Onze Jiolatüëtt ïBituientand HEERHUGO WAARD. ZIJPE. SINT MAARTENSVLOTBRUG. ZUID- EN NOORDSCHERMER DE RIJP. BEVERWIJK. CASTRICUM LANGENDIJK. Ter plaatse waar het ongeval gebeurde zijn 'men, heesters noch gebouwen, die het uit- jfht belemmeren, zoodat we hier vederom f' doen zullen hebben met verregaande na latigheid en onoplettendheid van den be stuurder van den vrachtauto. ne vele ongevallen op den weg (waaron der dit ongeval ook te rekenen is) doen steeds dringender en met meer klem de vraag *jjzen of dit nu maar steeds crescendo moet doorgaan. De laatste weken geven zooals trou wens te voorzien was en voorspeld is we derom lange lijsten van dooden en gewonden te zien en steeds worden de ongevallenstatis tieken hooger, maar de gewoonte stompt de menschen af en maakt dat men er niet meer uarm of koud van wordt. Ja, de rubriek der ongevallen in de bladen wordt zoo lang en afgezaagd, dat men er maar vluchtig over heen loopt. Maar niettemin schreit het ten hemel dat hiertegen nog maar steeds geen maatregelen genomen worden. We zouden de publieke opi nie willen toeroepen: „wordt wakker". Be moei U toch eindelijk eens met de onveilig h'eid op den weg. Vraag den minister: Waar blijven de maatregelen die verbetering moeten brengen Regeling van de werktijden van chauffeurs, toezicht op drankgebruik en nog veel meer en waar bliift de door minister Reijmer toe gezegde verkeerspolitie? Allerwegen wordt gehoopt en gebeden dat we van dien gruwel, den oorlog verlost mo „en worden, allerwege wordt geroepen om ontwapening, maar laten we eens nagaan hoeveel dooden en gewonden jaarlijks in de wereld aan het autoverkeer ten offer vallen. Zaterdagavond werd door den heer Hartog, voorzitter der huisvlijtvereeniging alhier, de 4e tentoonstelling dezer vereeni- ging geopend in lokaal Wester. De voorzitter memoreerde in zijn woord van opening dat B. en W. daar waar moge lijk medewerking hadden verleend, om de kosten voor het houden der tentoonstelling tot een minimum te beperken en hun toe stemming hadden gegeven tot het houden eener verloting. Eenige woorden van waardeering meende hij tevens te moeten wijden aan het werk der nieuwe secretaresse, mevr. Zwarteveen-Stout- jesdijk. Den aanwezigen deelde hij mede, dat zij dit jaar zouden missen het steeds op de vo rige tentoonstellingen aanwezige draaiende rad, dat wel zeer gunstige resultaten voor de kas der vereeniging had afgeworpen, doch de eenigszins straperlo-achtige manier, waar op dit gebeurde tevens het misnoegen van velen had opgewekt. Hij hoopte, dat de in plaats hiervan geko men theetuin, geïnstalleerd door de firma Holsmuller te Alkmaar, die de thee en kof fie gratis had beschikbaar gesteld, een ge noeglijk zitje zou bieden. Een woord van dank hiervoor aan de da mes v. d. BusseKeeman en Biersteker^ Ros, die dit alles hadden voor elkaar ge- hracht. Meerdere jongedames hadden zich beschikbaar gesteld voor de bediening. Door het aanschaffen van eigen tafels, hetwelk tevens een bezuiniging was geble ken, had bovendien het aanzien der tentoon stelling veel gewonnen. Met nog de mededeeling dat door het strijkje van den heer de Geus en het man- nenkwartet van den heer Hoogland belang- looze medewerking was toegezegd, sloot spr. met een woord van dank aan allen, die had den medegewerkt om het geheel te doen sla gen, zoowel inzenders als jury, bestaande uit de dames mevr. Huijser van Reenen-Blom te Stompetoren, mej. L. Piet te Alkmaar en de heeren D. Dirkmaat te Noord-Scharwou- de en M. Brumsen te Alkmaar, en wenschte allen prettige dagen toe. Wat het verloop der tentoonstelling aan gaat, kan nog worden medegedeeld, dat al les een zeer prettigen indruk maakte De nieuwe tafels bleken een aanwinst. De inzen dingen waren niet zoo talrijk als vorige ja ren, doch veel getuigde van innige toewij ding om met de bestaande hulpmiddelen het beste tot stand te brengen. Toen dan ook Zondagavond onder een toepasselijk woord 'de prijzen werden uitge reikt, kon het bestuur met genoegen op deze oagen terug zien en de vele trouwe inzen ders een tot weerziens toeroepen. De prijzen werden als volgt toegekend Groep Schoolkinderen van 6—10 jaar- fraaie handwerken: le pr. Marietje Kuil- boer. Nuttige handwerken: 2e pr. Marietje wester. figuurzagen en houtsnijden: le pr. Cor plas; 2e pr. Arie Schouten. Eerv. verm. Henk Koon. Groep II. Schoolkinderen 11—14 jaar. fr- Handwerken le pr. Christientje Hartog 2e pr. Aafje Scheltus. Nutt. handwerken le Pr Guus Stekelbos. Teekenen en schilderen: le pr. Ina Bier- naalder. Houtsnijden 2e pr. Piet Kuilboer. figuurzagen le pr. Corns. Kooij; 2e pr. Nic. Zuurbier, 3e pr Piet Kreb. Eerv. verm. Fred. v- d. Meulen. Knutselarbeid: le pr. Nan Beers, -e pr Trien Bommezij, 3e pr. Ina Bierhaalder. Groep III personen 1518 jaar. Fraaie handwerken le pr Annie Bas Cd., 2e pr. G. Bommezij. Nuttige handwerken le pr 1 Beers, 2e pr. M. Borst. Kantklossen le pr. p Bommezij. Handteekenen eerv. verm. J-eo Kamp. Kunstschilderen le pr. Annie Kostelijk. Figuurzagen le pr. P. Overtoom (met lof). Houtsnijden 2e pr. Annie Koste- Jjjk, 2e pr. Jb. van Slooten. Amateurfotogra- »e 2e pr. G. Bommezij. Groep IV (ouderen). Fraaie handwerken le Pr. mej. A. Scholten, 2e pr. G Bas, 3e Pr A. Schouw, 4e pr. mevr. HartogFlens, e pr. mevr. Reijne-v. Slooten, 6e pr. mevr. V' vV33F~Kuiper. v Nuttige handwerken: le pr. mej. Kuil* ®°ef,. 2e pr. mej. M v. Slooten, 3e pr mej. Ku 'hoer, 4e pr mevr. Zwarteveen-Stout- jesdijk Handteekenen le pr. K. Bierhaal- ™r» 2e pr. G. Does Kunstschilderen 3e pr. 2* Hoogland. Eerv. verm. mevr. Porte—Wit. ^'gpurzagen le pr. C. Botman, 2e pr mej. Schouw. Houtsnijden le pr. A. Kwantes (®et lof), .Fotografie 2e pr. D. Toepoel •kunstarbeid le pr. Jb. Borst. Op- en neergang. De ouderen herinneren zich nog wel den c ed hl w11 oor,og' toen als w« ^t rinnr h w<. nog al €ens voorkwam, dat weren u? f isbtVOlking aan *Poor- egen werd geadresseerd teneinde een of anderen trein anders ingelegd te krijgen De soepelheid der spoorwegen op dit gebied was eenter nimmer erg groot en in den regel kreeg men nul op het request. Andere belan gen verzetten zich tegen het gevraagde. Later kwam de bus De kleine particuliere ondernemers verrichtten het pionierswerk m waar zij zich geheel aan de plaatselijke toestanden aanpasten en de menschen be trekkelijk goed in hun geld zaten, duurde ii-nietJang of aan "alte Middenweg en station Hugowaard zag men zoo goed als geen passagiers meer. De bus kwam, zag en overwon, drong zich in het leven als iets onmisbaars. Tot ook hier andere tijden aan braken. Het geld verdween spoorloos van uit zakken der menschen en waar door de ge- consolideerdheid der busondernemingen (mogelijk ook mede door bepalingen van Ged. Staten) de concurrentie weg was ge vaagd, bleven de prijzen der bussen hoog. Ditmaal waren het de treinen, die in de be hoefte van het publiek aan goedkoop vervoer voorzagen en de bussen ziet men thans ge deeltelijk leeg, gedeeltelijk half vol voorbij gaan, terwijl op de halteplaats aan den Mid denweg en het station Hugowaard de passa giers zich bevinden. Het publiek zegt de bussen daar waar deze zich niet aan zijn behoefte (goedkoop vervoer) aanpassen vaarwel en getroos* zich weder den loop naar de stations. T 7 AND. Het bestuur van de plaatselijke harddra verijvereeniging „De Volharding" heeft be sloten voor de op kermis-Maandag alhier te houden draverij de volgende prijzen beschik baar te stellen: een jubileumprijs van. 250, in verband met het 30-jarig bestaan der ver eeniging; voorts een le prijs van f 100, een 2e prijs van 50 en een 3en prijs van 25. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente op onrustbarende wijze uit Eiken dag worden nieuwe gevallen aange geven. B. en W. hebben aan het bestuur van de harddraverijvereeniging „De Volharding" te 't Zand toestemming verleend tot het houden van een verloting. Bij den heer J. Kuij>er alhier is aan komen vliegen een ekster, gemerkt: Museum N.A.T. Hist. Leiden, Holland 30943. Het beestje is bijzonder tam en voelt zich in de woning van den heer K. erg op zijn gemak. Aan het verslag van het bestuur der stichting „de Gemeentelijke Leesbibliotheek te Grootschermer" over het boekjaar 1932 1933 wordt het volgende ontleend: De belangstelling van de zijde van het pu bliek was verblijdend groot. Tegen 720 dee- len ten vorigen jare, werden uitgeleend 969 deelen. Zulks aan 37 (v.j. 29) lezers. Aange schaft werden 36 nieuwe boekwerken (vj. 18). 5 boeken werden van twee personen ten geschenke ontvangen. Eveneens 5 boeken werden in bruikleen door een der bestuurs leden aan de instelling ter beschikking ge steld. De exploitatie sloot met een nadeelig saldo van 9.19. In het bestuur der stichting kwam geen verandering. In de op 14 Sept j.1. gehouden bestuursvergadering werd be sloten op 13 Oct. a.s. weder met de uitleening in de O.L. school te Grootschermer te begin nen. Er zullen, zoover de geldmiddelen dit toelaten, weder meerdere nieuwe boekwerken worden aangeschaft. Aan den aannemer O. Hamstra, alhier, is opgedragen het afbreken van de bekende „Radbrug" te West-Graftdijk en het bouwen van een ruimere brug ter plaatse. De heeren A. de Boer en A. Roelofs, re spectievelijk voorzitter en secretaris van de tuinbouwvereeniging „De Rijp en omstreken", hebben voor hunne functies bedankt. Tot bestuurslid-voorzitter werd gekozen de heer J. Baas en tot secr.-penningmeester de heer J. Maarse. Kweekers van bijgoed als Anemonen en Ranonkels zijn dit jaar beter af als die van zware tulpen, voorzoover die er zijn, daar eerstgenoemd artikel betrekkelijk vlug van de hand ging. Over 't algemeen was de tulpenoogst in de duinstreek dit jaar niet best. toch is er een enkele kweeker die deze zomer zwaardere bollerr rooide als verleden jaar, doch nu staan deze voor het feit, dat zij die grootere maten niet kwiteeren kunnen, wel de klei nere maten De invoer van buitenlandsche bolgewas sen bedroeg over een tijdvak Januari Augustus aan gewicht 536.400 K.G. voor een waarde van 278.700 tegen 463.oOO Kg. voor f 266.400 vorig jaar. terwijl de «cport- cijfers over een gelijk tijdvak zijrK 12.ouu.uuu K G. voor 5.708.400 en 16.331,000 K.G. voor f 6.549,400 in 1932. Hier zijn de gevallen van tongblaar on der het vee wederom met 5 toegenomen. Het schijnt thans wel vrij algemeen te worden Voornamelijk zit de ziekte onder het jonge melkvee wat van een kant gelukkig is omdat het meer oudere vee de meeste melk geelt. Zaterdag- en Zondagnacht is °P velschil lende plaatsen ingebroken en wel bij W. B., waar men van een vijftal rijwielen de belas- tingmerken heeft weggenomen. De rijwielen Tot nu toe is het met den aanleg van den weg door het Geestmerambacht, voor wat betreft het plaatsen van werklcxozcn dij o^ie werkzaamheden, anders g^oopen dan oorspronkelijk had verwacht. Had men g - meend, dat zoo goed als alle w^^zen."" beiders bij dat werk gq^atst^dden kun nen worden, uit het feit, dat den heelen z mer reeds autobussen vol werkloozen naar de Wieringermeer worden gebracht blijkt wel het tegendeel. Uit verschillende gemeen ten is er slechts het derde deel geplaatst van het aantal, waarop zij recht hebben. Dat dit een onverwachte, onaangename en financieel nadeelige tegenvaller is, is duidelijk, te meer, daar sommigen voor subsidie aan dien weg hun medewerking hadden verleend in het be lang van de werkloosheidsbestrijding, heen men laten staan, evenzoo is bij G. T. een belastingmerk van een oud rijwiel mede genomen, terwijl bij bakker K. van een nieu\y damesrijwiel een lantaarn is gehaald en in de naastgelegen woning een rijwiel van L. C. Al deze rijwielen waren met uitzondering van één, behoorlijk achter slot en grendel ge zet. De politie doet ijverig onderzoek. Naar wij vernemen is thans van den Haag bericht ontvangen dat voor 1933 de kortingswet voor deze gemeente niet zal wor den toegepast. Den laatsten tijd werden Zondagsavonds bij de verschillende café's uit de rijwiellam pen het electrische lampje nog al eens weg gehaald. Dies werd de politie in den arm ge nomen met het gevolg dat het den rijksveld wachter D gelukte een dief op heeterdaad te betrappen. Het is te hopen dat dergelijke diefstallen nu uit zullen zijn. HEEMSKERK. Hier is Vrijdagavond een r.-k. korfbal club voor adspiranten opgericht met 18 leden. MOORD IN EEN HOTEL TE BATAVIA Gisternacht heeft in een hotel te Batavia een moord plaats gevonden, waarvan het slachtoffer is mevr. Z. Bogaard. Het slacht offer was nog in leven, toen men haar vond, en verklaarde, dat een zekere G. Ramp uit Makassar de dader was. De hotelgasten wer den opgeschrikt, door hulpgeroep. Zij hoorden „Niet doen, Help! moord!" Het slachtoffer werd door den directeur van het hotel aangetroffen voor de directiekamer. Zij werd naar de Centrale burgerlijke ziekenin- richting overgebracht, waar zij is overleden. De dader werd in haar kamer gearresteerd Hij deed een verward verhaal over ziin echt- genoote uit Makassar, die beiden wilde ver moorden. De vermoorde vrouw is in 1899 te Renkum geboren. Zij vestigde zich met twee zoontjes resp. 6 en 8 jaar in November te Bandoeng, komende uit Makassar, waar haar echtgenoot ambtenaar bij de P.T.T. is Het slachtoffer had al eens uit Makassar een dreigbrief van den dader ontvangen, tot terug betaling van geleend geld. Hierin wordt voorloopig de ondergrond van den moord aangenomen. Vier maanden geleden schreef haar echtgenoot uit Makassar een brief aan de politie te Bandoeng, waarin hij verzocht zijn vrouw tegen Ramp te bescher men wanneer deze te Bandoeng mocht ko men. De dader is geboren te Boskoop en 58 jaar oud. Hij was reeds jaren in Indië. Beiden hadden zich in het hotel als echtpaar onder een valschen naam doen inschrijven. De moord had plaats door een steek in den buik. De dader heeft bekend. SIGARENFABRIEK GESLOTEN. In verband met een loonconflict. In de actie, die sedert eenige weken op de sigarenfabriek „Sujabo" van de Gebrs. Smits te Culemborg gevoerd wordt voor hand having van het collectief contract, is thans een belangrijke kentering gekomen. Na de eerste staking werd overeenstem ming bereikt op dén grondslag van de C. A. O. Het bleek echter dat de firma te weinig weekloon uitbetaalde Een conferentie had tot gevolg, dat de verschillen zijn betaald, doch Vrijdagavond werd aan het geheele per soneel ontslag aangezegd, ingaande 23 Sept Zaterdagnamiddag zouden de hoofdbestu ren der moderne-, federatie- en r.-k. bonden de zaak verder regelen, doch deze ontvingen van de firmanten de boodschap dat de fabriek gesloten zou worden. De ongeveer zestig arbeiders hebben hier op het besluit genomen om ingaande gister morgen wederom de staking te proclameeren. EEN BLOEMENCORSO ALS DANK VOOR EEN MOOI EN WEG. Teneinde uiting te geven aan de voldoe ning over de tot standkoming van den weg voor snelverkeer langs de Zaanstreek, die thans voor een zeer groot deel is gereed ge komen, is Zondag, op aanstichting van de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, een optocht langs de Zaansche ge meenten gehouden van versierde auto s, motorrijwielen en fietsen. Hiermede heeft men hulde willen brengen aan degenen, die tot deze verbetering van het snelverkeer het initiatief hebben genomen Vele mooi versierde wagens en rijwielen n-men aan dit corso deel. DE STUCADOORSSTAKING TE AMSTERDAM. Nog weinig verandering. In het conflict in het stucadoorsbedrijf te Amsterdam is nog niet veel verandering ge komen. Van de 650 stakers hebben ongeveer twintig, naar aanleiding van het ultimatum der patroons, het werk hervat. De overigen zijn nog in staking. De ontslagmaatregel, waarmede gedreigd werd, is nog niet toege past. RUMOER BIJ EEN STEMPELLOKAAL. Gisterochtend was het op de Leidsche- gracht te Amsterdam, voor het stempel- bureau, waar de bouwvakarbeiders hun uit- keering krijgen, zeer rumoerig. Groote groe pen menschen stroomden voor het bureau samen en op een gegeven oogenblik kregen twee agenten, die daar op post stonden, het te kwaad. Uit het stempelbureau werd het politiebureau Marnixstraat gewaarschuwd, dat de waarschuwing doorgaf aan het bureau Leidscheplein. Onmiddellijk zijn twee auto's, bezet met agenten, uitgerukt, terwijl ook een aantal ruiters naar de Leidsche- gracht werd gedirigeerd. Dit maakte op de ordeverstoorders een dusdanigen indruk, dat zij hals over kop het hazenpad kozen. Bij het gedrang geraakten twee fietsen te water. Persoonlijke ongelukken vielen niet "voor. UITVOER BACON. Naar wij vernemen is het contingent, dat door Engeland aan Nederland voor den bacon-export is toegestaan, vastgesteld op 57170 cents per periode van 4 weken. Deze overeenkomst geldt tot 28 Februari a.s. Ons vorig contingent wa. 65000cwts. zoodat de vermindering ongeveer 12 pCt. bedraagt. Er zijn nog enkele onderhandelingen gaan de tusschen de betrokken instanties van beide landen. BIJ HET SPELEN TEGEN EEN MUUR GEVALLEN. Aan hersenschudding overleden. Enkele dagen geleden viel de 13-jarige leerling J. C. H. uit de Daltonstraat te den Haar, terwijl hij met eenige andere leerlin gen op de speelplaats van de schooi aan de Hortensiastraat des morgens tijdens de rust pauze aan het spelen was, met het hoofd tegen een muur, doordat hij uitgleed over enkele natte bladeren. Hij bad geen inwendig letsel, doch werd op den middag van dien dag dermate ziek, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, alwaar hij reeds den volgenden dag tengevolge an hersen- b'^eding is overleden. ONBEWAAKTFb OVERWEG. Een doodelijk ongeluk. Gisteravond is de trein, die om kwart vojr zes uit Amstelveen naar Amsterdam ver trekt, op den onbewaakten overweg aan den Molenweg in botsing gekomen met een vrachtauto van den aardappelhandelaar Smit. De 22-jarige Fontijn, uit Amstelveen, die den auto bestuurde, was terstond dood. De auto werd geheel vernield. De trein werd 50 meter verder tot stilstand gebracht. Het uitzicht was goed. Het naast den chauffeur gezeten driejarige zoontje van den heer Smit kwam er goed af. Het had enkele hoofdwonden opgeloopen. ONTAARD VOETBAL-ENTHOUSIASME Revolveraanslag op een van een andere club. supporter Zondagmiddag te ongeveer 4 uur kwamen twee voetbalsupporters uit Berghem bij Oss van een in Haren gespeelden wedstrijd op den terugweg per fiets door de Harensche Steeg. Daar ontmoetten zij een supporter van een andere voetbalclub, die met een kapotte fiets langs den weg stond. Een der beide wielrijders uit Berghem trok plotseling een revolver en loste twee schoten in de richting van den anderen supporter De schoten mis ten echter doel. De beide wielrijders maakten zich daarop uit de voeten. In verband met dezen aanslag heeft de politie Zondagavond laat te Berghem een man gearresteerd, die van den aanslag ver dacht wordt. Hij is naar Oss overgebracht en daar voorloopig opgesloten. COUPONBELASTING. Ontwerp zal nog deze week worden ingediend. Naar verluidt, is de indiening van het Wetsontwerp tot heffing van een couponbe lasting deze week te verwachten, tegelijk met de indiening der rijksbegrooting. ZAANDAM WORDT VERLEGEN MET DE WOONWAGENMENSCHEN. Politie moest de orde herstellen. Ten gevolge van de verplaatsing van het woonwagenkamp te Amsterdam naar Os dorp, is een groote trek ontstaan van de woonwagenbewoners naar Zaandam, aange zien het Osdorperkamp afgelegen wordt be schouwd. Thans telt Zaandag reeds 76 woonwagens, waarvan de bewoners bij het gemeentebe stuur aankloppen om steun. Hierbij hebben zich Zaterdag moeilijkhe den voorgedaan, omdat in dit opzicht niet voldaan werd aan de verlangens der betrok kenen. De politie moest er aan te pas komen, die de orde met groote moeite wist te herstellen DE KONINGIN-MOEDER RIJDT UIT. Op de drukbezochte wegen herkend en toegejuicht. Even voor half zes reed de koningin-moe- der Zondag van het paleis te Soestdijk in een open auto uit. Ongedwongen, maar niet on opgemerkt, bewoog de koninklijke auto zich voort in de lange file van stadwaarts kee- rende wagens. Meermalen klonk gejuich, als men H.M. herkende. Omstreeks zes uur pas seerde de koninklijke auto Crailoo weer op den terugweg. DE WETHOUDERSCRISIS IS TE AMSTERDAM. T wee aftredenden herkozen. - De heer De Miranda bedankt tot twee maal toe voor een herkiezing. De Amsterdamsche gemeenteraad kwam gisteravond bijeen ter verkiezing van een nieuw college van B. en W. Door de fractievoorzitters van de r.k. par tij, van de ehr. historischen, van den vrij heidsbond, van de a.r. partij en van den vrij zinnig dem. bond was een voorstel ingeko men om het aantal wethouders terug te bren gen van zes op vijf, terwijl door de midden- standsjjartij werd voorgesteld het aantal wethouders te bepalen op vier. Na een uitvoerige discussie'werd het laat ste voorstel verworpen met 36 tegen 9 stem men. Het voorstel om het aantal zetels terug te brengen van zes op vijf werd verworpen met 22 tegen 20 stemmen. De drie leden van de middenstandspartij hadden bij de laatste stemming de zaal verlaten. In het nieuwe college van B. en W. werden vervolgens na verschillende stemmingen gekozen de leden E. J. Abrahams (v.d.), mr. G. C. J D Kropman (r.k.), G. Baas (a.r.), Walrave Boissevain (v.b.), Jaoq. Rustige (c.h.) Deze leden namen de benoeming aan. Voor de zesde vacature werd gekozen de heer De Miranda, die de benoeming niet aannam Bij de nieuwe stemmingen kwam het tot een herstemming tusschen de leden Bruinsma middenst. partij) en de Miranda( soc. dem waarbij de heer de Miranda opnieuw werd gekozen, met 16 tegen 7 stemmen. Daar de h^er de Miranda wederom de benoeming niet aanvaardde, werd de benoeming van een wethouder uitgesteld tot een volgende verga- dering, die Woensdagavond &-&- zal worden gehouden. NA DEN AANSLAG IN MUIDEN'S RAADSZAAL. i In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering is tot waarnemend ge meente-secretaris benoemd de heer G. Delfi», gemeente-secretaris van Weesperkarspel. In de plaats van wethouder Hottentot werd tot tijdelijk wehouder benoemd het gemeente raadslid Elfers (c.h-). Zooals men weet, treedt wethouder H. van Klooster (r.k.) al» waarnemend burgemeester op. DOODELIJK ONGELUK BIJ CLUBKAMPIOENSCHAPPEN. -J Tijdens de gister gehouden clubkampioen schappen wielrennen op den weg op het Veluwetraject is de renner L. P. Kooyman van de Haagsche wielrenvereeniging „Voor waarts", die was uitgevallen en zich door een motorfiets via den Ajoeldoornschen straatweg naar Arnhem liet meetrekken, ter hoogte van „De Woeste Hoeve'' onder een hvm tegemoet komenden lux-auto geraakt. Koovman, die ernstig aan het hoofd was ge wond, is jjer ziekenauto naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar bij kort na aankomst is overleden. Het slacht offer was 33 jaar oud. Voorts zijn bij valpartijen gewond de wiel renner Spruyt Blokker van de Eerste Neder- landsche r.k. wielrenvereeniging „Amster dam" en de Rotterda^sche hardrijder Vier gever van de R C. „Rotterdam". Laatstge noemde is met een gebroken sleutelbeen in het gemeenteziekenhuis te Arnhem ter ver pleging oppenomen. Spruyt Blokker had schaafwonden aan armen en beenen en kon, na te zijn behandeld, het ziekenhuis verlaten. DISCONTOVERLAGING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Met ingang van heden heeft de directie van de Nederlandsche Bank het wissel disconto verlaagd tot 2V2 en het promes- sendisconto, alsmede het disconto op belee ning van effecten, 00 beleening van goederen en op voorschotten in rekening-courant, ver laagd tot 3 RUMOER TE ROTTERDAM. Een fascist door de politie bewuste» loos geslagen. Gisteravond omstreeks half tien verscheen op den Coolsingel te Rotterdam een veertig tal leden van den N.S.B., gekleed in hun zwarte uniformen. Zij marcheerden over den drukken Coolsingel en zongen daarbij vader- landsche liederen. Een en ander trok zeer veel publiek en bovendien bemoeiden al zeer sjwedig groote groepen anti-fascisten zich met het geval. De vaderlandsche liederen werden overstemd door de Internationale en het rumoer gaf de politie aanleiding om in te grijpen. De fascisten, hun tegenstanders en 't publiek werden verspreid, waarbij eenige malen van den gummistok werd gebruik ge maakt. De N.S.B.-ers begaven zich naar een café aan de Diergaardelaan, maar versche nen eenigen tijd later weeT op den Coolsin gel. Zij hadden hun zwarte hemden uitge- trokken en droegen thans witte, terwijl zij de zwarte hemden demonstratief over den schou der geplooid meevoerden. De politie greep opnieuw onmiddellijk in, daar weder groot rumoer ontstond. De opdringende groepen werden verspreid, waarbij herhaaldelijk charges plaats hadden. Hierbij werd een der fascisten zoodanig met den gummistok be werkt, dat hij bewusteloos op straat bleef liggen De G G D vervoerde hem naar het ziekenhuis op den Coolsingel, waar hij, ver moedelijk met een hersenschudding is opge nomen. OP EEN KASTELEIN GESCHOTEN. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is ruzié ontstaan in het café van den heer Hartjens te Berghem (N.-Br.) Een man uit Haren, die het café bezocht, kreeg twist met den kastelein, welke twist ten slotte zoo hoog liep, dat de bezoeker een revolver trok en en kele schoten op den herbergier loste, zonder hem evenwel te raken. De politie arresteerde den schutter, die echter beweert niet gescho ten te hebben. LIJKVERBRANDING. De Vereeniging voor facultatieve lijkvef* branding in Nederland heeft Zaterdag te Breda haar algemeene ledenvergadering ge houden, onder voorzitterschap van prof. dr, L. van Itallie uit Leiden. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen prof. dr. L van Itallie en de heer E. J. Abrahams. De afd. Den Haag, Velzen, Bussum, Utrecht, vroegen of het hoofdbestuur niet tot tariefsverlaging kon overgaan, gezien het groot batig saldo der kas. Hieromtrent deel- de de penningmeester mede, dat gezien het feit, dat het bedrag van 65 voor de veras- sching den kostenaen prijs dekt, het moeilijk is tot tariefsverlaging over te gaan. De vergadering keurde de rekening en ver- antwoording over 1932 goed, zoo ook de be grooting 1934. Het voorstel van het hoofdbestuur om van het batig saldo der verlies- en winstrekening 30.118.73 te storten in het fonds voor lijk- ovens, werd zonder bespreking aangenomen. Aan het hoofdbestuur wera overgelaten, de plaats van de volgende vergadering te be palen. Goedgevonden werd een voorstel van het hoofdbestuur n.1. om over te gaan tot het be noemen van een bezoldigd administrateur en de oprichting van een bureau. Het bureau zal te 's-Gravenhage gevestigd worden. Hierna kwam in behandeling een motie van de afd. Utrecht. Deze hield in de bepa ling, dat de functie van secretaris niet ver- eenigbaar is met eenige betrekking bij het crematorium of als verzorger bij de lijkver branding. De voorzitter stelde voor, dit tot een punt der agenda te maken voor de ttr.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7