dagblad voor alkmaar en omstreken. Het Italiaansch-Russisch Vriendschapsverdrag. lüt het Jtad DxtqelijkscAOMazkAt ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 210 Directeur: C. KRAK. Woensdag 6 September 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het is onmogelijk een nieuw Europa op te bouwen zonder de medewerking van landen als Duitschland en Rusland Rusland zoekt vrienden. Nieuwe opstand in Cuba. DE PRESIDENT AFGETREDEN. Toch oorlogsschepen gestuurd OUDPRUISISCHE GENERALE SYNODE GEOPEND. WEEKLOON IN PLAATS VAN UURLOON. FAMILIETRAGEDIE. In visschersgezin. HERRIOT'S REIS. Bezoek aan Moscou. 135e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt... DOLLFUSS OVERVERMOEID 7 Vrees om af te treden. KLOPJACHT TEGEN BEDELAARS. Door de Weensche politie, VRACHTAUTO VERONGELUKT. Vier dooden, 14 gewenden. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Het lijk van alles beroofd. SPELEN MET VUURWERK. 9 Kinderen zwaar gewond. GEWELDIG FASCISTENKAMP BIJ ROME. „Campo Dux". LORD GREY WORDT ZWAKKER. VREESELIJKE TREINBOTSING. ALKMAARSCH OURANT. DEN HAAG, 5 September 1933. Heden is er een einde gekomen aan het korte, naar sommiger smaak ver moedelijk wel wat al te korte zomer reces van de Tweede Kamer. We kunnen moeilijk beweren, dat er met frisschen moed weer aan den arbeid is getogen, daar de vergadering, waarop men voor de eerste maal weer samen was, niet xeel meer daa een kwartier heeft ge duurd. Ze was trouwens van enkel for melen aard: ingeekomen stukken, enkele mededeelingen, o.a. dat tot Voor eer van de Gemengde Commissie voor de Stenografie gekozen is de heer Slin- eenberg, lid van de Eerste Kamer en dan regeling van werkzaamheden. Een groote reeks van wetsontwerpen werd aangewezen om in de afdeelingen te ■worden behandeld, terwijl eenige andere zijn verzonden naar vaste commissies. Onder meer heeft de vaste commissie voor de handelspolitiek in handen ge kregen het ontwerp tot goedkeuring van het nieuwe Douaneverdrag, dat 27 April 1933 te Berlijn is gesloten. Vervolgens zijn enkele wetsontwerpen, gereed voor openbare behandeling, tegen morgen voor de openbare verga dering aan de orde gesteld. Het voor naamste wetsvoorstel is het ontwerp tot heffing van een Omzetbelasting. Dat zal vermoedelijk wel eenige vergader ingen in beslag nemen, doch men mag omtrent den omvang van de besprekin gen eenigszins optimistisch gestemd zijn. Wij hoorden ten minste van be trouwbare zijde, dat de leiders der voor naamste kamerfracties, het zoogenaam de Seniorenconvent, tot beknoptheid bij de besprekingen vermaand hebben, zoo dat b v. slechts één lid van elke politieke fractie het woord zou voeren. Een lof waardig plan, maar of het mogelijk zal zijn het te verwezenlijken? Men mag niet vergeten, dat de communisten zich daardoor niet gebonden zullen achten, terwijl dezen bovendien het geheim be zitten om over zelfs zeer onbelangrijke punten in den breede uit te weiden. Maar in ieder geval mag men er vrij zeker van zijn, dat, wanneer 15 Septem ber de zitting der Staten-Generaal wordt gesloten, de Omzetbelasting zal zijn af gehandeld. Alvorens de vergadering weder uit een ging, kwamen twee leden verlof vragen tot het houden van een inter pellatie. De heer Cramer (s.d.a.o.) ver zocht den Minister van Koloniën te mogen interpelleeren over de jongste politieke gebeurtenissen in Oost-Indië, waarna de communist Roestam (waar om men voortgaat hem Effendi te hee- ten, begrijpen wij niet, daar Effendi niets meer is dan een titel gelijk staande met ons Weledel zeeer geleeerde Heer", welke wij volstrekt niet geneigd zijn aan den heer Roestam toe te kennen) ver zocht over hetzelfde onderwerp te mogen interpelleeren. Morgen zal, volgens het reglement van orde, over die aanvragen beslist worden. Dat zij beiden ingewil ligd zullen worden, schijnt ons niet zeer waarschijnlijk toe. Een dezer dagen is door Rusland en Ita- llè een vriendschapsverdrag gesloten, waar bij Mussolini voor Italië en Potemkin, de Ita- liaansche ambassadeur te Rome, voor Rus land onderteekenden. Dit verdrag nu, wat, om de geheele naam te noemen, een vriend- schaps-, nonagressie- en neutraliteitsverdrag is, vormt een schakel in de reeks van verdra gen, welke de Russische diplomatie in de laatste vier-vijf maanden heeft weten tot stand te brengen. Wat Mussolini voor Italië ls, is Litwinov voor Rusland. Men herinnert 21ch nog duidelijk het optreden van Litwinov °P de onlangs te Londen gehouden economi sche wereldconferentie. Dat deze conferentie totaal mislukt is, in elk opzicht, ligt ons nog vetsch in het geheugen. Daarom spreken we 00.nooit van eenige succes, wat deze confe rentie heeft weten te behalen. Typeerend ech- ,er ts het, dat alleen Litwinov, Rusland's gevaardigde, althans in zooverre voordeel r, deze conferentie heeft weten te trekken, uat hij met verschillende andere landen ver dagen afsloot. at Rusland's groote gevaar van den kant yan Japan is, daar behoeft niet lang over ge redetwist te worden. Daarom is het ook zaak 0or Rusland, te zorgen, zooveel mogelijk het interne opbouwwerk te beveiligen tegen oor- Al de vriendschappelijke betrekkingen nebben ten doel den algemeenen vrede te ver sterken en te waarborgen. In dit verband is, volgens het „Hbld." on getwijfeld ook het juist onderteekende Itali- aansch-Russische pact een gebeurtenis van eekenis en het is te begrijpen, dat te Mos- gr,oote vreugde heerscht over dit feit. In 'bende Russische politieke kringen ziet men r een nieuw bewijs in, dat het Italiaansche rascisme, in tegenstelling met het Hitlerisme, ?een. anti-bolsjewistische politiek wil voeren, j(w)l' men er tevens de overtuiging uit put, "el Viermogendhedenpact geen spits in 'en sluit, gericht tegen de Sowjetunie. De ®y.z°rgdheid, dat dit het geval zou kunnen ■"ju, rees in Moskou al dadelijk, toen die yreenkomst in wording was, hetgeen toen maals ertoe leidde, dat de Russische ambas- om r le R.ome naar Moskou werd ontboden hpH„ i ^owjetregeering in te lichten over de d elingen van Italië, waarmede men tot hnf^r "Stekende betrekkingen had onder- den> niettegenstaande de geheel tegen- dp -titelde wereldbeschouwingen, welke in ri 'n twee landen heerschende regee- ?sftelsels tot uiting komen. In het thans fnJpten verdrag komt een alinea voor. waar- d0'k d" Partijen verklaart geen ander ver- tm a f hebben gesloten, hetwelk verplicht tii „0e 'jem'ng aan een tegen de andere par- J Berichten aanval, .welke speciale verkla ring wel in verband zal staan met die Russi sche bezorgdheid in zake het Viermogend hedenpact. Overigens is interessant, wat de Italiaan sche „Messagero" schrijft over het nieuwe pact, waarvan men den inhoud gisteren reeds heeft kunnen lezen. Het Italiaansche blad noemt de ondertee- kening een der belangrijkste politieke evene menten van dit jaar en een der meest betee kenende wat betreft het herstel van Europa Het is altijd Mussolini's overtuiging geweest, aldus het blad, dat het onmogelijk zou zijn een nieuw Europa op te bouwen zonder de medewerking van landen als Duitschland en Rusland. In de onderteekening door Moskou van het verdrag ziet de „Messagero" het bewijs van den wensch van Rusland om niet langer buiten het politieke leven van West Europa te blijven staan. Tevens verwacht het blad, dat dit vriend schapspact de inleiding zal worden tot an dere soortgelijke overeenkomsten, waardoor Rusland een plaats zou worden verschaft in het concert der Europeesche mogendheden. Naast dit aspect van de afsluiting van het Italiaansch-Russisch verdrag verdient de aandacht het erirf tot uiting komende streven van Rusland zich te waarborgen tegen economische agressie. Deze zijde van de nieuwe overeenkomst is wel een der belang rijkste, daar de zuiver militaire agressie in di' geval minder in aanmerking komt, aange zien de landen der twee contractanten geen grenzen gemeen hebben. Het is wellicht niet geheel toevallig, dat de Russisch—Italiaansche overeenkomst juis wordt afgesloten, nu de aanwezigheid v Herriot te Moskou en het a.s. bezoek van den Franschen minister voor het vliegwezen Lot, als het ware de bezegeling brengen van de sinds geruimen tijd groeiende to?na^0r tusschen Moskou en Parijs. Het nieuwe drag beteekent een nauwer toeiialen nog de banden tusschen Italië en Rusland, wel ker economische behoeften elkaar m vele p- zichten aanvullen. Hun economische struc turen kunnen elkaar, zooals de „Mess g constateert, behoorlijk completeeren. eene- zijds is er nl. een overvloed van grondstoffen welke Italië noodzakelijkerwijze uit het bur tenland moet aanvoeren; anderzijds be Italië over goedkocpe fabrikaten, we land in grooten getale kan afnemen, nomische belangen van 1*idela"den k^" djn gediend door toenemende samenwerk g dit opzicht en men mag aannemen. dat het gesloten verdrag de» saj»te- vorderen. In een al te groote schen Frankrijk en 'oor znn wellicht een toekomstige bedreimng voor zijn belangen ten deze. hetgeen een factor te meer kan zijn geweest in de afr uiting van het vriendschapspact juist op dit oogenblik. Opmerking verdient ten siotte, dat in dit nonagressiepact geen definitie voorkomt van den aanvaller, zooals in de overige afgeslo ten nonagressiepacten. De „Temps" schrijft dit toe aan den wensch van Italië, om de deur open te laten voor latere deelneming of na volging door andere mogendheden, waarbij Rome inzonderheid het oog zou hebben op Bulgarije, dat zich geneigd toont zijn poli tieke isolatie te verlaten, maar zich tengevol ge van zijn verhouding tot Joego-Slavië (in zake de Macedonische benden) niet zou kun nen binden aan een overeenkomst, waarin de bekende definitie van den aanvaller zou zijn vervat. In dit verband mag er hier wel even aan herinnerd worden, dat de koning van Bulgarije dezer dagen te Parijs vertoefd heeft en daar verschillende conferenties heeft gehad met Daladier en Paul Boncour, welke waarschijnlijk in verband stonden met het streven van Frankrijk in den laatsten tijd om verbetering te brengen in de Fransch Bulgaarsche betrekkingen, en met het Bul- gaarsche standpunt ten opzichte der revisie van de vredesverdragen. Het is niet ondenkbaar, dat zoowel Italië als Frankrijk tracht Bulgarije in zijn belan gensfeer te betrekken. Deze aangelegenheid betreft echter slechts een bijkomstig aspect van de ontwikkeling van den politieken toestand, welke gelegen is in de afsluiting van het ItaliaanschRussi sche vriendschapsverdrag, dat een nieuw element vormt in de positie, waarin Sowjet- Rusland, onder den invloed der jongste ge beurtenissen in Europa, komt te staan ten opzichte van de groote mogendheden. Niet het minst in dit opzicht verdient het te Rome onderteekende pact de aandacht. De Cubaansche reeering heeft beslo ten, den president De Cespedes, die is- termiddag te Havanna is teruggekeerd, haar collectief ontslag aan te bieden. Een uit soldaten, matrozen en radicale politici samengestelde Junta zal voor- loopig de regeering overnemen, onder leidine van G.arbo. Over het algemeen is de toestand op het oogenblik nog rustig. Te Havanna rustig. De nieuwe voorloopige regeering, waartoe naast den communistischen journalist Carbo de hoogleeraar San Martin en de sergeant Batista behooren, heeft in een proclamatie verklaard, dat zij leven en eigendom van alle burgers zal beschermen en de financieele ver plichtingen van den staat zal nakomen. Zij zal wedei aftreden, zoodra op de basis van verkiezingen een definitieve regeering is gevormd. Te Havanna is het nog altijd rustig De straten der stad worden bewaakt door revolutionnairen met- machinege weren. Behalve de politie, die zich on- midetlijk bij de revolutionnairen heeft aangesloten, steunen ook de studenten verenigingen en de geheime vereeni ging ABC. de beweeging. Ook te San tiago staan alle soldaten en student n aaa de zijde der revolutie Kolonel Delgado, die met zijn troepen Do Cespedes had ondersteund, verklaar de, dat na de muiterij der troepen een ingrijpen der Vereenigde Staten de eenige oplossing voor Cuba zou zi'n. Naar verluidt, zijn de hoogere officie ren door de revolutionnaiern in het kamp van Colombia ingesloten. Roosevelt roept kabinet bijeen. President Roosevelt heeft onmiddellijk na zijn terukeer van zijn tocht met zijn jacht een langdurig onderhoud gehad met staatssecretaris Huil over den toe stand in Cuba. In aansluiting op dit onderhoud riep hij het kabinet bijeen ter beraadslaging over de maatregelen die ter bescherming der Amerikaansche burgers genomen zullen moeten worden Amerika in principe afzijdig De Amerikaansche regeering heeft be sloten tegenover de gebeurtenissen op Cuba volkomen afzijdigheid te bewaren. President Roosevelt heeft den gezant op Cuba Welles dienovereenkomstige instructies doen toekomen Naar uit Havanna gemeld wordt zijn alle daar niet gevestigde Amerikanen in hotel „Nacionale" ondergebracht. Een Amerikaansche destroyer heeft in de nabijheid van het hotel het anker laten vallen. Naar verder gemeld wordt heeft in Santiago de Cuba een opgewonden volks menigte de gevangenis bestormd en vier aanhangers van Machado gelyncht. Ondanks de afzijdigheid van Amerika meldt een nader telegram uit Washing ton, dat Roosevelt den toestand toch zoo critiek acht, dat de regeering der Ver eenigde Staten een kruiser en drie tor pedojagers naar de Cubaansche wateren heeft gezonden ter bescherming van leven en eigendom der Amerikaansche onderdanen. MINISTERRAAD TE LONDEN. Over ontwapeningskwesties. Het Engelsche kabinet is gisteren in een buitengewone zitting bijeengekomen, waar aan behalve Baldwin, die zich op het oogen blik te Aix les Bains bevindt en de staatsse cretaris voor Schotland, alle ministers deel namen. 's Morgens en 's middags werd ver gaderd. Veel tijd werd besteed aan de be sprekingen van buitenlandsche aangelegen heden, zooals de Assyriërskwestie, de onder handelingen met Rusland over een nieuw handelsverdrag, ontwapeningskwesties, enz Verder werd gesproken over den economi- schen en industrieelen toestand van Enge land, die zeer bevredigend werd genoemd. MacDonald is gisteravond uit Londen ver trokken om den koning op Balmoral Castle in Schotland rapport uit te brengen. De mi nister van buitenlandsche zaken Simon blijft nog te Londen om met Norman Davis over de ontwapening te onderhandelen. Eerst aan het einde van deze week zal hij zich eveneens naar Schotland begeven. Eden naar Parijs. Verwacht wordt, dat de onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, Eden, zich nog deze maand naar Parijs zal begeven, teneinde met Fransche staatslieden te onder handelen over verschillende problemen, die zich voordeden bij de eerste lezing van de En gelsche ontwerp-conventie op de Ontwape ningsconferentie. De generale synode der Oudpruisische Unie is gisteren geopend door den president Winkler. De besluiten van deze synode zijn beslissend voor de toekomstige inrichting der Evangelische kerk. Tot nieuwen president werd gekozen dr. Friedrich Werner, tot zijn plaatsvervangers ds. Hossenfelder en Jaeger. Beraadslaagd werd over een wetsontwerp, dat voor het gebied van de Oudpruisische kerk het bisschopambt schept. De Deutsche Christen verdedigden deze wet. Beraad slaagd werd verder ook over de z.g. ambte narenwet, die de Ariërs-paragraaf bevat. De groep „Evangelie en Kerk" verklaarde zich tegen de ambtenarenwet en verliet de zaal De wetsontwerpen werden daarna aangeno men. In het verder verloop van haar beraadsla ging droeg de Generale Synode hare be voegdheden over op den kerksenaat en mach tigde dezen ook grondwetwijzigende wetten uit te vaardigen en de begrooting voor het volgende jaar op te stellen. De kerksenaat zal vanmiddag bijeen komen. Dominee Hossenfelder werd benoemd tot bisschop van Brandenburg. Het slot der zitting werd gevormd door een redevoering van landsbisschop Mueller. Naar Berlijnsche bladen aan de „Braune Wirtschaftpost" ontleenen bepaalt het door het Duitsche arbeidsfront ontworpen rij-ks- mateltarief de vervanging der uurloonen door weekloonen, teneinde ieder arbeider een minimuminkomen te garandeeren. Te werk stelling beneden het minimumloon zal na van kracht worden van dit tarief strafbaar worden gesteld. In het gezin van den visscher Gerhard te Würzburg in Duitschland ontstond twist tusschen den vader en een zoon eenerzjjds en een ouderen zoon anderzijds, die eenige schoten op zijn vader en zijn broer loste. De jongste zoon werd op slag gedood, terwijl de toestand van den vader hopeloos is. De dader heeft zich voor den trein geworpen. De Fransche ambassadeur te Moskou heeft gisteren een receptie gehouden, waar aan wezig waren de Sovjet-regeering, het corps riiplomatique en Herriot. In aansluiting op de receptie reed Herriot, begeleid door Litwi- now naar het Museum van het Roode Leger en de Marine. Herriot hield na bezichtiging van het mu seum een redevoering, waarin hij zijn hulde betuigingen voor Stalin en het tegenwoordi ge Rusland herhaalde en zijn enthousiasme uitte over het geziene. Verder sprak Herriot den wensch ui. Maxim Gorki te mogen ontmoeten, waarop hij hedenavond laat met den schrijver een onderhoud had, waarin in het bijzonder ter sprake werd gebracht de kwestie van een cul- tureele Russisch—Fransche toenadering Herriot is voornemens nog verscheidene da gen in Moskou te blijven. Feestviering in de Schermeer. Het Italiaansch-Russisch Vrien- schapsverdrag. (Dag. Overzicht.) Een nieuwe opstand in Cuba. (Buitenland.) Typhoon boven Japan. (Buiten land.) Uitgebreide typhus-epidemie in Chili. (Buitenland.) Bijeenkomst te Rotterdam ter her denking regeeringsjubilé koningin. (Binnenland.) Aankomst koninklijk gezin te Amsterdam. (Binnenland.) Viervoudige moordaanslag in de raadsvergadering te Muiden. (Bin nenland Russisch oorlogsvliegtuig neer gestort; acht dooden. (Luchtvaart.) (Zie verder eventueel laatste be richten). De redactie buitenland van de „Daily Ex press" wijdt een artikel aan de positie van Dollfuss, den Oostenrijkschen bondskanse lier. Er wordt op gewezen, dat Dollfuss, die zich door zijn strijden tegen de nazi-agitatie in zijn land zeer vermoeid zou voelen, wel zou willen aftreden, maar dat dr. Dollfuss weet, dat indien hij het kanselierschap thans zou neerleggen in Oostenrijk een chaos zou ontstaan en burgeroorlog zou kunnen uitbre ken. Met het oog op het vreemdelingenver keer en speciaal naar aanleiding van den Katholiekendag heeft de Weensche politie een groote razzia tegen de steeds talrijker wordende bedelaars op touw gezet. Reeds 500 beroepsbedelaars zijn gearresteerd Daar een groot aantal rap porten nog niet is binnen gekomen, ver wacht men, dat in het geheel 1000 ar restaties zullen worden verricht. Tusschen Boekarest en Kroonstad is een met 22 arbeiders bezette vrachtauto omgeslagen. Vier arbeiders werden ge dood, vier zwaar- en tien licht gewond. in den afgeloopen nacht is op het traject BelgradoLins de afgevaardigde Randitz uit den trein gevallen. Aangezien het ongeluk omstreeks middernacht plaats vond, bemerk te men zijn afwezigheid in de coupé pas na geruimen tijd. Des ochtends werd het lijk van den afgevaardigde gevonden in de buurt van Ripnja Dieven hadden intusschen de gelds waarden, eenige papieren en het gouden hor loge van den afgevaardigde gestolen. In Teramo nabij Rome zijn 9 kinderen zwaar gewond bij het spelen met een stuk vuurwerk. De toestand van eenige der kinde ren is zorgwekkend. Op het groote militaire terrein Carioli voor de poorten van Rome hebben gisteren 50.000 fascistische avanguardisten uit alle deelen des lands een kampement opgeslagen. De deelnemers leiden hier eenige weken lang een militair georganiseerd kampleven. Mor- gen zai de paus in den St Pieter voor de kampleden naar aanleiding van het Heilige Jaar een plechtige mis ceiebreeren Lord Grey is gisteren den geheelen dag niet ot bewustzijn gekomen. Zijn krachten nemen af en men verwacht spoedig het eind van dezen grooten staatsman. Op de lijn ChicagoNew-York is een N.« Yorksche melktrein ingereden op den express- trein der Erie Raiyway Cy. De express-trein stond stil, wachtende op het signaal, dat het spoor veilig was, voor het binnenrijden. Bij de botsing werden 23 personen gedood en 100 ten deele ernstig gewond. De laatste twee wagons van den expresstrein zijn geheel vernield. Alle beschikbare hulptreinen uit de omgeving zijn gerequireerd voor de berging der slachtoffers,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1