Jieck Scho oi JluBCicaties tBimneuland Voor kleine tuinen. Aoen aan de financiering van de sana toria eu de fondsen ter bestrijding van tuberculose (hieronder ook de prophy- jactie-fondsen.) Prae-advies van dr. Tijdens. De heer F. T ij d e n s, arts, directeur ■van bet districts-consultatiebureau te G»-oning®n. bepaalde zich hoofdzakelijk tot de financieele zijde der tuberculose bestrijding. Wij ontleenen aan zijn prae- advies het volgende: Spreker stelde de vraag of het gevolgde bestrijdingssysteem heeft voldaan en nog voldoet. De grondslag van de organisatie van de bestrijding der t.b.c. hier te lande werd in beginsel bij de reorganisatie van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid door minister Aalberse neergelegd in zijn Memo rie van Toelichting op de aanvullende ver hooging van hoofdstuk X a der Staatsbe- erooting voor 1921. Districtsconsulatie- bureaux werden opgericht om territoriaal lei dende en voorlichtende organen te zijn in het bijzonder belast met de opsporing en het on derzoek van t.b c -lijders, welke bureaux hun taak zouden volbrengen in zoo nauw moge lijk contact met de behandelende geneeskun digen en zich principieel van elke behande ling der patiënten zouden onthouden, terwijl aan het hoofd werd gesteld een deskundige specialistisch opgeleide t.b.c.-arts, vol amb tenaar, terzijde gestaan door een district- huisbezoekster. De Staat betaalde de kosten en de exploitatie werd opgedragen aan de prov. Ver. tot bestrijding der t.b.c. of aan de Prov. Groene Kruisvereeniging onder ver antwoording van het Rijk. Thans zijn er 28 D.C-B 's met daaronder resteerende 110 kleinere kringbureaux, die alle hoeken van het land bestrijken. Daarnaast bleven de plaatselijke bestrijdingsvereenigingen ge handhaafd teneinde door deze het huisbe zoek in de gezinnen der lijders te kunnen doen instellen, waarbij de plaatselijke huisbezoek gters haar salaris mede uit een subsidie van het Rijk ontvangen. Thans hebben 800 plaat selijke vereenigingen in het geheele land een huisbezoekster-wijkverpleegster in dienst voor het deskundig, hygiënisch en prophylactisch huisbezoek in de gezinnen der t.b c.-lijders. Voor prophylaetische en verplegingsdoelein- dai betaalt het Rijk nog 1 cent per inwoner, waarnaast de vereenigingen door verschil lende bijdragen haar middelen trachten te versterken. De geheele bestrijding staat on der leiding van de Rijksinspectie. Thans kan gecontroleerd worden of de bestede gelden het grootst mogelijke nuttige effect bereiken. Het staat wel vast, dat de grondslagen der bestrijding nog steeds juist zijn te noemen, maar evenzeer, dat het particulier initiatief bij de voorziening in de middelen voor de be strijding tekort is geschoten en dat uitbouw noodig is. Er is eéh sterke daling in het tu- bercufosecijfer en wel van 194 per 100 000 inwoners in 1901 tot 75 in 1930 of wel. een afname van 61 Het aantal personen, dat van de D.C.B.'s gebruik maakt, steeg van 16500 in 1924 tot 40.000 in 1931. Spr. behandelde vervolgens de overzichts- cijfers door den hoofdinspecteur Eykel in zijn jaarverslagen verzameld. Nemen wij aan, dat het aantal long-t.b.c.-lijders (open) per 10.000 inwoners op een oogenblik globaal gesteld mag worden op 3'A maal de sterf*e aan long.t.b.c. per 10.000 inwoners van dat jaar, dan zullen wij het gemiddelde van dat aantal over de jaren '29, '30 en '31 voor ons land moeten schatten op: 3.5 X 5 70 X 800 (uitgaande van een bevolking van 8 millioen zielen)15160, terwijl het gemiddelde aan tal open long-t.b.c.-lijders, dat op 1 Januari der genoemde jaren aan de D.B.C.'s bekend was in de onder toezicht staande gezinnen slechts 8098 bedroeg, dat is dus nog maar de helft van het aantal berekende gevallen en nog maar 10 per 10.000 inwoners, terwijl b.v. over geheel Duitschland 18 per 10 000 inwoners bekend zijn en onder toezicht staan Het aantal open long-t.b.c.-lijders, dat per jaar voor het eerst bij de D.C.B.'s werd ge registreerd bedroeg gemiddeld over de ge noemde 3 jaren 2244 of wel ruim 26 van het totaal aantal nieuw ingeschreven long- t b.c.-lijders. Het aantal nieuwe gevallen van open Iong-t.b.c., dat jaarlijks voor het eerst bij een D.C.B. wordt ingeschreven, zal glo baal geschat de helft zijn van het aantal dat in werkelijkheid er per jaar weer bij komt. Het aantal nieuw ingeschreven ppen long-t.b.c.-lijders heeft gemiddeld per jaar 2244 bedragen. In werkelijkheid zouden dus gemiddeld per jaar in ons land 4488 nieuwe gevallen van open long-t.b.c gecon stateerd moeten worden. Dit komt overeen met deb ewering, dat het aantal nieuwe gevallen van open long-t.b.c.-lijders per jaar op een gegeven oogenblik in een bepaald land vrijwel gelijk is aan het aantai sterfgevallen van die ziekte in dat land Gebleken is, dat nog steeds de helft van alle ooen gevallen nog niet in het georganiseerd verband der t.b.c.-bestrijding is opgenomen 'n het laatste decennium is op alle leeftijden de sterfte aan t.b.c. belangrijk meer afgeno men onder den arbeidersstand dan in de meer Welgesteld klassen, waaraan de verbeterde sociale toestanden wel niet vreemd zullen 2'jn en eveneens het feit, dat het overgroote aantal van de bezoekers van het D-C B. tot de on- en minvermogenden behooren. Het moet evenwel in hun eigen belang geacht worden, dat ook de meer welgestelden wor- n ,°Pgenomen in het verband van de geor ganiseerde t b.c.-bestrijding. Als longpatiënten tusschen 20 en 30 jaar voor het eerst op het C.B. voor onderzoek ko men, zijn zij voor 70 a 80 lijdende aan een [««Is ernstigen vorm van long-t.b.c. Op den leeftijd van 15 tot 40 jaar bedraagt het aan tal gevallen van open long-t.b.c. 25 tot van het geheele aantal. Thans is de tijd gekomen om met alle middelen te trach ten dat de open vorm zoo spoedig mogelijk veer in het gesloten stadium overgaat. De •trachten moeten geconcentreerd worden op den jijder aan open long-t.b.c. in de puber teitsjaren en op den volwassen leeftijd opdat riekte hoe langer hoe zeldzamer moge worden. Er moet worden gepleit voor een betere outillage van vele DC.B.'s om zich te kunnen aanpassen aan de nieuwere eischen men moet komen tot verkleining van de aistricten of uitbreiding van het personeel en verdieping van contact met de huisartsen, verscherping van toezicht, uitbreiding van de bemoeiingen met overheidslichamen en over heden, keuring, van het personeel van parti mtnere en openbare bedrijven, inrichtingen vsn onderw ijs enz. Gestreefd moet worden naar het verrichten van meer wetenschappelijk werk door de leiders der D.C.B.'s in het bijzonder op sociaal-medisch, sociaal-hygiënisch, epide miologisch- of ook genealogisch gebied, zoo dat in Duitschland geschiedt De kern der c.-bestrijding is nog altijd in het gezin gelegen en er moet een coöperatieve gezins verzekering tegen de gevolgen van t.b.c. ko men. Wanneer dit gelukt, zal het begrip soli- darité gekomen zijn inplaats van dat van charité en kunnen Gemeenten en Armbestu ren worden ontlast. Spr. wees er op, wat het R K. Werkliedenverbond in „Herwonnen Levenskracht'' en het Chr. Nationaal Vak verbond in „Draagt elkanders lasten" reeds tot stand wisten te brengen. Het is al van groot belang als voor de leden de sanato- riumverpleging betaald kan worden. Met af trek van wat reeds bijeen wordt gebracht zou voor sanatoriumbehandeling van vol wassenen nog f 1.900.000 per jaar noodig zijn. Wanneer ieder in dienstbetrekking 1 per jaar betaalde, zou in de totale gemiddel de jaarlijksche sanatoriumverpleegkosten van alle volwassenen voorzien zijn. Wanneer door het particulier initiatief werd voorzien in het bedrag van f 2.303.375 per jaar zou den alle open long-t.b.c.-lijders gemiddeld gedurende 12 maanden in een sanatorium behandeld kunnen worden De uitvoering kan zoo goedkoop mogelijk geschieden b.v. voor de georganiseerde vak arbeiders door hun vakcentralen en voor de niet-georganiseerden door de ziekenfondsen of ziekenhuisverplegingsvereenigingen met een weekpremie naar draagkracht. Komt dit tot stand, dan zal dat een groote zegen blij ken voor alle t.b.c.-lijders en voor het geheele Nederlandsche volk. T Toelichting. Inleider lichtte zijn prae-advies nader toe met te zeggen, dat met „uitbouw" bedoeld is het behoud van wat bereikt is en het geven van vasten grondslag om in de noodige middelen te voorzien, op dat de nu toe na bezuinigingen nog be schikbare middelen zoo goed mogelijk worden besteed. Spr. wees er op, dat het aantal geval len van open longtuberculose in de pu berteitsjaren toeneemt, ook in het bui tenland en dat het in ons land, ondanks de organisatie der districtsconsultatie- bureaux, niet vermindert Spr. merkte hierbij op, dat de jongelingschap van lieden gevormd wordt door de zuige lingen uit de oorlogsjaren. Ne. deze toelichting werd de verga le ring geschorst voor een bezoek aan de kaasmarkt, waarop een gemeenschappe lijke lunch in De Ur.ie volgde. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. 3outhoorn, van Huizen. EGMOND AAN DEN HOEF, 8.15 uur, ds. Nobel. HEILOO, 10 uur, ds. Mellem, van Am sterdam. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, av. 7 uur, ds. Wildschut, van Jmuiden. HEERHUGOWAARD, geen dienst. HENSBROEK, 10.30 uur, ds. Rijk*. KOEDIJK, 9 30 uur ds. Baar. NIEUWE NIEDORP, 8 uur n.m, ds. Boeke. NOORDSCHARWOUDE, 10.30 uur, ds. ïoeke. OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. v. Dijk. DE RIJP, 10 uur, ds. Rooker. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SINT PANCRAS, 9.30 uur, ds. Dönszel- mann, van Amsterdam; 6.30 uur de heer Jellema, cand. v. Woubrugge. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer N". Hazes, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. v. Peursem. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer A. v. d. Kaaij, van Amsterdam. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat prof. dr. J. Lindeboom, hoogleeraar te Gro ningen, het predikambt aanvaardde HET ONTWERP-MARCHANT. Adres van Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft aan de regeering en de volksvertegenwoordi ging een adres gezonden over het bezulnr gingsontw<-.n Marciiant tot vervro-gde in voering der wet-Terpstra. Adr. betoogt o at. dat mw het oog op het onderwijskundig inzicht van den minister van Onderwrs verwacht l.ad mogen worden, dat Z.E. het initiatief had genomen tot een wijziging der wet-Terpstra in dezen zin. dat de termijn, vervat in art. XIV. eerste lid, ~cu eindigen zoodra het op 31 Dec. 1934 loopen- de adressant beveelt daarin aan: a. het concentreeren van de vele U L.O.- scholen; b. het opheffen van lagere schooltjes waar dit kan gcsch;eden zonder de belangen van het onderwijs en die der schoolgaande kinderen te schaden; c. het opheffen van tal rijke, thans overbodige kweekscholen /oor onderwijzers-opleiding; d. hri tegengaan van een andere dan een in onze moeilijke financieele tijden gepaste sobere, zij het doel matige, wijze van bouwen en inrichten van schoolgebouwen alles zoowel bij het bijz. als bij het openb. onderwijs; e. het bij de wet onderscheid maker, tusschen wat men noemt: „klassikale" en „persoonlijke" leermiddelen dit in verband met art- 101, sub 2. der L. O.- wet; f. het niet-aanstellen van vakonderwijze- ressèn bij het bijzonder onderwijs als daartoe wèl bevoegde leerkrachten in de school aan wezig zijn. als gevolg van het aanstellen van een vakonderwijzeres bij het openbaar on derwijs. b.v. aan een éénmans school bij ge breke van een bevoegde vrouwelijke leer kracht in nuttige handwerkeng. het ver lagen van het ;n art. 205, tweede lid. ge noemde percentage van door de gemeenten te betaien rente van de geschatte waarden der daar genoemde schoolgebouwen; h het verkorten van de in art. 100 tweede lid, der wet genoemde teimijn van twee jaar, ge durende welke aan een bijzonder-schoolbe stuur vergoeding uit de gemeentekas wordt uitgekeerd, nadat aan de openbare school de boventallige onderwijzer(s) is (zijn) ont slagen. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 September. Groote Kerk, 10.30 uur, ds. Baar; 6 uur ds. Bouthoorn, van Huizen. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners (Doop). Rem.. Geref. Gemeente, 10.30 uur as. H Cramer, van Gouda. wc l. Ev. Luth. Kerk. 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kul PeVrii Ev. Gem. Lindelaan 117, voorm. 10.15 ds. Ruys Maandag 8.30 uur begroe nngsavond.^ g 3Q v m (In de or00te Kerk): Heilig avondmaal n.m. 5 uur (in de Kapelkerk) Dankzegging, telkens ds. von lïerst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 uur v.m., n.m. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, \X oensdag 13 Sept. 7.30 uur, ds. J. Fokkema, van Am stelveen. de omoeving. AKERSLOOT, 8 uur n.m., mej- Thomsen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d Kieboom. Ger. Kerk, dr. v. Péltlaan. 10 uur en 2.30 uur, hulpprediker J- H. Slager. H; URSEM, geen dienst. VE sloot. VEENHU Of?EK? mej. Thomsen, van Aker- WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Seu- ijn. WINKEL, Vrij Ev. Gem., 6.45 uur n.m., ds. Ruys. ZU1DSCHARWOUDE, 10.30 uur, ds. de Leeuw. ONTHEFFING VERBOD WINKEL- SLUITING. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare kennis, dat door hun College, bij beschikking van heden, aan Me- ■uffrouw A. de Leur, officier van het Neder- andsche Leger des Heils, alhier, op haar daartoe strekkend verzoek, ontheffing is ver leend van de verbodsbepalingen der Winkel- sluitingswet-1930, S. 460, ten behoeve van een te houden oogstfeest in het perceel He kelstraat nr. 9, van 10 tot en met 12 Sep tember a s., in zooverre dat de verkoop van groenten en fruit zal kunnen geschieden op Maandag 11 en Dinsdag 12 September 1933, van des namiddags 8 tot 10 uur. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. er hun voordeel in op deze wij'ze den arbeider te onderdrukken. De onbe schaamdheid van Hitier c.s. stijgt ten top, wanneer zij zich nog de strijders voor de democratie durven te noemen. De verkiezing in Duitschland was een farce, de vrijheid van drukpers, verga deren etc. bestaat daar niet meer, en dat noemt men democratie! Ook in Italië heerscht een geweiddictatuur, waar van rechten van den arbeider geen sprake is. Bij de bestrijding van het fascisme in Nederland moeten wij rekening houden met de regeering en de reactie, die reeds is aangevangen en die zich o.a. demon streert in salarisverlaging van ambtena ren en arbeiders, de houding van de re geering tegen de Indonesische bevol king etc. Men denke niet: „de fascisten durven niet", zij durven alles, hun bru taliteit is grenzeloos. Met klem drong spr. aan op een een heidsfront tegen het fascisme. De vergadering werd gesloten door den heer Henk Meijer. Ordelijk ging de vergadering uiteen. Buiten bleef het nog langen tijd rumoerig. BIJEENKOMST TE AMSTERDAM TEGEN HET FASCISME. Een groote menschenmenigte in het RAI-gebouw, Het was gisteravond in het RAI- gebouw te Amsterdam stampvol op de bijeenkomst, door het plaatselijk bu reau van actie en propagnda tegen com munisme en fascise belegd, om te de- monstreeren tegen het fascise. Er waren 6500 bezoekers in de zaal. Buiten het gebouw was het rumoerig; verschillende propagandisten van poli tieke partijen poogden hier hun pam fletten aan den man te brengen. Een sterke politiemacht handhaafde de orde. Door middel van luidsprekers kon buiten het gesprokene in de zaal worden gevolgd. De bijeenkomst werd geopend door den heer Henk Meijer. De eerste spreker, de heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V., werd met de Internationale begroet. In felle kleuren schilderde spr. de ge volgen van het fascistisch bestuur. De parlementaire regeeringsvorm wordt uiteengerukt, de arbeidersklasse ter neergeslagen, het is gedaan met vrijheid van drukriers, vereenigen en vergade ren Dictatuur beteekent oorlog, Duitschland wapent zich koortsachtig Met klem waarschuwde spr. tegen het dreigend gevaar van het Mussert-fas- cirsme. Aan allen, die de vrijheid lief hebben, vragen wij: „sta pal voor de de mocratie, vecht tegen het kapitalisme, vecht vóór het socialisme!" De heer M. Sluyzer, leider van het bu reau van actie en propaganda tegen communisme en fascisme, besprak de verschillende middelen om het fascisme te bestrijden. Wij zullen den strijd tegen het fascisme niet kunnen winnen al dus spr. wanneer wij niet schouder aan schouder staan in onze actie. De fascisten en dat dienen wij in het oog te houden moeten zoo fel mogelijk worden bestreden. Dit politieke onge dierte moet met insecten-poeder en de flitspuit worderf aangepakt. Onze strijd is het belang van het geheele Nederland sche volk, en daarom: „Sluit de gelede ren!" In 300 plaatsen zijn de bureaux van actie en propaganda gevestigd. De tijden zijn donker, zoo eindigde spr., doch wij zullen niet versagen. De voorzitter van de A. J. C., de heer Koos Vorrink, was de derde spieker van den avond. Hij besprak hoofdzakelijk de gevolgen voor de jeugd van het re gime-Hitier. Zoo wees hij er op, dat het prachtige jeugdherbergwerk volkomen vernield is in Duitschland. In felle kleuren schilderde spr. de voorvallen in Duitschland. Wat zoo richtte hij zich tot de jeugd denkt gij, met uw sporti viteit en ridderlijkheid, van deze ge beurtenissen? Aan den drempel van uw leven roept gij om een groote taak. De vijand van heden is het kapitalisme en gij jongeren zult u scharen achter het roode vaandel van de democratie en de vrijheid. Als laatste spreker betrad de heer Mr. M. Mendels, lid van de Eerste Kamer, het podium, begroet met de Internatio nale. De vrijheid van gedachtenuiting van opvatting, van gevoelens wordt ge knecht en geketend door het fascisme Achter de fascisten, de groep van Mus- sert o. a., staan de kapitalisten, zij zien MISLUKTE FABRIEKSINBRAAK. Allen een hartig maal. Hedennacht is ingebroken in de coöpera tieve stoomzuivelfabriek „De Vlijt" te Rou- veen onder de gemeente Staphorst. De da ders zijn binnengekomen door een open staand raam van de roomkamer en hebben vervolgens een kantoorraampje uit de heng sels geiicht. Een zware brandkast werd uit een der kasten gehaald. Sporen van boring zijn op de brandkast te zien, doch de daders hebben de deur niet kunnen loskrijgen. Uit een geldkistje is wat klein geld en eenige postzegels ontvreemd. Daarna hebben de in brekers een bezoek gebracht aan de slagerij van de firma Bloemhof. Uit den winkel heeft men een stuk rookvleeseh ontvreemd, terwijl een klein bedrag uit de winkellade is meege nomen. Van de daders is geen spoor. DE MOORDAANSLAG IN DE RAADSZAL TE "UIDEN. Koninkliike deelneming. Het gemeentebestuur van Muiden ont ving gister het vólgende telegram van baron van Geen, particulier secretaris van de koniugin: „H. M. de Koningin is zeer getroffen door de berichten betreffende het be treurenswaardig ongeval in uw gemeen te en draagt mij op daaraan uiting te geven. De koningin zou gaarne verne men hoe toestand gewonden ts". Namens het gemeentebestuur werd daarop telegrafisch het volgende geant woord: „Onder eerbiedige dankzegging voor de belangstelling van Uwe Majesteit be richt ik u, dat de toestand burgemeester gunstig is en die van Hottentot en Veth nog onzeker en die van De Beus zeer ernstig." EERSTE KAMER. Tegen 13 September bijeengeroepen. De Eerste Kamer is thans bijeengeroepen tegen Woensdag 1? September, des middags te twee uur. Aan de orae zal o.m. komen het wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met het oog op kledingstuk ken en onderscheidingsteekenen, welke uit drukking zijn van een bepaald staatkundig streven HET PROCES-VAN DER LUBBE EN MR. PAUWELS. Zooals men weet, zou aanvankelijk mr. F. Pauwels de verdediging trachten op zich nemen van Marinus van der Lubbe, die in Leipzig zal terechtstaan wegens de brand stichting in het rijksdaggebouw te Berlijn. Door politieke verwikkeling had mr. Pau wels van dat voornemen afgezien. Deze week heeft mr. Pauwels echter een schrijven gekregen van den heer J. Peute uit Breezand. een half-broeder van v. d. Lubbe, waarin hij alsnog mr. Pauwe's uitnoodigt de verdediging op zich te nemen. Door mr. Pauwels is hierop geantwoord, dat hij alsnog op zijn besluit wenscht terug te komen, als ook de andere familieleden daarmee instemmen en hij geheel vrij zal zijn en geen politieke pressie op hem zal worden uitgeoefend. Op deze brief heeft mr. Pauwels het vol gende schrijven uit Oegstaeest ontvangen: „Ondergeteekende familieleden van Mari nus v. d. Lubbe, in aanmerking nemende, dat mr. Pauwels zijn bereidverklaring om M. v. d. Lubbe te verdedigen heeft ingetrokken, verzoeken mr Pauwels alsnog op dat besluit teruo te ko men en de verdediging van v. d. Lubbe op zich te nemen. Zij verklaren nadrukkelijk, dat mr. Pau wels in deze verdediging geheel vrij zal zijn en dat zij geenerlei politieke pressie op hem bij zijn verdediging zullen uitoefenen. Zij hebben het grootste vertrouwen, dat mr. Pauwels de zaak naar ziin beste kunnen zal behartigen en verklaren, dat verdachtma kingen van mr. Pauwels, zooa's die o.a. in „Het Volk" te Amsterdam zijn verschenen, iederen werkeüjken grond missen. Zij hopen, dat mr. Pauwels op hun ver zoek goedgunstig zal beschikken w.g. J. Peute, J. M. v. d. Lubbe. P. A Peute. J. L. Sjardiin, J. Siardijn. V. Pote. Deze brief heeft mr. Pauwels anleidin® pegeven om zich met de verdediging van van der Lubbe zoo mogelijk te belasten. Hij zal thans toestemming vragen aan den toegevoegden advocaat van Marinus v. d. Lubbe en aan de Kamer van het ^cpchtshri te Leipzig, voor welke de zaak zal dienen. DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. De roomsch-katholieke raadsfractie heeft nedegedeeld op dit oogenblik geen stappen te unnen doen om de, door het bedanken van Je soc.-dem. wethouders ontstane vacatures aan te vullen. Thans hebben de raadsleden Boissevain, Baas en Ter Haar zich met elkaar verstaan ten einde te trachten, vóór de ,1 Snijbloemen en hun behandeling. Nu onze bloementuin zoo rijk bloeft hebben we ook steds volop bloemen voor versiering onzer woning. Van de nu bloeiende platen zijn de volgende soor ten zeer geschikt voor snijbloemen. Eer- stona de Dahlia waarvan we voor dat doel steeds tijdig de bovenste zijknoppen verwijderen. Hetzelfde doen we met «Je grootbloemige rozen en anjersoorten welke met de Dahlia tot de beste en meest gewilde snijbloemen kunnen worden gerekend. Verder noemen we Asters, Violieren, Zinnia, langsteelige soorten van Tagetes of Afrikaan, La thyrus of siererwten, Gladiolus Clarkia en Phlox. Bij het afsnijden en verzorgen van de bloemen letten we op het vol gende. Snijd de bloemen des avonds wanneer ze droog zijn en plaats ze ge durende den nacht eerst met de stee en diep in het water, opdat ze zich flink vol kunnen zuigen. Bloemen waarvan het snijvlak der stengel is opgedroogt, of waarvan de stengel erg houterig is, worden versch bijgesneden om het op nemen van water te vergemakkelijken. Van soorten welke spoedig slap gaan hangen maken we het snijvlak zoo lang mogelijk zoodat over een groot opper vlak water kan worden opgenomen Snij bloemen welke door een verkeerde be handeling al spoedig slap gaan hangen kunnen we op deze manier vaak redden. Tenslotte nog eenige aanwijzingen om trent het plaatsen van bloemen in va zen. Kies voor elke bloemsoort de juiste vaasvorm Zoo past Lathyrus niet in een hooge vaas, terwij! de "rootbloemige Dahlia's niet geschikt zijn voor het vul len var. lage vaasjes In het algemeen zal een vulling met een soort en kleur van bloemen het meest bevredigen. Evenwel kunnen twee met zorg gekozen kleuren elkander ten goede komen. Ais voorbeeld noemen we hier blauw en geel of oranje, blauw en wit, donkerrood en zwavelgeel, rood en wit en zachtrose en lichtblauw. Natuurlijk is dit overigens ec-n kwestie van persoonlijken smaak. Men houde ook vooral rekening met te kleur of kleuren der omgeving waarin de bloemen zullen worden geplaatst. Om een vaas goed te vullen is eenige handigheid n ïodig Waar het betreft het vullen van een groote vaas met forsrhe bloemen vullen we eerst het bovenge deelte der vaas met wat Coniferen of Buxusgroen Daarin blijven de bloem stelen beter op de plaats waar we >e winsrhen Een gedeelte der bladeren nemen we weg opdat we de bloemen beter kunnen schikken, alsook om spoe dig :jlap hangen te voorkomen. Plaats afgesneden bloemen niet in de zon of to< ht en geef ze dagelijks versch water. A G raadsvergadering van Dinsdag 12 Septem ber een vergadering bijeen te roepei. van alle fractie-voorzitters, die der revolutionnaire groepen uitgezonderd. Eén dezer fracties meet nog bepalen of namens haar dit initia tief zal worden gesteund: verwacht word', dat zij die vraaj?bevestigend zal beantwoor den. Er kunnen dus pogingen worden verwacht oir tüdig aan de crisi« m het college van B en W. een eind? ti maken. (Hdbl R K. MIDDENSTANDSBOND „DE HANZE". Concurrentie door ktooster% In de middagvergadering werd gister be sloten tot stichting van een weerstands- en actiefonds, dat ten doel heeft het financieren van bijzondere niet voorziene acties en kan worden beschouwd als een algemeen reserve fonds. Een voorstel was ingediend door twaalf afdeelingen uit den Gelderschen Achterhoek waarin het hoofdbestuur wordt verzocht stappen te doen bij de kerkelijke overheid en de kloosterorden, die ertoe leiden, dat de k oosters geen concurrentie aandcen aan den middenstand. Het hoofdbestuur aanvaardde de opdracht. BRANDEN. Gistermorgen werd brand ontdekt in eeA pand, bewoond door den heer üoossens aan de Markt te Helmond, terwijl tegelijkertijd ook in het pand van zijn buurman den heer J. Kooien vuurverschijnsclen werden waar genomen. Het vuur werd het eerst gezien in het rech ter gedeelte van dit huis, bewoond door den heer Th. van oorsel. De man slaagde er mei vee. moeite in zich met zijn vrouw en drie kinderen in veiligheid te stellen. Toen hij nog eens terug wilde gaan om een en ander te redden, kon hij niet meer langs de trap het perceel verlaten, zoodat hij zich door een raam aan de achterzijde van het pand in vei ligheid moest stellen Ook het bovenhuis be woond door den kleermaker Lomme liep ern- stig gevaar. Een passeerende brandweerman haalde de drie kinderen van den heer Lomme naar beneden. Het bovengedeelte van het pand bewoond door den heer Van Moorsel is nagenoeg ge heel uitgebrand, evenals de beide slaapka mers van den heer Kooien, terwijl het ach tergedeelte van de beide panden veel water schade bekwam. Te Helmond een opslagplaats van speelgoederen en twee woningen in brand. Gisternacht brak brand uit in de opslag plaats van speelgoederen gelegen achter den galanteriewinkel van den heer Geenen aan Ge Heistraat te Helmond. Winkel en woon huis konden behouden worden. De opslag plaats ging geheel verloren. Een aangebouw de stalling van den heer Van der Horst ging mede in de vlammen op. De heer Geenen ver toeft in het buitenland. Café met danszaal ajgebrand. Gistermiddag geraakte te Lothum (L.) door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak het groote perceel van den heer Gooren in brand. De brandweer, welke met primitief materiaal

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11