DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ernstige toestand op Cuba, Ho. 214 Maandag II September 1933 135e Jaargang DxiqeÜlksch OveczicfU Mei merkwaardige tucht heeft de opstandige bevolking zich uitsluitend tegen zijn gewezen onderdrukkers gekeerd DE HOUDING VAN AMERIKA. buitenland OPENING SCHELDETUNNELS. Te Antwerpen. S. A. TRANSPORT AUTO VERONGELUKT. Negen dooden, zeventien zwaar-, 15 lichtgewonden. RUZIE OVER EEN DANSJE. In de Emelka-Wochenschau worden nieuwe Duitsche dansen gepubliceerd Daarbij wordt ook gesproken van een „Reichswalzer". He' müiisterie van volksvoorlichting en propa gdlda heeft den uitgevers van de Wochen schau dezen naam verboden, opdat niet- de schijn gewekt wordt, alsof deze dans van rüksweee wordt bevorderd of erkend. Wal vandaag de aandacht trekt,,. HET NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK. AARSC COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, niigegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De toestand o,p Cuba is in den loop van gisteren nog ernstiger geworden. De regee ring vreest, dat het leger niet zal gehoor zamen aan de nieuwbenoemde leiders, allen stammende uit het onderofficierencorps en opnieuw zal muiten. Het leger heeft den af- gezetten officieren verzocht, weer een bevel over te nemen. Deze hebben echter geweigerd, waarop de regeering vijfhonderd officieren heeft laten arresteeren. In Santiago en Ciën Fügos zijn Ameri fcaansche marinesoldaten aan land gegaan In verband met deze opnieuw uitgebroken revolutie, is het weieens interessant na te gaan, in hoeverre de verschillende regeerin- fen schuld hebben gehad aan de thans tel- ens weer oplaaiende opstanden. Op Cuba heeft een bewind geheerscht, dat dooa en door slecht was, zich staande hield door een stille terreur uit te oefenen en bij het sluiten van financieele transacties meer op eigen voordeel dan op het landsbelang bedacht was. Meer dan acht jaar-heeft het zich staande weten te houden. Toen was de spanmng te groot geworden en is de bom ge barsten. Het is weggevaagd en zijn dienaren zijn vermoord, de eigendommen van zijn voormannen vernield Met merkwaardige tucht heeft de opstandige bevolking zich uit sluitend tegen z'n gewezen onderdrukkers ge keerd. Inmiddels hadden de oppositiepartijen en vooral de intellectueelen des lands een voorloopige regeering gevormd. Tot zoover scheen alles normaal. Het beloop week niet af van dat van de 1001 Midden- en Zuid - Amerikaansche revoluties, waarvan wij sinds de verdrijving van de Spaansche en Portu- geesche overheerschers gewend zijn. Toen echter bleek de voorloopige regeering zich niet te kunnen handhaven. Zij werd door een pronunciamento van het leger weggevaagd Dat is al ongewoner, al is het meer vertoond in deze streken. Hoogst ongewoon is echter de reactie op deze gebeurtenis in de Ver Staten. De Spaansch-Amerikaansche oorlog heeft Cuba zijn zelfstandigheid bezorgd en daarbij is het tot tweemaal toe geleid door de Ver Staten, die behalve strategische ook froote commercieele en financieele be'angen ij het land hebben. Dat de Unie du® °en wa kend oogje houdt op wat er daar gebeurd is begrijpelijk. Maar zond zij bij den eer sten opstand twee of drie schepen naar Ha vana, die zij dadelijk terugtrok toen het voor loopige bewind gevormd en de orde hersteld was, thans maakt zij toebereidselen alsof zij het heele eiland militair wil bezetten. Reeds dertig oorlogsbodems, van verschillend for maat, zijn naar de Cubaansche wateren ge zonden, vliegtuigen en expeditietroepen wor den in gereedheid gehouden. Niettemin ver zekert Washington, dat het alleen de vreem delingen op het eiland wil beschermen en heeft president Roosevelt gisteren nog de hoop uitgesproken, dat Cuba in staat zal wezen zijn eigen moeilijkheden te redderen Uit de voorzorgsmaatregelen, te Washing ton genomen, zou men echter meenen, dat daar ernstige twijfel heerscht of het land er inderdaad toe in staat zal zijn. De huidige machthebbers zijn het leger, doch zonder de officieren, mitsgaders studen ten en andere jonge elementen. Zij hebben de macht gegrepen, omdat zij geen vertrouwen hadden in de officieren, die zij verdachten van reationnaire bedoelingen en evenmin in het voorloopige bewind, dat volgens hen niet krachtig genoeg opruiming hield onder de nalatenschap van den „tyran" Machado Men heeft dus thans te maken met jonge, on ervaren regeerders, door een radicale' actie aan het bewind gebracht en de ervaring leert, dat een dergelijk bewind gevaar loopt, hetzij door zijn volgelingen steeds verder den radicalen weg opgedrongen te worden, hetzij snel door een radicale regeering te worden verdrongen. Er zijn hier en daar al communistische woelingen uitgebroken. De vrees, dat Cuba een periode van woelingen en onzekerheid tegemoet gaat, die het land licht in een toestand van chaos kunnen bren gen is daarom niet denkbeeldig. Zoo althans schijnt men er te Washington over te denken Daar komt nog iets bij. Er zijn op Cuba kringen, die de Amerikanen volstrekt niet genegen zijn. Daar zij in de eerste plaats zij, die door den Amerikaanschen financieelen invloed op de suikerteelt en de andere natuur lijke rijkdommen des lands, hun belangen be nadeeld zien en die de Cubaansche politiek in een richting van krachtig verzet tegen elke Amerikaansche inmenging willen sturen. Daarnevens staan de waarlijk revolutionnai- ren die aan het groot-grondbezit der Ameri kanen op het eiland een einde willen maken om tot grondverdeeling te kunnen geraken Bij een voortzetting van den huldigen toe stand zouden dus de Amerikaansche belan gen ernstig in het gedrang kunnen komen. Dit verklaart zoowel den wensch, dat Cuba zijn eigen moeilijkheden zal weten te red deren, mits men die zoo versta, dat er op Cuba een stabiele regeering gevormd worde, die de Amerikaansche belangen eerbiedigt, als de voorzorgsmaatregelen thans door Washington genomen. Het recht van de Amerikanen tot ingrijpen Op Cuba staat vast, aldus de N R.Crt. Toen de Spanjaarden het eiland hadden moeten opgeven, is daar een militaire regeering der Ver. Staten gevestigd die overigens ruim schoots gebruik maakte van Cubaansche ambtenaren welke van Januari 1899 tot Mei 1902 geduurd heeft. In dien tijd werd de Cubaansche constitutie opgesteld, welke on der Amerikaanschen druk werd aangevuld met het z.g. amendement Platt Dit amende ment, op 12 Juni 1901 door Cuba aanvaard, verplicht Cuba niet meer schulden aan te gaan, dan zijn loopende inkomsten kunnen aragen, de maatregelen van volksgezond heid, die de Amerikanen genomen hadden, voort te zetten, marinebases aan de Ver. Sta ten af te staan, en erkent ten slotte het recht der Ver. Staten om, zoo noodig, in de bin- nenlandsche zaken in te grijpen. Dat is dan ook gebeurd na de revolutie van 1906, toen de Staten het heft weer voor een tijd van drie jaar in handen hebben genomen. Na 1909 is Cuba met struikelen en opstaan verder ge komen. In 1912 hebben de Staten, tijdens den rassenopstand, die toen woedde, nog eens mariniers aan land gezet om de vreemdelin gen te beschermen. Veel lust tot interventie zal er aan Ameri kaanschen kant wel niet bestaan. De moei lijkheden binnenlands met het herstel, de pogingen om met de altijd wat achterdochti ge en prikkelbare Latijnsch-Amerikaansche staten tot nauwere handelsrelaties te komen en de kans te stuiten op een ernstig verzet bij de Cubaansche bevolking, dat tot een langdurige expeditie en misschien zelfs weer tot een bezetting van enkele jaren zou kun nen leiden, maken tusschenkomst niet aan lokkelijk. Klaarblijkelijk hoopt men door groot machtsvertoon zooveel indruk te maken op de Cubanen, dat zij, uit vrees voor dat gene, wat men ook zelf wil vermijden, zullen zorgen onderling tot een vergelijk te komen en daarbij de Amerikaansche belangen te ontzien. Voorloopig president benoemd. De junta heeft het voorloopige president schap opgedragen aan het lid van de junta Ramon Grau San Martin. Deze heeft onmid dellijk een aanvang gemaakt met de vorming van een coalitiekabinet dat alle revolution naire partijen zal omvatten. Talrijke officieren van leger en vloot hebben hun dienst weer hervat. 500 officieren van het leger weigeren echter nog steeds den dienst te hervatten, zoodat men vreest, dat door hun houding moeilijkheden zullen ontstaan. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft nog negen destroyers naar Cuba ge zonden, ofschoon na oplossing van de presi dentskwestie een ontspanning was ingetre den, naar het scheen. Op het oogenblik be vinden zich in totaal 35 oorlogsschepen der Vereenigde Staten in de Cubaansche wateren Zeer groote belangstelling zoowel van bui tenlanders als van bewoners der stad en om- geving bestond voor de officieele opening voor de beide tunnels onder de Schelde. Om tien uur kwamen de parlementsleden evenals de leden van den raad van beheer van de Imalso (Intercommunale Maatschappij van den Linker Schelde Oever) op de vlotbrug aan en zij maakten met de stadsalonboot en twee Flandriabooten een tocht op de Schelde «n door de haveninstellingen. Toen om een uur de booten van den tochi terug kwamen, waren de beide Scheldeoevers door een drukke menigte bezet. Om kwart voor twee, toen er wegens de dicht opeenge pakte menigte geen doorkomen mogelijk was, hadden op de gereserveerde tribune op de Ankerrui, bij den ingang van den tunnel voor vervoer plaats genomen het geheele Corps Diplomatique, de voorzitter van d?n senaat, Digneffe en zijn vrQuw en Madame de voorzitter van de Kamer, Poncelet, de ministers Jasper, Sap, Carton de Wiart, en van Isakcker, de staatsministers Seegers, Braun, Frank, Tilbaut, Van Cauwelaarts Renkin en Houtart. De koninklijke familie werd om twee uur, toen zij aankwam, geestdriftig toegejuichd Zij was vergezeld van de Baron Holvoet, gouverneur der provincie en Mr. Kamil Huysmans. De koning begroette zijne eminentie, kar dinaal van Roey In den koninklijken auto bevonden zich voorts koningin Elisabeth en Prins Leopold De plechtigheid werd geopend met een redevoering van Baron Holvoet, waarop de koning persoonlijk d3 toegekende onderscheidingen overhandigde aan de Bel gische en buitenlandsche ingenieurs alsmede san de arbeiders, die hun krachten voor den timmerbouw hebben gegeven, o.m. aan den teer Nijhoff, ingenieur te Den Haag, Na hartelijke gelukwenschen van Fran- tignoul tot zijn medewerkers nam koning Albert in het Vlaamsch het woord om te wij zen op 't belang van dezen grootsch opgezet ten verbindingsweg. Kort daarop knipte de koning het lint, dat de toegang tot de ver voertunnel versperde door en maakte met de leden der koninklijke familie in den auto de eerste of f icieele tocht door'de tunnel Aan de overzijde was de menschenmassa al even groot. Vliegtuigen cirke'den in de lucht, ter wijl de stoet van ver-chillende vaartuigen langzaam op de Schelde werd voorbijgeleid. Een uit negen toestellen bestaand militair es cader cirkelde boven het terrein. Om vier uur kwamen dekoninklijke auto s aan den ingang van den tunnel voor de voet gangers. De hooge bezoekers namen P'^?;s op de eere-tribune, terwij. op hetzelfde oogenblik 20.000 duiven werden losgelaten. Het besluit van de plechtigheid op den linker oever, was het zingen door 3000 zangers en zangeressen, onder leiding van den heer Ve- remans van het tunnellied. De laatste sche pen van den waterstoet trokken op dit oogen blik voorbij. Veel vereenigingen begaven zich naar den ingang van de tunnels. De heer Veremans werd door den koning geluk ge- wenscht, waarna de konink'ijke familie en de genoodigaen zich naar den ingang van den tunnel voor de voetgangers begaven, om langs dezen weg den terugtocht naar de stad te beginnen. Ook op den rechteroever werd de konink'ijke familie weer hulde gebracht Hier werd het Heillied gezongen, waarna de ko ninklijke familie naar Brussel terugkeerde In de stad werden feestelijkheden gehouden. rede van goebbels. Over den nazi-opbouw. In het kader van het Festspiel heeft Goebbels gisteren te Berlijn een rede voering uitgesproken, waarin hj om zei De critici, die vijandig staan tegen over de nieuwe regeering verwijten deze tegenwoordig, dat zii alleen maar fees ten weet te geven. In de zeven maanden echter, dat de regeering aan de macht is, heeft zij op cultuurpolitiek, binnen- landsch en sociaal politiek gebied meep tot stand gebracht dan in al de 14 voor afgaande jaren. Ook deze feesten heb ben een diepere beteekenis Het zijn feestelijkheden, waarin regeering en volk in een groote eenheid samenkomen. Iedere feestelijkheid heeft zijne betrek kingen tot Je groote taken, die ons ge steld waren Het nationale zelfbewu.t- zijn leefde op in Potsdam. Op 1 Mei stond de gedachte aan een socialistische volksgemeenschap boven de IK milli- oen menschen op het Tempelhofer Feld. De herwonnen Duitsche eer staat boven het Tannenberg-gedenkteeken en het ééngeworden Duitschland verhief zich boven de dagen van Neurenberg. Wij hebben een nieuwen staat en in dezen nieuwen staat leeft één ééngeworden Duitsch volk. Dit ééngeworden Duitsche volk heeft zich doelbewust ee~> nieuwe cultuur geschapen en vindt zijn dage- lijksch brood in de daadkrachtige orga nisatie van een nieuw e economie Twee millioen menschen zijn weer terugge bracht in de kantoren, in de mijnen en in de machinekamers. Thans beginnen wij voor den komenden winter den strijd tegen honger en koude, en nog eenmaal, voor de grijze herfst begint, komen de Duitsuhe scholen van het geheele rijk bijeen om zich uit te spreken vóór het Duitsche ras, voor het Duitsche Volks tuin. de Duitsche taal en Sitte. Hier wordt voor ieder duidelijk dat een pols slag gaat door alles wat Duitsch is, Duitsch spreekt en Duitsch voelt. De Duitsche jeugd strekt de handen uit over de grenzen, voelt zich éér. met de broeders en zusters aan gene zijde der grenzen en brengt daarmede openlijk tot uiting, dat wa. Duitsch is, Duitsch zaï blijven, wat Dv.itsch voelt in alle eeuwigheid Duitsch zal voelen en nie mand kan een einde maken aan de liefde van de ontwaakte Duitsche natie, aan haar saamhoorigheidsgevoel en haar innerlijke gebondenheid. Wij wil len het nogmaals voor ieder duidelijk zeggen: „Wij zijn niet gekomen om Europa in den chaos te storten Wij wil len geen oorlog, wij willen den vrede. Maar wij willen den vrede van het recht, den vrede van de eer en den vre de, die ons dagelijksch brood veilig stelt. Dit jonge Duitschland wil niet meer object zijn van wereldpolitiek Wel is de wereld vol wantrouwen jegens ons, men gelooft dat in dit Duitschland een volk der revanche is opgestaan Wij verklaren openlijk: wij willen niets an ders dan in rede arbeiden olechts 4én oorlog voeren wij: den oorlog tegen de werkeloosheid. En zoo spreekt de jeugd zich ne' hart uit voor de n'euwe ve- dachte der revolutie, voor den leider n hc éénc len r!'k en het e- worjen volk. Alles wat Duitsch is a '?mt één idee en één wil. Wij willen de we reld overtuigen van onzen eerlijken wil door ons werk, door onze da 'en en door onze successen. Wij -roeten U. Duitsch land Wij willen strijden voor Uw op standing. Volk en Rijk kunnen niet on dergaan. Bij de Kohlfurther Brug in de bpurt van Solingen is gisterochtend een auto, waarin drie-en-veertig S A.-mannen uit Bochum waren gezeten, in een gevaarlijken bocht over den kop geslagen en van de hooge glooiing afgevallen. Negen S A.-mannen zijn gedood, zeventien ernstig en vijftien licht gewond. Nader wordt gemeld, dat het hier man schappen betreft van de S A. Reserve-Storm 111/17, uit Bochum welke op weg waren naar Schlossburg. Waarschijnlijk «door het weigeren van de rem is de wagen begonnen te slingeren. De glooiing bedraagt on 'ev,_er 30 M Bii den val werd een boom omgeworpen Tens'otte kwam de wagen tegen een sterken eik te recht. De auto is geheel vernield. VIJFTIG HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Geen blusschingswater. In de gemeente Oeschelbronn tusschen Pforzheim en Mühlacker is gisteroch tend in een schuur een brand uitgebro ken, welke begunstigd door den krach- tigen Oostenwind en door het feit, dat ter' plaatse gebrek aan water w as, zich zoo snel uitbreidde, dat om twee uur 's middags reeds 50 huizen met bijge bouwen een prooi der vlammen waren geworden. De brandweercorpsen uit de geheele omgeving, ondermeer,uit Karls- ruhe, werden gerequireerd. S. AS. S. politie en Stahlhelm uit Pforzhim as- sisteeren bij het blusschingswerk De oorzaak van den brand is onbekend De brand breidt zich uit. De geweldige brand in Oeschelbronn woedde gisteravond nog steeds door Om 8 uur des avonds waren 70 boerde rijen vernietigd Alle maatregelen tot het tegenhouden van het vuur beleven ten gevolge van den krachtigen storm zon der uitwerking Ir. de plaats was geen water voorradig, zoodat men gedwongen was uit 't nabijzijnde maar toch nog op verscheidene K M afstand liggende, N'ie fern door tal van slangen heen water naar de plaats des onheils te brengen Ook dit echter hielp niet, daar tengevol ge van den eno-men druk van het water vrijwel geheel machteloo tegenover de slangen sprongen. Men stond dus de loeiende vuurzee Zondagavond was de helft der inwoners van de plaats reeds dakloos geworden Uit de nog be dreigde huizen is al het meubilair en vee gehaald, terwijl verder de oogst ge deeltelijk weggesleept wordt De brand weer uit Karsruhe. Pforzheim, Stutt- gart, Leonberg en Vainingeu is ter plaat se. Politi. S.SSA, Stahlhelm, van alle kanten is hulp gehaald om te redden wat nog te redden viel. Door luidspre kers werd om half acht aan alle niet- inwoners der plaats verzocht Oeschel- bron te verlaten. Reeds in den loop van den middag was de plaats kilometers in den omtrek afgezet. Het vermoeden bestaat, dat hier brandstichting in het spel is Reeds zijn verscheidene arrestaties verricht. Goebbels verbiedt. Drie coureurs om het leven geko men bij de auto-races te Monza. (Buitenland). S. A.-Transportauto verongelukt; 9 dooden, 31 gewonden (Buitenland) Te Uschelbron (Duitschland) heeft een enorme brand 200 gebouwen in den asch gelegd (Buitenland Ernstige toestand op Cuba (Dag. Overzicht). Een arrestatie inzake den moord op G. de Bie te Oss (Binnenland) Ernstige brand in de Peel. (Bin nenland). De leden van de Federatie van bouwvakarbeiders over het heele land door den minister van steun- verleening uitgesloten. (Binnen land). Te Muggenhol (N Br heeft een 24-jarige werklooze zijn grootouders met een knuppel tegen den grond geslagen. (Binnenland) Huldigiftg W. H Vliegen te Den Haag. (Binnenland) Tribunes op Houtrust verbrand. (Binnenland.) Bouwvalligheid van den toren to Wijk aan Zee. (Stad en omgeving Bij een twist na een volksfeest te Peize is een man doodgeschoten. (Binnenland (Zie verder eventueel laatste be richten). Drie dooden. Het- noodweer, dat sedert eenige dagen het Westelijke en Zuidwestelijke deel van Frank rijk teistert, heeft ok Vrijdag en Zaterdag op verschillende plaatsen groote schade aange richt, terwijl drie menschen werden gedood. Te St. Brice bij Bordeaux stortte een hoog- spanningsleiding neer, die op een boeren vrouw terecht kwam. De vrouw was onmid- lijk dood. Haar man en haar dochter, die haar te hulp kwamen, ondergingen hetzelfde lot*. In het departement Gironde vielen gedu rende een half uur hagelkorrels zoo gröot als duiveneieren, waardoor bijna de geheele wijn oogst is vernield. Barsac en Landiras bieden een treurigen aanblik. Te Bayonne ging het onweer eveneens gepaard met hagel val, waarna een wolkbreuk volgde, zoodat Bay onne en Biarritz op verscheidene plaatsen werden overstroomd en het verkeer werd ge stremd. Honderden vensterruiten zijn in de beide steden vernield Boomen zijn uit den grond gerukt en dakpannen van de huizen geslagen. De schade is zeer aanzienlijk HERDENKING VAN DEN SI AG AAN DÉ MARNE. Te Longwy, Nancy en Meaux is giste* ren in aanwezigheid van het opper commando van het Fransche leger, ge neraal Weygapdt, maarschalk Petain en den minister van de pensioenen, Miellet, den negentienden jaardag van den slag bij1 de Mi.rne herdacht Te Meuax hield de minister voor de pensioenen, Miellet 'n redevoering, waar in hij naar voren liet komen, dat men den gebeurtenissen van den wereldoor log nooit nader had gestaan dan thans. De geest van 1914 schijnt herboren te zijn; onder den naam „het ontwaken van 6811 V°'k" woont men de explosie bij van een overdreven nationalisme, dat duidelijk doet uitkomen, dat aan de Marne niet alleen twee vijandelijke le gers tegenover elkaar hebben gestaan, maar twee beschavingen, twee geestes richtingen, twee aspecten des levens Het is duidelijk, dat thans als gisteren dezelfde wil tot hegemonie, annexatie en imperialisme tot uiting komt Frank rijk heeft derhalve jegens zich als de plicht sterk te blijven om den aanvallers den weg te versperren en den eerzuch- tigen en avontuurlijken volkeren den mord te ontnemen. Te Nancy verklaarde maarschalk Pe tain, dat het Fransche volk voor zijn gevallen soldaten tot inkeer moest komen en zich moest afvragen of het met he' oog op .e hoogste belangen des 'ands bereid was het persoonlijke ecoi.ii). onderdruVVen logmaals, wanneer het zijn moest, op te staan om den eigen grond te verdedigen. Afgevaardigde Ferry hield een rede voering, w aarin hij o m zeide. dat het Duitsche rijk uit de zwakheid van Erankrjjk profijt -eirokken had om zich te onttrekken aan de verdragsclausules Duitschland heeft het pangermanistisch program van voor oen oorlog hervat en tracht thans de territoriale clausules

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1