g'V tol,en' doch h«t is de vraag of de rechtbank de overtuiging zal krii Sport Oude JioCoiiicii fBiitmiduad waterstaat contra justitie machtsconcurrentie. Verdachte verklaarde nimmer in de ing van Volkers te zijn geweest. ikers had wel eens geld geboden voor jf woning der familie Verdachte erken- a op 1 juli met fetuis€ te hebben ge- raat over kaasmarktaangelegenheden. n«iden zij" namelijk employé s van de £,a<markt Volkers taschman en ver achte drager. tfej Cornelia Volkers had in 1931 t.«ar geld van de spaarbank gehaald i'57; 1 briefje van 1000 en 2 van V 100 en voor d« rest kleingeld. Getuige iad verdachte wel eens gesproken, maar „0 15 Juli niets van een inval-gemerkt. 2ij is hardhoorend en lag dien dag te Het werd noodig geacht de niet in beklag genomen timmerkist te halen waartoe Jan Volkers met rechercheur d Burg zich naar de woning begaven De heer W. F- Koster, schilder, had op gemerkt dat verdachte met de hulp van een ladder zich toegang had verschaft in het perceel van Volkers. Hij meende dat verdachte zich later verwijderde in hec bezit van een kistje of kalkbak je dat misschien puin of zoo iets bevatte. Getuige dacht dat V. pannen had be streken. Verdachte ontkende ter plaatse te zijn geweest. Het is een vergissing of jr moeten twee V.'s rondloopen. Getuige Koster verklaarde V. om streeks 8 uur 's morgens te hebben ge zien. Hij heeft V. naar binnen zien eaan en ook er weer uit zien komen Hij had een handwagen bij zich waarop een laddertje. De heer W. F. Adolf, loodgieter en overbuurman van Volkers, had in den bewusten avond den verdachte gezien m&{ een laddertje, dat hij tegen den voorgevel plaatste van het perceel van Volkers Hij zag hem het laddertje op gaan en hem even later weer te voor schijn komen, in het bezit van een kalk bak of iets dergelijks Getuige kende hem heel goed als bouwvakpatroon. Verdachte bleef ontkennen, hij was het .niet geweest. Mej. J. J C. Koreman, dienstbode bij de familie Zeeman, aan de overzijde, had omstreeks 15 Juli verdachte uit het raam zien komen met een pak onder den arm en de ladder afdalend. Het pak legde hij neer in de kar, daarop ging hij naar boven om bet raam te sluiten. Hij hrd de ladder pp de ka? gelegd, doch zij had hem niet zien wegrijden. Hierop werden gehoord de aanwezige getuige a décharge vooaf echter werd plechtig de timmerkist van den heer Volkers binnen gedragen en door be langhebbenden bezichtigd. De eerste getuige décharge, Mej. Bakker—Vet, kende verdachte Hij had omstreeks half 9 een karweitje uitge voerd in haar woning. Hij had 'n kwar tiertje werk gehad en moest toen naar den Bergerweg. Verdachte verklaarde dat dit was in den morgen van 15 Juli. De heer v d. Oord verklaarde dat ver dachte op Zaterdag 15 Juli 's morgens tusschen half 9 en half 10 een karweitje te zijnen huize had verricht. Hij had metselbenoodigdheden bij zich. Maj. E Veerv. d. Pijl, 'n winkelier ster in de Overdiestraat, had op 'n Za terdag 'n Juli vóór 9 uur 'n visite van verdachte gehad, hij kwam praten over hi rioleering. De timmerman Schouten had op een «lag, dien hij zich niet meer kon herin neren, vermoedelijk voor half 9, ver dachte gezien b\i zijn patroon. De president bracht hierop verdachte onder het oog, dat het bij hem gevonden geld nagenoeg overeen kwam met het geld door de familie Volkers gemist en zulks terwijl hij kort te voren nog ge holpen was aan 150. Verdachte beweerde het geld vanaf 1927 te hebben gespaard van het door hem op de kaasmarkt verdiende loon. Bi, had dat geld altijd voor zijn huis- gezin geheim gehouden. Hij wenschte er een nieuwe woning voor te bouwen Jl' verrasing op zijn naderend zilveren fU^iksfeest Het banhbriefje van J 1000 had verdachte gewisseld voor Klein bankpapier in het Zijper wapen was onschuldig! °fficier ging in zijn requisitoir het geöeurde nog eens in de finesses na en 0 oof voornamelijk naar voren de drie gooi gen décharge, die op den bewus- .n. ®orgen den verdachte voor i^t per- J'van Volkers hadden opgemerkt Zij in ri ecb*er t5e€n flauw idee, dat men dezen bekenden metselaar, een in- u .kad te zien. "et is natuurlijk gek dat Volkers den aa Riat had gehoord, maar het staat on wel vast dat hij er geweest is. tn ervo'gens trachtte de officier aan te °nen, dat verdachte op den bewusten orgen toch ook nog de getuigen dé- nar«e Bakker en v d. Oord heeft be- pht Ook de financien van verdachte *|^en °P zijn schuld. Dat inwisselen bij u 7^K.ende kooplui van het bankje van '•WO kWam den officier ook precair in°h 10rts is gelijksoortig bankpapier 1. ,^'ag genomen bij zekeren Kuis en v z''vergeld .vriiwel kloppende met de ame,ing van Volkers, is in beslag D0rnen- 'n be* P&khuis van verdachte. V s °fficier wees nog op het geldge- eit van verdachte, toen hij kaasdrager *«rd m 1927. xvpiun farni|ie zelf is het een raadsel, op is u u vviize verdachte aan zooveel geld ■van8 ^6t !s €en zeldzaam staaltje zrni' 7€J"dachte, dat men niet van hem 1 hebben verwacht. 81a» wilde dus het f6it «rnsti& aan' 6'raf1 8n re1uireer(ie 2 jaar gevangenis- fcerini-w ^ro°t releveerde het couranten- tre 'n de *'kmaarsche Courant om- film u di( 'aI en dacht aan 66,1 ffeliiv ,eek verdediger geheel onmo- WjJf dat een inbraak op een dergelijke Pu-» wor(fen uitgevoerd. €en 6r noemde deze zaak er echter °°als hij nog niet had meegemaakt. Y?8.1 staat dat de familie Volkers hef gepleegd*6'"80"^ d8Z8n d-^aT'heeft Het is toch mogelijk dat inderdaad een vergissing heeft plaats gehad zooal» de verdediger met een voorbeeld uit de rechtspraak illustreerde. Na een en ander nog eens meer uit- T08^- hebben nagegaan kwam de verdediger tot de conclusie uit volle overtuiging dat verdachte niet de inbre ker geweest is. Pleiter eindigde zijn schitterend pleidooi met vrijspraak te verzoeken. De president las hierop voor aan ver dachte dat deze in het vooronderzoek niet heeft kunnen verklaren hoe hij aan het bankje van 1000 is gekomen. Hierop volgde nog re- en dupbliek en werd de behandeling gesloten. Op 21 April J.l. verscheen als verdach te voor den kantonrechter mr. D. Bas- tert. de 34-jarige transportauto-onder nemer Dirk B. te Heiloo, aan wien was ten laste gelegd dat hij op 23 Maart on der de gemeente Limmen had gereden of liever had doen rijden door zijn chauffeur A. Rood op het zich langs den Hoofdweg, alwaar het wielrijden is ver boden .bevindende rijwielpad. Door bri gadier de Koekkoek was procesverbaal opgemaakt De verdachte erkende het ten laste gelegde delict, doch bracht het zijns inziens zwaar wegende en alles af doende feit naar voren, dat hij had gehan- deld op last van den hoofdingenieur "an Waterstaat in dit arrondissement, de heer Kraaijenhof van de Leur, zoodat de overtre ding hem niet kon worden aangerekend. Het was in 't belang van 's rijks financiën, dat de werkzaamheden, bestaande uit h°t verwij deren van vuil, op deze wijze geschiedden. Moest namelijk de vrachtauto op den rijweg blijven, dan waren meerdere arbeidskrachten noodig om bedoeld vuil in den auto te bren gen. De verbalisant, brigadier Koekkoek, ver klaarde reeds meermalen het feit te hebben geconstateerd. Aangezien waarschuwing geen gevolg had, en zelfs werd beweerd dat een bekeuring toch niet vervolgd zou wor den, werd er in overleg met den ambtenaar, mr. Tack, toe overgegaan proces-verbaal op te maken. De Kantonrechter achtte het noodig om de behandeling te verdagen, teneinde alsnog te hooren den hoofdingenieur Kraaijenhoff v. d. Leur en den opzichter T. Bernard als ge tuigen en zette op 5 Mei de behandeling voort. De heer Kraaijenhof verklaarde alstoen ingevolge beschikking van den minister be voegd te zijn deze ontheffing te verleenen, en beriep zich voorts op de motor- en rijwiel- wet, maar het bleek dat de ambtenaar zich in geenen deele met deze opvatting kon ver eenigen en de debatten tusschen de vertegen woordigers van Waterstaat en Justitie droe gen een tamelijk fel karakter. De ambte naar wees er 0. m. op dat een eventueele mi- nisterieele ontheffing om ten behoeve van den dienst rijwielpaden te mogen berüden, alléén van toepassing was op motorrijtuigen met niet meer dan 2 wielen. Ten slotte re- quireerde het O. M. schuldig verklaring en veroordeeling tot 1 boete subs. 1 dag. Op 19 Mei wees de kantonrechter schrif telijk vonnis en verklaarde daarin op grond van verschillende overwegingen den hoofd ingenieur onbevoegd en veroordeelde den expediteur tot 5 boete subs. 5 dagen hecht. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in hooger beroep, hetwelk hedenmiddag door de voltallige rechtbank werd behandeld. Als getuigen waren onnieuw gedagvaard brigadier de Koekkoek, hoofdingenieur van Waterstaat Kraaijenhoff van de Leur, op zichter Bernard en de chauffeur Rood. De heer Kraaijenhoff van de Leur was dit maal niet aanwezig, wèl de technisch ambte naar, de heer Bernard. Appellant verklaarde ook ditmaal op dracht te hebben gegeven aan den chauffeur om van het rijwielpad gebruik te maken! Hij erkende dat de chauffeur Rood door briga dier de Koekkoek was gewaarschuwd. Brigadier de Koekkoek had meermalen gewaarschuwd en proces-verbaal opgemaakt, doch hem werd geantwoord, dat die zaak toch niet vervolgd werd. Het betrof hier geen herstel van den weg. Ook thans wordt weer gebruik van het rijwielpad gemaakt met hetzelfde doel. De heer Bernard had last gegeven aan Bakker het rijwielpad te bezigen, natuurlijk in opdracht van den hoofdingenieur. De Officier vermeende dat Waterstaat zich op een verkeerd standpunt stelde en zich had te houden aan de wet. Artikel 66 Motor en Rijwielwet spreekt van noodzaak, doch in casu was geen noodzaak aanwezig, zooals de officier nader aantoonde. Het betrof hier geen aanleg, wijziging of herstel van wegen, maar alleen onderhoud, het verwijderen van vuil. Het is wel moeielijk voor den verdachte, die tusschen 2 vuren zit en misschien met zijn aanneemsom niet uitkwam. Maar dit was zijn risico. Hij had de zijde van de po litie moeten kiezen en derhalve vorderde de officier bevestiging van het gewezen vonnis, doch vermindering van de straf tot J U.5U boete of 1 dag. In alle zaken a.s. week uitspraak. DOOD DOOR SCHULD. Een onervaren chauffeurdie met zijn auto te water reed, waarbij vijf menschen het leven verloren. Op 19 April is een automobiel met zeven inzittenden in het kanaal gereden langs den weg Rotterdam—Rockanje. De chauffeur en een naast hem zittend broertje wisten zich redden, doch een dame en vier kinderen, die achter in den wagen vaten, verdronken. De chauffeur, een 22-jarige jongeman, heeft zich ter zake van dood door ach"'d verantwoorden gehad voor de R°tte.rda"? sche rechtbank. Uit het verhoor Week, dat de iongen vroeger kantoorbediende was g- weest doch werkloos was gorden en in 1932 na een gunstig afgelegd exa men het rijbewijs verworven had7)"^ ling was als chauffeur zijn brood te vera e nen, doch hierin slaagde hij niet. In het be gin van 1933 verschafte de familie van zijn verloofde hem de middelen om een zes-per soonsauto te koopen, waarmede hij van plan was in dit seizoen pensiongasten van en naar Rockanje te rijden. Den weg Rotterdam- Rockanje had hij, voordat het ongeluk ge beurde, reeds vijfmaal afgelegd. Het onge val moet geweten worden aan een verkeerde manoeuvre van den chauffeur, door zijn on ervarenheid. Het O M. waargenomen door mr. J. C. V Meischke betuigde zijn deernis met het lot van de slachtoffers, doch evenzeer met ver dachte, tegen wien hij tenslotte een voor waardelijke hechtenis van een maand eischte met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak 26 Sept. DE MOORDAANSLAG IN HET HAAGSCHE BOSCH. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van den verdachte, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger be roep was veroordeeld tot vijf jaren gevange nisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering wegens poging tot moord, gepleegd op een meisje in het Haagsche Bosch aldaar, door middel van een scheermes. Arrest 9 October. DE WINKELS IN DE TUNNEL VAN HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche kantonrechter mr. dr. I. A. Höfelt heeft in een schriftelijk gewezen vonnis uitgemaakt, dat de winkels, welke zich bevinden in den tunnel van het Centraal station, daar ter stede, en die achter de con trole gelegen zijn, moeten worden beschouwd als winkels in den zin der wet. Zij vormen z.i. geen deel van het restaurant. De restaurateur van het C. S. had op 11 Mei j.l. te kwart voor tien 's avonds waren uit die winkels laten verkoopen. Hij werd ge verbaliseerd wegens overtreding der Winkel sluitingswet. De kantonrechter heeft hem veroordeeld tot 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Of de kooper, die op den llen Mei 's avonds na 8 uur iets kocht, een reiziger was, doet niets ter zake, deze vraag zou slechts van belang zijn, als vaststond, dat verd.'s winkel een restaurant was, hetgeen gebleken is. niet het geval te zijn. Het O.M. had omdat het hier z.i. een principieel geval betrof 0.50 boete ge- eischt. Kolven. DE NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN TE ZUID-SCHARWOUDE. Officieele ontvangst ten raadhuize. Maandagmorgen werden de wedstrijden voortgezet en te tien uur een rondvaart om het dorp gehouden. Te pl.m. 12 uur werd het hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond en de vertegenwoordigers der afdeelingen officieel ten raadhuize door het gemeentebestuur ont vangen. De burgemeester, de heer Jhr. A. L. van Spengler heette allen hartelijk welkom in de raadzaal, zeggende, dat hét gemeentebestuur direct bereid was, aan het verzoek te vol doen, toen door de kolfclub „Gezellig Sa menzijn" werd gevraagd het hoofdbestuur ten raadhuize te willen ontvangen. Het is niet de eerste keer. Reeds driemaal is spr. de eer te beurt gevallen. Het wordt zeer op prijs ge steld, dat de wedstrijden hier worden gehou den en we kunnen nu al wel zeggen, dat de feestelijkheden zullen slagen. „Gezellig Sa menzijn" heeft het niet te licht opgenomen. Spr. verheugde zich in den groei van den Bond. Ook over de tegenwoordigheid van het eere-lid den heer Den Hollander. Het heeft spr. getroffen uit hem gedane mededeelingen hoe lang het kolfspel reeds wordt beoefend, al in de 16e eeuw werd er over geschreven. Spr. hoopte dat als de wedstrijden voorbij zijn, men een aangename herinnering zal be houden aan het verblijf in deze gemeente. Het gemeentebestuur zal steeds bereid zijn den Ned. Kolfbond te ontvangen, wat in 1936 zeker weer zal gebeuren, als de wed strijden weer in deze gemeente zullen zijn Door het werken der pers- en propaganda- commissie onder leiding van den heer Ridder zal den Bond zeer zeker versterken. Spr. ein digde met de verzekering, dat aan den Lan- gendijk de kolfsport hoog wordt gehouden en dat het gemeentebestuur al het mogelijke zal doen, wat tot heil van den Boncf kan strekken. Spr. wijdde een heildronk aan den Ned. Kolfbond, in het bijzonder aan den heer Van Balen Blanken. De burgemeester richtte zich hierna tot de persvertegenwoor digers en verheugde zich er over, dat reeds Zaterdag zoowel in de plaatselijke als de Alkmaarsche pers een verslag der wedstrij den werd geplaatst. Tot den heer J. Hagenaar van Alkmaar, die den 85-jarigen leeftijd reeds heeft bereikt en nog even fiksch door het leven gaat, uitte spr. eenige woorden. Spr. hoopte in 1930 zich van de goede gezondheid van den heer Hagenaar te kunnen overtuigen. Hierna verkreeg de heer Dr. G. C. van Ba len Blanken, Voorzitter van den Ned. Kolf bond het woord, die er op wees, dat er moed toe behoort, om kalm te blijven als men er steeds aan wordt herinnerd dat men 81 Jaar is. Maar een vriendelijk woord eischt een we derwoord. Spr. zeide, dat men allen in het harte was gegrepen door de woorden van den burgemeester. Het is reeds de derde keer, dat wij hier worden ontvangen en alle din gen die uit drieën bestaan hebben de belang stelling van de heele wereld, waarbij spr. eenige voorbeelden noemde uit het dagelijk- sche leven en verschillende spreekwoorden uit het buitenland aanhaalde, waarvan het Duitsche „Alle gute Dingen sind drei" hem het beste aanstond, dat ziet men aan de ont vangst. Maar woorden vervloeien, zoodra ze van de lippen van den spreker zijn en als herinnering aan dezen dag bood spr. den burgemeester een bundel Westfriesche schet sen aan. Wat God vereent, mag de mensch niet scheiden, heeft men ons geleerd en zoo mogen wij B. en W. als een heilige drie-een heid ook niet scheiden, waarna spr. ook de beide wethouders een bundel overhandigde. Moge het een talisman zijn, die de voor spoed van Uwe geheele gemeente profeteert. Ook de voorzitter van „Gezellig Samenzijn", de heer Jb. Kraakman ontving een gelijke bundel. De heer Kraakman, hierna het woord voe rend, zeide, zeer getroffen te zijn door de ontvangst. Spr. dankte het gemeentebestuur namens zijn vereeniging voor de verleende bereidwilligheid en den heer Van Balen Blanken voor zijn schetsen. De heer A. Timmerman, Oudkarspel, dankte namens de kolfclubs voor de ont vangst, ook tot den voorzitter van den bond. Als we hem moesten missen, wat zouden wij hem missen. Nadat de burgemeester de heeren voor hun woorden had gedankt, werd de bijeenkomst gesloten. De algemeene vergadering. 's Middags te twee uur werd in de kolf baan van den heer P. Kramer de algemeene jaarvergadering gehouden. De opkomst der leden was zeer goed. De voorzitter de heer Dr. G. C. van Balen Blanken opende de vergadering met een har telijk welkom tot de aanwezigen als mede- kolfbroeders. Spr. was blij, allen weer te zien en overtuigd van den "wil tot medewerking van de leden. Spr. verheugde zich over de groote opkomst, er aan herinnerende, dat de „vriendschap" het fundament is, waarop de bond is opgebouwd. Dat is zijn trots en glorie. Van den heer Molhoeke te Goes was be richt van verhindering ingekomen. Den oud- secretaris, den heer Tiemijer en het eere-lid den heer De Hollander werd een bijzondei woord van welkom toegeroepen. -Wij moeten ons meer verheugen over hen, die wij verlo ren waanden, dan over allen, die wij hebben zeide voorzitter. De heer Tiemeijer, die wegens drukke werkzaamheden verleden jaar als secretaris had bedankt, had voor alles wat hij voor den bond had gedaan, een woord van dank in ontvangst te nemen, waarmee allen instem den. Van den heer Van Kalker was een dank betuiging ingekomen voor het hem ter gele genheid van zijn 70sten verjaardag gezonden bloemstuk. Ook persoonlijk had voorzitter een schrij ven aan den heer Van Kalker gericht. Van de vereeniging Volharding te Oud karspel was een voorstel ingekomen, om de eerste prijswinners met foto in de geïllus treerde bladen te plaatsen. Het hoofdbestuur was het hiermee eens en heeft het zich ook reeds tot de bladen gewend. Dit werd goed gevonden. Van de Propaganda-commissie was ver der een verzoek aanwezig om een subsidie van 100 voor de werkzaamheden in de toe komst. Het geld zal vooreerst niet noodig zijn, maar er moet iets in kas zijn. Het H. B. was van meening, dat de Prop.- commissie zeer goed werk verricht, zoodat het de plicht is, hen te steunen. Met applaus stemden de afgevaardigden hiermee in. De Vier Eenen te Spanbroek verzocht de contributie van 15 op 10 terug te bren gen. Het hoofdbestuur heeft een en ander be sproken, maar het is in belang van den bond en het vieren van het 50-jarig bestaan in 1935 niet wenschelijk de contributie te ver lagen. Het voorstel van "het hoofdbestuur werd aangenomen, nadat de heer Kooiman van Spanbroek nog eenige woorden had gespro ken. Aan het jaarverslag, hierna uitgebracht door den secretaris, de heer M. J. Ridder, ontleenen wij, dat geconstateerd wordt, dat het gehalte van den bond èn in kwaliteit èn in kwantiteit is toegenomen. Het spelpeil is verhoogd, terwijl er twee nieuwe leden zijn en 2 nieuwe sajetclubs opgericht. Het gaat met het spelpeil steeds crescendo en wekte den se cretaris op, dezen weg te vervolgen, daar door komen er bewonderaars en van bewon deraars beoefenaars. Herinnerd werd aan het prachtige verloop van de wedstrijden te Barsingerhorn. Het heeff er gespannen, maar men heeft er gestreden als vrienden en is als vrienden uit elkaar gegaan. Aan het eind werd opgewekt den bond omhoog te werken, zoodat men reden tot juichen heeft. Dit verslag werd onder dankzegging vast gesteld. De rekening en verantwoording door den penningmeester, de heer A. Kist, was hierna aan de orde. De ontvangsten hadden 871.93, de uitgaven 390.29 bedragen. Het batig saldo was inclusief de 113.45 van den wisselbeker, 368.6314- Deze rekening werd nagezien door de hee ren Laseur, te Utrecht en Zwaag te Alk maar en aldus in orde bevonden, waarna vaststelling volgde onder dankzegging voor de verleende diensten en het werk, er aan be steed. De aftredende bestuursleden, de hecen dr. G. C. van Balen Blanken, D. Tiemeijer, C. van Kleeff en M. J. Ridder werden bij ac clamatie herkozen. De heer van Balen Blanken nam zijn be noeming aan, onder dankzegging voor het eerlijke vertrouwen in het bestuur ge steld. Het volgend punt van de agenda was de bespreking van de plaats, waar de wedstrijd het volgend jaar zal worden gehouden. „De Ridder Sint Joris" te Berkhout wenschte de wedstrijden wel te hebben, op dezelfde conciï- ties als het hier gebeurt, n.1. met steun der afdeelingen. Er waren op de vraag van den voorzitter geen gegadigden om de wedstrijden op eigen risico te hebben, zoodat een commissie werd benoemd, om met de vereeniging van Berk hout te onderhandelen. Gekozen werden de heeren Ero, De Ridder en Van Kalker. Ver der moest nog een plaatsvervangster worden aangewezen, waarover nogal discussie werd gevoerd. Tenslotte bleek er een rooster te be staan, vo'gens welke de vereeniging „Mik Wis" te Koog aan de Zaan aan de beurt bleek te zijn. De heer Kooiman wilde den wedstrijd van 1935 in Spanbroek houden, omdat de vereen, dan 50 jaar bestaat, terwijl de Bondsvoorzit ter dan ook 50 jaar voorzitter van De Vier Eenen is. De voorzitter zou het ook wel aardig vin den, maar persoonlijke belangen moeten achterwege blijven. In plaats van den heer Ero werd in de bovengenoemde commissie van overleg de heer C. de Vries te Alkmaar aangewezen. „De Zaanstreek" stelde voor in de com- missie voor het vaststellen van noodzakelijke wijzigingen in het Huishoudelijk Reglement de heeren Ero, D. de Vries, Jb. Leguit en den secretaris, de heer Ridder te benoemen, welk voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag wekte de heer Ero op de maandelijksche berichten vooral goed in eere te houden, waarna de heer Ridder namens zijn vrouw den bond dank zegde voor de haar gisteren geoffreerde bloemen. Zij heeft verzekerd het werk met ambitie te vervullen en hoopt nog veel tot heil van den bond te kunnen doen (Applaus). In verband met de groote tevredenheid over de werkzaamheden der marqueurs, de heeren A Berkhout en P. Langendijk wlde het hoofdbestuur gaarne, dat deze beiden steeds bij de wedstrijden zouden dienst doen en daarom de benoeming van marqueurs, welke anders geheel door de vereeniging ge» schiedt, in overleg met het H. B. doen ge schieden. Ook hetzelfde voorstel werd ge daan inzake den schrijver, de heer P. Kist, Aldus besloten. De heer Bakker, Berkhout, riep de welwil lendheid der leden in. voor het volgend jaar te Berkhout te houden wedstrijden. De heer Kraakman dankte voor de verleen de steun voor dezen wedstrijd, waarna slui ting volgde OPRUIERS GEARRESTEERD. Het volledige kringbestuur van de Pakoem- poelan Kawoelo Soerakarta in Djoemopolo (Westhelling varf de Lawoe) is volgens een Aneta-bericht aan het Hbld., gearresteerd, verdacht van het aanzetten van de bevolking van een viertal desa's tot massale onteige ning en het omhakken van hoornen op de dessawegen. De beweging vertoont gelijkenis met de vroegere Samin-leer. Verscheidene ge tuigenverklaringen zijn bezwarend voor dep kringvoorzitter. ONGEMOTIVEERDE DECLARATIE. Vergoeding van reiskosten aan wethouders voor het bijwonen van at vergaderingen van het college van B. en IV. zijn niet toelaatbaar. In art. 1O0, derde lid, der Gemeentewet is bepaald, dat de wethouders, behalve hun jaarwedde, onder welken naam ook geenerlei inkomen uit de gemeentekas genieten, dan hetgeen verbonden is aan een andere, hun opgedragen openbare gemeentebediening. Het komt echter voor, dat aan wethouders een vergoeding uit de gemeentekas wordt toe gekend als vergoeding van reiskosten in ver band met het bijwonen van de vergaderingen van het college van B. en W. De gemeente-rekening over 1929 van de gemeente Wierden is in het begin van 1933 door Ged. Staten van Overijse! vastgesteld, met de bepaling, dat deze vaststelling zal strekken tot ontlasting van den gemeente ontvanger en van den burgemeester en wet houders, behoudens voor zooveel betreft een bedrag ad 23.60, hetwelk in de gemeente kas moest worden teruggestort. Dit bedrag betrof een aan een der wethouders gegeven vergoeding van reiskosten in verband met het bijwonen van de vergaderingen van het college. Dezereiskosten waren alle ge maakt bij slecht weer en omdat de woning van den betrokken wethouder anderhalf uur van de gemeente-secretarie was verwijderd Ged. Staten waren van meening, dat de wethouders voor de bijwoning van de verga deringen van het college van B. en W. geen andere vergoeding kunnen penieten, dan de in art. 94 (oud) der gemeentewet genoemde jaarwedde en dat de onderwerpelijke uitga ven derhalve ten onrechte in de gemeente rekening waren verantwoord. Van dit besluit van Ged. Staten gingen B. en W. van Wierden in beroep bij de Kroon, daarbij aanvoerende dat in dit geval, zooals steeds bij vergoedingen aan leden van het college van B. en W. wegens in het belang der gemeente gemaakte reis- of andere kosten, van een inkomen uit de gemeentekas geen sprake is en dat deze uitgaven dus volkomen terecht zijn geschied. De Kroon heeft thans het beroeo van het gemeentebestuur ongegrond verklaard, 0 ra. uit overweging, dat vergoeding van zoo danige kosten in wezen neerkomt op een ver meerdering van inkomen, en dat deze in komstenvermeerdering zich niet verdraagt met het bepaalde bij art. 100, derde lid, der gemeentewei. Dé Kroon was vsrder van oor deel, dat de verplichting van wethouders 'tot het, behoudens verhindering, bijwonen van de vergaderingen van B. en W moet ~eacht worden in te sluiten de gehoudenheid, zich de kosten te getroosten, welke het vervullen var dezen plicht moecht meebrengen. HET STUCADOORSCONFLICT. Relletjes te Amsterdam, Gisterochtend zijn een paar honderd sta kende stucadoors in optocnt getrokken naar de bouwwerken op „Landlust" bij den Admi raal de Ruyterweg te Amsterdam met de be doeling blijkbaar werkwilligen over te halen het werk neer te leggen. Daar de optocht werd gehouden zonder toestemming van den burgemeester, som meerde de politie de menschen uiteen te gaan. Hieraan werd niet voldaan, zoodat de poli tie zich genoodzaakt zag handelend op te treden. De stakers van hun kant hebben een paar werkwilligen geslagen; eenige steenvoegera legden uit vrees voor molest het werk neer. Op een oogenblik was een man te water ge raakt. Eerst meende men, dat het een werk willige was, die door de stakers erin was ge dompeld. Dit bleek echter niet het geval; net was een staker, die uit angst voor de charges der politie in de Krommert was gesprongen. Het tumult duurde meer dan een uur. Daarna keerde de rust terug, al bleven hier nog groepjes samenscholen. De politie, in middels nog versterkt, bleef voortdurend sur- veilleeren en de werkwilligen beschermen. Een steenvoeger, die zich met het geval had gemoeid, hoewel hij met de actie der stu cadoors niets had te maken, heeft een klap

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7