DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SaqeUiAsch 0veezicht De nieuwe staatsvorm in Oostenrijk. ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per No. 215 Dinsdag 12 September 1933 135e Jaargang Tegen het fascisme. De fout van Vaugoin. Het ongeloovige Duitschland. Italië helpt Dollfuss. Rede van Dollfuss. AANSLAG OP HITLER ONTDEKT. Een communistisch complot te Mainz. Niet publiceeren s.v.p. NAZI-METHODE IN DUITSCHLAND. STRENGE STRAF. „WAAROM IS DE WERELD TEGEN ONS?" Zoo vraagt de ex-kroonprins. In de New-York Herald Tribune schrijft de ex-kroonprins van Duitschland een arti kel „Waarom is de wereld tegen ons?'' BLAUWHEMDEN-PARADE VERBODEN. SLOT AFGEBRAND. In Weimar. TEGEN SABOTAGE EN CORRUPTIE. DE BRAND TE OESCHELBRONN. Eenige arrestaties. SLECHTS ARISCHE ARTSEN. Bij particuliere ziekenfondsen. DE TOESTAND OP CUBA. Weer een revolutie? De positie van San Martin. Bom-aanslag. Een verklaring van San Martin. Een spoorwegmaatschappij staakt den dienst. U/ai vandaag de aandacht trekt,,. Sergeant Bastita maakt promotie. Uitlating van Huil. ERNSTIG ONGELUK BI! BRUGINSTORT1NG. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Acht doodeil. POOLSCHE PARLEMENTSLEDEN IN BELGRADO. JAPANSCHE BEWAPENING. ALKMAARSCH OURANT. 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Nadat bondkansetier Dotlfuss eerst het leger met tO.OOO man versterkte, heeft hij thans een socialen christelijken staat aangekondigd. Van de economische wereldconferentie te jonden, die, zooals iedereen nu wel weet. als een nachtkaars is uitgegaan, zijn ons twee voorvallen bijgebleven, n.1. ten eerste de handigheden van den Russischen afgevaar digde Litwinov om met verschillende landtn vriendschapsverdragen te teekenen en ren tweede de uitlating van den Oostenrijksch-m bondskanselier Dollfuss over zijn buuimar.: Durtschland Eén oogenblik gleed er een glimlach over de politieke menschheid, want zij voelde, dat deze onder bedelde termen ge uite toesoeling van Duitschland een steek onder water was zooals geen enkel land dit zou durven doen. Nu eenige dagen geleden Dollfuss' naam weer favoriet werd in de buitenlandsche politiek inzake de versterking van het leger van Oostenrijk en vooral de opmerkelijke, rede van Dollfuss op den Katho liekendag te Weenen, vraagt Oostenrijk mo menteel weer onze bijzondeie aandacht. Omtrent de hulp, die Oostenrijk daarbij van verschillende kanten mocht ondervinden merkt de N. R. Crt op: In tegenstelling met Duits oh land heeft Oostenrijk nooit ten volle gebruik gemaakt van de machtiging in het vredesverdrag om een bepaald aantal be roepsmilitairen met langdurig dienstverband onder de wapenen te houden. Te St. Germain waren het 30.000 man toegestaan, maar het heeft tot dusver slechts 2/3 daarvan aange worven, in hoofdzaak wel om de hooge kos ten die zulk een staand leger met zich brengt. De „boozt buurman'' van wien Dollfuss ter economische wereldconferentie met een dui delijke toespeling op Duitschland heeft ge waagd, is er echter schuld aan dat deze troe penmacht niet meer voldoende is om de gren zen te beveiligen en tegelijkertijd te waken tegen nationaal socialistische acties Van daar dat de regeering te Weenen reeds ter ontwapeningsconferentie de mogendheden had gepolst over een versterking van haar militaire krachten met recruteering volgens een stelsel dat goedkooper uitkomt dan dat van beroepsmilitairen Dezer dagen Ls een daartoe strekkend ver- toek formeel ingediend, maar tevoren had Vaugoin, de Oostenrijksche minister van landsverdediging, reeds meegedeeld, dat Parijs en Londen hadden toegestemd in een mihtielichting van ten hoogste 10.000 man, welkt lichting hij kenschetste als een eersten srip naar herstel van den algemeenen^dienst plicht. Met deze verklaring heeft hij zich duchtig vergaloppeerd en het was niet te ver wonderen dat men te Berlijn ophoorde en zcide: „Zoo, zoo! ls dat de heiligheid van de verdragen? Wordt daar maar zoo mee om gesprongen als het in de kraam te pas komt?" Pr kwamen dan ook aanstonds démentis zoowel uit Londen als Parijs. Ze hielden in dat er van militie-lichtingen geen sprake kon zijn en dat Oostenrijk ten hoogste machtiging zou krijgen, voor den tijd van één jaar 10.000 vrijwilligers aan te werven met den korten diensttijd van een half jaar. Herstel van den Algemeenen dienstplicht was zelfs niet over wogen. Het spreekt haast vanzelf dat Duitschland daarvan niet zoo heel /eel gelooft en aan het exposé van Vaugoin meer waarde blijft toe schrijven dan aan de formeele overeenkomst tusschen Parijs, Londen en Weenen. Het blijft een ofticicuze beschouwing gewagen van een militielichting en tracht uit het toestaan daarvan een inbreuk op het verdrag van St. Germain te construeeren. Als straks de ontwapeningsconferentie Wordt hervat zullen we daarover ongetwijfeld nog heel wat moeten hooren. Gp militair terrein zal Oostennjk naar men- mag hopen, zich thans zeil kunnen helpen. Hulp van buiten heeft het uiteraard in dezen ook niet te wachten. Het trekt de aandacht dat Italië in de militaire kwestie groote terughoudendheid heeft be tracht, ofschoon het behoud van een zelf standig Oostenrijk ook de regeering te Rome m hooge mate ter harte gaat. Mussolini is al evenmin geestdriftig voor „Anschluss '-voor uitzichten als de westelijke mogendheden en de Kleine Entente. Maar inzake fascistische (of nationaal-socialistische) min of meer paci- fieke penetratie heeft hij natuurlijk andere inzichten dan de overige betrokken regeerin gen. Op economisch gebied, 't welk zeker van niet minder gewicht is voor het behoud der Oostenrijksche zelfstandigheid dan de militaire kwestie, zit hij echter met stil. Zoo wel de Parijsche Matin als de Londensche Daily Mail vernemen uit Rome dat er af spraken tusschen Mussolini Dollfuss en Gömbös zijn getroffen, die binnenkort den vorm van handelsovereenkomsten zullen krijgen. Die afspraken zouden hierop neer komen, dat zoowel Oostenrijk als Hongarije te Triëst vrijhavens krijgen. Beiden zijn dan bevoegd een handelsvloot te bouwen, die de nationale vlag mag voeren, met Triëst als „thuishaven". Deze concessie van den Duce is natuurlijk niet onzelfzuchtig. Hij verwacht er een ster ke verlevendiging in het handelsverkeer over Triëst van, dat na de verdeeling van de Do- i.au-monarchie in verval was geraakt. Hij steekt dat ook niet onder stoelen en banken en biedt Oostenrijk preferentieele rechten voor zijn producten aan met de belofte dat d" Italiaansche staatsbedrijven voortaan aan Oostenrijksche grondstoffen en fabrikaten de voorkeur zullen geven boven andere buiten landsche voortbrr gselen. Hongarije heeft hij voor zijn streven trach ten te winnen door de toezegging dat Italië voortaan de mais en tarwe die het uit het buitenland noodig heeft, in hoofdzaak uit Hongarije zal betrekken. Wij laten in het midden of deze uiteenzet ting volkomen juist is. Vermoedelijk niet; de Neue Freie Presse meldt althans dat men te Weenen over zóó verstrekkende plannen nog geen zekerheid heeft. Eigenaardig is echter wel dat tot dusver geen stellige tegenspraak is gevolgd, noch uit Weenen of Boedapest, noch uit Rome. Er moet dus wel iets van niet geringe economische beteekenis in de maak zijn. Dat zou trouwens volkomen binnen het kader van Mussolini's Donaupolitiek vallen. Tezamen met den Katholiekendag had gis ter op den Weenschen Radrennplatz de eer ste groote demonstratie plaats van het „Va- derlandsche Front", waaraan ongeveer 60.000 personen deelnamen. In het middel punt van de betooging stond de redevoering van den bondskanselier. Dollfuss zette o.m. het volgende uiteen: In den strijd tegen het Marxisme, dat snel ler dan iemand het zou hebben durven den ken teruggedrongen kon worden, is ons on der de vlag van het nationaal socialisme een beweging in den rug aangevallen. Zoo was de regeering gedwongen in een strijd op twee fronten de leiding van den staat krachtig in handen te nemen. Wij staan voor den op bouw van ons vaderland. Wij richten nog maals een oproep tot alle Oostenrijkers een helder inzicht te bewaren en geen valsche verwachtingen na te loopen, maar trouw te zijn aan Oostenrijk en den staat. Ik herhaal het: de tijd van het liberale kapitalistische denken, de tijd van een liberale kapitalisti sche maatschappij en economische ordening is voorbij. De tijd van Marxistische volkslei- ding is voorbij. De tijd van de partijenheer schappij is voorbij. Gelijkschakelarij en ter reur wijzen wij af. Wij willen den socialen, cristelijken, Duitschen staat Oostenrijk op corporatieven grondslag onder krachtige autoritaire leiding van dien staat. Wij zijn zoo Duitsch, dat het ons overbodig voorkomt in het bijzonder naar voren te brengen dat onze landen sedert meer dan tien eeuwen door goede Duitschers bewoond worden. Dat wij dit Duitsche volk eerlijk en trouw willen dienen, kunnen wij verklaren. Wij zullen ons daarvan niet laten afbrengen, ook al gelooft men ons wezenlijkst en eerlijk Deutschtum te moeten ontzeggen. Velen begrijpen niet, waarom wij in den strijd, die door een partij over de grenzen ge bracht wordt, niet scherper reageeren Wij zijn er ons steeds van bewust, dat wij Duit schers zijn en al begrijpt onze gr°o*e "roc' der ons vandaag ook niet, wij hebben ons steeds verweerd. Wij hebben nooit aangeval len. Wij hebben ook steeds den nadruk ge legd op onze bereidwilligheid om wegen te vinden tot samenwerking. Ik zou het echter betreuren, wanneer deze herhaalde verklarin gen van bereidwilligheid zoo zouden worden uitgelegd, alsof het het jammeren van iemand was, die geen uitweg meer wist. Ons Duitsche gevoel heeft ons er van weerhou den wegen te begaan ter verdediging en be veiliging van onze eer en onze onafhankelijk heid, die wij anders tegenover ïeckrander land zekerlijk reeds lang zouden geslagen. Wij willen met Duitschland in bes te vriendschap leven gelijk tot dusverre, maar in een vriendschap, die naan. beide kan ten rechten en plichten geeft. De politie te Mainz heeft een groote actie tegen communisten op touw gezet. Vele func- tionnarissen en leden werden gearresteerd Het onderzoek leidde ook naar Frankfort, waar eveneens een aantal leiders werden in hechtenis genomen. Verder is gebleken, dat de Bond van Roode Frontstrijders daar nog altijd bestaat en voorbereidingen voor een revolutie heeft getroffen. De organisatie was uitstekend gewapend, terwijl de leden wer den onderwezen in het hanteeren van de wa penen en het vervaardigen van bommen. Veel munitie werd bij de Frontstrijders in beslag genomen. Door de gearresteerde Frontstrijders is toe gegeven, dat de Bond van Roode Frontstrij ders een aanslag tegen Hitier had beraamd, toen hij 13 Juni 1932 op een voetbalveld te Mainz het woord voerde. De samenzweer ders hadden zich, gewapend met pistolen, op gesteld in de hoofdstraat van Mainz en had den het pian, Hitier bij het voorbijrijden neer te schieten. Slechts door een toeval is het plan mislukt. Een dér samenzweerders wist n.1. niet met het pistool om te gaan en liet zich door een kameraad onderricht geven. Daar bij ging een schot af, waarop de communis ten zich uit de voeten maakten. Ongeveer een uur nadat het bericht inza ke de ontdekking van een in 1932 beraamden aanslag op Hitier was gepubliceerd werd verzocht dit bericht in te trekken en niet te publiceeren. De „Times" meldt uit Berlijn dat het thans mogelijk is d^ geschiedenis te vertellen van de opmerkelijke gebeurtenissen op 11 Augustus in de Grenadierstrasse, een hoofd straat van de Berlijnsche'Jodenbuurt, welke bewoners op dien dag door in uniform ge- kleede nazi's in samenwerking met de politie gedwongen waren deel te nemen aan massa- tooneelen, waarbij de Joden werden afge schilderd op een manier, die er op berekend was lichtgeloovige menschen tegen hen op te zetten. De scènes werden opgenomen voor de nazi Horst-Wessel film, welke op romanti sche wijze het leven schildert van de nazi student Horst Wessel. De belangrijkste scène welke op 11 Augus tus werd verfilmd was een marsch van stormafdeelingen, welke door Horst Wessel werden geleid. Tegen den middag verschenen geuniformde nazi's in de Grenadierstrasse en dwongen daar de bewoners tot deelneming. Joden met baarden en personen met uitge sproken Joodsch type werden bij voorkeur uitgekozen en tot hen behoorden twee rabbij nen. De Joden moesten langs een ladder op de daken van laaggebouwde huizen klimmen en als de nazi-optocht voorbijtrok roepen: „Weg met de Nazi's", „dood aan het fas cisme", „Rood Front" of „Heil Moskou" met de bijbehoorende gebaren. Velen hunner wis ten zoo weinig van deze dingen af dat zij de nazi-groet brachten terwijl zij communis tische strijdkreten aanhieven, inplaats van de communistische groet te brengen. Om deze rekenen moesten de scène herhaaldelijk wor den overgedaan. De Joden kregen ook stuk ken turf, die steenen moesten verbeelden wel ke zij naar de marcheerende troepen moesten werpen. De geheele vertooning duurde drie uren. De geheele opzet van deze film is, aldus de „Times" de Joden te vereenzelvigen met de communisten en er is bij de Joden veel angstig vermoeden over het effect op de be volking, in het bijzonder in de landelijke dis tricten, waar weinig Joodsche families prac- tisch geïsoleerd worden, wanneer deze film zal worden vertoond. In Dortmund. Wegens uitlatingen tijdens een vergadering op 13 Juni in Kupferdreh, welke uitlatingen het aanzien van de regeering en onder haar staande instanties afbreuk deden, is de dage- lijksche bestuurster van de Duitsch Nationale Landesfrauenasschues, Eli'sabeth Stuben- rauch veroordeeld tot 5 maanden gevange nisstraf. Uitgaande van een vergelijking met pro pagandamethoden gedurenden den oorlog, die als moraalvernietigende strijdmiddelen wel konden worden erkend, veroordeelt hij scherp de toepassing van dergelijke metho den in vredestijd. Deze propagandistische in vloed laat zich slechts verklaren uit het feit, dat de naties der wereld vreezen dat Duitsch land onder de energieke leiding van Hitier zich de plaats heeft heroverd, die het eens heeft bezeten. Als resultaat van de tegen woordige intern, propaganda krijgt de we reld een voorstelling van Duitschland, die niet overeenkomt met de feiten. De ex-kroon prins stelt verder vast, dat de geschiedenis geen revolutie kent, die zoo onbloedig is ver- loopen. Von Hindenburg en Hitier hebben een daad volbracht, waarvoor ieder Duit- scher hun altijd dankbaar zal blijven. De Blauwhemden van generaal O'Duffy hebben weer tevergeefs gettacht een parade te houden. Ongeveer 500 Blauwhemden had den zich in Kenmure in het graafschap Ker- ry verzameld voor een rouwplechtigheid naar aanleiding van den dood van twee Blauwhemden, die bij een politieke botsing het leven haddên gelaten. Toen de politie mededeelde, dat de betooging was verboden, verklaarde de secr.-generaal der Blauwhem den, commandant Cronin, dat in plaats daarvan een openbare vergadering van de pas gestichte vereenigde Ierlandpartij zou worden gehouden. Deze vergadering verliep rustig, terwijl de politie niet ingreep. Te Dublin is men van meening, dat deze verga dering het einde der Blauwhemden-organi- satie in haar ouden vorm beteekent. In het eeuwenoude slot Von Gehren is een brand uitgebroken, die het gebouw geheel in de asch heeft gelegd. De schade is zeer groot. De Pruisische minister van justitie vaar digt het volgende decreet uit: Alle ambtenaren van het openbare mi nisterie hebben er met verhoogde opmerk zaamheid op te letten, of ergens daden' van sabotage in den strijd tegen de werkloosheid en de maatregelen tot opbouw van het econo mische leven worden begaan en zij moeten in dergelijke gevallen met energie en snelheid optreden. De verdere behandeling der aanhangige corruptiezaken geschiedt door de centrale in stantie van het openbaar ministerie in het ministerie van justitie. In een kabinetszitting van gistermiddag heeft dt Badensche regeering besloten, 20000 R.M. ter beschikking te stellen van de slacht offers te Oeschelbronn. Ook andere giften zijn binnengekomen. De brand kan thans als gebluscht worden beschouwd. De schade aan de gebouwen wordt geschat op 1 millioen, die aan meubi lair en oogst op een half millioen R M Uit het onderzoek is gebleken, dat de zoon van de weduwe Breitenstein met een brandenden pijp in den mond heeft gewerkt in de schuur, waar de brand is uitgebroken. De jongeman is met zijn moeder gearresteerd. Op 1 Sept. is de overeenkomst- tusschen den bond van Duitsche artsen en den bond van particuliere ziekteverzekeringsonderne mingen in werking getreden, volgens welke ook bij particuliere ziekenfondsen niet-Ari sche artsen worden uitgeschakeld. Ook hier geiden de uitzonderingen van de ambtenaren wet. Te Havanna is de politieke toestand verder verscherpt, tengevolge van hulpeloosheid der regeering. Men verwacht, dat de vroegere president Menoekal te zamen met de afgezette legerofficieren binnenkort een revolutionnai- re omwenteling zal bewerken. De toestand in het binnenland is een chaos. „De houding van de Ver. Staten tegenover de regeering-San Martin op Cuba zal afhan gen van den steun, die deze van het Cubaan sche volk ontvangt", aldus heeft Roosevelt verklaard. De commandeerende admiraal over de Amerikaansche strijdkrachten in de Cubaansche wateren heeft verklaard, dat de toestand op Cuba nog geheel ongewijzigd is Men meldt nader uit Havanna, dat in een electriciteitsbedrijf een bom ontploft is. „Wij wenschen vriendschap met de Ver. Staten, gebaseerd op absolute vrijheid van Cuba; wij zijn niet anti-Amerikaansch ge zind, maar anti-imperialistisch in alle vor men", aldus heeft de nieuwe president van Cuba, San Martin, aan journalisten ver klaard. De onder Amerikaansche controle staande Het Spaansche kabinet gevormd. (Buitenland.) Eenige arrestaties bij den brand te Oeschelbronn. (Buitenland.) Te Milaan is een auto door een t.ein gegrepen, acht dooden. (Bui tenland Aanslag op Hitier ontdekt te Mainz. (Buitenland.) Wethouderscrisis te Den Haag. (Binnenland Gasontploffing door onvoorzich tigheid te Verlo (Binnenland.) Ernstige brand te Erm (gem. Sleen, Drente.) (Binnenland.) Te Brandwijk (Z-H.) bij een brand 90 varkens omgekomen. (Binnen land.) Een woord van dank van de koningin voor de huldiging ,e Am sterdam. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste be richten). Consolidated Railroad of Cuba heeft besloten te middernacht den dienst te staken. De maat schappij weigerde een eisch tot verhooging der loonen rn overweging te nemen, daar zij reeds met verlies werkt. Zij achtte een uitslui ting voor onbepaalden tijd verkieselijker, dan niéuwe uitgaven. Sergeant Batista, een der leiders van den jongsten opstand van het Cubaansche leger, waarbij het voorloopige bewind van presi dent Cespedes omvergeworpen werd, is to* kolonel bevorderd. Hij heeft gisteren een proclamatie.gepubli ceerd, welke, naar hij zegt, van Svkanson af komstig is, en waarin wordt ontkend, dat de V. S. voornemens zouden zijn in Cuba tus- schenbeide te konten. De Ver. Staten wen schen slechts rust en vrede in Cuba. De kruiser Bainbridge, die te Havanna ge weest is, is naar Puerto Padres gedirigeerd. Van de negen torpedojagers, die naar Cuba onderweg zijn, moeten zich vijf naar Guanta- namo begeven en de vier andere moeten te Key West (Florida) nadere orders afwachten Staatssecretaris Huil heeft te kennen gege ven, dat de Amerikaansche regeering bereid is de nieuwe regeering in Cuba te erkennen indien zij het bewijs zou leveren dat zij in staat is geordende toestanden op Cuba te scheppen. Regenbuien, welke het karakter <i*Jegeri van wolkbreuken, zijn in de afgeloopen da gen in Frankrijk neergekomen, waar zij te Nerbonne een ernstig ongeluk heeft veroor zaakt, dat 5 personen het leven heeft gekost. Te St. Laurent de la Cabrerisse is de midden- pijler van een groote brug over de Nielle be zweken onder druk der water massa's, zoo dat de brug instortte. Zes personen die juist over de brug kwamen vielen in het water. Slechts een hunner kon met ernstige verwon dingen worden gered. Gistermorgen is op het traject Arezio-Chia- ri in de nabijheid van Frassineto in Italië een auto op een overweg door een trein ge grepen. De acht inzittenden van den autc werden gedood. Te Belgrado is een delegatie van Poolscht parlementsleden aangekomen onder leiding van maarschalk Switalski, Makofski en Bo- gyeki. Naar aanleiding van dit bezoek schrijft de semi-officieele „Wreme", dat het hier niet louter een beleefdheid geld. Joegoslavië en Polen hebben zooveel gemeenschappelijke belangen, dat een zeer nauwe samenwerking geboden schijnt. De gasten zijn door den ko ning ontvangen. Het Telegraafagentschap Rengo meldt dat het ministerie van oorlog in overweging heeft de benoeming van een commissie ter uit werking van plannen voor een uitbreiding van het leger, in verband met de verant woordelijkheid van Japan voor het Mants- joekwo-protocol. Generaal Araki, de Japan- sche Minister van oorlog heeft een langduri. e bespreking gehad met Takahasji, den 'inister van Financiën in hoofdzaak over de kwestie hoe voorzien zou kunnen worden op de volgende begrooting in de zware kos. ten voor leger en vloot.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1