Siaalstotecii [f.kovwciaal 'tlieuws £attden Juin&ouw Snqzumdm Stukken Qemeentecade*t JCeck School ^cheepMijdUuieH Jeugdlectuur (Niet officieel). 3e Klasse. 3e HJst Trekking van Woensdag 23 Augustus 1933 Boogt prfjaen I 1 40a— 8949 Prtjien van f45. 452 465 484 645 649 662 728 729 1555 1976 2450 2531 2709 27id 2769 2842 2886 2923 2933 3342 3347 3751 3882 4100 4559 5119 5527 5568 5800 6134 6572 7682 7720 7949 8119 8315 8914 9041 9131 9508 0736 10138 10144 10425 10587 10975 11549 11714 31903 12076 12613 13178 13282 13296 13406 13437 13540 13575 13706 13724 14266 14346 14349 14392 14695 14774 14835 14914 14991 15017 15022 15834 15848 16170 16207 16392 16486 16618 16705 16795 16972 17107 17212 17402 17466 17644 17793 17906 17969 19238 19375 19611 19648 20014 20028 20376 20644 20676 20702m van Norma Patterson, van A. Schurink en van J. Sackville Martin. Deze aflevering brengt het slot van de beschrijving van leven en werken van Hanussen. den crooten ziener, die onlangs in Duitschland vermoord is ge worden. Kie-ke-boe het kleuterweekblad brengt een vervolg van de avonturen van der. kleinen clown naar wien het weekblaadje ge noemd is. J. Slager vertelt een geschiedenis van appels en er zijn versjes van Rein Valk hoff en van C Kruysheer. J. Testas Beer- nink leert den kleuters enkele speelgoeddin getjes van klei maken. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Tn de Augustusaflevering van het maand blad Nederlandsch Fabrikaat trekt naar ge woonte allereerst de aandacht de belangwek kende opsomming van hetgeen de Vereeni ging in de laatste maand heeft gedaan, waar uit blijkt dat niet wordt stilgezeten. De gebruikelijke opgave van gegevens, ontleend aan N. I. P. A.'s Koloniaal Archief, kunnen voor de Nederlandsche nijverheid ongetwijfeld van belang zijn. Daarna wordt melding gedaan van twee nieuwe uitgaven der Vereeniging, n.1. een kinderlegspel en een boekwerkje „In Holland staat een Huis-'. De afdeeling „Nieuwtjes uit de Nederland sche Industrie" geeft verscheidene belang wekkende mededeelingen op dit gebied. Het blijkt, dat onze nationale Nijverheid niet bij de pakken blijft neerzitten. Daarna wordt een aanvang gemaakt met de beschrijving van „Onze Rijksnijverheids voorlichtingsdiensten". In de voor ons lig gende aflevering worden achtereenvolgens behandeld De Rijksoverheidsdienst" en „De Vezeldienst". De opgave „Nederlandsche Octrooien" geeft de gebruikelijke vei melding van de in den laatsten tijd verleende Nederlandsche octrooien. „Eleonora" behandelt op de bekende aan trekkelijke wijze de afdeeling „Voor de Ne derlandsche Huisvrouw", terwijl daarop 'J J. L. van Zuylen zijn gebruikeliike beschou wing geeft onder het opschrift „De Jeugd en bet Nederlandsch Fabrikaat". Voor wat betreft de verschillende officieele rubrieken blijki. dat het aantal Nederlandsche fabrikanten, die gerechtigd zijn hunne artike len te voorzien van het bekende „V. N. F." merk. ten bewijze dat deze artikelen van „Nederlandsch fabrikaat" zijn. wederom be langrijk is uitgebreid, terwijl de activiteit van he+ Haagsche afdeelir.gsbestuur wordt aangetoond door de vermelding van het zeer belangwekend programma dat in het a.s. winterseizoen tot stand zal woeden gebracht. HEERHUGO WAARD. In de Vrijdag uitgeschreven raads vergadering staat weder als te behande len punt op de agenda de reeds in de vorige vergadering behandelde ophef fing der scholen I en IV, waarop toen de beslissing van den raad is verdaagd. Zaterdagmorgen vond in aanwezig heid van hoofdingelanden een voorloo- pige beproeving plaats van de door Werkspoor geplaatste motor in het ge maal aan den Huigendijk. Maandag morgen werd opnieuw gemalen, waarbij de heer Theunissen, ingenieur van Werkspoor, aanwezig was. Bereids is men aangevangen met de demontage van den laatsten stoomketel, waarna door Werkspoor de tweede motor zal worden opgesteld. Door de veehouders M. Spaan, Bo- terhuizen, en K. Schoen, Middenweg-Z., werd aangifte gedaan van verschijn selen van mond- en klauwzeer bij hun veestapel. De werkloosheid, die korten tijd een weinig geluwd was, doet zich thans weder gelden. Momenteel staan weder ruim 60 landarbeiders bij het orgaan der plaatselijke arbeidsbemiddeling in geschreven, waarvan een groot gedeelte in den Wieringermeerpolder bij de Rijks werk verschaffing is te werk ge steld. HOORN. Dahha-feestweek te Hoorn. De perscomissie van het Comité der Dah liatentoonstelling „Stad Hoorn" schrijft ons: Vroeg in Bet voorjaar besloten de besturen van de Neutrale en de R.-K. Middenstands vereeniging in den nazomer 1933 een feest- week te organiseeren, die behalve het voor de hand liggende doel om bezoekers naar de stad te trekken, tegelijk, zoo mogelijk de be langen van de tuinbouwers moest bevorde ren. Door een kleine commissie waarvan ook de voorzitter en de secretaris van de Federa tie van Floraliavereenigingen deel uitmaak ten, werd toen het volgende plan opgesteld Begin Sept. zal in de Parkzalen van Gebr. Veer een groote dahliatentoonstelling wor den gehouden, die bestaan zal uit de volgen de afdeelingen: le. De afd voor de bij de federatie aange sloten floraliavereenigingen, 2e. De afd voor de Floraliavereenigingen, welke niet bij de federatie zijn aangesloten; 3e. De afd. waarin personen of groepen van personen kunnen inzenden in wier ge j tneente geen floraliavereemging bestaat of waar de besturen der vereenigingen zich niet met de zaak kunnen of willen inlaten. Lief hebbers voor deze afd. moeten zich zoo spoe dig mogelijk opgeven bij den heer J H. Steg- gerda, Keera 4 te Hoorn, met vermelding van het aantal vazen, waarover zij willen be scnikken. Ie. De afdeeling waarin de dahliakweekers gelegenheid krijgen om te exposeeren. Besloten werd om de inzenders op zoo wei nig mogelijk kosten te jagen. Daarom wordt gratis de noodige -tandruimte, geheel gereed en bekleed, beschikbaar gesteld en zoigt het comité ook voor de noodige vazen en ander vaatwerk. En om de inzending zooveel mogelijk te animeeren, wordt een groot aan tal prijzen beschikbaar gesteld. Om het bezoeken van de tentoonstelling aantrekkelijk te maken, moet gezorgd worden voor een schitterend geheel. Daarom is het arrangeeren van de zalen opgedragen aan den heer A. Koper te Bennebroek, die op dit gebied ook buiten ons land grooten naam heeft. Het is inderdaad een groot voorrecht, dat we dezen man aan onze tentoonstelling hebben kunnen verbinden. En hoe meent het comité nu door deze tentoonstelling de belangen van den tuin bouw te bevorderen? Wij meenen. dat in de steden nog heel wat meer gedaan kan wor den aan het werken van bloemen, speciaal dahlia's in tuinen en plantsoenen. De kwee kers krijgen op onze tentoonstelling gelegen heid, stekken en knollen aan, naar wij ver wachten, talrijke liefhebbers te verkoopen Als ons voorbeeld in andere plaatsen ge volgd wordt, dan moet. dunkt ons, vergroo ting van het binnenlandsch afzetgebied volgen. En wij meenen. dat met alle midde len moet worden bevorderd den binnenland schen afzet van onze eigene land- en tuin bouwproducten. WINKEL. Bliksem ingeslagen Men schrijft ons uit Winkel: Tijdens een onweer in den nacht van Maandag op Dinsdag is op het land van den heer H. D. Wilken in den Groetpolder, de bliksem geslagen in een schelf blauwmaan, welke geheel verbrand is. SCHAGEN. Autobus te water. Gistermiddag geraakte een autobus van de H. A. B. O., bestuurd door chauffeur C. Kroon en op weg naar Winkel door een defect aan de stuurinrichting aan de Lange Snaar alhier te water. De chauffeur wist de inzittenden (acht personen) door het luik uit de bus te redden Een der passagiers werd aan den arm licht gewond. Overigens kwamen allen met een nat pak en den schrik vrij. SCHAGERBPUG. Maandagavond geraakte een auto van de firma Schmalz uit Schagen, bestuurd door een reiziger van die firma, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, in de Grootesloot (ter hoogte van de boerderij van den heer H. Schoorl). De bestuurder heef: nog geprobeerd om, door middel van sterk remmen, op den weg te blijven, maar dit mocht niet baten. Wonder boven wonder kwamen bestuurder en auto er goed af. Later is de auto door een reddingswagen op het droge gebracht. UITGEEST. Mond- en klauwzeer. Thans doet zich reeds het tweede geval van mond- en klauwzeer onder deze gemeente voor en wel onder het vee van den heer M. Morsch aan den Busch en Dam. NIEUWE NIEDORP. Strooperij. In den nacht van Zaterdag op Zon dag j.1. zijn door de gemeente en rijks politie op de Rijd eenige aalreepen in beslag genomen Tegen de vermoede lijke daders van de plaatsing hiervan is proces-verbaal opgemaakt. PETTEN. Door den architect K. P. Zuurbier te Schoorl is namens de Pettener Jeugd Her- berg-Stichting te Petten den bouw van een Jeugdherberg aldaar opgedragen aan den heer C. Noort, aannemer te Bergen. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Op 15 Augustus heeft het Dagelijksch Be stuur vergaderd in Den Haag onder leiding van Dr. H. J. Lovink, voorzitter. Besloten werd, inzake het gewijzigde ont werp tot heffing eener Omzetbelasting het K.N.L.C. te verzoeken, er op aan te drin gen, dat de producten boter, kaas en vleesch alsnog in de lijst van vrijgestelde artikelen worden opgenomen. Ten aanzien van het laatstgenoemde product: vleesch, wordt er op gewezen, dat buiten den accijns op rund- vleesch, dit vleesch binnen kort reeds zal be last worden met een extra heffing ten bate van de Crisis Rundvee, Centrale, aan welke heffing de minister inmiddels zijn goedkeu ring heeft gehecht. Vastgesteld werd de agenda der alge meene vergadering, welke a.s. 20 September in Alkmaar zal worden gehouden. De vergadering kon ermede accoord gaan, dat de besturen der Gewestelijke Tarweorga- nisaties worden belast met de uitvoering der eventueele Aardappelsteunregeling 1933, mits dit niet gaat ten koste dezer goedwer- kende organisaties. Goedgekeurd werd, dat ook de secretaris in zijn functie van directeur der Tarweorganisaties Noord- en Zuid-Hol land bij eventueel verzoek zich bereid zal verklaren de uitvoering dezer steunmaat regel ter hand te nemen. Door het secretariaat zijn gegevens ver zameld over de marktgeldtarieven in ver schillende gemeente in N.H. en Z.H. Hier uit blijkt, dat deze zeer hoog zijn. Besloten wordt, tot de verschillende gemeentebesturen het verzoek te richten, om in verband met den toestand in de veehoudersbedrijven tot marktgeld-verlaging te willen overgaan. Aan het comité tot herdenking van het 300-jarig bestaan van de Schermeer, wordt een prijs van 15 ter beschikking gesteld, in nader overleg met den heer D. de Boer Dz. te besteden. KENNEMERLAND. De geweldig groote aanvoer geeft vei- lingbesturen en de handel heel wat hoofd brekens om de massa te verwerken. En niet alleen het verwerken, doch ook heeft men rekening te houden met minimumprijzen. We zitten volop in den boonenhandel en boonen moesten schering en inslag zijn. Echter is het anders. Zeker, er komen groote kwantums, doch op geen ende na zoo groot als de be- teelde oppervlakte en vooral zijn het de snij- boonen die spaarzaam worden aangevoerd. De prijzen der snijboonen waren 814, dubbele boonen 6—9.50, enkele boonen 8.5012 en tros (stokboonen) 12 18 per 100 K-G. Genoemde prijzen zijn voor goede kwaliteit. Bospeen. die niet ruim werd aangevoerd, was duur, mooie kwaliteit gold 1016 per 100 bos. Bloemkool werd schaarsch aangevoerd en vooral mooie kwaliteit. Zij die het geluk hadden om mooie kwaliteit aan te voeren, boften, daar de prijzen 1522 beliepen. Andijvie, die weken aaneen in de verdrukking was, kwam plotseling in het teeken der belangstelling met prijzen van 0.400.50 per kist. Kom kommers beliefd men niet en zelfs de le kwa liteit genoot weinig belangstelling, de prijzen waren f 0.50— f 2.50 per 100 stuks Postelein en spinazie kunnen we wel over een kam scheren en wel met weinig belangstelling en prijzen zóó laag dat de kosten van vervoer en emballage amper aan gedekt zijn. In het artikel sla kan men de wisselvalligste handel zien, doch over het generaal geno men is er weinig belangstelling De prijzen schommelden tusschen de 0.200.50 per kist. I>e handel in tomaten was lui en hoewel de aanvoer niet groot was, zijn de prijzen van 612.50 per 100 K.G. te laag. Dop pers en raspers, die niet ruim werden aange voerd, zijn duur. We noteerden voor dop pers 1425 en voor raspers 25f 33 per 100 K.G. In de fruitafdeeling is wijzi ging gekomen. Bessen zijn verdwenen en vruchten komen meer en meer naar voren. Aardbeien worden nog ruim aangevoerd, wel te verstaan aardbeien in cartonnen doosjes, die nog 0.25—0.32 per doosje opbrach ten. Dit zelfde geldt voor frambozen, die peperduur zijn, n.1. f 0.400.50 p. doosje. Voor druiven was geen groote belangstel ling, de prijzen waren lager, n.1. f 0.35 0.50 per K G. Meloenen genoten meer be langstelling met prijzen van 0.160.23 per stuk. Vruchten als Bramley Seedling en Codlin Keswick waren gewild tegen prijzen van 14f 22 per 100. K G. Peren als Clapp's Favorite, Précose de Trevaux en Suikerperen werden ruimer aangevoerd en vlug verhandeld. De prijzen bewogen zich tusschen de 8.5025.50 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opnamt in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). HET VERKEER TE ALKMAAR. Aan den heer redacteur der Alkm. Cou rant Ik heb de moeite eens genomen om Zater- dagavond's te gaan staan, circa 2 uur bij de Groote Kerk hoek Laurensstraat. Het heeft mij verwonderd dat daar tusschen 7 en 10 uur 's avonds geen verkeersagent op zijn post staat. Gaarne zou ik den ambtenaar die be last is met het verkeer te regelen in deze stad, willen aanraden: geef u den tijd eens om daar vooral Zaterdagavond's eens onge merkt te gaan staan. Zeg nu niet: 't is daar niet noodig, want de feiten zijn er, dat er Vrijdag's in den zomer met 't oog op het vreemdelingenbezoek wel een verkeersagent staat. Tevens is 't mij opgevallen, dat het Pay- glop voor fietsers van beide kanten verbo den is; dus ook voor auto's? Neen, auto's mogen alleen van de Langestraat inrijden. Dit is gevaarlijk, vooral voor de Zaterdag- avondmarkt, en nu vooral daar de markt steeds grooter wordt, want er zijn op som mige gedeelten van de Laat aan beide zijden kramen geplaatst. Bestaat nu de mogelijkheid niet, Zaterdags avonds de auto's te laten rijden door de Lan gestraat of langs de Oudegracht? Het zou voor de neringdoenden op de Laat toch prettiger zijn en voor 't publiek rustiger. Moge dit schrijven er toe bijdragen dat men dit verkeersvraagstuk eens onder de loup neemt. Met dank voor plaatsing, EEN ABONNEE. Daardoor kom je vanzelf wel in een kennis senkring en zooNu, het verpleegstertje was nog slechts luttele weken in het ge sticht werkzaam, of daar bracht reeds de post voor haar een grooten brief met het hoofd: Ned. Hervormde Gemeente. Zij was dus niet vergeten. De kerkelijke ontvanger had haar adres nauwkeurig genoteerd!.... Jammer, zoo zegt het Hbld., dat het bleef bij het contact met dien pecuniairen function- naris. Een dominee, zoo vertelde ze ons, na ruim een jaar aan dezelfde inrichting ver bonden te zijn geweest, is hier nog nóóit ge weest, althans niet van de Hervormde Kerk Het contact met de Kerk bestond hierin, dat zij eigener beweging ze had reeds, on danks haar jeugd, een „gefundeerde" overtui ging de godsdienstoefeningen bijwoonde Ware dit niet zoo geweest, dan kan men het verdere verloop licht vermoedenmen moge dat eens bedenken bij het klagen over den achteruitgang der Kerk. Een vereeniging als die onder de hervormden in de hoofdstad onlangs is opgericht, kan ook elders goed werk verrichten. Op het drietal van de Geref. kerken te Hyum en Finkum (Friesland) staat als no. 1 de heer T. Klein, cand. te Beverwijk. Het voornemen om te Veenhuizen de O.L. school op te heffen, heeft bij de ouders groote beroering gewekt. Op den Maandag gehouden ouderavond ontbrak nie mand op het appél. De verbittering der aan wezigen was groot. Met algemeene stemmen werd besloten den strijd om het behoud der school tot het einde voort te zetten. Een scherpe actie zal gevoerd worden. Den ge meenteraad wordt een adres aangeboden, ter wijl een commissie, bestaande uit de heeren H. Bruin, A. Kuiper, P. Bruyn en A. van Breugel bij de raadsleden het bestaansrecht ders chool zal bepleiten. HERDERLIJKE ZORG. Dingen, die gebeuren Een leerling-verpleegster kwam van het dorp en had in een inrichting in de groote stad een werkkring als leerling-verpleegster gevonden. De overgang was groot, maar, zei vader, die in het kerkelijke wereldje van zijn dorp een autoriteit was, gelukkig is de Kerk er nog, die ie wel in haar midden opneemt. WINKEL. Vergadering van den raad der gemeente Winkel op Dinsdag 22 Augustus 1933. Tegenwoordig alle ieden, met uitzondering van den heer Kamp. Mededeelingen. De heer J. Slooten. onderwijzer aan de Openbare Lagere school te Winkel heeft op 15 Juli j.1. na beëindiging van zijn militairen dienst, zijn werk hervat en met ingang van dien datum is de heer H Stobbe ontslagen. In verband met de in de vorige vergadering door den heer Dekker uitgesproken wensche lijkheid om de arbeiders in de werkverschaf fing er op te wijzen, dat zij moeten trachten werk te vinden in het vrije bedrijf, wordt thans meermalen de klacht vernomen, dat zij, die werk zoeken om buiten de werkverschaf fing te blijven, geen werk kunnen vinden, aangezien in bijna alle landbouwbedrijven vreemde werkkrachten worden aangenomen. Door de Crisis-Commissie van het A AZ.A. en Omstreken wordt verzocht steun te ver- leenen bij het betalen van de contributie door leden van het fonds, wonende in deze ge meente, die fliertoe zelf niet rneer in staat zijn. In de memorie van toelichting wordt uit eengezet wat het fonds zijn leden biedt. De bestaande regeling der armenpractijk laat toe, dat aan den gemeente-geneesheer kosteloos geneeskundige behandeling kan worden opgedragen tot een getal van 100 patiënten en 15 verlossingen. Bovendien worden armlastige patiënten verzekerd in de ziekenhuisverzekering en in de Onderlinge Operatiekas. Het komt B. en W voor dat van het treffen van een regeling als in het verzoek bedoeld, de financieele gevolgen niet zijn te overzien en stelden voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Ontheffing van schoolgeld werd verleend aan P. Helder te Aartswoud, voor een .eer- ling der school voor U.L.O., die de school in Juli 1932 heeft verlaten. Aan G. Beers Czn. te Winkel voor een leer ling der school voor L.O., aangezien hij is vrijgesteld voor het betalen van rijksinkom stenbelasting. Ontheffing van hondenbelasting voor 1933 werd verleend aar, S. Vethman, H. de Wit K. Koorn en de wed. P. Leijen. Tengevolge van het overlijden van den heer K. Over moest worden voorzien in de daar door ontstane vacature van lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim voor de Openbare Lagere School te Lutjewinkel. (Ingezetene zonder schoolgaande kinderen). B. en W. boden het volgende dubbeltal aan: No. 1. W. Roggeveen; no. 2. G. Hollen- berg. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer W. Roggeveen. B. en W stelden voor de bouw- en woning verordening, zooals deze in ontwerp is toege zonden, in verband met het advies der Ge zondheidscommissie te Hoorn te wijzigen en vast te stellen. Na eenige discussie werd aldus besloten. Aanbieding gemeenterekening 1932. Gewone dienst: Ontvangsten f 108.965,52, uitgaven f 112.010,09, nadeelig saldo 3.044.57. Kapitaaldienst: Ontvangsten f 26.045,67, uitgaven 26.360,78, nadeelig saldo f 315,11. Aanbieding rekening Algemeen Burgerlijk Armbestuur 1932. Ontvangsten 16.223,77, uitg. 15.169,28, batig saldo 1.054,49. Aanbieding rekening gasfabriek 1932 Gewone dienst: Ontvangsten f 50.357,03, uitgaven 50.357,03. saldo nihil. Het door de gemeenten te betalen tekort op de exploitatie bedraagt 2806,70. Kapitaaldienst: Ontvangsten f 21.220,23, uitgaven f 21.220,23, saldo nihil. B. en W. stelden voor tot commissie voor het onderzoek dier rekeningen aan te wijzen alle raadsleden. Aldus besloten. B. en W. stelden voor andermaal vast te stellen de verordening op de wijziging der tarieven van de personeele belasting, zooaïs die eerder werd vastgesteld in de vergade ring van 1 November 1932, doch toen we gens het verstrijken van den termijn niet goed gekeurd kon worden. Voorts werd op voorstel van B. en W be sloten om ingevolge de wet van 28 Juli 1933 Stbl. 388 tot wijziging der wet op de per soneele belasting, de café's gelijk te stellen met logementen, winkels en lokalen, bestemd voor uitstalling. B. en W. stellen voor vast te stellen de verordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting, zooals die in ont werp is toegezonden. B. en W. stelden voor vast te stellen de verordening op de heffing van schoolgeld voor lager en uitgebreid lager onderwijs, zooals deze in ontwerp is toegezonden en loopende voor het lager onderwijs, van een inkomen van 800 tot maximum 5000; vanaf 2.60 opklimmende tot 15 per jaar en per leerling en voor het uitgebreid lager onderwijs, bij een gelijk inkomen, vanaf f 5.85 opklimmende tot 33 75 per jaar eg per leerling. Aldus besloten. B en W. stelden voor vast te stellen eea wijziging der begrooting 1933 tot een bedrag van 1358,18. Aldus vastgesteld. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde STOOM VA ARTLIJNEN7 Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ajax 22 Aug. v. Stettin te Amst. Amazone 21 Aug. v. Malaga n. Huelva. Astrea 21 Aug. v. W.-Indië te New York Berenice 21 Aug. v. Rio Martin n. Malaga Clio 21 Aug. v. Stamboel n. Rodosto. Iris 21 Aug. te en v. Odense n. Gothenburg Oberon 20 Aug. te Jacksonville. Orestes 21 Aug. v. Cephalonia n. Algiers. Orpheus 20 Aug. v Kopenh. te Gdynia. Perseus 22 Aug. v. Kopenhagen te Amst. Poseidon 21 Aug. v. Amst. te Kopenh. Stuijvesant 21 Aug. v. W.-Indië te Net Dork. Ulysses 21 Aug. v. Piraeus n. Volo. Berenice 22 Aug. v. Rio Martin te Malaga. Iris 22 Aug. v. Odense te Gothenburg. Juni 22 Aug. v. Manchester te Amst. Vesta 21 Aug. v. Lipari n. Alicante. Holland—Amerika Lijn. Beemsterdijk 21 Aug. v Boston te Philadek phia. Damsterdijk. Pacifickust n. Rott., 21 Aug. te Los Angeles. Delftdiik, Rott. n. d. Pacifickust, 19 A ug. te San Francisco. Lochmonar, Rott. n. d. Pacifickust, 21 Aug. te Colon. Veéndam 21 Aug. v. Rott. te New York. Lochkatrine 19 Aupt v. Tacoma n. Rott. HollandWest-Afrika-Lijn. Reggestroom, thuisr., 23 Aug. te Havre ver wacht. Stoomv. Mij. Oceaan. Aeneas. Dairen-Rott., 22 Aug. v. Osaka. Peisander, Liverpool-Macasser, 20 Aug te Swansea. Emzetco-Ltjn. Jonge Elisabeth. Carthagena n. Rott. 22 Aug. v. Londen. HollandAfrika Lijn Heemskerk, thuisr., 22 Aug. te Antwerpen- HollandOost-Azië Lijn. Arenskerk, thuisr.. 20 Aug. v. Shanghai. Kon. Paketvaart Mij. Barentsz 21 Aug. v. Batavia te Kaapstad. Nieuw Holland 21 Aug. v. Sydney n. Singa pore. Siaajoe 19 Aug. v. Batavia n. Melbourne. Tasman 19 Aug. v. Batavia n Soerabaja. JavaNew-York Lijn. Citv of Evnsville 18 Aug. v Java te New York. Clytoneus, Belawan n. New York, 0 Aug. te Singapore. Claucus 20 Aug. v. Batavia n New York. JavaChinaJapan Lijn. Tjikembang 19 Aug. v. Hongkong n. Amoy Tjisadane 20 Aug. v. Shanghai te Hong kong. Rotterdamsche Llovd. Kota Baroe, thuisr., 22 Aug. v. Genua. Sibajak, uitr., 22 Aug. v. Pt. Said. T wee Urker Jongens, door S. Franke. Uit' gave Gebr. Kluitman te Alkmaar. Jawek Bot is een Urker jongen en Knelis is zijn vriend. Er is voor Urker jongens heel wat te beleven op het eiland. Jawek kan naar zijn grootvader gaan, die wonderlijke avonturen op zee beleefd heeft, maar hij kan ook kattekwaad uithalen en b.v. met het bootje van den havenmeester naar de Onkele- Bonkele-Stien varen. Maar eenmaal op die rots verliezen de jongens hun bootje en het is hun geluk, dat de havenmeester goede oogen heeft en hen er weer afhaalt voordat de vloed op zijn hoogst is. Als de zee dichtgevroren is geraken Jawek en zijn vriendje bij een groo ten tocht in een mistbank en het gevolg is, dat zij ternauwernood aan het gevaar ont snappen van op een ijsschots af te drijven. Er is op Urk voor een jongen meer te beleven dan menigeen zou vetmoeden en S. Franke heeft dat in dit mooie, door Pol Dom geïllus treerde jongensboek duidelijk laten uitkomen. Het is in alle opzichten een spannend verhaal en we vermoeden, dat de Hollandsche jon gens, die over het algemeen nogal in het vis- schersleven belang stellen, er met genoegen van zuilen kennis nemen. Gebr. K'uitman zorgden weer voor een mooi bandje en tte onberispelijke uitgave. Blauw Bloed, door J. J. Groeneweg. Uit' gave G. B. van Goor Zonen's Uitgevers maatschappij te 's-Gravenhage. Dit is de interessante geschiedenis van een Transvaalsche lamilie waarvan de zoon een oude boekenkist bijzonder belangrijke P®* pieren ontdekt. Er blijkt uit, dat de farm* recht heeft op den baronnentitel en op e® kasteel in Frankrijk, maar omdat deze stukken nooit eerder gevonden zijn. eenige honderden jaren geleden een achter neef alle Fransche bezittingen en den titel ge ërfd. Vader, moeder en zoon gaan nu naar Frankrijk en ontdekken daar in het kaste» bovendien nog een kist, die een groote scna aan familiejuweelen bevat Htt schijnt, <J® de rijke Transvaalsche boer dat alles voo zichzelf wil houden en den tegenwoordig, eigenaar een dapperen kapitein van vreemdelingenlegioen zonder meer erv wil berooven. Maar er gebeuren din8en dat alles veranderen. Vader en zoon g! per vliegmachine naar Afrika terug, ffl een noodlanding maken, worden door Moorschen volksstam gevangen genomen zouden zeker gedood zijn als een rra kapitein hun niet het leven gered "a kapitein is de tegenwoordige bezitter v kasteel en uit dankbaa-heid schenkt a Afrikaansche familie hem alles wat nij bezit en ook den schat, die men in z'J ur;ijk heeft opgegraven. Het is een zeer avo verhaal, dat gedeeltelijk in Eranknl\.ns die deeltelijk in Afrika speelt en dat io g jnte. zich voor wonderlijke gebeuren1 resseeren zeker een prettige ontsp vafl bezorgen. Pol Dom heeft ook dit ^od- eenige mooi^ platen en van een kieuiis teekemüg .voorzien.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8