DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMM^ JCeck 6L School ^Binnenland Pxouinciaal 7lieuias naam Alberta. De loofontwikkeling is heel goed; de knolvorm voldoet; het vleesch is geel en vast en de smaak goed. De tijd van rijpen is pl.m. 14 dagen na Eersteling. De opbrengst is zeer groot. De soort is vatbaar voor de Phytoph- torra-ziekte, doch met bespuitingen met Bourgondische pap gezond te houden. Zii is niet vrij van bladrolziekte, wèl van v-ziekte. BROEK OP LANGENDIJK. HEERHUGOWAARD. TEXEL. UITGEEST. SCHERMERHORN. CASTRICUM. SCHAGERBRUG. BROEK OP LANGENDIJK. ZUIDSCH AR W OUDE. VEENHUIZEN. WINKEL. DE STREEK. HOORN. DE DEPORTATIES NAAR BOVEN-DIGOEL. Het plan bestaat, straks de gekweekte hoeveelheid aardappelen te verkoopen. Alleen dit jaar echter aan personen, die lid zijn van de Provinciale Organisaties •van Veilingen in Friesland. Voor de Vrijdagmorgen gehouden bloem bollenveiling van de Langendijker Groenten- Centrale was zeer weinig belangstelling. Kooplieden waren er bijna niet, terwijl ook maar een klein aantal kweekers tegenwoordig was. De aanvoer van bollen was ook weer minder. Men kon niet aan het millioen toe komen. Wat er echter is verkocht, beteekent niet veel. Van de 300 nummers werden er ruim dertig door de kooplui afgenomen. De rest kon de vastgestelde minimumprijzen niet opbrengen. Deze partijen zullen, in ver band met de te treffen regeeringsmaatrege- len, in de gebouwen der veiling worden opge slagen, totdat deze maatregelen worden uit gevoerd. De gemaakte prijzen waren ongeveer alle gelijk aan den minimumprijs. Doordat de aanvoeren beginnen te ver minderen, zal de volgende veiling eerst over 14 dagen worden gehouden. Gevonden voorwerpen; Een big (ver moedelijk Donderdagmorgen uit een wagen geraakt.) Aangifte van verschijnselen van mond en klauwzeer onder hun veestapel werden ge daan door de veehouders P. Sinnige, G. Wijnker, P. J. Kruijer en J. Appelman. Al sedert eenige dagen staat langs den Middenweg, omtrek Wolvenhof, een vehikel dat aan niemand schijnt toe te behooren. Bij koninklijk besluit is toegekend de zilveren medaille der Oranje Nassau Orde aan den heer C. Duinker Lz kapi tein bij de N. V. Texel's Eigen Stoom bootonderneming. De gewone stilte is hier bijna over 't ge- heele eiland weergekeerd. De meeste vacan- tiegangers zijn weer vertrokken, slechts en kelen vertoeven nog in hotels of pensions, doch de kampeerders zijn zoo goed als geheel verdwenen. De drukte is hier dit jaar buitengewoon groot geweest. Nog nimmer te voren is 't hier in 't zomerseizoen zoo druk geweest. De hotels en pensions maakten goede zaken en vele winkeliers als gevolg hiervan eveneens. Toch hoort men algemeen de klacht, dat niettegenstaande 't bezoek grooter, de ont vangsten minder waren dan andere jaren. Over 't algemeen is men voor „een koopje" uitgeweest. Door notaris Mulder werd Donderdag ubliek verkocht voor de erven van mej ed. D. Buijs te de Cocksdorp een woonhuis met tuin aldaar. Kooper was de heer Jb. Buijs voor 2550, onder voorwaarJi dat de gunning nog aangehouden is. Donderdagavond heeft in hotel de Ooie vaar alhier de trekking plaats gehad van de verloting, uitgeschreven door het Witte Kruis. De uitslag luidt als volgt. De drie eerste prijzen werden als volgt behaald: le pr. Meisjesfiets nr. 82; 2e pr. Jong,..ofiets nr. 792 en 3e pr. electrische klok nr. 816. 'Schermerhorn heeft weer hare feest- week Op 31 Aug .vierde de chr. oranje- vereeniging haar jaarlijksch koninginne feest met de daaraan verbonden kinder feesten. Op 1 Sept. is de floraliaten- toonstelling geopend. We ramen a'reeds eens een kijkje in de groote zaal van den heer Schreuder die er als alle jaren weer echt feestelijk uitziet, terwijl de versierde straat al dadelijk doet zien, dat er iets bijzonders aan de hand is. Maakt de zaal al een mooien indruk, het aantal ingezonden planten en kinder- p anten is weer boven verwachting, zoo dal de jury geen gemakkelijke taak za' hebben alles te beoordeelen. Ook op het gebied van dahlia-bouquetten lijkt het wel elk jaar mooier te worden De ver eeniging verschaft aan de leden jaar lijks de nieuwste soorten stekken en de kweekers doen zich hier van hun beste zijde kennen. We hopen dat een talrijk bezoek aan de tentoonstelling te beurt mag. vallen. Het besttuuf dat reeds da gen met de voorbereidende werkzaam heden bezig is, verdient ten volle le noodige belangstelling. Demonstratie Eerste Hulp bij Ongelukken. Op het gem. feestterrein had een demon stratieplaats van de plaatselijke vereeniging Eerste lulp bij Ongelukken, onder leiding van dr. Leenaers. Tegen 7 uur waren aile leden aanwezig, terwijl tevens aanwezig was een daarvoor provisorische ingerichte ambulance-auto Door I>r. Leenaers waren een 4 tal opga ven van ongevallen opgemaakt, die achter eenvolgens door de verschillende leiders met medewerking van de leden moesten worden uitgevoerd. De eerste opgave betrof een ongeval met twee motorrijders tengevolge waarvan een viertal personen ernstige blessuren opliepen. De 2e opgave betrof een ongeval bij een in aanbouw zijnde woning tengevolge van de ontploffing van een iatnp van een lood gieter, de muur is ingestort en stellingen val len neer, de loodgieter mist een arm; een ar beider is schrijlings op een plank gevallen, een ander met den buik op een tas steenen terecht gekomen, terwijl een ander van schrik dronk uit een flesch met zoutzuur. Ook deze oefening werd goed ten einde gebracht. Een volgend ongeval betrof een brand in huis; een der inwoners is brandend naar buiten geloopen; een ander springt uit het raam; en blijft liggen met verwonde armen en beenen; in den kamer die vol rook staat ligt nog iemand die niet meer ademt; een oude vrouw met spadaders loopt met bloe dend been. Ook hier werd door en onder leiding van het aangewezen lid de hu-p geboden die di rect noodig was. Alles ging vlug en vlot van stapel, waar uit niet alleen bleek dat de leden goed ge leerd en geoefend hadden, maar ook dat de ieider Dr Leenaers goed weet hoe hij per sonen opleiden moet, die omtrent medische zaken een zoo goed als geen ontwikkeling hebben. *De heer M C Berling, onlangs vo lontair ter secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie in vasten dienst der gemeente Oostzaan. Oranjefeest. Begunstigd door fraai zomerweer en een stralend oranjezonnetje heeft Broek op Langendijk op bescheiden wijze Koninginne dag gevierd. Daags te voren werd namens B. en W. per bekkenslag de burgerij opgewekt om de vlag uit te steken waaraan door velen was vol daan, zoodat de nationale driekleur met oranjewimpel een vroolijk aanzien gaf aan de straat. Des middags werd door de ruitervereeni- ging Langendijk en Omstreken een demon stratie gegeven op het buitenland. De verrichtingen der ruiters vielen bij zonder in den smaak van het talrijke pu bliek, hetwelk zich steeds meer en meer be gint te interesseeren voor deze edele sport. Na afloop daarvan waren door de zwemver- eeniging wedstrijden georganiseerd in hard en paardzwemmen. Dit laatste bestond uit twee aan elkaar getimmerde biervaatjes met een kopstuk waarop plaats genomen moest worden door de deelnemers om daarna al roeiende het einddoel te bereiken. Dat deze attractie werkte op de lachspieren van het talrijke publiek laat zich denken, daar de ruiters bijna allen hun evenwicht verloren en kopje duikelden. Slechts één der deelne mers wist met veel moeite het einddoel te be reiken. Bij de wedstrijden in het hard- zwemmen voelde men zich beter thuis in het water. Des avonds werd door de muziekvereeni- ging Advendo een concert gegeven in den tuin achter de pastorie der Ned. herv. kerk. Velen waren opgekomen om deze reeds zoo populair geworden vereeniging te hooren; een keur van nummers werd ten gehoore ge bracht welke een dankbaar applaus oogstte. Het was een avond van waar kunstgenot en hebben daarbij geconstateerd dat de lei ding bij den heer van Kalken in goede han den is. De uitslag van den gehouden zwemwed strijd was aldus: hardzwemmen; le pr. T. Kostelijk Jnz., een vulpen; 2e pr. Jn. Vroeg- op Jnz. een broodzaag. Paardzwemmen: le prijs Jn. Vroegop Jbz. een badpak. We vernemen, dat als waarnemend di recteur van het Rijks Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Broek wegens vertrek van den heer Van der Snoek naar Den Haag is aangewezen de heer A. Dekker aldaar. Den derden September a s. heeft de druk kerij van den heer W. C. Bouman alhier 25 jaar bestaan. Het zal stellig velen genoegen doen, dat het polderbestuur besloten heeft, den ge- heelen weg stofvrij te maken, gelijk aan het gedeelte, dat als proef gedaan werd. Het werk zal in eigen beheer uitgevoerd worden, hetgeen een aanmerkelijke besparing geeft De heer Wirth, volontair aan de Coöpe ratieve Zuivelfabriek te Lutjewinkel, slaagde voor de Rijkszuivelschool te Bolsward. De aanvoer van bloemkool neemt nu dagelijks sterk toe. Tot nog toe kon het aanbod voor het binnenland worden afge nomen en vindt de beste kwaliteit grage koopers. Indien de markt echter op peil zal blijven, zal bij vollen aanvoer Duitschland zijn poorten moeten openen. Van tweede en derde soort blijft nog veel om rrkocht door dat de zouters nog uit de markt blijven. ZWAAG. Dat de veiling „Bangert en Omstreken" bekend is, blijkt wel uit het feit, dat een firma uit Leeuwarder, per vrachtauto over den af sluitdijk aan de markt komt om inkoopen te doen. ouders der schoolgaande kinderen van de O. L. S. hebben zich met een verzoek tot het gemeentebestuur gewend om te be vorderen, dat deze school behouden blijft. ONGEVAL TE GROSTHUIZEN. Het tweejarig dochtertje van den heer N. v. L. te Grosthuizen viel in een teil met kokend water met het droevig resultaat, dat de kleine aan de gevolgen is overleden. De botvangst is hier teger.wo rdig nog zeer belangrijk. Door een 18-tal vaarfuigen werd 1216 pond aangevoerd. RUSTENBURG. Te Rustenburg is qpgericht een reisver- eenigint .Ons Genoegen". Het voorloopig bestuui bestaat uit de heer en Jb. Vet, ilakhof en C, Verdwaalt Tengevolge van het bedanken van den heer C. Borst als notabel der Ned. Herv. kerk te Oudkarspel, is men overgegaan tot de benoeming van een ander. Op den heer C. Vennik werden 13 stemmen, op den heer G. Langendijk 11 stemmen en op den heer C. Bankersen 7 stemmen uitgebracht, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen den heer C. Vennik en G. Langedijk. Vrijdagavond is te Rotterdam de 103e algenKene vergadering aangevangen van het Genootschap van leeraren aan Ned. Gym nasia. Voorzitter was dr C. de Jong uit Leiden. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature dr. C. de Jong tot voorzitter gekozen dr. J. W. Berkelbach v. d- Sprenkel uit Haarlem, in de vacaturen mej. E v. Teulem en dr. A. Sizoo, mej. dr. C. C. ter Haar te Hengelo en dr. K. Sprey te Hilversum. Dr. G. Sevenster, herv. predikant te Boxum (Fr.), benoemd kerkelijk hoogleeraar aan de universiteit te Leiden, zal op 20 Oc- tober zijn inaugureele oratie houden. BEZUINIGING OP HET L. O. Bezwaar tegen het tweede ontwerp Marchant. Het hoofdbestuur der Unie van chr. onder wijzers en onderwijzeressen heeft de Tweede Kamer naar aanleiding van de z.g. wet- Ferpstra en het wetsontwerp-Marchant tot vervroegde invoering deaer wet een adres gezonden, waarin het betoogt, dat het vooral tegen artikel I van dit ontwerp groote bezwaren heeft, op grond waarvan het de Kamer met den grootst mogelijken aandrang verzoekt, dit artikel in zijn geheel te verwerpen; dat art. IV onvolledig is en aanvulling be hoeft m dien zin, dat: a. de schoolbesturen in de allereerste plaats verplicht zullen worden, in geval van vacature hun eigen wachtgelders te her plaatsen, indien deze er nog niet in geslaagd zijn elders een plaats te vinden; b. voor de rangorde van de afvloeiing van overcomplete onderwijzers ongeveer gelijke regelen moeten worden gesteld zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs als zijn gegeven in art. 96 van bet Alg. Rijksambtenarenreglement; dat het derhalve verzoekt door amendee ring van bet ontwerp, deze beide aanvullin gen daarin alsnog aan te brengen In de toelichting merkt adr. o.m. op, dat het eenige motief, waarop-de minister van Onderwijs den vervroegden afvloeiïngsdatum der volgens de nieuwe schaal overcomplete leerkrachten grondt, de „aanmerkelijke be sparing" is, die hierdoor reeds over het jaar 1934 zou verkregen worden. Blijkt deze grond onjuist, dan is er dus alle reden om deze vervroegde invoering van de gewijzigde schaal te verwerpen. In de Memorie van Toe lichting wordt voor 1934 een besparing be cijferd van 14 X 5.179.000 f 2.589.500, op welk bedrag dan de pit te keeren wacht gelden in mindering moeten worden ge bracht. Adr. geeft daartegenover zijn eigen berekening, en concludeert, dat de besparing over een jaar een millioen gulden minder al zijn dan de minister verwacht. Wat de wijze van afvloeien van leerkrach ten betreft, het Ambtenarenreglement, aldus adr., stelt aannemelijke regelen betreffende de rangorde, die bij noodzakelijke afvloeiing in acht genomen moet worden. Deze regelen gelden ook reeds voor het personeel van kweekscholen en leerscholen. Er is geen enkele reden om ze voor de lagere scholen niet te stellen. De volgorde van afvloeiing zou dan als volgt worden: a. zij, die dit wenschen; b de gehuwde onderwijzeressen, tenzij ze de kostwinster zijn van een gezin; c. zij, die 35 of meer voor pensioen gel dige dienstjaren hebben, waarbij ongehuw- den, die geen kostwinner van een gezin zijn, vóór de overigen en iri beide groepen oude ren in leeftijd vóór de jongeren gaan; d. zij, die den leeftijd van 35 jaar nog niet hebben overschreden en niet zes maanden of langer, hetzij gehuwd, hetzij kostwinner van een gezin zijn, te beginnen met hen, die de minste dienstjaren hebben Gelijk vanzelf spreekt, zal ook hieraan een bepaling toegevoegd moeten worden, waar door het mogelijk gemaakt wordt, van deze regeling af te wijken, wanneer het belang van den dienst in casu van de school (scholengroep), waaraan de betrokken onder wijzer verbonden is dit vordert. UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK TE UTRECHT. Een geschenk der Fransche regeering. De universiteitsbibliotheek te Utrecht heeft door bemiddeling van den Franschen gezant van de Fransche regeering honderd werken ten geschenke ontvangen, meest van moderne Fransche auteurs, Mauriac, Colette, Girau- doux ea. Dit geschenk is een aanvulling van de uitgebreide collectie werken, die Frank rijk in 1921 de bibliotheek heeft geschonken, en die bekend staat als „Bibliofhèque Fran- ?aise d'Utrecht". Op de vragen van den heer Sneevliet, lid der Tweede Kamer, betreffende verstrekking van een opgave van de interneeringsbeslui- ten ter zake van deportatie naar het banne lingenkamp aan de Boven-Digoel, van ge gevens betreffende de geïnterneerden en om trent het opnemen van jaarlijksche gegevens ter zake in het Indische Verslag (ingezonden 18 Augustus) heeft de heer Colijn, minister van staat, minister van koloniën, o.a. geant woord: Zoowel de interneeringsbesluiten als de besluiten tot opheffing van de interneering zijn in de Javasche Courant gepubliceerd; de door den steller der vragen gewenschte gegevens zijn daarin te vinden. Aan de zoogenaamde „onverzoenlijken" plegen de voedingsmiddelen in natura ver strekt te worden. BOYCOT DUITSCHE GOEDEREN. De regeering heeft er bezwaar tegen. Op de vragen van den heer Lovink be treffende het standpunt der regeering ter zake van de hier te lande gevoerd wordende propaganda voor boycot van Duitsche goe deren heeft de heer de Graeff, minister van buitenlandsche zaken, geantwoord: De regeering wenscht zich in haar antwoord te bepalen tot de verklaring, dat zij een boycot als bedoeld afkeurt, omdat daardoor zoowel economische belangen van Nederland als de goede verhouding tot een bevriende natie zouden kunnen worden ge schaad. Rechtstreeksche maatregelen tegen boycot van vreemde goederen liegen echter buiten het vermogen der regeering. ZONDERLING CRISIS-VERSCHIJNSEL IN DE MIJNSTREEK. De bijenwolf. Laat zich niet begraven. Onze mijnen maken het slecht; overbe kend. Voor de beste kolen vinden ze nauwe lijks een afzetgebied; de mindere soorten, als kolengruis, zijn vrijwel onverkoopbaar of gaan aan prijzen beneden productiekosten Deze fijnkolen worden maar opgestapeld, in afwachting Van wat? Niet van „Philantus triangulum", van den boozen bijenwolf; die werd niet verwacht, niet gewenscht, kwam zich opgeroepen neste len in den „pofberg" van de mijn Laura te Eygelshoven. Niet zoo maar met een paar exemplaren, met tienduizenden en meer. De bijenwolf werd een plaag en zijn slachtoffers zijn niet te tellen. Wie familie heeft wonen in de mijnstreek make zich niet overdadig ongerust. De bijenwolf is geen wolf als er rondwaart in d? Russische wouden of als die van Roodkapje; de wreede „Philantus triangulum" is zelf een insect, een soort wesp, die jacht maakt op de nijvere honingbij en de luie wesp. De bijenwolf kwam tot heden maar sporadisch in Limburg voor; het insect nestelt.zich bij voorkeur in mulle zandheuvels als de dui nen. Maar de malaise, de onderconsumptie der industrie en de overproductie der mijnen, waren oorzaak, dat hier heuvels van kolen gruis ontstonden, echte zwarte duinen. Door een onverklaarbare oorzaak heeft zich dezen zotner het geslacht der bijenwolven enorm ontwikkeld in de fijnkolen. Ze graven daar in haar holletjes, leggen ieder 50 tot 60 eitjes en trekken er dan op uit om voedsel te vinden voor de larven. Als zoodanig komt vooral in aanmerking de honingbij, in de omgeving veel gehouden, want er wonen heel wat Biemannen in deze streek, zoo nabij de Brunsummerhei gelegen. De bijenwolf doodt de bij niet, doch verlamt ze, om dit levende insect als voedingsbodem aan de larven te verstrekken. En nu zitten we in de mijnstreek niet al leen met een fijnkolen vraagstuk, maar ook met een bijenwolf-probleem. De ymkers doen immers op het oogenblik in radeloosheid voor de mijndirecties niet onder. Het ge duchte roofinsect moordt de korven uit Menig bijenhouder overweegt al om zijn vol ken naar andere streken over te brengen, an deren willen de bijeenteelt heelemaal op geven. Tegen deze plaag schijnt weinig te doen te wezen. „Philantus triagulum" vertoont een ontstellende vitaliteit, niet alleen in den strijd me de toch geducht gewapende gewone bij en wesp, die steeds in het zand of hier: in de fijnkolen bijt, maar ook in den meer directen strijd om het bestaan. De mijndirec- tie zegde toe het euvel met alle midd»i zullen bestrijden, desnoods door gruisbrg te laten omwoelen, wat arbeidsloon kosten zal. Zijn' veel Z.U1IE1I urauuuus Qoor h»l J gruisbrg te laten omwoelen, wat dei1 orKoIrldnAn 1/no4an -rol "7 ervan te wachten? Het wordt betwiifad u5® groef b.v. een bijenwolf een halven onder, voldoende om een mensch levJüf^ begraven. Na enkele minuten zag me" c5 wegen in het zwarte poeder; de wolf haH werkt en kwam triomfantelijk uitwin- om terstond weer op jacht te gaan De vrP?I1 of tegen deze ongewenschte invasie dingsmiddelen bestaan, moest dr Willem?" een kenner op dit gebied op de jongste ve?Ü*,: 'P ae jongste ver„,: Natuur-Historiseh Getw schap in Limburg ontkennend 101 dering van het den. teantwoor. Intusschen schijnt de bijeenwolf ook al minder donkere omgevingen voor te kome"! het insect werd gesignaleerd in zandheuvel in de nabijheid en in zandlagen aan d spoordijk. Of er u ook niets goeds van den bijenwolf te zeggen valt? Men verzekerde ons, dat het insect dat zoo beestachtig onder zijn'soortge» nooten te keer gaat, zich ten opzichte va» den mensch niet stekelig toont. Bovendien valt hij de menschen in hun woning niet las- tig, ook niet met zenuwsloopend gezoem" waarbij nog komt dat hij zijn brommeriger soortgenooten vrijwel heeft uitgeroeid. Niettemin zitten de bijenhouders met de handen in het haar en hofien ze, evenals de mijndirecties, op een of ander natuurver, schijnsel dat aan het opstapelen van wolven" houdend steenkolen-gruis een einde maakt „Philantus triangulum" staat in 't mid den van veler belangstelling en in het Na tuur Historisch Museum te Maastricht ont- stond zelfs een kleine aparte afdeeling g^ heel gewijd aan den bijenwolf en andere im secten die zich als zoodanig aandienen, be nevens hun slachtoffers. (Hbld.) GOEDKOOPE WONINGEN IN AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor de gemeente garant te stellen voor het sluiten van leeningen ten behoeve van wo ningbouw door coöperatieve vereenigin-gen in Zuid en Noord. In totaal zullen worden gebouwd 176 perceelen met 640 woningen tegen een weekhuur van gemiddeld nog geen ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij den Veenweg onder de gemeente Leidschendam is een personenauto uit 's-Gravenzande ge grepen door den laatsten trein uit de rich ting Utrecht. Behalve de chauffeur, die den trein te laat zou hebben opgemerkt, zat er niemand in de auto. Door op het laatste oogenblik uit den wagen te springen, redde de man zijn leven; de auto werd totaal ver brijzeld. HET FILM-OONFLICT TE VENLO. Het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond had tegen Vrijdagavond in het Rem- brandt-Theater te Venlo een openbare verga dering uitgeschreven in verband met de bioscoopsluiting in de gemeenten Venlo en Tegelen sinds 28 April j.1. Reeds lang vóór den aanvang van de ver gadering was het groote theater overvol. Vele honderden belangstellenden konden geen plaats meer veroveren. Voor den Bioscoopbond waren aanwezig de heeren A. de Hoop, Amsterdam, directeur Ned. BioscojoenbondM. P. M. Vermin uit Maastricht, hoofdbestuurslid van den Ned. Bioscoopbond en leider der vergadering; D. Hamburger Jr. uit Utrecht, voorzitter van den Ned. Bioscoopbond en B. D. Ochse uit Haarlem, vice-voorzitter van den bond. Nadat de heer M. Vermin het doel der ver gadering had uiteengezet en het publiek een zakelijk overzicht had gegeven van het gere zen conflict tusschen bond en de betrokken gemeenten, gaf de heer B. Ochse een popu laire verhandeling over de beteekenis van de bioscopie in het maatschappelijk leven. De films worden voor de geheele wereld gemaakt, aldus spr., en niet voor Venlo. Het publiek maakt de film en daarotn noem® spr. het dom om de film aan eenig publiek te willen onthouden. En door het invoeren van de leeftijdsgrens kunnen de cultureele films en wetenschappelijke films aan velen niet voorgezet worden. De rol, die Venlo in de bioscopie thans vervult, noemt spr. lach wekkend. De vraag: „Wie draagt de schuld van de sluiting der bioscopen in Venlo en Tegelen. behandelde de heer D. Hamburger. Gezien het feit, zoo redeneerde spr., er tusschen den bond en de gemeente Venlo reeds driemaal een conflict heeft bestaan, de monstreert dit reeds voldoende, dat schuldvraag ten nadeele van de gemeente uitvalt, en dan zou deze schuld terug brengen zijn op het hoofd van de overheid, die aldus spr. de persoojtlij1' 0PV ting boven het algemeen belang stelt. En dan zette spr. uiteen, hoe het thans or F)e bandiet borg rijn toestel weer in den hoek en wreef zich vergenoegd de handen, terwijl hij naar zijn gevangenen eek. Zijn zaakje liep blijkbaar nogal vlot van stapel, dat hij zoo in zijn nopjes was. Hij sleepte een reisdeken in een hoek waarop hij zich installeerde. Na geruimen tijd dutte de man door het voortdurend geronk der machines in en het tweetal nam die gelegenheid natuurlijk te baat, 130. Hun handen konden zij niet bewegen, doch 2e'5r!J'k hun tanden als werktuig. Het was wel is waar nie'.erjjv eea kelijk, maar na lang bijten en trekken gelukte het Sim®L der touwen stuk te krijgen, waarna zij. elkaar konden bevr.)d« Op handen en voeten kropen zij behoedzaam naar de melenaen reus*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6