DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DÉ TROONREDE. Als Frankrijk manoeuvres houdt tDaqetiiksdi Ovecsicht Ho. 221 Dinsdaa 19 September 1933 135e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt... De materieele en moreele verdediging moet worden voorbereid en een pro paganda, die als voorwendsel van lafheid kan dienen, moet verboder worden. REDE VAN MINISTER MIELLET. AARSC URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Fecstdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, irancr door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. H. M de Koningin heeft heden bij de opening der Staten-Generaal de volgen de rede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevinden de gevoel ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandig heden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bie den ov^ de geheele wereld nog een he;»fd van grondige verwarring, waar onder, óók ten onzent, de volks wel va rt ernstig lijdt Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich voorts overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijverheid worden evenzeer als onze Handel en Scheep vaart door deze wijzigingen in de econo mische wereldstructuur, voor eischen van aanpassing gesteld, waarbij leiding, hulp, zélfs drang van de zijde der Regeoring, in toenemende mate nood zakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proef nemingen op monetair en economisch gebied, zullen, nu ook de Londens he conferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhou dingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moeten worden ge nomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen Tevens zal aan de bevordering van on zen uitvoer naast andere in die rich ting werkende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrok keling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toe stand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De Regeering zal daarom in het komende zittingjaar in de allereerste plaats Uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke be perking der uitgaven Die beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke verlaging van de salarissen en tonnen van het Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is ln voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal 'ooral moeten worden bereikt door doel matiger organisatie en door besnoeiing Van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de °P korten termijn nog te verwachten Verdere besparingen op de uitgaven is Otn nadere versterking der middelen onmisbaar gebleken. Daartoe strekken de voorstellen zullen onverwijld worden Ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toe nemende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamloo^e vennoot schap, ten einde de betaling van belas ting te ontgaan, zal paal en perk worden Resteld. Voorstellen te dier zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eer- te naar de tweede vijfjarige uitkeerings- Periode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der inancieele verhouding tusschen het Rijk en de ge steenten opnieuw in onderzoek worden genomen In afwachting van de resul taten van dit onderzoek zal op de uit keringen uit het gemeentefonds over jaar 1934/35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal ltouden met de gemeentelijke draag- kracht. Een daartoe strekkend wetsont werp za; u dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieel beleid der ge meenten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigings- regelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen ver schillen in de belooning van overheids personeel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel vervatte binnenvaart- recht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzieningen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandighed n ge boden zijn. Daarbij zal, voor zooveel noodig door bijzondere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbe- grooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke wer ken, werkverruiming in het leven te roepen ten einde de ellende der werk loosheid te lenigen. Bevordering van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrij gen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande woningen geleidelijke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden gestreefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in verband daarmede, de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair even wicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhoo- ging nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn e.i zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uitgaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhou dingen aldaar vereischt voortdurende aandacht en waakzaamheid. In het alge meen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt gemaakt van de vrij heid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kam per. Zoowel van Overheidswege als van particuliere zijde "wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de economische toestand in Curagao, al thans tot dusver en de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, vrij be vredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrij pende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandig heden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en gehoorzaam heid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voordoen die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhou dingen, dan zal de Regeering het Over heidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ontplooiing dei internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf ik hopen, dat de ontwikkeling van de organisatie der Staten-gemeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen ,ziging hebben gebracht in de vriend schappelijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Zonder voorbeeld in de geschiedenis zoo heeft de vorige troonrede gezegd zijn de economische verhoudingen over heel de wereld ontredderd. Onweerstaanbaar grijpen de gevolgen der crisis steeds verder om zich heen en nog kondigen zich geen betrouw bare teekenen van kentering aan. Het was, in 1932, één groote jammerklacht, een kenschetsing van alle verschrikkingen, die land en volk in de ellende hadden gedompeld en daarnaast vrijwel geen enkel teeken van eenige poging om dat alles energiek het hoofd te bieden en de krachtige maatregelen te nemen, die de omstandigheden noodzake lijk maakten. Het was een exposé van verschrikking en berusting en daarnaast niets zeggend, waar het de actie betrof, die ons met vereende krachten naar een betere toekomst zou kun nen leiden. Welk een geheel ander beeld geeft de troonrede der nieuwe regeering. Zeker, ook nu komt tot uiting, dat de toe stand nog onzeker is en Nederland onder de malaise gebukt gaat, maar men zit niet meer jammerend bij de pakken neer, men speurt naar dadtn. die uitkomst kunnen brengen en ingrijpende wetsvoorstellen worden in uit zicht gesteld, die er toe kunnen medewerken, den looden last, die ons allen drukt, te ver lichten en geleidelijk van ons af te schuiven. Het teekent het ministerie-Colijn, het crisis- ministerie, dat energieke mannen met scher pen blik den toestand onder de oogen zien en zonder aanzien cfes persoons tot kracht dadig ingrijpen bereid zijn. De toestand is nog allesbehalve normaal. Voortbrenging, handel en verkeer zijn nog overal verstoord en ook ten onzent mcat, zoo zegt de troonrede, de volkswelvaart daaronder lijden. Bij productie en ruil van goederen openbaren zich verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen Steeds meer wordt in grijpen der regeering roodzakelijk om land bouw, nijverheid, handel en scheepvaart door de moeilijke jaren heen te helpen. Confereeren en discussieeren hebben geen uitkomst ge bracht. De Londensche conferentie was een mislukking en nu we op eigen krachten zijn aangewezen, zullen voorzichtige maar toch verder gaande maatregelen worden geno men in het belang van den afzet onzer pro ducten binnen ae eigen grenzen, en door re geling van den invoer en andeie middelen zal getracht worden ons afzetgebied in het bui tenland te vergrooten. De nieuwe regeering heeft op verschillend gebied reeds bewezen, dat zij van de Kamer een volmacht voor krachtig ingrijpen verlangt. Zij zal ook op het gebied van fabricatie, han del en export zeker niet schromen de meest noodzakelijke maatregelen te treffen. Het evenwicht tusschen 's lands uitgaven en inkomsten is verstoord en het ligt voor de hand, dat het herstel allereerst in beper king der uitgaven gezocht wordt. Een rede lijke verlaging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel wordt weer in uitzicht gesteld en een nieuwe salarisregeling, welke op I Januari 1936 in werking zal treden zoo heel urgent wordt dit dus blijkbaar nog niet geacht is in voorbereiding Reorgani satie en inkrimping van verschillende dien sten, zullen ook tot het beoogde doel moeten leiden, maar daarnaast bleek het niet moge lijk het gestoorde monetaire evenwicht uit sluitend door beperking van uitgaven te ver krijgen. Na de reeds opgeiegde zullen onverwijld voorstellen tot nieuwe verzwaring van lasten worden gedaan en een einoe zal worden ge maakt aan mogelijkheden, die tot dusver tot ontduiking van belasting konden leiden. In de verhouding tusschen het rijk en 'e gemeenten zal een voor laatste ongun stige wijziging worden gebracht. Waar blijft de zekerheid van 's rijks financiën a's al die groote slokoppen steeds weer gereed staan om de kosten van een groot deel der dure gemednte huishouding door het rijk te laten dragen. De tweede vijfjarige uitkeerings- periode wat betreft het gemeentefonds belooft voor de gemeenten onaangename verrassin gen en om de schrik niet te groot te doen zijn komt er eerst een overgangsperiode, waarbij men door een korting reeds eenigs- zins aan den nieuwen toestand kan gewen nen. De regeering laat er geen gras over groeien en liet daartoe strekkend wetsont werp is reeds dezer dagen te verwachten. Trouwens, de regeering achtte reeds lang den tijd gekomen aan de financieele willekeur in diverse gemeenten een einde te maken. De autonomie zal nog meer worden aangetast en de regeering zal toezien op bezoldigingen van personeel in publieken dienst en er voor waken, dat al te groote verschillen met de salarieering van rijksambtenaren in de toe komst wordt voorkomen. De afbetalingsovereenkomst zal wettelijk geregeld worden, het binnenvaartrecht wordt herzien, evenals het executierecht, dat naar de eischen des tijds vervormd zal worden en er zal zelfs ook om de schuldeischers gedacht worden. Hebben bezuinigingen en nieuwe lasten eenmaal tot een evenwichtige rijksbegrooting geleid, dan komt het werkloosheidvraagstuk aan de beurt. Dan zal door productieve werken werk verruiming worden geschapen. Dan zullen o.a. woningen tegen verlaagde kosten wor den gebouwd om eindelijk te kunnen komen tot huren, die meer in overeenstem ming met het verlaagde loonpeil van dezen tijd zijn. Nog te veel zitten gemeenten opgescheept met dure bouwblokken uit de jaren van hooge loonen en kostbare materialen en nood gedwongen zijn daardoor vele arbeiders ge noodzaakt een huur te betalen, die niet meer in redelijke verhouding tot de steeds meer gedaalde loonen staat. Huurverlaging zal trouwens overal doorgevoerd moeten worden en wat dit betreft lijkt de toekomst voor de tegenwoordige huiseigenaren niet bijzonder rooskleurig. Bij werkverschaffing zal ook het particu lier bedrijf dal tot dusvei te veel over het hoofd gezien werd zooveel mogelijk worden ingeschakeld. Onze koloniën, die in de jammerklacht van het vorige jaar ternauwernood genoemd wer den. komen thans rustiger in bespreking. Nederlandsch-Indië blijft groote zorg eischen en de begrooting is daar nog steeds niet sluitend te maken. De belastingpers is er reeds zoo krachtig aangedraaid, dat van nog sterkeren druk geen resultaat meer verwacht wordt. Nog meer zullen daar dus de uit gaven besnoeid moeten worden. In Indië blijft de opstand tegen 't wettig ge zag voortdurende aandacht eischen. Wil deze kolonie zich kunnen ontwikkelen, dan zal elke revolutionnaire daad in de kiem gedood moe ten worden en in het algemeen belang der bevolking wordt dan ook overwogen het grondwettelijk recht van vrijheid van ver eeniging en vergadering vooi sommige on betrouwbare elementen te beperken. De gebeurtenissen op de Zeven Provinciën worden natuurlijk ook in deze troonrede ge memoreerd. Van de regeering-Colijn, die ten krachtig ste tegen elk gevaarlijk politiek streven op treedt en daarvan nog dezer dagen door het uniformgebod getuigde is niet te ver wachten, dat eenige ongehoorzaamheid aan het wettig gezag getolereerd zal worden. Hier en in de koloniën zal. zoolang deze oud-militaire minister aan het roer zit, geen gezagsondermijning geduld worden. Suriname het stiefkind brengt nog altijd slechte rapporten ihuis. maar overheid en pai ticulieren zullen alles doen om het kleintje kunstmatig in het leven te houden. Cura?ao heeft zijn best gedaan en krijgt een afzonderlijk woordje van goedkeuring. De Volkenbond heeft voor zijn ontwikke ling betere jaren gekend. Als Frankrijk manoeuvres houdt. (Dag. Overzicht). Staking op de Cubaansche sui kerplantages (Buitenland). De aanvaring van de Malmö. (Bui tenland). Redevoering van Habicht (Buiten land). Een ontwerp-couponbelasting te wachten. (Binnenland). Een der te Amersfoort aangereden militairen overleden. (Stad en om geving). Bij relletjes te Rotterdam een fas cist door de politie bewusteloos ge slagen. (Binnenland). De wethoudersverkiezing te Am- cterdam. (Binnenland). Rentetarieven door de Nederland- scho Bank verlaagd. (Binnenland). Een doode en een paar gewonden bij de clubkampioenschappen wiel rennen op het Veluwetraject. (Bin nenland). Doodelijk ongeluk op een onbe- waakten overVveg te Amstelveen. (Binnenland). Verkiezing van een wethouder in Den Haag. (Binnenland). De Nederlandsche varkenscentrale heeft de varkensprijzen verhoogd met 4 cent per kilo. (Binnenland) Vereenigde zitting van Eerste en Tweede Kamer tot opening der ge wone zitting van de Staten-Gene raal. Troonrede van de koningin. (Binnenland) (Zie verder eventueel laatste be richten). In den tijd, dat elke staat moeite heeft het hoofd boven water te houden en daardoor allereerst aan zich zelf denkt, is van een verdere ontplooiing van internationale samen werking inderdaad niet veel te verwachten. Wij zitten in het dieoe dal der alge- meene malaise, maar de hoop blijft ook bij deze regeering bestaan, dat de ontwikkeling van de organisatie der staten-gemeenschap zich in de toekomst weer in opgaande lijn zal bewegen. In welke dreigende houding van zelf ver dediging de Staten in het internationaal han delsverkeer ook tegenover elkander gestaan hebben, ten slotte leeft Nederland nog altijd in vrede en vriendschap met al zijn buren wat natuurliik niet anders dan tot voldoening kan stemmen. Met een bede tot God om kracht en sterkte in deze moeilijke tijden en met het uitspreken van het vertrouwen dat ons volk zich tot nog grooter krachtsinspanning zal voorbereiden en de slagen die zullen vallen zonder morren zal aanvaarden wordt deze troonrede be sloten. Het is een der duidelijkste en door de aan kondiging van krachtige maatre^rien een der belangrijkste die wij in een reeks van jaren onder de oogen hebben gekregen Herfstmanoeuvres! Ja, dat is voor den militair in Frankrijk hèt woord, dat zijn vech- tershart goed doet. Eerst die prettige voor bereiding en dan, als alles gereed is, met de kanonnen en de paarden naar de eervolle slagvelden, om, althans voor enkele weken, zijn militairistische lusten te botvieren. Dan is de Franschman, die in dit opzicht voor zijn Duitschen collega niet behoe't onder te doen, in zijn element. Het oorlogje-spelen zit hen al evenzeer in het bloed als den naziman in Duitschland. En al leest hij dan wel vele en lange kolommen over ontwapening, hij weet, als 't er eens op aan mocht komen, dan zal hij paraat zijn. Daarom is voor hem de militaire training van het grootste belang en elk jaar weer verheugt hij zich op de herfst manoeuvres. Dat wil zeggen, hij spreekt niet over manoeuvres en oorlogsgevaar, daar zal hij wel voor oppassen. Maar onder gedekte ter men kan hij zich ook uitstekend uitdrukken. Want in Frankrijk wordt de naam manoeuvres vermeden. Gecombineerde oefe ningen werden de exercitiën genoemd. Even min als bij de op de Veluwe gehoudene was er veel aan te zien. Aan de „poort van Bour- gondië'' bleek veel geros en gerij van rups auto's, gevechts- en andere militaire wagens, alle gemotoriseerd, alle even grijs. En de manschappen hadden zich vooral in het camoufleeren te bekwamen. De kunst werd zoo degelijk geoefend dat wie er ambtshalve bij moesten zijn de troelen maar met de grootste moeite vonden. Het commando was niets op deze noch andere dwarskijkers ge steld en ten aanzien van de verrichten is ge heimhouding betracht. Alle vertoon werd daaraan opgeofferd en in de bioscoop zal

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1