dagblad voor alkmaar en omstreken. De Eeredag van Tannenberg. Ho. 202 Directeur: C. KRAK. Maandag 28 Augustus 1933 QxiQtÜiksch Omvzicht Saartand-betooging bij Niederwald- monument te Rudesheim. Een „Cadeautje" voor von Hindenburg. Hitier spreekt Von Hindenburg legt de krans. gerHelhoera wordt door de aanwezigen over- ®en. Met Hitier schreed de rijkspresi- Bij het monument. „Terug naar Duitschland." !BuUetdand MAATREGELEN TEGEN HUUROPDRIJVING. Dreiging met concentratiekampen. HET AANTAL DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Dat in Frankrijk bescherming zoekt. DE FRANSCHE BEGROOTING. 6 Milliard franken deficit. DE FRANSCHE BINNENSCHIPPERS. Staking geëindigd. ZES DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK- Op de spoorlijn ParijsLyon. ONGEREGELDHEDEN IN DENEMARKEN. Fascistenrelletjes. Wat vandaag de aandacht trekt... ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onder zeer groote belangstelling van de bevolking en in aanwezigheid van Rijkspresi dent Von Hindenburg en zijn familie, vele Ministers van de Rijks- en van de landsre geringen en vele andere autoriteiten is giste ren bij het Tannenbereg-monument de slag bij Tannenberg herdacht. Oberpresident hufdigde den Generaal- Veldmaarschalk Von Hindenburg als de overwinnaar van Tannenberg en verklaarde, dat de Provinciale Landdag den wensch had gekoesterd, den naam van het geslacht Von Hindenburg voor de toekomst voor altijd ten nauwste verbonden te weten aan de provin cie Oost-Pruisen. Vervolgens hield de Pruisische Minister president G o e r i n g een rede, waarin hij 0.a. verklaarde, dat Oost-Pruisen zich ten tweede male gered voelde door rijkspresiden' Von Hindenburg, nu hij het Pruisische volk tot een eenheid had weten te maken. De Pro vinciale Landdag van Oost-Pruisen had daaraan uiting willen geven door den naam Von Hindenburg te verbinden aan het land in het belang van het geheele volk. Daarom verzoekt hij den rijkspresident als schenking te willen aanvaarden de domeinen Langenau en Horst Preusenwall, om met het aangren- zijde oude bezit Neuaeck een Hindenburg- huisbezit te vormen HindenburgNeudeck net Preussenwall. Nadat Goering den rijkspresident de schenkingoorkonde had overnandigd betrad rijkskanselier A d o 1 f H i 11 e r het spreek gestoelte. Hij herinnerde aan den toestand van vóór 19 jaar, toen de Russische legers ondanks den Duitschen tegenstand diep het Duitsche land waren binnengedrongen. Bij Tannenberg vond de redding plaats en deze was tevens een keerpunt in de Duitsche ge schiedenis, waarvoor het Duitsche volk Von Hindenburg voor altijd dank verschuldigd is. De geschiedenis zal echter begrijpen, dat een volk na het verliezen van een oorlog, die het zelf niet gewild heeft, na het brengen van ontzaggelijke offers, zijn vrijheid niet wilde prijsgeven en ïijn recht om te leven en zijn onafhankelijkheid met alle middelen pro beerde te verdedigen. De Duitsche rijksregee- ting, aan welker hoofd Hitier thans, nadat hii als musketier in de legers had meegevoch ten, mocht staan, achtte het een voorrecht, uiting te geven aan de dankbaarheid van het ?eheeie volk. Als vertegenwoordigster van de Duitsche eer, die de plicht had, uiting te ge- ven aan de dankbaarheid van het volk, had een wet goedgekeurd waardoor het nieuwe kat van de familie Von Hindenburg, dat gendom van het geslacht zal blijven zoo lang er een afstammeling in de mannelijke ,m!<! den naam Von Hindenburg draagt, is Vr']gesteld van alle openbare lasten voor het rP, zoowel als het land. De rede van den rijkskanselier werd luide '°egejuicht. Het gejuich nam nog toe, toen de J'jkspresident zich van zijn zetel verhief en het spreekgestoelte betrad. Een groote krans van eikenblaren werd hem op het spreekge stoelte gebracht. Von Hindenburg her dacht in de eerste plaats de kameraden, die Un leven voor het vaderland hadden ge- j>ev^n. „Hun in de eerste plaats geldt onze uank en als uiting daarvan, leg ik deze krans neer". De Krans werd aan den voet van het monu ment gelegd, de vaandels zonken, de h3"°en ekten zich voor het brengen van de rlitler- SToet en de muziek speelde „Ich hatt' ein Kameraden". Er volgde 'n minuut van stilte, *aarna alle klokken begonnen te luiden. Na deze plechtigheid nam Von Hinden- °Urg weer het woord: „Als ik mij den zoo- en genoemden tijd herinner, herdenk ik in j vo'gende plaats met eerbied, trouw en nkbaarheid mijn Keizer, Koning en Heer, 1,- nLs vertrouwen en wiens bevel mij eens nrJ. en r'epen, en verder al mijn strijdge- en, van de oudste generaals tot de oud- vn.toasketiers, die bereid waren tot het offer VOor het vaderland". türi 0I1 Hindenburg verklaarde verder, inder- na ,s,,hts zijn plicht te hebben gedaan en te hek£n' hem gehuldigd hadden, dank den hen gebracht besloot hij zijn rede met veld vi so'datenroep, die eens over 't slag- ra!» „Duitschland hoera, hoera, hoe- lent langs het front der S.A.-troepen naar zijn auto, terwijl Hitier zich naar het vlieg- veld Deuthen bij Allenstein begaf om met de D. 2500 naar het Saargebied te vliegen. Er was een zeer groote toeloop voor de plechtigheden bij het Niederwald-monument. Voor de rijksregeering waren verschenen de vice-kanseiier v. Papen en de rijksweerminis- ter v. Blomberg. Namens de Pruisische auto riteiten waren aanwezig de minister van On derwijs Rust, Opperpresident v. Luesing en vele anderen. Ook de leider van het Duitsche arbeidsfront dr. Ley woonde de plechtighe den bij. Nadat eenige toespraken waren gehouden, arriveerde tegen zeven uur de rijkskanselier, die direct het woord nam, voor het uitspreken van de volgende redevoering: Ik breng de groet over van een provincie, welke in het Verre Oosten in onwankelbaren trouw jegens Duitschland staat. Van de „Heimat" gescheiden staan 2 millioen Duit- schers en zij handhaven de brug, die men heeft afgebroken om te laten zien, wat van ons is. lot de rechten van den tegenwoordi- gen tijd, welke wij verdedigen, behoort ook de terugkeer van het Saargebied tot het rijk. De slag van Tannenberg was een teeken van ongehoorde kracht van een natie. Toen het Saargebied verloren ging, was da't een teeken der verloren eenheid. Het was reeds in 1918 onze onwrikbare wil en ons gebod deze eenheid te herstellen. Oude wil heeft dezen wensch verwezenlijkt. Wij hebben Duitsch land bevrijd van degenen, die het bewust heb ben verscheurd, omdat zij het slechts ver scheurd konden overheerschen. Niet het Duit sche volk is het dat terug verlangt naar den ouden toestand, maar een handjevol men- schen, dat geleefd heeft van deze verscheurd heid. Miilioenen zijn gelukkig, dat de Duit scher vandaag weer den Duitscher heeft te ruggevonden. Er kunnen nog velen zijn, die zich dezen toestand nog niet kunnen inden ken, en ook personen, die niet kunnen geloo- ven, dat nationalisme en socialisme zijn ver- eenigd. Allen hebben leeren inzien, dat geen stand zonder den andere kan leven en dat er slechts een ding bestaat: het leven der natie. Een volk van 65 millioen menschen geeft te kennen, dat het niets meer te doen wil hebben met het verleden en zijn leven wil la ten bepalen door Duitsche belangen en Duit schen wil. Aan de andere zijde der grens wordt gelogen, dat het volk wordt overwel digd. Ik ben op ieder oogenblik bereid, op nieuw een beroep te doen op het volk en dan zullen meer dan vijf zesden achter ons staan Toen het Saargebied ons werd ontnomemn, aldus Hitier, verklaarde men plechtig, dat Frankrijk het bezit der mijnen slechts econo misch zou garandeeren, doch dat het bestuur van het Saargebied zou worden toever trouwd aan den Volkenbond. De tijd is thans spoedig voorbij. Er zijn drie versies: De eerste eischt, dat het Saargebied Frankrijk ten deel valt. De tweede dat het gebied auto noom zal worden.. Beide zal geen Duitscher willen. Er bestaat slechts een derde versie: Terug tot Duitschland, aldus Hitier. vt ij hebben honderd malen verklaard, dat wij geen oorlog willen met de overige wereld Wij willen ook niets vreemdsoortigs bij ons inlijven, doch wanneer verdragen heilig zijn, dan zijn zij dat niet alleen voor ons, doch ook voor onze tegenstanders. Het Saarvolk zal zelf zijn lot bepalen en ik weet, dat een ieder zijn stem voor Duitschland zal geven. Wij willen op ieder punt met Frankrijk ver staan, doch nimmer zal Duitschland afstand doen van het Saargebied en het Saargebied nimmer van Duitschland. Wanneer U thans van deze verheffende manifestatie terug keert, zult gij met U mecie- nemen, dat Duitschland niet is een land van onderdrukking, doch dat in dit land vandaag den dag weer een vroolijk lachen weerklin Boven alles houden wij van ons volk en het is ons waard voor dit volk te leven en d eenige levenswaardige toekomst voor nei Saargebied bestaat hierin dit volk weer ver eend lief te hebben. Verdedigt U in het Saar gebied onze eer en de waarheid, welkewij daar zelf niet kunnen verdedigem DuitsHi land wordt ons niet geschonken. Wi] moeten het ons verwerven. „pHpfileerd Na deze redevoering werd gedefileerd langs het Niederwald-monument. De Rijksstadhouder voor Brunswijk en Anhalt, Loeper, heeft het volgende schrijven verzonden „Steeds meer klachten komen binnen over zekere asociale elementen onder de huiseige naren, die op volkomen ongerechtvaardigde wijze huren van woningen en winkels ver- hoogen en vooral weigeren, kinderrijke gezin nen in hun woningen toe te laten. Vooral dat laatste is in strijd met de beginselen van een nat.-soc. staat. Daar alle vorige waarschu wingen weinig hebben uitgewerkt, noodig ik de regeeringen uit, een voorbeeld te stellen door een bijzonder asocialen huiseigenaar te arresteeren en in het concentratiekamp op te voeden.'' Op grond van door de prefectuur ver strekte gegevens, verklaart Gringoire, dat 't aantal uit Duitschland te Parijs en het de partement van de Seine aangemelde vluchte lingen 5.200 bedraagt, over de verschillen de beroepen als volgt verdeeld: arbeiders en bedienden 2400, kooplieden 1080, lieden zonder beroep 540, studenten 360, advocaten 160, vrije beroepen 160, artsen 150, journa listen 110, kunstenaars 90, ambtenaren 6, tandartsen 30, industrieelen 30 en bankiers 10. Voor geheel Frankrijk wordt het aantal vluchtelingen uit Duitschland op 17 a 18.000 geschat, waarvan 10.000 alleen reeds in Elzas-Lotharingen. MOLEY AFGETREDEN. Als onderstaatssecretaris Roosevelt. van sche Hof te garandeeren. Hieronder valt in het bizon der de politieke en econo mische onafhankelijkheid van Oosten rijk. Kleine en minder dicht bevolkte landen in Europa hebben hetzelfde recht op vrijheid als de groote mogendheden. TERECHTSTELLING MET DEN BIJL. Twee arbeiders te Maagdenburg terecntgesteld. De arbeiders Richard Herbst en Her- mann Ebeling uit Olvensted, die al Jaar de 69-jarige winkelierste Katharina du Eire hadden vermoord en derha've op 23 Januari j.l. door (Je rechtbank te Maagdenburg ter dood waren veroor deeld, zijn hedenmorgen om 6 uur op de binnenplaats van de gevangenis Maag denburgSüdenburg door een scherp rechter Gröpler door onthoofding met den bijl terecht gesteld. De plaatsvervangende minister van bui- tenlandsche zaken der Ver. Staten, onder staatssecretaris Moley is afgetreden. Prof. Moley heeft president Roosevelt schriftelijk ontslag uit zijn functie verzocht met de opmerking, dat hij zich weer wil wij den aan de politieke journalistiek en de stu die. President Roosevelt heeft de ontslagaan vrage aanvaard en Moley schriftelijk bedankt voor zijn waardevolle diensten bij den we deropbouw. Bovendien heeft Roosevelt hem de verzekering gegeven van zijn persoonlijke vriendschap. Het aftreden van Moley wordt in politieke kringen te Washington indirect in verband gebracht met den invloed van staatssecretaris Huil, met wien Moley sedert de conferentie van Londen ernstige politieke meeningsver- schillen heeft gehad. Bespreking tusschen Roosevelt en Montague Nor-na. President Roosevelt heeft den in de Ver. Staten vertoevenden gouverneur van de Bank of England op voorstel van Harrison, den gouverneur der Federal Reservebank, uitgenoodigd voor een dezer dagen te hou den conferentie op Hydepark. Hoewel onbe kend is, waarover zal worden geconfereerd, zullen waarschijnlijk de kwesties der stabi lisatie van de valuta hoofdpunt van bespre king uitmaken. Uit de kringen van- president Roosevelt verluidt, dat niet verwacht kan worden, dat een definitief resultaat der gedachtenwisse- ling zal worden bereikt, omdat volgens de meening van Roosevelt in de Ver. Staten de tijd nog niet is gekomen voor een stabilisatie der valuta. De Fransche minister voor de begrooting Lamoureux heeft gisteren te Boussac het woord gevoerd over den algemeenen financi- eelen toestand van Frankrijk en verklaard, dat het deficit op de volgende begrooting waarschijnlijk 6 milliard franken zal bedra gen. DALADIER NAAR DE OOSTGRENS. Bezichtiging forten. Minister president Baladier heeft zich gisterochtend naar Metz begeven om de fortificaties aan de grens te bezichtigen. Voor zijn vertrek verklaarde Daladier tegenover een vertegenwoordiger van Paris Parisien, o m. dat hij zich zelf van het verdedigingsstelsel wil over tuigen om veilig te zijn van zijn effect. Frankrijk wenscht orde en vrede Ondanks de huidige moeilijkheden is Frankrijk vastbesloten de methode der internationale samenwerking voort te zetten. Tegelijkertijd zal het zijn plicht niet vergeten de eigen vrijheid te ver zekeren. De Fransche regeering heeft buitendien den plicht de achting voor de besluiten, welke getroffen zijn door de organen van het Europeesche leven, d.w.z. van den Vplkenbond ea het. ïfeag^ MOEILIJKHEDEN VOOR DUITSCHE JODEN. Bij immigratie in Canada. De gemeenteraad van Quebec in Ame rika heeft er den minister voor immi gratie-aangelegenheden Gordon in een met algemeene stemmen aangenomen reolutie van uit Duitschland verdreven Joden naar Canada te verhinderen. De staking der Fransche binnenschippers kan als definitief geëindigd worden be schouwd. De stakende schippers van Chau- nyl, het belangrijkste stakingscentrum, heb ben Zaterdagmiddag eenstemming de voor stellen aangenomen, die in het verloop van de onderhandelingen tusschen het stakings comité en den minister van openbare werken zijn uitgewerkt. De schippers hebben hun eischen over bijna de geheele linie ingewil ligd gekregen, uitgezonderd de opheffing van den nachtarbeid, waarin de minister niet kon toestemmen. Besloten werd, dat Zondag middag alle sluizen weder zouden worden geopend. De arbeid zal vandaag worden her vat. Op een spoorwegovergang bij Loustons (Landes) langs de lijn PargaLyon is gis termiddag een auto, waarin zeven personen waren gezeten, door een trein gegrepen en eenige honderden meters meegesleurd. Slechts één dame, die uit den auto werd ge slingerd, kwam er met betrekkelijk lichte ver wondingen af, terwijl de andere zes perso nen onherkenbaar werden verminkt. Uit Sonderborg nabij Kopenhagen wordt gemeld dat aldaar Zaterdag de oprichtings vergadering heeft plaats gevonden van de nieuwe Deensch-Duitsche nationaal-socialis- tische organisatie van Noord-Sleeswijk. Voor het begin der bijeenkomst ontstond een handgemeen tusschen den leider der nieuwe organisatie Dr. Christiansen. en den leider der nieuwe organisatie met een paar com munisten. Den nationaal-socialisten werden eenige hakenkruisemblemen afgenomen. DE TOESTAND IN IERLAND. Meeting der blauwhemden totaal mislukt. De voor Zondag aangekondigde groote betooging van blauwhemden in het graafschap Cork is niet terecht ge komen. De regeering had uitvoerige po litiemaatregelen genomen en slechts door de politie om den tuin te leiden slaagde O'Duffy er in een korte toe spraak tot eenige duizenden blauwhem den te houden. De politie verwachtte, dat de betooging zooals werd aangekondigd zou worden gehouden te Beal-na-blath een eenzamen berg, waar indertijd Collins werd doodgeschoten. De geheele omge ving van Beal-na-Blath was dcor de po litie afgezet. Inmiddels bleek, dat de blauwhemden in tegenstelling tot de publieke aankondiging in stilte bevel hadden gekregen zich te verzamelen in het stadje Bandon Ongeveer 5000 blauw hemden kwamen daar bijeen Generaal O'Duffy arriveerde met eenige andere leder, van de leiding en stapte in een hotel af. Geheel onverwachts vertrek hij plotseling met eenige aanhangers in twee auto's achtervolgd dóór de politie, die hem echter spoedig op de bochtige bergwegen uit het oog verloor. Zoo zag hij kans ongemerkt van 'n anderen kant Bandon binnen te komen en een rede te houden, die echter spoedig door komst van de politie moest worden afgebro ken, isaderhaüd begaf O'Duffy ziek naar De fascistenmeeting in Ierland mislukt. (Buitenland). De slaapziekte in Amerika heeft reeds - slachtoffers geëischt. (Bui tenleed). De staking der Fransche binnen schippers is beëindigd. (Buitenland). Op den spoorlijn ParijsLyon is een auto door den trein gegrepen; 6 dooden. (Buitenland). Te Schijndel is een zwerver neer geschoten door den man, met wiens vrouw het slachtoffer was uitge weest. (Binnenland) Bij Duivendrecht een kind uit een trein gevallen en dood opgenomen. (Binnenland Lutinetoren beschadigd, vermoe delijk kwaadwilligheid (Binnen land. Goederentrein ontspoord bij Al melo; groote schade. (Binnenland.) Zware brand te Sittard. (Binnen land.) Verschillende verkeersongeval len. (Binnenland.) Noodlanding bij Moergestel; «Ge stel vernield; sergeant-waarnemer zwaar gewond. (Luchtvaart.) De Raad van Heerhugowaari heeft met 83 stemmen (die der S.D.) besloten tot opheffing van de O. L. scholen I en IV over te gaan. (Gemeenteraden). Te Cocksdorp (Texel) zijn van nacht schuren met hooi, stpoo en landbouwgereedschappen verbrand. (Stad en omgeving). Geslaagde motorraces op de A'k- maarsche grasbaan. (Sport). Het tweedaagsch zeilfestijn op het Alkmaarder meer. (Sport). (Zie verder eventaeele laatste be richten). Beal-nta-Blath en wilde de buiten het politie cordon verzamelde menigte toe spreken doch ook hier greep de po'Ui« in. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Nog goed afgeloopen. In het graafschap Monmouthshire in Engeland zijn bij 'n spoorwegongeluk 29 personen gewond. Een locomotief is in gereden op een personentrein, welke stilstond buiten het station Pontllan- fraith om te wachten op een veilig signaal. Een groot aantal personen moe«-t gewond naar het ziekenhuis wor den overgebracht. ZWITSERLAND EN DE VREEMDELINGEN. Bevordering van het verkeer. Op uitnoodiging van de Zwitsersche Bondsspoorwegen is te Bern een confe rentie gehouden met vertegenwoordigers van verschillende bij het vreemdelin genverkeer geïnteresseerde organisat'es. Men constateerde dat de aan buitenlan ders voor hun zomerreis naar Zwitser land verleende kortingen goede resulta ten hebben opgeleverd. Derhalve was men van oordeel, dat het doelmatig zou zijn de desbetreffende maatregel op zijn minst tot eind September van kracht te doen zijn. DE VLOOTROUW IN JAPAN. Stormachtige vergadering van pacifisten. In een vergadering van pacifisten, waarin geprotesteerd werd tegen het Japansche vlootbouwprogramma en waarin de aanwezigen werden opgewekt de communistische „Nooit-Meer-Oor og- bweging te steunen, is het tot ernstige incidenten gekomen. Een groot gedeelte van de toehoorders kwam op tegen de pacifistische propaganda Zij gingen over tot handtastelijkheden tegen de sprekers, terwijl vlugschriften werden verspreid, waarin versterking der na tionale verdediging werd geëischt. De politie heeft een aantal personen, die tot de ongeregeldheden aanleiding hebben gegeven, gearresteerd. IN EEN ZEILBOOT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Drie officieren van het Poolsche leger zijn met een 10 M zeilboot aangekomen od de Bermudes eilanden, nadat zij den

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1