Alkmaarsche Courant. In liet paleis van den koning Jladionieuws 3ieuilteton Qemeentemden £aad: en Juinêoum Sonflerd n/i en dertigste Jaargang HAANDAG 4 SEPTEMBER. 'Naar het Engelsch door .W, H. C. B*. RADIO-NIEUWS. OUDK ARSPEL. HENSBROEK. No. 208 1933 Dinsdag 5 September. Hilversum, 1875 M. (AVRO-uitzending 6.307. R\L). 8. Gramofoonplaten !0-Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl 10.30 Orgelconcert door van Schoonderbeek m. v. Bons Lensky, viool. U._ Kook- en bakpraatje door mevr. LotgeringHille- brand. 11.30 Vervolg concert. 12 Omroep orkest o.l.v. J. J. de Boer en gramofoonpl. 2.15 Pianorecital door I. Cohen. 2.45 Gra mofoonplaten. 3.3.45 Van Dijks origineele Volendamtners en gramofoonplaten. 4. Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoor zang o.l.v. J. Hamel. 5.Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Dr. W. ji. C. Tenhaeff: Het Vraagstuk van het voortbestaan, Reincarnatie. 7.— Omroep orkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. Coba Rijneke, piano. 9.— „De leelijke en de blinde" hoor spel door Fritz Lunger en Georg Wolf. Re gie: Kommer Kleyn. 9.40 Kovacs Lajos en znn orkest. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos. 11.— Vaz Dias. 11.10—12.— Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. 915 en 10—Gramofoonpl. 11.30—12.— Godsdienstig halfuur. 12.15—1.45 Schlager- muziek. 2.— Vrouwenuur. 3.— Gramofoon platen. 3-30 Voordracht. 3.45 Zangrecital. 4 Gramofoonplaten. 415 Voordracht. 4 30 Zangrecital. 4.45 Gramofoonplaten. 5_ Sextetconcert. 715 Gramofoonplaten. 725 Causerie. 8.Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Zangrecital. 8.45 Hoorspel 9.05 Orkestconcert. 9.45 Zangrecital. 10. Radiotooneel. 10.20 Orkestconcert, in de pauze, Vaz Dias. 11.12.— Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1050 Tijdsein, berichten. 11.05—11 20 Le zing. 12.20 Orgelspel R. New. 1.05 Commo dore Grand-orkest o.l.v. Muscant. 1.50 Mid land studio-orkest o.l.v. Cantell. 2.35 Con cert. Het Bronkhurst trio en G. Lavelle, bari ton. 3.20 Gramofoonplaten. 4.35 R. Tappon- nier's orkest. 5.35 Kinderuur 6 20 Berichten. 6.50 Mantovani's Tipica orkest. 7 20 E. Pini's tango-orkest, m. m. v. M. Maudini, tenor. 8.20 BBC-symphonie orkest, o.l.v. Sir Henry Wood, m. m. v. M. Licette, sopraan en A. Morrisson, piano. 10.Berichten, lezing. 10.25 Dansmuziek (gramofoonpl). 110.5012 20 Billy Cotton en zijn band. Parijs „Radio-Paris"1724 M8.05, 12.20 en 7.30 Gramofoonpl. 8.20 Radio-tooneel. Ralundborg,, 1153 M. 12.202.20 Con cert uit Hotel d'Angleterre. 3.20—5.20 L. Preil's ensemble m. m. v. solisten. 7.50 11.50 Feestuitzending van het Deensche So- listenverbond, m. m. v. orkest en solisten o. 1. v. Fr. Schnedler—Petersen en Georg Höe- berg. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 7.23 Concert door het NSBO-orkest o.l.v. Bruno Weyersberg. 11.50 Gramofoonplaten. 12.20 Stedelijk orkest Münster o.l.v. Jochum. il.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.20 Gramofoon- Platen. 6.20 Concert door „Die fröhlichen uenf". 7.20 „Christoph Martin Wieland", hoorspel van P. Enderling en M. Lang. 8 50 Europeesch concert door het Berlijnsch Philharmonisch orkest o.l.v. Kleiber. Rome, 441 M. 8.20 „La leggenda di Sa- Ikuntala", operette van Alfano. 11.15 Ber. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 2.20 Sportreportage. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonie concert o.Lv. Meulemans. 9.20 Omroeporkest o.l.v. André. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.Lv. Leemans. 130 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonie con cert o.l.v. Meulemans. 6.35 Gramofoonpl. 6-50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Gramofoonpl. 8.35 Hoorspel. 8.50 Berlijnsch Philharmonisch orkest o.l.v. Kleiber. Na afloop gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender). |-20 „Aus der Mottenkiste", politiek cabaret. Berlijnsch Philharmonisch orkest o.l.v. Kleiber. 10.20 Berichten. 10.45 Wasplaten- j ncht van de Academische Zwemwedstrij den te Turijn. 11.05 Berichten. 11.2012.50 Loncert door de kapel Eugen Sonntag. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 5 September. Lijn 1: Hilversum Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Da ventry 1050—11.20, Lond. Reg 12.20— 13.20, Midi. Reg. 13.20—15.20 Daventrv 15.20—24.—. Langenberg 10.25—17.40, Zeesen 17.4019.20, Muhlacker 1920—2020 Zeesen 20.20—24.— £en liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid r door F. Marion Crawford. 17) „Ja 'tis allerbelachelijkst |k schaam er me voor, en ik weet eigenlijk biet hoe 't je uit te leggen". Weer bloo-- "de hij even. „Het lijkt me zoo raar er °ver te spreken ik heb 't zelfs mijn moeder nooit verteld. Aanvankelijke opende ik de brieven, maar tegenwoor dig verbrand ik ze allemaal zooals ik dezen deed." „Allemaal? Wil je daarmee zeggen dat je dikwijls op je tafel brieven van Vrouwen vindt met bloemen er in?" „Ik vind ze overal", antwoordde Don an volkomen ongekunsteld. „Ik heb ze 111 mijn handschoenen gevonden, vast gebonden in het korfgevest van mijn egen dikwijls worden ze door een boodschapper gebracht, die op antwoord ,Vacht. Eens vond ik er een op mijn hoofdkussen". „Maar" Dolores aarzelde „maar ijn die zijn dje allemaal van dezelfde louw?" vroeg zij bedeesd. Don Jan a r»te en schudde zijn hoofd. „Dan zou 't iemand moeten zijn die deel volhardend is en erg haar best d?et", antwoordde hij. „Begrijp je het biet?" Uitzending door de A V.R.O Evenals de laatste twee jaren zal de Avro ook ditmaal op 19 September een verslag uit zenden van de opening van de zitting' der Staten-Generaal. Het verslag wordt ook thans uitgebracht door den heer D Hans. die bovendien des avonds van 10 u. tot 10.30, eveneens voor de Avro, een overzicht za! ge ven van den inhoud der dien avond versche nen millioenen-nota. Vrijdagavond half acht vergaderde de Raad. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. nog geen prae-advies kunnen uitbrengen pp het adres van de Oudercommissie inzake aan stelling schoolarts, omdat zij inlichtingen hebben ingewonnen in hoeverre gevorderd zijn de pogingen om te komen tot vorming van distriets-schoolartsendiensten. B. en W. stelden voor den gemeenteveld wachter weer ge.egenheid te geven een poli- tiecursus bij te wonen en hiervoor 30 cp de begrooting te plaatsen. Een verslag van de vereeniging tot bevor dering van het vakonderwijs in Westfries land over 1932. Uit deze gemeente werd door 3 leerlingen aan dezen cursus deelgeno men. De kosten waren 19.26 per leerling. Een brief van het Burger ijk Armbestuur, waarbij ter goedkeuring werd ingezonden de begrooting over 1934. B. en W. stelden voor dit straks tegelijk te behandelen met de ge- meentebegrooting. Aanbieding gemeente-begrooting, dienst jaar 1934. Een adres van de afd Schagen en omstre ken van den Ned Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders <en slijters, houdende verzoek verlaging personeele belasting. B. en W. stel den voor dit adres te behandelen bij de ge- meentebegrooting. Begrooting van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen voor het dienstjaar 1934. Hiervoor zal een subsidie van 17.34 uitge trokken moeten worden op de begrooting. B. en W. stelden voor verhooging van het subsidie aan het burgerlijk armbestuur over 1933. De voorzitter merkte op, dat B. en W. met het burgerlijk armbestuur een conferentie hebben gehad, waarin dit bestuur mededeel de, dat het zich genoodzaakt zag om verhoo ging van het subsidie voor 1933 te verzoe ken, daar het met het over dat jaar toege staan subsidie van 6200 niet toekomt. Uit dit onderhoud en uit de boeken is B. en W. gebleken, dat op zeer bezadigde wijze wordt gesteund en niet dan na een ernstig ingesteld onderzoek. Dat het subsidie van 6200, wat in verhouding met naburige ge meenten reeds zeer hoog is, niet toereikend is, moet dan ook uitsluitend worden geweten aan de zeer ongunstige omstandigheden, waardoor kerkelijke en bijzondere instellin gen niet meer aan hare verplichtingen kun nen voldoen. Ziekenhuisverpleging en dok tersfonds vragen ook geldelijke offers, daar de leden niet altijd in staat zijn de verscho'- digde contributies te betalen. B. en W. kon den dan ook niet anders adviseeren dan op 't verzoek gunstig te beschikken. B. en W. stel den voor de bijdrage met 1500 te verhoo- gen. Aldus besloten. Wijziging gemeentebegrooting, dienstjaar 1933. De voorzitter merkte op, dat voor 1933 ge regeld moet worden het door den raad genomen besluit tot verhooging van het subsidie met 1500. Tevens zal het noodzakelijk zijn om de posten „werkverschaffing" en „steunverlee- ning", welke in de raadsvergadering van 30 Juni j.1. verhoogd zijn resp. met 4000 en 1500, nogmaals te verhoogen met resp. 3000 en 500. Deze bedragen kunnen niet meer worden geput uit den post „onvoorziene uitgaven". „Neen. Wie zijn dan die vrouwen, die je zoo vervolgen met haar geschrijf'? En waarom schrijven ze je? Hebben zij je hulp noodig". „Dat niet bepaald;" hij glimlachte nog altijd. „Ik moest er eigenlijk niet om lachen. Het zijn hofdames, maar soms andere, en ik geloof dat ze ja hoe moet ik het uitdrukken willen, dat ik haar brie ven van hetzelfde allooi zal schrijven." „Wat voor soort brieven zijn 'tdan?" ;iWel liefdesbrieven", antwoordde Don Jan, tot het uiterste gedreven, trots den tegenstand, dien hij bood. „Liefdesbrieven?" riep Dolores uit, eindelijk begrijpende. „Bedoel je dat er vrouwen zijn, die je niet eens kent, die je zeggen dat zij je liefhebben, voordat je haar nog ooit gesproken hebt? Bedoel je dat een hofdame, die je zelfs nog nooit hebt gezien, je dat briefje met de bloe men er in schreef en alles op het spel zette om het hier te brengen, in de hoop dat je aandacht aan haar zou schenken. Het is vreeselijk, 'tis laag. t schaamte loos! 't Is beneden alle critiek!" „Je zegt dat 'teen dame was dat je haar hebt gezien. Ik zag haar niet. Maar dat is wat ze heeft gedaan, wie ze ook moge zijn." „En dat er zulke vrouwen bestaan hier in het paleis! Wat weet ik toch nog weinig!" „En hoe minder je omtrent de wereld te weten komt, des te beter voor jou antwoordde de jonge krijgsman kortaf. „Maar je hebt toch nooit één dier brieven beantwoord, nietwaar vroeg waarop oorspronkelijk is geraamd 2321.53, doch waarvan een bedrag van 2225 is ge bruikt tot dekking van de hierboven vermel de verhoogde uitgaven van 4000 en 1500. Ten einde te voorkomen dat de dienst 1933 daardoor met een nadeelig saldo zou slui ten, stelden B. en W. voor tot dekking van het bedrag dezer wijzigings-begrooting voor 1933, zijnde 5000, te bestemmen een ge deelte van het vermoedelijk batig saldo van den gewonen dienst van het dienstjaar 1932. welke dienst een batig saldo vermeldt van 18240.92. Van dit bedrag is echter, ten ein de de begrooting voor 1933 sluitend te ma ken, een bedrag van 7000 naar deze be grooting overgebracht, zoodat het batig sal do van 1932 zal verminderen tot 6240.92, met welk bedrag de begrooting voor 1934 zal aanvangen. In 1934 zal noodzakelijk eeh belastingverhooging moeten komen. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1932, met de volgende cijfers: gewone dienst: entvangsten 105384.65, uitgaven 87143 73, saldo 18240.92. Kapi- taaldienst in ontvangst en uitgaaf 85739.25. Goedkeuring van balans, winst- en ver liesrekening van de gasfabriek over 1932. Het winstcijfer hiervoor bedraagt 935.84. Goedkeuring van balans-, winst- en ver liesrekening van het electriciteitsbedrijf over 1932. Winstcijfer 3617.41. Goedkeuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1932: ontvangsten 11322.83, uitgaven 11800.67, nadeelig saldo 477.84. Het aangaan van een overeenkomst met het hoogheemraadschap „Ncord-Hollandsch Noorderkwartier" inzake onderhoud Twuij- verweg. De voorzitter merkte op, dat de gemeente raad in zijn openbare vergadering van 25 October 1932 heeft besloten in het onder houd van den Twuijverweg bij te dragen naar een bedrag, berekend naar' een uitkee- ring van 700 Uitdrukkelijk heeft de ge meenteraad zich uitgesproken tegen een zoo danige verbreeding van den weg, waardoor de uitkeering zou moeten worden \erhoogd tot 900. Wat is echter het geval In het concept overeenkomst wordt in artikel 5 melding ge maakt, zoowel van een uitkeering van 700 als van 900, afhangende van de omstandig heid, op welke verhardingsbreedte de Twuij verweg zal worden gebracht. Nu geeft artikel 6 het dagelijksch bestuur van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier gelegenheid voorstellen te doen tot verbreeding van de verharding van den Twuijverweg tot 6 Meter. De colleges van dag. bestuur der onderhoudsplichtige gemeenten kunnen daaromtrent hun oordeel kenbaar maken. Indien omtrent eventueele verbreeding geen overeenstemming wordt verkregen, dan is de uitspraak van Ged. Sta ten beslissend. Het is van genoegzame bekendheid met welk een grooten tegenzin de raad besloten heeft in het onderhoud van den Twuijverweg bij te dragen en in de vergadering van 25 Oct. 1932 is niet dan na zeer ernstige over weging ten lange leste met 6 tegen 1 stem besloten in te gaan op het verzoek van het gemeentebestuur van Sint-Pancras om dezen weg aan voormeld Hoogheemraadschap over te dragen tegen een uitkeering van 700, waarvan voor rekening dezer gemeente komt een bedrag van 116. Gelet op dit raadsbesluit kunnen B. en W. dus niet anders adviseeren dan aan Ged. Staten te berichten, dat de gemeenteraad niet bereid is het concept-overeenkomst te on derteekenen, tenzij art. 5 zoodanig wordt ge wijzigd, dat de bepaling omtrent een even tueele uitkeering van 900 komt te vervallen Tevens stelde de voorzitter voor de andere hierbij betrokken gemeenten van dit besluit kennis te geven. De heer Zaagman herinnerde er aan, dat hij zich reeds eerder tegen de bijdrage heeft verklaard, omdat z.i. 't Hoogheemraadschap overbodig is geworden. Hij tracht nu hier en daar een stukje weg te bemachtigen, waarschijnlijk om dit instituut in stand te houden. Ook nu verklaarde spreker zich te gen een bijdrage. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. De heer de Boer vroeg of 't a! bekend is wat de kosten voor de gemeente zijn betreffende de Wieringermeer. De voor zitter: Door de organisatie zijn stappen ge daan om eindelijk eens te mogen weten wat de kosten zullen zijn. De heer de Boer zou de kosten gaarne we ten. Als deze hoog zijn, zou het misschien beter zijn in de gemeente te laten werken. Spreker dacht aan de baggerregeling. Dolores, met een minachting, waaruit bleek, hoe zij op zijn antwoord ver trouwde. „Neen", antwoordde hij na eenig na denken. Éénmaal dacht ik 'twel te doen, met de bedoeling de schrijfster te vragen of ze wel goed bij het hoofd was, maar tenslotte deed ik 't niet. Dat is al lang geleden, voordat ik jou kende ik wa» toen achttien." „Dus al toen je nog een jongen was!" De blik van verbazing was nog niet geheel uit haar oogen geweken, maar de zaak werd haar iets zij 'took niet veel duidelijker. Het was nooit bij haar opgekomen dat zulke dingen even veel verzoekingen voor den roemrijken, jongen veldheer, die door iedere vrouw bewonderd en door iederen man ge vleid werd, konden beteekenen, en dat alleen zijn toegewijde liefde voor haar hem sinds hij den mannelijken leeftijd had bereikt, ver gehouden had van min derwaardige avonturen. Had zij dat be grepen, dan zou zij indien dat moge lijk ware geweest hem nog meer hebben lief gehad. Zij vond alles, zooals zij reeds had gezegd, schaamteloos en afschuwelijk. „Zal ik de bloemen ook maar verbran den? vroeg Don Jan, ze reeds in zijn hand nemende. „De bloemen? Wel neen! Ze zijn zoo frisch en onschuldig! Wat hebben die met haar te maken? Geef ze mij." Hij drukte er zijn lippen op, terwijl hij haar aankeek, en gaf ze haar toen. Ook zij kuste de bloemen en stak ze toen met een gelukkige glimlach in haar haar. De voorzitter zeide deze week met een van de groot-werkgevers in deze gemeente een onderhoud te hebben gehad en hierbij tot een zeer bevredigende oplossing te zijn gekomen, ook wat de loonen betreft. Wij hopen, binnen niet al te langen tijd de bus naar de Wieringermeer te kunnen laten vervallen. Daarna sluiting. UITZAAI VAN WINTERTARWE IN VERBAND MET HET OPTREDEN VAN VOETZIEKTE. Daar te voorzien is, dat ook dit najaar een groot oppervlak met tarwe zal worden be zaaid, wordt aangeraden bij het opmaken van het bouwplan met het mogelijk optreden van de voetziekte rekening te houden. De voetziekte wordt meestal veroorzaakt door de schimmel Ophiobolus gramims, ter wijl nog enkele andere schimmelsoorten eveneens verschijnselen kunnen veroorzaken, die terecht met den naam voetziekte bestem peld worden. Al deze schimmels blijven in den grond achter en tasten vandaar uit de planten aan. De aangetaste planten vertoonen aan de halmbasis een bruine verkleuring, terwijl de korrelzetting onvoldoende is De hierdoor veroorzaakte schade is meermalen zeer aan zienlijk. De voetziekte treedt op alle grond soorten op. En direct bestrijdingsmiddel is niet aan te geven, zoodat de verbouwer tot indirecte middelen zijn tcevlucht moet nemen Vooreerst zorge hij er voor, dat de grond, waarop de tarwe verbouwd zal worden, in een gceden structuurtoestand verkeert. Doel matige grondbewerking en green-bemesting kunnen hiertoe ten zeerste medewerken, hier over winne men het advies in van den rijks- landbouwconsulent. Daar verder gebleken is, dat het optreden van de voetziekte zeer sterk in de hand kan worden gewerkt door de voorvrucht, zal de verbouwer bij de keuze van de perceelen, die met tarwe zullen worden bezaaid, ook daar mede terdege rekening moeten houden. Hij zal, wanneer het eenigszins mogelijk is, geen tarwe moeten verbouwen op d e per ceelen die als voorvrucht hebben gedragen: tarwe, gerst of rogge, daar deze drie graan soorten en speciaal tarwe en gerst, als een slechte voorvrucht bekend staan. Ook de zaaitijd schijnt, zocals uit verschil lende proeven gebleken is, van invloed te zijn op het optreden van de voetziekte. Op velden, welke na half October bezaait! waren, was in vele gevallen de aantasting aanmerkelijk geringer was dan op die, welke eind September en begin October wa ren bezaaid. Hoewel door verder onderzoek nog nader zal moeten worden nagegaan of de zaaitijd steeds van zoo grooten invloed is, verdient het toch zeer zeker aanbeveling reeds nu met de opgedane ervaringen reke ning te houden. Die perceelen, waarvan de verbouwer weet, dat de ziekte optreedt, worden zoo lang mo gelijk voor de teelt van tarwe uitgeschakeld Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen, door de plaatselijke ambtenaren van dezen Dienst alsmede de rijkslandbouw- consul enten. 'Algemeene vergadering van de Tuin- bouwvereeniging „Ons Belangop Don derdag 31 Aug. 's avonds 7.30 uur in café de Boer. De voorzitter, de heer Joh. Koning, opende met een woord van welkom. Het deed spr. genoegen dat nog zoovel en op de vergadering aanwezig waren. Het eenige punt van bespreking was of er weer een cursus in groenteteelt ge houden zal worden dezen winter en te vens een bollencursus. De voorzitter deelde mede, dat, indien 12 leerlingen zich aanmelden de cursus gehouden kan worden De leeftijd moet zijn 15 jaar en ouder, het lesgeld voor den geheelen cursus bedraagt 2.50. In dien dit voor enkelen nog een bezwaar mocht blijken te zijn kan daarvoor vrij stelling worden gegeven, mits dit tijdig bij het bestuur wordt bekend gemaakt. Besloten werd dat bij voldoende deel name de cursus zal worden gegeven. Aangifte tot 10 Sept. Door den voorzitter werd nog medege deeld dat aangaande de bloembollensa- neering een schrijven gericht zou wor den aan de kweekers-centrale, dat de „Niemand dan jij ziet mij toch van avond," zei ze. „Ik mag dus wel als een boerinnetje bloemen in mijn kapsel dragen". ,,'t Is of ze de goudblonde kleur van je haar nog meer doen schitteren", riep hij uit. „Maar 't wordt bijna tijd dat mijn bedienden terugkomen", zei hij droevig. „Zoodra ik naar het feest ga, zal ik hen wegzenden. Na het souper van den koning zal ik trachten hier weer bij je terug te komen. Tegen dien tijd zal alles geregeld zijn; ik heb aan bijna alles al gedacht. Mijn moeder zal je van alles voorzien wat je noodig hebt. Morgenavond kan ik zelf hier vandaan om haar op te zoeken, zooals ik altijd doe". Hij sprak van Dona Quixada altijd als van zijn moeder zijn eigen moeder had hij nooit gekend. Dolores stond van haar stoel op, want hij maakte zich gereed om weg te gaan. „Ik vertrouw je in alles", zei ze een voudig. „Ik hoef niet te weten hoe je alles zult doen 't is mij voldoende te weten dat je 'twilt doen. Vertel, als je kunt, Inez alles neem haar in je be scherming als mijn vader boos op haar is." Hij stak zijn beide handen naar de hare uit, maar zij vond dit wel wat wei nig. Voordat zij het wist, had zij haar armen om zijn hals geslagen en kuste hem onder het spreken van korte woor den van liefde. Toen trok zij zich plot seling terug. „Ik kon 'theusch niet helpen", zei ze. „Sluit me nu maar op. Neen, neen kweekers alhier niet met het saneerings- plan mee konden gaan Buiten verwach ting zeide spr., is er deze week een schrijven op terug gekomen Aangaande dit schrijven hoopte de voorzitter dat dit een kleine kans was op wat medewer king wat het inleveren van plantgoed betreft. Spr. hoopte dan ook dat de rond gestuurde kaarten zoo goed mogelijk zouden worden ingevuld. De bedoeling is natuurlijk dat de kweekers dk ab normaal veel leverbaar hebben geraapt dit in zullen moeten leveren inplaats van plantgoed. Bij de rondvraag vroeg de heer Jo Langereis van wie het eigenlijk uitgaat als de maten van de aardappelen en de uien worden veranderd. De voorzitter antwoordde, dat dftt na tuurlijk aan de veiling bekend gemaakt wordt en de schipper het hier moet zeg gen. Spr. vor.d het juister als de secre- taiis er bericht van krijgt dan kan de bode het rond zeggen. De bedoeling van den heer Langereis was eigenlijk of aan die matenopdrij- verij nu eens niets is te doen. Er wordt den bouwers al meer werk gegeven en er wordt toch geen cent mee verdiend De vergadering was het algemeen met den heer Langereis eens, dat door die opdrij- verij van de maten de handel er wel bij vaart en de bouwers er de dupe van zijn. Hier moet maar eens een einde aan komen. Er moet algemeen tegen worden geprotesteerd. De voorzitter deed mededeeling dat er op de eerstvolgende verg.' dering van de L G C. over zal worden gesproken. De heer K Nobeldi.ik vroeg waar hij inlichtingen kan krijgen aangaande den prijs van goedgekeurde poters. Hij heeft nooit meer gekend dan 1.80 per 100 K G. en in de conrant staat dat de prij zen 3 10 zijn. De voorzitter zou dit voor hem informeeren De heer W. Koning zeide, dat hij 5 weken geleden een abuis leeft gehad in zijn afrekening van Alkmaar en dit gis te»- pas is verrekend. De voorzitter dacht dat dergelijke klachten in Alkmaar uitgezocht moeten worden of bij den heer Valkering Deze vervoert de producten en is aansprake lijk voor den goedei. gang van zaken Hij za! er over worden onderhouden. Nadat door den secretaris nog was medegedeeld, dat bij hem een beperkt kwantum consumptie-aardappelen ver krijgbaar is van de uitgepla.ite souve nirs, sloot de voorzitter de vergadering FEN NIEUWE AARDAPPELSOORT. Vrij van wra'ziekte. Zooals bekend, is men er niet in ge slaagd de aardappelwratziekte, die in 1913 vcor het eerst onder Winschoten ontdekt werd, te stuiten. Ook de proeven met het ontsmetten van den grond moesten reeds omstreeks 1921 worden opgegeven, daar ze geen resultaten ga ven Sedert dien is men er op uit ge weest. onvatbare soorten te zoeken en vooral deze te kweeken. Zoo loofde in 1924 het Centrale Comité voor de keuring van gewassen een som van 1000 uit voor de beste van wrat ziekte vrije, geelvleezige, niet-vroege eetaardappel, en vijf jaar later werd dit bedrag bij gedeelten toegewezen aan de kweekers der soorten Furore, Frisia en Zaailing J 9, resp. de heeren dr. J. C. Dorst te Leeuwarden (voor de beide eerstgenoemde soorten) en Hm. Beiling te Casselternijeveen. Na dien tijd echter zijn de pogingen om nieuwe van wratziekte vrije soorten te kweeken. niet opgegeven. Reeds in '28 werden op den proeftuin te Berlicum in Friesland, in overleg met de Provin ciale Organisaties van Veilingen in die provincie, kruisingen met aardappel soorten uitgevoerd, die ten doel hadden een vroege, geelvleezige aardappel soort te verkrijgen. Men had succes. Van ie in 1929 opgekweekte zaailingen heeft van de kruising Eersteling Geeltje een soort zich onderscheiden, die uitmun tende eigenschappen bezat en bij onder zoek door dr. Oortwijn Botjes te Oost- wold ook niet vabaar voor wratziekte bleek te zijn. Na nog drie jaar deze zaailing in cul tuur gehad te hebben, gaf men ze den niet vaarwel zeggen zelfs niet voor een paar uur". „Zoodra ik kan, kom ik terug", ant woordde hij en na haar lang in de oogen te hebben gezien, verliet hij de kamer, deed de deur dicht en op slot. Een paar oogenblikken zag zij er naar, alsof zij er doorheen kon kijken om hem aan de andere zijde er van nog te zien. Na enkele minuten hoorde zij stemmen en voetstappen in de slaapkamer. Don Jan sprak nu en dan in korte zinnen tot zijn bedienden, op bevelenden en toch vriendelijken toon. Het was haar zoo vreemd te moede, hier zoo dicht in zijn nabijheid te zijn. En blozend vroeg zij zich af of er eens een dag zou komen, dat dit voorgoed het geval zou zijn? Er was zooveel gebeurd en zij hadden elkaar zoo heel veel te vertellen gehad, dat er nog met een woord gerept was over hetgeen moest worden gedaan na haar vlucht naar Villagarcia. Vóór het aanbreken van den dag moest zij al op weg zijn naar Quixada's woning, maar noch Quixada, noch zijn vrouw kon haar beschermen tegen haar vader, in dien deze ontdekte waar zij was ten zij zij getrouwd was. Daarna zou nie mand, noch Mendoza, noch iemand ad ders behalve de koning zelf zich inbeelden het recht te hebben zich te be moeien met de vrijheid van de vrouw van Don Jan van Oostenrijk. Heel Spanje zou zich tegen zoo'n inmenging verzetten daarvan was zij zeker. Zoo in zich zelf redeneerende, dacht zij dat naar alle waarschijnlijkheid de huwe lijksplechtigheid zou plaats hebben zoo dra Don Jan te Villagarcia zou zijn aaneekomen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5