dagblad voor. alkmaar en omstreken. De binnenlandsche politiek van Oostenrijk. Sagetijksch Ooemictd ïBuiteMiwid UIT HET DERDE RIJK. iBinnenland Mo. 201 Zaterdag 26 Augustus 1933 135e Jaargang Het programma van vice-kanselier Winkler is een nattonaal-soctaltsftsch programma D0LLFUSS EN WINKLER! Wai vandaag de aandacht trekt,.* OURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk» kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Terzelfdertijd, dat de buitenlandsche posi tie van Oostenrijkk door het onderhoud tus- schen Mussolini en Dollfuss schijnt op te klaren, doen zich in de binnenlandsche poli tiek opmerkelijke verschijnselen voor, zegt de Weensche correspondent van de N. R. Ct. en hij vervolgt: Ik heb al meer gewezen op het initiatief van ingenieur Franz Winkler, den vice-kanselier, die tot de plattelanders behoort, tot het stichten van een nieuwe par tij onder den naam van „national-standische Front", met het doel een verzamelpunt te scheppen voor hen, die de nationale en demo cratische denkbeelden aanhangen, welke Winkler door het regime Dollfuss en zijn va- derlandsche front niet voldoende gewaar borgd lijken, al neemt hij dan ook zelf in de regeering Dollfuss een voorname plaats in Thans heeft dit „national-standische Front" een gedetailleerd programma gepubliceerd, dat eenige verrassingen oplevert, waarvan de voornaamste is, dat de heer Winkler zich in meer dan scherpen vorm keert tegen het vaderlandsche front van zijn eigen premier, dat hij verwijt „van Joden doordrenkt en door Joden geëischt te zijn". Winkler en de plattelandersbond gingen tot dusver niet voor anti-semieten door, doch hebben in hun front ondubbelzinnig de anti-semitische eischen van de nationaal-socialisten expressis verbis binnengelaten. Daarom is de meedee- ling in hun program, dat zij geen verhulde gewezen nationaal-socialistische partij zijn, niet zeer geloofwaardig. En een reeks ver dere punten van het programma wekt ver bazing, daar men deze van een partij onder leiding van een voornaam lid der regeering, dat den bondskanselier zelfs bij zijn afwezig heid vervangt, niet verwacht zou hebben. Zoo eischt het nieuwe front de „opheffing van de verdragen van St. Germain, Versail- les en Trianon", een eisch, die verre de com petentie van Oostenrijk te buiten gaat en ook tot moeilijkheden in de buitenlandsche poli tiek zou moeten leiden. Zijn anti-semitisme wordt verder aangedikt door de verklaring, dat het „verzorgeen en hooghouden van het Duitsche rasbesef een natuurlijke eisch acht en den numerus clausus eischt". De procla matie bevat ten slotte een heftige polemiek tegen het vaderlandsche front, waarmee Doll fuss zich pleegt te vereenzelvigen, zoodat het een slag in zijn aangezicht is. Als officieele kleuren van het „national- standische Front", zoo wordt zoo juist ge meld, zijn Zwart-rood-geel gekozen, een nieu we kaakslag tegen de regeering die als offi cieele kleuren voor Oostenrijk rood-wit-rood heeft uitgeroepen, wat ook de kleuren zijn van het vaderlandsche front. Het offieuze blad van de plattelanders laat deze verrassingen vergezeld gaan van een artikel dat o.a. zegt„Zonder de dingen^rn- stiger op te vatten dan zij zijn, lijkt het toen noodzakelijk te wezen er eens de aandacht op te vestigen, dat in vele hoofden het denkbeeld rondspookt, dat thans de tijd gek°®e"!? in Oostenrijk een „gelijkschakeling (Gleic - 8chaltung) uit te voeren, welke min ot meer als een aankoppeling (Anschaltung) bij het jaar 1918 gedacht is. Men verheelt zich in de kringen, die dit rijkelijk avontuurlijke plan koesteren, niet dat een verwezenlijking zou stuiten op den verbitterden tegenstand van het nationale element in dezen staat, net daarom volkomen begrijpelijk, dat dewensc groot is deze nationale kringen van elke medewerking in den staat buiten te sluiten en ze hun rechten te ontnemen, om na over winning van dezen tegenstand dit plan ten uitvoer te kunnen brengen". In duidelijke woorden uitgedrukt, beteekent dit, dat men aan de regeering verwijt, dat zij een vreemde heerschappij nastreeft, waar tegenover het nieuwe, om den plattelandersbond gegroe peerde front de Duitsch-nationale gedachte stelt in zijn uitersten vorm. Ook hierin, even als in de keus van de officieele kleuren, ligt duidelijk een overnemen van de nationaal- socialistische eischen. Ik heb vroeger, toen ik nog niet het minste vermoeden had van het gedetailleerde pro gramma van het front, al eens de vraag ge steld of op den duur de plattelandersbond wel deel zou kunnen blijven uitmaken van de regeering, daar zijn wegen niet alleen afwij ken van die van den officieelen koers der re geering, maar steeds duidelijker tegen deze beginnen in te gaan. Nu wij kennis hebben genomen van dit programma is deze vraag nog vee' meer gerechtvaardigd. In Oosten rijk sta thans drie partijfronten tegenover elkaar. Deze drie partijfronten zijn vastaaneen- gesloten Het zijn het vaderlandsche, waar achter zich de christen-socialisten en de bur gerwachten scharen, het nationalistische (d.w.z. het national-standische), dat den plattelandersbond, de Groot Duitschers en de gewezen Nazi's omvat, als wier advocaten de plattelanders reeds sinds maanden optreden, en ten slotte het marxistische, waarin thans sociaal-democraten en communisten zijn aan eengesloten Het heeft er allen schijn van alsof thans een zeer scherpe strijd, die hoogst ernstige gevolgen kan hebben, zal uitbreken tusschen beide fronten, die de zoogenaamde burger lijke ideeën voorstaan en het regeeringskamp vormen. De lachende derde zou in dat geval het marxistische front zijn, dat weer eens in zijn benardste uur door de oneenigheid en onhandigheid van zijn tegenstanders gered en gesterkt zou worden. Winkler heeft met zijn nieuwe schepping Oostenrijk, zooals het zich thans begon te ontwikkelen en zooals Dollfuss en zijn mede werkers het zouden wenschen, geen dienst be wezen; zoomin ten aanzien van de binnen- als van de buitenlandsche politiek. Men krijgt den indruk, dat de plattelandersbond, die nooit over veel zetels beschikte en thans heelemaal afgedaan heeft, met het oog op mogelijke verkiezingen zijn gelederen wil ver sterken door de verboden nationaal-socialis tische partij uit te noodigen tot hem te komen en door haar zijn naam te leenen voor haar doeleinden, die in Oostenrijk verboden zijn. Daarin wordt geen verandering gebracht doordat de proclamatie spreekt van een on afhankelijk Oostenrijk, daar zij anders dade lijk in beslag zou zijn genomen, omdat de overheid er een uiting van de verboden Na- zi's in zou hebben moeten zien. Even vnsk spreekt de proclamatie van Duitschland en het onverbrekelijke verband tusschen beide ^Neln de heer Winkler heeft dr. Dollfuss thans openlijk den oorlog verklaard en men vraagt zich met recht af of dit feit op den loop van de binnenlandsche zaken in den eer sten tijd wel zonder belangrijken invloed zal kunnen blijven. Razzia op communisten. Op bevel van staatscommissaris dr Lip- P^rt heeft gister op alle bureaux voor ma schappelijken steun te Berlijn ee. razzia te gen communisten plaats gehad waaraan naast 1500 S.A.-mannen vele politie-agenten deelnamen. Deze actie werd gevoerd omda de verdenking bestond, dat de communisten °P de bureaux propaganda maakten, t j 40 personen gearresteerd en 100 K G. lectu ■s in beslag genomen! Wapenbergplaats ontdekt. Beambten van de geheime staatspolitie te Putlitz hebben in een naburig dorp in ctei grond een grooten voorraad wape^e" .„f.1-. vonden. Daarin waren opgeborgen 3 ^geweren. vele geweren en handgranaten en munitie. De bergplaats was reeds vijf jaai gleden aangelegd, zoodat een deel de P*oen reeds was verwoest Socialistische lectuur in beslag genomen. De geheime staatspolitie te Berlijn heeft in de woning van den vroegeren socialist en rijksdagafgevaardigde Hildenbrand te SteB litz 100 KG. illegale lectuur in ^eslag ge nomen. Flildenbrand is gearresteerd. Ontbinding van SAP-organisatie. De politie te Dresden heeft 95 personen ge arresteerd die een organisatie van de socia listische arbeiderspartij in het district Dres den hadden op touw gezet. De organisatie s ontbonden. DE STAKING DER FRANSCHE SCHIPPERS. De prefect behaalt wederom de overwinning. Gistermorgen bij 't aanbreken van den dag 1 ,eeft de prefect van het departement j.ne tt-Oise weder een overwinning op Je^staken de binnenschippers behaald Dc slag heeft zelfs niet plaats g 't stakers hebben bijtijdsingez'e^datz'i'egen de overmacht niets konden u.trichten werkten zelf mede aan het breken van de ver sperring. Dit betreft echter niet de groote uit ongeveer 300 booten bestaande versperring, maar 'n kleine bij het punt, waar de Oise in de Seine vloeit en waar gewoonlijk voor Pa rijs bestemde Ruhrkolen worden opgestapeld. De strijdkrachten van den prefect, versterkt door politie te paard en te voet en door af- deelingen van de Parijsche brandweer, ruk ten des nachts op. Het geschut bestond uit twee groote pom pen met een capaciteit van 300 M3. per uur. Weldra waren de booten van alle zijden om singeld. De stakers werden door de somma ties van den prefect in hun nachtrust ge stoord. Geweld behoefde niet te worden ge bruikt. Zonder veel moeite werd de versper ring verbroken. Thans blijft dus nog alleen de groote ver sperring bij Eragny over. Ook daar heerscht op het oogenblik volledige rust. De stakers maken van deze rust gebruik om de wasch te doen en de booten schoon te maken. Het publiek toont groote belangstelling. Intusscheri zijn de economische gevolgen van de staking reeds merkbaar. De kamer van koophandel te Bethune heeft de volgende motie gepubliceerd: „In verband met het feit, dat de kolenmijnen van Noord-Frankrijk door het stilliggen der rivierscheepvaart groote schade lijden, terwijl de afzet eigenlijk een seizoensvermeerdering moest te zien geven, verzoekt de kamer van koophandel dringend het verkeer op alle waterwegen te herstellen en de vrijheid van arbeid met alle middelen te waarborgen''. DRAMA OP DEN TOP VAN DEN MONT BLANC. Twee Alpinisten moeten hun vijf makkers uitgeput achterlaten. Op den top van den Mont Blanc heeft zich gister een drama afgespeeld, dat naar men vreest aan vijf menschen het leven heeft ge kost. Zeven alpinisten hadden den Mont Blanc van den Italulhnschen kant bestegen; blijkbaar zijn zij daar den weg bijster ge raakt, want gedurende eenige dagen hebben zij daar rondgedoold zonder er in te slagen een veilig onderkomen te vinden. Ten slotte moesten vijf der alpinisten hun pogingen opgeven; in urlgeputten toestand werden zij in een gletscherspleet achter gelaten door de overige twee. die hun po gingen voortzetten om in contact te komen met de bewoonde wereld, ten einde hulp te krijgen voor hun kameraden. Inderdaad heeft het tweetal ten slotte een schuilpost gevon den, van waaruit zij in verbinding konden komen met een hulp-post. Thans is een expe ditie van 21 Italianen uitgetrokken om de vijf achtergebleven alpinisten te redden, doch men vreest, dat dezen reeds door koude en uitput ting zijn omgekomen. KINDERVERLAMMING DENEMARKEN. IN In geheel Denemarken heerscht een epide mische kinderverlamming. Te Kopenhagen zijn alle lagere scholen gesloten. AANGEVALLEN DOOR EEN BIJENZWERM. Zekere heer M. F. Mullens heeft bij South- gate, Engeland, een pijnlijk avontuur beleefd. Hij liep te wandelen toen plotseling een bijen zwerm op hem neerdaalde en zich vasthechte aan zijn hoofd, hals en schouders. Door met zijn hoed te slaan poogde hij de diertjes te verjagen, maar zij begonnen te steken en Mullens moest de vlucht nemen. De bijen bleven hem volgen en hij werd telkens gesto ken. Den weg langshollend, ontmoette Mullens een auto. De bestuurder hield stil en trachtte Mullens te hulp te komen, doch werd zelf aangevallen. De man sprong weer in den auto en ried Mullens aan op de treeplank te gaan staan. Toen ging het er in snelle vaart van door en spoedig was men de bijen kwijt. De automobilist bracht Mullens naar een dokter die constateerde, dat de man over de honderd steken in het hoofd had en dat ook zijn nek, armen en handen tal van wonden vertoonden Men neemt aan, dat toen Mullens de zwerm ontmoette, zich daarbij een koningin bevond en dat deze op zijn hoofd was gaan zitten. De bijen, die 't Mullens zoo benauwd hadden gemaakt, waren tot in zijn mouwen en onder zijn hemd doorgedrongen. HONDERDEN TAPANSCHE VISSCHERSBOOTEN VERGAAN. Door een typhoon, die in Korea heeft ge woed, zijn honderden visschersbooten naar zee afgedreven en vergaan. Dagelijks spoelen lijken aan. Volgens de schippers drijven tal rijke booten leeg op zee rond. NIEUWE GEVECHTEN IN BOLIVIA. In het Gran Chaco gebied aan de grens van Bolivia is langs het geheele front van Gondra tot Herrera opnieuw een hevige strijd uitgebroken. In het officieele commu niqué wordt medegedeeld, dat de Boliviaan- sche troepen op alle secties een massa-aanval ondernemen. JAPANSCHE SCHIPPERS DOOR DE GPOE GEARRESTEERD. De gouverneur-generaal van Korea deelt mede, dat 6 Japansche treilers door Russi sche patrouillebooten zijn aangehouden. De G.P.Oe heeft de bemanningen gearresteerd Na Japansche vertoogen zijn eenige der schippers weder in vrijheid gesteld, terwijl de overige nog in hechtenis blijven. VOORLOOPIG GEEN INFLATIE- POLITIEK IN AMERIKA. Verklarintr van Roosevelt. President Roosevelt en de minister van financiën, Woodin, hebben na een langduri ge conferentie op Hydepark, het zomerver blijf van den president, verklaard, dat de Amerikaansche regeering althans op het oogenblik niet van plan is, een inflationisti- sche politiek te voeren. Woodin heeft zich op timistisch geuit over den economischen toe stand van Amerika. Verder zeide hij, dat het niet in zijn voornemen ligt, af te treden. IN ZUID-AFRIKAANSCHE GEVANGENIS ZIT EEN GEVANGENE. Maar had hij 10 ton kolen en 60 stoelen noodig? Een Franscl journalist heeft een eigen aardige ontdekking gedaan in verband met de gevangenis van Chateau d'Adhémar in Zuid-Frankrijk. De onderhoudskosten van deze gevange nis bedragen 40.000 francs per jaar, op zich zelf een niet overdieven bedrag voor een ge vangenis. ware het niet, dat deze kosten bij na zes maanden lang reeds gemaakt worden voor één enkelen gevangene, die geheel alleen een straf van een halfjaar moet uitzitter en die. volgens den journalist het gebouw zoo'n beetje als zijn privé-gevangenis is gaan beschouwen. Het geval is het gevolg van de bepalingen in de Fransche wet, dat per sonen, die meer dan drie maanden straf moeten uitzitten, overgebracht moeten wor den naar de gevangenis in de hoofdplaats van het departement. Door bureaucratische toepassing van deze bepalingen, is de gevan gene niet naar elders overgebracht. De aan dacht is op deze zaak gevallen door een vrij hooge rekening van tien ton kolen, die aan de gevangenis zouden zijn geleverd, alsmede een nog mysterieuzer levering van zestig stoelen. INBRAAK BIJ EEN PORDER. Iemand, die nog „pot" in dezen tijd. In de woning van een 85-jarig porder, die op het Bickerseiland te Amsterdam woont, is, terwijl de man niet thuis was, inbraak ge pleegd. In de buurt werd gemompeld, dat de man nog al wat had „gepot" en dit gerucht was vermoedelijk de aanleiding tot het on aangediende bezoek. De „heeren" hebben alles overhoop gehaald, maar er is niets ver mist. BEGROOTING VAN HAARLEM. Goedgekeurd door Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de begrooting van Haarlem voor 1933 goed gekeurd. HOE WORDT DE ARBEIDSWET NAGELEEFD? Bedrijf sslapte geen stimulans tot overtreding. Het Centraal Verslag over 1932 der Ar beidsinspectie vermeldt: „Hoewel de bedrijfsslapte, die in 1932 nog zeerb elangrijk in omvang toenam, in het algemeen geen stimulans gaf, langer te laten werken dan wettelijk geoorloofd is, is het toch opmerkelijk, dat in één district veel vuldig overtredingen werden geconstateerd in de middelindustrie en wel in ondernemin gen, waar voorheen de wet slechts bij uit zondering werd overtreden. Dit is een ge volg van de eigenaardige omstandigheden in het bedrijfsleven, zioals: het zeer onge regeld binnenkomen van de orders, de zeer korte leveringstijden en het ontslag van per soneel, waarbij dikwijls zelfs de kern van de onderneming niet intact is gebleven. In an dere districten bleek het noodzakelijk, juist de kleine bedrijven, zooals bakkers en sla gers, aan een verscherpt toezicht te onder werpen. „In het district Haarlem werden in eenige bedrijfstakken commissies ingesteld van werkgevers en werknemers, die in geregeld contact staan met de Arbeidsinspectie en die haar medewerking verleenen bij het tegen gaan van oneerlijke concurrentie door over treding van de Arbeidswet Met deze advies commissies zijn gunstige resultaten bereikt". Wegens het arbeid verrichten door kinde ren beneden 14 jaar of nog leerplichtig, wer den 381 processen-verbaal opgemaakt 468 verbalen werden opgemaakt wegens overtre ding van het Rustdagbesluit voor transport arbeiders te land. Vele kleine bedrijfjes zondigden tegen den wettelijk vastgestelden vrijen Zateraagmid- De binnenlandsche politiek van Oostenrijk in moeilijkheden. (Dag. overzicht). Honderden Japansche visschers booten in een storm vergaan. (Bui en tenlanü). Doodelijk ongeval te Amsterdam. (Binnenland). Werkman te IJmuiden van gas houder gevallen en gedood. (Bin nenland). De Nederlandsche rondvlucht. (Luchtvaart). Van Hout verbetert het wereld uurrecord vooi wielrennen (Sport). (Zie verder eventueele laatste be richten). dag. In een vermicellifabriek holde, toen de controleerende ambtenaren binnentraden, een kantoorbediende de trap op, op den voet ge volgd door de ambtenaren, die boven nog juist eenige meisjes zagen wegvluchten en zich achter pakkisten verbergen. Proces-ver baal werd opgemaakt. Arbeidsduur veel overschreden. 1003 processen-verbaal werden opgemaakt wegens overschrijding van den arbeidsduur. Dit artikel wordt zeer veel overtreden, want er hooren nog bij de 480b processen-verbaal wegens overschrijding van den werktijd, aan gegeven op de arbeidslijst. Ter ontduiking van de vdorschriften be treffende arbeid in winkels gaat men nog steeds voort met pogingen, door middel van schijncontracten e. d. filiaalhouders als zelf standige winkeliers te doen aanmerken. 1431 processen-verbaal werden opge maakt. omdat in een onderenming geen ar beidslijst, en 835, omdat er geen arbeids- register aanwezig was. Hieruit volgt, dat de naleving der administratieve bepalingen nog steeds niet is, wat zij moet zijn Toch zijn zij onmisbaar voor de controle op de naleving der werktijdbepalingen. STRAATKLADDERS. Een onvoldoende voor de politie Sedert eenige maanden bezit ook Den Haag een artikel in de Algemeene Politie verordening, waarbij met kladden en kalken op straten is verboden. Dat de politie niet in staat bleek in den verkiezingstijd dadelijk het kladden te verhinderen, voornamelijk omdat het op te talrijke plaatsen tegelijk werd ge daan, kunnen we begrijpen. Maar sindsdien is de Haagsche politie verrijkt met, naar het Hfjld. verneemt, tien nieuwe motorfietsen, buiten het reeds bestaande aantal. Op den dag en ook wel 's avonds kan men, als ge volg daarvan veelvuldiger dan vroeger mannen van de motorpolitie door de stad zien rijden, op straten en wegen, waar ook de gewone surveillance wordt uitgeoefend. Zelfs ziet men bijv. in de omgeving van het einde van het bebouwde gedeelte van de Laan van Meerdervoort ook nog wel eens manschappen van de bereden politie rijden, zoodat men niet aan den indruk kan ontko men, dta het tegenwoordig met de beveiliging op straat uitstekend is. Destemeer heeft het ons daarom verwonderd, (fat de laatste da- fen op al van plaatsen weer op straat is ge- lad en dat met zoo groote intensiviteit, dat daarvoor een klein legertje van schilders noodig geweest moet zijn. Zijn nu de nor male straatsurveillance, de motorbrigade en de bereden politie tezamen niet in staat ge weest dit kladden, dat zeer velen terecht ergernis heeft gegeven, te voorkomen? Het feit, dat het geklodder nu weer een aantal straten ontsiert, wijs erop, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Maar dan is o.i. de politie wel ernstig in gebreke gebleven en dan wil het ons voorkomen, dat men de uitbreiding van het aantal motorrij wielen bestemd voor den dienst in de bui tenwijken even goed achterwege had kun nen laten. Dat had ons dan tevens een uit gave van ongeveer 12.000 bespaard, aldus het Hbld. De omstandigheid, dat er zelfs in da naaste omgeving van een der politiebureaux lust op los geklad is, heeft met het voorgaan de natuurlijk niets te maken. GROVE ONVOORZICHTIGHEID. Kost den onvoorzichtige het leve/U Gisteravond tegen twaalf uur is op den Sloterstraatweg te Amsterdam tegenover per ceel 130 een zeer ernstig ongeluk gebeurd, toen de ongeveer 50-jarige H. Steen, die met een autobus van lijn G. huiswaarts keerde, onder het rijden wilde afstappen zonder te voren den bestuurder van de bus van zijn voornemen op de hoogte te hebben gesteld. In de meening, dat de treeplank, welke vol. gens voorschrift opgeklapt moet zijn, voor hem was neergelaten, wilde Steen afstappen. Hij kwam te vallen, met het noodlottig ge volg, dat een der achterwielen zijn schedel verbrijzelde. Zijn lijk is naar het Binnengast huis overgebracht

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1