DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Oostenrijksche buitenlandsche politiek. QxtqelijAschOveczicht ^Buitenland No. 206 Vrijdag I September 1933 135e Jaargang Dr. Rintelen benoemd tot Oostenrijhsch gezant ie Rome. Een succes coor den grooten kleinen bondskanselier Dollluss. DE BETEEKENIS VAN DEZE BENOEMING. DE RIJKSDAGBRAND. Mededeeling van Duitsche zijde. DUITSCH NATIONALE PARTIJBUREAU DOORZOCHT. STRENG OPTREDEN TEGEN COMMUNISTEN. SLUITING LEIPZIGER MESSE. MAATREGELEN TEGEN DUBBELE INKOMENS. TWEE TOERISTEN VERMIST. Op den Matterhorn. VERGIFTIGING OP EEN BRUILOFT. FRANSCHE KABINETSZITTING. LORD GREY BUITEN BEWUSTZIJN. HOFER IN HET ZIEKENHUIS. Arrestatiebevel tegen Hofer's bevrijders. GRENSVERSTERKING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De aanslag op Lessing. Wie is Rudolf Eckert? VIER JAREN KERKERSTRAF. In verband met bomaanslag. Waf vandaag de aandacht trekt.,. VIJF DOODVONNISSEN IN BULGARIJE. TROEPENCONCENTRATIE BIJ MANDSJOEKWO. Russisch dementi. DE TOESTAND TE FOETSJAU. De oorlogsschepen-kwestie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nagegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte, brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De benoeming van dr. Rintelen tot gezant van Oostenrijk te Rome beteekent een groote verrassing voor de Oostenrijksche openbare meening en zij heeft ook, van internationaal standpunt bezien, een niet te miskennen be- teekenis als verschijnsel. Aldus schrijft de Weensche medewerker van de N. R. Crt. en hij vervolgt: Professor dr. Anton Rintelen, sinds vele jaren christelijk-sociaal gouverneur van het bondsland Stiermarken, heeft den bijnaam van „ongekroonde koning van Stiermarken" Hij behoort tot de meest markante, tevens tot de eigenzinnigste koppen van zijn partij en tot de leidende persoonlijkheden van het Oosenrijk van na den oorlog. Er is nauwe lijks een verkiezing van een bondspresident of een kanseliers-wisseling geweest, waarbij Rintelen niet als candidaat werd genoemd, zonder echter ooit deze positie te bereiken. In het voorjaar wef* hij voor het eerst minister en wel van eerediens en onder .vijs. Hier echter toonde Rintelen eerst wie en wat hij was. Weldra had hij uit deze afdeeling, die hem heelemaal niet interesseerde, een voet stuk voor zichzelf gemaakt, waarop hem de belangrijke taak ten deel werd, de beslissen de onderhandelingen van Oostenrijk met de schuldeischers van de Crediet-Anstalt en de daarmee samenhangende vraagstukken te leiden. Men bedenke wel: er is een kanselier; een vice-kanseliereen minister van finan ciën; een minister van handel en een presi dent van de Nationale Bank. maar juist de minister van eeredienst wordt met dit man daat belast. Rintelen kweet zich voortreffe lijk van zijn opdracht; maar zijn tempera ment, zijn onbuigzame geest, dij zich aan niemand onderwerpt, bracht hem tegelijker tijd in alle mogelijke conflicten met de andere ministers. En zoo vernam men plotseling, dat dr. Rintelen uit hei gereconstrueerde kabinet- Dollfuss terugtrad en zich weer in zijn Stier marken terugtrok Vervolgens kwamen de ernstige incidenten met de nazi's. Weer ver nam men, dat Rintelen in dit opzicht niet den officieelen regeeringskoers volgde, maar zijn eigen weg ging, waaraan het was toe te schrijven, dat nergens zoo laat en zoo moei lijk de schorsing van de nazi-mandaten volgde als in Stiermarken. Precies zooals de beer Rintelen eenige jaren vroeger de opko mende burgerwachter begunstigde en steun de» zoodat Stiermarken de wieg van de bur gerwacht-beweging werd, toen de overige' ministers in Oostenrijk nog deels afwijzend, deels wantrouwend tegenover de burger wacht stonden. Nu is de eeuwige frondeur, die ook als per soon een origineel en een geleerde van be- teekenis is, de gezant van Oostenrijk bij den duce geworden. Het is geen toeval, dat deze benoeming kort na de ontmoeting te Riccione is afgekomen. En hier heeft men het begin van de inter nationale beteekenis van deze persoonswisse ling. Rintelen zal zich niet beperken, en ook niet kunnen beperken, tot uiterlijk vertoon, tot diplomatieke hoffelijkheden, tot ledige ge baren. Hij zal als gezant te Rome „politiek maken", en wel zijn eigen politiek, d. i. een activistische politiek. Niets is er, dat de juist heid van de vermoedens en de dagbladbe- richten, volgens welKe tusschen Italië en Oostenrijk een zeer intense en actieve bedrij vigheid staat te beginnen, duidelijker beves tigt dan de benoeming van Rintelen te Rome. Hij is er de persoon naar, tot een zoodanige bedrijvigheid het iniiiatief te nemen en die aan den gang te houden. De heer Rintelen is over de gespannen betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk zeer ontstemd en hij keurt die af. Men kan er zeker van zijn dat hij te Rome zal.trachten naar interventie door Italië om te komen tot uit den weg rui ming van het co.ifl.ct tusschen Duitschland en Oostenrijk, en voor dat streven zal hij te Rome zeer gaarne gehoor vinden. Rintelen is een gewiekst onderhandelaar, en die eigen schap zal hem te Rome zeer ter stade komen. Of het waar is, dat thans naar be weerd wordt het bezetten van de Oosten rijksche diplomatieke posten in het buiten land met partij-pc'itici een aanvang zal ne men, valt nog niet uit te maken. Tal van be langrijke Oostenrijksché diplomatieke posten in het buitenland zijn nog steeds in handen van beroepsdiplomaten uit de dagen van voor den wereldoorlog. Door het lid van den Landbund Tauschitz naar Berlijn te sturen is in ieder geval een begin gemaakt, terwijl het zenden van den christelijk-socialen Rintelen naar Rome een voortzetting is. En de nieuwbenoemde Oos tenrijksche zaakgelastigde in Den Haag, Alexis, had deel uitgemaajet van de mili taire burgerwacht, zoodat thans eigenlijk de drie regeeringspartijen nu ook hun diploma- tieken post hebben gekregen In ieder geval moet het als een succes van den bondskanse lier worden beschouwd, dat hij den heer Rin telen heeft weten te doen toestemmen in de aanvaarding van den post te Rome. Zeker zal daarbij gewogen hebben, dat de krachtige actie tegen de Nazi's en de daaruit voortge vloeide politieke moeilijkheden den heer Rin telen het ambt in Stiermarken onaangenaam begonnen te maken. Immers was hij in dit deel des lands jarenlang de bewindsman ge weest, zonder dat hij er tegenstand of poli tieke wrijvingen behoefde te overwinnen. Het internationale vertrouwen in Oosten rijk, 't welk zich den laatsten tijd zoo vaak en nog onlangs door de wijze waarop te Lausanne de leening was tot stand gekomen had getoond is thans opnieuw duidelijk tot uiting gekomen doordien Oostenrijk toe stemming verlangde tot vorming van een militie. Zulks toch mag worden beschouwd als een eerste stap op den weg naar de weder invoering van den algemeenen dienstplicht in Oostenrijk, die door het vredesverdrag van St. Germain was afgeschaft. Het vredesverdrag van St. Germain heeft Oostenrijk alleen een huurlingenleger van een sterkte van maximum 30,000 man ver oorloofd, maar tot dit aantal is het wegens financieele omstandigheden nooit gekomen. Ook tegenwoordig telt het Oostenrijksche leger ongeveer 20.000 man. Voortaan zullen ieder halfjaar ongeveer 10,000 jongemannen voor de militie gekeurd worden, voorloopig inderdaad nog vrijwillig. De hulplichameri, die onlangs uit de militante formatie van de partijen, die trouw zijn aan den staat, gere- cruteerd zijn, mochten eveneens door de mi litie worden overgenomen. Men heeft daar mede niet alleen militaire doeleinden op het oog de verscherping van de binnenland- sche politieke mociliikheden met Duitschland vereischt ook sterkere militaire krachten dan vroeger maar ook paedagogische en sociale doeleinden. Ongeveer 90 pet van de jeugdige arbeiders zijn door terrorisme en extremisme aange tast, als gevolg van de werkloosheid. Men hoopt nu, langs den weg van het militarisme en naderhand door den terugkeer naar den algemeenen 'ienstplicht eenerzijds de werk- looheid onder de jonge menschen te vermin deren, anderzijds deze menschen door de militaire opleiding te disciplineeren en meer tot den staat te brengen dan nu het geval is, nu het deze jeugd zelfs goeddunkt, den staat en haar instellingen te critiseeren of hem zélfs aan te vallen. Mijn vermoedens omtrent de „Oostenrijk sche nationale eenheidspartij" zijn intusschen bewaarheid geworden. Verscheidene christen- socialistische bladen, die sympathiseerden met de voormalige nazi's, en het avondblad Die Stunde, houden zich uitvoerig met deze anonieme, op dwaalsporen leidende stichting bezig en beweren dat de uit de nazi-partij ge- stooten dr. Walter Richl er achter zou staan, die door deze partij de verzoening van de nazi's met de huidige regeering tot stand brengen wilde en zelf minister van justitie wilde worden, maar die zich juist door dit compromis-experiment heelemaal onmogelijk heeft gemaakt, om welke reden hij uitgestoo- ten is, en zij concludeeren tenslotte, dat de regeering spoedig tegen de nieuwe partij zal moeten ingaan, omdat zij de verboden punten van het programma van ae opgeheven nazi partij openlijk overneemt en uitwerkt. Ook mijn veronderstelling, dat de groot-Duitschers met deze nieuw opgerichte partij uitstaande hebben, blijkt thans in dit verband bevestigd te zijn. Naar aanleiding van de publicatie- der énquete-commissie inzake den brand in het Rijksdaggebouw wordt van Duitsche zijde medgedeeld: Beklaagde Van der Lubbe zelf heeft ®en volledig onderzochte bekentenis over de daad zelf en over zijn beweegredenen afgelegd. Het is ook bekertd, uit welk milieu Van der Lubbe komt. Het is Duitsch recht op grond van dergelijke bewijzen een aanklacht in te dienen, in een hoofdbehandeling de daad volledig op te helderen en den dader te veroor- deelen. Dat zal geschieden met Van der Lubbe en zijn medebeschuldigden. _AI het andere, dat inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw in het buitenland wordt gezegd, kan slechts dan voor de behandeling in Duitschland in aanmer king komen, wanneer de beweerde fei ten voor het gerecht zoo geloofwaardig worden gemaakt, dat het van die feiten ffebruik kan maken als materiaal voor de verdere behandeling der zaai» in ju- Hdischen zin. .De persdienst te Dantzig deelt mede, dat «i den laatsten tijd steeds meer berichten worden ontvangen betreffende een toenemen de propagandistische activiteit der Duitsch Nationale Volkspartij in Dantzig. met het doel het welslagen van wettelijke en over- neidsbepalingen te verijdeien en aldus de be langen van den staat te schaden Daar bij «wam nog, dat de Duitsch Nationale afge vaardigde Dr. Ziehm in den olksdag open lijk in de oppositie was bij de beraadslaging over de intrekking der immuniteit van den so ciaal democratischen afgevaardigde Brill, te gen wien uit constitutioneel rechterlijke gron den niet kan worden opgetreden M<tt het oog op deze feiten heeft de plaatsvervangen de politiepresident Darsen onder zeer scher- pe in achtneming van de constitutioneel va^t- gelegde richtlijnen huiszoekingen verricht in het bureau der D N V P en de woningen van verschillende leden dezer partij. Het daarbij in beslag genomen materiaal wordt thans onderzocht. De politie hoopt hierme de de aangelegenheid volkomen cp te helce ren. Het ministerie van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat in den laatsten tij levendige actie der Jong-communistisc e - ganisaties is waar te nemen. De politie tegen deze actie streng optreden De Leipziger .vlesse is gisteren gesloten. Honderdduizend koopers, waaronde 3500 uit het buitenland, hebben ae Messe bezocht. De eerste burgemeester van Keulen verklaart in een beschikking, meest krasse gevallen van dubbele komens bij flenst jan^ n<svsnbetrek. kfn^noTdoor een betrekking van de echuenooten - thans uit den weg zijn gerufmd Het begrip „dubbel intomen kan in dezen tijd, nu talrijken zijl aan gewezen op steun, niet ruim genoeg uit gelegd worden. Ook de inkomsten van ongetrouwde gezinsleden gelden als dubbel inkomm, wanneer het gezin ge noeg inkomen heeft om deze leden te onderhouden. Alle stedelijke ambtenaren en gemeente-arbeiders worden uitgenoo- digd, werkruimte voor de werkloozen te maken door hun dochters uit de bedifj- ven te nemen. TEGEN PLUNDERING VAN KERKHOVEN. De regeering te Moskou heeft den stedelij ken autoriteiten, in de eerste plaats dien der groote steden, aanwijzing gegeven, energiek op te treden tegen de plundering van kerk hoven. De meeste nieuwe monumenten en het traliewerk op de kerkhoven worden door onbevoegden weggehaald en voor oud metaal aan de fabrieken verkocht. De Duitschers Dr. Hugo Rail en Hans Wi- lan uit Stutgant worden bij den Matterhorn vermist. Reddingscolones zijn uitgezonden. In het plaatsje Venwege nabij Aken zijn na een bruiloft ongeveer 30 gasten ziek ge worden Zij toonden teekenen van vergifti ging. Bij geen hunner bestaat echter levens gevaar. De Fransche ministers komen hedenmor gen in kabinetszitting bijeen. Naar verluidt zal het kabinet zich in de eerste plaats met de buitenlandsche politiek bezig houden, ter wijl minister-president Daladier verslag zal uitbrengen van zijn inspectiereis langs den vestinggordel aan de Oost-Fransche grens. In den loop van den dag is de te Londen de toestand van Lord Grey minder bevredi gend geworden. Zijn krachten nemen af. Gisteravond was zijn toestand uiterst cri- tiek. Hij herkent degenen, die aan het ziek bed zitten, niet. Zooals men weet, is Lord Grey een beken de figuur uit de oorlogsjaren. Lloyd George beschuldigden hem ervan, den oorlog te ver gedreven te hebben. De nat.-socialistische gouwleider Ho- fer, die in den afgeloopen nacht te Bol- zano in Italië is aangekomen, is naar het ziekenhuis overgebracht De schot wond aan zijn voet is een zuivere vleeschwond en heeft het been niet ge raakt. Tegen de drie nationaal-socialisten die de bevrijding van den Tiroolschen gouwleider Hofer hebben bewerkstelligd, Sieg Kusstat- scher, Wolf Frick en Friedrich Dejischer, heeft de justitie te Innsbrück een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. De „Neue Freie Presse" meldt, dat de zaak op de ge bruikelijke wijze zal worden behandeld. Het arrestatiebevel berust op par. 217 van het Oostenrijksche wetboek van strafrecht, wel ke paragraaf inhoud, dat een ieder, die een wegens een misdaad gearresteerde met be hulp van geweld in de gelegenheid stelt te ontvluchten of de overheid belemmert bij het weer-arresteeren van den vluchteling, zich zelf aan misdaad schuldig maakt. Naar aanleiding van den aanslag op Prof. Lessing zullen reeds op 1 September nieuwe Tsjechinische gendarmerie-formaties naar de grenzen worden gezonden, z.g. alarm-af- deelingen. Deze afdeelingen zullen op auto's aurveilleeren. De afdeelingen zullen waarschijnlijk worden gestationneerd te Bruex, Komotau, Eger, Peglitz, Schoenau, Tetscnen, Deutsch- Gabel en Trautenau. De Tsjechische politie heeft het onder zoek inzake den moordaanslag op Prof. Les sing met een speurhond begonnen. De hond hield stil voor een hofstede in het plaatsje Schans, waaruit eenige uren geleden de be kende 31-jarige strooper Max Eckert was vertrokken. De huisgenooten werden streng verhoord, maar konden geen inlichtingen geven over het verblijf van Eckert. Tegen Eckert is een arrestatiebevel uitge vaardigd. De politie verklaart te hebben vast gesteld, dat minstens 5 personen aan den overval deel hebben gehad. De schoten zijn gelost door twee mannen, die op een ladder stonden. De gebruikte ladder is uit Schanz afkomstig. Het touw was het eigendom van Eckert. De daders zijn naar de meening van de politie gevlucht in de richting van Eger. Naar het ministerie van binnenlandsche zaken mededeelt, zal de aanslag op Prof. Lessing aanleiding zijn tot het overwegen door de regeering van een versterking der grenswacht. E>e werklooze Rudolf Eckert, verdacht van den aanslag op Lessing, is volgens de politie reeds eenige malen veroordeeld wegens be- rooving. Het vorige jaa' is hij te Eger ver oordeeld tot 5 maanden zware kerkerstraf. Hij staat bekend als een gevaarlijk strooper Te Mariënbad ziin 20 personen aangehou den, die ïid zijn van de nat-soc. partij. Voor het grootste deel werden zij na een uitvoerig verhoor weder ot> vrije voeten gesteld. Slecht twee verdachten blijven in arrest. Hun namen worden door de politie geheim gehouden. Ook te Praag zijn verscheidene personen door de politie aangehouden. Voor het Weensche jury heeft gisteren de behandeling plaats gevonden van een pro ces in verband met den bomaanslag op de juwelierswinkel van Fuetterweit te Meidling Bij deze aanslag werden twee personen ge dood en verscheidene gewond. De drie hoofddaders zijn gevlucht. Slechts de boekbindersleerling Johann Thayer^die de bom een eindweegs heeft ge dragen.'stond gisteren terecht. Hij verklaarde niet te hebben geweten, waar om het ging. De dagvaarding hield in mis daad tegen de wet 'op de ontplofbare stof fen. Den juryleden werden twee vragen voor gelegd: de eene betref de directe medeplich tigheid van den beschuldigde, terwijl de tweede op de medeplichtigheid aan de mis daad der gevluchte daders meer in ruimeren zin betrekking heeft. De eerste vraag werd door de jury ontkennend beantwoord. De tweede vraag werd met v:er tegen twee stem men bevestigend beantwoord. Het gerechts hof veroordeelde den beschuldigde tot vier jaren kerkerstraf. De Oostenrijksche buitenlandsche politiek. (Dag. Overzicht). Grensversterking in Tsjecho-Slo- wakije naar aanleiding van den moord op prof. Lessing. (Buiten land). De Duitsche meening over den rijksdagbrand. (Buitenland). Discussie in Oostzaan's gemeente raad over de uitzending van werk loozen naar den Wieringermeerpol- der. (Binnenland;. Opgewekte feestviering op ko ninginnedag in verschillende plaat sen. (Binnenland.) Ontploffing op tankschip 4 doo* den, tal van gewonden. (Binnen land.) Te Nieuw-Vennep is hedennacht een roeibootje overvaren, waarbij twee dames verdronken. (Binnen land.) In het meer Tjiboeroej nabij Ban- doeng is een militair vliegtuig neer gestort waarbij een kapitein en e :n luitenant om het leven zijn gekomen. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste be richten). Het gerechtshof van Stara Zagora heeft gisteren vijf beschuldigden ter dood en ne gen tot kerkerstraffen van in het geheel 72 jaren veroordeeld wegens het voeren van communistische propaganda in het leger Drie beklaagden werden vrijgesproken. De Russische ambassadeur heeft een be zoek afgelegd bij den ondersecretaris van buitenlandsche zaken. Hij verzekerde, dat de Sovjet-grenswacht niet over de Mandsjoerij- sche grens is gedrongen en dat er geen bij zondere troepenconcentraties langs de gren? plaats vinden De Chineesche zaakgelastigde, Kaing Hoea-pen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken, ter bespreking van den toestand te Foetsjau. In verband met den gespannen verhoudingen hebben de marine-autoriteiten bevel gegeven, dat een aantal oorlogsschepen zich gereed moeten houden voor een eventueel vertrek naar Amoy, waar meer dan 9000 Japanners wonen. Bij Mawei worden drie Japansche oorlogsschepen gereed gehouden voor de be scherming van 2000 Japanners te Foetsjau. Ook de Engelsche zaakgelastigde heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken in lichtingen ingewonnen omtrent den toestand te Foetsjau. Uit Foetsjau wordt gemeld, dat de regeeringstroepen er in geslaagd zijn, Oyean-Ping te heroveren op de communisti sche troepen, die zich thans in Noordweste lijke richting bewegen. Bij Sjoentsjang duurt de strijd nog voort. ROEMENIE VOELT ZICH STERK. De weigering der buitenlandsche schuld eischers van Roemenië om deel te nemen aan de door de Roemeensche regeering voorge stelde conferentie verhindert de regeering niet, de voorbereiding voor de conferentie te Parijs voort te zetten. Men gelooft, dat het betreffende bericht als intimidatiepoging is bedoeld en dat de schuldeischers zich alsnog tot onderhandelen bereid zullen verklaren. Bij de regeering bestaat overeenstemming aangaande het beginsel, dat teg.oover de schuldeischers vérstrekkende verwachtingen moeten worden verkregen De regeering is er van overtuigd, dat de onderhandelingen zul len plaats hebben en dat de crediteuren reke ning zullen houden met de positie van Roe menië. STAKINGSONLUSTEN TE PHILADELPHIA. Twee dooden, veel gewonden. Vierduizend stakende arbeiders heb ben te Philadelphia werkwilligen over varen, die zich :n vrachtauto's naar het werk begaven. Een geheel bezette vracht auto en eenige andere auto's werien vernield. De stakers wierpen met stee- nen naar de werkwilligen. Twee perso nen werden gedood en een groot aantal, waaronder verscheidene politie-agenten, gewond. De orde kon eerst worden her steld nadat politieversterkingen waren gearriveerd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1