5Buitenland "Rechtszaken ^Binnenland ïaN kiepura in „eind lied fur dich". Bioscoop Theater Harmonie. „A BEDTIME STORY". Victoria Theater. OPWINDING IN ANDORRA. GEVECHT BIT PAARDENRENNEN. ONTPLOFFING BI F OEFENING VAN GENIETROEPEN. ROOSEVELT EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. GEEFT DE ZEE HAAR SCHATTEN TERUG? Mexicaansche kroonjuweelen uit een wrak opgehaald. TARWE IN AMERIKA ONTDEKT. „Madison" op eigen kracht op weg naar Norfolk. SALARISKORTING RIJKS PERSONEEL, TIJDELIJKE VERLAGING VAN 5 PROCENT, Opvoering van ongehuwden. aftrek van drie tot maximaal tien procent. Overleg met organisaties. wet Bioscoop Thetaer Harmonie zal de filmliefhebbers vanaf Vrijdag vergasten op Jea schitterende film van Jan Kiepura de heldentenor, die door zijn fraaien zang reeds "velen in vervoering heeft gebracht. In zijn nieuwe film is Kiepura buitengewoon op dreef. Maar niet alleen dat men uit muzi kaal oogpunt deze film moet waardeeren Ook de opnamen zijn zeer mooi en 't geheel zoo boeiend, dat men van deze film genieten zal wat trouwens de vele gunstige beoor deelingen ook reeds gemeld hebben. Als bij zondere attractie is aan de bioscoop voor stellingen verbonden het optreden van den Rekenden kunstenaar Louis Noiret, die met een geheel nieuw repertoire van succesvolle liedjes de bezoekers op de meest aangename wijze zal bezighouden. De naam Louis Noiret zegt voor ieder reeds meer dan genoeg. Iemand die men in de kermisweek niet kan missen. In het Victoria-theater zal in de kermis week een bijzonder aardige film loopen, na melijk: „A Bedtime Story", waarin Maurice Chevalier de hoofdrol vervult. De Telegraaf schrijft hierover o.a.: Men meende den Chevalier van den ver overenden glimlach en het hartenbreken wel voldoende te kennen en iedere film was min of meer een herhaling van de vorige, hoe knap die strooptochten van den lachenden ridder in het land der liefde ook werden ge- enseeneerd en gevarieerd. En opeens ziet men een anderen Chevalier een veroveraar r0g wel, maar meer uit traditie een onont gonnen schat van goedheid en meewarigheid wordt aangeboord op het oogenblik, dat een arm Parijsch ouderpaar een overtolligen oaby in den wagen van den Franschen los bol deponeert jen onbekende Chevalier, deze vader. Een jongensachtige zachte verlegenheid komt in zijn gezicht wanneer hij met den baby in zijn armen rondwandelt en het kind probeert te stillen. Het is een baby, die alleen maar ge zicht is een ontzaggelijk gezicht met ber gen en dalen, waarover de schaduwen van kwaad humeur trekken, om dan ineens weer plaats te maken voor een zonneschijn van tevredenheid. De baby zegt diep-gorgelend ,ga8a" togen den butler hij is de voor naamste tegenspeler van Chevalier en men zag hem reeds in „Trouble in Paradise". Het is Edward Everett Horton en geen prinselij- ker butler wandelde ooit over het witte screen hij heeft af en toe iets menschelijks doch dat komt er dan tot zijn eigen schaamte in. Er is een zonnige zachte humor door heel deze film, die voortdurend naar het uitersi kluchtige reikt en telkens door de mensche- lijkheid van haar figuren van het al te kluch tige wordt teruggehouden. Daar is de non- sensiale wandeling van Maurice met den kinderwagen door het Pare Monceau en het wordt een zegetocht van den glimlach. Stra lend ligt de baby achterover in zijn wagen stralend wandelt het zingende kina, dat Maurice Chevalier heet, achter den wagen aan. Het is niet te doen ten opzichte van een filmster het woord „sympathiek" te gebrui ken, doch nooit zag men dezen Franschman rijker toegerust met menschelijke kwaliteiten dan in deze Bedtime-story, door den regis seur Norman Taurog zoo rustig en zonder fraaiheden, zoo sober en met zooveel atmos feer in elkander gezet. En wat er, behalve den baby en den butler, naast Maurice Che valier in deze film kan bestaan, dat is de kleine blor.de Helen Twelvetrees, die in de rol van de nurse zulkt fijne dingen doet, waaraan alle sterrenglans vreemd is. Heeft men dan alle prachtige kwaliteiten van deze film afgewogen, dan blijft nog de vraag over hoe het mogelijk is dat een baby van een jaar ouder kan deze winnaar van een babies-competitie, waaruit hij als held te voorschijn kwam, na honderd vier en ze ventig mededingers te hebben verslagen filmtalent bezit. Misschien is het raadsel niet zoo groot, want ligt bij babies en groote ko mieken het komische niet juist in den ernst, waarmede zij het leven bekijken en er op veageeren? Het Algemeen Handelsblad schrijft o.a.: De film is in ieder opzicht af, en biedt van alles wat, maar vooral vroolijkheid. De zaal schatert als de twee mannen baby zoet wil len krijgen met horloges die hij alle stuk gooit, of als hij alleen wenscht op te houden ®et huilen als de knecht wordt nat-gegooid, Wat dit factotum zich, zonder een spier te vertrekken, laat welgevallen. Een kostelijk moment is ook de ontdekking van de ontrouw Van bet meisje van den knecht, dat afspraak jes maakt met diens meester. Dit komt aan bet Jicht als de unecht den vicomte scheert, 61 in een scène (ontleend aan „De barbier van Napoleon") siddert Maurice voor zijn leven. Maar de knecht bedwingt zich en vindt ®at het geval het lest kan worden opgevat een misverstand, wat het inderdaad ook ls> behalve van de zijde van het meisje. Chevalier zingt ook enkele liedjes, waarvan «et beste is het lied in het park, waarbij hij ®en kinderwagen met „Monsieur Baby" erin voortduwt. Een gezellige film, welke Chevalier's po pulariteit weer zal verstevigen De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft: met is sentimenteel en komisch tegelijk en worden in den dialoog soms alleraardig- e en ook wel eens zeer ondeugende dingen gezegd. Haar grootste charme ontleent de "m echter aan het spel van Chevalier, van bet oogenblik af, dat deze, zijn strooien °edje op een jolig stokje gestoken, den trein 1 wandelt, tot aan zi>n lachende voldaanheid aan het slot, als hij Helen Twelvetrees in zijn !"men sluit. Helen Twelvetrees is lang een ,j;n Amerika's bekendste actrices geweest, fii tr da* W'J baar in ons land ooit op een hadden kunnen zien. Haar rol als kin- vnïit r0Uw brengt zonder twijfel niet haar in ru, acht naar voren maar toch voelt men Irinj subtiel en rijk geschakeerde rol van djn "ffrouw, m talent, dat tot groote slaat zou kunnen zijn. pet Vaderland schrijft: cen schat van een film, waar men met Het is niet Baby Leroy, die Chevalier van mn plaats verdringt, noch is het omgekeer- het geval. De twee gaan zóó prachtig samen en Chevalier is zóó alleraardigst voor of kind, dat beiden er door gereleveerd wor- j. Wèèr heeft een regisseur en ditmaal Norman Taurog kans gezien, orcfijt te trekken van de speciale kwaliteiten van Maurice en over die regie kan men zich slechts prijzend uiten. Alles tezamen: een werkelijk alleraardig- ~e film, een kostelijk amusement, een buiten gewoon genoeglijke tiidpasseering, bekroond door het meespelen van zulk een babyDat moet U toch stellig eens gaan zien In den kleinen Pyreneëenstaat Andorra heerscht in de laatste dagen zekere opwin ding als gevolg van de aanwezigheid der Fransche gendarmen. Dinsdag moest een op de groote markt belegde bijeenkomst door de gendarmerie worden ontbonden. Bovendien zouden Spaansche communisten pogingen doen een staking uit te lokken. De bij beschikking van den Franschen staatspresident en waarschijnlijk ook van den bischot» van Urgel, die gemeenschappe lijk de suzereiniteit over Andorra uitoefe nen, afgezette algemeene raad weigert de sleutels uit te leveren. Uit Spaansche bron verluidt, dat de af gezette algemeene raad een protesttelegram heeft gericht aan den Volkenbond, zoomede aan der. president der Fransche Republiek en den bisschop van Urgel. Tijdens de paardenrennen bij Constantine in Algerië is het tot een bloedige botsing ge komen tusschen inboorlingen en een Fran schen gendarme, die de inboorlingen in over eenstemming met de voorschriften een be paalde plaats aanwees. Toen de gendarme den naam van een der wederspannigen wil de noteeren, viel de menigte hem aan. Hij loste daarop twee alarmschoten. Daar dat geen uitwerking had, was hij gedwongen, op de menigte te schieten. Een inboorling werd gedood en drie gewond. De gendarme zelf werd door stokslagen en steenen aan het hoofd gewond. Bij een oefening van Tsjecho Slowaaksche genietroepen, heeft aan de Donau een ont ploffing plaats gehad. De officier Winkler en een korporaal werden gedood, een soldaat werd ernstig gewond. Twee soldaten liepen ee.i heiS'.nschudding op. Roosevelt hêeft Norman Davis instructie gegeven met betrekking tot diens werkzaam heden bij de a.s. ontwapeningsconferentie, waarvan hij resultaten verwacht, vóórdat hij gebruik zal maken van de aanzienlijke cre- dieten, welke te zijner beschikking gesteld zijn voor de moderniseering van het Ameri- kaansche leger. Roosevelt hoopt, dat de mo gendheden het eens zullen worden over de vermindering hunner bewapeningen. Wat de oorlogsschulden betreft, zal Roose- evlt voortgaan zich met deze aangelegenheid bezig te houden. Uit New York wordt aan de „News Cronicle" gemeld, dat captain Harry L Bowdoin, gezagvoerder op een vaartuig dat reeds sedert jaren naar gezonken juweeler. en goud speurt, uit het wrak van het s.s. „Merida", gezonken in den ingang van de Chesapeake Baai, vijftig mijlen van Kaap Cahrles, Virginië, heeft bovengebracht een brandkast, welker inhoud zou bestaan uit een deel der kroonjuweelen van Mexico en ver scheidene milboenen aan gouden en zilveren munten. De „Merida" zonk op 12 Mei 1911 na een aanvaring. De kroonjuweelen en het geld in haar goudkamer werden door vluchtelingen in veiligheid gebracht na den opstand van Madero tegen generaal Diaz. Onder de juweelen zouden zich de bloedroode robijnen bevinden uit de kroon van Mexico's laatste keizer en keizerin, Maximiliaan en Char lotte, en vele aan de laatste toebehoord heb bende halskettingen, armbanden, enz. Onaangenaam bericht voor de Amerikaanccbe tarwe-conferentie. De Daily Mail bevat een bericht dat in Amerika plotseling in verschillende streken voorraden tarwe van tesamen 63 millioem Bushel zijn ontdekt, die zich bevinden in handen van farmers, die deze voorraden heb ben opgeslagen Ter tarweconferentie heelt dit bericht een zeer onaangenamen ïndrun gemaakt, aangezien daardoor alle berekenin gen voor het liquideeren van het tarwe-over schot teniet worden gedaan. Daarbij komt. dat in de Europeesche landen in het alge meen de oogst er zeer goed voorstaat en men een recordoogst verwacht. 5 «zonder groot genoegen naar kijkt! AMERIKAANSCH STOOMSCHIP IN NOOD. De „Madison" zendt S.O.S.-be- richten uit. Het passagiers-stoomschip „Madison" van de Holt-Domino Line heeft gisteren raaio- telegrafisch om hulp verzocht. Het zendt S.O.S.-berichten uit. De „Madison bevindt zich in de nabijheid van Cape u - les (Virginia)). De hevige storm hee schip zwaar beschadigd. Verdere bijzonderheden ontbreken g- Volgens een nader Reuterbencht hee t je „Madison", die zich bij Cape Chfr,es (Vir ginla) bevindt en radiot«!egraaSj r® aan verzocht, omstreeks veertig P E g d aa boord. Er woedde een orkaan. Een deel van het voorschip is weggeslagen. Twee Ameri- kaansche kustvaartuigen zijn bij de „Madi son" aangekomen. Na acht uren is het gelukt, de „Madison" van de Hol Domino Line, dat door een hevi- gen storm ernstige averij had opgeloopen, zoodanig te herstellen, dat het schip opeigen kracht langzaam kon opstoomen naar Nor- fork. Het schip wordt geëscorteerd door een torpedobootjager en een schip van de kust wacht OPNIEUW GROOTE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. 2000 personen verdronken en 300000 dakloozen. De Gele-rivier heeft groote gedeelten van de provincie Honan overstroomd. Nabij Hwasiën staan 500 dorpen onder water en zijn 300.000 menschen dakloos. Zóówel levens middelen als kleeding en dek ontbreken ge heel. In de stad Lioelin verdronken 2000 menschen. Te Paoteh staat het water ruim 3 M. hoog in de straten en honderden huizen zijn er in gestort. GEKNOEI MET SWEEPSTAKE LOTEN. Zwaar gestraft. Voor de rechtbank te Arnhem had zich te verantwoorden een 36-jarige handelaar uit Rotterdam die zich uitgaf als vertegenwoor diger van de Irish Hospitales Sweepstake. Hij maakte iemand in Veenendaal wijs dat hij voor eigen risico Sweepstake loten had gekocht en dat hij gelegenheid gaf om mee te spelen. Op die manier inde hij te Veenen daal 4.50. Bovendien heeft hij in Arnhem en elders oplichting gepleegd door een to taal bedrag van 43, dat hij ontving om aan de administratie van de Sweepstake af te dragen, zich wederrechtelijk toe te eigenen. De waarn. officier v. justitie mr. De Zaaijer, noemde den verdachte een financi- eelen knoeier en eischte tgen hem een gevan genisstraf van twee jaar. De verdediger mr. Cremers verzocht verd. te veroordeelen tot een straf gelijk aan de preventieve hechtenis n.1. vier maanden. VERDUISTERING VAN 41.000. Rekening gehouden met het gun stige verleden van verdachte. De rechtbank te Utrecht deed uitspraak in dé strafzaak tegen een kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Schalkwijk, die zich te verantwoorden had gehad terzake van verduistering ten nadeele van deze bank gepleegd, tot een bedrag van 41.000 en ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. In haar vonnis hield de rechtbank reke ning met het gunstige verleden van den ver dachte. DOOFSTOMMEN OPGELICHT. 3 maanden geëischt. Voor de rechtbank te Middelburg heeft te recht gestaan een werkman uit Axel, die te Terneuzen twee doofstomme personen door teekens en enkele woorden heeft bewogen een borgtocht van 1400 te onderteekenen, ter wijl diê personen niet begrepen, wat zij tee kenden. De eisch luidde drie maanden gevangenis straf. BELEEDIGING. 50 boete of 10 dagen. Een welbekende Amsterdamsche garage houder, P. O. v. V., had zich gisteren voor den politierechter te verantwoorden wegens beleediging. Op het achterbalcon van lijn 1 had hij iemand uitgescholden voor „leelijkt jood, uit Duitschland weggeloopen smous". De man vond het niet noodig te verschij nen, z'n dapperheid bleek plotseling in de schoenen te zijn gezakt. De beleediging had geen enkele aanleiding tot het onbeschofte optreden van den gara gehouder gegeven, een verklaring, die ook door den tramconducteur werd Otvestigd. E>e officier van justitie, mr. Bosch, vond het geval zeer onsympathiek, hij requireerde 25 boete of 25 dagen. Ook de politierechter vond 't een ergerlijke geschiedenis, een man van eeniee opvoeding dient zich beter te gedragen: 50 boete of tien dagen hechtenis. ERNSTIG GEVAL TE OSS. Jongetje door auto gegrepen. Gisteravond omstreeks half acht had op den Berchemschweg een ernstige aanrijding plaats, waarbij het 9-jarig zoontje van den heer Van Erne, dat aldaar op den weg aan het soelen was, door een auto, bestuurd door den heer v. d. Akker uit Herpen gegrepen werd. De heer v. d. A. trachtte nog een aan rijding te voorkomen door uit alle macht te remmen, doch dit mocht niet gelukken Met een ernstige schedelbreuk en een bloedende hoofdwonde werd het knaapje een woning binnengedragen en is later, nadat de eersie hulp verleend was. naar het R.K. Ziekenhuis te Oss overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Vermoedelijk treft de bestuurder geen schuld. JONGE VROUW SPRINGT UIT RIJDENDEN TREIN. Aan de gevolgen overleden. Gistermorgen is de 22-jarige gehuwde mej. W. Balk uit Garnwerd te Sauwerd (Gron.) op den trein gestapt, in de meening dat deze te Middelstum, dat het doel harer reis was, zou stoppen. De trein passeerde echter deze halteplaats. Men vermoedt dat zij daarop van het voorbalcon is gesprongen, althans eenigen tijd later werd zij bewusteloos langs de rails gevonden. In zorgwekkenden toe stand is zij overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen, waar zij te half zes is overleden. SLUITENDE BEGROOTING TE AMSTERDAM. De gemeente-begrooting van Amsterdam voor 1934 is, naar de tijdelijke wethouder voor de Financiën, de heer Abrahams, heden mededeelde, sluitend gemaakt door een reeks van maatregelen tot versobering, waarvan de voornaamste zijn: Vermindering van alle uitgaven door ster ke bezuiniging op ongeveer alle takken van gemeentebemoeiing Vermindering van nagenoeg alle subsidies met 15 pCt.; Nogmaals een wijziging in de arbeidsvoor waarden van het gemeentepersoneel. Voorts zullen de voorstellen van B. en W. behelzen: overbrenging van de aflossingen van dé leeningen van grondexploitatie van den gewonen dienst naar den kapitaaldienst; beschikking over een deel der reserve van het Fonds tot dekking van Brandschade, wijzi ging in de afschrijving van enkele bedrijven en ten slotte vermindering van de bijdragen aan den kapitaaldienst, voorzoover zij betref fen uitgaven, welke over meerdere jaren wor den verdeeld, tot 50 pCt. van de aanvankelijk voorgenomen bedragen. B. en W. stonden voor een aanvankelijk begrootingstekort van dertien en een half mil- lioen en hopen dit door de gemelde maatre gelen te overbruggen. In de gisteravond verschenen gedrukte stukken van de begrooting sommen B. en W. de verdere maatregelen achtereenvolgens op. Zij luiden: Terugneming grootendeels van noodzake lijk geachte uitbreiding van het politiekorps; sterke beperking der uitgaven van den Wo- ningdienst; bij Publieke Werken: verder gaande vermindering op de kosten van be stratingen en andere onderhoudsposten. Voorts opheffing van de Avondscholen voor schipperskinderen; beperking van de uitgaven voor verstrekking van schoenen aan schoolgaande kinderen; opheffing van het van gemeentewege te geven zwemonder wijs; schrapping van de uitgaven voor de vertooning van lichtbeelden en vermindering van de uitgaven voor gymnastiek- en han delsonderwijs. Naast deze versoberingen wordt nog voor gesteld een sterk doorgevoerde bezuiniging bij het onderwijs voor exploitatie-uitgaven van allerlei aard. Het standpunt der minderheid. Naar de waarnemend wethouder voor de Financiën, de heer E. J. Abrahams, in zijn voor de pers gehouden uiteenzetting over de verschenen begrooting over 1934 reeds mede deelde, kan een minderheid van het college van B. en W. zich met de ingediende begroo ting niet vereenigen. Omtrent het standpunt van deze minder heid, waarover wij in de persconferentie niets vernamen, kunnen wij thans het volgen de mededeelen: Ten volle erkennende de moeilijkheden, waarvoor ook de Regeering is geplaatst voor het sluitend maken der staatsbegrooting, is de minderheid van oordeel, dat de wijze van verdeeling van de crisislasten tusschen Rijk en gemeenten de voornaamste oorzaak is van de onmogelijkheid voor de meeste gemeenten, haar begrootingen op normale wijze sluitend te maken. In het bijzonder geldt dit voor een gemeente als Amsterdam, welke naast een belangrijke vermindering van inkomsten, haar uitgaven voor steun aan werkloozen en behoeftigen, voor geneeskundige verzorging, voor schoolvoeding e.d., als gevolg van de crisis in ongekend tempo zag stijgen, zon der dat hiermede door de Regeering en den wetgever voldoende rekening wordt gehou den. Der burgerij dienen niet noodeloos lasten te worden opgelegd. Doch indien, zooals bij de samenstelling dezer Begrooting het geval was, een keus moet worden gedaan tusschen het over de geheele burgerij verdeelen van lasten, voortvloeiend uit algemeene maat schappelijke oorzaken en het opnieuw doen drukken deze lasten op een deel der burgerij, i.c. het gemeentepersoneel, gepaard gaande met afbraak van sociale bemoeiingen, dan acht de minderheid het verantwoord, naast een aantal maatregelen van doortastende be zuinigingen, haar keus te vestigen op het eerste middel. De minderheid somt dan een aantal maat regelen van bezuiniging op, waartegen zij be- zwaar heeft. Hieronder vallen o.m. het op heffen derden schooltijd aan schipperskinde ren, ten bedrage van 7250 en het schrap pen van subsidies, w.o. het Vacantiekinder- feest 34000), Christelijke, Roomsch Ka tholieke en Ons Huis Vacantiescholen (resp. 4.675, 10.200 en 22000), alsmede be zuiniging op de verstrekking van schoenen aan schoolgaande kinderen 50.000). Van een aantal maatregelen, behoorende tot de groep bezuinigingen op personeeluit- gaven, worden hier als de voornaamste ge noemd: verlaging toelagen nacht- en Zon dagsdienst zoomede voor bestuurders van eenmanswagens en autobussen; vermindering van salarissen van leerling- verplegenden, van jeugdig personeel en van vakonderwijzers en -onderwijzeressen. Daarnevens blijft het voornemen van de meerderheid tot lagere groepeering van een aantal ambtenaren en werklieden gehand haafd, terwijl daaraan nog een extra-korting op de salarissen van ongenuwden en gehuw de vrouwelijke ambtenaren is toegevoegd. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de meerderheid van het College één middel tot versterking der inkomsten aanwijst, name lijk: verdubbeling schoolgeld voorbereidend onderwijs 53.500. De ontvangjrost tot een bedrag van 1 460.000, in hoofdstuk II opgenomen, zal moeten worden geleverd door een deel, zij het een groot deel van het personeel in dienst der Gemeente, wiens loon- en salarisgrenzen beneden het netto-bedrag van 2500 liggen De beteekenis van het op te brengen be drag wordt duidelijk, wanneer men bedenkt dat opbrengst van de tijdelijke korting op alle jaarwedden, waartoe de Raad op 6 Juli j.L besloot, geraamd werd op een bedrag van 2.400.000. De voorgestelde verdubbeling van het schoolgeld voor het openbaar voorbereidend onderwijs, waarvan de opbrengst wordt ge raamd op 53.500, past kwalijk in het systeem: geen nieuwe lasten voor de burgerij In overeenstemming met haar onvatting. dat de begrooting sluitend dient te zijn, ach* de minderheid het haar taak, na aanvaar, ding van in de begrotingscijfers verwerkte beperking der uitgaven en van baten uit re. organisatie e. d., de middelen aan te geven waarop naar haar inzichten het tekort zou dienen te verdwijnen. Het totaal van de posten, welke de min. derheid op de begrooting wenscht gehand haafd te zien bedraagt 284.861. Mindere ontvangst door het niet verhoogen van schoolgeld 53500. Niet toepassen van nieu we loonsverlagingen 11460.000. Te sa« men,'/ 1.798.361. Omtrent het bedrag van dit tekort zij er op gewezen, dat een zijner factoren bestaat in de door de meerderheid tot een bedrag van 3.50.000 wenschelijk geachte verlaging van het havengeld. De minderheid is van oordeel, dat, waar de noodzakelijkheid dier verlaging voor haar geenszins vaststaat en overleg omtrent een zoo uniform mogelijke regeling der haven gelden met de Regeering en Rotterdam en zoo mogelijk met Antwerpen gewenscht is, dit bedrag van het tekort dient te worden af getrokken. Het resteerende bedrag ad. 1.448.431 zal, een aantal nog in behandeling zijnde be zuinigingen en reorganisaties in zekere mate worden verlaagd. De middelen om het tekort, waarin dan nog te voorzien zal zijn, te dek ken, dienen door de burgerij te worden opge bracht, hetzij door een verhooging van het aantal opcenten op de Gemeentefondsbelas ting, hetzij door verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting. De minderheid heeft zich ook nog beraden over de vraag, of en op welke wijze in de Be grooting een bedrag dient te worden opge nomen als storting in het Crisisfonds. Het middel, hetwelk ook naar de meening der minderheid, in normale tijden niet als een bron van inkomsten aangewezen zou zijn, en ook thans niet mogelijk zou zijn, zoo de Gemeente de beschikking had over ruimer belastingmogelijkheid, bestaat hierin, dat op de aan de Gemeente verschuldigde bedragen voor het gebruik van telefoon, waterleiding, gas en electriciteit ten bate van het Crisis fonds een toeslag van 5 zou worden be rekend. De opbrengst hiervan zal, zelfs bij een be perkte toepassing, een belangrijke bron van inkomsten voor het Crisisfonds beteekenen. Men geeft zich, zoo zegt de minderheid tenslotte, aan een gevaarlijke illusie over, wanneer men der burgerij voorhoudt, dat zonder versterking van inkomsten dit moge lijk zal zijn. Thans reeds is het skelet van de gemeentehuishouding duidelijk waarneem baar. Aan loon- en salarisverlagingen komt eenmaal een einde, verdere afbraak van so ciale bemoeiingen veroorzaakt aan de andere zijde weer grootere uitgaven, terwijl op den duur het toenemende tekort van het Crisis fonds, dringend voorziening vereischt. Naar wij vernemen, heeft minister Colijn een schrijven gericht tot den voorzitter der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, waarin gezegd wordt, dat de regee ring zich tot haar leedwezen in de noodzake lijkheid geplaatst ziet, naast de vele overige door haar te nemen harde maatregelen, tot beperking der Rijksuitgaven en tot verhoo ging der Rijksinkomsten, een tijdelijke, zij het, alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, overigens redelijke verdere verlaging der Rijkssalarissen in te voeren, aldus de Tel. In afwachting van de totstandkoming van de door haar voorgenomen algemeene herzie ning der Rijkssalarisregelingen, welke naar de regeering zich voorstelt, vóór 1 Jan. 1935 haar beslag zal kunnen krijgen, om uiterlijk op dien datum in werking te treden, acht de regeering daartoe de navolgende met ingang van 1 Januari 1934 in te voeren maatregelen het meest aangewezen: a. verhooging van de bestaande crisis- korting over de geheele linie met 5 pCt.; b. opvoering van den bestaanden onge- huwden-aftrek ad 3 pCt., na den 25-jarigen leeftijd van den ambtenaar, met 1 pCt. per jaar tot 10 pCt. op 32-jarigen en ouderen leeftijd, en toepassing van dezen ongehuw- den-aftrek ook op de ambtenaren op maand en weekloonen. Aangezien met name de wijziging van den ongehuwden-aftrek meer in het bijzonder van belang is voor het onderwijs- en doceerend personeel bij het Lager- en Middelbaaronder- wijs, zijn op grond van het bepaalde in art. 27 lid 2 van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1928 de voor dat personeel ingestelde overlegcommissies, onder toezending van een afschrift van 't bo venbedoelde ministerieele schrijven, door den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen uitgenoodigd om uiterlijk 9 Sept. a.s. van haar gevoelen ter zake te doen blij ken. Minister Colijn heeft ten slotte de centrale commissie voor Georganiseerd Overleg ver zocht, deze aangelegenheid zóó tijdig te be handelen, dat haar advies, vergezeld van dat eventueel door genoemde overlegcommissie van onderwijs aan haar uitgebracht, uiterlijk 16 September genoemden minister bereikt. In verband met deze nieuwe voorstellen tot verlaging der salarissen wijst men ons erop dat in de kringen van het rijkspersoneel gehoopt werd, dat eerst de resultaten zouden worden afgewacht van de onlangs ingestelde commissie in zake gelijkstelling van de sala rissen van het Rijkspersoneel met die van alle overige ambtenaren in overheidsdiensten. In vergelijking met de salarissen der Rijks ambtenaren, vastgesteld bij het Bezoldi gingsbesluit van 1921, hebben de geleidelijk toegepaste kortingen op de salarissen van het Rijkspersoneel thans ongeveer 30 pCt. bedra gen, welk cijfer door de thans voorgestelde verlaging zal stijgen tot ongeveer 35 pCt. Voor de ongehuwden zou de verlaging, ia= dien deze doorgaat, op 1 Januari „.k. 42 pCt. bedragen, voor degenen, die den 32-jarigen leeftiid hebben bereikt.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7