Jiimst en Wetenschap JJidschdften ^Bucgeciijke Stand Jnqe<zoaden Stukken tekort aan rauw vet. dreigend conflict te maastricht. jan lels f- geheime distilleerderij. u, mijnheer de Redacteur, dank zeggende, teeken ik met de meeste hoogachting, Uw dw. dn., taande conflict is kunnen rijzen. Persoon- f ite antipathie van den burgemeester van Venlo zou daarbij een te groote rol hebben ^^OeVnd zal niet rusten vóór Remeente Vonlo de leeftijdsgrens heeft opgeheven, zoo besloot spr., de bond denkt niet aan toege- VCVa afloop van de vergadering werd de Rlm „Koning der Wildernis" gedraaid. VERDEDIGING BEKLAAGDE RIJKSDAGBRAND. Verzoek aan mr. Pauwels ingetrok ken. De familie van Marinus v. d. Lubbe, den hoofdverdachte van de brandstichting in het Rijksdaggebouw te Berlijn, deelt ons mede. het verzoek aan mr. F. Pauwels alhier, diens verdediging op zich te nemen, te hebben in getrokken en het aanwijzen van een verdedi ger thans over te laten aan het v. d. Lubbe- vmité. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Sluis heeft aan den minister van economische ™ken gevraagd: Is het den inister bekend, dat er op dit 00crenb!ik in Nederland een groote tekort be staat aan rauw rund- en varkensvet, waar door de prijzen van deze artikelen sterk zijn Testegen, terwijl deze stijging zich nog dage lijks voortzet? Is de minister bereid maatregelen te ne- fflen) opdat dit volksvoedsel bij uitnemend heid wederom in voldoende mate en tegen billijken prijs verkrijgbaar zal zijn? Zaterdagmiddag heeft onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M Aal- j,erse een conferentie plaats gehad met de partijen, betrokken bij een dreigend conflict bij de Kon. Nederlandsche Papierfabriek te Maastricht. Op voorstel van den rijksbemiddelaar is het door de werknemers gestelde ultimatum met acht dagen verlengd, opdat partijen zich nader kunnen beraden. Bijna 85 jaren oud is te Rinderdijk over' leden de heer Jan Leis, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de industrieele ont wikkeling van het gebied onzer beneden rivieren. Hij is lange jaren directeur en daarna pre sident-commissaris geweest van den sleep dienst L. Smit en Co. Ook is hij gedurende een reeks van jaren directeur geweest der Ned. Stoombootreederij. Hij was mede een der oprichters van de Centrale Werkgevers Risico Bank en is commissaris geweest van de Holland—Amerikalijn en de Mij Fijenoord. De belastingambtenaren en de rijkspolitie /an Leek en Oostwold (Gr.) hebben Zater dagmorgen een volledige geheime distilleer derij ontdekt in de woning van een arbeider bij De Poffert onder Oostwold. Het toestel is naar het gemeentehuis te Leek vervoerd. Een hoeveelheid nog niet geheel bewerkt gedistil leerd is eveneens in beslag genomen. BEZWAREN TEGEN DE OMZET BELASTING. K. v. K- te Rotterdam Ook de Rotterdamsche K. v. K. heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met haar be zwaren tegen het gewijzigd ontwerp tot hef fing van een Omzetbelasting. Zij verzoekt daarin de Kamer de inschakeling van de weeldeverteringsbelasting niet te aanvaar den, verschillende vrijstellingen ook uit te strekken tot het compenseerend invoerrecht, de voorgeschreven afronding naar boven te laten vervallen, de levering aan een bedrijfs- opvolger (in art. 2) uit te zonderen van de heffing, aan de lijst van vrijstellingen toe te v°egen fruit, groenten in gedroogaen of ge zouten toestand, boeken en tijdschriften, hout- nj^l, rolletjeshout, gist, vleeschsoorten en vleeschwaren. Voorts vestigt zij de aandacht van de Ka roer op de moeilijkheden die kunnen rijzen "e' verhaal bij wederverkoop. Handelsagenten De Ned. Ver. van Handelsagenten consta nt, dat „de als compensatie voor de bin- nenlandsche industrie aangekondigde ver hooging der invoerrechten een zuiver be schermende beteekenis heeft in tegenstelling met de uitdrukkelijk fiscale bedoeling der vi erende Tariefwet. Zij verzoekt daarom den Minister van Financiën het voorgestelde art. z uit het ontwerp terug te nemen. Ned. Industrie- en Handelsraad voor land- en tuinbouw. Na de wijziging van het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting, heeft de Industrie- en Handelsraad voor Land en Tuinbouw nog eenige bezwaren en wen den, die zij, uitvoerig toegelicht, ter kennis heeft gebracht van de Tweede Kamer. Zij vraagt in dit adres: lo. het compensee- zend invoerrecht eveneens te heffen van goe deren, welke bij levering hier te lande van omzetbelasting zijn vrijgesteld en dit recht achterwege te laten voor producten, die hier e lande niet geproduceerd worden; 2° vrijstelling uit te breiden fot grond- mffen, welke gebruikt worden tot fabricatie \an vrijgestelde goederen; J°. alsnog vrijstelling voor boter, kaas, gepasteuriseerde melk, gezouten groenten, ^*®ch en vleeschproducten; 4o. het vermalen van granen en andere °ederartikelen niet als bewerken in den zn er wet te doen beschouwen. Bloembolle nhandel. u j?e Algemeepe Vereeniging voor bloem amlencultuur te Haarlem heeft een adres aan Tweede Kamer gericht, waarin wordt ver zocht het artikel bloembollen op te nemen er de vijrsteli'ngen, vermeld in label B 1 het wetsontwerp tot heffing van een om zetbelasting. Verstopping es rieebte «Pl|*vertering maken ellendig en humeuriq. Neem bijtijd* de zeer zarht werkende Poster Maagpillen. het bekende en beste las eer middel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per Bacon. F0STER5 M AAGP1 HF HEFFING OMZETBELASTING. Amendement ingediend. De heer Van IJsselmuiden heeft bij de Tweede Kamer een aantal amendementen in gediend op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. Voorgesteld wordt art. 3 aan te vullen met; „Niet belastingplichtig zullen zijn de Staat, een provincie, een gemeente of een an der publiekrechtelijk lichaam voor het ver bruik van eigen fabrikaat" en om art. 7 aan te vullen met „Geen belasting zal verschul- aigd zijn indien een verkoop van goederen door den Staat, een provincie, een gemeente, een ander publiekrechtelijk lichaam of een daarmede door onzen minister van Financiën gelijk gesteld lichaam onderling geschiedt". Deze artikelen bedoelen o.a te voorkomen, dat opnieuw aan de gemeenten beteekenende lasten worden opgelegd (bijv. voor de straat verlichting). Verder wordt voorgesteld in artikel 5 de 2e alinea aan te vullen met: „en vijftien ten honderd van de goederen genoemd in de bij deze wet behoorende tabel A 1" en om aan artikel 32 toe te voegen: „c. een invoerrecht van drie percent der waarde, indien die belas ting 15 percent zou bedragen" en op te ne men de navolgende tabel A 1„Koek, banket, taart, klein gebak, suikerwerken en ander dergelijk koek-, banket- en suikerbakkerswerk snoepgoedartikelen; pasteibakkers werk; bis cuits, cacao en chocolade en chocoladewer ken". De toelichting hierbij luidt als volgt: Te zamen met enkele van de zeer hooge accijn zen (ook de sterk opgevoerde personeele be lasting en gemeentelijke tarieven hebben een soortgelijke werkingl zal de nu voorgestelde omzetbelasting niet net minst zwaar druk ken op de groote gezinnen. Om de werking van deze belastingen voor hen te corrigeeren, zal restitutie of de instelling van het Rijks kinderfonds het meest doeltreffend zijn. Het begin zal daarbij wel moeten zijn, dat daar voor vooraf een fonds gevormd wordt. Om nu deze middelen te verkrijgen, worden deze aanvullingen voorgesteld. De besteding der door deze heffing verkregen middelen zal door de regeering nader zijn te bezien (bij voorkeur voor de vorming van het zoo nood zakelijke Rijkskinderfonds). Voorts stelt de heer Van IJsselmuiden voor, in artikel 8 na de 2e alinea in te las- schen: „Indien de verkoopprijs beneden 0.50 blijft is geen belasting verschuldigd". Ter toelichting hiervan wordt gezegd: De thans bestaande mogelijkheid, dat ook kleinbedrij ven (bakkersrestaurateurs e.d.) tot de fabri kanten gerekend zullen moeten worden en waarbij het over zeer kleine bedragen zal kunnen gaan, doet het billijk schijnen de al lerkleinste bedragen uit te schakelen. Ten slotte wordt voorgesteld artikel 5 aan het slot aan te vullen met: „Ten aanzien van artikelen, welke voor gedeelten naar ver schillende tarieven behooren te worden be last worden door onzen minister van Finan ciën regelen gesteld". KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ. Namens den minister van economische zaken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhoude- rij bekend, dat de uitkeering volgens de ga rantieregeling voor de week van 4 t/m 9 September a s. is vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren, tot een gewicht van maxmium 50 K.G. per 1000 stuks en op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche eendeneieren ONBEKEND PERSOON TE ZANDVOORT VERDRONKEN. Gistermiddag is aan het stille strand te Zandvoort het lijk aangespoeid van een tot nu toe onbekend gebleven persoon In ver band hiermede verzoekt de politie te Zand voort dengenen, die inlichtingen kan verschaf fen zich met haar in verbinding te willen stellen. Het signalement van het slachtoffer luidt: 32 jaar oud, lang 180 M flink postuur, ovaal gezicht, geen baard of knevel, bruin gebrand, donkerblond haar, twee gouden kiezen in de bovenkaak. Hij was in het bezit van een retourbiljet AmsterdamZandvoort Oj het strand lagen een grijs colbertcostuum en een beige.regenjas. BRAND OP DE KERMIS TE WINSUM. In d ennacht van Zaterdag op Zondag om I uur, juist na bet sluiten van de kermis, ont stond br3nd in den stoomcaroussel van den heer J Sipkema In een oogwenk sloegen de vlammen zoo hoog op, dat de geheele ca- roussel een reusachtige vuurzee was. Door dat de caroussel apart stond, hebben de vlammen zich niet aan de andere kramen medegedeeld. De brandweer richtte vier stralen op de vuurzee, doch moest zich we.- dra beperken tot het nar houden van de be lendende huizen en kramen De inlichting is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men vermoedt, dat een bran dende sigaar is weggeworpen en in een hoop serpentines is terecht gekomen. Ver zekering dekt de schade. ITALIAAN AANGEHOUDEN. Hij dreigde zijn patroon met een bijl. In een consumptie-ijsfabriekje in de Van Ostadestraat te Amsterdam is Zaterdagavond ruzie ontstaan tusschen de daar Italianen, waarbij een ongeveer ijsbereider zijn pat roem met een bijl neett bedreigd. De man is Vrijdagnacht door de pouue ^"sffehoudeil. MEVROUW SARRASANI OVERLEDEN. Naar de Telg. verneemt, is de echtgenoote van den circus-directeur Sarrasani na een zeer smartelijk lijden Vrijdag te Breslau over leden. Voor de onderneming is de dood van deze vrouw een zwaar verlies, daar zij de verzorgster der dieren was. 's Morgens was zij steeds het eerste in de stallen en s avonds laat na de voorstelling was zij de laatste die een rondgang langs de hokken van de dieren maakte. Zij was een ware dierbenbescherm ster. DE BROCHURE VAN MR. DUIJS. „Het Volk" bericht, dat in de Zaterdag ge houden vergadering van het partijbestuur, waarin alle leden aanwezig waren, van mr J. Duijs de volgende verklaring was ingeko men: „Als ik voorzien had, dat de verschijning van mijn brochure op de wijze als ze is ge schied, alsook mijne mededeelingen aan „De Telegraaf" aanleiding zou geven tot zulk een beroering als zich heeft voorgedaan, dan zou ik mij natuurlijk nog wel eens dubbel hebben bedacht alvorens tot de publicatie te beslui ten. Ik had geen andere bedoeling dan in de partij aan de orde te stellen eenige belang rijke vraagstukken, die naar mijne overtui ging onderzoek dringend behoeven. Ik wilde de partij dienen en zeker niet schaden. Het is uw P B. bekend uit mijn schrijven van 6 Juni j.1. op welke motieven ik mij ge rechtigd achtte op mijn, in den Partijraac gedane toezegging om de brochure voorloo- pig niet te doen verschijnen, terug te komen. Gezien de beroering, door de verschijning in de partij verwekt, wil ik gaarne verklaren dat het beter ware geweest de waarde dezer motieven als niet van zoo overwegenden aard aan te merken. Wat den inhoud der brochure zelf betreft, spreekt het vanzelf, dat ik, zoowel wat be treft de daarin uitgesproken stellingen als de daarbij gegeven toelichting, in elk opzicht handhaaf. Ik blijf wat ik in die brochure ge schreven heb, niet alleen juist achten, maar bovendien blijf ik van meening, dat het een dringend partijbelang is, dat de partij deze stellingen onomwonden en duidelijk tot de hare maakt, terwijl ik ook het recht op de vrije verkondiging mijner gepubliceerde mee- ning onverkort handhaaf". Het partijbestuur nam met genoegen ken nis van deze verklaring en besloot gebruik te maken van de door den heer Duijs gege ven machtiging, om tot publicatie ervaii over te gaan Na uitvoerige discussie werd een voorstel aangenomen om over te gaan tot de instel ling van een „Commissie tot vergelijkend on derzoek van politieke systemen". In een vol gende vergadering zullen de leden dezer commissie worden aangewezen. STAKINGSRECHT TE NIET GEDAAN? Vragen aan den minister van sociale zaken naar aanleiding van de stucadoofsstaking te Amsterdam Het lid van de Tweede Kamer de heer Schalker heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat sinds Maandag 28 Augustus j.1. een algemeene staking in het sucadoorsbedrijf te Amsterdam is uitgebroken, die zich tegen een tariefsver laging van 23 pCt. verzet Is het de regeering bekend, dat in verband daarmede, den werkloozen stucadoors in Am sterdam, die weigeren deze tariefsverlaging te aanvaarden, alle steun is ingehouden? Is het juist, dat de regeering als haar voornemen heeft te kennen gegeven de subsi dies aan de werkloozenkassen der arbeiders organisaties in het stucadoorsbedrijf te zul len intrekken, indien er van de zijde dezer organisaties verzet komt tegen deze tariefs verlaging? Is het juist, dat bovenbedoelde maatregel is toegepast voor de Federatie van Bouwvak arbeiders te Amsterdam, op grond van de overweging, dat de door het bestuur dezer Federatie toegezegde maatregelen ter door voering dezer tariefsverlaging, door de regee ring onvoldoende werden geacht? Is het juist, dat de regeering van de arbei dersorganisaties in het stucadoorsbedrijf ge- eischt heeft maatregelen te nemen tegen le den die de tariefsverlaging weigeren te aan vaarden, waarop o.a. door de moderne en confessioneele organisaties geantwoord is, dat zij zulke leden zouden royeeren? Is de regeering niet van oordeel, dat, in dien bovenstaande vragen bevestigend moe ten worden beantwoord, hier sprake is van een ongeoorloofd ingrijpen van overheidswe- ;e in een arbeidsconflict waarbij het sta kingsrecht der arbeiders practisch wordt te niet gedaan Is de regeering bovendien niet van oordeel dat, in dit geval, hier sprake is van een ern stige belemmering van de vrijheid der vak organisaties, de economische belangen van hun leden te verdedigen? Is de regeering bereid, indien de vragen 2 tot en met 5 bevestigend moeten worden be antwoord, onmiddellijk iedere inmenging ha rerzijds in het bedoelde arbeidsconflict te be ëindigen en maatregelen te nemen dat de steun aan de in vraag 2 bedoelde stucadoors weer volledig wordt uitbetaald? EEN GOEDE VANGST. Gister werd door den heer H. Lindeboom te Olst, terwijl hij aan het visschen was, uit de IJsel opgehaald een zakportefeuillc in- ïoudende een bedrag van 755 aan bank papier. DE RIJKSUITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS Op 16 Augustus hebben wij uit betrouw bare bron gemeld, dat het in het voornemen der regeering ligt te bevorderen, dat bij de indiening van de rijksbegrooting voor 1934 een wetsontwerp zal worden aanhangig ge maakt strekkende om een geleidelijken ^over gang te bewerkstelligen van de hooge uit- ceeringen welke aan de gemeenten in de 'oopende vijfjarige periode uit het gemeente- onds toekomen naar de lagere uitkeeringen waarop de gemeenten in de yolgende vijf jarige periode, welke in 1936 aanvangt aan spraak zullen hebben. De uitkeeringen over het jaar 19341935 zouden van dezen maatregel reeds den invloed ondervinden, terwijl de uitkeeringen na 1935 dan minder scherp zullen vallen dan anders het geval zou zijn geweest. In het ..Handelsblad van 1 Sept. is nu be richt, dat de voornemens der regeering in zooverre zouden zijn gewijzigd, dat voor het belastingjaar 1934 aan deze uitkeeringen nog niet zou worden getornd, zoodat eerst de gemeentebegrooting van 1935 invloed van de vermindering van bedoelde bron van inkom sten zouden ondervinden. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij te bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen. Wij hebben daarbij vernomen, dat het oorspronkelijke bericht nog in alle op zichten weergeeft, wat in het voornemen der regeering ligt. Wij vernemen voorts, dat de voorbereiding van het aangekondigde wets ontwerp in het stadium verkeert, dat de ad viezen van den Raad van State en van de Rijkscommissie van Advies voor de gemeente financiën dezer dagen het betrokken depar tement hebben bereikt. VISSCHERSNETTEN IN BESLAG GENOMEN. Wegens visschen zonder vergun ning op het Iseinteer. De rijkspolitie heeft een aantal Urker vis schers. die zonder vergunning op het IJsel meer hun bedrijf uitoefenen, de netten in be slag genomen. Het betreft hier een vergun ning, welke voor het visschen op het IJsel meer vereischt is en welke f 7.5Ö kost. Een aantal v.sschers, die van meening waren dat het IJselmeer binnen enkele jaren zou zijn leeggevischt, heeft deze vergunning niet aangevraagd binnen den daarvoor ge3telden termijn. Hoewel de me es ie n na dien termijn wèl een vergunning hebben aangevraagd wordt deze thans niet meer aan hen ver strekt, weshalve zij strafbaar zijn. Er wordt op het oogenblik druk op het 'Jseimeer ge- vischt en de vangst valt zeer mee. Het is daarom te begrijpen, dat er groote verslagen heid heerscht m de rijen van hen. aan wie de broodwinning door de beslaglegging is ont nomen. Er worden ernstige moeilijkheden verwacht VOOR-HISTORISCHE BRAND- OFFERPLEK GEVONDEN. De heer H. J. Bellen, archeoloog te Assen heeft dezer dagen in het Haneberger Heitje onder Lottum ten noorden van Venlo een voor-historische brandofferplek ontdekt. Bij elkaar liggen twee tumuli, offerbergen, en een cirkelvormige wal van (6 M. doorsnede Een der tumuli is omgeploegd; de losse grond vertoont talrijke sporen van crematie in de omgeving liggen vuursteenen werktui gen. Het terrein is eigendom van den heer Hendriks te Lottum; de ontdekker heeft den eigenaar onverwijld van de ontdekking ver wittigd. De Nederlandsche Reisvereeniging over weegt volgens Reizen en Trekken weder een reis naar Portugal uit te schrijven. De reis er heen zou gemaakt worden per ss „Orania", dat per 18 October van Amster dam vertrekt, terwijl op de terugreis ge bruik zou worden gemaakt van het m.s. Ba- loeran, dat 3 November van Lissabon ver trekt en 6 November te Rotterdam aankomt. „Verrekijker" herinnert in een aardig ge ïllustreerd artikel aan het reizen in vroeger tijden; Mr. M. C. Nijland beschrijft net Erasmus-huis te Anderlecht en A. Rieverd den Slangentempel bij Penang. Verder bevat het blad eenige interessaim bijdragen over het eten in Italië, het lawaai in Rome en het Escoriaal bij Madrid. In de September-aflevering Nederlandsch Fabrikaat treffen wij aan een uitvoerig en vlot overzicht getiteld: „Bij ons in Holland", waarin de verschillende voornaamste zaken, die zich in den laatsten tijd op economisch gebied in ins land hebben afgespeeld, naar voren worden gebracht. Daarna trekt de aandacht een belangwek kende opgave „Nieuwtjes uit de Nederland sche industrie terwijl onder het hoofd „Wist u" een aantal belangwekkende korte mededeelingen zijn opgenomen. Ook aan „Mooi Nederland" wordt een af zonderlijke bladzijde gewijd Zooals men weet, is het doel van deze uit gave onze iandgenooten in overzeesch Neder land op de hoogte te brengen en te houden van hetgeen de Nederlandsche industrie be- teekent. In verband hiermede is naast den redactioneelen inhoud ongetwijfeld dfc uit voerige adressenopgave van Nederlandsche fabrikanten vas practisch belang. UITGEEST (Augustus). Geboren: Christiaan Antonius, z. v. A. van Eerden en M. Twaalfhoven.' Cornelis, z. v. P. C. van den Kommer en M. IJ ff. Johannes Engelbertus, z. v. Jb. Groen en G. Duin. Jacobus, z. v. J. Zoneveld en M. Rijs. Nicolaas, z. v. N. W. de Bakker en S Vollenga. Johan- na Afra, d. v. J. Duijn en M. Groen. Cornelis. z. v. K. Winter en M. Goed hart. Douwe, z. v. D. Boon en E Te- rol. Cornelia Maria, d. v P van den Kom er en A M. Spruit. Jacobus Cor nelis, z. v. C. van den Kommer en H A. A. Hoogendijk. Ondertrouwd: Johannes Putter en Dieuvvertje Duinmaijer. Adrianus Hoogeduin en Catharina van Leeuwen. Johannes Wokke en Anna Tromp. Cornelis Petrus Burgmeijer en Maria Margaretha Teeling. Gehuwd: Adrianus Jacobus Groen en Johanna Alida Brantjes. Johannes Theodorus Scholten en Petronella Waij. Jan Koomen en Geertje Reijne. Jan Johannes Franciscus Brugman en Theresia Maria Antonia Perquin. i Adrianus Hoogeduin en Catharina vanl Leeuwen. Johannes Putter en Dieu* wertje Duinmaijer. Overleden: Wilhelmina Helen# Langend ijk, echtgenoote van Gerardua Johannes Waardijk, oud 66 jaar. Hen* drika Maria Kockx, echtgenoote vanl Carel Nicolaas Schaar, oud 40 jaar, overleden te Velsen. Klasina Rijs, we duwe van Theodorus Kortekaas, ou<t 67 jaar. AKERSLOOT (Augustus). Geboren: Adrianus Petrus, zoon van N Hokkenberg en M. Woestenburg, Abraham, zoon van A. Stri'tis en G. K. Klok. Hendrika Petronella. dochte* van H. Verduin en P van Wonderen. Paulus. zoon van J L. van Boheemen en M. C. Ruwiel. Petrus eGrardus, zoon van P. Schouten en N. de Haan. Ge- rardus Antonius. zoon van P Oltrers en' N. de Moei. Maria Anna, dochter van J. Overpelt en C Admiraal. Gehuwd: Jan Vennik en Aagje Feeke. Overledene Jan Blokker, oud 78 jaren. HEEMSKERK. 1 Getrouwd: R. Sinnige en G. M. v. Dui venvoorde. Bevallen: C. CastricumBeentjes. S. Rumping—Beentjes. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opnami in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur! In uw courant van Vrijdag las ik drie in gezonden stukken over het vuurwerk op 31' Augustus van half twaalf tot twaalf uur, n.I. in den Muziektuin. In 't bijzonder trof mij de klimmende ver ontwaardiging in b g.n. stukken. Het eerste stukje van den heer J. Zijlstra sprak van „zich schuidig maken aan nachte lijk lawaai In het stukje van den heer de Wilde werd gesproken over een wandaad en krijgeni de autoriteiten een veeg uit de pan, die per missie gaven tot dat vreeselijk gebeuren. Het laatste stukje van den heer J. Dokter begon zeer theatraal, het heette daar „Aan den voet van onze dooJenakkers", op de drempel van onz« ziekenhuizen, in het centrum van onzen mooien Hout, „jaarlijksche vuurmisbaar ontstoken door een zich chris telijk noemende vereeniging", enz., enz. Men wordt wee om het hart bij zooveel fijngevoeligheid. Ik wil deze heeren toeroepen: „blaas niet zoo hoog van den toren"; is er ooit bezwaar gemaakt tegen het oorverdoovend kermis- lawaai op de Paardenma'kt, negen dagen en nachten lang toen het oude stadsziekenhuis nog bestond? Maar nu éénmaal in het jaar een chr. ver eeniging een half uur lang vuurwerk afsteekt, wordt er een groot misbaar gemaakt. Is dal misschien omdat het een christelijke vereeni ging is? A. ROOS, lste Tuindw.straat 15, Geachte redactie! Gaarne zou ik U willen verzoeken om eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. HENGELSPORT. Visschen is een sport als het maar sport blijft. Maar wat ik Zaterdagochtend zag lijkt mij toch geen sport, maar een staaltje van ergerlijke dierenmishandeling. Zater dagochtend liep ik omstreeks 10.15 uur bij het kolenpakhuis van den V. B. toen ik daar iemand bezig zag met visschen aan zijn hen gel te slaan. De kat zat bij hem op den rand van den wal. Net toen ik daar voorbij ging ving de man weer een vischje, die hij zoo levend en wel van de haak haalde en voor de kat gooide Nu ben ik niet sentimenteel maar ik vind dat dit toch de perken te buiten gaat en als het nu een kind was dan zou men nog kunnen zeggen: hij is niet wij- zer. Maar dat men nu alleen gaat visschen voor de kat en op zoo'n manier, dat past niet. Mijns inziens moest daar door de politie eens naar gekeken worden. Met dank voor de plaatsing. FRANS KLAASSEN. BERGEN'S NATUURRESERVAAT. Mijnheer de redacteur! Onlangs ging er een storm van veront waardiging op over het, door het prov. waterleidingbedrijf geplaatste hekwerk in de Bergen duinen, l allooze liefhebbers van na tuurschoon en de Berger vroedschap schreeuw den moord en brand over zulk een vandalis me, zonden verzoeken en protesten aan de Prov. Staten. Terecht. en tevergeefs! Thans beplanten B. en W., belast met het i ::i dagelijkscn „beheer" over hét reservaat, dit met eindelooze rijen prikkeldraadversperrin gen. Waar is de consequentie van deze H.H en nog erger. wat blijft er van de pracht O O - - - - W ruil in. pui/n van het duinlandschap over? Welke wande laar zal de natuur genieten van achter deze hekwerken? Naar ik verneem is 't motief: tegengaan van beschadiging. Maar is 't niet al te on- noozel te meenen dat door deze lange prik keldraadhekken 't duinlandschap niet radi- caal vernield wordt? Beschermt men een huis tegen brand door 't zelf plat te branden? De aankoop van dit duin in 't Bergerbosch was indertijd in gloriepunt voor Bergen. Ieder droeg z'n penninkske bij en nog ieder jaar betalen we de rente van 't ver dere aankoopkapitaal op ons belastingbiljet. Laten wij ons thans de schoonheid en het genot van ons reservaat ontnemen door onvroede handelingen onzer vroedschap? Moge de burgerij en de Raad er beter over denken, moge dit schrijven hen waakzaam maken tegen de fatale schending van Ber- gen's zoo mooie reservaat. Met dank voor de plaabing, Hoogachtend, Tj VISSER. Bergen (N.-H.). 1 September 1933,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7