Door de Fransche Alpen naar Nice. Alcmaria Victrix I Oud-Internationals DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY tBiwtmCand DOCHTER HAD HUILBUIEN. Men dacht aan zenuwen. Nu een heel ander meisje. BOVENKARSPEL. BEVERWIJK. ZONDAG a.s., 2.30 uur gezet te worden, als de machine gesloopt is De heer Kostelijk zeide, dat de firma „Werkspoor" nu door vlugge levering goed kon maken, wat ze eerst heeft verknoeid Als het nu niet vlug genoeg gaat, moet het dage lij ksch bestuur de schroef maar eens aan draaien en boete gaan heffen. De voorzitter zeide hier a» eens mede ge dreigd te hebben. De heer Knijn vondt het onverantwoorde lijk nu met het sloopen te beginnen. De heer Gootjes vroeg of het nu werkelijk in een maand klaar zal zijn. Hierna nam de heer Poland het woord Spr. meende eerst de pers eenige inlichtingen te moeten geven. Op 19 Aug. had de stoom machine de motor in wateropbrengst verre overtroffen. Op Maandag 21 Aug. kwam de heer Poland bij de machine nadat deze juist geloopen had, de dijkgraaf was net vertrok ken. Van het personeel hoorde spr. toen, dat de dijkgraaf order had gegeven, met het sloo pen van de tweede machine te beginnen. Daarop heeft de heer Poland een schrijven aan het dagelijksch bestuur gericht, waarin verzocht werd het sloopen voorloopig te sta ken en eerst nog een nadere proefbemaling voor het geheele bestuur te houden, maar er moest eerst nog een persoonlijk bezoek aan den dijkgraaf gebracht worden, voordat deze beloofde nog een proefbemaling te houden, en hierna een vergadering te beleggen. Nu heeft deze proef plaats gehad, de motor heeft, aldus spr. wel beter geloopen dan den vorigen Zaterdag, maar prol. Thierens zal weten, dat we om op Schermerboezem uit te siaan 7 pCt. meer kracht noodig hebben, hieraan had de motor volgens spr. niet /ol- daan. Spr. had de wateropbrengst gemeom, maar was hierover niet tevreden Prof. Thierens zeide, pas gisteren uit het buitenland te zijn teruggekeerd, daardoor had hij geen tijd gehad een installatie in te richten om behoorlijk te meten. Als maximum opvoerhoogte van Schermerboezem was spr. 3 80 M. opgegeven, de motor had gemaald op 3.90 M., dus ze heeft beslist aan den eiscb voldaan. De heer Poland was nog niet overtuigd en kon ook door de redeneering van prof. Thie rens niet overtuigd worden. De voorzitter zeide, dat het heeren als der heer Poland nooit naar den zin te maken is. Spr. stelde voor direct tot slooping over te gaan. De heer Kostelijk zeide nog, niet tevreden te zijn met de uitdrukking van den voorzitter, dat „Werkspoor" de tweede motor zoo spoe dig mogelijk moest klaar hebben. Spr. wilde als datum stellen 20 Sept. Spr. raadde den opzichter aan, bij eventueele slooping met twee ploegen te gaan werken. Hierna werd het voorstel van d:n voor zitter aangenomen met 14 tegen 5 stemmen Tegen stemden de heeren Poland, Groen, Wonder, de Boer en Knijn. Hierna sluiting. KENNEMEKLAND. Hoewel de groote aanvoer van de boo nen weer begint te verminderen, was de aan voer toch nog van groote beteekenis. Spe ciaal door den aanvoer van elders De prij zen der boonen, meer die der dubbele boo- nen, vertoonden een vreemden handel waar inen geen prijzen gaan noemen dan zij die van het gemiddelde over de afgeloopen week De prijzen waren: Snijboonen 6.50 a f 14 dubbele boonen z dr4.50 a 13.- enkele boonen 5.a 14.en trosboonen 6. a 15.— 'per 100 Kg. De aanvoer van peulvruchten was niet groot en de prijzen aan den hoogen kant. We no teerden voor doperwten 15.a f 23. en Capucijners f 15.a 38.per 100 Kg. De aanvoer van bospeen was niet groot ge noeg terwijl ook hier gold groote aanvoer van elders. De prijzen waren niet hoog n.1.' [f 6.a 9.50 oer 100 bos. Breekpeen, imooie kwaliteit goed 0 60 a 0.75 per kist. Spinazie, dat in groote partijen werd aangevoerd, was nog al in trek, vooral de le soort. De prijzen waren f 0 40 a f 0.65 p kist. Postelein werd er eveneens ruimer aan gevoerd met een ietsje vlugger handel en prijzen van f 0.25 a 0.35 per kist. De aanvoer van Sla was wederom van be teekenis en de kwaliteit vrij goed. De prijzen waren echter lager. n.1. f 0.15 a f 0.40 per kist. Andijvie dat in middelmatige kwaliteit werd aangevoerd, kan op geen goeden prijs boogen. De prijzen waren slechts 0.15 a 0.35 per kist. Bloemkool werd ruimer aan gevoerd en op de z.g. vrije markt munt de kwaliteit niet uit Men ziet beter sorteering op de z.g. speciale veiling en ook hoogere prijzen. De prijzen waren op de vrije markt 12.50 a 19.en op de speciale markt 18.50 25.per 100 stuks. De geweldig groote aanvoer van Komkommers vond slechts voor partijtjes le soort koopers. De massa Komkommers is of onverkoopbaar of geldt bitter weinig. De prijzen waren slechts [f 0.50 a 3 per 100 stuks. Meloenen wer den in prima kwaliteit aangevoerd en de prij zen waren niet slechts, n.1. 0.15 a ƒ022 per stuk, 2e soort goede 0.08 a 0.12 per stuk. Druiven werden in groote kwantums en grootendeels prima kwaliteit aangevoerd tegen prijzen van 30 a 38 per 100 Kg. Aardbeien (de z.g Drentsche Evern) die dank zij het mooie weer nog ruim werd aan gevoerd, golden nog f 0.35 a f 0.40 per doosje. Dit gold ook voor Frambozen en tegen een vrijwel gelijken prijs. Aan de vruchtenmark was het tamelijk druk. Er komt van alles, zij het dan niet in die mate als in fruit-eentra. Mooie tafeiperen gol den 16 a 24 en mooie tafelappelen 12 a 18 per 100 Kg. Rijpe vruchten, goed ge sorteerd, golden ongeveer 1/3 hooger, wel een bewijs dat eenige moeite wordt betaald De overige aanvoer geeft geen reden om afzonderlijk te besparen. DE NOOD IN DEN LANDBOUW. Woensdag werd te Joure een zeer druk be zochte landdag gehouden, uitgaande van de afdeelingen der Friesche Maatschappij van Landbouw, van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, den Aarts-Diocesanen Boeren- en Tuindersbond, den Bond van Landpach- ters en Hypotheekboeren in Nederland en den Agrarischen Frieschen Bond in de ge meente Haskerland. Aan het slot van de bijeenkomst, welke door meer dan 2000 personen werd bijge woond, werd een motie aangenomen, waar- Een moeder schrijft: „Drie maanden geleden was mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had herhaaldelijk huilbuien en was ten zeerste terneerge slagen. Daarom wilde ik het eens met Kruschen Salts probeeren; ik gaf haar een halve theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag er de kleine dagelijksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken en middageten. Dat was zoo drie maanden geleden Nu is ze flink en opgewekt en slaapt en eet uitstekend. Ze is een ander mensch. Zij krijgt nog steeds de dagelijksche dosis, Kruschen Salts. Mijn man, mijn andere dochter en ik-zelf nemen ook geregeld Kruschen Salts; het is een wonder zoo als men zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheumatiek in mijn linkerarm en schouder en kon niet sla pen van pijn en ook dat is nu heelemaal verdwenen; ik voel me uitstekend. Mevr. M. Z. De meest voorkomende oorzaak van neerslachtigheid is hardlijvigheid; het vervelende is dat men zelf maar zelden merkt, dat men aan deze kwaal lijdt, 't Gevolg is een ophooping van schade lijke stoffen die de gezondheid ernstig benadeelen. Kruschen Salts voorkomt hardlijvigheid, doordat het alle afvoer- organen aanspoort om hun functies beter te verrichten; alle afvalstoffen worden op volkomen natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd. Verfrischt en vernieuwd bloed stroomt door Uw aderen ge voelt U als verjongd. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. in de aandacht van den minister van econo mische zaken en landbouw op den ontzaglij ken nóód ten plattelande wordt gevestigd, die niet alleen den boer, maar ook den land arbeider, leverancier en vakman met onder gang bedreigt. Met nadruk wordt gewezen op het gevaar van exfcutie wegens rente en huurschuld, dat duizenden bedreigt en groote onrust ten plattelande wekt. Den minister wordt dringend verzocht om onverwijld maatregelen te nemen, waardoor dergelijke executie onmogelijk wogdt ge maakt. DE AARDAPPELENINVOER IN ENGELAND. Nederland mag van September tot en met December 8000 ton invoe ren. De Britsche minister van landbouw heeft onderhandeld met vertegenwoordigers der aardappelen uitvoerende landen in verband met de noodzakelijkheid van het tot stand komen van een regeling van den aardappe- leninvoer. Thans is overeengekomen, dat gedurende de maanden September, October, November en December de invoer uit Nederland niet meer dan 8000 ton zal bedragen, die uit Bel gië niet meer dan 250 ton. Andere landen, die gewoonlijk geen aardappelen naar het vereenigd koninkrijk uitvoeren, is verzocht, gedurende de rest van het jaar niet in te voeren. Op de veiling van de Bloembollenveilings- vereeniging Westfriesland scheen de handel in tulpenbollen vrijwel geheel gedaan te zijn. Slechts enkele partijtjes werden ver kocht. Ce handel tijdens de Donderdag gehou den bloembollenmarkt van de N.V. Bloem- bollenhandel Beverwijk was uiterst stug Van de 1700 nummers zijn er ongeveer 150 verkocht. Via Parijs terug. Door Ardennen en Maasdal. Automobilisten, die met hun wagen gezwor ven hebben over de Drentsche hei, die de ven nen hebben bewonderd en de Veluwe, de Gel- dersche Vallei en Zuid-Limburg doorkruist, kortom, over wie de groote rijvaardigheid meester geworden is, zullen in den hier be schreven tocht door de Fransche Alpen naar de boorden der Mediterranée hun hart kun nen ophalen. En daarnaast biedt deze reis de gelegenheid, om het natuurschoon van meer nabije gebieden, zooals de Ardennen, de Vo gezen of het Maasdal te gaan bewonderen Wie niet tegen een paar bergpassen en eeni ge duizenden kilometers opziet, make den ge- heelen rondrit, wie over minder tijd beschikt, of niet zoover van huis wil gaan, zal een der bovengenoemde gebieden uitkiezen. De A. N W. B.-Toeristenbond voor Nederland, die ons dit schema met het bijgaande kaartje deed toekomen, is gaarne' bereid, hem te helpen bij het samenstellen van zijn rondreis, alsook bij het in orde maken van verschillende forma liteiten, welke nu eenmaal bij een tocht buiten onze grenzen behooren. Maar crisis en tol muren ten spijt zijn de douane-moeilijkheden voor den toerist, die lid is van een interna tionaal erkenden bond, in deze landen eigen lijk weinig of niets vermeerderd, vergeleken bij een of twee jaren geleden, toen het pas- seeren van de grenzen practisch niet meer dan een formaliteit geworden was. Op reis. En zoo wordt dan op eën goeden morgen het stuur zuidwaarts gewend en nadat de provincie Limburg in lengterichting door kruist is, komen we bij Mouland aan de vreemde grens te staan. Even een kort opont houd, een vluchtige blik in den auto, een paar stempels en verder gaat het, door een glooiend landschap naar de bekende bad plaats Spa. Van hieruit zijn aardige uitstap jes te maken, zoo o.m. naar de Barrage de la Gilleppe (gelegen vlak nabij België's hoogte punt, Botrange, dat 692 M. boven de zee ligt) den waterval van Coo, de Lvtraque Mi- chel enzoovoorts. Wie naar de Riviera wil, zal deze excursies voor een andermaal moe ten bewaren en voort gaat de reis, langs Salmchateau, door een steeds interessanter wordend gebied op de Belgisch-Luxemburg- sche grens aan. De hoofdwegen in deze streek zijn zonder uitzondering goed of zelfs prima, de zoojuis genoemde grens bestaat alleen administratief. Door het mooie Noord- Luxemburgsche landschap (men kan een zeer fraaie omweg maken door van Clervaux over Wiltz en Esch naar Ettelbrück te rijden en dan over Echternach en Wasserbillik Luxem burg te bereiken!) gaat het dan zuidwaarts naar de hoofdstad van het Groot-Hertog dom. Luttele kilometers verder ligt de Fransche grens en door een aanvankelijk vrij eentonig, maar voorbij het hoogst interessante Nancy steeds aantrekkelijker wordend landschap gaan we de Vogezen in. Prachtig is de om geving van het waarlijk idyllisch gelegen Gérardmer (la reine des Vosges). Voorbij Remiremont wordt het even stijgen, wanneer de 1150 meter hooge Col de la Schucht over wonnen moet worden, maar deze bergpas is, evenmin trouwens als de Col de la Faucille moeilijk te noemen. Een afwisselende tocht door de Fransche Jura brengt ons al spoe dig op den 1323 meter hoogen zoo juist ge noemden Col de la Faucille en onmiddellijk daarna ligt de prachtige Volkenbondsstad Genève aan onze voeten. Men kan zonder be zwaar een uitstapje daarheen maken, want tegen betaling van 2 Zwitsersche franken kan men aan de grens een voorloopige toe gangskaart koopen, die recht geeft op een achtdaagsch verblijf met den auto binnen de Zwitsersche grenzen. (Wie met een Carnet de Passages en Douanes reist heeft zelfs die kaart niet noodig). Allicht maakt men dus een rondrit langs het bijzonder mooie Lac Léman, dat met zijn diepblauwe kleur en zijn achtergrond van sneeuw bedekte Alpen (Mont blanc massief) de voorkeur van inter nationale conferenties voor deze heerlijke om geving begrijpelijk maakt. Naar de Cóte d' Azur was echter onze bedoeling, dies verlaten we Genève, en gaat het door een bijzonder be koorlijk landschap langs Annecy en Aix les Bains (bij het prachtige Lac du Bourget) naar de Alpenstad Grenoble, misschien wel het schoonst gelegen van alle Fransche berg- oorden. Van hier uit staan ons twee wegen open naar het zuiden, de mooiste maar ook de lastigste maakt deel uit van de beroemde Route des Alpes, die door de schoonste dee- len van de Fransche Alpen voert. Van Gre noble rijdt men daartoe over La Grave en den Col du Lautaret (2.064 M. hoog) aller eerst naar Briangon. Deze route is breed, de bochten op de passen zijn voldoende ruim, zoodat niemand, die in de vlakte behoorlijk kanrijden, van hier weg behoeft te blijven. Men passeert hier o.m. de zeer mooie Gorges de 1'Infernet terwijl men bij La Grave (10 K M. voor den Col du Lautaret) een uniek panorama op de besneeuwde toppen van La Meije geniet. Van Briangon uit echter wordt de weg moeilijker, vooral in de omgeving van Barcelonette komen smalle en steile ge deelten voor, terwijl men niet minder dan vijf bergpassen moet „nemen". In onderstaande route-aanduiding hebben wij dan ook de heenreis over Sisteron geko zen, een eveneens fraaie weg, welke met veel minder moeilijkheden gepaard gaat. Wie dus wel door de bergen wil rijden, maar geen te zware reizen maken wil, kiest de heenreis over Sisteron en kan dan ofwel denzelfden weg terugrijden of eventueel ook door het Rhónedal (over Avignon, Orange, Valence en Vienne naar Lyon) teruggaan. Over die omgeving van Nice kunnen wij in het kader van dit artikel niet spreken. De Rivièra is beroemd, en ofschoon het er in den zomer wel eens warm kan zijn, zullen velen aan deze streken toch in dien tijd een bezoek brengen, omdat het hun in het vroege voor jaar niet schikt. Laat u echter dit ééne ge noeg zijn: ook in den zomer is de Rivièra zeer schoon en een bezoek tenvolle waard! Noordwaarts langs de Loire. De terugtocht is getraceerd over Lyon (dat men op een der bovenbeschreven wijzen bereikt), vervolgens langs de bekende bad plaats Vichy en door een golvend landschap (waar het gaspedaal „urenlang" op de voet plank kan worden gedrukt) langs aardige stadjes als Moulins en Nevers in de richting Parijs. Vandaar leidt een prachtige rit door, het Champagnegebied en het Maasdal naar huis terug. Men kan ook den (minder mooi- en) tocht kiezen over Compiègne (waar de salonwagen staat, waarin de wapenstilstand werd geteekend) langs St. Quentin en zoo vervolgens over Brussel en Breda naar Ne derland terugrijden. KM. KM 61.UtrechtArnhem 17.5 Nijmegen 78.5 133.5 Maastricht 212 53.— MoulandSpa 265 53.5 Vielsalm—Lux. grens 318.5 79.Luxemburg397.5 59.Metz456.5 57.Nancy,513.5 98.EpinalRemiremont 611.5 43.Col de la Schlucht 654.5 37.Colmar 691.5 71.Belfort 762.5 89.— Besangon851.5 57.Polignya 908.5 122.5 Col de la Faucille Genève 1031 43.Annecy 1074 31.5 Aix les Bains 1105 5 15.Chambéry 1120.5 57.— Grenoble1157.5 74.5 Col de la Croix Haute 1252 76.— Sisteron1328 71.Barrème 1399 126.— Nice 1525 67.Puget Theniers 1592 106.Barcelonnette1698 101.Brangon 1799 66.Le Bourg d'Oisans 1865 54.Grenoble 1919 66.Bourgoin 1985 38.Lyon 2023 86.Roanne 2109 48.Lapalisse 2157 24.5 Vichy2181.5 57.— Moulins 2238 54.5 Nevers 2293 53.Cosne 2346 72.Montargis2418 50.— Fontainebleau 2468 57.Parijs2525 57.5 La Ferté 2582.5 93.Reims 2675-5 85.Charleville2760.5 57.Givet 2817.5 51.Namen 2868.5 64.5 Luik 2933 32.Maastricht2965 151.NijmegenArnhem 3116 Van Parijs via Brussel naar Breda. K.M. K.M. 69.5 Compiègne 2594.5 64.St. Quentin 2658.5 68.Avesnes2726.5 39.Bergen (Mons) 2765.5 56.Brussel 2821.5 97.5 AntwerpenBreda .2919 Werkloozen op vertoon van kaart f 0.10 (vóór 2.30 uur.) Ingang Zuiderhoutlaan. DEBATTEN OVER ZWEMKLEEDlj" In den gemeenteraad van N,rt.. horst den Berg. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Thans is de gemeenteraad van Nederhcw den Berg aan de beurt geweest om zich warm te maken over zwemkleed-ij. De heer Welle (r.k.) heeft geheele huishou dens uit Amsterdam gesignaleerd vooral ot> Zaterdag en Zonoag, die in zwerncostuum op de wegen langs de poldervaarten zittea Zij hebben tafels en stoelen meegenomen en vertoeven er den geheelen dag, zoodat men soms niet passeeren kan. Spreker moet wel zeggen, dat de menschen beleefd zijn «m iemand, die passeeren wil, direct doorlaten, maar zij zijn met voldoende aangekleed. Spreker is ook het volgende geval te oore gekomen: Dames en heeren waren op een motorboot geweest. Men had gezwommen in zwerncostuum; een der dames heeft ten aanschouwe van een jongen aan den oever „het afdrogingsproces na het zwemmen in zijn geheel doen plaats hebben." De heer Dolman (s.d.) vroeg waarom de politie dit geval dan niet heeft behandeld waarop wethouder Blok (a.r) antwoordde, te vermoeden, dat de dames zoo niet voor de politie gaan staan. De heer Bart (die bij geen enkele politieke partij is aangesloten) wilde dergelijke uitwas sen bestrijden, maar men mag daarom toch niet de goede elementen het zwemmen moei lijk maken. Hij deelde van gansche harte het standpunt van den burgemeester van Muider berg, die vindt, dat men met zijn tijd moet meegaan. De heer Welle deed mededeeling, dat hij een groepje zwemmers, dat aan den kan zat, heeft gevraagd, waarom ze zoo niet in de Kalverstraat loopen, waarop hem geant woord werd, dat daar te veel menschen zijn. Wethouder Blok vond het gewoon niet te pas komen om de zaak zoo licht op te ne- men. Het is tegenwoordig de vraag maarq hoe kunnen wij ons ontblooten? De men» schen moeten bruin thuis komen, anders is het geen vacantie geweest. De heer Welle raakte met eenige medeleden in woordenwisseling over de vraag, hoe een zwerncostuum er uit moet zien. De heer Bart maakte hieraan een einde door voor te stel len, de watersportvereenigingen om advies te vragen. „Wij aftandsche menschen moeten niet optreden als zedelijkheisapostel." Tenslotte besloot men, op de terugkomst van den burgemeester te wachten om de zaak in behandeling te nemen en tijdig voor het volgende seizoen met 'n verordening ge reed te zijn. NATIONAAL HULDIGINGSDEFILE IN HET STADION. Het uitvoerend comité van het nationaal huldigingsdéfilé in het Amsterdamsche sta dion op 9 Sept. a.s. deelt mede, dat reeds 25.000 personen uit geheel Nederland zich voor het défilé hebben opgegeven. 350 burgemeesters hebben plaatsen besteld op de burgemeesterstribune. Voorts zullen aanwezig zijn de ministers, de commissaris sen der koningin, de buitenlandsche gezan ten uit het buitenland; vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer, van den Raad van State, verschillende kerkgenootschap pen, land- en zeemacht, enz. De koningin zal in het Stadion ontvangen worden door een eerewacht van hen, die 35 jare geleden, als cadet en adelborst, de eere wacht van het paleis naar de Nieuwe Ker» hebben gevormd, nu actieve en gepension» neerde generaals, admiraals en oversten. Tot de gemeente Amsterdam en de kerkert is een verzoek gericht, van 2 tot 2 u 30, ali H. M. zich van het paleis naar het stadion begeeft, alle klokken te Amsterdam te laten luiden. De eere-tribune is geheel, enkele andere tri bunes zijn bijna uitverkocht. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Bij de werkzaamheden aan het kruispunt De Wiese (O.) kreeg een 22-jarige werkman uit Zutphen bij zijn arbeid' aan de hefinricn- ting voor de gravingen aan het Twente Kijn kanaal de naar beneden vallende lier op zijn hoefd. Hij is aan de bekomen verwonding® overleden. RIJKSARCHIVARIAAT TE GRONINGEN. Bezuinigint De vacature van rijksarchivaris te Groni» gen, ontstaan door het overlijden van a« heer dr. H A. L. Poliman, zal voorloopig niet meer worden vervuld. De inspecteur der archieven is opgedrajW aan den heer J. A. Brouwer, commies-cn»! termeester te Groningen. I 125. Maar binnen wachtte hen een catastrophe Nauwelijks waanden ze zich veilig of „Handen omhoog'' klonk het in de cabine. En gehoor gevende aan het bevel, ontwaarden zij een gemaskerden bandiet. 126. „Wat moeten jullie hier," vroeg hij norsch. „Dat éaa'.j niets aan was Simmy's brutaal antwoord, want sim.¥y°®ht: wel, dat de man hier zelf niet veel goeds uitvoerde. „*a )i| onbeleefde aap, ik zal jullie leeren om mij niet fatsoenlij* antwoorden. Trouwens, ik kan jullie aanwezigheid misse" kiespijn .gromde hij in zichzelf. Het was een forschekerer jj het tweetal, dat ongewapend was, kon gerust uit hun zetten om zich te verweren. In minimum van tijd lagen de I «lens dan ook gekneveld op de vloer van de cabina.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6