Alkmaarsche Courant. Publicaties ^Buitenland £atuU en Jiun&ouut JtechtszoJken Bonöerfl ri/i en dertigste Jaargang. ZATERDAG 9 SEPTEMBER. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS MET VOORTGEZETTE KLASSEN TE ALKMAAR. WERKLOOSHEID ONDER DIENSTMEISJES. Nieuwe arbeidsdienstkampen opgericht. FASCISME EN HITLERISME. HET „BRUINBOEK". Een verklaring van prol. Ein- stein. DE BELGISCHE DIENSTWEIGERAARS. Een scherpe brief van den koning. ZWEDEN DOOR S.S.-MANNEN MISHANDELD. DE FRANSCHE LUCHTVAART SMARTELIJK GETROFFEN. Door de luchtvaartramp, langendijk. De definitieve regeling der werk zaamheden van de Nederland- sche Aardappel Centrale. De betaling van koopprijs kosten. De aanvoer aan de veiling. Aanvoer ter veiling in schuitjes en boerenwagens kan op bonnen geschie den, door de veiling verstrekt. Op deze bon wordt de datum, het kwantum en de wijze van vervoer aangegeven. Aanvoer ter veiling per vrachtauto al of niet van meerdere telers gezamelijk dient in ge plombeerde zakken te geschieden, tenzij een andere regeling wordt goedgekeurd. Zoo de controle er niet onder lijdt, kan de geheele partij worden verzegeld Voor vervoer in kisten is een speciale ver gunning noodig. Doorgedraaide con sumptie-aardappelen worden weer naar het bedrijf vervoerd tenzij ten behoeve van export of anderszins een andere re geling wordt getroffen. Bij dc veiling leiders enz. zijn de kostelooze vervoer- bewijzen ten behoeve van den aanvoer naar de markt verkrijgbaar. No. 213 1933 oordeel er over te zeggen, omdat ik op het oogenblik te vee! wetenschappelijken arbeid heb en nog geen tijd heb gevon den, het te lezen". De inschrijving van leerlingen zal plaats hebben van MAANDAG 11 tot en met ZATERDAG 16 SEPTEMBER, des voorm. van 912, 's nam. van 24 en 's avonds van 6Yt9 uur in het gebouw der AmbachtsschooL De leerlingen moeten minstens 12 jaar oud zijn en voldoende lager onderwijs hebben genoten. Leerlingen die een dag school bezoeken worden niet toegelaten. Laatste rapportcijfers moeten voor nieuwe leerlingen worden medegebracht Leerlingen met einddiploma Am bachtsschool kunnen tot de 5e klasse worden toegelaten. Leerlingen met einddiploma Gem. Avondschool voor lager Nijverheidsonderwijs kunnen toe gelaten worden tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 jaar. De voortgezet te klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar finan- cieele draagkracht der ouders en groot te van het gezin, is zeer laag gesteld. De leermiddelen worden door de 6chool verstrekt. De cursus vangt aan MAANDAG 2 OCTOBER, 's avonds 654 uur. Inlichtingen bij den directeur A. FLEDDERUS. Den laatsten tijd wordt er vaak over geklaagd, dat de arbeidsdienstkampen in Duitschland voor meisjes zoo vol zijn, hetgeen een gevolg is van het groote aantal werklooze dienstmeisjes. Zooals men weet trachten de Duitsche nationaal-socialisten voortdurend het onmiskenbare verband, dat tusschen hun leer en het Ifaliaansche fascisme bestaat, zoo duidelijk mogelijk te ac- centueeren. Zij stuiten daarbij echter op een sterke terughoudendheid in Italië, waar men dit verband niet tot in alle consekwenties wenscht te erkennen Mussolini heeft meermalen zijn afkeu ring over de Jodenvervolging in Duitschland uitgesproken en tot een persoonlijke ontmoeting tusschen Hitier en den Duce is het nog niet gekomen. Wel heeft Mussolini twee afgevaardig den naar den zoo juist gehouden partij dag te Neurenberg gezonden; het waren de oud-minister van corporaties Bottai en de tweede secretaris der partij, Mar ticati, beiden lid van den Grooten Fas- cistischen Raad. De Italianen zijn er met groot eerbetoon begroet en Hitier heeft ze in een particuliere audiëntie ontvangen. Uit Rome wordt echter aan de „Temps" gemeld dat de Italiaansche bladen weinig nota van den partijdag hebben genomen en dat de groo*a rede van Hitier maar heel in het kort is gepubliceerd. Verscheidene kranten heb ben haar zelfs volkomen doodgezwe gen. De reden hiervan zou zijn dat het motief van Hitiers verklaringen de ver heerlijking van de rassentheorie was, d w.z. het geloof in de suprematie van één ras boven een ander Het Italiaan sche fascisme, zooals het geheele La- tijnsche ras trouwens, kan zich slechts instinctief keeren tegen deze theorie, welke de politieke, moreele en intellec- tueele vitaliteit van het nieuwe Italië loochent. en In Duitschland ih verklaard, dat men /liet gelooft aan de verklaring van prof. Einstein dat hij met het „Bruinboek" niets te maken heeft In verband hiermede wordt on« het volgende medegedeeld: Prof. Einstein is, zooals reeds meer malen, het slachtoffer geworden van zijn persoonlijke voornaamheid en goedmoe digheid. Hij heeft het eere-voorzitter schap op zich genomen van een comité, waarvan hem verzekerd was, dat het zich uitsluitend zou bezig houden met hulpverleening aan emigranten. Het was wellicht een fout, het eere-voorzitter schap te aanvaarden van een comité, drt zijn zetel en zijn werkzaamheden te Parijs heeft, zoodat Prof. Einstein, die gedurende de laatste maanden in Enge land en België gewoond heeft en zich vooral in België uitsluitend met weten schappelijken arbeid bezig houdt, in het geheel geen controle op de werkzaam heden te Parijs kan uitoefenen. Het is echter zeer onbehoorlijk tegen over Prof Einstein dat de heer Münzen- berg, de werkelijke uitgever van het .Bruinboek'het niet noodig heeft ge acht prof. Einstein in het geheel niet in kennis te stellen van het plan van dit politieke Bruinboek, nog minder hem het boek vóór het verschijnen in manus cript ter goedkeuring voor te leggen Dat de heer Münzenberg het des niette- gewaagd heeft het boek te verzen den in een vorm, die algemeen den in druk gewekt heeft, dat prof Einstein in groote mate aan de uitgave heeft deet genomen, is een ernstig en onver antwoordelijk misbruiken van den naam van prof. Einstein, hetgeen ook prof Einstein zelf buitengewoon pijnlijk heeft getroffen. Wij zouden kunnen begrijpen wan neer prof. Einstein, die steeds geweigerd heeft als niet-communist communisti sche propaganda te steunen, de conse- kwentie zou trekken uit het comité te treden, om zich, ongestoord door het politiek misbruiken van zijn naam ,e kunnen wijden aan zijn arbeid van wel dadigheid, waartoe hij zich door zijn buitengewoon groote goedheid en steeds bereide menschlievendheid geroepen voelt. Prof. Einstein heeft zelf verklaard: -In een aantal kranten wordt het „Bruinboek" als mijn „werk" be schouwd, of wordt betoogd, dat ik de president ben van het comité, dat dit boek uitgeeft. Met betrekking hiertoe moet ik consta- teeren: Ik heb eenige maanden geleden het eere-voorzitterschap aanvaard van dit comité omdat ik mij natuurlijk niet wilde onttrekken aan een zuiver werk van weldadigheid het ging toch om de ondersteuning van Duitsche emi granten zonder onderscheid van geloof in de landen.waarheen zij waren uitge weken Ik meende niet hiermede een po litiek doel te dienc. Ik heb het verschenen Bruinboek vóór het verschijnen noch geheel, noch ge deeltelijk of bij wijze van uittreksel in manuscript gezien. Ik ben e. ook niet van. in kennis gesteld, dat een derge lijke politieke publicatie zou plaats Ik ben ook thans nog niet in staat mijn Het Brusselsche weekblad „Le Rouge et le Noir" publiceert den tekst van twee brieven, die tusschen den „Bond van Dientweigeraars wegens gemoedsbezwa ren" en koning Albert in Juli l.il. gewis seld zijn. De Bond had den Koning verzocht om clementie ten aanzien van Marcel Dieu en Leo Campion, de beide dienstweige raars, die zich in de gevangenis bevin den. De secretaris des Konings ant woordde, dat Z. M. dit verzoek niet kon inwilligen. „Als grondwettelijk bewaker van nationale onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van het grondgebied, tot welks handhaving, zonder falen, hij zich bij eede heeft verbonden, weigert de Koning der Belgen zich aan te slui- -ten, onder welken vorm ook, bij een be weging, die, onder voorwendsel een on- rechtvaardigen aanvals- en verove ringsoorlog te bannen, er niets meer of minder op is gericht de passieve onder werping aan de naanvaller aan te be velen, door de weigering om het vader land te dienen als een moreele en loffe lijke daad voor te stellen." „Gij zijt van oordeel" aldus de brief „dat de resultaten van den oorlog den „Belgen de ijdelheid en dwaasheid" van hun „stoïcisme en hun vermogen tot lijden" hebben aangetoond. Deze misda dige woorden zijn een misdaad tegen over de herinnering aan de dapperen, wier edelmoedig aanvaarde opoffering de onafhankelijkheid en de vrijheid van het Belgische volk heeft gered. Zij wek ken een wanbegrip van den geest van den Belgischen vaderlander, die, Gode zij dank, steeds trouw blijft aan het de vies „Potius mori quam faedari". Naar „Politiken" uit Kiel meldt is daar ter stede bij den .Oberprasident een ernstige klacht ingediend tegen eenige S S -mannen, die te Bramfeld bij Hamburg twee daar woonachtige Zwe den hadden mishandeld Beiden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen De Zweden waren uitgenoodigd tot een feestelijkheid in een restaurant en daar bevonden zich ook eenige S S -mannen Er ontstond tusschen dezen en de Zwe den een twist, waarbij de nazi's zich be- leedigend uitlieten over den Zweedschen koning en de Zweden en grove scheld woorden bezigden Ten slotte overvielen zij de Zweden en mishandelden hen zwaar Den een werden de tanden uit den mond geslagen, de andere werd ge kwetst door eenige slagen in den bals. Men heeft op alle manieren gepoogd de zaak in den doofpot te stoppen en den Zweden groote sommen gelds aangebo den. Het geval gebeurde ongeveer 14 dagen geleden De Zweedsche regeering is er van op de hoogte gesteld. Minister Cót, de Fransche minister van luchtvaart, zónd Toeklachewskv. den adjunct-volkscommissaris van oor log der U R. S. S„ het volgende tele gram: Smartelijk getroffen door de ver schrikkelijke ramp. waardoor de mili taire en civiele luchtvaart der Sovjets in d< rouw werd gedompeld, zend ik u het levendige en oprechte rouwbetoon van de Fransche luchtvaart en de be tuiging van mijn diep leedwezen KORTE BERICHTEN. Gisteravond te ongeveer half acht is het zevenjarig zoontje van den aannemer D de Se ach.e, 'de ouderiaie »»jng water geraakt en verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. Omtrent de regeling van 't aanvoeren en vervoeren van aardappelen naar de veiling en van het land naar het bedrijf werden Woensdagmorgen eenige mede- deelingen gedaan, welke velen onzer tuinbouwers-lezers zeer zeker zullen in teresseeren. Het vervoer van aardappelen van het land naar het bedrijf, dat over den open baren weg gaat, is verboden zonder ver- voerverguning. Dit heeft men vanzelf in de streken, waar, in het „vaste" land niet al het land van een bouwer bij het bjdrijf is gelegen Deze vervoervergun- ningen worden echter op aanvrage kos teloos verstrekt Het vervoer van aardappelen van het bedrijf naar een laadplaats zonder dat ze verkocht zijn is verboden. Als ze wel zijn verkocht mogen ze wel worden ver voerd, indien ze zijn gekocht door een erkende handelaar en als deze aan al zijn verplichtingen tegenover de N.A.C. heeft voldaan. Bij verkoop vanaf het bedrijf, dus niet over de veiling, moet een koopbriefje in drievoud worden opgemaakt, waarvan de kooper en verkooper ieder een exem plaar mogen behouden, terwijl het derde aan de Centrale moet worden overge geven. Op dit briefje moet worden ver meld het organisatie-nummer van den teler, het gewicht en soort van het ge kochte, prijs, betalingsconditie's, plaats van bestemming, tijdstip van verlading en de wijze van vervoer. De betaling van alles, zoowel der koop prijs als der te betalen rechten der or ganisatie moet aan de Centrale geschie den, welke dan later weer voor uitbeta ling aan den bouwer zorgt. Betreffende die uitbetaling merken wij echter op, dat niet den vollen bedongen prijs wordt uitgekeerd. B.v. voor een partij aardap pelen, waarvoor men 2.40 heeft ge maakt en voor welke rubriek den mini mumprijs van 2 is vastgesteld, wordt er uitbetaald 3/4 van den vastgestelden minimumprijs, d. i. 1.50 plus het meer gemaakte dan 2 in dit geval dus 0.40, zoodat de tuinder inplaats van 2.40 slechts 1.90 ontvangt. Inplaats van een verbetering beteekent dit dus een verslechtering op het oogenblik. Het ingehouden 1/4 gedeelte wordt in een reservefonds gestort. Wat men daar uit terug-ontvangt, zal moeten worden afgewacht. Uit dit reservefonds worden n.1. de aardappelen betaald, die teveel zijn, dus zal het er van afhangen, hoe veel overcompleet er komt Voor den export krijgt men gratis plombeering en vervoerbewijs, evenals voor veevoer. De teler-grossier staat on der voortdurende controle der contro leurs. Met de kleinhandelaren-uitven ters is dit ook het geval. Ze mogen geen aardappelen in voorraad hebben, die niet zijn gedekt door een vervoerbewijs. Wat betreft de vermindering van de heffing van 2 op 1, dit is maar schijn. Evengoed komt er 2 belasting op de aardappelen, doordat de kleinhan delaren, die in een andere plaats van een grossier koopen, verplicht zijn, ook :er een vervoerbewijs van 1 per 100 K G. aan te vragen. Het door de handelaren te betalen recht, inclusief restitutie marge en plombe kosten bedraagt totaal 160 per 100 K G. van aanbevelingen zijn de bedoelde per sonen vaak zeer vlot, maar men ziet ze nooit meer terug en heeft nimmer verhaal op hen. Ik waarschuw er tevens tegen aan aanbeve lingen van bestrijdingsmiddelen, of aan af keuringen van middelen door deze lieden ook maar de minste waarde te hechten, daar zij ook in dit opzicht niet als betrouwbare bron voor het geven van inlichtingen kunnen worden beschouwd Inlichtingen over be spuitingen. de daarvoor benoodigde appa raten en middelen en een beoordeeling van de daaraan noodzakelijk verbonden kosten worden steeds gaarne kosteloos verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te den werd de behandeling dan voortgezet, doch bleek de hoofdagent Roorda verhin derd te zijn. De verdachte, die bleef bij zijn ontkentenis te hebben geschreeuwd of ge joeld, had als getuige a decharge medege bracht de 17-jarige metselaar Th. van tijk, welk jongmensch zich aandiende als partij loos, dus neutraal. Hij gaf een relaas van het gebeurde, hierop neerkomende dat van D niet had geschreeuwd maar met de agen ten „bonje" had gekregen, waarop hij ook begon te pareeren en zich zoodanig had ge weerd dat 6 agenten noodig waren geweest dezen strijder op den grond te werken. Volgens den agent van 't Kaar zou ver dachte wel degelijk hebben geschreeuwd en Wageningen en door de op verschillede 'en^ên"ztjn'gewê«ïher politiebevel op plaatsen werkzame ambtenaren van dezen waarop hij was aangehouden en d.ens, Lverg&TS M politiebureau. Waar advies wenden tot de controleur b. d. Elan- tpr h, noodzakelijk «^1 het verhoor van agent Roorda, volgde te St. Pancras. (tel. Broek op Langendijk 169), terwijl ondergeteekende gaarne ter beschik king staat voor bewoners van en ten zuiden van Alkmaar. Tel. Alkmaar 1125. WAARRSCHUWING AAN BEZITTERS VAN TUINEN EN BOOMGAARDEN. De controleur b d- Plantenziektenkundigen Dienst, M. van Stijgeren, Rijksstraatweg A 349, Heiloo, schrijft ons: Reeds meermalen zijn bezitters van boomen en tuinen gewaarschuwd tegen de practijken van rondreizende lieden, die er hun werk van maken bespuitingen uit te voeren van boomen en struiken ter bestrijding van daar op voorkomende insecten en ziekten. Nu er aanwijzingen zijn dat zij hun practijken hier in de omgeving weer gaan hervatten, worden alle belanghebbenden ernstig gewaarschuwd om niet dan na deugdelijke inlichtingen te hebben ingewonnen, opdrachten te geven aan rondtrekkende personen, die zich voor be spuitingen enz. aanmelden. In geen enkel op zicht wil ik betrouwbare tuinlieden die zich in de plaats hunner inwoning met dit werk bezig houden in verdenking brengen Inte- dendeel wil ik aanbevelen van hun diensten voor de uitvoering van bespuitingen gebruik te maken. De ervaring heeft geleerd, dat er steeds rondreizende lieden zijn. die voor geven goed werk te zullen verrichten, maar die dit niet doen en wier practijken daardoor ten zeerste een goede ontwikkeling van de insecten- en ziektenbestrijding tegen gaan Ten ernstigste raad ik daarom aan, niet in te gaan op de mooie voorspiegelingen van dergelijke personen, maar voor het geven van een opdracht inlichtingen in te winnen. Met het geven van garanties en het toonea HET VROEG ROOIEN VAN GLADIOLUSKNOLLEN. De inspecteur, hoofd van den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen schrijft ons: Daar gebleken is, dat het vroegtijdig rooien van gladiolenknollen het werkzaamste middel is om de aantasting van deze knollen door verschillende ziekten (hardrot, droog- rot en schurft) en vooral ook de toeneming van deze ziekten gedurende den winter te voorkomen, dringt ondergeteekende er bij alle gladiolenkweekers ten sterkste op aan, dit middel algemeen toe te passen. Zooals bekend is, heeft de gezondheidstoe stand onzer gladiolen in het buitenland de laatste jaren meermalen aanleiding gegeven tot opmerkingen. Ten einde de moeilijkheden die de uitvoerhandel ondervindt, niet nog meer te vergrooten, moet alles gedaan wor den om de aantasting van de knollen door de hierbovengenoemde ziekten te voorkomen; daarvoor is vroegtijdig, d.w.z. omtrent mid- den-September of uiterlijk in de tweede helft van die maand rooien, noodzakelijk. Hieraan kan worden toegevoegd, dat voor zichtige behandeling van de knollen bij het rooien en tijdens het vervoer den goeden in vloed van het vroeg rooien nog kan bevorde ren. VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 8 September. UIT MAGAZIJNVOORRAAD. Niet minder dan 9 aangehouden zaken werden heden ter afhandeling voorgediend onder magistrale leiding van mr. de Groot. Mr. Tack en mr. Hoogstra sierden weer vis a vis de groene tafel. EEN FILMOPNAME ONTBRAK NOG Voor aanvang der zitting had voor het ge rechtspaleis, ten aanschouwe van vele nieuws gierigen de inspectie plaats van den wegspie gel in den vrachtauto van den vrachtauto van den expediteur Jaap Gr., uit Schermer- horn. Kantonrechter en ambtenaar namen om de beurt plaats in de cabine om in den rechtsch geplaatsten wegspiegel de linker weghelft te kunnen beloeren, welke optische gymnastiek echter niet uitvoerbaar bleek. In de later voortgezette zitting werd de heer Gr. dan ook veroordeeld tot 3 boete of 3 da gen en zal hij op advies van mr. de Groor bedoelde spiegel op meer doelmatige wijze doen aanbrengen. BINNEN DE PERKEN BLIJVEN. De groentenhalhouder A. T. te Alkmaar werd heden door het opleggen van 3 boete of 3 dagen beduid met zijn, boonenkistjes en fruitmandjes binnen de deurstijlen te blij ven. We gelooven echter niet dat de veroor deelde met deze oplossing bijzonder is inge nomen. De barometer zijn aangelaats stond althans op veel regen of wind. GEDISQUALIFICEERD. De duozitting op de fiets van den kruide niersbediende, getooid met de toepasselijke initialen H. O. is met algemeene stemmen af gekeurd, 1 boete of 1 dag. DE DRIE MUSKETIERS. Het proces der „3 fietsers op één rijtje" had voor dit miskend trio geen gunstig verloop en loste zich op in een veroordeeling der heeren F. B. en J. J. de R., ieder tot 3 boete of 3 dagen. No. 3, een minderjarige, was de vorige week reeds onderhanden ge nomen. NERGENS RUST. Ook het rustende ijscomannetje Willem L. vond heden niet veel troost na verhoor van agent Tijtsma. Hij had zijn rust onderbro ken met ijswafels te verhandelen en hinderde het drukke verkeer op den Voordam. Mis schien is het mogelijk zijn iiscowagen in een opklapbaren divan te veranderen! de wonde ren der techniek zijn grenzeloos! 3 gulden of 3 dagen was de finale. MOEDER DRAAIT ER VOOR OP. Het drama der verloren hondenpenning eindigde ook al niet ten genoegen van den gemachtigden zoon, voor zijn moeder oppo- neerende. De gemeenteverordening luidt even snugger als kort, dat het ho&fd van het gezin aansprakelijk is voor alle kosten en overtre dingen. Zoowel de belasting als boete opge legd voor penninglooze blaffers wordt op haar verhaald. Zeer tot ontstemming van haar zoon wien deze egoïstische regeling bo ven zijn pet scheen te gaan, werd dus mej. T. B. geboren K. veroordeeld tot 1 boete oï 1 dag. DE AVOND VAN 26 MEI. De ongewane beroering, ontstaan in onze ordelijke gemeente door een vergadering van fascistisch gestemde landgenooten had tot gevolg de verschijning van den 21-jarigen voeger J. van D. voor den kantonrechter op 4 Aug. jj. op grond van het feit, dat hij op gezegden datum op den Kennemerstraatweg niet op vordering der politie zijn weg zou hebben vervolgd. De heer v. D. ontkende des tijds door onordelijk gedrag motief te heb ben gegeven tot een dergelijke aanmaning en was dat zaakje uitgesteld, teneinde de verba lisanten Roorda en v. 't Kaar te hooren. He- was op nieuw aanhouding. Zoo mogelijk zal ook verdachte nog een tweede getuige a decharge medebrengen.. DE SLOF AARDBEIEN BRACHT DE VICTORIE- Op 4 Aug. was de heer Arie K-, 'n ffians te Alkmaar wonenden keüner op nonactiviteit geïnviteerd om voor den kantonrechter te compareeren ter zake overtreding van het im- populaire art. 461 wetb. van strafrecht, straf baar stellende het loopen over verboden grond. Hij was destijds bekeurd door den jachtopziener Jan Diemer Jr., doch beweerde niet over verboden duinterrein, doch zich op het aardbeienveld van Wijker te hebben be vonden, ten einde een „slof" of meer aard beien te verzamelen. Men had zich daavna begeven naar een tent, waar de aardbeien plukkers gewoonlijk thee dronken. Ten einde een en ander te bevestigen, presenteerde Arie n tweetal getuige a decharge, 'n Amster- damsche jongedame en zekeren heer Albert Blok die destijds mede aan de aardbeienfuif hadden deelgenomen en de verklaring van den verdachte in optima forma konden beves tigen. Tegen zooveel geweld was de heer Diemer niet opgewassen en mocht Arie K. met groote voldoening constateeren, dat hij op voorstel, van mr. Tack werd vrijgesproken. VERDUISTERING VAN GELDEN VAN DEN BOND VAN KORPORAALS BIJ DE MARINE. Donderdag is voor het Gerechtshof ta Amsterdam de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 50-jarigen oud- wethouder van financiën D. G A. de Z., van de gemeente Den Helder, die door de rechtbank te Alkmaar wegens ver duistering veroordeeld was tot 1 54 jaar gevangenisstraf met aftrek van 7 maan den voorloopige hechtenis. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Den Helder om streeks het tijdvak van Jaunar; 1923 tot Augustus 1931 opzettelijk een aantal geldsommen, in totaal 18.734.07, toe- behoorend aan den toenmaligen bond van korporaals bij de Kon. Ned. Marine, had verduisterd. Van dezen bond, welke later vereenigd is met den bond van minder marinepersoneel, was verdachte penningmeester. Zoowel verdachte als de officier van justitie hadden hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van de rechtbank te Alkmaar. Verdachte had dit gedaan, omdat hij zich pnschuldig achtte aan het hem ten laste gelegde. Wel was er een kastekort van 8000, hij wist echter niet, dat dit tekort bestond. Reeds op 3 Juni was de zaak door het Hof in behandeling geno men: de verdere behandeling werd tot gister uitgesteld. Ook thans hield ver dachte vol onschuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde verduistering. Als eerste getuige werd de rijksaccoun tant, de heer Engelgeer te Haarlem ge hoord, die een boekenonderzoek had in gesteld en had geconstateerd, dat om streeks twintigduizend gulden uit de kas verdwenen was. Verdachte verklaarde niet te weten, hoe dit tekort was ontstaan: immers voor de gelden van den bond en zijn privé-financiën gebruikte hij dezelfde girorekening, die op zijn eigen naam stond. Wel hield hij de gelden van den bond van zijn privémiddelen gescheiden. Verdachte verdiende 3000 per jaar als bezoldigd bestuurder: hij placht 60 per week aan zijn vrouw te geven. Daar naast heeft hij nog inkomsten gehad als wethouder en uit zijn pensioen, zoodat hij in het geheel een inkomen genoot van 5000. President: Maar u hebt boven uw stand geleefd. U had relaties met vrouwen en iedereen weet, dat dat geld kost! Verdachte verzet zich tegen deze voor stelling van zaken: hij heeft niet kun nen nagaan, dat de twintigduizend gul den verdwenen waren, omdat pas in Oc- tober en November de balans van 1 Ja nuari werd opgemaakt. Als getuige a décharge werd een ser geant-schrijver van de Kon. Marine ge hoord, die als penningmeester van de afdeeling Ned.-Indië per postwissel gel den naar den bond had overgemaakt. Deze postwissels waren aan den bond geadresseerd; getuige weet niet, door wien het geld werd afgehaald. De kwi tanties, welke hiervoor waren afgege- ve.n'. waren onderteekend door den ad ministrateur Groothof, nooit door ver dachte. Verd. is, onmiddellijk nadat het tekort werd ontdekt, in zijn functie geschorst Hij heeft toen direct verzocht een onder zoek door deskundigen te doen instellen naar de oorzaak van die tekorten. Groot hof heeft onder eede verklaard, de gel den aan verd. te hebben overhandigd. Verd. daarentegen zegt ze nooit ontvan gen te hebben. Verd. beweert, dat Groothof kwitanties heeft geteekend voor bedragen die hij nooit ontvangen zou hebben. Groothof, die als getuige was opgeroe pen, was niet ter terechtzitting versche nen, ook andere getuigen waren niet aanwezig. Dientengevolge werd de be handeling van de zaak uitgesteld tot 31 October des ochtends 10 uur.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9