kook tihet iw mm Brieven uit het tiooge Koorden JCeck ÓL School £aatste Aeeichtm Jifdschdftm Jbheepstiiditioen 'fxovinciaai 'Flieuws ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK broek op langendijk NIEUWE NIEDORP. STOMPETOREN. DRIEHUIZEN. TEXEL. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT-1933. Het begin van den tweeden dag. Brand bedreigt ons bosch-bezitl De meeste branden ontstaan door nonchalant weggegooide lucifers, door brandende siga retten-of sigaren-eindjes. - Het istoch ook Uw devies, nietwaar: STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Kon. HoJI. Lloyd. Kon. Paketvaart Mij. JavaChinaJapan Lijn. Rotterdamsche Llovd. Stoomv. Mij. Nederland. HOLLANDSCHE HUIZEN IN STOCKHOLM. "/Woovers onmogelijk zullen maken en zelfs straffen. Want dat dit winstgevende bedrijf dadelijk opgegeven zal worden is onbestaan- haar Deze bastaard van de Nationale Drooglegging is voorloopig de eenige brood winning op groote schaal, die der onderwe reld is overgebleven? Naar we vernemen,wordt door het inannenko:r „de Lofstem", en gemengd koor Halleluja" om financieele redenen geen hulp verleend aan het te geven concert op Woens dag 31 Augustus a s., zo:dat deze avond alleen op zal treden het fanfarecorps jjAdvendo". Vrijdag werd door het plaatselijk muziek corps een serenade gebracht aan het echtpaar J. Bak—Jansen, dat dien dag 50 jaar in den echt was verbonden. 'Door de Floralia-vereeniging is be sloten dit jaar wederom een tentoonstel ling te houden van bloemen en planten op 6 en 7 Sept. a s. Verschillende bloemen kweekers heb ben reeds hun medewerking toegezegd toi het inzenden van vele planten terwijl talrijke winkeliers en firma's toezeg gingen hebben gedaan, verrassingen en cadeaux te schenken tot het welslagen der tentoonstelling. Door B. en W. zijn alle gevraagde ver zoeken bereidwillig toegestaan. Aan de burgerij zal een circulaire gezonden worden met de opwekking zooveel mogelijk eigen gekweekte plan ten in te brengen, welke tijdens de ten toonstelling vakkundig zullen worden verzorgd. Voor alle soorten bloemen, planten, cactussen en dergelijke collectie's wor den z®»r mooie en waardevolle prijzen aangekocht. Aller medewerking wordt ingeroepen om zoodoende de liefde van het kweeken van bloemen en planten te helpen be vorderen, zoowel bij jong als oud. Het plaatselijk muziekcorps wordt aangezocht tijdens de opening een num mer ten beste te geven. Vrijdagmorgen werd in het veilingsgebouw van de Langendijker Groenten-Centrale de zesde bloembollenveiling gehouden. De aan voer was aanmerkelijk minder dan de vori ge veilingen. Waren er toen reeds ongeveer 2H a 3 millioen bollen aan de markte nu was het 1% a 2 millioen. De handel was niet veel vlugger dan vorige malen. Er was zeer weinig belangstelling van de zijde der kooplieden. Van de ruim 400 nummers kon den er dan ook niet meer worden verkocht dan 50. De gemaakte prijzen waren alle on geveer gelijk aan de voor de verschillende soorten en sorteeringen vastgestelde mini mumprijzen. Een enkele weinig voorkomende variëteit en een veel gevraagde bol konden meer opbrengen. Peach Blossom noteerde van 2.253 per 100 stuks voor de 12 en op, terwijl 11-12 voor 1.15 werd ver kocht. William Copland en Bartigon, Clara Butt en Murillo's zijn er bijna niet verkocht ge worden. Tengevolge van de omstandigheid, dat verschillende groenten, die hier vroeger uit stekend gedijden, thans moeilijk meer met succes kunnen worden verbouwd, gaat men meer en meer over tot de teelt van andere producten Verschillende bouwers hebben een deel van hun land met erwten bezaaid, ande ren probeerden het met tarwe, noodzakelijk als zij het oordeelden, ter verkrijging van de voordeelen van den wisselbouw. Over 't alge meen echter klagen de betrokkenen over de financieele uitkomsten, deels, doordien het land aan Langendijk „klein" is, deels ook door de lage prijzen dier producten De laat ste jaren werd als nateelt andijvie verbouwd, ter vervanging van bloemkool, daar deze bijna niet meer te telen is vanwege het her naald en ernstig optreden der draaihartig heid Ook prei werd meer en meer verbouwd doch de resultaten zijn van dien aard ge *«st, dat men daarvan meer en meer terug komt. Als tot teeltbeperking wordt overge gaan ingevolge de Steunwet, zal nog wel daar de andere cultures worden omgezien van verschillende bollenkweekers verna ®en we, dat bij de controle over het inleveren jan bollen krachtens het saneeringsplan op •^Pele en sympathieke wijze werd opgetre- en dat men de betrokkenen zeer ter wille was. Het bestuur van de zwemclub De Rijd, ~Jhter, heeft Donderdagavond besloten op 4 bapt. as., Maandag van Schutkermis, zwem wedstrijden en roei- en zeilwedstrijden met kano's te houden. Gezien de vele enthousiaste liefhebbers van zwemmen, zoowel als roeien, en opdat deze tak van sport voor onze kermis een geheel nieuwe attractie is, is succes niet buitengesloten. v 5?n<Jerdagavood vergaderde :n het café Kamsteeg te Stompetoren een flink aantal buurtbewoners. Deze bijeenkomst was uitge schreven in verband met de as. Herdenkings feesten. erscfiillende Schermerbu u rt bewo ners meenden, dat men hier gezamenlijk daad werkelijk moest trachten het aanzien der jubileumfeesten te verhoogen. Hiervoor werden verschillende plannen ge noemd en ten slotte werd met algemeene stemmen aangenomen, om de Buurterbrug over de vaart te versieren en daarop zal dan een flinke eerepoort verrijzen. Volgens een der aanwezigen zou in dit geval zeer veel kans bestaan, dat het P E. N. dan voor ver lichting van poort en brug zal zorg dragen Staande de vergadering verklaarden de dames de wed. Jb Valk en L. van der Wal de Boer zich bereid, om te trachten met een bus hiervoor de benoodigde gelden in te zamelen bij de bewoners. Dr. H. Heringa werd benoemd tot pen ningmeester, terwijl de heeren A. Kamsteeg, L. Schuuring en F. J. Woerdeman als buurt- commissarissen werden aangewezen. Zoo het plan uitgevoerd wordt, zal dk vooral s avonds bij helder weer een buiten gewoon aardig effect maken, daar deze brug ongeveer in het midden over de pl.m. 9 K M. lange rechte Noordervaart ligt, en deze verlichting dan op grooten afstand zichtbaar is. Vrijdagmiddag cirkelde het foto-vliegtuig der K. L. M. op geringe hoogte meermalen boven de buurt. Dit bezoek zal wel velband houden met de te maken luchtfoto's der Schermeer, ook al weer in verband met de feesten. Onder begunstiging van fraai zomer weer maakten de ouden van dagen van Drie huizen en omgeving Donderdag voor de eerste maal een uitstapje per autobus der fa. v. d. Hof en Ton. De reis ging naar Amsterdam, waar Schiphol werd bezichtigd, overbodig te zeg gen, dat de oudjes vol bewondering waren voor het prachtige vliegveld en de vliegtui gen. Nadat het diner gebruikt was, ging men verder naar Haarlem en omstreken en ver volgens via Heiloo over Alkmaar weer huis waarts. Het was een gezellige dag voor de oudjes, die volop genoten hebben en voldaan naar huis keerden. Dr. Koppen en zuster Tiemstra toonden hun belangstelling door de reis mee te ma ken, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Rest nog een woord van dank aan allen die dit tochtje mogelijk gemaakt hebben. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur pas seerden hier de vliegtuigen van de Ned. rond vlucht. Het eerste vliegtuig, dat hier waar genomen werd, liet eenige papieren para chuutjes vallen. Van alle kanten kwam men aanloopen om te trachten een dezer te be machtigen, teneinde het daaraan bevestigd nummerkaartje op te zenden, daar aan den vinder van de drie laagste nummers een prijs verbonden is. De meeste ballonnetjes zijn aan den West- en Zuidwestkant van Den Burg neergekomen, slechts enkele zijn meer in 't centrum van den Burg gevallen. Onder de gevondene bevond zich no. 3. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. DISTRICTS ARBEIDSBEURS. Geopend voor werkgevers van 9—12 uur en van lo uur Voor werknemers uitsluitend va r.9—12 uur Op Maandag en Donderdagavond van 7—8 uur Be middeling voor vrouwelijk personeel dagelijks van 2 -5 uur (iit0ezonderd op Zaterdag). De directeur van bovengenoemd bu reau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven Groep bouwvakken: 88 grondwerkers, 68 timmerlieden. 24 metselaar 19 op perlieden. 25 "hilders, 7 stucadoors 9 voegers, 2 sttraatmakers, 1 straatmaker opperman, 2 stuc. opperlieden. 3 steen houwers, 2 steenbikkers. 7 betonwe-- ker?, 1 glas in loodzetter, 1 bouwkun dige, 1 bouw opzichter, 1 vvaterbouwk opzich er. 2 opzichters- eekeuaars. Groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers, 2 blikwerkers, 1 constructiewerker, 5 caros- seriebouwers, 16 bankwerkers, 1 electro- technicus, 2 electriciens, 2 kernmakers, 1 fit ter, 4 ketelmakers, 4 klinkers, 1 instrument maker, 13 loodgieters, 2 lijnwerkers, 1 me taaischaver, 6 machinisten, 3 metaalslijpers, 2 mach. teekenaar, 10 metaaldraaiers, 4 monteurs, 3 scheepsbouwers, 2 plaatwerkers, 1 scheejosteekenaar, 1 scheepstimmerman, 1 rijwielhersteller, 5 smeden, 9 stokers, 5 wa genmakers, 1 tandtechniker, 13 ijzerwerkers, l.voorslaander, 1 zandbereider, 4 vuurwer kers, 4 zandvormers, 1 koperslager, 1 orgel maker. Groep voedings- en genotmiddelen: 45 si garenmakers, 3 sigarensorteerders, 4 siga renkistjes-plakkers, 1 stripper, 4 tabaksbe werkers, 1 bosjesmaker, 8 bakkers, 3 koks, 1 slager. Groep Boek- en Steendrukkerijen: 3 letter zetters, 1 machinee-zetter, 1 drukker. Groep Houtbewerkers: 2 kistenmakers, 20 meubelmakers, 7 meubelstoffeerders, 7 mach. houtbewerkers, 2 borstelmakers. Groep Land- en Tuinbouwbedrijven: 2 bloemisten, 11 boerenarbeiders, 9 tuinlieden. Groep handel: 7 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden. Groep verkeerswezen: 26 chauffeurs, 5 koetsiers, 3 kellners, 10 magazijnbedienden, 16 pakhuisknechts. Overige beroepen: 1 onderwijzer, 4 boek binders, 3 incasseerders, 1 kalkbrander, 1 chem. perser, 6 kleermakers, 1 rietwerker, 1 huidenzouter, 10 kantoorbedienden, 1 schoen maker, 1 verfbereider, 4 zakkenstoppers, 236 losse en transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 60, sigarenindustrie 14, overige ber. 6. Jeugdige werkloozen beneden 18 jaar 8. Geplaatst: 9 werkzoekenden. Alkmaar, 25 Augustus 1933. De directeur voornoemd, ED. VAN DEN HEUVEL. GESLAAGD. Voor het staatsexamen (diploma B) slaag de te Amersfoort de heer F. H. Ringers, al hier. (Ongecorrigeerd.) Het vertrek van de deelnemers aan de Rondvlucht 1933 uit Enschede moest eenigeri tijd worden vertraagd wegens mist. Te 9.25 uur startte het eerste toestel, de P.H.-A.F.L. van de K.L.M. Met korte tusschenpoozen vertrokken de militaire toestellen en de sport vliegers. De startvolgorde is dus omgekeerd aan die van gisteren. Het weer was in de buurt van Zutphen zeer goed. De mist was daar geheel opgetrokken. Via Arnhem en Nijmegen en Venlo werd Eindhoven bereikt, waar de F.L. als eerste te kwart voor elf ar riveerde. De belangstelling te Eindhoven was groot. In Reizen en Trekken brengt de Nederland- sche Reisvereeniging haar leden als najaars verrassing twee extra goedkoope reizen, nl. een zesdaagschen autotocht naar de Belgt sche en luxemburgsche Ardennen en een vijfdaagsche treinreis naar den Rijn, Moezel en Ahr. Beide reizen bieden veel tegen zeer lage reissommen. Verder bevat het blad een overzicht van de uitgeschreven nazomer-reizen, waarin een 25-tal reizen, naar alle streken en met ver schillende reissommen zijn vermeld. Ook het litteraire deel van „Reizen en Trekken" is ditmaal bijzonder goed verzorgd. Henri van Booven publiceert er zijn reis indrukken van Yougo-Slavië, E. van Bergen vertelt over de druiven- en bloemencultuur in het Westland, Dr. Wijnand Frans geeft een verslag van de Bayreuther Festspiele, terwijl een deskundig medewerker eenige bizonder- heden schrijft over de tunnels onder Schelde te Antwerpen. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Dit tijdschrift, dat zich beweegt op velerlei terrein, zoodat het als een der best geredi geerde aangemerkt mag worden, oj>ent het nieuwe nummer met een artikel van de hand van Max Visser over Karl Marx' jongens- en studentenjaren. In „Sprekende graven en leerende puinhoopen'' schrijft Jac. Dijk, over historische vóndsten. Een werkwaardig boek noemt J. J. van der Meulen het onlangs in Duitschland versche nen boek van Peter Supf over het vliegen. De „Uitkijk buiten onze grenzen" bespreekt het viermogendhedenverdrag. Willem de Mirode vervolgt zijn opstel over Albert Ver wev. Dr. J. Veldkamp schrijft in den „Uitkijk binnen onze grenzen''over verkeersongeval len het tewerkstellen van zooveel mogelijk arbeiders en over den examentijd en wat daarmee samenhangt. Ds Velders vertelt van een reisje in het land van Hitier en dr A van Deursen schrijft over de kleuren der windstreken. Dit nummer van de „Uitkijk is bijzonder fraai geïllustreerd. Achilles 25 Aug. v. Amst. te Rott. Amazone 24 Aug. v. Huelva te Albufeira. Berenice 24 Aug. te en v. Cartagena n. Ali- cante. Clio 24 Aug. te en v. Salonica n. Cavalla. Ganymedes 24 Aug. v Tanger n. Algiers. Orion 24 Ajjg. v. Smyrna n. Piraeus. Perseus 25 Aug. v. Amst. te Hamburg. Poseidon 24 Aug. v. Kopenhagen n. Aarhus Venus 24 Aug. v. Palermo te Lissabon. Alkmaar, thuisreis»- 23 Aug. te Callao. Almelo, Chili v. Amst., via Liverpooi, 24 Aug. v.m. 9 u. mijl W. yan Land's Ënd. Euteipe 25 Aug. v. Amst. n. Rott. Hebe 25 Aug. v. Amst. n. Kopenhagen. Triton 25 Aug. v. Alexandrië te Jaffa. Deucalion 25 Aug. v. Algiers te Calais. Ganymedes, Tanger n. Algiers, pass. 24 Aug. Gibraltar. Juno 25 Aug. v. Eastham te Amst. Poseidon 25 Aug. v. Kopenhagen te Aarhus Venezuela 25 Aug. v. Amst. n. W.-Indië. Flandria, thuisr., 26 Aug. 10 u. v.m. te IJmuiden verwacht. Gaasterland 25 Aug. v. Hamburg te Amst Parana, uitr., 25 Aug. te Antwerjjen. Houtman, 23 Aug. v. Batavia n. Reunion. Roggeveen, 23 Aug. te Bangkok. Tjisadane, 24 Aug. v. Shanghai te Manila. Tjisondari, 23 Aug. v. Batavia n. Soerabaja. JavaNew-York Lijn. Glaucus, Java-New-York, 23 Aug. v. Singa pore. Palembang, Batavia n. New-York, 24 Aug. te Boston. Kota Agoeng, uitreis. 25 Aug. te Genua. Siloebondo, uitreis, 24 Aug. te Macassar. Tapanoeli, uitreis, 25 Aug. v. Port Said. Marnix v. St. Aldegonde, uitreis, 25 Aug. v. Southampton. Christiann Huygens, thuisreis, 25 Aug. te en v. Algiers. „Venetië van het Noorden" noemt men Stockkholm in reisgidsen en reclameboekjes Maar een stille, van vroeger glorie droomen- de stad, waar elk straatje schilderachtig wordt en het verleden nog schijnt voort te leven, waar óe sfeer en de schoonheid zijn, die Venetië voor velen zoo aantrekkelijk ma ken, is Stockholm niet, al doet het Stadhuis met zijn stille binnenplaats en zijn bogen- gang en zijn terrassen aan den waterkanat door meer dan een detail aan een dogen paleis denken, al hebben we onze duiven- plaag op het schilderachtige Kornhamnstorg en al varen in den zomer honderden zeiljach ten en duizenden motorbootjes over de wate ren aan beide zijden van de stad, die breed en zilverglanzend zijn en als het ware de on gerepte natuur middenin de stad brengen nu over 't Malarmeer de stoere bogen van Vas- terbro nog niet gespannen zijn en- aan den anderen kant Strömmen en Saltsjön hun ka rakter van door tallooze scheren schier ver sperden inham van de Oostzee nog hebben bewaard.'En aan dit water, dat daar van twee kanten de stad indringt, dat de lage Oude Stal omspoelt en de beide andere groo te stadsdeelen Normalm en Södermalm scheidt, dankt Stockholm zijn schoonheid. Er zijn hier ook, helaas zelfs vele buurten met trieste rechte, elkaar loodrecht snijdende straten, die even leelijk zijn als dergelijke buurten in andere steden, maar wie er doel loos doolt komt onwillekeurig toch altijd weer aan den waterkant, waar steeds een ge zellige drukte heerscht bij de witte kuststoo. mers en de scherenbootjes, bij de groote vrachtschepen, die er hun lasten lossen en laden onder vuurrood-genjeniede kranen, bij de hooggetuigde houtschepen, die er als een wondere decoratie liggen langs Straijdvagen of opzij van het Stadhuis. Daar zijn hoogop de rotsen van Södermalm oude stille stra ten, die steil afloopen naar het water en tus- schen de donkere muren der huizen een beeld vatten van dit levendige, kleurige havenge- doe met daarachter het breede vlak van Strömmen en groene hoogten. En door de smalle zonlooze steegjes van de Oude Stad, waar de uithangborden met hun krullen bij na den overkant raken en blauwe overalls wapperen in den wind, waar uitdragers wo nen en kaaisjouwers en eerzame ambachtslie den en een reuk van teer en visch hangt, door die heel nauwe steegjes is er uitzicht over het wijde water, waar 's morgens of 's avonds de zon verblindend in blinkt. Dit zijn de echte, karakteristieke oude Stockholmsche buurten, hier zijn boven de moderne winkelpuien en de verknoeide portieken merkwaardige gevel- steenen bewaard gebleven en andere resten, die iets vertellen van de geschiedenis van deze oude zeestad en het is hied ook, dat nog een en ander te bespeuren valt van den ster ken invlod, die ons land eens op Stockholm heeft uitgeoefend. Met het groeien van den Hollandschen Oostzeehandel namen de betrekkingen tus- schen de Zweedsche hoofdstad en de haven steden langs de Zuiderzee en aan de groote rivieren toe, de correspondentie ging bij lan ge na zoo vlot niet als in dezen tijd van nachtpostvluchten en draadlooze telegrafie en al meer en meer zonden de kooplieden in de Nederlanden eigen vertegenwoordigers naar het Noorden, reisden zij er zelf heen om hun factorijen te controleeren, lieten zij hun zoons zich er vestigen om de belangen te be hartigen. En toen vrijwel tegelijkertijd in het begin van de zeventiende eeuw voor Neder, land en Zweden een gouden eeuw aanbrak, een glorietijd, waarin zij tot groote mogend heden werden, hun handel bloeide en daar mee ook de cultuur, toen werden de betrek kingen al levendiger, de wederzijdsche be langstelling steeds grooter en vele tientallen jaren zou het duren voor beide landen om verschillende redenen zich weer van elkaar zouden verwijderen Zweedsche jongelieden van adellijken huize gingen in het begin van de zeventiende eeuw bij voorkeur in Leiden, maar ook in Amsterdam en Franeker en Harderwijk en Groningen studeeren, Hol- landsche kooplieden en krijgers stelden zich in Zweedschen dienst, ambachtslieden, die veelal kunstnijveren waren, werden door Carl IX en Gustaaf Adolf uitgenoodigd zich in Stockholm of Gothenburg of Norrköping te vestigen en Amsterdamsche patriciërs inte resseerden zich in de nog ietwat primitieve industrie. De welvarende Nederlanden deel den van hun geestelijke en materieele rijk dommen mee aan het door herhaalde oorlo gen verarmde, maar snel tot ontwikkeling komende Zweden, dat die nog niet had kun nen vergaren. Hoevele Zweedsche filosofen en theologen, diplomaten en kooplieden, dichters en bouwmeesters hebben niet een sterken invloed ondergaan van Nederland, .waar zij kwamen studeeren en werken, waar zij vrienden verwierven met wie zij vaak heel lun leven in relatie bleven staan. Holland- sche gezanten en kooplieden en zeekapiteins werden door de gulle Zweedsche vorsten ge adeld, namen Zweedsche namen aan en meer dan eens gebeurde het, dat zij later als diplo maat naar Den Haag gezonden werden of zooals admiraal C Anckerstierna, wiens va. der den goed-Hollandschen naam Thysen droeg, tegen hun vroegere landgenooten ten 'strijde trokken. En het is nog niet zóo lang jeleden, dat de vroede vaderen van Stock- ïolm na breedvoerige discussies besloten een weg in een der tuinsteden niet naar 'n be kenden Hollander uit dien tijd te noemen wijl men niet uitmaken kon of hij in bepaalde ge vallen zijn nieuwe dan wel zijn oude vader land had gediend. Zoo goed als in den Uppsalaschen bota- nischen tuin nog planten groeien, die af stammen van zaden of stekjes welke Rud- beek, zijn anoniemen Leidschen tuinman en later ook Linneaus uit de lage landen bij de Noordzee meebrachten, zoo prijken in Zweedsche musea nog tal van kunstwerken, die tot den boedel van Hollandsche kooplui behoorden, en er zijn in de hoofdstad nog enkele van de statige huizen gespaard geble ven, die deze schatrijke menschen aan de kaden van de Oude Stad of op de hoogten van Södermalm bouwen, lieten volgens het voorbeeld van de woningen, die zij of hun ge lijken aan de Amsterdamsche grachten hadden bewoond. Daar is aan Munkbron, waar tot voor enkele jaren nog 't bonte gedoe van een 'roenten en bloemenmarkt was, als tegen- anger van 't Huis met de hoofden aan de Heerengracht met Petersenska Huset, dat de koopman R. Leuhusen in 1647 bouwen liet en dat tegenwoordig helaas dik onder het roode pleisterwerk zit. Maar de rijk versier de zandstenen portieken, de bogen boven de ramen en de ornamenten langs den top gevel zijn gelukkig in den oorspronkelijkere staat bewaard gebleven. En aan den ande ren kant van de Oude Stad, aan Skeppsbron, waar huis aan huis de kantoren van reeders en cargadoors gevestigd zijn, ligt als een der laatste vertegenwoordigers van de pa leizen van den Skeppsbro-adei uit de zeven tiende eeuw het Scharpska Huset, statig en indrukwekkend met zijn rijzige pilasters en zijn fraaie kroonlijst. De architect is onbe kend, maar groote gelijkenis toont dit huis met een der Amsterdamsche patriciërshuizen van Filip Vingboons. En op Norrmalm, aan het eind van Drottninggatan. schuilt achter gesnoeide iepen het „Spookslot", een heet bekoorlijk Hollandsch landhuis, dat eens ver buiten de stad lag maar tegenwoordig aan alle kanten ingesloten is door de hooge ge bouwen van de universiteit, die hier in dit oude, sagen-omsponnen kasteeltie met ziin siertuin en zijn donkere zalen met goudleeren belang en kostbare schilderijen waardige ver- retkken voor rector en curatoren gevonden heeft. En ook op Södermalm zijn in enkele stra ten van die Hollandsche landhuizen te vin den, het huis van de Van Hoorne. een ge slacht dat thans zijn naam tot Von Horn ver basterd heeft en dat de eeuwen door vele belangrijke staatslieden en bevelhebbers heeft voortgebracht; het huis van den Nederland- scnen gezant Christiaan Constantijn Rumpf, dat er wat vreemd ligt aan de drukke Götga tan en het rommelige Södra Bantonget met het moderne witte kantoren- en pakhuizen- complex van Konsum en groote huurkazernes rondom; het groote en kostbaar ingerichte huis van den Brabantschen overste Thomas van der Noot, dat jaren lang de residentie van de Nederlandsche gezanten was en eenigen tijd ook gebruikt werd voor de gods dienstoefeningen van de gemeente der Neder- duitsch Hervormde kerk, en dan tenslotte het De Geerska Palatset, dat vlak bij een der drukste punten van heel Stockholm ligt en toch maar door weinig hoofdstedelingen ge kend wordt. Achter de groqte inrijpoort aan Götgatan is er een stille zonnige binnen plaats met rechts de vroegere stallen en links de „hangende tuinen" en daarachter rijst het breede front can het paleis met zijn groote dubbele trap en zijn jonische pilasters, waar boven een, er lukraak op gezette derde ver dieping de kroonlijst en het hooge dak heeft doen verdwijnen. Met weet te vertellen, dat de vermaarde koningin Christina dit paleis in 1652 als kerstcadeautje schonk aan de vroe gere geliefde haars vaders, Ebba Brahe, die echter na eenigen tijd het presentje ten volle aan de erfgenamen van Louis de Geer moest betalen, omdat de koningin zich vergist had. Maar dit verhaaltje is ontstaan door onbe kendheid met de feiten, want het was een an der huis in de nabijheid, dat Ebba Brahe ten geschenke kreeg, en het De Geerska Palats^t kocht ze juist omdat dat andere huis haar te klein was. En in dit fraaie paleisje, dat nu door een maatschappij is gekocht in de hoop, dat zij het aan de gemeente zal kunnen ver- koopen als bijgebouw van het aan den an deren kant van Götgatan liggende gemeente lijke museum, heeft dan Louis de Geer ge woond, de grondlegger van de Zweedsche industrie, de Amsterdamsch patriciër, die van grooter beteekenis voor Zweden ge weest is dan eenige andere Nederlander. Hier toefden Hollandsche zakenlieden en kunstenaars, hier werden luisterrijke feesten gegeven en hier lag een tijd lang een centrum van Hollandsche cultuur in Zweden. Toen droegen Nederlandsche dichters en geleerden hun werken aan Gustaaf Adolf en koningin Christina op en tientallen jaren later was de kennis van het Nederiandsch nog zoo ver breid, dat Vondel en Catz, Huygens en Bre- dero in het oorspronkelijk gelezen werden, dat Nederlandsche tooneelgezelschappen her haaldelijk opvoeringen in den Stockholm- schen „Leeuwenkuil" gaven. Maar tegen woordig huisvest het De Geerska Palatset een pettenfabriek en kantoren van kleine handelaartjes, op de „hangende tuinen" zijn de bedden met asperges en tuinboonen, mar jolein en „potselyn". „spinage" en zuring verdwenen en uitgemergelde katten flaneeren er rond de vuilnisbakken. Maar „Op hoop van zegen" is ontdekt en zal van 't najaar door amateurs opgevoerd worden en Merijn- tje prijkt met Volendamsche broek en klom pen op 't omslag van „Förraderiet", dat aan de krantenkiosken tusschen detective-verhalen en liefdesromans van een kroon het stuk staat. Stockholm, IJ. BERXIL,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11