Allimaarsche Courant. In het paleis van den koning .58innenland Radionieuws Rechtszaken 1 feuilleton WOENSDAG 6 SEPTEMBER. gemeentelijke radio distributie. kannibalenmanieren. jfo. 210 1933 gonderd d/i en dertigste laargang. Donderdag 7 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. iOl5 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Rentmeester. In de pauze: Causerie P. J. Schenk. 12.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep LT gramofoonplaten. 2.15 Kamermuziek door' het Hofstad-strijkkwartet. 2.45 Voordracht Rob Geraerds. 3.15 Vervolg Kamermuziek. 4 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.— Voor de kinderen. ,q Orgelconcert Pierre Palla m. m. v. H. Viskil tenor. 6.30 Sportpraatje H. Hollan- j r i'Vervolg concert. 7.30 Causerie door Dr C. H. Sluiter. 8 Vaz Dias. 8 05 Ge varieerd programma m. m. v. het Omroep orkest o.l.v. N. Treep, Kovacs Lajos en zijn kest en Radio-tooneel o.l.v. Kommer Kleyn. j 1 Vaz Dias. 11.10—12.— Gramofoon muziek. Huizen, 296 Af(8.9.15 en 11.2. KRO de NCRV van 10.—11 en 2.—11.30 y'g_-9.15 en 10.— Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. C. J. Hoekendijk. 10 45 Gramofoonpl. 11.30—12.Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoon- 'olaten. 2.— Handwerkcursus. 3.—3.30 Gra mofoonplaten. 4.— Bijbellezing door dr. A. H Edelkoort m. m. v. zang en orgel. 5.— Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Piano recital G. Hengeveld en gramofoonplaten. c 30 Causerie J. Schipper. 6.45 Knipcursus. 715 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht doo- C. A Crayé. 8.— Ned. Kamer-orkest o.l.v. Otto Glastra van Loon ffl v. f. Zepparoni, viool en C. v. d. Beek, cello 9 Causerie door Dr. J. A. Neder- bragt. 9.30 Vervolg concert. Ca. 10— Vaz Pias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Rutland Spuare en New Victoria- orkest o.l.v. N. Austin. 1.35 Gramofoonpl. 2 35 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines. 3.20 Vesper. 4.05 Sted orkest Buxton o.l.v. fi Fellowes. 5.05 Midland Studio-orkest o.l.v. F. Cantell. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 0.50 Reg. King's orkest. 7.50 Griegconcert. O Groves, sopraan en D. Hildreth, piano. 8.20 BBC-Symphonieorkest o l.v. Sir H. Wood m. m. het Radio-koor. E. Greene, tenor en Pouishnoff, piano. 10.Ber. en causerie. 10.35 Voordracht. 10.50 Sydney Kyte's Band. 11.25 Recital op 8 piano's o.l v. H Ramsay. 11.5512.20 Vervolg Dans muziek. Parijs „Radio-Paris', 1724 Af. 8.05, 12.50, 7 30 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Duet ten. 9.50 Gramofoonmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 3.25 Viool-recital C. Frösig. 4.055.05 Omroeporkest o.l v. Grönaahl. 7.36 Grundtvig-herdenking. 8.20 Omroeporkest m. m. v. het Fleet Street koor o.l.v. T B. Lawrence. 10.20 Saxofoonsoli door E Mortensen. 10.50 Kamermuziek door strijktrio en piano. 11.20—12.50 Dans muziek uit „National-Scala". Langenberg, 473 Af. 6.25 Gramofoonpl 7.25 Concert o.l.v. O. E. Steeger. 11.50 Gra mofoonplaten. 12.20 Die fröhlichen Fünf 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.20 en 6.Gra mofoonplaten. 6.20 Concert o.l.v. Keiper, 7.20 „Erbkrank-erbgesund", leerspel van dr. K. Dürre. 8.25 Oude Kamermuziek. 8.50 „Königin Elisabeth'', hoorspel van E. Pfaff 950 Werag-orkest o.l.v. Buschkötter. 10.55 —12.50 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 Af. 8.35 Zangrecital Sandra Bellucci. 9.05 Gevarieerd prorgamma. 10.05 Radio-tooneel. 10.5011.15 Orkestconcert. Brussel, 338 en 508 Af. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert o.l.v Meulemans. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest ol.v. André. 9.20 Symphonie concert o.l.v. Mememans. 10.30 Gramofoon laorJ^S M.: 12.20 Gramofoonplaten. 130 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5 20 vjmroeporkest o.l.v. André. 6.35 Gramofoon P ten. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee "s- °-20 Symphonieconcert o.l.v. Meule- r.r=S' Omroeporkest o.l.v. André. 10.30 Gramofoonplaten. 6&esJn> 1635 Af. (Deutschlandsender) °<»tsche Opera-muziek door het Om j/f. est en solisten o.l.v. Poterka. 9.35 eir>e Ursachenhoorspel van G en ^desgeschiedenis uit het oude Madrid t 0r C- Marion Crawford. aar het Engelsch door .W, H. C, Bi, 19) zaam Zag ^an de Veroveraar min- WaapH?164 zijn hand een hoogst eerbied- die g€n> ouden edelman toewuiven, kor/m? geër8erd vvas, dat hij geen arm deni iu'egen om den groet te beantwoor- torh Maar met zijn beenen moet hij Was JT? 'e*s hebben gedaan, want het sjch 1 alsof hij zijn eigen paard onder RewJm-opte- Het dier heeft zeker een beiroo'gf deuk gekregen. Wat mij zelf Wat moest er hardop om lachen, jujj 0<^vel den ouden edelman als Don boos S aesar van Oostenrijk ontzettend pa.haakte. Ga voor me staan, Don SchriuU^! *k vrees den toorn van den p. der Mooren en daar schaam arm®e ,niet voor. Wat beteekent een lev dwerg tegenover den man, die tnei«i aan barden scheurt en keuken een a zenuvvaanvallen bezorgt! Wat is stevio me manke nar, vergeleken bij een levJ.?6,. keukenmeid of bij Moorsche drim, aren* Geef me dien degen, Fa- Mn«' ^ant anders ben ik verloren!" aar Don Jon lachte welwillend» Mühlcn—SchuUe. 10.20 Berichten en gra- mofoonplatenreportage uit het Studenten- 'e, Jurijn. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.50 Joh. Fuhscl en zijn orkest. Donderdag 7 September. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. U!" Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- try 10.50—11.20 Mid. Reg. 12.20—13.05, kond- Reg- 13 05-14.20, Mid. Reg. 14.20-1 15.20, Daventry 15 20—24. 17^40^94 ^ngCnberg 1025—17-40' Zeesen VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Openbare strafzitting van Maandag 4 September. (Vervolg). DE GODSVREDE GESLOTEN. Oom Hillebrand K. te N.- en Z.-Schermer had zich belast het visscherijbedrijf van zijn zieken broeder waar te nemen, doch het scheen, dat zijn assistentie niet de goedkeu ring kon wegdragen van zijn neef Jan, al thans kregen deze familieleden op 23 Mei wat men noemt „mot" over kwestie en sloeg neeflief in den loop van het ongezouten debat een hooihark stuk op het schedeldak van oom Hillebrand, welk resul- taal méér pleitte voor de soliditeit van oom's kersepit dan voor die van de hooihark. Niet temin was 't feit toch zwaarwichtig genoeg om neef Jan op de zondaarsbank te brengen, doch de politierechter wist met een bezadigd woord den mishandeld-en oom er toe te bren- gen, van zijn getuigenis af te zien, waar door het mogelijk werd, neef wegens bewijs- gebrek vrij te spreken. Op hoop van zegen, gingen zij eendrachtiglijk de Schermer in. HEEL WAT ERGER DAN EEN KWAJONGENSSTREEK. Een kostganger van de fam. B. aan den Omval te Alkmaar was begin Mei j.1. in weinig hoopvollen toestand opgenomen in het ziekenhuis en had achtergelaten een portemonnaie, inhoudende f 21.10. Een zekere heer Jan Fred. M., 'n 30-jarige stoker, tevens dingende naar de hand der 24- jarige dochter des huizes Maria nam op zich de portemonnaie naar het ziekenhuis over te brengen, doch was zoo brutaal zich 11 van den inhoud toe te eigenen. De zieke, die kort daarop stierf, was echter nog zoo goed bij, dat hij het verlies bemerkte en nu werd tegen den onbetrouwbaren boodschapper een strafvervolging ingesteld. Hij stond thans terecht en noemde de oneerlijke daad euphe- mistisch een kwajongensstreek! Maar de offi cier dacht er lang zoo licht niet over. Deze noemde het een ergerlijk feit, een stervende op zijn doodsbed te bestelen. De officier me moreerde voorts dat de verdachte reeds vroeger ter zake diefstal tot 40 boete of 40 dagen hechtenis was veroordeeld en ver meende, dat men nu de geldbak maar eens moest sluiten en de cel open zetten weshalve spreker requireerde gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Gelukkig echter voor den delinquent dacht de politierechter er wat minder zwartgallig over en bepaaide deze zijn correctie tot het opleggen van 50 boete subsidiair 40 dagen hechtenis. CHERCHEZ LA FEMME. In den nacht van 21 op 22 Mei, ter ge legenheid van de kermis, werd op het erf van den landman Jan v. Nes te Oostwouc aangetroffen de 23-jarige arbeider Kor- nelis M. uit Midwoud. welke duinzandhaar kleurigen jongeling zich had beijverd de 18- jarige docht-r des landbouwers veilig thuis te brengen. Zijn interesse voor de jonge dame viel echter allerminst in den smaak van den vader, zooals heden uit de verschijning van den jongen weder op het boetebankju, ter erf of huisvredebreuk, kon worden gedestilleerd. Op de vraag van den rechter of er een meisje in 't spel was, antwoordde de jonge man hooghartig, dat hij zich daaromtrent niet wenschte uit te laten, met andere woorden dat zulks mr. Ledeboer precies niks aan ging. Dit hautain optreden was natuurlijk niet geschikt de sympathie te versterken en de zaak werd dan ook beëindigd met een vonnis van f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De veroordeelde wenscht echter in hooger beroep te gaan. dus zal het Hof ook nog van dit landelijke Romeo en Julia-snufje kunnen profiteeren. BENEDEN ALLE CRITIEK. Een hevige ongesteldheid, die zijn vrouw aan het ziekbed kluisterde, noopte den Hel- dersche visscher Fred. Bais, 'n kerel als Tarzan, zich een hulp in de huishouding aan te schaffen. Hij had echter in de persoon van zekere Maria P al een heel slecht adres, want op 21 Mei kwam de zieke vrouw tot de ontstellende ontdekking, dat het oneerlijke meisje zich uit bet nachtkastje naast het kili- kant zich een bankje van 50 had toege- eigend. De officier requireerde heden tegen de dievegge 20 boete of 20 dagen, doch de politierechter vond het feit zóó intens ge meen, dat hij de niet verschenen verdachte veroordeelde tot 1 maand gevangenisstraf. Zij zal nu wel in verzet komen en de rechter dan zelf wel zien welk vleesch hij in de kuip heeft. In den nachi van 21 op 22 Mei was het groot feest in de danstent van Slikker en na afloop van het bal, ter wijl de balbezoekers de tent uithobbelden, kreeg de arbeider Marinus V. uit den Knees- weg eensklaps de inspiratie twee andere dan seurs, de heeren J Roos en P. J. de Leeuw knockout te slaan, naar men meent met een boksijzer. De heer Roos kreeg zoo n slag, dat zijn neus scheef stond en zijn oog dicht lag. Deze prestaties werden heden beloond door het opleggen van 25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis. DE GEMEENTESECRETARIS AFGERANSELD EN DE DEUR UITGEZET. De 28-jarige gemeente-werkverschaffings arbeider Jan de G. te Medemblik had zich via zijn werkgever Veenstra gewend tot het Burg. Armbestuur om 25 voorschot, ten einde met zijn vrouw zijn zieke moeder in Breda te bezoeken De secretaris-penning meester der gemeente, de heer H. Kagei ver meende echter niet ten onrechte, dat dit toch wel wat minder ken, waaiop de heer Jan de G., misschien 'n model pantoffelheld, den heer Kagei verzocht dit dan zijn vrouw maar eens aan 't verstand te willen brengen De heer Kagei, ook getrouwd, was zoo goed op dit verzoek in te gaan en vergezelde zijn be zoeker naar diens huis. Het bleek echter wel dra dat hij niet de aangewezen man was om de dame tot rede te krijgen. Integendeel had zijn betoog, dat moeder de vrouw niet dood zou gaan, als ze 'a paar dagen alleen op het huis moest passen, het ongedachte resul taat, dat ook de man woedend werd, den secretaris, die den storm voelde opkomen en zijn visite abnormaal gauw beëindigde, van achter aanviel en hem letterlijk de deur uit- stompte. Deze driftkop, inmiddels ook uit de werkverschaffing verwijderd, stond nu ook nog terecht ter zake mishandeling. Natuur lijk werd hij lang niet met onderscheiding be jegend en de officier was zelfs zóó kwaad, dat hij 1 maand gevangenisstraf requireerde De politierechter deed echter wat water bij de azijn en veroordeelde den thans zeer ont stelden man tot 1 maand, maar voorw. met 2 proefjaren. Hetgeruchtmakende proces werd onder meer ook bijgewoond door den burgemeester van Medemblik en diens echi- genoote. EEN VERGUNNINGSKWESTIE. Voor den kantonrechter te 's-Gravenhage stond gisterochtend terecht P. A. A. v. G., distillateur en houder van een slijtvergun- ning te Schiedam, verdacht van overtreding der drankwet. Verdachte had namelijk in de Haagsche Courant van 20 Juni j.1. een ad vertentie geplaatst, waarin hij het publiek uitnoodigde, hem een briefkaart te zenden voor de bestelling van zijn artikelen te Schie dam, die dan eventueel aan het huis van den besteller zouden worden afgeleverd. De inspecteur der Volksgezondheid, belast met de controle op de naleving der drank wet, achtte dit een verboden „aanbieden van sterken drank in het klein" en heeft verdachte deswege geverbaliseerd ten einde hieromtrent een principieele uitspraak van de rechterlijke macht te verkrijgen. De ambtenaar van het O.M. mr. Visse ring, achtte het ten laste gelegde strafbaar, omdat verdachte te 's-Gravenhage geen ver gunning had, en vorderde een gulden boete, subs. een dag hechtenis. De gemachtigde van verdachte, mr. Ph. de Vries, betoogde uitvoerig, dat hier van een verboden aanbod geen sprake kon zijn. De drankwet verbiedt het aanbieden, dat ge richt is op een verkoop zonder de vereischte vergunning, doch hier was het aanbod van verdachte gericht op een volkomen geoor- loofden verkoop, n.1. overeenkomstig ver- dachte's vergunning te Schiedam. Pleiter toonde de onhoudbaarheid van het standpunt van het O.M aan, door er o.a. op te wijzen, „Dus jij was 't, die lachte! Ik begrijp niet dat ik je stem niet herkende „Die herkent nooit iemand, tls geen stem, 'tis een grammaticale onbegrijpe lijkheid, want zij is tegelijk van het mannelijke, vrouwelijke en onzijdige geslacht, staat gewoonlijk in den accu satief, en in den optatief der aanvoegen de wijs; is bovendien vol scherpe ac^f1" ten. Als u in de schepping nog een zoo'n stem ontdekt, zal ik de mijne in 'sKonings Raad laten verbeurd ver- klaren". Toen hoorde Dolores Adonis lachen, en zij herkende dadelijk den lach, dien zij, aan het venster staande, had ge boord. inaia „Raadpleegt Zijn Majesteit je m staats zaken?" informeerde Don Jan. „Ant woord vlug, want ik moet weg." „Als men iets aan twee menschen vertelt, duurt het tweemaal langer dan wanneer men het aan één zegt wa™ dan hoeft men geen twee verschillende verhaaltjes te vertellen". „Ga heen, Fadrique", zei Don Jan, „en doe de deur dicht". Toen de dwerg zag dat fadrique de deur uit was, verzocht Lij Don Ja naar de andere zijde van de kamer komen. „Zijne Majesteit droeg mij op doorluchtige hoogheid te zeggen da k u vertrouwelijk over een paa wenscht te spreken, dat hij spoe g het souper hier zal komen, en u ver zoekt dan alleen te zijn". „Ik zal zorgen dan hier te zijn en alleen". „Uitstekend, uwe hoogheid. Maar nu is er nog iets, en wel iets heel anders, dan wat ik u zooeven zei, aangezien het voor den koning geheim moet blijven. Een dame legde een brief met twee wit te anjers op uw schrijftafel. Indien u daarop eenig antwoord hebt, zal ik het overbrengen". „Ik heb er geen antwoord op", ant woordde Don Jan streng. „Zeg aan de dame dat ik den brief ongelezen heb verbrand. Ga nu heen, Adonis, en als je hier weer komt, breng dan geen bood schappen van vrouwen, Fadrique!" „Dus heeft uwe hoogheid den brief verbrand zonder hem te hebben ge lezen?" „Ja, Fadrique!" „Dat spijt me", zei de dwerg zachtjes Eenige oogenblikken later heerschte er diepe stilte, want iedereen was ver trokken, en Dolores was alleen, opge sloten in de kleine kamer. HOOFDSTUK VI. Reeds lang voor het tijdstip, waarop de koning, de koningin en Don Jan van Oostenrijk in de troonzaal van het pa leis zouden komen, was zij met hove lingen en andere genoodigden gevuld, terwijl de gangen en vestibules, die daarop uitkwamen, bijna even vol wa ren. Hoewel het buiten koud was, dat in dien gedachtengang o.a. geen café meer buiten de plaats van vestiging reclame mag maken, zelfs geen hotel met logies en ontbijt reclame mag maken! PI. concludeer de tot ontslag van rechtsvervolging, subs vrijspraak. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. AANKOMST VAN HET KONINKLIJK GEZIN TE AMSTERDAM. Gisternamiddag te kwart voor zes zijn de koningin, prinses Juliana en prins Hen drik met gevolg, aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Op het station waren ter verwelkoming aanwezig de commimris der koningin in Noordholland, jhr. mr dr. A. Röell. de bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, vice-admiraal Brutel de la Rivière. comman dant van de marine te Willemsoord, gene raal-majoor Winkelman, commandant van de 4e militaire afdeelmg te Amersfoort, kapt. ter zee van Reede, ondercommandant van de marine te Amsterdam, majoor Boswyck. gar nizoenscommandant van Amsterdam; de heer ir. van Dijk, lid van de directie van de Neder- landsche Spoorwegen; de heer Haak. chef van het Centraal Station, en de hoofdcom missaris van pohtie. de heer H. Versteeg. De militaire autoriteiten waren vergezeld van hun adjudanten. Te 17.44 uur arriveerde de trein aan het le perron De koninklijke fami lie had de reis in een gewoon, gereserveerd le klasse-rijtuig gemaakt. Toen de vorstelijke bezoekers uitstapten, klonk een hartelijk gejuich van het publiek, dat zich nog in den trein bevond en van de velen, die zich op het le perron achter de af zetting hadden opgesteld. In de koninklijke wachtkamer werden door de jongedames L. M. A. Boissevain en M. Boelen bloemen aan geboden aan de koningin en aan prinses Juliana. Van H. M.'s pantserschip Heems kerk, dat in de haven ligt, klonken de 35 saluutschoten. Onder daverende toejuichingen nam het hooge gezelschap hierna in de rijtuigen plaats, om naar het paleis te rijden. De stoet werd vooraf gegaan door het eere-escorte onder commando van den lsten luitenant J. P. Ilken. Hierop volgden de rijtuigen van den hoofdcommissaris en den burgemeester waarop het koninklijk rijtuig volgde. Reeds geruimen tijd vóór de aankomst van de koninklijke familie stond langs het Dam rak behalve een talrijk publiek, een 6000-tal schoolkinderen geschaard met vlaggen en getooid met oranje. Een luid gejuich steeg op, toen de koninklijke stoet voorbijtrok naar den Dam, terwijl de vlaggen werden gezwaaid. Het gejuich plantte zich voort naar den Dam, waar een compacte menigte wachtte. Vóór het publiek hadden zich ook school kinderen geschaard. Vóór het paleis stond een marine-eerewacht opgesteld. Terwijl de hooge gasten de rijtuigen verlieten, brachten het eere-escorte en de eerewacht de militaire eerbewijzen. Van het paleis werd dadelijk de koninklijke standaard geheschcn. Eenige oogenblikken later gingen de bal- condeuren open en verscheen het koninklijk gezin op het bordes. Van alle kanten klonk gejuich en werd gezwaaid met vlaggen en doeken; ook op de gebouwen', die den Dam omgeven, als Nieuwe Kerk en Groote Club, waren talloozen aanwezig om de koninklijke familie in de hoofdstad te begroeten. Spon taan werd het Wilhelmus gezongen. Toen de koninklijke familie zich in het paleis had teruggetrokken, had allereerst onder luid gejuich de aftocht plaats der kinderen. De bloemenhulde, Naar wij vernemen zijn ongeveer 1800 bloemstukken, groote en kleine, ten pa'.eize bezorgd. Nationaal huldigingsdefilé 9 Sept. Doordat de meeste vereenigingen nu pas hare opgaven inzenden, zou het onmogelijk blijken om alle vereenigingen op tijd haar tekstboekjes en insignes te doen toekomen. Daarom maakt de technische leiding bekend waar de verschillende groepen zich hebben op te stellen (de 2e groep, omvattende de provincies Noordholland en Zuidholland, op het Olympiaplein om half drie precies). Men neme goede nota dat de vereenigin gen, aangesloten bij de onderstaande bon den, defileeren: Alg. Ned. Politiebond onder Harderwijk, Chr. Nat. Vakverbond onder Utrecht, Chr. Spoor- en Tramwegpersoneel onder Utrecht, Federatie van Meisjesver. onder Utrecht, heerschte er in de zalen een zomertem- peratuur als gevolg van de duizenderf groote waskaarsen, die brandden in kroonluchters, in armblakers tegen de muren en in hooge kandelaars, die in alle hoeken stonden. Overal scheen het zachte, geelachtige licht, terwijl de geur van was, dij in de lucht hing, meer deed denken dat al deze menschen in een ruime kathedraal waren samenge stroomd ter bijwoning van een plechti- gen dienst, dan aan de verwelkoming van een overwinnend krijgsman, in een troonzaal. Tusschen de hooge Moor sche vensters was geweven behangsel gespannen, dof van kleur en rijk be werkt Daarboven verhief zich puntig toeloopende, het gewelf, versierd met fantastisch bewerkt Moorsch pleister werk, dat deed denken aan de room kleurige kuiven van golven, die door den wind tot schuim uiteen geslagen werden, hier rechtstandig en elders weer als stofregen vlug voorwaarts ge dreven, om dan weer in haar val uiteen te spatten in duizenden lichte en fijne vormen. Daardoor trok het gewelf al het kaarslicht tot zich, om het dan te weerkaatsen tot in alle hoeken, en alle gezichten te overgieten met een zacht, als goud glanzend licht. Aan het einde der zaal stond tusschen twee breede deuren, die herinnerden aan d poorten van een oostersche stad, de troon op een estrade, waarheen drie breede treden, bedekt met donkerrood laken, leidden. Geref. Jongelingsbond onder Amsterdam, Geref. Meisjesbond onder Amsterdam, Graal onder Amsterdam, Kon. Bond van Ridders M.WO. beneden den rang van officier onder Amsterdam, „Madjoe" onder Amsterdam, Ned. chr. Gymn. Verbond onder Utrecht, Ned. chr. textielarbeidersb. onder Utrecht. Ned chr. Ver. van en voor vrouwen onder Utrecht, x Ned. chr. Vrouwenbond onder Amsterdam, Ned. chr. Vrouwen Geheelonthouders Unie onder Amsterdam, t Patrimonium onder Amsterdam, R.K. Vrouwenbond onder Nijmegen, Rijksveldwacht onder Amsterdam, Vereen. Marine-Onderofficieren onder Den Helder, Geref. Jeugdraad onder Amsterdam, Ned. Padvinders-Organisatie onder Am" sterdam. Zij, die geen tekstboekjes of insignes heb ben ontvangen, worden aan den ingang van het terrein in de gelegenheid gesteld zich daarvan te voorzien, SALARISSEN GEMEENTEPERSONEEL' TE GOUDA. In de Maandagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad kwam o m. in be handeling het voorstel van B. en W. om de tijdelijke korting op de jaarwedden van het gemeente-personeel teverhoogen van 5 tot 10 pCt. voor de ongehuwden en van 2Yt en 5 (PA en 9 pet. voor de gehuwden. Dit voorstel was reeds in het begin van dit jaar aan den raad gedaan, toen bleek, dat er op de be grooting voor 1933 een aanzienlijk tekort dreigde te ontstaan. Twee leden van het col lege van B. en W. en de r.k. fractie achtten evenwel den tijd voor verhooging van de kor ting nog niet gekomen, doch verklaarden zich bereid deze korting tot stand te helpen brengen, indien het voorloopig ontwerp van de begrooting voor 1934 een tekort zou aan wijzen van meer dan f 250.000 Met deze opvatting vereenigde de raad zich. Het in middels opgemaakt ontwerp van de begroo« ting voor 1934 laat een bedrag van 332.900 ongedekt, zoodat B. en W. thans voorstelden de hoogere korting met ingang van 1 September toe te passen. Het voorstel van B. en W. werd na eenig» bespreking met 14—7 stemmen aangenomen DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. Het ontslag der socialistische wet houders. Gister hebben de sociaal-democratische wethouders, de heeren S. R. Miranda, E. Boekman en E. Polak, schriftelijk ter kennis van burgemeester De Vlugt als voorzitter van den raad gebracht, dat zij met ingang van gister ontslag nemen als leden van het college van B. en W. Van deze missive is nog gister mededee- ling gedaan aan de leden van den raad. Tevens heeft de soc.-dem. raadsfractie aan de roomsch-katholieke en vrijzinnig-demo cratische fracties schriftelijk bericht, dat zij de samenwerking met die partijen in den raad verbreekt. WATERLEIDINGSBUIS GESPRONGEN. Om kwart over achten is gistermorgen in de Marnixstraat tegenover no. 275 te Ara sterdam een primaire buis van de waterlei ding gesprongen. Deze buis ligt onder het tramspoor, richting Haarlemmerplein. Het plaveisel bezweek onder de kracht van het water en weldra stond een groot stuk van de Marnixstraat bij de N. Egelantiersstraat blank en de kelders der aangrenzende hulzen liepen onder. De waterstraal stuwde de zand- massa's onder het betonbed, waarop de rails rusten, omhoog en zoo ontstond langs den trottoirrand een soort modderig strancf Zelfs de trottoirtegels werden uit hun voegen ge rukt; het trottoir aan de oneven zijde is over een vrij groote lengte vernield. Het tramverkeer (lijn 10) moest worden stopgezet en het publiek kon niet passeeren, want er was geen doorkomen meer aan: steeds meer water stroomde over den weg, tot groot vermaak van de schoolgaande jeugd. De diensten van de waterleiding, van de stadsreiniging en van de tram waren spoe dig aanwezig om de noodige maatregelen te treffen; na een half uur was de buis reeds af gesloten; de putten in de omgeving werden alle geopend om het water gelegenheid te geven weg te stroomen en tegen tienen was de straat weer droog, maar een flinke hoe veelheid grauw slib moest toen nog wegge haald worden. De politie hield de Marnix straat ter plaatse afgezet totdat alle werk zaamheden gereed waren. Daar stonden met getrokken degen schitterend uitgedoste officieren der garde in vergulde borstharnassen, met bepluimde stalen helmen op, en gekleed in scharlaken met goud. Maar Mendoza was er nog niet, want hij moest met 'skonings persoonlijke lijfgarde, die vóór den majordomus uit liep, binnen komen. Boven den troon was een heel groot baldakijn opgericht van rood en geel fluweel met het koninklijke wapen schild. Ter rechter- en linkerzijde op de breede treden stonden gebeedhouwde tabouretten met zijden kussens die aan den rechterkant voor de voornaam ste ministers en edellieden van het koninkrijk, die aan de linkerzijde voor de hofdames, die de hoogste functies bekleedden. Deze heeren en dames zou den allen in 's Konings gevolg binnen komen en dan hun plaatsen innemen. Voor de groote menigte hovelingen en genoodigden waren geen zitplaatsen, want het was slechts aan enkele der hoogste en voornaamste personages vergund om in 's konings tegenwoordior- heid te zitten. Eenigen, die bij de vensters stonden, leunden ongemerkt tegen de uitstekende gedeelten der pilasters. Zoo vol was het echter niet, of men kon in het midden der vestibule zich bewegen om zijn vrienden en ken nissen aan te spreken en op die wijze het vervelende uur van wachten vlugger te doen voorbijgaan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9