DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche vluchtelingen in Elzas-Lotharingen Dxujeliiksch fBuitenland No. 195 Zaterdag 19 Augustus 1933 135e Jaargang Waf de autoriteiten in de departementen van de Moezel, den Boven-Rijn en den Beneden-Rijn er van zeggen. HET JODENVRAAGSTUK. Wat vandaag de aandacht trekt COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nixgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar ƒ2 franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De buitenlandsche pers heeft dezer dagen melding gemaakt van de adressen van de Kamers van Koophandel van Metz, Colmar en Straatsburg in Elzas-Lotharingen inzake de concurrentie der Duitsche vluchtelingen. De Fransche „Matin", die o.m. deze adres sen vermeldde, heeft zich volgens het Hbld tot de betrokken autoriteiten, de prefecten van de departementen van de Moezel, den Boven-Rijn en den Beneden-Rijn gewend, om de meening dezer overheidspersonen te ver nemen. De prefect van de Moezel, de heer Geay, zeide, dat men de zaak niet moest dramati- seeren. Er zijn in zijn departement ongeveer 4000 politieke vluchtelingen binnengekomen, maar thans zijn er nog slechts omstreeks 400. De verdachte elementen en de agitators zijn dadelijk naar Duitschland teruggezon den en het grootste deel dergenen, die wel binnengelaten zijn, zijn naar Parijs en Mid- den-Frankrijs gedirigeerd. Wat degenen die gebleven zijn betreft, dezen hebben een voor- loopige verblijfsvergunning gekregen, aan vankelijk voor drie maanden, doch deze zijn thans nog maar een maand geldig. Er mag alleen een klein aantal in het deoartemen; van de Moezel blijven, dat er vrienden of bloedverwanten heeft, alsmede degenen, die bijzondere belangstelling verdienen en die in het departement zaken of bedrijven vestigen van een soort welke nog niet bestaat en dus geen hinder veroorzaakt aan de Lotharing- sche handeldrijvenden en industrieelen. Afgescheiden van deze zeer exceptionneele gevallen zou de prefect er naar streven door een methode, waarbij zachtheid met vastheid gepaard gaat, de anderen zoo snel mogelijk het door hem beheerde gebied te doen ver laten. Het beginsel, door hem toegepast, vatte de prefect als een zeer voorzichtige gastvrijheid samen. Bij afwezigheid van den prefect van den Boven-Rijn, den heer Laban, was het de secretaris-generaal van de prefectuur, Ber- nard, die den man van de „Matin'' te Colmar te woord stond. Hij schatte het aantal vluch telingen dat als gevolg van de Hitleriaan sche vervolgingen naar zijn departement ge komen was op 3 a 4000. Er waren weinig communisten en sociaal-democraten bij; het waren in groote meerderheid Joden. De meesten van deze menschen, die zeer goed ontvangen werden, waren slechts op den doortocht. Thans zijn er ongeveer 600, die een verblijfsvergunning hebben, echter tijde lijk, om de gelegenheid te geven bepaalde gevallen te bestudeeren. Uit nationaal oogpunt (zoo ging de secre taris-generaal voort) is er geen belang bij om in de grensdepartementen moeilijk te controleeren elementen te doen verblijven en met name niet in den Boven-Rijn, een der departementen, het ernstigst getroffen door de werkloosheid en de economische crisis Bovendien zouden de ioodsche handelaars van den Boven-Rijn het met leede oogen aanzien als buitenlandsche geloofsgenoo- ten hun concurrentie kwamen aandoen Anderzijds is het niet in strijd met het welbegrepen landsbelang zich bij wijze van uitzondering nieuwe industrieën en handelszaken te laten vestigen, die Fransche arbeiders en employés bezigen. Wat die vluchtelingen betreft, die door hun finan cieelen toestand ten laste komen van de openbare of particuliere kassen, achtte de secretaris-generaal het volkomen billijk, dat zij verdeeld, worden over alle Fransche ge westen. Men kan volgens de „Matin" zeggen dat in het departement van den Beneden-Rijn en met name te Straatsburg, behalve de handel in levensmiddelen, de groothandel en vooral de kleinhandel voor het meerendeel in handen' der joden zijn. Er waren twee polen die een aantrekking vormden voor de joden die van over den Rijn kwamen: ten eerste een zeer belangrijke Joodsche bevolking bestaande uit hande laars, industrieelen, doctoren, advocaten en leeraren, velen nog van verre Duitsche af komst, maar sedert lang in het Oosten van Frankrijk gevestigd en die de élite van het ras vormen. Vervolgens een eveneens belang rijke kern van joden van Poolsche afkomst, daar gevestigd vóór den laatsten oorlog die sedert 1918 is toegenomen dank zij de overwinning van Frankrijk, bekend om zijn tradities van groote gastvrijheid. Tot deze kern behooren de menschen met kleine verdiensten en de rondtrekkende koop lieden. Evenals in den Boven-Rijn zagen ook weer de autochtone joodsche elementen met leede oogen deze eventueele toekomstige con currenten komen onder welke zich overigens families bevonden die nog geen molest had den ondergaan maar dit bij voorbaat duch ten en die vooral verklaarde niet te willen dat hun kinderen werden opgevoed in een land waar men den haat tegen Israël predik: Met het oog op deze komst ontvingen de vereenigingen van kleinhandelaars tal van klachten van de joodsche handelaars, die zich bereid verklaarden hun Duitsche ge- loofsgenooten als associés te aanvaarden maar niet wilden dat zij naast hen en te hunnen nadeele zaken deden. Naar de secretaris-generaal van de pre fectuur van den Beneden-Rijn, de heer Gol- liard, aan het blad uiteenzette, werd de kwes tie door het bestuur zeer nauwlettend in het oog gehouden; het past de plaatselijke bepa lingen toe door allereerst iedere vergunning te weigeren aan ambulante kooplieden, be halve aan degenen die Fransche connecties hebben d.w.z een onbeteekenend aantal. Van de eenige duizenden vluchtelingen die door het departement zijn gekomen, zijn er thans nog maar ruim 700. Van dezen hebben er 550 verzocht er te mogen blijven maar slechts 16 hebben vergunning gekregen, daar zij hebben kunnen waar maken werkelijke en hechte connecties te hebben met Fransche joodsche families. De anderen hebben alleen maar een re?u van een aanvraag om een identiteitskaart, in beginsel geldig tot 31 Dec. 1933, maar ieder oogenblik opzegbaar. Hun zal daarna worden „verzocht", (zij heb ben al den tijd gehad hun maatregelen te nemen) zich elders in Frankrijk te gaan ves tigen. De prefect zelf, de heer Roland-Mar- cel, zeide nog aan het blad, dat de kwestie der Duitsche vluchtelingen z.i. niet veront rustend was als men maar consequent was. Hun verblijf was volgens hem nuttig in dien zin, daar het de mogelijkheid bood hen te bestudeeren vóór zij naar een ander departe ment, niet aan de grens gelegen, vertrekken en den prefect van dat departement omtrent hen in te lichten. Zooals de prefect eenigen tijd geleden tot den opperrabbijn Dreyfus uit Parijs had ge zegd, die hem was komen opzoeken op het >ogenblik van den uittocht van zijn geloofs- genooten van over den Rijn en die vreesde dat deze exodus de nationale veiligheid in gevaar zou brengen en een antisemietische beweging in den Elzas zou veroorzaken: „Wij kunnen die menschen er toch niet aan blootstellen hier met zachtheid dezelfde be handeling te ondergaan die zij ginds met ge weld ondergingen. Maar, zoo besloot de prefect tot den man van de „Matin", gij kunt de openbare mee ning geruststellen. Na aldus voldaan te hebben aan de wetten van menschelijkheid en gastvrijheid zullen wij ook weten te gehoor zamen aan den vaderlandschen plicht die op ons rust door zich in dit grensland geen ver dachten of ongewenschten te laten vestigen DE NOODLOTTIGE SCHIET OEFENING. De zaak voor den lijkschouwer Donderdag heeft volgens de N R. Ct. de lijkschouwer te Winster in Kent de zaak be handeld van het 17-jarige meisje, dat bij Leysdown door mitrailleurvuur uit een vlieg |uig is doodgeschoten, toen zij met haar zus- er Vfln 16 jaar in een roeiboot een bal uit zee Was gaan opvisschen. De vader van het omgekomen meisje ver- telde, dat hij 'n vaste tent had bij het strand, dichtbij de plaats, waar de luchtmacht schiet oefeningen pleegt te houden. Zijn dochter had de oefeningen herhaaldelijk gezien. De familie had een boot, waarmee zij ging zwem- miJ of visschen buiten het schietterrein, en ook weieens daarbinnen, als er niet geoefend werd. Joan Chesterton, het zusje, dat met de omgekomene in de boot had gezeten, deelde {hoe, dat zij de roode vlaggen wel gezien hadden, maar dat zij buiten het schietterrein waren. Een getuige, die van de kust de ge beurtenis had gadegeslagen, wees de plaats Jian het ongeluk aan op de kust, een 250 M buiten het schietterrein. Ook volgens een van de menschen van 't vliegerkonps was de boot buiten het schietterrein, doch in één lijn met de boei, die als schijf diende. De waarnemer van het korps aan de kust deelde ook mee, dat de boot buiten het schietterrein was, en niet dicht genoeg daarbij zelfs om hem onge rust te maken. Daarentegen verklaarde een der vliegers, die gelijktijdig in de lucht was geweest met den vlieger, die het ongeluk ver oorzaakt heeft, dat de boot binnen het schiet terrein was. Boahemia, de vlieger, die het ongeluk ver oorzaakt heeft, zei, dat hij pas den vierden keer, dat hij een cirkel over de boeien maakte, het doel gezien had. Bij den vijfden keer was hh gaan schieten, dadelijk bij wat hij dacht dat de eerste boei was, doch wat later de o°ot van de meisjes bleek. Hij had reeds twee laar gevlogen, maar dit was den eersten keer, "st hij met scherp had moeten schieten. D=>s toen Boahemia zijn machinegeweer in een anderen hoek stelde, zag hij, dat hij op een boot geschoten had. Hij had niet gescho ten voor hij de roode vlag gezien had aan zijn rechterhand. Op de vraag of de boot op een boei geleken had, zei de vlieger, dat de zon op het water scheen, zoodat alles eender leek. Alleen doordat de boot voortgeroeid werd. had hij ontdekt met een boot te doen te hebben. De bestuurder van Boahemia's vliegtuig zeide de boot niet gezien te hebben. Daar Boahemia nog nooit uit de lucht geschoten had, was de vlieger eerst een paar keer met hem om de schijven heengevlogen Toen hij op zijn vijfde ronde zijn toestel juist in den goeden koers had gebracht, hoorde hij scho ten Hij keek over zijn schouder en zag dat de richting, waarin Boahemia schoot, met tot een der doelen leidde, daar hij deze pas onder zijn vleugels zag opkomen, Hij kon dat beter zien dan de schutter. Hu had Hade lijk getracht Boahemia een sein te geven om het vuren te staken. Of men toen binnen of buiten het schietterrein was geweest, kon hij niet zeggen. Toen hij gekeerd was, zag hij een boot naar het strand roeien, vrijwel in één lijn met de roode vlag. Een der officieren van 't oefenende eskader, die de orders voor de oefening had g®ge^> was dadelijk na het ongeluk op l°u hoogte over het terrein gevlogen. De boot, die toen op het strand lag, kon naar zijn meening gemakkelijk voor een doelv®rs' worden Hij meende echter ook, dat de t> zich buiten de gevaarlijke zone bevond. Da in zullen de menschen op den grond wel g - lijk hebben. Zij was echter dicht gen^g.'>'J de grens om, uit de lucht gezien, aanleidi g tot een vergissing te geven. Een andere officier, gevraagd of men ge maatregelen kon nemen om voor den vervo- ge dergelijke noodlottige vergissingen voorkomen, gaf het idee aan de hand he o - veilige gebied aan beide zijden met een r van roode boeien af te zetten. De jury verklaarde ten slotte den dood van het meisje bij ongeluk veroorzaakt. Zij eenigde zich met de aanbevelingva de boeien en verzocht den ''jkschou - op bij het ministerie van luchtvaart aan te dringen. Ook wilde de iurv aandringen op het stationneeren van een snelle motorboot bij het schietterrein. De jury had ook haar deelneming met de familie uitgesproken, waarbij de lijkschouwer zich aansloot, die tevens zei, dat de jury had bevonden, dat niemand te laken viel. Namens den Raad voor de Luchtvaart sprak de heer Baker zijn spijt over het onge luk uit en betuigde hij de familie Chesterton zijn deelneming. HET GOERRESHAUSPROCES. Thans het vonnis. In het Goerreshausproces is gisteren het vonnis geveld. Veroordeeld werdende uitge ver Maus tot 3 jaar gevangenisstraf en 1000 Mark boete, Justizrat Moennig tot 3 maan den gevangenisstraf en 400 Mark boete, uit gever Stocky tot 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf en 1000 Mark boete, bankdirec teur b. d. dr. Bruening tot 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf en 600 Mark boete De bankprocuratiehouder dr. Konrad is vrijgesproken. HET PROCES-VAN DER LUBBE. Een interview met Branting. Het links-liberale Stockholmsche dagblad „Dagens Nyheter" publiceerde gisteren een interview, dat zijn Parijsche correspondent gehad heeft met den advocaat Branting, den zoon van den overleden sociaal democrati- schen minister president Branting. Advocaat Branting, die ook sociaal democraat is, is in Parijs aangekomen om deel te nemen aan het onderzoek naar den brand in den rijks dag. Hij verklaarde o.m. het volgende: Het schijnt zeer opmerkelijk, dat de Duitsche autoriteiten, nadat zij een aantal personen abnormaal lang in verband met den brand in den rijksdag in hechtenis hebben gehouden, thans in het buitenland een verdere ophelde ring van de zaak nastreven. Gedachten over dit feit laat ik over aan dezelfde openbare meening, aan wie de Oberreichsanwalt zijn schrijven gegeven heeft. Wat de zaak zelf aangaat kan natuurlijk geen particulier lid van de juristencommissie op eigen initiatief een antwoord geven. Een antwoord van de in Parijs werkende commissie van onderzoek zal wel niet uitblijven. Ik heb echter nog geen ge legenheid gehad met de be'reffende personen ruggespraak te houden. HUISZOEKINGEN TE LUBECK. Steeds maar weer arrestaties. Gisteren hebben tal van beambten der poli tieke politie, 220 manschappen der Schupo en lieden van de SA motorbrigade huiszoeking verricht. Er werden eenige documenten en wapens gevonden. Reeds op dit vermoeden waren eenige dagen geleden 10 personen gear resteerd. Vrijdag zijn 20 personen aangehou den. Er werden gevonden en in beslag geno men: 10 militaire geweren, 8 militaire pistolen, 750 infanteriepatronen, 350 patronen voor pistool en twee vaandels van den vroegeren Rijksbanier. Er zijn nog meer arrestaties te verwachten. DR. BRUNING WORDT GEEN KLOOSTERLING. Een loos gerucht. De „Beiërsche Koerier" verklaart uit authen tieke bron te kunnen meedeelen dat Dr. Brüning in geen geval naar een klooster zal gaan om daar zijn leven te slijten. BESCHERMING VAN DIEREN. Officieel wordt bekend gemaakt, dat te Berlijn een rijkswet tot bescherming van dieren in voorbereiding is Afkondi ging van de wet kan binenkort verwacht worden. In de wet zal ook de vivisectie worden geregeld Daarbij zal rekening worden gehouden met de behoeften der wetenschap. NAZI'S GEARRESTEERD. In Tsjecho Slowakije. Te Asch in Tsjecho Slowakije zijn opnieuw Sudetenduitsche nationaal socialisten gear resteerd. Tsjechische gendarmen zijn gisteren het partijbureau en het vakvereenigingslokaal binnengegaan, waar zij huiszoekingen hebben verricht. 18 nationaal socialisten zijn gear resteerd, o. m. de loco-burgemeester, zoomede eenige gemeenteraadsleden en secretarissen der nationaal socialistische vakvereeniging. Ook een beambte der gemeentepolitie an Asch werd tijdens zijn diensttijd op straat ge arresteerd. DE DEVIEZENBEPALINGEN VOOR BUITENLANDSCHE SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. In het rijksministerie voor economische zaken heeft heden de voor eenige dagen aan gekondigde gedachtenwisseling plaats ge vonden over de kwestie der uitvoering der Duitsche deviezenwetgeving ten opzichte van bi'nnenlandsche vertegenwoordigingen van buitenlandsche scheepvaartondernemingen. De talrijke aanwezige vertegenwoordigers der buitenlandsche maatschappijen hebben daarbij uiteenzetting gegeven van de bij zondere behoeften van hun bedrijf maar aldus de desbetreffende mededeeling aan den anderen kant ook erkend, dat zekere maatregelen in het belang van den Duitschen deviezenvoorraad en ter voorkoming van eventueel streven tot kapitaa'v'ucht bij het reizen van Duitschers naar het buitenland, noodzakelijk zijn. Zij zegden ook medewer king toe bij de verhindering van misbruiken docr afzonderlijke passagiers. Het rijks ministerie van economische zaken heeft daar op een nieuwe regeling voorgenomen, welke volkomen rekening zal houden bet de belan gen van de buitenlandsche scheepvaartmaat schappijen, zonder afbreuk te doen aan de be hoeften van de Duitsche deviezenregelingen. Het van kracht worden der nieuwe regeling kan reeds over enkele dagen verwacht worden. DUITSCHLAND EN DE BUITEN LANDSCHE REEDERIJEN. Over enkele dagen een nieuwe regeling. Op het ministerie van economische zaken zijn gisteren de besprekingen met de Duitsche vertegenwoordigers van buitenlandsche reederijen over de be kende deviezenmaatregelen gehouden. De talrijke daarbij aanwezige vertegen woordigers van buitenlandsche reede rijen hebben daarbij gewezen op de bi- zondere eischen van hun bedrijf, doch anderzijds ook erkend, dat bepaalde maatregelen in het belang van Duitsch- land's deviezenbezit en ter voorkoming van eventueele pogingen tot kapitaal- vlucht bij reizen van Duitschers noodig zijn Zij hebben toegezegd, mede te zul len werken tot verhindering van mis bruiken door passagiers. Het rijksmi- nisterie van economische zaken heeft daarop een nieuwe regeling in het voor uitzicht gesteld, welke met de belangen van de buitenlandsche scheepvaart maatschappijen ten volle rekening zal houden, zonder afbreuk te doen aan de behoeften der Duitsche deviezenvoor- ziening. Binnen enkele dagen kan het in wer king treden van de nieuwe regeling ver- •wacht worden Uit Londen wordt nog gemeld, dat de vertegenwoordigers der Engelsche lijnen aan het slot van de conferentie van gis teren hun tevredenheid hebben uitge sproken over de regeling, welke ontwor pen is om de critiek op de thans toege paste maatreegelen te ondervangen Gandhi vertoont reeds teekenen van zwakte. (Buitenland). De deviezenbepalingen voor bui tenlandsche scheepvaartmaatschap pijen (Buitenland). Het proces v. d. Lubbe. (Buiten land). Onlusten te Kopenhagen. (Buiten land). De vluchtelingen in Elzas-Lotha ringen (Dag Overzicht). Eenige doodelijke verkeersonge vallen (Binnenland). (Zie verder eventueele laatste be richten). ONGEHOORDE NAZI'S RELLETJES. Bij een begrafenis. Bij de teraardebestelling van den nat. soc. vice-president van den Salzburgschen land dag Franz Koveindl is het in Rauris toi eenige politieke onrust gekomen. De nat soc hadden in het nat soc. vereenigingshuis het lijk opgebaard en wilden daarbij in uniform een eerewarht betiekken. hetgeen niet werd toegesiaan. Tenslotte werd een eerewacht in turn- kleeding veroorloofd Voor de teraardebe stelling was groote belangstelling Toen het publiek in de kerk samenstroomde om het Requiem bij te wonen klonk p'otseling buiten Hei! Hitler-geroep. waarop een groot aantal menschen op het plein voor de kerk samen stroomde en de politie zich gedwongen zag met de blanke sabel de menigte uiteen te drijven. DE COMMUNISTENVERVOLGING. 20 koeriers gearresteerd. In verband met een vroegere te Leipzig plaats gehad hebbende arrestatie en de daar bij geb'eken feiten heeft men thans in Ber lijn, Leipzig en andere steden in totaal tot dusverre 20 personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan het verspreiden van illegaal propaganda materiaal Veel pro pagandamateriaal, cyclostyles e.d. werden ir beslag genomen. DE BRAND BJJ RJJSSEL. Nog niet gebfusebt De Paris Soir meldt uit Rijssel, dat de geheimzinnige brand, die uitgebroken is in een munitiehoeveelheid. die zou zijn begraven in 1919 door de Engel- schen, nog in hevigheid is toegenomen. Donderdagavond scheen het vuur lang- zamerhand te wijken, zoodat een in genieur reeds het plan opjrerde de bran dende plaats vrij te maken Gistermor gen meldden de op wacht staande poli tieagenten echter, dat het vuur en de rookontwikkeling weer toenamen Ver der hebben zij een handgranaat en een rol lont in de nabijheid van net vuur uitgegraven. Uit onderaardsch ge- ruisch en gerommel is n erkbaar. dat het vuur verder voortvreet. Naar het schijnt houdt men nog rekening met de mogelijkheid van ontploffing, daar de bevoegde burgemeester de omgeving heeft doen ontruimen. Ontploffingsgevaar duurt voort. De „Liberté" voegt hieraan nog toe, dat men een catastrophe kan verwach ten, daar men het eind van het lont, dat door het vuur was aangetast niet heeft kunnen bereiken De mogelijkheid blijft dus bestaan dat het depot, dat 5000 gra naten zou bevatten in de lucht zal v'ie- gen Men heeft nog geen opgravingen kunnen doen om na te sporen wat voor munitie hier eigenlijk begraven ligt. Reeds gedeeltelijk geexplodeerd. Gistermiddag hebben bij de munitie- brand in Aire sur la Lys reeds eenige gedeeltelijke ontploffingen plaats gehad. Het betrof hier oogenschijnlijk handgra naten. Het voornaamste depot, dat 2.50 M onder den grond zit is door het vuur nog niet bereikt. De spanning stijgt De toestand te Air Sur Lys werd gister* avond laat uiterst gevaarlijk geacht. In den namiddag had men in het ondergrondsche mu nitiedepot, waar het vuur nu al 2 dagen woedt, nieuwe explosies gehoord, die echter geen schade aanrichtten. De grond werd van uur

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1