Hlkmaarsche Courant ^Buitenland XcoiwicLaal 'Uieuws t Honderd vijl en dertigste Jaargang. WOENSDAG 13 SEPTEMBER de anti-marxistische onthullingen. HET UITZICHT IS BEPERKT HEILOO. No. 216 1933 De Vereenigde Bond van Duitsche-anti- communistische vereenigingen publiceert thans de reeds aangekondigde onthullingen over de communistische omwentelingsplan- nen op den vooravond van de nationale re volutie. Volgens deze onthullingen was na jarenlange schematische voorbereidingen van communistische spionnage, ondermij ningspogingen en agitatie met gebruik making van springstoffen en terreur en na het uitwerken van een mobilisatieplan voor eind Februari 1933 alles zoover gereed, dat bij het afgesproken sein de beweging op gang kon worden gebracht. In het begin van Februari kwam de „geheime leiding" van den gewapenden opstand bijeen. Als verte genwoordigers van de communistische partij namen de leiders der communistische strijd honden aan de zitting deel, zijnde Olbrisch, Schneller en Hans Kippenberger. Deze na men de bevelen van de communistische inter nationale in ontvangst, welke hun werden gegeven door den leider van de westelijke sectie, „den jood" Manuilski. De opstand zou moeten beginnen in de ge demilitariseerde zone van het Rijnland. Het sein zou worden gegeven door het vermoor den van den leider en rijkskanselier bij een toen op het programma staande reis naar het Rijnland. Tegelijk met den aanslag op den rijkskanselier of op den rijkspresident werd besloten, dat alle groote zenders bezet moesten worden en dat van daaruit een op roep gericht moest worden tot den gewapen den opstand van het proletariaat. Onmiddel lijk daarop moesten dan de vitale bedrijven opgeblazen of lam gelegd worden. Daden van sabotage zouden worden gepleegd op openbare gebouwen, spoorwegen, bruggen, kazernes, politiebureaux etc. De geheime lei ding van de bolsjewistische revolutie zou zich in Krefeld bevinden. De militaire leiding lag „klaarblijkelijk in handen van den Rus- sischen jood Wollenberg". Als volgende etap pe van den opstand was het Opper-Silezische industriegebied gekozen, terwijl Berlijn kort daarop betrokken zou worden. Op 13 Febr. 1933 waren de centrale beve len reeds tot in de provincie doorgedrongen. Het gelukte op dien dag een speciale bespre king van uitgesloten communistische leiders in Aue waar te nemen, waarbij er openlijk over werd gesproken, dat binnenkort „groote dingen op touw zouden worden gezet". Kort daarop werd de politie van Flensburg be kend, dat er groote bewapende en van springstoffen voorziene groepen werden ge vormd, welke grootendeels bestonden uit zware misdadigers uit Hamburg. Geheimzin nige opschriften op muren geschilderd met niet-afwaschbaar teërvernis en luidende „Ar beiders verschaft u wapens" deden hun in trede. Eenige dagen later werden in het Ruhrgebied ontworpen nachtelijke overval len op politie verraden. De aanwijzingen dat een communistische omwenteling onmiddel lijk voor de deur stond, werden van dag tot dag dreigender en veelvuldiger. In Cammin in Pommeren viel de politie in handen het in cijferschrift geschreven plan voor de uitvoe ring ter plaatse van de revolutie onder plaat selijke leiding van den metselaar Dumann Deze laatste had een initiatiefgroep gevormd van 25 man, die tot taak had de leidende 'staatsambtenaren, leiders der nationale or ganisaties en doctoren in arrest te stellen als gijzelaars, terwijl verder de openbare gebou wen en vitale bedrijven moesten worden be zet en spoorwegbruggen moesten worden opgeblazen. Een dergelijke terreurgroep werd ontmaskerd in Burscheid. Hierbij werd bijna een centenaar dynamiet in beslag ge nomen. In SleeswijkHolstein nam men in structies in beslag aan alle revolutie-instruc teurs, circulaires aan de plaatselijke commu nistische groepen in alle, bevelen aan de mi- litair-tech n ische leiders, e.d. Ontmaskering van terroristische geheime organisaties, voor al in het esten, maar verder ook in alle dee- 'en van het rijk, vervolledigden het beeld, ben der gevaarlijkste haarden van revolutie tvns ook ditmaal weer Altona, waar de bond wan roodfrontstrijders, de roode marine en ne strijdhond tegen het fascisme georgani- ^vd en gewapend gereed stonden. De lei ding lag deels in handen van functionnaris- ®®n, die in Rusland militair opgeleid waren. De revolutietroepen van de communistische Partij werden bekend gemaakt met de aller jfiodernste methodes van de techniek der «olijke instructies. Op 28 Februari 1933 wer- °en door de geheime revolutieleiding der communistische partij de laatste centrale strijdinstructies verzonden aan de terreur- en strijdhonden. Nog denzelfden dag werd het bevel uitgevaardigd tot allerhoogst alarm, 'n de komende dagen of ook uren zou de re- Vo'utie worden ontketend. „Voor Zaterdag m°et den rijkskoerier gemeld zijn hoeveel wapenen in uwe districten zijn. Onmiddellijk ®oct worden medegedeeld, dat de aangestel de hulppolitie, waar men deze ook maar aan- jrett, met alle ter beschikking staande midde- 'en moet worden afgemaakt. Het moet zoo Zljn, dat geen fascist meer over straat kan gaan. Vastgesteld moet worden, waar nazi- kazernes liggen. Alle strategische punten der jjazi s noteeren. Uniform optreden der ge- «jeele organisatie. Aan nazi's mag geen par- gegeven worden. De plaatselijke groepen neoben in alle acties de vrije hand. Alleen aar het gaat om politie en politiekazernes uioet goedkeuring van de B.L. der M-afdee- ng worden gevraagd. Hoogste alarm 5/3 des avonds 12 uur. Paralel met de ontketening van den bur geroorlog op vele plaatsen tegelijk, waardoor Vp "feuten van den staat x de SA en SS rsP''nterd en in verwarring moest worden gebracht werd een bijzonder nauwkeurig uit gewerkt plan van actie voor den tijd na den v ,en..Maart door den generalen staf der re- ,0'utie ontworpen, dat zich speciaal met Ber- QjM^Zr£wdjL,Slag op s,ag zou van 5 tot y maart het opblazen van spoorwegbruggen f? 5+®pze*ten der hoogspanningsfeidingen, het stopzetten en vernielen der electrische centrales volgen. De politiebureaux in de Ghausseestrasse am Kreuzberg en in de Wrangelstrasse zouden oogenschijnlijk ge durende dien tijd door RSB-troepen en ter reurgroepen in bedwang worden gehouden Koeriers en speciale telefoonleidingen waren gereed tot herstel van de verbindingen en tot Handhaving van de eenheid van actie Een massa werkeloozen zou overvallen plegen en plunderingen. Wel is men er niet in geslaagd het cijferschrift van het plan van actie ge heel te ontcijferen, maar het levert toch het bewijs voor het onmiddellijk op handen zijn van de planmatige en doelbewuste terreur en sabotage. „nÜ* °.nthu].1iin1gei«; die gepubliceerd worden onder den titel „Gewapende Opstand" ziin vervat in een brochure van 138 pagina's ver lucht met tal van foto, statistieken e.d' Het geheel is samengesteld door Adolf Ehr Wat de brand in den Rijksdag betreft, deze pu blicatie gaat daarop niet in om niet op het proces vooruit te loopen. DE TOESTAND OP CUBA. Tegen-ultimatum van den president. De president van Cuba heeft het ultima er£i0ff!,cieren' waarin deze ziin onmid dellijk aftreden eischten beantwoord met een tegenultimatum. Hierin eischt hij van de officieren, die zich nog steeds in het Na- tional-hotel verschanst hebben, overeenstem ming met de regeering binnen 36 uur. Algemeene staking verwacht. Gemeld wordt, dat onder invloed van Rus sische agenten en van de radicale A.B.C. organisatie der studenten de beweging voor een algemeene staking op Cuba scherper vormen aanneemt. Werklieden in de wasscne- rijbedrijven, kleermakers, melkbezorgers en bierbrouwers zijn reeds in staking gegaan. De bakkers en de bouwvakarbeiders hebben eveneens besloten direct in staking te gaan Onder de industrie arbeiders heerscht groote opwinding. De nieuwe president zou reeds het plan hebben gehad af te treden en zou slechts op het dringende verzoek van Bastista zijn aangebleven. Het nieuwe kabinet. President San Martin heeft als leden van zijn kabinet benoemd op de post van staats secretaris Marcus Sterling als minister van financiën, kolonel Despaign als minister van oorlog, kol. Julio Aguado en als minister van justitie Rios Balmaseda. Kol. Despaign is reeds eerder minister geweest terwijl Ster ling tot voor kort ambassadeur te Washing ton was en omdat president de Cespedes was benoemd tot staatssecretaris. Kol. Aguado heeft twee jaar gevangenisstraf uitgezeten wegens beraamde aanslag op het paleis van generaal Machado, terwijl Balmaseda ver antwoordelijk was voor de onthulling van de moord welke in 1932 door de geheime poli tie te Santiago te Cuba is gepleegd. Het Hotel Nationaal is thans geheel omsingeld met soldaten die van machinegeweren zijn voorzien. DE KATHOLIEKENDAG. De laatste dag. Gisteren den laatsten dag van den Katho liekendag, waren de feestelijkheden met be trekking tot de kerkbevrijding in de overhand Deze vingen reeds des morgens aan met een door kardinaal Hlond gecelebreerde mis. Hierna had het feest op den Heldenplatz bij de Hofbrug plaats. Kardinaal-aartsbisschop hield de feestpredicatie, waarin hij de be vrijding van Weenen herdacht als een succes van het eendrachtig samenwerken van de Christelijke volkeren. Bondspresident Miklas hield een feestrede, waarin hij het helden tijdperk van voor 250 jaar een geweldige doorbraak noemde van de geheele Duitsche natie. Hij legde een krans neer bij het monu ment voor prins Eugen. Hierop volgde een défilé der troepen. De minister voor de verdediging legde bij het monument van den vroegeren com- madant van Weenen, Gaaf Ernst Ruediger Starhemberg een krans neer, waarbij hij aan kondigde, dat het Weensche infanterieregi- ment No. II in den vervolge den naam Hans Starhemberg zou voeren. Bij de derde en laatste vergadering der deelnemers in het Stadion hield Hildegard Holzer een toespraak over Duitsch Volkstum uit de kracht van het Christendom, waarna de Benedictiinsche abt dr. Benedikt Reets een toespraak hield over de genaderkracht der kerk. Ook hield de bondspresident een rede voering. Nadat kardinaal Innitzer ten slotte nog gesproken had werd het Te Deum aan geheven. HET NIEUWE OOSTENRIJK. Generaal Vaugoin op reis. De Oostenrijksche minister van landsver dediging. generaal Vaugoin, zal zich voor een inspectiereis naar de Oostenrijksche grens begeven in het bijzonder in verband met de troepenverplaatsingen der laatste da gen. Vrijdag 15 September zal Vaugoin te Salzburg aankomen en zich vandaar be geven naar Kufstein en Hall in Tirol en naar Landeck. HET NOODWEER IN Z.-FRANKRIJK. Eenige bijzonderheden. Betreffende het noodweer, dat in de buurt van Montpellier en Narbonne heeft gewoed, wordt nader gemeld, dat de regen meer dan vier dagen onafgebroken was en onatzien- bare schade heeft aangericht. De landwagen zijn grootendeels ook overstroomd en voor het verkeer versperd. In eenige plaatsen staat het water 1H M hoog in de nuizen. Te La- zignan zijn de hoofdstraten veranderd m stortbeken, die het verkeer onmogelijk maken. DE BLAUWHEMDEN IN IERLAND. Algemeene verkiezingen. In een proclamatie voor inzamehng van gelden ten behoeve der h-chiur der nieuwe vereenigde leriano S Jat ii takr aistrict mei «l*™** 5emoe. worden ui.jctaid, waarl door een eensgezind Ierland zou worden geschapen. Het uitschrijven van algemeene verkiezingen kan ieder oogenblik worden verwacht. Met het oog op de groote activi teit der oppositie zijn de vertegenwoordi gers der regeeringspartij van Valera en de Labour partij in een zitting bijeenkomen. Zij kwamen overeen met weigemeenschap te vormen, teneinde met succes het hoofd te kunnen bieden aan de vereenigde Ierland partij. AUTO-ONGELUK TE ROUAAN. 3 dooden. In de buurt van ouaan heeft gisteravond laat een ernstig auto(ongeIuk plaats gehad, dat drie personen het leven heeft gekost. Vier andere personen werden ernstig ge wond. voor het leven van twee hunner wordt ernstig gevreesd. In de buurt van Beausset op ongeveer 20 K.M. van Toulon zijn bij een autobus-ongeluk 7 personen om het leven gekomen, terwijl verscheidene anderen werden gewond. WEER DE SCHIPPERSSTAKING. Nieuwe ontevredenheid. De schippersstaking, die pas eenige weken lang het grootste deel der Fransche kanaal- en rivierscheepvaart tot stilstand had ge bracht, is weer opgeleefd en heeft geleid tot de aanleg van versperringen op de Oise. In een Dinsdag gehouden vergadering van schippers werd geconstateerd, dat de over eenkomsten welke bij de laatste staking wa ren getroffen niet waren gestand gedaan. E>e schippers hebben daarom besloten op nieuw in staking te gaan. MISLUKTE TREINAANSLAG. Op de lijn ParijsKeulen. Onbekend gebleven personen hebben gister in de buurt van Sailles bij Luik zware steenen gelegd op de rails, teneinde de trein tot ont sporing te brengen. Gelukkig heeft een baan wachter tijdig deze aanslag bemerkt, zoodat de hindernis reeds voor het naderen van den sneltrein ParijsKeulen kon worden op geruimd. EINDELIJK REGEN. Te Londen. Voor het eerst sedert verscheidene weken heeft Londen een natten dag gehad. Een lichte regen viel over geheel Zuid-Engeland en op verschillende plaatsen in het Noorden. DE NIEUWE REGEERING. In Spanje. Men is te Madrid van meening, dat het lot van de nieuwe regeering in hoofdzaak af hankelijk is van de houding der socialisten. Wanneer dezen een positieven arbeid niet mogelijk maken, verwacht men ontbinding van het parlement in October en nieuwe ver kiezingen in November. De burgerlijke pers van Madrid aanvaardt over het algemeen de regeering-Leroux, hoe wel de rechterzijde deze oplossing „het minste van twee kwaden" noemt. POOLSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE. Naar verluidt, is het de geheime staats politie gelukt, een Poolsche spionnage op het spoor te komen. Rteds eenige tijd geleden was de Poolsche spionnage-agent Kidziers- kymonder verdenking van spionnage ge arresteerd. Hij bekende en verklaarde door een Poolsche kapitein naar Duitschland te zijn gezonden, om gewichtige inlichtingen te verkrijgen. De politie stelde vast, dat hij vast bezoldigd werd en te Berlijn zijn salaris in ontvangst nam. De portier van het Poolsche gezantschap deed de betaling steeds aan een ander postkantoor. Toen eenige weken ge leden de portier zoek werd, verrichte een zekere Langer de betalingen. Hij werd ge arresteerd, maar op vrije voeten gesteld, toen hij door het Poolsche gezantschap werd uit gewezen. De ziek geworden portier heeft op zijn sterfbed nog buitengewoon belangrijke mededeelingen gedaan. Het lijk van den por tier is door de politie in beslag genomen. MINISTER COT NAAR MOSKOU. De minister van luchtvaart, Pierre Cót is gistermiddag gestart voor zijn vlucht naar Moskou, nadat de beide begeleidende vlieg tuigen den tocht reeds in den morgen hadden aanvaard De kabinetschef van Cót wees er tegenover de pers op, dat het bezoek slechts van vriend schappelijk karakter is. Ook op technisch ge bied heeft de vlucht echter beteekenis. De groote Europeesche luchtlijnen eindigen voor het meerendeel bij de Poolsche gren zen. Het is dus duidelijk, welk belang er in het spel is, wanneer deze luchtlijnen zouden kunnen worden verlengd tot over de grenzen van Sovjet-Rusland. DE FRANSCHE MANOEUVRES. De groote Fransche manoeuvres in de na bijheid van Chalons sur Marne zijn gister geëindigd met de overwinning der Rooden over de Blauwen. Generaal Weygand uitte zich in zijn critiek zeer prijzend over de hou ding der troepen en.de vorderingen, die in de oorlogsvoering zijn gemaakt dank zij de motoriseering. Ook de pers is vol lof en ver klaart, dat Frankrijk gerust kan zijn, omdat het in de motoriseering van zijn leger een belangrijken voorsprong boven alle andere legers heeft Op hoog* bruggen It SCHERP RECHTS HOUDEN hel wachtwoord I U kunt immeri niet zien, of van d* andera zijde verkeer nadert! 11 De H. A. B. Bovenstaande 3 letters hebben in Heiloo bekendheid. Het zijn de initialen van „Hei boer Algemeen Belang" vertegenwoordigd door den middenstandsbond. De H. A. B. organiseert een 3-daagsche tentoonstelling in de zalen van de Rustende Jager, De Onderneming en in twee groote tenten. We hebben gistermorgen een kijkje genomen en vele standhouders legden *de laatste hand aan hun stands. Doch men kon wel zien dat ze al hun energie en durf ten toon spreiden om de bezoekers te laten zien dat ze trots malaise en crisis niet bij de pak ken blijven zitten. In de groote tent wordt de aandacht ge vraagd voor E. Ostermann Handelsmij. wel ke demonstreert hoe de vrouw op goedkoope en gemakkelijke wijze kan wasschen, boenen, schuren enz. De heer B. A. van Dijk heeft een prach tige stand van sanitaire artikelen. Barend Harreveld laat zien hoe men een mooie en goedkoope fiets kan krijgen en zijn overbe kende radioartikelen. Van Melle uit Breskens heeft een prachtige stand van bis cuits en suikerwerken. Ferwerda en Tie- man's Wijnhandel is vertegenwoordigd door een keurig opgestelde stand. Aan den fili aalhouder P. Jongejan ons compliment. In de zaal van De Onderneming vinden we den heer J. Koel met een stand huisvlijtartikelen. Joh. Jansen heeft een mooie stand Lorenz radioartikelen. Bijzonder orgineel is de mi niatuurdrukkerij van den heer S. Deutekom. Een aardig standje is dat van den heer C. Stofberg met een inzending bloemen en plan ten. Een mooie overzichtelijke stand is die van J. Over met brood-, koek- en banketwa ren. De heer J. Renes etaleert zijn overbekende eerste klas vleeschwaren en worstsoorten. De heer Langereis etaleert zijn reclameontwerpen voor elk doel en op elk gebied. De heer J. Kraakman heeft een aardige stand in zuivel- en melkproduc ten. De heer D. Bos etaleert zijn bekende le klasse kachels en haarden. De heer Kals- ma heeft een aardige stand weegwerktuigen, snelwegers en weegschalen en wel het nieuw ste op dat gebied. De heer A. Meilink heelt een eenvoudige stand van zijn bekende Nationaal kasregisters. Vergissen uitgeslo ten! Even bekend is J. J. Korstanje's stof- feerderij en meubelinrichting. Een mooie stand is die van C. J. van Velzen's brood-, koek- en banketwaren. In een tent heeft de be- mag worden. In een tent heeft de overbe kende firma A. J. Polak uit Groningen, een stand van Gustardpoeder, maizena enz. De Deka Roomboter heeft een mooie stand, die gezien mag worden. L Spaans Zonen etaleert zijn anthraciet, eier kolen. briketten enz. Goede wijn behoeft geen krans, kan van dien stand gezegd wor den. De bekende Boogazijn is ook vertegen woordigd. Een stand van de verloting is een mooie afwisseling. D. de Graaf etaleert een collectie fruitwaren, visch en delicates sen. S. B. Boerma is met een mooie stand lederwaren, schoenen, maatwerk e.d. verte genwoordigd. In de Rustende Jager zijn ver tegenwoordigd J. Ranzijn's fouragehandel, pluimveevoeders e.d. De E.H.H.M is verte genwoordigd met melkproducten en roomijs. Een mooie stand. Van Til's stoffeerde- rij uit Alkmaar heeft een aardige stand. Hetzelfde kan van onzen plaatsgenoot de firma P. de Groot en Zonen gezegd wor den. Het tooneel is ingenomen door een mooie stand van Koorn's Ceylon Koffie en Thee. Een bijzonder com pliment! De heer G. Hoetjes etaleert met marmeren schoorsteenmantels en marmeren tuintafels. Mooi en onverslijtbaar. Een aar dige afwisseling is de stand van de Floralia- tentoonstelling. Niet groot, maar vrij goed gekweekte planten. Oudergewoonte is de dro gisterij van D. A. Bakker met een mooie stand aanwezig. B. B. van Tricht etaleert een mooie collectie radio- en verlichtingsar tikelen, zijn Philips lampen zijn populair! De inzending zou onvolledig zijn indien de Gist- en Spiritusfabrieken niet aanwezig wa ren en hun inzending mag gezien worden. A. Greeuw Jr. exposeert een stand voor zijn krachtvoeders. Aan het pluimvee te zien is het voeder prima. De heer A. Roest etaleert dames- tV heerenartikelen, een mooie collectie voor de dames en heeren. Goe de wijn behoeft geen krans kan van zijn in zending gezegd worden. Antoon Schouten heeft een mooie inzending bloemen, planten en afgesneden bloemen, aardig en overzich telijk opgesteld. Oud's wijnen is een mooie stand en doet den standhouder A. Greeuw Jr. alle eer aan. Ten slotte nog de bekende bakkerij van C. Klopper, met brood, koek, banket en andere delicatessen. Als we op het terras staan worden reeds de oranjekleurige lampions opgehangen. Men is in prettige stemming, want het mooie weer voorspelt een goeden dag voor het H. A. B.-comité. Middenstandstentoonstelling. Dinsdagmiddag 2 uur had de officiëele oi ening plaats in den Muziektuin van den heer van Gemeren. Terwijl het Fanfarecorps „St. Cecilia" een paar nummers ten beste gaf, vereenigden zich bestuur en genoodigden. Hierbij waren tegenwoordig het volledig college van B. en W., voorzitters van Middenstandsbonden, bestuur van den Middenstandsbond te Alk maar, ds. Bloemhoff en vele dames en hee ren. Pastoor van Meeuwen en de heer Bruul hadden bericht van verhindering gezonden. De voorzitter, de heer A. Greeuw Jr., opende en heette welkom, inzonderheid den burgemeester, wethouders, raadsleden (de heeren Franken, Dekker en de Jager waren aanwezig), ds. Bloemhoff, de besturen van hier en van Alkmaar, de vele standhouders en hunne dames. Het doel van deze tentoon stelling, aldus de voorzitter, is tweeledig. Eerstens verbetering van koopkracht in onze gemeente. Tweedens te laten zien wat onze eigen zakenmenschen presteeren. Want het is helaas een niet te loochenen feit dat velen meenen dat ze naar Alkmaar of Amsterdam moeten om goed en voordeelig te kunnen koopen. Spr. zeide trotsch te zijn dat hij kon verklaren dat men hier even goed en niet duurder terecht kan. En het is noodig dat de burgerij den middenstand de handen boven het hoofd houdt, wil men dezen den strijd om het bestaan niet nog moeilijker maken, of non erner, ten gronde laten gaan. De bedrijfskosten zijn eerder hooger dan lager, terwijl de ontvangsten er niet op vooruit gaan. Spr. gewaagde van den strijd dien de bona fide winkelier moet voerenen van de concurrentie van buiten, ook van ne die per auto en j er kar vrachten aanvoeren. Het venten langs de huizen is een euvel dat bedenkelijke afmeting aanneemt en wij dienen als georganiseerden de autoriteiten op d euvel te wijzen, omdat het mede in hun macht ligt om daaraan paal en perk te stellen ten even zwaren strijd hebben we te voeren te?6" trust en concerns. We kunnen ze niet weg krijgen, doch moeten ze het hoofd bieden als we georganiseerd optrekken. Zich tot de standhouders en vooral tot de dames wen dend, zeide spr.: toont Heiloo en omgeving wat ge kunt, dan zal het den middenstand ten goede komen en gij zult van de tentoon stelling de vruchten plukken. Om dat te be reiken riep spr. ieders hulp in (Applaus). De officieele opening. De burgemeester zei. dat het hem een voor recht was, om de tentoonstelling te mogen bezoeken. In de pers las spr., dat het een daad van durf was. Spr. zag er in een daadi van wijs beleid. Het getuigt van beleid om de burgerij te toonen „dat kunnen wij De voorzitter heeft terecht gewezen op de moeilijke tijden. In dien tijd moet men too nen wat men vermag. Spr. was er reeds jaren van overtuigd, dat men nier even goed kan koopen als elders en spr wist. dat een tentoonstelling als deze de burgerij kan laten zien wat de middenstand kan en doet. Spr, hoopte dat trots de sombere lijden de mid denstand de crisis zal te boven komen en sprak de hoop uit dat de tentoonstelling mag slagen tot bloei van ons mooie dorp en van den nijveren middenstand. Met dezen wenscb verklaarde spr. de ten toonstelling voor geopend. (Applaus). Nadat mej. Nelly Kostelijk den burgemees ter een schaar had aangeboden en hij het lint had doorgeknipt, werden de stands bezich tigd. Zooals we reeds opmerkten hadden allen hun best gedaan om den burgemeester te toonen wat men kan. In het gebouw voor „Sport en Kunst" werd om 4 uur voor de kinderen een bioscoopvoor stelling gegeven en 's avonds voor de vol wassenen. De Buurt was geïllumineerd, wat een aardig effect gaf. Beide fanfarecorpsen droegen het kunne bij om het aangenaam en gezellig te maken. Het bezoek viel mee, vooral 's avonds. De eerste dag is meegevallen, dat was het een» parig oordeel der standhouders. Bij de stands die gistermorgen (Dins dag) nog niet klaar waren gelieve U nog te noteeren: de firma Houwing te Alkmaar had een mooie stand kachels enz. De heer B. A. van Dijk exposeerde een tapijtenreiniger (geen stofzuiger) van nieuw type, welke de belangstelling had der huisvrouwen. Een mooie stand was die van het Spiritus- verkoopkantoor te Bergen op Zoom-Delft. De heer P. Zwaag had voor De Rustende Jager een groote stand van radio, gramo- foonplaten, electrische artikelen enz. De Magnafic luidspreker met versterker zorgde voor goede muziek wat de gezelligheid ver hoogde. SCHAGERBRUG. Maandagmiddag, na afloop van de land bouwtentoonstelling, werd alhier op het ter rein achter de o.l. school, een groote demon stratie gehouden door de landelijke rijveree- niging „West-Friesland", onder leiding van haar bekwamen instructeur J. C. Vethman. Nadat de geheele vereeniging met stan daard haar entree had gemaakt, presenteerde zich aan het publiek het 8-tal kranige ruiters, dat eenige weken geleden het kampioenschap van Nederland bij de ruiterfeesten te Gro ningen behaalde. Voorts een stoelrace, welke groote hilari teit verwekte, waarna het optreden van de 4 jockey's, gekleed in witte hemden. Hierop werd voorgereden het bekende spring- en dressuurpaard van den heer D. de Graaf, dat gevorderde zware dressuurproe- ven aflegde, welke door het publiek met ent housiasme werden gevolgd. Ook de galop manoeuvres, uitgevoerd door den heei Hoornsman, vielen bijzonder in de smaak. Interessant waren ook de gymnastiek-oefe- ningen op het „levende paard". Daarbij wer den oefeningen gepresteerd, die men gewoon lijk verricht op het gymnastiekwerktuig „het paard". Na eenige fraaie statiegroepen volgde een korte pauze. Vervolgens een polonaise over de barrica den en een buitengewoon interessant num mer, namelijk het z.g. afdeeling-rijden-met- vlaggen-charges, gecommandeerd door in structeur Vethman zelf. Het hierna gehouden springconcours gaf den volgenden uitslag: le pr. D. de Graaf 2e pr. mevr. E. Burger-Rens, 3e pr. I. Brak, 4e pr. N. D. Hoornsman. Tot slot een fraai nummer patrouille springen. De jury bestond uit de heeren K. Zijp, Wie- ringerwaard; P. de Boer, veearts te Schagen en D. Jongejans te St. Maartensbrug. Ook ditmaal heeft de vereeniging aan het talrijke en dankbare publiek haar uitnemen de kwaliteiten getoond. Een woord van hulde aan de vereeniging en haar actieven leider is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. SCHOORL. In de afgeloopen week heeft de afdeeling Schoorl van het Witte Kruis haar 25-jarig bestaan herdacht. Het bestuur had eene bijeenkomst georga niseerd in het r.-k. vereenigingsgebouw t« Katrijp, waar een belangstellend gezelschap aanwezig was en waar de afdeeling op pret tige wijze is gehuldigd. Dr. Doijer heeft een rede gehouden terwijl de dilettantenclub van Schoorldam een tweetal tooneelstukjes ten gehoore bracht. Vrijdag, Zaterdag en Zondag was er ia het Gemeentelijk Gymnastieklokaal een ten toonstelling georganiseerd van het T. B. C.) Museum der Nederlandsche Centrale Ver- eeniging, aangevuld door een afdeeling voorj kinderhygiëne welke het bezien alleszins* waard was. Jammer genoeg was er echter

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9