l Aqwda liinistgtplijCLBI ^Binnenland JCeck 6L School Jji^ezonden Stukken tRecfU&iaken lüeec&eticht In het bewuste perceel aan de Kromme Nieuwe Oracht waren studenten en novieten bijeen voor de zoogenaamde ontgroening. Het moet er ditmaal nogal erg toe zijn ge gaan. Men had de bedenkelijke aardigheid he^acht eenige novieten aan de tuinzijde van In het Paedologische Instituut In De Vos- 'I - 1 Stedelijk Museum, Ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondag» gesloten. Bioscopen. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer Wat vrouwen droomen (rom.), hoofdrollen Nora Gregor en Gustav' Fröhlich. Voorts cpening Staten-Generaal. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T., eerste hoofdnummer De koning der arena (Wild-westfilm) hoofd rol Ken Maynard met zijn paard Tarzan. Toegang boven 14 jaar. 7 30 uur, Cinema Americain, hoofdnum. mer De doodende straal (sens.), hoofdrol Edmund Löwe. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur. Bioscoop Harmonie tot en met Woensdagavond hoofdnummer Schubert's Lentedroom (rom.), hoofdrollen Carl Jöken, Siegfried Arno, Lucie Englisch. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag half 3, vertooning avondprogramma. Woensdag 27 September. 8 uur, dancing Harmonie, debatvergade» ring Federatie van Fabrieksarbeiders. Donderdag 28 September. Harmonie, opvoering van „Levensavond met mevr. de Boer—van Rijk (afscheids- tournee). Vrijdag 29 September. 8 uur, Central, vergadering Witte Kruis Zondag 1 Oetober. De Rustende Jager te Heiloo, optreden Falkland met Gekocht en Betaald. Dan worden nog eens de oude verklarin gen van den beklaagde nagegaan, die nu op nieuw door hem worden bevestigd. Hij smijt met vuurmakers. Van der Lubbe bevestigt, dat hij tegen kwart over i bij het raadhuis was en dat hfj door een open raam van het bewoonde gedeelte van het raadhuis, dat hij reeds eerder had bemerkt een paar brandend vuurmakers naar bin nen heeft gegooid en er toen snel van door is gegaan, zonder de uitwerking al te wachten. Deze brand ontwikkelde zich iets intensiever dan in het crisis bureau, het keldervertrek was de slaap kamer van den zoon van den machinist. Dr. Seuffert, verdediger van van der Lubbe, stelt de vraag, of de beklaagde wist, dat het raam bij een kamer hoor de. die als woning werd gebruikt. Van der Lubbe antwoordt bevestigend. Pres.: Waarheen bent u van het raad- huls gegaan? Bent u naar het slot ge gaan? U hebt gezegd, dat u tegen 8 uur aan het slot was. Van der Lubbe: Dat kan uitkomen. Hi zegt dan, dat hij een vuurmaker idoor het vierde raam in een geng heeft jfrtvV 'V'T'öVl DE NATURALISATIE VAN GRAAN. Op 2 Oetober zal de Nederlandsche graancentrale afdeeling binnenland be ginnen de inheemsche rogge te denatu- reeren Zooais reeds vroeger is bekend gemaakt heeft deze denaturalisatie al leen plaats bij hen die als handelaar al verwerker door de Nederlandsche graancentrale zijn erkend. MINISTER DECKERS NAAR NIEUWEDIEP. De minister van defensie is voorne mens zich hedenavond vergezeld van zijn adjudant naar Nieuwediep té bege ven teneinde zich daar in te schepen op de Gelderland en dan gedurende één dag de tactische oefeningen die deze week in Nieuwediep worden gehouden, mede te maken. LOTEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. De houding van de Ver. v. d Effectenhandel. In aansluiting op het bericht omtrent het hooger beroep i. z. het proces over het houden der achterstallige loten, ont vangen wij nog het volgende commu niqué: Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel verzoekt ons mede te deelen, dat de Vereeniging, zonder zich partij te stellen, doch uitsluitend ten einde zoo spoedig mogelijk een defini tieve uitspraak in deze zaak te verkrij gen, zich bereid heeft verklaard bij te dragen in de kosten van het cassatiebe roep, tegen het arrest van het Gerechts hof te Amsterdam van 28 Juni 1933, waarbij de eisch van de lotenhouders van het Paleis voor Volksvlijt, tot het houden van alle achterstallige lotingen, werd ontzegd. BLOEDVERGIFTIGING. Na het openkrabben van een puistje. In den afgeloopen nacht, i» vrouw H., wonende aan den Emmaweg te Hengelo, ten gevolge van het openkrabben van een puistje in het gezicht aan bloedvergiftiging over leden. ONOELUK BIJ HET ONTGROENEN. Twee studenten ernstig gewond. Bij de ontgroening van eenige nieuwe leden voor het Utrechtsche studentenkorps heeft zich gistermiddag in een perceel aan de Kromme Nieuwe Gracht een ernstig inci dent voorgedaan. Een tweedejaarsstucfent en een noviet, die beiden een hersenschudding hebben bekomen De Tel. schrijft hierover: Pres.: Het was een ventilatieluik, dat openstond.'" Van der Lubbe: Daar heb ik maar een half pakket r.aar binnen gegooid. Pres.: Ook dit pakket heeft intensief gebrand U bent toen naar eon soort prieel gegaan, dat op het dak stond. Van der Lubbe geeft toe, ook daar brand te hebben gesticht, als hern door den tolk een foto wordt getoond. Zijn antwoordden zijn steeds aarzelend en zijn houding maakt den indruk van be wuste halsstarrigheid. „Dat was zoo mijn idee". Uit het procesverbaal van het verhoor wor den passages voorgelezen, die met de mede- deelingen van van der Lubbe overeenstem- men. Pres!: „Waarom hebt u eigenlijk deze drie gebouwen in brand gestoken Van der Lubbe (na geruimen tijd te heb ben gezwegen): Dat was zoo mijn idee Pres.: „Dat moet toch een reden hebben? ,Wat wilde u er dan mee bereiken?" „Vroe ger hebt u bepaalde dingen gezegd, ik moet u eraan herinneren, dat u bijvoorbeeld, in het algemeen hebt verklaard, dat u wilde toonen, dat er iets gedaan moest worden, de staats orde moest worden vernietigd, en de arbei ders moesten hun eigen zaken kunnen rege len. U hebt dat indertijd toegegeven De beklaagde blijft zwijgen. „Hebt u dan niet gezegd, dat de arbeiders in beweging gebracht moesten worden om hun vrijheid te herkrijgen. En op het crisis bureau hebben getuigen gehoord, dat u zei, dat het in Duitschland veel te langzaam ging en dat de arbeiders laf waren. U zou maar tot 5 Maart blijven, en wanneer dan niets was gebeurd, zou u naar Holland terug gaan. Er moest revolutie worden gemaakt. Het was nog niet te laat!" Van der Lubbe antwoordt op een deel van deze vragen Ja", op anderen echter „Neen", doch geeft toe, dat deze uiteenzetting in het algemeen juist is. Medewerken tot de revolutie. President dr. Bünger herinnert er aan, dat van der Lubbe vroeger bij het verhoor door den rechter van instructie heeft gezegd: Ik wilde tepen het systeem protesteeren. Men kan ook beter zeggen, tegen het kapitalisti sche systeem. Daaronder versta ik de heele tegenwoordige maatschappelijke structuur, die slecht is en die ik van een heel anderen kant zou willen hebben. Ik wil het tegen woordige kapitalistische svsteem uit den weg ruimen door op brutale wijze uiting te geven aan de klasse kracht van het proletariaat. De vernietigisg van het kapitaal kan niet gebeuren door stembiljetten, doch door daad werkelijk optreden van de arbeidersklasse. Dat is natuurlijk revolutie Het zelfstandig optre den moet verder worden ontwikkeld. Mijn daad in het crisisbureau te Neuköln was slechts bedoeld als medewerking aan de ontwikkeling der revolutie. Van der Lubbe spreekt dit niet tegen. Na dat de president dit nadrukkelijk heeft ge- cri-'ateerd, wordt de zitting voor een pauze 'angeren tijd geschorst. het huis langs een hooge ladder, welke tegen den achtergeval was geplaatst, omhoog te laten klimmen, ten einde hen in de dakgoot te sturen en weer terug te laten komen. Zoo geschiedde. Op hoog bevel begaf zich einde lijk een noviet, die hiervoor aanvankelijk niet veel lust getoond had, op de houten ladder. Een tweede-jaarsstudent volgde hem op kor ten afstand op de ladder. Toen nu beiden zich op eenige hoogte bevonden, is er aan de ladder geschud. Wie dat heeft gedaan of hebben gedaan, kon de politie niet mededee- len. In elk geval weet men nog niet te zeggen of de student, die den noviet op de ladder gevolg dis, dan wel de studenten die beneden zijn blüven staan, hieraan schuld hebben Plotseling brak echter de ladder, waarop zich de student en de noviet nog bevonden, ten gevolge van het schudden met deze be vrachting in tweeën, met het noodlottig ge volg dat beiden op den grond vielen. De stu dent kwam in den tuin terecht, doch de no viet, die hooger op de ladder stond, smakte met zijn hoofd op de steenen neer en bloedde hevig. Per auto van den Geneeskundigen Dienst zijn beiden naar de rijksklinieken overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat zij beiden een hersenschudding hebben beko men. De politie deelde mede, dat een onderzoek naar het gebeurde wordt ingesteld. Of hier van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel moet worden gesproken zal nader onderzocht worden. DE PALINOVISSCHERIJ OP DE VOORMALIGE ZUIDERZEE. Geen uitbreiding van het aantal vergunningen. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Dis betreffende het alsnog verkenen van vergunning aan een aantal visschers tot uit oefening der palingvisscherij op de voor malige Zuiderzee, heeft de minister van fi nanciën, geantwoord: Ten gevolge van de afsluiting van de Zui derzee werd in den loop van 1932 voor het visschen in het nu binnenwater geworden IJselmeer een vergunning van het domein- bestuur vereischt. In verband met de nood zakelijkheid om de visscherij in het IJselmeer in te krimpen, kan die vergunning niet op on beperkte schaal worden verleend. In 1932 is toen besloten de vergunning alleen te ver- leenen aan hen, die in dat zelfde jaar, vóór de afsluiting, een consent voor de kustvis- scherij hadden verkregen. Tot klachten heeft deze regeling destijdens geen aanleiding ge geven. In 1933 is de regeling getroffen, dat wie in 1932 een vergunning had ontvangen, deze ook in dat jaar weer krijgen kon. Dit heeft geleid tot teleurstelling bij hen, die in 1932 niet op de Zuiderzee hebben gevischt en in 1933 daartoe gaarne in de gelegenheid zou den zijn gesteld, omdat de vangsi op de Zui derzee toen betere resultaten beloofde dan op de Noordzee. De ondergeteekende acht deze teleurstelling begrijpelijk. Hij acht het echter zoowel met het oog op de belangen van den vischstand als met het oog op de rechten van die visschers, die uitsluitend op de Zuiderzee hun bedrijf plegen uit te oefenen, niet verant woord tot een uitbreiding van het aantal ver gunningen over te gaan. PROF. DR. P. EHRENFEST. t siusstraat te .Amsterdam heeft zich gisteren een vreeselijk drama afgespeeld. Dr. P. Ehrenfest, hoog'-.eraar in de theoretische natuurkunde aan de universiteit te Leiden, die zijn 16-jarigen zoon kwam bezoeken die daar ziek lag heeft in een vlaag van verstandsverbijstering een schot op den jon gen gelost en zich vervolgens van het leven Beroofd. Zijn zoon is zwaar gewond. De correspondent van de N. R- Crt. te Leiden schrijft nader: Prof. Ehrenfest was een geleerde, die on der zijn collega's in binnen- en buitenland groote vermaardheid bezat Een zijner groot ste vrienden was prof. Einstein, wiens gast heer hij ook steeds wa. tijdens de bezoeken, die prof. Einstein te Leiden bracht. Paulus Ehrenfest is geboren te Weenen in 1880. Hij blonk reeds op het gymnasium uit door zijn groote begaafdheid. Na Weenen studeerde hij te Göttingen, waarna hij zich naar St. Petersburg begaf. In 1912 werd hij als opvolger van prof. Lorentz benoemd tot hoogleeraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidsche universiteit. Bij de wet van 24 Maart 1922 is prof. Ehrenfest Nederlander geworden. Prof. Ehrenfest was lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. In 1927 is hij benoemd tot Korrespondierendes Mitglied der Gesel lschaft der Wissenschaft te Göttin gen. In 1926 is hij benoemd tot eerelid van het natuurkundig genootschap te Groningen. Verder was hij lid-consultant van het Ba- taafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam en honorary mem- ber of the Royal Institute. VERKEERSONGEVALLEN. Auto tegen boom gereden. Gistermiddag is een auto, bestuurd door den heer A. Goekoop, wonende op het kasteel Essenburg bij Harderwijk, die naar Groningen reed, waar hij stu deerde, nabij Dievenbrug bij Meppel in volle vaart door onbekende oorzaak te gen een boom gereden. De bestuurder werd binnengedragen in een boerderij ter plaatse. Dr. van Nooten constateerde een zware hersen schudding en schedelfractuur. Door een tractor overreden en gedood. Gistermiddag was de zestienjarige K. van Lau, colportrice van de Noord- Nederlandsche Zendingsauto, wonende te Winschoten, aan het colporteeren te Buitenpost. Zij is op onverklaarbare wijze onder een zwaren tractor geraakt. In ernstl- gen toestand is zij naar het ziekenhuis te Groningen gebracht, waar zij is over leden. Na een motorongeluk overleden. Het lid van den gemeenteraad van Utrecht, Amoldussen, dat Zondagmiddag een motor ongeluk heeft gekregen en den Biitschen Straatweg, is gisteren overleden. HET MERKEN VAN VARKENS. Niet meer voor de eerste periode. De Nederlandsche varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van 1 Oetober 1933 geen varkens meer zullen kunnen worden ge merkt met merken toegekend voor de 'erste periode Na den genoemden datum zullen deze merken derhalve vervallen zijn. De mer ken toegekend voor de. tweede periode, loo- pende van 1 April 1933 tot 31 December 1933, zullen kunnen worden aangebracht tot en met 4 Februari 1934 aan varkens, geboren voor 1 Januari 1934. Na 4 Februari zullen geen meiken toegekend voor de tweede periode meer worden aangebracht. ONGELUK MET EEN BENZINELAMP Zaterdag was de heer Sj. Brouwer, mon teur bij den rijkstelefoondienst te nSeek, bezig met een benzine-soldperbout een telefoon aansluiting te soldeeren. Door uit den bout ontsnappend gas, dat on middellijk vlam vatte, werd Brouwer door een grooten vuurstraal in 't gezicht getroffen. Wel wist hij het vuur zica met zijn handen te dooven, maar hij diep zuike zware brand wonden aan hoofd en handen op, dat hij on middellijk naar het ziekenhuis vervoerd moest worden Nadat dr. Schepers hem verbonden had, kon hij per auto naar zijn woning wor den vervoerd, maar Zondagmorgen was zijn toestand van dien aard, dat de geneesheer op neming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. De man lijdt hevige pijnen, maar gelukkig zijn beide oogen onaangetast gebleven. KORTE-BERICHTEN. Bij de politie te Utrecht is aangifte ge daan, dat van een passagier op het achter- balcon van een tramrijtuig een portefeuille met 90 is ontrold. Te Vlaardinger-Ambacht is het vierde gvval van kinderverlamming geconstateerd. De Utrechtsche politie heeft een inge- .zetene aangehouden, die per advertentie ge- 'gadigden opriep voor medewerking aan een film Melden personen zich aan, dan vorder de hij twee gulden voor informatiekosten, welke hij ten eigen bate aanwendde. Prins Hendrik heeft 7ateniag op Schip hol de opening van het clu' gebouw der Am- sterdamsche Aeroclub mee gemaakt en daar na deelgenomen aan een vliegtocht boven Schiphol. Ingediend is een nota van wijzigingen op het ontwerp tot wijziging van de-Ziekte wet. Op de Rijksbegrooti.ig voor 1934 is een bedrag van 80.000 uitgetrokken voor den ambtswoning van den commissaris der Ko ningin in Noordholland. Blijkens de „Stcrt." van gisteravond is ir. J. H. Jager Gerlings te Zeist, inspecteur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit deze betrekking met ingang van 19 Sept. j.1. benoemd tot hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen. HERDENKING 300-JARIG BESTAAN N.H. GEMEENTE. Zondagmorgen kwart over tien begon de plechtige dienst in de Ned. herv. kerk te Eg- mond aan den Hoef, waaronder het 300-jarig bestaan der gemeente werd herdacht. De be langstelling was zeer groot. Het kerkje was zeer smaakvol versierd met roode en gele bloemen, de kleuren van Eg- mondbinnen. Ds. Nobel hield een schitterende redevoe ring met aanhaling van geschiedkundige fei ten en memoreerde o.a., dat de herbouw van deze oude slotkapel in 1633 was geschied met de hulp van verschillende steden, welke steden de prachtige beschilderde ramen in de kerk gaven. Ds. Nobel had bovendien een eenvoudig toepasselijk gedichtje gemaakt, dat door mej. de Haas op voortreffelijke werd gezongen, evenals de bekende regels van het lied: O, dierbaar plekje grond. TUINBOUWCURSUS. In Egmond aan den Hoef zal onder lei ding van den heer J. Jager een tuinbouw- cursus worden gegeven. 12 deelnemers gaven zich op. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewi/sl geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de redacteur! Zou U onderstaande regels, naar aanlei ding van het laatste stukje van den heer Verwer willen plaatsen? Bij voorbaat dank. Bovengenoemde heer schreef dat ik zijn stukje misbruikt heb, door over de distributie- palen te praten. Dat misbruiken was mijn bedoeling niet, maar de heer V. neemt het mij toch niet kwa lijk dat ik het met de handelwijze van het geffl. radiobedrijf niet eens ben. Verder schrijft genoemde heer dat het zijn bedoeling niet is om de gemeente dwars te zitten. Dat is ook mijn bedoeling niet, ik schreef alleen dat het distributiebedrijf de palengeschiedenis meer vredelievend had kunnen aanpakken. Dan schrijft de heer V.: „Neen, hier ter stede is geen radiohande laar die een storingzoeker heeft". Ik weet positief dat een der vooraanstaan de radiohandelaren hier ter stede al min stens een jaar zoo'n instrument disponibel heeft. Oenoemd apparaat is naar ik vernam meermalen met succes gebruikt, zelfs een maal in het telegraafkantoor. U merkt dus dat we in Alkmaar niet zoo achterlijk zijn als U denkt. Dan staat er: „Wie zou dat moeten betalen". Welnu, bovenbedoelde handelaar, en' dat heb ik ook zelf tij ondervinding, heeft het apparaat met personeel steeds gratis voor zijn cliënten ter beschikking gesteld. Dan schrijft de heer V. verder: „Dat wij geen medewerking zullen krijgen van de directie der lichtbedrijven, zullen we nog moeten afwachten. Dit besluit kan niet in vier dagen genomen worden"» Daar zou ik gaarne dit op antwoorden: Mij werd een dezer dagen een geval be kend, dat zich verschenen voorjaar afspeelde. Een vooraanstaande familie hier ter plaat se had last van knetterstoring, welke via an tenne en lichtleiding binnenkwam. De fami lie belde de lichtbedrijven op. Wat was het resultaat denkt U? Men verweeg haar naar een radio-hande laar, dan kon ze daar een apparaatje voor drie gulden koopen, en dan zou de sto ring wel weg zijn. Als ze de stoorder moesten zoeken, dan kon dat de familie wel honderd gulden kosten, of de familie moest de straat op om nog twintig adressen op te zoeken die ook last van dezelfde storing hadden, dan zou het misschien voor niemendal kunnen gebeuren. Noemt U dat medewerking? Het spijt mij dat ik het schrijven moet, maar zoolang het radiodistributiebedrijf ge combineerd blijft met het lichtbedrijf, zullen we van dien kant geen medewerking verkrij gen om radiostoringen op te heffen. Onze regeering, en \hier bedoel ik de re geering van ons land, zou moeten doen zoo als Denemarken. Daar werd bij de wet van 31 Maart 1931 tot bescherming tegen sto ringen in de radio-ontvangst, een uit vijf in specties bestaande beschermingsdienst inge steld. Iemand die daar dus storingen ver wekt, kan met de wet in de hand worden aangepakt. Ons land zou dan ook niet meer volgestopt kunnen worden, met de vreeselijk storende hoog-frequentapparaten welke inge voerd worden uit Duitschland. Deze appara ten kunnen ze daar niet kwijt, omdat het wet telijk verboden is storingverwekkende appa raten in Duitschland te verkoopen. Ik zou dit stukje willen besluiten, en daar behoeft de heer V. zich niets van aan te trek ken, met een tip voor het radiodistributiebe- drijf. Namelijk deze: De palen in de Kabelstraat zijn pl.m. vijf meter te lang. Daar dit gedeelte niet gebruikt wordt, raad ik aan deze stukken af te zagen. Dan hebben we voor de binnenstad ook al vast een paar palen. T. H. HET DRAMA AAN DEN SCHIEDAM- SCHEDIJK TE ROTTERDAM. In hooger beroep is voor het Haagsch gerechtshof behandeld de zaak tegen den 20-jarigen Duitschen matroos van de koopvaardij H. R. H., die door de Rotterdamsche rechtbank ter zake van doodslag en diefstal is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Het O. M. bij de rechtbank had tegen verdachte 2 jaar gevangenisstraf ge- ëischt Nadat de president de inleidende vra gen had gesteld, verzocht het O. M. de verdere behandeling der zaak met ge sloten deuren. De advocaat-generaal heeft bevesti ging van het vonnis geëischt. Het Hof zal over 14 dagen arrest wij zen. naar waarnemingen, verrichHn den morden van 26 September. Medegedeeld door het Kon. Neder!. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.3 mM. fe Stensele. Laagste barometerstand 751.0 mM. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 27 September: Zwakke tot matige wind; uit Oostelijk richtingen; nevelig tot licht of half bewolkt- droog weer; weinig verandering in tempera tuur. Weeroverzicht. Op het vasteland van Europa op de Brit- sche eilanden en in Scandinavië bleef de luchtdruk in het laatste etmaal regelmatig stijgende. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië en Finland breidt zich steeds meer uit en veroorzaakt een lucht stroom uit het Oosten die over Engeland en Ierland naar het Zuiden afbuigt. Ten Wes- ten van Ierland en Schotland waaien Zuid westenwinden, aan de Noord westzijde van den rug van hoogen luchtdruk, die van Scan. dinavië tot de Azoren reikt. De depressi* bij IJsland werd minder diep. De wtjzlgin- gen in de luchtdrukverdeeling doen voor den eersten tijd een toestand van droog weer ver wachten met kans op ochtendnevels. DE V.A.R.A. CONTRA DEN STAAT. Voor de civiele Kamer van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage zijn gisteren pleidooien gehouden in de door de Vara tegen den Staat aanhangig gemaakte procedure, naar aanleiding van het af breken van de rede van den heer Zwert- broek, secretaris der Vara, welke op 8 Oetober 1930 te Leiden voor de micro foon is uitgesproken, in welk afbreken de Vara een onrechtmatige daad zag. Voor den Staat trad op mr. J. H. Tel- ders, voor de Vara mr. M. van der Goes van Naters uit Heerlen. De president bepaalde na re- en du pliek de uitspraak op 30 Oetober. DE OVERVAL IN DE MARETAKSTRAAT TE ROTTERDAM. Straf verdubbeld. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 23-jarlgen betonwerker L. D., den 26-jarigen bank werker G. C. K. en den 22-jarigen M van C., die voor de rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf ter zake dat zij gezamenlijk op 8 Mei j.1. de winkelierster J. E. Lucas in de Maretakstraat hebben overvallen met de bedoeling, de kassa te ledigen. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal werd de aan de drie verdachten opgelegde straf verdub beld en ieder der verdachten veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Jacobus P. te Alkmaar, gedetineerd, valschheid in geschrifte en verduistering, 12 maanden gevangenisstraf waarvan 8 maan- dan voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Ate V. te Castricum, diefstal onder ver zwarende omstandigheden, 4 maanden ge vangenisstraf voorw. met proeftijd van 3 jaar. Nic. v. d. A. te Castricum, heling, 10 boe te of 5 dagen. Ate V., Corn. V. en Joh. Nic. F., Castri cum, nr. 3 gedetineerd, diefstal onder ver zwarende omstandigheden, le 4 maanden en 2e 6 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met 3 proefjaren, nr. 3 2 maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk. Joh. Nic. F. te Castricum, gedetineerd, he ling en diefstal als voren, 6 maanden gevan genisstraf met algeheele aftrek van voorar rest. DE PRIKPLANKEN. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van S. S., exploitant van prikplanken, die wegens overtreding van de loterijwet door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot een voorwaardelijke hech tenis van 3 weken en tot een geldboete van 30°. De advocaat-generaal, mr. Besier, zal Oetober conclusie nemen. FLESSCHENTREKKERIJ. 'De Hooge Raad behandelde voorts een cassatieberoep van H. B., die door het ge rechtshof te Arnhem wegens flesschentrekke- rij is veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf. De conclusie van het O.M. werd bepaald op 9 Oetober. HET TREINONGEVAL TE VUGHT. Voor het gerechtshof van Den Bosch stond gister terecht de 49-jarige machinist P. K- Eindhoven, die door de Bossche rechtban was vrijgesproken van de tenlastelegging dat het in den morgen van 4 December iv aan zijn schuld te wijten was geweest, o eea treinbotsing te Vught ontstond, tengevoi-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2