£and= en Juinbauux broek op langendijk. AUTOBUS OVER DEN KOP GESLAGEN. Inzittenden gewond. AANSLAG OP DEN EX-PREMIER VAN BULGARIJE. De aangevallene niet gewond X ons, wij hoeven niet te denken, Hitier yLvt alif®" Alleens sprekers meening bestond er geen ino O recept. Ieder die dat gelooft is een i-^akzalver. De arbeidsjeugd moet leeren ut ze de schuld zelf kan en wil dragen, Voor ons is democratie nog iets meer dan aigemeen kiesrecht. Het is iets veel hoo iers. namelijk de eerbied voor een menschen- Dat het fascisme niet buiten het commu ne kan, bewijst Engeland, waar geen rimmunisten zijn, dus ook niemand, waai al fascisten tegen kunnen schelden. yeIe kameraden zijn zoover gekomen, dat niet meer naar de argumenten luisteren, naarom is het de taak voor de sterken, om aTzwakke broeders te helpen. In Amsterdam -uilen we eischen: le Behoorlijke zorg voor S werklooze jeugd. 2e vacantie met doorbe taling van loon, 3e invoering van de 40-uren veek'en tenslotte :„Verbetering van onder wijs en vakopleiding. Het gaat thans niet al- jU, om de verdediging van de stoffelijke voordeelen, maar ook om de rechten en vrij heden, welke de arbeidersklasse zich in vele jaren van moeilijken strijd heeft veroverd Wij gillen niet alleen verdedigen datgene wat wij reeds voor de arbeidersklasse hebben ver overd, wij willen voorwaarts, een betere toe komst tegemoet. Toont dan, zoo eindigde spr. zijn rede, dat er nog jonge arbeiders zijn, die geen sterke" man noodig hebben, weest vechters voor bet socialisme, (applaus). Hierna werd een kleine pauze gehouden, waarna de a. j. nog eenige liederen en volksdansen ten beste gaf en o.m. een komi sche wenteltrapgeschiedenis ten tooneele bracht, terwijl tenslotte de geheele afdeeling als spreekkoor„Mobilisatie" liet hooren en deze avond besloten werd met het zingen van de Internationale"! Vergadering Gewestelijke afdeeling van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond Langendijk en Omstreken". Woensdagmiddag kwam bovengenoemde afdeeling in vergadering bijeen ten huize van J. de Boer ter bespreking van den noodtoe- stand in den tuinbouw. Voor deze gelegen heid waren overgekomen het Tweede Ka merlid Chr. v. d. Heuvel, 2e voorzitter van den C B. en T. B. in Nederland en de heer Joh. Verkuil, secretaris der Holland-Bra- bantsche afdeeling. De voorzitter, de heer Jn. Wagenaar Cz. zeide, dat men samengekomen is om te spre ken over de groote moeilijkheden: hoe die te dragen en wat er gedaan kon worden tot ver betering. Spr. wekte op tot gebed en bouwen op Gods woord. Daarin ligt de kracht. Verder memoreerde spr. dat reeds eenigen steun is verkregen en dat nog maatregelen genomen zullen worden, hopende dat ze suc ces mogen brengen. Allen werden welkom geheeten en in het bijzonder de heeren van de Heuvel en Ver kuil. Met deze heeren is des morgens den practischen kant bekeken van den noodtoe stand, en wel het veilen der producten waar van er verschillende doordraaien en werd ge- waren naar de belt, waar de doorgedraaide producten gedeponeerd worden. De heer K. Wagenaar J.Kz. zeide, dat de heeren gezien hebben de vernietiging dei- producten. Hij vroeg of de toestand mee- of tegengevallen is. De heer Jb. Kooij vroeg naar de bezwaren en moeilijkheden betreffende saneering in 't bedrijf. De heer Muurling vroeg naar de 25 cent toeslag op de consumptieaardappelen en naar de uitbetaling daarvan. De heer Jb. Balder Jnz. vroeg waarom de malta-aardappelen niet zijn belast en was van meening dat de belangen der West- Friesche tuinbouwers verwaarloosd worden omdat het arme menschen zijn. Verder was spr. ter hoore gekomen dat de bollen om de Zuid werden opgekocht om die lieden er op te helpen, omdat daar de hypotheekbanken zijn. De heer C. Duif vroeg of er al iets be kend is aangaande de regeling teeltbeper kmg. De heer Qutter vroeg in verband met de steunwet 1932, alwaar het limiet van 5 millioen voor steun te weinig was, waarom 00r de heeren v. d. Heuvel en Bakker er niet ®eer op aangedrongen is bij den minister, ar door deze toch gezegd was, dat hij den Wen D?ar de Kamer zou vinden. De heer Rus zeide, dat het niet noodig was geweest om de doorgedraaide aardappe- fen. °P de belt te gooien. Hier is de regeering kort geschoten De heer Beek vroeg waarom de vroege blev Va" 1932 buiten den toeslag zi^n ge F*e heer K. Visser zou gaarne zien dat de 0r?anisaties er bij den minister op aandron- Sen dat voor de consumptie-aardappelen in binnenland 'n zekere minimumprijs gesteld Wordt, welke die aardappelen in de veiling ®°eten opbrengen. En tevens, om in dat ver and zulke maatregelen te nemen dat de in- v°er van Malta-aardappelen wordt beperkt zoodanig geweerd dat deze streek er voor- <**1 van heeft. De heer Huibers vroeg naar het systeem ö,eunwet 1932. Er wordt gesproken over ga- rantje-j richt- en productie-prijzen, maar er nooit meer iets van gehoord. Spr. is van lening dat het uitkeeringssysteero heel an- ,crs is dan in de wet is vastgelegd en dat «e wet er is om hem uit te voeren en niet en ander systeem gebruiken. Verder zeide spr. dat het wel noodig zal 'Jn dat er teeltbeperking komt maar hij zou Saarne zien dat er van regeeringswege Paal en perk gesteld worde aan de uitbrei- f*ng der volkstuintjes, daar zulks toch hoofdzakelijk liefhebberij is, terwijl iemand le zijn brood in den tuinbouw verdienen m°et, wordt beknot. f„ li vo°rzitter zeide ten opzichte van de .^beperking dat van een of ander 'plan ot 'chting nog niets is bekend. Hoe het m°et geschieden is nog moeilijk te zeggen. Hier- ^er is het wenschelijk dat eerst met bestuur andere organisaties ruggespraak gehou- wordt. treffende de steunregeling 1032 is de uitvoering daarvan gebaseerd geweest op de I richtprijzen. In verband met het limiet van 5 millioen is een landelijk gemiddelde vei lingsprijs uitgekeerd van 40 tusschen ve hngsprijs en richtprijs, terwijl n millioen noodig was. Spr. was van oordeel in verband met de bezwaren, welke hierin naar voren gekomen zijn naar aanleiding van het verschil in op brengst dat hierin verandering kome, daar nu door allen dezelfde toeslag i3 ontvan gen, hetwelk tot gevolg heeft gehad dat er menschen zijn geweest die winst hebben te- maakt met den steun en anderen niet In de steunregeling 1933 is het zoo dat de verliesberekening die er is tusschen veilint- 'dj* en richtprijs, verdeeld owrdt voor steun Dit is in het algemeen bezien een tegemoet koming aan diegenen die 't zwaarst getrof fen worden. Tevens wordt in de wet gespro ken over gelijkmaking; het maakt aan de markt niet uit wat je krijgt voor het product, men krijgt dan allen den garantieprijs. Hier is strijd over. Want zij die meer maken, krijgen dat ten koste van hen die minder ma ken. Tevens is er nog 'n gevaar aanw ezig wan neer men aan het gelijkmaken gaat. Er zal dan niet meer zoo gelet worden op kwaliteit en sorteering, omdat men dan toch uitbe taald krijgt tot het prijspeil. Spr. voelde veel voor het systeem der wet 1933, omdat het hierom moet gaan dat men voorziening krijgt waar inderdaad het zwaarste verlies geleden lso En dat is niet gebeurd in de wet van 1932. i y jaj De heer v. d. Heuvel, hierna 't woord ver krijgende, zeide hier eigenlijk niet gekomen te zijn om te spreken, maar om te zien en te luisteren. Trots dat wil spr. enkele vragen die gedaan zijn, wel beantwoorden en zeide op de vraag van den heer Wagenaar inder daad te kunnen zeggen dat de toestand hier ernstig is. Toch had spr. er zich al een som bere voorstelling van gemaakt. Wanneer men de foto's in de bladen heeft gezien en men denkt dan aan al den arbeid en de kos ten, welke er aan besteed zijn, dan weet men dat daar een zee van ellende in verborgen is. Toch is spr. geen vreemdeling in deze, in verband met de vele relaties in deze streek. Spr. gaf de verzekering er diep van overtuigd te zijn dat deze streek het diepst en felst ge troffen is. Toch moeten we tevens bedenken dat niet alleen hier maar in heel Nederland en daarbuiten de toestand ernstig is. Indus trie en scheepvaart, binnenschippers en vis- scherij, schier allen hebben te lijden van den nood der tijden. Betreffende de opmerking van den heer Balder dat de tuinbouw het stiefkind is en dat anderen beter geholpen worden dan hier, omdat men grooteren invloed heeft in den Haag moet spr. ontkennend op antwoorden. Nog nooit is zulk een verklaring gehoord en dientengevolge spr. ook onbekend. Men moet wanneer men vragen doet. geen onvriendeln- ke motieven zoeken. Het ligt wel voor de hand dat men bedrijven zooals veehouderij en dergelijke sneller en afdoende helpt, om dat men met producten te doen heeft welke in binnenland gebruikt worden, zooals graan- verbouw, waarin maar 1/5 gedeelte wordt ge teeld, terwijl men hier producten heeft welke voor 90 zijn aangewezen op export. Verder wees spr. er op, dat het nog niet zoo heel lang geleden is„ dat men in tuin- bouwkringen van de regeering niets moest hebben. Het is nog maar van korten datum het verlangen naar steun. Spr. gaf de verzekering dat motieven be treffende pacht en hypotheken veilig te stel len niet bij de regeering of volksvertegen woordiging aanwezig is. We leven nu in een democratischen tijd. Vroeger was dat mis schien wel eens zoo, maar nu niet meer om het grootgrondbezit te helpen. Aangaande de vraag van den heer Gutter zeide spr. dat verschillende malen dat het on derwijs aan de orde was, door hem er op ge wezen is, dat de limiet van 5 millioen onvol doende is. Spr. durft te zeggen dat de regee ring hierin in gebreke gebleven is. Op ondub belzinnige wijze is door spr. gezegd dat de maatregelen genomen over 1932—1933 fout zijn door een bepaald limiet te stellen. Nu is door den minister in de Eerste Kamer mee gedeeld dat in principe besloten is de limiet van 5 millioen los te laten. De beperking van 5 millioen is daarom ook fout, omdat men niet kan uitkeeren dan aan het einde van het jaar hoe het verdeeld moet worden. Vervolgens werden door spr. nog eenige opmerkingen gemaakt over de machtigings wet De minister kan doen wat hij wil. Het eerste besluit is dat geen passen meer inge voerd worden. Op ander terrein kan ook zulk een besluit zoo uit de lucht vallen. En nu kunnen we daar bezwaar tegen hebben, toch zal in de gegeven omstandigheden niet an ders gehandeld kunnen worden. Daar is nog bijgekomen de ontredderde toestand van 's lands financiën. Er is een tekort van 150-200 millioen gulden Dit heeft tot eevolg gehad dat verschillende soorten van steun afgekapt moesten worden, zoodat geen steun meer kan worden verleend uit de schatkist. Hiervoor Is nu ingesteld een landbouw-crisisfonds welke uit de verschil lende potten, die er dan zullen zijn uitbeta ling van steun doen Spr is persoonlijk va-n meening dat dan de toekomst verschillende groepen van pro ducten ieder op hun eigen wijze de betroK ken bedrijven gaande moeten houden. Blij dat bij dezen zaken mogelij.dan is het noodzakelijk dat bijv. bh het produc aardappelen de invoer van Malta verboden of beperkt. Alhoewel spr er niet ge^ rust op is of het prijsverschil zou maken aan de markt, daar het percentage malta s rela tiet klein is. Wat de teeltbeperking aangaat staalhet vast, zeide spr., dat men tot een belangrijke beperking moet komen. Nu het buiten onze producten niet meer hebben wil, kunnen we zoo niet doorgaan. We kunnm w*lop goede gronden de consument laten betalen SMS het product wat hij. «et maar het is niet redelijk 1/lOvande tuinbouwpro ducten te belasten met de 90 pCt. dieover blijft, Daarom zal, hoe dwaas het P zelf is, in Nederland gewerkt moeten worden voor de binnenlandsche markt. We ons aan een kleine verandering in de wereio moeten aanpassen. Spr meentducten SPaSSÏÏttS»uw iets andera De gesteldheid van onzen bodem en klimaat jeven een belangrijke voorsprong. Spr. ge looft niet dat gewanhoopt behoeft te worden aan een gedeeltelijke opleving in de tuin bouw. Wanneer de Duitsche industrie weer op gang is, dan zal er ook meer opleving komen. Met offers op de gemeenschap zal de tuin bouw in verkleinde mate in stand gehouden moeten worden. Beperking moet hoofdzakelijk geschieden in de met bona fide tuinbouwstreken. Eer jrens hiervan is niet eenvoudig te vinden. Wat de volkstuintjes aangaat, wanneer blijkt dat men zoo ver gaat dat aan familie of buren geleverd wordt, dan is er reden om in te grijpen. Eigen gebruik kan men echter niet tegen gaan. Betreffende de commissie van advies moet men onderscheid maken tusschen hetgeen iemand persoonlijk schrijft in de bladen of dat hij daartoe geroepen wordt. De taak der commissie is de regeering van voorlichting te dienen bij de uitvoering tuinbouwsteunwet Aangaande de kwestie van 25 cent toeslag op de aardappelen veronderstelde spr. dat de uitbetaling daarvan zal moeten komen uit het landbouw-crisis-fonds. Betreffende de vele vragen aangaande de saneering in het bloembollenbedrijf geloofde spr., dat er hier veel zijn welke bezwaren hebben. De minister heeft toegezegd, dat met de hier bestaande omstandigheid reke ning zal worden gehouden. In hoeverre dat zal geschieden hangt af van de voorlichting. Het komt er op aan, dat gezorgd wordt voor behoorlijke adviezen in deze. Even eens moet men zich indenken dat wanneer er geen saneeringsplan was. de bollen geen cent waard waren. De maatregelen moeten ge nomen worden naar den toestand welke bestaande is. In verband met de opmerking van den heer Rus betreifende het gooien der aardappelen op de belt en het daarin schuilende verwijt aan de regeering zeide spr., dat men zich op een realistisch standpunt moet stellen. Het vee en planten dienen voor den mensch Wan neer er geen behoefte is (behalve dan de streken waar gebrek is, hetwelk de dishar monie is tusschen de mensch en de zonde) dan gaat men toch te ver om te zeggen dat er een vlek rust op de regeering. Spr. zou zeggen, dat er rust een vlek op de menschheid. Men moet in het bevoordeelen van deze din gen voorzichtig zijn. Spr. wekte de aanwezigen op niet mee te doen aan demonstraties, welke voortvloeien uit een revolutionnair standpunt, maar op geordende wijze verbetering vragen van den toestand. De heer K. Groen wenschte wel dat de heer van den Heuvel een voorstel indiende bij de Tweede Kamer om de salarissen van alle ambtenaren te verminderen met 50 pet. en het daaruit voortvloeiende bedrag te storten in het landbouw-crisis-fonds ter ver krijging van middelen tot uitbetaling van steun. De heer v. d. Heuvel zieide. dat de heer Groen zich vergist in het bedrag wat ver kregen zou worden. De groote meerderheid van de lagere ambtenaren kunnen niets missen. En wat van de salarissen besnoeid moet worden is noodig om de staatsbe- grooting in orde te maken. De heer K. Wagenaar Kz. merkte op of de regeering zich wel af vraagt dat bij alle in perking de werkloosheidsteeds grooter wordt. De heer v. d. Heuvel zeide, dat men moet nagaan of de te nemen maatregelen noodig zijn en of de in-komsten daaruit opwegen tegen de uitgaven, welke wederom noodig zijn tot steun aan de daaruit voortvloeiende werkloozen. Spr. ging van -het standpunt uit dat het veel beter is een houttoeslag te geven op de bedrijven. De heer C. Slot merkte op, dat er gezegd is, dat men zich in onze kringen nogal be daard houdt, en dat onze tuinbouwers nog niet zoo langen tijd geleden om steun vroegen. De reden daarvan is, dat het bij ons veilig is dat ieder zijn- eigen mast overboord zeik, omdat steun die gegeven wordt, in zich sluit, dat het niet loonend is. Toen de landbouw een groote mond op zette en geld verkreeg, zijn wij er ook aan begonnen. Spr. zou zoo zeggen dat het demonstreeren wel doel heeft gehad, want zij hebben uit de staatsruif een veel grootere hap kunnen nemen dan wij ooit kunnen. De heer v. d Heuvel zeide, dat in deze geen goede voorstelling van zaken gegeven wordt door den heer Slot. De heer v. d. Breugel zeide, dat het hem verwonderde, dat in deze vergadering niet meer de nooden naar voren komen. Het is wel niet mooi om te zeggen, dat men arm is, maar het is toch ook- geen schande. Aldus kan men zien waarvan men zich afvraagt, zou er nog kooi in staan of niet. Dat zijn getui genissen, welke boekdeelen spreken. Het is nieman-ds bedoeling dat het zoo gaat. maai er is geen geld om het te bewerken. Het is de harde werkelijkheid. Wanneer dan de toestand zoo is, laat ons dan trachten met onzen spreker aan het hoofd iets te verkrijgen, er zijn geen woorden te vinden hoe groot de nood is. We hebben onze armoede trachten te verzwijgen, maal laten we het gezamentlijk eens zijn met wat het bestuur naar voren brengen zal in ver band met spoedigen steun. De voorzitter deelde hierop mede, dat in verband met den moeilijken toestand waarin we verkeeren in het bestuur besloten is het navolgende telegram te zenden aan Z.E. den Minister van Economische Zaken. Excellentie! „De Gewestelijke afdeeling van den Chris telijken Boeren- en Tuindersbond Langen dijk en Omstreken" in hare vergadering bij een besprekende den ontzettenden nood, ont staan door de sinds jaren reeds slechte uit komsten in hare bedrijven; verzoekt Uwen Excellentie de uitvoering Tuinbouwsteunwet 1933 direct te doen toepassen tot minstens de op die wet ingestelde garantie-prijzen, op dat eenige verlichting in den nood worde ver kregen". Hierna sluiting. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. CIRCUSPAARDEN IN BRANDENDEN WAGON. Het circus Busch, dat Dinsdag en Woens dag te Pasewalk in Pommeren, eenige voor stellingen had gegeven, heeft gistermorgen bij het transport van zijn paarden een ernstig verlies geleden. In een wagon, waarin zich negen kostbare dressuurpaarden bevonden, brak plotseling door onbekende oorzaak brand uit. Drie paarden werden zoo ernstig gewond, dat zij vermoedelijk afgemaakt moe ten worden, terwijl het de vraag is, of de andere dieren, die alle brandwonden oplie pen, nog als dressuurpaarden gebruikt kun nen worden. De schade voor het circus wordt geschat op 40 a 50000 Mark. Een autobus met voetballers, die terug keerden van een wedstrijd, is bij den Dern- larner Berg bij Schwarzhofen in Duitsch- land over den kop geslagen. 20 inzittenden werden deels zwaar gewond. Een der ge wonden verkeert in levensgevaar. De auto bus is volkomen vernield. ROOFOVERVAL OP GOUDSMIDS WINKEL Een der daders gevat. In een goudsmidswinkH in het centrum der stad is gistermidd; g een roofoverval ge pleegd. Kort na 14 uur sprongen twee met revolvers bewapende mannen den wi.ikel bin nen en losten op den eigenaa- verscheidene revolverschoten, zoodat hij, in de buik ge wond, teraarde stortte Nog voor het den daders echter gelukt was met hun buit te ont komen was, door het "eluid der schoten aan getrokken een men^chenmenigte voor de win kel samengestroomd. De onmiddellijk gealar meerde politie sla gde er in een der daden te arresteeren, de tweede ontkwam. DE BRAND IN HET MUNITIEDEPOT. Nadere bijzonderheden. Volgens een bericht van den bizonderen correspondent van „Paris Soir" te Rijssel zou bij den brand in het munitiedepot van Aire sur la Lys geen sprak zijn van een Fransch depot, maar van een plaats, waar de Engelschen in het jaar 1919 munitie heb ben begraven. De eigenaar van het terrein meent zich te herinneren, dat de Engelsche troepen ter plaatse een diepen granaattrech ter hebben gebruikt om gasgranaten en vliegtuigbommen te begraven, ten einde zich er op deze wijze van te ontdoen. Indertijd heeft hij daartegen geprotesteerd, doch hij zou toen door de Engelsche troepen van zijn eigen veld zijn verdreven, omdat dit binnen den sector van het Engelsche hoofdkwartier viel. Intusschen smeult het vuur onder den grond verder. Ten einde de temperatuur te doen dalen, heeft men de plaats, waar de rookwolken opstijgen bedekt met een dikke aardkorst. Er bestaat evenwel nog steeds ge vaar voor ontploffing. Het verkeer is in een omtrek van 2 K.M. omgelegd. Gisteravond trachtte men den brandhaard vrij te maken. De civiele en militaire autoriteiten zijn van het geval in kennis gesteld. Zij hebben uitge breide maatregelen getroffen. DE AMERIKAANSCHE VALUT APOLITIEK. Oneenigheid in het kabinet. De „Daily-telegraph" verneemt uit Washington, dat in het Amerikaansche kabi net diepgaande onderlinge oneenigheid be staat over de toekomstige Amerikaansche valuta-politiek. Onder den indruk van de jongste prijsdaling van katoen, tarwe en andere grondstoffen doet de inflationistisch gezinde groep in de regeering alle moeite-om Roosevelt tot verdere inflatie te dwingen Achter deze groep staat een aantal invloed rijke congresleiders en industriëelen, die be weren dat slechts een,verdere waardever mindering van den dollar den noodlottigen val de prijzen der landbouwproducten kan tot staan brengen. Daartegenover staan de staatssecretaris van de schatkist en de staats secretaris van handel, die daarbij uit bank- kringen gesteund worden, op het standpunt dat verdere valuta-experimenten beslist ver meden dienen te worden. Roosevelt zelf zwijgt en deelt niets mede. In het Witte Huis weet men dan ook niet, welken koers hij zal inslaan. EEN GROOTE BRUG IN AMERIKA? 44 millioen dollar beschikbaar gesteld. De federale regeering heeft een crediet van 44 millioen dollar beschikbaar gesteld voor een geweldige 3-armige brug te New-York, die Manhattan met de stadsdeelen Bronx en Queens zal verbinden. De totale lengte der 4 afzonderlijke deelen bestaande brug zal uit ongeveer 6 K M. zijn. Men wil de brug reeds in het voorjaar van 1935 gereed heb ben. Men verwacht een verkeer van 27000 vrachtauto's per dag. De kosten hoopt men te dekken door het heffen van van een brug geld, zooals dat ook geschiedt bij de George Washingtonbrug. 18000 arbeiders zullen worden tewerk gesteld. POGING TOT JUWEELENDIEFSTAL. Een ongelooflijk staaltje van durf. Autobandieten hebben Woensdag een bru tale poging tot berooving van een juweliers- zaak in het Londensche West-End gedaan en daarbij voor zoover bekend is een geheel nieuwe methoden toegepast. Tegen tien uur gisterochtend hield een auto, waarin een chauffeur in uniform en twee andere inzit tenden zaten, stil voor de juwelierszaak J. F- Bravington Ltd. in Wardour Street. De twee mannen sprongen uit den wagen en bonden, tot groote verbazing der voorbijgangers de EEN FILM OVER DEN VOLKENBOND. Tot die middelen, waarmede in den tegen- woordigen tijd de openbare meening wordt opgevoed, althans diende te worden opge voed, behoort naast de radio zeker de film. Of al dan niet de film het tooneel benadeelt, dit staat wel vast. dat veel meer dan naar den schouwburg de tal van duizenden eiken dag zich naar de «lm richten En al zal het grootste deel van dit publiek volkomen in staat zijn om een film naar eigen inzicht te beoordeelen. toch zullen de meesten niet ont komen aan den invloed, die er van de ver toonde beelden uitgaat. Vandaar, dat in den kring der vredesbeweging de vraag van het al dan niet nuttige van zoogenaamde vrede», en oorlogsfilmen geen bijkomstig iets is. Het aantal van die vredes- en oorlogsfilmen van de laatste jaren is niet gering. Zij zijn van onderscheiden aard. Er zijn er, die. door den oorlog in al zijn gruwelijkheden voor te stellen, pacifistische propaganda trachten o£ heet en te maken. Maar zij loopen het gevaar, dat ze eenerzijds overdrijven; ze loopen het gevaar, dat ze anderzijds het publiek, dat bezig gehouden wil worden, vervelen. Van daar liefdesromans door deze filmen heen. die dikwerf het karakter der film denatureeren, die een voor vredespropaganda bedoelde film tot een oorlogsfilm maken Vandaar, dat in meer dan een land de vraag ernstig onder de oogen is gezien of films als bijv. „De groote parade" er niet toe leiden dat het oorlogszuchtige in de geesten althans van de jongens wordt opgewekt. Daar staan dan tegenover de filmen als vooral in den laatsten tijd „Niemandsland" en „Kameraadschap", maar ook ais de fiim: „De grootste vijand", die haat en ellende van achter het front in beeld brengt. Dat zijn meer vredcsfilmen, al zijn zij het in negatieven zin. Te Parijs nu bestaat de zoogenaamde C I. D A. L C.. waarmede is aangegeven het Internationaal Comité, dat zich ten doel stelt om jaarlijks een prijs uit te loven voor een flim, die de vredesgedachte dient. Deze prijsvraag wordt elk land door een Na tionaal Comité beiecht, ook in Nederland. Maar tot dusver is de invloed, die er van het werk van de C. I. D. A. L. C. is uitgegaan, nog niet groot. Het zal met prijsvragen op elk gebied wel altijd dezelfde moeilijkheid! blijven. Eenerzijds leidt een prijsvraag er on getwijfeld toe om aller aandacht tot het on derwerp te trekken; anderzijds zijn het in den regel niet de besten, die aan een prijs vraag willen medewerken. Zelden of nooit geeft een prijsvraag een resultaat dat vol komen bevredigend is. En ook hier is dat het geva'. geweest; al moeten wij nog altijd de vertooning van de in 1932 bekroonde film: „De Haat' geheeten. zien. Geheel ter zijde echter bestaat een zuivere Volkenbondsfilm. Een film die niet, althans niet uitsluitend de vredesgedachte in het al gemeen vertolkt, maar in beeld brengt de or ganisatorische gedachte, die aan den Vol kenbond ten grondslag ligt en het werk van de instellingen van Genève. Dat is niet zoo gemakkelijk, want veel van dit werk is bureau- of coriferentiewerk en stel dat eens voor op een zoodanige wijze, dat het de aandacht blijft trekken van de bioscoopbezoekers. De Engelsche League of Nations Union, die on geveer een millioen leden telt, heeft het ge probeerd en is er, vooral voor kinderen, in geslaagd. En de Vereeniging voor Volken bond en Vrede heeft reeds in 1926 de voet sporen van de Engelsch-e zustervereniging op dit punt gedrukt en i3 er ook althans naar het oordeel van de velen, die haa<- film heb ben gezien, in geslaagd Dat neemt intus schen niet weg, dat beider werkzaamheden nog onvolmaakt zijn, en, al waren zij dit niet, actueel aangevuld moeten worden. Na is de Informatie-a'deeling van den Volken bond doende om ie trachten de kern voor een Volkenbondsfilm te verkrijgen, die in ver schillende landen kan dienst doen. Dat kan niet meer dan een kern zijn, want in elk 'and moet de studie van en de propaganda voor den Volkenbond op verschillende wijze worden opgezet. Maar zulk een kern, die kostbare opnamen, diagrammen e.d. mate riaal kan bevatten, zou zoodoende voor na tionale doeleinden ter beschikking staan. Te Montreux nu, waar de Union der Vol- kenbondsvereenigingen bijeenkwam, is over eert en ander gesproken. En als een bewijs hoezeer men op dit stuk den pioniersarbeid van de Engelsche en de Nederlandsche Volkenbondsvereenigingen waardeert is aan den Volkenbond verzocht om scenario's voor zulk een kern, alvorens deze in werkelijkheid worden verfilmd, aan de studie van deze beide vereenigingen te onderweipen. Mis schien komt er, zij het ook langs den gelei delijken weg een film van. die in vele landen nut kan stichten. knop van de deur met een koord vast aan een haak, die uit den muur stak. Vervolgens maakten zij een touw vast aan het tralie raam, dat voor het étalagevenster zat en bonden 't andere eind aan den auto vast. De chauffeur gaf gas en trok een gedeelte van het traliewerk voor het raam vandaan. In middels hadden de winkelbedienden, die in den winkel opgesloten zaten, kans gezien de deur los te wringen. De voorbijgangers sche nen te zeer perplex om in te grijpen, doch de bandieten zelf overjagen onmiddellijk de situatie en gingen er in den auto met groote snelheid vandoor zonder iets buit te hebben gemaakt. Reeds hadden zij echter het ven sterruit ingeslagen en een voorraad juweelen gegrepen, die zij in de haast van hun vlucht echter niet konden meenemen en die op het plaveisel werden teruggevonden. Waar schijnlijk hebben de roovers geloerd op een plateau met ringen met zeer kostbare diamanten van een waarde tusschen de 2000 en 3000 Pond. Gistermorgen is in de Bulgaarsche bad plaats Tsjepino een aanslag gepleegd op den Bulgaarschen oud-min.-president Prof- Zankof. Een onbekende wierp op straat 2 eihandgranaten naar Zankof. Zankof zelf bleef ongedeerd, doch een bewaker, die hem vergezelde, werd gewond. De dader wist echter te ontkomen. Prof. Zankof is de leider: der burgerlijke opposatie.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7