Alkmaarsche Courant. in het paleis van den koning Jladuxmeuws Qemedutecaden. feuilleton £and: en Jmh&ouw üonflerfl ïi/i en dertigste laargang VRIJDAG t SEPTEMBER. WIERINGERWAARD. HEERHUGOWAARD. No. 206 1933 Zaterdag 2 September Hilversum, 1875 M. V AR A-Uit zending g.- Orgelspel J. Jong. .30 Gramofoonpl jO.— Morgenwijding VPRO. jy 15 yJll Arb. i. d Continubedr.: De Flierefluiters o 1 v. Ray Forest, VARA Tooneel o.l.v W v Cappellen, Rolien Numan (declamatie) en Gramofoonpl. 12.De Notenkrakers i 1 v Wins. 1.V ARA-Kleinorkest o 1. v H de Groot. 2.— Gramofoonpl. 2.30 Causerie over Slojd door M. J. Langeveld. 2.50 Yvon- ne Fabré (sopraan) en J. Lammen (bas) zingen duetten. 3.05 Gramofoonpl. 3.45 Zen derverz. 4 Eddy VC-alis en zijn ensemble 4.30 Vervolg duettenconcert. 4.45 Vervolg Eddy Walis. 5.30 Kinderuurtje, bOude muziek en oude verzen (declamatie en gra mofoonpl.) b.30 „De Wielewaal", 0. 1. v P. Tiggers. 7.— VRO. 8 Vaz Dias en VA- RA-Varia. 8.15 Herh. SOS-Ber. 8.17 uit het jGeb. voor K. W. te R'dam (Eerste lustrum y. d. federatie R'dam)VARA-Orkest 0. 1. v H- de Groot, m.m.v. A. de Booy (zang). 9.15 „In 't hol van den leeuw", spel m m.v. Eet VARA-looneel o.l.v. W. v. Capellen. 9.3O Gramofoonpl. 10.15 Vervolg uitz. uit R'dam: De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest, m.m.v. A. de Booy (zang). 11.15 Orgelspel C. Steyn. 1145 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. KRU-Uit zending. 8. 9.15 en 10.— Gramofoonpl. 11.30 Causerie. 12.15 Sextetconcert. 1.45 Zenderverz. 2 Causerie. 2.30 Kinóeruurtje. 4 HIRO. 5.- Gramofoonpl. 5.15 Causerie. 5 30 Orkest concert en lezing. 8.30 Vaz Dias. 8 35 Ge- var. programma 11.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50—11-05 Iijdsein, berichten. 12 20 Std. Orkest Chletenham o.l.v. A Cole. 1.05 Gra mofoonpl. 1.35 Commodore Grand Orkest 0 f.v. Muscant. 2.35 Gramofoonpl. 3.05 het Casani Club Orkest 0. 1. v. Ch. Kunz 3.50 L. Bridgewater Kwintet m.m.v. M Bissett (alt). 4.50 Verslag van de Autowedstrijden om de Tourist Trophy. 5 35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6 50 Sportpraatje. 7.05 Welsctie liederen door O. Bryngwyn (bariton). 7.25 Sydney Baynes' Light Orchesira m.m.v. B. Scott (alt). 8.20 Uit de Queen's Hall- BBC- Symphonie-orkest 0. 1. v. Sir Henry Wood, m.m.v. E. Danieli (sopraan), H. Nash (te- ^Shrl0f{ (P'an°)- 10— Berichten. 10 20 Voordracht. 10.25 Dansmuziek (gra mofoonplaten). 10.50—12.20 Harry Roy en zijn Band. 1 J 7 "Ratdi0 Paris">1724 M- 8 05,12 20, 7.30 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M .12 20—2.20 Con- eert uit „Bellevue Strandhotel", o.l.v. Ander- sen. 3.20 Mogens Hansens Instrumentaal tnsemble. 5 20 Gramofoonpl. 8.45 Omroep orkest od.v Mahler. 9.30 Zangrecital Villie Hagbo Petersen. 9 45 Vervolg orkestconcert Jl' Pianorecital Ole Willumsen. 1120 12.35 Dansmuziek uit „Wivex" 473 M' 6 25 Gramofoonpla- J'2^'M,,lt,air concert 0 v- Schmidt. 8 23, 1150 Gramofoonpl. 12.20 Concert. 1.20 Weragorkest o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonpl. 5.20 Harmonicaconret. 6.20 Concert 0 I v Keiper. 8.30 Gevarieerd programma mmv Noraorkest, Noragkoor, mannenkwartet en solisten 0. 1. v. G. Maass. 11 05—12 20 Con cert. Rome, 441 Ai. 8.35 Gram-f' --i~' p 5,0 Ie jongleur de Nótre-Dame", spel van Mas'se- net. Brussel, 338 en 508 M. 338 M 12 20 Omroeporkest o.l.v. Leemans. 1.30 Omroep orkest o.l.v. André. 5.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Ra- dio-Symphonieorkest o.l.v. Kumps. 9.20 Con cert uit Ostende. Hierna dansmuziek uit Ostende. 508 M: 12.20Omroeporkest 0. 1. v. André. 1.30 Omroepkleinorkest 0. 1. v. Lee mans. 5.20 Radio-Syraphonie-orkest 0. 1. v Kumps. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Muzikale causerie. 8.20 Omroeporkest o.l.v André. 10 30 Dansmuziek uit Knocke. Deutschlandsender, 1635 M. 8.20 Dans muziek door orkest o.l.v. F. Kaufmann en orkest 0. 1. v. Döbert. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. Zaterdag 2 September. Lijn 1 Hilversum. Lijn 2 Huizen.. Lijn 3 Daventry 10.35—24. Lijn 4 Langenberg 10-5017.40. Zeesen 17.4024.—.. Dinsdagavond 8 uur vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Haring huizen. Voor de te houden schouw der electrische geleidingen in deze gemeente is door B. en W. aangewezen de heer A. Appel te Span broek. Deze inspectie zal 4 September aan vangen. Een mededeeling van het Staatsboschbe- heer dat in de maand October wederom een onderzoek in deze gemeente zal plaats vin den betreffende de iepenziekte. De voorzitter hoopte dat we zullen slagen. De heer Sleutel vroeg of er wter ingeplant zal worden wanneer b v. twee of drie boomen naast elkander gerooid moeten worden. De voorzitter zeide, dat het polderbestuur zeker wel weer zal inplanten. Er heeft reeds een proefbeplanting piaats gehad om te kun nen beoordeelen welke soort de beste kan zijn. Een verzoekschrift van de Middenstands vereeniging om de drie Zondagen voor St Nicolaas de winkelsluitingswet buiten toe passing te verklaren. Dit verzoek wer._ toegestaan Een verzoekschrift van de afd. Schagen en omstreken van den Bond van Koffiehuishou ders e.a. om verlaging van personeele belas- tir.g voor koffiehuizen. B. en W hebben dit adres overwogen aldus de voorzitter en er bestaat wel aanleiding om aan hun wenschen tegemoet te komen. Win kels worden voor 1/3 var. de huui aange slagen. Het ..oonhuis wordt dan met 1/3 ver hoogd. Bij een café wordt het geheele ge- bouw als woonhuis geschat. Dit wordt door ons gevoeld als een onbi'lijkheid. Ook zouden B. en W. een verlaging willen toestaan wat betreft de biljarts en het bedrag daarvan zrjnde 30 per biljart terug brengen op Volgens opgaaf van een inspecteur, welke J>Pr- juist heeft ontvangen, is de gecchatte huurwaarde van Van der Woude 100, P £en liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H. C. B. 15) Zij kreeg onder haar kap een vreeselijke kleut want duidelijk hoorde zij den grooten kot- Poraal in zich zelf lachen, toen hij voorbij was. Nu besefte zij eerst ten volle hoe zij den man dien zij lief had. vertrouwde. Toen de soldaten den hoek om waren en JJ't het gezicht verwenen, liep zi snel naar bet terras terug eo verborg zich in het stee ben schiiderhuis. nog steeds blozende en boos. Aan een dei zijden van het schilder- buis was tegenover Don Jan's vertrekken een >dein. vierkant venster, iuist ter hoogte harer P°gen aangebracht. Uit louter nieuwsgierig heid keek zij er door. om te zien. wat voor niensrheti de otticieren en Don Jan s bedien en wel waren, want alls wat met hem ver end hield of hem toebenoorde. interesseer de haar in de hoogste n.ate. Twee lange ka piteins kwamen et 't eerst uit schitterend in un gepolijste borstharnassen, met sjerpen «•rwijl gouden schouoerbedekkingen en dunkende degens achter hen schuin omhoog "taken. Uitdraaiden hun korte, zwarte knevels ont- ®o°K. in de hoop op hun weg de eene of an 0ere tot de hofhouding behoo'ende dame te ontmoeten Daarna kwam er een oudere man "dorbij, ook in militaire kleeding. Hij liep Schenk 80, D. Veeter 50, D. Kuiper 50, J. Breed 50, P. Woudenberg f 40 en Zeeman 60. We hebben uitgerekend indien oeze be dt agen met 1/3 worden verminderd en het verschil van Ir per biljart er bij, dat het hun een besparing geeft van 267. De heer Sijbrai ds kon zich zeer goed met het voorstel van F -.1 W. vereenigen. Een café hebben ze evengoed voor nun bedrijf noodig als een winkelier een winkel. Met al- gemeene stemmen werd gunstig op het adres es hikt. Goedkeuring rekening burgerlijk armbe stuur 1932. o 'ev. i nagezien door de heeren H. Sv- brands en C. J. Blaauboer. Eerstgenoemde ■rst' 1 „ceu be dragen 12502.25; de uitg. 12614.8114, alzoo een nadeelig saldo ad 112.56H. De rekening werd goedgeke. rd onder dank aan hei armbestuur en de commissie voor hun be moeiingen. Bij de rekening van de gemeente hebben de ontvangsten bedragen 62435.53; de uit gaven J 5t40d.44, net batig saldo 5027.09. Kapitaald.'enst: Ontvangst f 197.09uit gaaf 2050, saldo 3147.09. De commis sie stelde voor tot voorloopige vaststelling. Aldus besloten. Er was een aanvraag van het Burgerlijk Armbestuur om verhooging van subsidie voor 1933 van 4000. Uit een bijgaande toelichting lleek, wat de toestand niet gun stig is. Het eerst- halfjaar werd reeds bijna 8000 uitgegeven zoodat er voo» het tweede halfjaar veel te kort zou komen. B. en W hebben eens met het Burgerlijk Armbestuur vergaderd om nadere inbehtingen te ont vangen. Het is een hoog bedrag, vooral als mer. bij 't opmaken der begrooting er niet op gerekend heeft. B. W. hebben de verant woording om Cz begrooting sluitend te maken. We zouden in den a.s winter mis doe." minder sit 1 unnen geven en wan neer de begrootmg niet sluitend was te ma ken, zouden 'e steun moeten vragen aan 't rijk, doch dan vervallen we ook aan de be palingen van rijkssteunregeling, waar door de uitkeeringen wel eens minder kon- echter, blijkbaar diep in gepeins, met gebo gen hoofd. Toen verscheen er riemand meer, behalve een bediende, d.e iets uit zijn zak haalde en het opa'. Tenslotte kwamer een vrouw voorbij het kleine vensteiDoiores zag haar zoo duide lijk als zij de vier mannen had gezien. On hoorbaar en heel voorzichtig liep zij, als een kat Het was een dame en zij droeg een man tel, die haar japon gehee; bedekte op haar hoofd en vooi haar gezicht had zi' een dich ten sluier die haar onherkenbaar maakte Haai manier van loopen verried dat zij tong en grat.eus was. terwijl uit iets in de hou ding van haar hoofd bleek dat zij mooi was Haat hcele gestalte en houding kwamen Do iores bektno voor Zij werd bleek en een ge voel van kilheid s'eeg haar naar het hart De dame kwam den corridor binnen litp vlug door. dri aide oin en was uit het gezicht ver dwenen. Plotseling mevst Doiores om zich zelf lachen, en voJde z.ch. ticts alle gevaar weer gelukkig. Er was eigenlijk nkrs. overdacht zij. dat haar van stieek behoefde te maken. Het terras was immers lang en er waren ze ker nog andere vertrekken dan die van Don Jan hoewel zit die niet kende De dame üep wel heel voorzichtig inaar be' kon zijn dat zij reden had ongezien te bliiven n da zij niet in dit gedeelte van liet paleis woon-e. Het Alcazar toch was een oud Moorse kasteel dikwü.s gerepareerd 't>P oaK.^cir matige wi;ze uitgebreid en onbebo.pe - bouwd zoodat vele vertikken s'ech.s door het oveistek-n van op-u terrassen kon,en worden bereikt Toen Do:. J?n Oo'r-'es int h-' sch" rhu s kwam halen, was haar Koitiiondige twijlel den zijn. Een en ander gaf ons aanleiding om door het burg. armbestuui circulaires te laten verzenden met een verzoek om zoo mo gelijk, in den zomer iets over te sparen voor den komenden winter. Ik wil wel verklaren, aldus de voorzitter, dat het wel door Burg! Armbestuur is gedaan, doch op ons advies en dat ik het zelf heb voorgesteld Bij sommigen kon 't wel achterwege blijven en bij enkelen is de circulaire misschien minder gunstig ont vangen. Het is evenwel met goede bedoeling gedaan. Wij hebben den toestand der ge meente nog eens goed nagegaanhet zal mis schien net gaan, zoodat wij voorstellen de ge vraagde 4000 toe te staan. Mevrouw Boerman wilde iets zeggen be treffende die circulaire. Deze trof hoofd zakelijk de arbeidersvrouwen. Andere men- schen, die wel sparen, heböen heusch geen circulaire noodig, en zij aie 't wel kunnen doen. doch het uit onverschilligheid niet doen, geven om zoo'n circulaire toch ook niet. Doch' zij die niet anders doen dan sparen, be schouwen het als een grief en wanneer er nu nog minder steun komt, weet spr. niet wat 't meet worden. De voorzitter: Het doet me genoegen, dat U verklaart dat er menschen zijn, die 't wel kunnen doen. Het spijt me wel, dat U een tamelijk sterk stukje in de Schager Courant aan het adres van de heeren Schenk en Reselman hebt ge schreven. Wij hebben 't gedaan met de beste bedoelingen. In de tweede plaats zou ik wil len opmerken, dat U, die zelt met het B. A. heeft samengewerkt, overtuigd moest zijn dat zoowel bij het gemeentebestuur als bij het Burgerl. Armbestuur steeds op de royaalste wijze is gehandeld. Ik had het meer op prijs gesteld, als U een compliment had gegeven aan 't B. A. Het gaat in het belang der menschen zelf, doch het gaat niet om te straf fen of te beleedigen. Mevrouw Boerman kon zich ook niet voor stellen, dat die heeren 't gedaan hadden, doch hun namen stenden er onder en spr. moest zich dus tot hen wenden. Met deze heeren heeft spr. nog niet samengewerkt. We! met de heeren Schenk en Keesman, wat steeds heel goed is gegaan. Spreekster houdt echter vol, dat die circulaire bij die onverschillige menschen toch geen succes hebben en voor de anderen is het heusch niet noodig. Het zijn geen baantjes om hier te komen om een paar gulden. De voorzitter meende, dat een dergelijk in gezonden stuk wel eens verkeerde gevolgen kon hebben. De heer Goosens zeide, dat het hem bijzon der gefrappeerd had en er van geschrokken was, dat de menschen er op gewezen werd, dat de steun zoo niet kon blijven. Die circu laire was ten zeerste overbodig. Ook had ik het op prijs gesteld, dat wij er mee in kennis gesteld waren en dat wij er eenigszins op voorbereid waren. Het is maar geneel buiten ons om gegaan. De voorzitter: Het is niet de bedoeling om U achter te zetten. B. en W. hebben met 't Burgerlijk Armbestuur vergaderd en dat gaat buiten den raad om. 1 en slotte werd met algemeene stemmen besloten de ge vraagde subsidie toe te staan. Daarna werd een suppietoire begrooting 1933 waarbij de verhoogde subsidie van 4000 tot uiting komt, vastgesteld. De post ontvangsten kan worden verhoogd wanneer het batig saldo van den kapitaaldienst 1932 en 't overschot schoolbouw overgebracht wordt op dienst 1933. Dit bedrag- is 3197.73. Verder volgde aanbieding begrooting Burg. Armbestuur voor 1934 met een eindbedrag van 14000 en de begrooting voor de ge meente met een eindbedrag van 63077.10. De voorzitter wilde hier even toelichten, dat met het opmaken dezer begrooting is ge bleken dat overgegaan moet worden tot een belangrijke belactingverhooging. De dienst 1932 sloot nog met 11585 op de begroo ting. We zijn ruim 5000 ingeteerd. In een volgende vergadering komen B. en W. dan ook met een voorstel om de personeele be lasting met 50 opcenten te verhoogen en te brengen op 64, de opcenten voor de ver mogensbelasting met 20 te vermhoogen en te brengen op 50; de gemceniefondsbelasting van de 2e klasse in de 3e trachten te kiijgen en daarop 80 opcenten te heffen. De heer Blaauboer merkte op, dat hij 3 jaar geleden er al tegen gewaarschuwd heeft. Toen ging het allemaal even royaal en hij noemde als voorbeeld sportpark en school bouw. Nu valt hel dubbel t^gen, doch er is niets aan te doen. De voorzitter noemde verschillende oorzaken. Het voorstel komt echter in de voigende vergaaerirg aan de geweken, maar haar nieuwsgierigheid niet. Zij glimlachte toen zij uit haar schuilplaats kwam en den blik uit zijn oogen even hel der en oprecht als de nare ontmoette. Zij had zelfs een hekel aan zich ze11, omdat zij een oogenblik gedacht had dat de dame uit zijn vertrekken kwam Het licht sroomde door zijn open deur. terwijl hij haat vlug daarheen leidde. Daar voorbij waren drie ra men tusschen de open ueur en den hoek waar het schiideihuis stond „Wie woont er in de kamers voorbij de jouwe?" vroeg zij vlug. „Niemand 9e laatste is die waar jij moet zijn Hij scheen verbaasd. Zij waren bij d» gtopende deur gekomen en hij ging op zij om haar binnen te laten. „En aan deze zijde?'* vroeg zi). terwijl het spreken haar moede kostte. „Mijn zitkamv en mijn eetkamer". Zij haalde diep adem alvoiens weer te spreken en drukte ondei haar mantel haa tland in de ziide Wie was de dame. die hieru.t kwam. toen alie mannen vertrokken waren'" vioeg zij. erg bleek. HuOFDSTl'K V. Don Jan was iemand, die niet gauw uit het veld was gesUget: maar mi -.tond hij toch zichtbaar verbaasd over Doiores vraag. Hij kreeg echter ge°n kleur en knipte ook" niet met de oog-n mair keek haar strak in het gezicht Er is h'er geen uame geweest" antwoord de hij kalm Doiores ♦wiji-k* aan haar eiger zintui gen Het ge ooi in den man. dien zij lief iad was zoo groot, dat zijn woocden den boo orde. De begrooting werd in handen gesteld van alle leden, behalve de wethouders. Het laatste pun: was een voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening perso neele belasting, dit m.verband met de gun stige beschikking op het adres van de koffie huishouders. Benen dien werd een verhoogde heffing toegepast op de motorrijtuigen. Allen voor. Bij de rondvraag vroeg de heer Goosens inlichtingen over het te werk stellen van ar- oeiaers uit onze gemeente bij de kanaal- werken. De voorzitter lichtte toe, dat in het bestek staat, dat uit de gemeenten waarin het werk wordt uitgevoerd, aiT>eiders te werk zullen gesteld worden. Deze gemeenten zijn Barsingerhorn en Schagen. Wieringerwaard valt er buiten. Het vorig jaar hebben we ook aangevraagd, omdat ook Wierir gerwaard bijdraagt. Het heeft niet gebaat en de bemoei't.gen van een benoemde commissie hebben evenmin succes gehad. Ik heb er nu ze rog werk van ge maakt en heb geschrwen aan den hootd- ingenieur-directeur van de Provinciale Wa terstaat en ben ook persoonlijk bij den aan nemer geweest. Deze heeft verklaard indien mogelijk ook arbeiders van hier te zullen nemen. Op den aannemer rust evenwel niet de minste verplichting en het is als een gunst te beschouwen als hij arbeiders van hier neemt. Ook heb ik van den directeur der ar- beidsbeurc te Dt.i heluer bericht gehad dat deze bij den aannemer onze wenschen naar voren zal brengen. De heer Goosens is met deze toelichting tevreden, waarna sluiting volgde om nog even in comité te gatin. Een proejbemaling met de olie-motor. Dinsdagmiddag vond alhier wederom een proelbemaling piaats met de nieuwe ruw- olie motor, geleverd door de firma „Werk spoor". Het is met deze nieuwe motoren een ware lijdensgeschiedenis geweest. Eerst was in de vergaderingen van het polderbestuuf een minderheid voor electrische, de meerderheid echter voor ruw-olie bemaling. Op advies van den techn. adviseur prof. Thierens uit Deift werd besloten deze motoren bij „Werk spoor" te bestellen. Een kleine mirlderheid, onder leiding van den heer Poland, voelde echter meer voor motoren van de firma Tho massen. Hierover zijn in de vergaderingen van het polderbestuur tamelijk scherpe de batten gevoerd. De gemoederen werden nog meer verontrust, doordat de firma „Werk spoor" lang niet op den vastgestelden tijd met de motoren klaar was. De eerste motor zou 15 Juni klaar zijn volgens den vastgestel den tijd, de eerste proefbemaling kon echter eerst plaats vinden op Zaterdag 19 Aug. en op Maandag 21 Aug. weer. Bij de eerste proefbemaling had de nieuwe motor volgens sommige bestuurders niet voldaan. Heden, 29 Aug., werd daarom weer ten proefbema ling gehouden, nu in tegenwoordigheid van het polderbestuur en enkele technici, o.a. za gen wij den heer Thierens, professor te Delft, en technisch adviseur in de vergaderingen waarin de bemalingskwestie werd besproken; verder den heer Snoek, eveneens professor te Delft, den heer Theunissen, ingenieur bij de firma „Werkspoor" en den heer Labbrechts, afdeelingschef bij de machinerieën bij de fir ma „Werkspoor". Voor de bemaling vond al een kleine woordenwisseling plaats tusschen den dijk graaf en den heer Poland. De heer Poland wou minstens 3 u. proefdraaien, anders vond hij de proef niet secuur genoeg. De dijkgraaf vond dit beslist onnoodig. Nadat de proefbemaling ongeveer één uur geduurd had, ging men over tot een vergade ring. De dijkgraaf opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. deelde hierbij mede, dat de vergadering was uitgeschreven naar aanleiding van een verzoek van vijf le den, welke brief spr. na de notulen zou voor lezen. Na de notulen deed de voorzitter de me dedeeling, dat hij zich met het waterleiding bedrijf in verbinding had gesteld aangaande omlegging van de buis. bij den duiker voor het hu;s van den heer Kostelijk. T zal met den opzichter van den polder een onderzoek naar de mogelijkheid en de kosten hiervan worden ingesteld. Hierna las de voorzitter den bovengenoem- den brief voor. In dezen brief werd, naar zen droom of Je hersenschim anders kon den het niet zijn grweest, dacht zij op de vlucht hadden gedieven, zoodat haar gezicht weer een kalme en gelukkige uitdrukking kreeg, toen zij langs hem heen naar beneden ging. Zij bevond zich >n een vestibule, waar op van rechts en links deuren uitkwamen, hij ging etn der u»-uren aan de linkerzijde in en zoo kwam zi] in zïn slaapkamer. Het was een vertrek in Moorschen bouw trant. Het gewelf begon op manshoogte en verliep in sierliike. kromnit lijnen tót op groote hoogte Hft was ten vierkante, heel gioote kamer, welxs muren beneden de lijn, waar het gewelf begon, bedekt waren door geweven b-.hangsel, voorstellende den slag bij Pavia de overgave van Frans I en een soort verheerlijking van keizer Karei, den vader van Doo Jan. Er waren twee groote ven&ters. die geheel bedekt waren door gor dijnen van -reu donker brocaat. waarin op regeimatige onde*.inge afstanden de wapens van Span;e en het Keizei rijk in kleuren wa ren geborduurd Uaar vgenover stond met het hoofdem. e naar den muur, een groot, var. een go.Ui'n voorzien ledikant rnet ge need bouwde beddestijlen De neme! van het ledikant was in de vier hoeken voorzien van wape"' n en de gediinen waren van ger bde zijde, met zwaar goudborduursel met mooie krulversierir.g^n en arabesken uit dcc renaissancetijd Een gebeeldhouwde donker gepulitoerdt tafel bevend zich halver wege het voeteinde van het ledikant en het penant tusschen de vensters waar «-en prach tig» knielbank met rood fiuwee ^q kussens on der een groot cucucfix stond Fpn half do- det pen groot cucif'X s'ond Een half do en twee gemakkelijke vouwstoelen met en- aanleiding van de order van het dagelijksch bestuur tot slooping van de tweede stoom» machine, verzocht eerst nog een nadere proe.» bemaling met de oude stoommachine en de nieuwe motor te houden. De voorzitter zeide, dat deze brief waar» schijnlijk het gevolg was van de proefbema- ling op Zaterdag 19 Aug. j.L Toen had de motor naar de meening van velen niet vol daan. De bemaling was toen niet geschied in de aanwezigheid van den heer Theunissen, en er mocht niet op volle kracht gewerkt worden. Maandag 21 Aug. was toen weer een proef gehouden met enkele aanwezigen en nu in het bijzijn van den heer Theunissen. De proef was toen naar de meening van alle aanwezigen goed geslaagd. Daarop kon vol gens spr. tot slooping van de tweede machi ne worden overgegaan. Hierop vroeg spr., wie over deze zaak nog het woord wenschte te voeren. De heer C. van Langen vroeg naar het be stek. Dit werd door den secretaris in zijn ge heel voorgelezen. De heer Kostelijk zeide, als leek de proef bemaling te hebben aanschouwd, deze proef had spr. voldaan. Maar spr. wou iets zeg gen over den datum van oplevering van het werk. De vastgestelde datum is belangrijk overschreden. Spr. vond het onverantwoor delijk, nu het met de eerste motor zoo lang geduurd heeft, thans met 't sloopen van de tweede stoommachine te beginnen. Spr. be greep niet, dat een groote firma als „Werk spoor" niet op tijd met de levering klaar was. De voorzitter antwoordde, dat hij hier al veel over geschreven had. Maar nadat de eerste motor nu aangekomen was, werd er hard gewerkt. Daarom had het dagelijksch bestuur besloten zoo spoedig mogelijk de tw«de machine af te breken. Door dit opont- hoilO zijn al weer eenige dagen verloopen. De 1 eer Kostelijk vond, dat er nu een defi nitieve datum gesteld moest worden, waarop de beide motoren klaar zullen zijn om te wer ken. Spr. zei verder, dat het met de eerste mo tor twee maanden te lang geduurd had; als met de tweede maar één maand overschre den wordt, dan is het risico in dezen tijd van het jaar al te groot. Spr. vond de hou ding van het dagelijksch bestuur tegenover „Werkspoor" te lankmoedig. Prof. Thierens zei tegen Werkspoor ook de grief te hebben, dat het te lang geduurd had met de eerste motor. Wel waren er verzach tende omstandigheden. In de constructie van de pomp was n.1. iets, waarvan hij had moe ten toegeven, dat „Werkspoor" dit van te vo ren kon weten. Dit heeft de heele rekening van „Werkspoor" in de war gestuurd. Maar het had volgens spr. toch wel vlugger ge kund. Maar nu weet „Werkspoor" hoe de pomp ingericht is. Spr. meende, dat men het best deed, nu direct met het sloopen van de tweede machine te beginnen. In Amsterdam hoopt men morgen met de tweede motor proef te draaien, waarna zij direct verscheept kan worden. Spr. kon niet, zooals de heer Kostelijk wenschte, een definitieven datum vaststellen wanneer 't werk gereed zal zijn. Spr. dacht wel, dat het in den loop van de maand September nog klaar zal komen. De heer Wonder merkte op, dat er beslist een maand mee heen ging. In Sept. kunnen we echter al groote massa's water kr:: en, daarom vond spr. het hoogst gevaarlijk nu met het afbreken van de tweede machine te beginnen. Verder zei spr., dat de motor nu wel een tijdje 350 en zelfs meer omwentelin gen gemaakt had, maar kon hij dit toerental, evenals de oude machine zijn toerental, uren achtereen volhouden? Prof. Thierens bevestigde dit, dit is gega randeerd. De heer G van Langen zei gehoord te heb ben, dat de waaiers na ongeveer 4 uur wer ken minder water beginnen te geven. Prof. Thierens ontkende dit; wel is het mo gelijk als het water hier buitengev/oon veel lucht bevat, maar dat is dan gemakkelijk te verhelpen. Als de motor dit dan toch kreeg, dan was de rekening van „Werkspoor" ver keerd en moet het euvel door haar hersteld worden. De heer Groen beweerde er sterk voor te zijn, de bestaande machine tot het volgend voorjaar te houden. Spr. was bang dat het wel weer langer zou duren dan één maand, hij kon in de gegevens van de firma „Werk spoor" geen vertrouwen meer stellen. De voorzitter merkte op, dat zoo iets dan eerst met „Werkspoor" moest worden bespro ken. De heer K. van Langen meende, dat men het best deed, direct met het sloopen te be ginnen. Na de vorige proef zijn alweer 10 dagen verloopen. De motor is nu klaar om relief bewerkte, leeren kussens stonden naast de tafel. Tegenovei de deur, die Doiores was binnengekomen, gaf een andere toegang naar de kamer er naast. Beidt deuren waren van snijwerk en xruiversierselen van veguld voor zien; er hingen geen gordijnen voor. Drie of vier Oostersche kleden bedekten het groot ste gedeelte van den gepolijsten marmeren vloer, die hier en daar het licht der groote waskaarsen, die in zilvern kandelaars op de tafel en op lage staandeis ter weerszijden van het beu stonden, weerkaatste Het ge welf boven de beliangen wanden was heel donker blauw en met vergulde sterren en -relief versierd. Doiores vond het een sombere, bijna graf achtige kamer. Het ledikant was net een ka tafalk de kaarsen er naast deden ook aan ten doode denken en het neele vertrek stem de. trots zijn vorstelijke pracht onbe- haglijk. Zij vond de kamer nauwelijks ge schikt als verblijf voor een mensch. Doiores had echter alles slechts vaag ge zien. terwijl Don Jan de eerste deur sloot haar naar de kamer er naast leidde. Hij wist slechts over weinig tijd te beschikken te hebben, en wilde zorgen dat zij in haar schuilplaats zou zijn. voordat zijn bedienden terugkeerden. In tegenstelling met het slaap vertrek was de kleine studeerkamer sober gemeubileerd Er stonden niet ander dan een chriiftafe! twee eenvoudige stoelen en een bijna zwaar eikenhouten kist, voorzien van versierd stalen beslag. Voor het raam hing fen gordijn van donkere stof. en twee was kaarsen brandden rustig naast het voor ge bruik gereed liggende schrijfgereedschap Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5