fllcm.Victrixl-K.F.C.| Vit het %ulement IBuitmland Si Jiech& Schaal Jwuteei OVERLOOPENDE OFFICIEREN. MIJNONGELUK IN OPPER- SILEZIE. LE ROI EST MORT. Vive le roi. DRIE EMPLOYÉS VAN BRITSCHE GEZANTSCHAP IN KABOEL VERMOORD. ALGEMEENE STAKING IN SAN SEBASTIAN. TWEE NATIONALE FEESTDAGEN. In Denemarken. DE KATHOLIEKENDAG IN WEENEN. DE N S.D.A.P. EN OOSTENRIJK. Een oproep der rijkspropaganda leiding. GROOTE BRAND IN BAGDAD. 50 Gebouwen afgebrand. SPAANSCHE REGEERING AFGETREDEN. REQUIEM VOOR DE PINEDO. OPWINDEND AVONTUUR VAN EEN WAARNEMER. SWANSON IN HAVANNA. Roosevelt tegen inmenging. MINISTER EN SPIRITUSSMOKKELAAk Zondag a.s., half drie, Ingang Zuiderhoutlaan •>m* DE „GRAND PRIX DES NATIONS" Valentijn en Van der Ruit der dt deelnemers. °U" DE NOOD IN DE TEXTIELINDUSTRIE Samenwerking van werkgevers, werknemers en gemeentebesturen. Donderdag kwamen te Arnhem bijeen Vertegenwoordigers der textielarbei dersorganisaties „St. Lambertu~'„De Eendracht", en „Unitas"; werkgevers en vertegenwoordigers van werkgevers verenigingen in dt textielindustrie, be nevens vrijwel alle belanghebbende ge- meer tebesturen. Na breedvoerige besprekingen kwam men tot de conclusie, dat de tot nog toe geboden regeeringshulp onvoldoende moet worden geacht om te voorkomen, dat een belangrijk deel der Ned. textiel industrie ten gronde zal gaan. Besloten werd de regeering in kennis te stellen met het ter vergadering be sprokene, waarin de uitdrukkelijke en eensluidende wensch tot het treffen van spoedige en doelmatige regeeringsmaat- regelen tot uiting kwam. De vergadering, die een besloten ka rakter droeg, werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van den voorzitter van den ministerraad, den minister van koloniën en van den minister van eco nomische zaken. CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Donderdag heeft de rijksradiocontrole- dienst in samenwerking met de ge meentepolitie te Winterswijk beslag ge legd op clandestiene omroepzendinrich- ting aldaar, waarmede gedurende kor ten tijd op Zaterdag j.1. uitzendingen waren gedaan. Tegen den clandestienen amateur is procesverbaal opgemaakt. DE AANSLAG IN MUIDEN'S RAADSZAAL. De heer O. de Beus aan de beteren de hand. Gisternacht is in den toestand, van den heer G de Beus, een der slachtof fers van de schietpartij in de raadszaal te Muiden een waarneambare verbete ring gekomen. INBRAAK IN HET PORTUGEESCH CONSULAAT. In den nacht van 5 op 6 September is ingebroken in het Portugeesch consu laat aan het Willemsplein te Amster dam. Met behulp van valsche sleutels is de deur van het naastgelegen pakhuis geopend. Van dit pakhuis kwam men, door het uitzagen van een deurpaneel, in een magazijn. Na vervolgens een deurslot verbroken te hebben, kwam men in een portaal. Toen moest nog één deur overwonnen worden om in het consulaat te geraken Een schrijfbureau is opengebroken en daaruit zijn twee gouden ringen gestolen, waarvan één met het monogram Z C Voorts heeft men zijn aandacht gewijd aan de brand kast die geopend is, doordat het slot rondom is uitgeboord. Hier viel een geldkistje met 100 aan bankpapier en 5 aan klein geld in handen der indrin gers, benevens en hoeveelheid consulai re viscale zegels, ter gezamenlijke waar de van 9400 Deze zegels, in verschil lende waarden en in de kleuren rood, rose groen en geel, met het wapen der republiek Portugal, hebben voor de in brekers geen waarde NATRIUMVELICHTING VOOR SLUISWERKEN. Sedert eenige dagen worden op de fnidensluis te IJmuiden proeven geno men met gedeeltelijke verlichting der kolkmuren door middel van natrium- lampen Het doel dezer proeven is om een onderzoek in te stellen of een derge' lijke verlichting het veilige scheep vaartverkeer kan bevorderen door het wegnemen van de slagschaduwen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. De koningin heeft gister ten paleize ontvangen de heercn J. Stroeve J Ezn v>p;zitter van dt 'T ueeniging voo; Effectenha 1A, en S. P v: Eeghen oud-vo. /..tter van de Kamer van Koop handel en Fabrieker voor Amct"rdam om met hen te confereeren over de economische toestanden in de hoofdstad. Gistermorgen om 11 uur bracht prins Hendrik een bezoek aan de Amstel- b'ouwerij, waar hij ontvangen werd <Joor den president-commissaris, den heer jhr. Hooft van Woudenberg van Geerestein, terwijl van de directie mede ter ontvangst aanwezig waren de heeren M. van Marwijk Kooy en jhr. Six van Hillegom. Het volgend telegram is gister aan ue koningin gezonden: Dankbaar voor Uwer Majesteit's zegenrijke regeering biedt de afdeeling Amsterdam der Al- liance Israelite Universelle haar eer biedige hulde aan, met de bede, dat Uwe Majesteit en Haar Huis nog lang voor het Nederlandsche Volk gespaard mogen bijven. Dr. Coenraad Hijmans voorzitter; Leon Hirschel, secretaris. COMMUNISTISCHE BIJEEN KOMSTEN VERHINDERD. De minister van binnenlandsche za ken heeft op de schriftelijke vragen van den heer D. Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer, betreffende de weige ring door de burgemeesters van Em- men, Westerbork en Sleen tot het doen beschikbaarstellen van zalen in hun ge meenten voor het houden van openbare vergaderingen van werkloozen-comité' er. van de C- P. H. geantwoord Ter voorkoming van verstoring van openbare orde hebben de burgemeester, van Emmen, Westerbork en Sleen ge handeld in den zin, als in de vraag uit eengezet. Aangezien de handelingen der burge meesters geheel binnen hun bevoegdheid ring te recht zijn geschied is voor vallen en naar het oordeel der regee- overweging van eenigen maatregel, als bedoeld, geen plaats. (De vrager wensch- te maatregelen ter handhaving van het recht van openbare vergadering.) Den Haag, 8 September 1933. De voorgedragen Omzetbelasting is heden in de Tweede Kamer op een oor na gevild. Toen de Voorzitter de verga dering tot Dinsdag a.s. verdaagde, wa ren alle artikelen, uitgezonderd het laat ste, alsmede de tabellen afgehandeld. Deze komen Dinsdag aan de orde en het kon nog wel eens blijken, dat het te vil len oor van niet te geringen omvang was: in die tabellen betreffende de arti kelen, welke onder de weeldeverterings- belasting van 10 percent vallen, en de vrijstellingen aangeven, zitten nog wel een paar angeltjes onder het gras! e behandeling der artikelen van dit nieuwe belastingontwerp ging vlotter dun aanvankelijk was vermoed. Immers er waren een reeks van amendementen ingediend. Gelukkig had minister Oud door een nadere nota van wijziging, wel ke de léden nog Donderdagavond thuis hadden gekregen, aan vele er van den wind uit de zeilen genomen, maar er bleven nog wel eenige over, die aanlei ding tot gedachtenwisseling gaven. Het zou een weinig onderhoudende en tamelijk overbodige lectuur voor onze lezers zijn, zoo wij de behandeling van de artikelen met de daarbij verdedigde en niet aangenomen amendementen op den voet volgden. Wij bepalen er ons dus toe eenige hoofdpunten aan te stip pen. In de eerste plaats maken wij dan gewag van een amendement van den heer IJsselmuiden (r.k.) op art. 5, waar bij ook belastingplichtig worden ge noemd de fabrikanten die hun fabrikaat voor eigen gebruik bestemmen, om vrij van de belasting te verklaren den staat, de provincies en de gemeenten, die hun eigen fabrikaat gebruiken. Een provin cie die een eigen electrische centrale exploiteert, zou dus belastingvrij zijn. Ook een boer, die een deel van de door hem vervaardigde boter bestemt voor eigen gebruik zal daarvoor omzetbelas ting moeten betalen. Dat vond de heer Van den Heuvel (a.-r.) zoo onbillijk, dat hij het geheele artikel geschrapt wilde z-'en. Minister Oud wilde echter van schrap ping niets weten, omdat we hier met een omzetbelasting hebben te maken, waar geen groep der bevolking buitengelaten kan worden. Voor vrijstelling van een openbaar lichaam, dat doet, wat ook een particulier zou kunnen, bestond geen enkele reden. De heer IJsselmuiden gaf zich gewon nen, maar de heer Van den Heuvel (a.r. i de heer Weitkamp (c.h.) vonden de bepaling dermate uit den booze, dat zij verzochten beschouwd te worden als tegenstemmers, Bij art. 5, waarbij de heffingspercenta ges worden vastgesteld, is er lang ge sproken in verband met een amende ment van den heer Kortenhorst (r.k. om de extraheffing, bedoeld als weelde- verteringsbelasting tot een bedrag van 10 procent, uit de wet te lichten. Hij be weerde, dat de Minister het daardoor te verkrijgen hoogere bedrag niet noodig had, dat de regeling de werkloosheid zou bevorderen, aan de fiscus heel wat last zou bezorgen en veel ontdoken zou worden. De heer IJsselmuiden (r.-kwas het daarmede niet eens. Hij wilde zelfs dat er een schepje opgelegd moes* worden en men tot 15 percent zou gaan; van de extra 5 percent zou men een „Rijkskin derfonds" tot steun van groote gezinnen kunnen vormen. Dit eenigszins won derlijke denkbeeld, een vrucht van poli tiek dilettantisme, gelijk de heer J. ter Laan (s. d. a. p.) het terecht heette, werd natuurlijk door den minister afdoend bestreden, o. a. met de opmerking, dat hmet een dergelijk fonds niets te ma k. heeft en dit bij een ander minister thuis behoort, waarop de heer IJssel muiden zijn naïef amendement maar weer terugnam. De heer Kortenhorst gaf echter niet zoo spoedig kamp en het heeft den minister werkelijk moeite gekost hem te overtuigen, dat hij zonder deze verhooging der belasting voor weeldeartikelen het gehoopte bedrag van 85 millioen zeker niet zou krijgen. In arren moede heeft de voorsteller ten slotte zijn wijziging teruggenomen. In art. 11 van het ontwerp, regelende de toepassing van deze wet op den in voer van goederen, wilde hetzelfde lid een bepaling opgenomen zien, waarbij het mogelijk werd gemaakt retorSie- maatregelen te nemen tegenover landen die door hun invoerrechten onzen han del bemoeielijken. Minister Oud trachtte den voorsteller duidelijk te maken, dat een dergelijke bepaling niet in deze wet thuis behoort en dat de zaak van retorsiemaatregelen moet worden overgelaten aan zijn colle ga voor Economische Zaken. Maar de heer Korstenhorst liet zich niet over reden. Hij lokte een stemming over zijn amendement uit en zag het met 65 tegen 16 stemmen verworpen. Bij artikel 13, rakende de vrijstelling van grondstoffen, kwam de heer Van der „Waertlen (s. d. a. p.) met het voorstel om electrische energie, gebruikt als hulp stof, vrij te stellen, o. a. ook voor tractie bemaling enz. De minist heeft weer eens laten hooren, dat hij v o* verdere vrijstellingen niet te vinden was, maai de heer Van der Waerden en anderen lieten zich daardoor niet uit het veld slaan en ten slotte is de stemming er over aangehouden tot na afhandeling va., de tabellen. Wanneer we nu. nog mededeelen dat een amendement van den heer Kortenhorst tot verhooging van het compenseerend invoerrecht, dat thans één percent (2 pet. voor weelde artikelen) zal bedragen, door de meer derheid is afgewezen, meenen we hier mede te kunnen volstaan. Dinsdag komt ook het ontwerp in zake het uniformverbod aan de orde. Het schijnt wel zoo vast te staan, dat het voorstel spoedig zal zijn afgehandeld en aangenomen, dat de Voorzitter der Eerste Kamer het reeds Woensdag daarop in de afdeelingen van dit deel van het Parlement wil laten onderzoe ken en officieel van dit voornemen ken nis heeft gegeven. Een eerste luiteant van het Salzburgsche bataillon No. 3 en een luitenant van het Salz burgsche eskadron dragonders No. 3 heb ben gisteren in volle uniform gedeserteerd, zijn de grens overgetrokken en hebben zich, nog steeds in volle uniform, aangemeld bij de landsleiding van Oostenrijk van de N.S. D.A.P. In Opper-Silezie heeft een derde ernstig mijnongeluk plaats gehad. In een mijn te Ja- noff zijn door het losraken van gesteente 6 mijnwerkers bedolven. Van twee hunner zijn de lijken geborgen, een derde werd zwaar gewond, terwijl de drie overigen slechts lichte verwondingen opliepen. In de Mogrzijoff-schacht is het lijk van een mijnwerker geborgen. De vier andere arbeiders, die hier bedolven liggen, geven geen teeken van leven, zoodat men aanneemt, dat zij eveneens zijn omgekomen. Gisteravond is de zoon van den overleden koning 'Feisal Emir Ghazi uitgeroepen tot koning van Irak. De nieuwe koning is 21 jaar oud en kreeg zijn opvoeding in Harroy, de bekende Engel- sche aristocratenstad. De presidenten van den senaat en de kamer en de kabinetsmi nisters hebben den jongen koning reeds den eed afgelegd. 101 saluutschoten maakten het publiek bekend met het feit, dat Irak weer een koning heeft. Gisteren is de chauffeur van het Britsche gezantschap doodgeschoten gevonden. Eeni ge uren later vond men de lijken van twee Indiërs, die in dienst stonden van het Brit sche gezantschap. In alle drie de gevallen betreft het waarschijnlijk een moord. Het Britsche gezantschap heeft onmiddellijk stappen gedaan bij de Afghaansche regee ring. Een officieele mededeeling van Af ghaansche zijde is nog niet ontvangen. Ook een bevestiging van dit bericht uit Engeland kon nog niet verkregen worden. Volgens een te Parijs ontvangen bericht uit San Sebastian in Spanje, is aldaar in den afgeloopen nacht na het sluiten der theaters en amusementsgelegenheden de algemeene staking afgekondigd. Aan de oproep tot deze staking is algemeen gehoor gegeven. Denemarken heeft gisteren een tweevoudi- gen nationalen feestdag gevierd, n.1. den 150-sten geboortedag van Grundtvig en het huwelijk van prins Knud met princes Caro line, Mathilde van Denemarken. Ter eere van den dichter, geestelijke en stichter van de Deensche volkshoogeschool werd een plechtigheid gehouden door de ge weldige Grundtvigkerk, die twaalf jaar ge leden gebouwd werd en die eerst vijf jaar ge heel gereed is. Grooter belangstelling echter nog toonde het publiek voor het huwelijk van prins Knud, dat in de slotkerk van het historische kasteel van Fredensdorf gesloten werd. Aan deze plechtigheid namen talrijke gasten uit Duitschland, Zweden, Noorwegen, België etc. deel. De stad stond gisteren geheel in het teeken van den algemeene Duitschen Katholieken dag. Een druk verkeer beweegt zich in de met vlaggen versierde straten, processies trekken door de stad. Vele deelnemers zijn verschenen in hun kleurige nationale klee derdrachten. Bij den ontvangst van den kardinaal legaat hield kardiaal Innitzer een redevoe ring. die door den pauselijken gezant in het Latijn beantwoord werd. De rijksprooagandaleiding der N.S.D A P heeft de volgende oproep uitgevaardigd: Onze Duitsche broeders in Oostenrijk staan midden in hun bevrijdingsstrijd. De separatistische regeering-Dollfuss verweert zich vertwijfeld door terreur, leugen, in breuk op den grondwet en verraad aan volk. De N.S.D.A.P. van Oostenrijk echter iedere politieke actie verboden. Iedere paganda in Duitschen zin wordt brutaal on derdrukt. Er zijn geen nationale dagbladen meer. Daarentegen ensceneeren de Joodsche bladen van alle svsteempartijen een ontzag gelijken leugenveldtocht tegen Adolf Hitier en net nationaal socialistische Duitschland. a uj Dujtscher heeft onder deze omstan engheden de nationale plicht onze broeder: rL Sjen 'n 'lun strijd te ondersteunen leder, die bloedverwanten, vrienden of beken in het is pro on den in Oostenrijk heeft, moet hun schrijven en hen er over inlichten, wat Adolf Hitier voor het Duitsche volk heeft tot stand ge bracht en hoe het er in Duitschland werkelijk uitziet. Eveneens moet hij uitknipsels uit dagbla den, die den economischen en politieken op komst van Duitschland behandelen, voortdu rend naar Oostenrijk zenden. Vooral echter moeten alle berichten en artikelen, die Duit sche dagbladen publiceeren over den toe stand in Oostenrijk aan onze Oostenrijksche broeders, die slechts leugens en gruwelbe- richten te hooren krijgen, regelmatig worden toegezonden. Wanneer ieder Duitcher thans zijn plicht doet en het uiteengezette propagandistische werk op zich neemt, kan de kneveling der nat. soc. pers en propaganda in Oostenrijk tienvoudig uit den weg worden geruimd Volksgenooten, gaat aan het werk. Het gaat om het behouden van het Duitsche wezen in Oostenrijk. Sterkt onze broeders in hun af- weerstrijd. Trouw om trouw tot aan de over winning. Door een geweldige brand in het stadje Dagda in Oost-Letland is het geheele cen trum van de stad verwoest. Ruim 50 gebou wen werden in den asch gelegd. Het vuur was ontstaan door de ontploffing van een ventilatie-apparaat in een apotheek. Tal van gezinnen zijn dakloos. Persoonlijke ongeval len hadden niet plaats. De regeering-Azana van Spanje heeft gis termiddag den president der republiek haar ontslag ingediend, dat door Zamora onmid dellijk werd aanvaard. De president heeft reeds onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet aangeknoopt. Men vermoedt, dat de leider der radicalen, Ler- roux, met de vorming der nieuwe regeering zal worden belast. Dit zou waarschijnlijk nieuwe verkiezingen voor het parlement ten gevolge hebben. In de cathedraal van St. Patrick heeft een plechtig requiem plaats gehad voor den daar opgebaarden Italiaanschen wereldvlie ger generaal De Pinedo. Tijdens de ceremo nie vlogen 8 Amerikaansche legervliegtuigen boven den cathedraal. Zij vlogen in een wigformatie, waarbij een plaats werd open gelaten, om aan te duiden, dat door den dood van De Pinedo een leegte is gekomen in de rij der wereldvliegers. Het stoffelijk overschot van De Pinedo zal vandaag aan boord van het Italiaansche s s. „Vulcania" de reis naar Italië aanvaarden. De „Politica" meldt uit Mostar nabij Bel grado, dat aldaar naar aanleiding van de vliegrace om den beker van koning Alexan- der een opwindende gebeurtenis heeft afge speeld. Boven Mostar verscheen n.1. een vliegtuig, dat in strijd met de bepalingen van de race waanzinnig acrobatische toeren verrichtte. Daarna landde het toestel. Er bleek, dat de piloot niet in het vliegtuig zat. Uit het toestel kwam alleen, half bewuste loos, de waarnemer, luitenant Panitsj, te voorschijn. Toen deze weer eenigermate her steld was verhaalde hij, dat de piloot uit de machine was geslingerd, toen zij Mostar na derden. Ondanks het feit, dat Panitsj nog nooit een vliegtuig had bestuurd klom hij naar de stuurstoel, doch door zijn onhandige stuurpogingen tuimelde hij met zijn machine door de lucht, hetgeen den indruk wekte van dolzinnige waagstukken. Ten slotte slaagde hij er door een gelukkig toeval in het toestel behouden te doen landen. Het onderzoek, dat onmiddellijk naar den verdwenen piloot werd ingesteld, bracht ten slotte nog aan het licht, dat ook deze er goed was afgekomen. De omgegespte parachute was bij zijn val automatisch opengegaan, zoodat het veilig en wel op aarde daalde. Staatssecretaris Swanson is aan boord van den Amerikaanschen kruiser „In- dianapolis" in Havanna aangekomen. De Cubaansche regeering in Havanna, San Jago en Isla de Pinos heeft de poli tie en de troepen opdracht gegeven klei ne afdeelingen afdeelingen Amerikaan sche marinetroepen ter bezichtiging vap de stad ongehinderd aan land te laten gaan. Naar uit Washington verluidt hebben president Roosevelt en staatssecretaris Huil intusschen ondubbelzinnig te ken nen gegeven tegen interventie tt zijn in de binnenlandsche aangelegenheden van Cuba. De in de junta vereenigde Cubaan sche partijleiders hebben zich na dagen lange onderhandelingen uitgesproken voor de vorming van een concentratie kabinet. Er schijnt echter nog geen overeenstemming te zijn be -eiki over de persoon van een minister-president. In Estland heeft zich het zeker wel zeer merkwaardige geval voorgedaan, dat de minister van justitie en binnen landsche zaken, die tegelijkertijd offi cier van justitie van Estland is, Wladi- mir Rooberg, verwikkeld is geraakt in een spiritussmokkelaffaire. Reeds eeni gen tijd geleden werd bekend, dat mi nister Rooberg mede-reeder was van het door de autoriteiten van Danzig in be slag genomen smokkelschip „Ita". dat kort geleden de Danzigsche douane In handen viel met een lading van 1000 L. spiritus aan boord. De kapitein en mede-eigenaar van het schip werd gear resteerd Ofschoon nu reeds geruimen tijd geruchten de ronde deden over deze daarover door de censuur t affaire, werden berichten in de k6n?6" gaan De regeering heeft than* la4en toch het onderzoek tegen den geopend. Minister Rooberg helf('nister klaard, dat hij weliswaar mede-ei V€N was van het schip, maar nooit ief ï?441" geweten van het daarmede k-?b€e*t smokkelen. Heden is den minist en lof verleend. Men verwacht niet Ver" nog in het kabinet zal terug keeren Tim o fl f f n i rl 1 v\ L i H. Deze affaire, die in het geheele i groot opzien heeft gebaard beteekem ernstig verlies aan prestige der r 0 ring, die naar het schijnt toch al^6" zwaren strijd heeft te voeren tec-o* een oppositie. de Wielrennen. Zondag a.s. zal, volgens het „Hbld" do „Grand Prix des Nations' gereden worden. Het is een rit van 140 K M tege het horloge, waaraan door 28 rentte» zal worden deelgenomen; ze zijn gek<£ zen uit de beste Europeanen, en het ziin 14 Franschen en 14 vreemdelingen. Deze rit, een van de moeilijkste ónder de wegwedstrijden, waarbij elke renner op zich zelf aangewezen is, wordt ge. houden in de zuidelijke „banlieue" van Parijs, met vertrek van Versailles «n aankomst op de Buffalo-baan. Ziehier de namen van de deelnemers» Franschen: Archambaud, Speicher' Louviot, Gabard, Lemoine. M. Bidot, Le Grévès, Le Calvez, Lapébie, F. Le Dro- go, Mithouard, Le Goff, Merviel en Richard. n Vreemdelingen: Valentijn, Van der Ruit (Nederland), Gyssels, Schepers Daneels, Duerloo (België), Montere (Spanje), Olmo. Bovet, Pavesi, Di Paco (Italië), Geyer (Duitschland), Bulla (Oos tenrijk) en Egli (Zwitserland). Onnoodig te zeggen, dat met deze „groote hanzen^ onze beide landgenoo- ten zeer moeten schitteren, om tot de beste te behooren. En wie dezen wed strijd wint, mag zeker beschouwd wor den als de eerste Europeesche renner op den weg, in dezen moeilijken strijd tegen den tijd. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Met 7 tegen 4 stemmen heeft de ge- meenteraad besloten te voldoen aan den wensch van den minister om de o. I. school te Hemeluir. (Fr.) met 21 leer lingen, op te neffen. Het aantal dier scholen in die gemeente is daardoor tot 2 gecfaald. De voorstanders der o.l. school in de gemeente Doniawerstal (Fr.) zijn veront rust door de mededeeling, dat aan het gemeentebestuur medewerking is ge vraagd voor de opheffing van openbare lagere scholen ,nl. te Tjerkgaast, Goin- garijp, Jiskenhuizen, waardoor ook nog 4 dergelijke scholen zullen overblijven. De afdeeling van „Volksonderwijs" heeft zich tot het hoofdbestuur gewend om bij den minister te protesteeren. Te St. Nicolaasga zal een protestver- gaderng gehouden worden. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 September. Vrij Ev. Gem., Maandag 11 Sept. Begroe tingsavond Lindenlaan 117, Alkmaar, afge vaardigden Vrij Evang. Gemeenten en Vrije Evangelisaties in Nederland. Dinsdag 12 Sept. Lindenlaan 117, voorin, vergadering der afgevaardigden Vrije Ev. Gem. en Vrije Evangelisaties in Nederland, 's Middags excursie in deze schoone omstre ken. 8 uur Conferentie tot verdieping geeste lijk leven, 5 sprekers van elders! Woensdag 13 September, als boven! LIMMEN, 2 uur, ds. Roobol, van Eg- mond aan Zee. NOORDSCHARWOUDE, 10.30 uur, ds van Baaien. (Verbeterde opgave). „DE KAPITEIN VAN KÖPENICK". Saalborn zal het stuk niet nV" spelen. Er is gemeld, dat Louis Saalborn °P verzoek van den Duitschen schrijv Carl Zuckmayer besloten heeft (l®ie. stuk „De kapitein van Köpenick 111 meer te spelen. Volgens „Het Volk z Saalborn echter van de Duitsche reg ring een schrijven hebben 9ntvan°.n waarin hem de verdere opvoeringen het stuk werden verboden. Van den heer Saalborn vernam Hbl. nader, dat van dit laatste sprake is. Alleen Zuchmayer heeft een telegram gezonden, waarin hij stuk terugtrekt. Er bestond f?e®n to0. tract tusschen den Nederlandschen neeldirecteur en den Duitschen sc J doch slechts een mondelinge ov komst. Op de vraag of Zuckmay® recht had verdere opvoeringen te den, antwoordde de heer Saalbo hij het stuK in geen geval tegen van den schrijver verder wens spelen, zoowel om Zuckmayer moeilijkheden te brengen, als o geen last te krijgen met het aute van andere Duitsche stukken. n0g Van officieele Duitsche zijde „pen medegedeeld dat ook daar van der Duitsche regeering in dez legenheid niets bekend was.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12