar, naar den ingang van het paleis. De bereden trompetters weken naar rechts en links voor hem uit en de standaarddrager stelde zich' ter linkerzijde op, tegenover de banier des Konings, terwijl Don Jan^ op een grijze Ara bische merrie gezeten, aan het hoofd van zijn mannen alleen stond, zijn Koninklijken broeder met omlaag gestrekten degen en ge bogen hoofd groetende. Een laatste geschal der trompetten klonk vol en helder op en tel kens hoorde men opnieuw het donderende, door de muren van het paleis weerkaatste gejuich der menigte. Koning Philips, op het balkon boven den ingang, beantwoordde met zijn hand den groet en boog zich eenigs zins over de steenen leuning. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5