Alkmaarsche Courant O&uUenland Spoct Romeinsche brieven. Honderd vin en dertigste Jaargang. DINSDAG 26 SEPTEMBER Ho. 227 1933 i Rome is tegenwoordig de stad der congres gen; heel handig trekt het fascistische gou vernement de vreemdelingen van wijd en zijd naar de Urbs en arrangeert dan allerlei prettige uitgangen en feestjes voor de leden der bijeenkomsten, die meestal van weten- schappelijken aard zijn. Niet altijd denkt het comité daarbij aan het genoegen der congres sisten in de eerste plaats; zoo stond gisteren op het programma dat de 1500 gasten, in groote auto-bussen gepakt, Littoria zouden bezichtigen. Wanneer de weg genomen ware door de Castelli-Romani zouden de reizigers van de mooie Campagna op dien zonnigen namiddag een heerlijken indruk hebben ge kregen, maar het ging er nu eens minder om de gasten te vermaken dan wel om reclame te maken voor de drooglegging van de Pon- tijnsche moerassen, een werk dat uiteraard de menschen, die gekomen waren voor het Vde wereldcongres voor pluimvee- en konijnen teelt, weinig belang inboezemde. De zware voertuigen moesten langs een omweg door het moeras naar de nieuwbakken stad gaan; de machines geraakten defect en uitgehon gerd keerden de slachtoffers van fascistische reclame-zucht tegen middernacht in de Urbs terug; zij zwoeren een duren eed, dat zij nooit meer iets van die Pontijnsche moeras sen wilden hooren of zien. De tentoonstelling zelf is intusschen voor ons een heel frissche noot tusschen de ruïnes van het pas opgegraven Rome, want zij wordt gehouden in de markthallen van het forum: „Trajanus", van den keizer, die tij dens zijn gelukkige regeering van het volk den eerenaam „Optimus" ontving, een naam, die slechts den vader der Goden ZeusJupi- ter waardig was gekeurd. Optimus: de „Beste", die naam kwam Trajanus wel toe, omdat hij een van de beste keizers was. Het werd hem gegeven het we reldrijk uit te breiden en ook administratief te bevestigen. Trajanus was een Spanjaard van geboorte en het was daarom een groot gebeuren, dat hij met het purper bekleed werd, maar Nerva, zijn voorganger, wees hem als zijn opvolger aan omdat hij de beste soldaat van heel zijn leger was. Met Traja nus, den vreemdeling, wordt de geschiedenis niet meer uitsluitend die van Rome maar van de wereld; nu is niet langer de Urbs het eenige middelpunt; scheidsmuren vallen weg, ook de landen, die Rome geannexeerd had, krijgen beteekenis. Door Nerva's dood werd Trajanus in 98 keizer, maar hij blijft als veldheer rustig in het veld; hij haast zich niet om zich in Rome te laten huldigen, maar hij doet eerst zijn werk af. Aan den Rijn legt hij bruggen en wegen aanhet latere Baden-Baden, het Nec- kardal tot aan Wurtemberg voorziet hij van groote verbindingswegen, die over Mainz en Heidelberg leiden, en in zijn roemrijken veld tocht tegen de altijd opstandige Dakers, een volksstam, die zich aan den linker-Donau- over in het Oosten van Hongarije en Zeven burgen genesteld had. Geheel dit uitgestrek te gebied wordt een provincie van het Ro meinsche rijk, evenals de landen, die het la tere Servië en Bulgarije vormen. Als Trajanus van dezen roemrijken veld tocht terugkomt, laat hij de zuil oprichten, die daar nog in het Forum staat als een reus achtige geschiedrol, want om dezen 100 M hoogen cylinder is een lint van marmer ge wonden, waarop de krijgsbedrijven verbeeld zijn, waarmede de keizer en zijn dapperen zich zooveel lauweren verwierven. In 155 tafreelen vinden wij hier voorstellingen van het leven te velde in die dagen; we zien hoe de Romeinen een brug over de Donau slaan, hoe zij voortrukken met hun speren en den vijand tegemoet snellen, wij zien de ruiterij, de dragers der keizerlijke insignes, de trom petters, heel het krijgssgewoel. Wij kennen dit beeldhouwwerk door de afgitsels in de musea en herkennen de voorstellingen nu ook van af den beganen grond. De geschiedenis vertelt ons dat Trajanus niet alleen het gezag van Rome vergrootte, maar ook binnen de muren bracht hij ruimte door den grandiosen aanleg van zijn Forum Door de 100 meter diepe afgraving van den heuvel van het Quirinaal kwam er lucht en beweging tusschen die heuvel en die van het Kapitool; hij schiep hier een vrije plek gronds van 200 vierk. m. en in den scha duw van zijn geweldige zuil verrees hier een tempel, markthallen en biblotheken vol Griek- sche en Latijnsche boeken. Door groote zui lengalerijen werd dit complex begrensd, g- heel deze architectuur straalde van veelkleu rig marmer en door het „Forum Trajanum werd Rome de mooiste stad van de oude wereld; maar: sic transit gloria mundi! Con- stantijn plunderde het Forum om met reliefs zijn eerepoort te versieren; de groote hallen vielen gedeeltelijk in puin en slechts de zuil bleef onbeschadigd, zij werd gebruikt als voetstuk voor de bronzen figuur van Petrus een wonderlijke samenvoeging die zeker den apostel even weinig zou bevredigen als ons! Het standbeeld van den „Besten Keizer staat nu naast dat van Augustus en Nerva aan de „Via del Impero" en eigenlijk was Trajanus een zoo menschelijk voelend im- perator, dat hij beter thuishoort tusschen het zeer levende volk van heden dan daar hon- derd meter boven hen; nu kunnen we ten minste nog weten hoe hij er uit heeft gezien Een groot gedeelte van de oude markthallen is weer blootgelegd en uitstekend voor een tentoonstelling geschikt, zooals daar nu in gehouden wordt. Ook de oude Romeinen ver handelden er vleesch en gevogelte, getuige sommige in steen gegriffelde kippen en ha nen; het zijn sprekende portretten van t na geslacht, dat hier nu zit te kakelen. De Hollandsche „stand is keurig in orde; hier zijn de wanden versierd met groote re producties naar schilderijen van onze zeven- tiende-eeuwer Hondecoeter en Weenix: ook trekt een reproductie van Jan Steens „Hoen derhof" zeer de aandacht en boeit een groot gedeelte van het publiek meer dan de mooie eieren, die hier in nature in groote mate zijn uitgestald. Voor liefhebbers en menschen van het vak is de expositie, waar de mooiste spe cimen van pluimvee uit alle oorden van de wereld zijn samengebracht en waar ook op het gebied van ziekte en hygiëne der dieren veel te leeren valt, hoogst belangrijk. De con gressisten zijn intusschen zeer slecht te spre ken over de wijze, waarop alles geregeld of beter gezegd niet geregeld werd. Het per soneel zegt lachend: dat de catalogus wel klaar zal zijn als het congres afgeloopen is! Wel worden de leden op de voor hen ge arrangeerde uitstapjes kwistig op ijs en ge bakjes getracteerd, maar geen spreker kan het woord krijgen op den daarvoor officiëel aangegeven tijd. De Japaneezen mopperen en de gedelegeerden uit de verre koloniën zijn woedend! Er is geen schijn of schaduw van eenige administratie. „Hoe anders was dat voor drie jaar in Londen!" zeggen ze tegen elkaar. „Hoe oppervlakkig is hier die gast vrijheid, waar ze de beesten van de gasten in de barre zon op het dak en hun eigen broed sel in het koele gewelf zettenbetuig ons min der vriendelijkheid en heb meer hart voor onze belangen!" Overal staan de vreemdelin gen in groepjes bij elkaar en klagen over de wanorde en het slechte beheer en over één ding zijn ze het roerend eens: de driejaarlijk- sche tentoonstelling van pluimvee zal nooit meer in Rome gehouden worden! Het scheen ons eerst zoo aardig dat nu in de markt van den Keizer, die het eerst een open oog had voor de belangen der provin cies buiten Rome, het eerst de vogels van zoo diverse pluimage bijeen werden gebracht door bewoners van zoo verschillende landen, maar die lalen dezelfde belangen willen be hartigen. De Italianen echter waren on- heusch genoeg om ock hier op eigen bodem de eersten te willen zijn en dit tactloos op treden zal niet licht door een der hier aan wezige congresleden vergeten worden. ETHA FLES. REDEVOERINGEN VAN DUITSCHE VOORMANNEN. De nat.-soc. bedrijfscellenorganisatie, be- drijfsgroepbanken en assurantieondernemin gen heeft gisteren tezamen met de industrie- en handelskamer van Munchen een demon stratie gehouden, waar minister-president Siebert, rijksminister van economische zaken dr. Schmidt en de leider van het Arbeidsfront dr. Ley het woord voerden. Minister-president Siebert droeg de ver langens van de Beiersche zakenwereld voor, waarbij hij verzocht bijzondere rekening te willen houden met het bedrijfsleven van den middenstand. In Beieren hoopt men meer re- geeringsopdrachten te zullen krijgen dan tot dusverre. De rijksminister van economische zaken hield een uitvoerige rede waarin hij o.m. uit eenzette, dat er geen tegenstellingen beston den tusschen hem, minister Darrpe en dr. Ley. Verder zeide spr.: ons volk moet zich zelf helpen, doch wij willen ons niet afsluiten van het verkeer tusschen de volkeren der wereld. Wij zijn bereid met de volkeren der wereld goederenruil te drijven en deze te be vorderen Te dien einde sluiten wij met de afzonderlijke landen overeenkomsten, die in ons belang zijn. Deflatie noch inflatie kunnen helpen. De minister waarschuwde er voor te veel dwangmaatregelen der regeering te verwachten. Het is moeilijk zulke maatrege len te nemen zonder het bedrijfsleven ernstige schade te berokkenen. Een gezonde druk is echter noodig. Warenhuizen, coöperatieve vereenigingen en banken mogen niet eenvou digweg vernield worden. In de warenhuizen is een milliard belegd en duizenden vinden er een bestaan. Wanneer het bedrijfsleven opbloeit kunnen banden worden aangelegd. Hetzelfde geldt voor coöperaties en banken. De taak van den nat.-soc. staat kan alleen bestaan in controle, doch nooit mag de staat ingrijpen of zelf zaken doen. Na een overzicht over wat de regeering tot nu toe bereikt heeft zeide de minister o.a. nog: het komt er thans op aan de thans weer aan het werk gezetten den winter door aan het werk te houden, opdat de werkeloosheid niet weer toeneemt. Verder moet de rentabili teit van de afzonderlijke bedrijven gewaar borgd worden. De belastingen zijn thans voor het bedrijfsleven ondragelijk. Deze druk moet verminderd worden. De rentevoet moet verlaagd worden. De grootste kwaal is de schuldenlast der gemeenten. In het belang van de werkverschaffing kan echter geen be lastingverlaging worden toegestaan. Het rijk heeft 500 millioen beschikbaar gesteld voor reparaties aan huizen. In het eerstvolgende halve jaar zal het vijfvoudige hiervoor wor den besteed. De reactie hiervan zal buiten gewoon zijn. Verder wordt de aanleg van we gen uitgevoerd, hetgeen tot verlevendiging van het bedrijfsleven zal bijdragen. Waarde en koopkracht van het geld moeten in ieder geval gehandhaafd worden. Prijs- en loonniveau mogen dus niet veranderen, d.w.z. moet blijven zooals het thans is. Het is niet de taak der regeering het geheele be drijfsleven in kartels aaneen te sluiten. Dr. Ley hield ten slotte nog een korte toe spraak, waarin hij zijn hoorders toeriep: wordt ware socialisten in den zin van kame raadschap. Dan zullen wij alle moeilijkheden overwinnen. NEDERLANDSCH VOORSTEL INZAKE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. De Nederlandsche regeering heeft bij het presidium van de Volkenbondsver gadering het voorstel ingediend den Volkenbondsraad op te dragen onver wijld de kwestie der Duitsche vluchte lingen te behandelen in economisch, financieel en sociaal opzicht. De Neder landsche regeering wijst er in een kort voorstel op, dat door de emigratie der Duitsche vluchtelingen in de Neder landen een toestand is geschapen, welke zekere maatregelen vanwege den 'Vol kenbond noodzakelijk maken. Thans wordt overwogen of het voor stel der Nederlandsche regeering ter behandeling zal worden gegeven aan een der groote commissies van de V ol- kenboDdsvergadering. De Nederlandsche regeering heeft reeds eenigen tijd gele den de regeeringen te Berlijn. Parijs, Brussel en Praag langs diplomatieken weg van haar voornemen op de hoogte gesteld de kwestie der Duitsche vluchte lingen in den Volkenbond ter behande ling voor te stellen. Zij heeft er evenwel den nadruk op gewezen, dat zij deze kwestie wil laten behandelen onafhan kelijk van alle politieke overwegingen slechts van de technische zijde, aange zien juist met het oog op de groote werkloosheid de Duitsche vluchtelingen voor de betreffende landen een nieuwe ernstige belasting beteekenen. ROHM OVER SCHIJNHEILIGHEID. De chef van den staf der S.A., Röhm, heeft een proclamatie uitgevaardigd, welke gericht is tegen de schijnheiligheid. Dat deze in den laatsten tijd orgiën viert, is niet tegen te spreken. Zoo werden bijv. voor het costuum en het verblijf in badinrichtingen de meest onzinnige bepalingen uitgevaardigd. De Duitsche vrouw wordt verboden zich te poederen of in lokalen te rook en. In de groote steden moeten alle buiten deze bekrompen op vattingen vallende inrichtingen van vermaak worden opgeheven. Dat alles gebeurt, naar het schijnt, in het gevoel van heilige verant woordelijkheid voor het welzijn van het volk. In den laatsten tijd zijn opnieuw berich ten ontvangen, dat ook S.A., S.S.-leiders en mannen zich in het oj>enbaar opwerpen tot zedenmeesters en vrouwleijke personen in badinrichtingen, of op straat hebben lastig gevallen. Er moet eens vooral ondubbelzinnig worden vastgesteld, dat de Duitsche revoui- tie niet gewonnen is door bekrompen men schen, schijnheiligen en zedelijkheidsaposte len, maar door revolutionnaire strijders. De taak der S.A. bestaat niet m het waken over de kleeding, de gelaatstrekken of de kuisch- •heid van anderen, maar om Duitschland om hoog te brengen door een vrijen en revoluti- onnairen strijdgeest. Daarom verbied ik alle leiders en manschappen der S.A en S S hun activiteit op dit gebied te ontplooien en zich te maken tot handlangers van moraal- aestetici. DE KATOEN-INDUSTRIE IN ENGELAND. Actie tegen Japan. Heden zijn onderhandelingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers in de Man chester katoenindustrie in verband met het voornemen der werkgevers het aan tal weefgetouwen per wever uit te brei den met gelijktijdige vermindering van het tarief per weefgetouw, teneinde aan de Japansche concurrentie het hoofd te kunnen bieden. In de gisteren gehouden conferentie kon geen overeenstemming worden bereikt. TROEPENCONCENTRATIE VAN RUSLAND. Volgens inlichtingen, uit militaire kringen, verplaatst de Sovjetregeering thans 140.000 man troepen, die aan de Siberische grens zijn geconcentreerd, westwaarts. De geleidelijke terugneming van Sovjet-troepen uit het Verre Oosten worden volgens deze Japansche kringen in verband gebracht met den gespannen toestand, die tusschen Duitschland en de Sovjet-Uine bestaat, evenals met den toestand in de Oekraine. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN VATICAAN EN MOSKOU? In kringen van het Vaticaan verluidt, dat het niet buitengesloten schijnt, dat binnen kort tusschen het Vaticaan en Sovjet-Rusland onderhandelingen zulle* worden geënta meerd met het doel de wederzijdsche betrek kingen te verbeteren, althans zulke betrek kingen tot stand te brengen. Het vaticaan zou er den nadruk op leggen, dat het minder op den staatsvorm aankomt, wanneer slechts de kerk, althans haar vertegenwoordigers onge hinderd kunnen werken. Ten andere zou Sovjet-Rusland bereid zijn, dit toe te laten op voorwaarde, dat de ker kelijke vertegenwoordigers zich op geen enkele wijze in de politiek zouden mengen. DE OVERSTROOMINOSRAMP IN SLOVENIE. Uit het overstroomingsgebied van Slove nië worden verschrikkelijke bionderheden bekend. In eenige plaatsen staat het water 3K M. hoog in de straten. Het dorp Struga is het meest getroffen. Hoewel geen rivier of beek het dal doorstroomt, werd het dorp in minder dan een uur tijd onder water gezet. 50 personen worden vermist. De anderen konden zich, ten deele gekleed, in de bergen redden, waar zij twee dagen en nachten in groote bezorgdheid hebben verkeerd. Er dreigt thans ook een tekort aan levensmidde len, omdat de te velde staande gewassen zijn vernield. De regeering van Joego-Slavië heeft 200.000 dinar beschikbaar gesteld voor hulpverleening. AARDBEVING IN ITALIË. Hedenmorgen te 4.35 uur is een ge deelte van de Abruzzen (Italië) geteis terd door een hevige aardbeving, welker omvang nog niet te overzien is. Het centrum van de aardbeving ligt onge veer tusschen Sulmona en Pescara. Men vreest, dat het aantal gewonden en doo- den groot is. Ook te Rome was de aard beving tamelijk krachtig te voelen. EEN HALF MILLIOEN TON RAILS VOOR DE SPOORWEGEN. President Roosevelt heeft gistermiddag een conferentie bijeengeroepen met kopstukken pit de staalnijverheid, ten einde te onderhan delen over een order van een half millioen tonnen rails voor de Amerikaansche spoor wegmaatschappijen. Deze groote aankoop, welke een onderdeel vormt van het openbare bouwprogram, zal door de Amerikaansche regeering worden gefinancierd. EEN VECHTLUSTIGE STEMMING TE GENEVE. Naar aanleiding van de opening van de Volkensbondvergadering constateert een groot deel van de Parijsche pers, dat te Geneve een vechtlustige stem ming heerscht. Vooral de aanwezigheid van den Duitschen rijksminister voor propaganda wordt druk besproken, hoe wel men de mogelijkheid laat door schemeren, dat de afwezigheid van den Franschen minister-president Daladier aanleiding voor hem zou kunnen zijn naar Duitschland terug te keeren zonder het woord te nemen. FORD ZET DEN STRIJD VOORT. Een verbeterd model ter markt? Bij geruchte verluidt dat Ford als te genzet tegen de door de N.R.A. tegen hem gerichte propaganda wegens niet onderteekening van de autocode en te vens als aanval op de concurrentie voor nemens zou zijn het volgend jaar een verbeterd model in den handel te bren gen en zijn producten in dit jaar zonder winst te verkoopen. Een bevestiging van deze geruchten is nog niet verkregen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Vijf Russische ambtenaren van den Noord Mandsjoerijschen Spoorweg: Ka lina chef van de afdeeling machine rieën; Nyboelov, chef van de afdeeling locomotieven, Ablos, chef van de afdee ling rollend materiaal en Kyblin, chef van de financieele afdeeling zijn aange klaagd en gearresteerd, beschuldigd van het schenden van vertrouwen. Zij zullen worden ingesloten. Volgens het communiqué van de po litie moeten de bizonderheden hangende het onderzoek worden geheim gehouden, doch de huidige actie heeft geen politie ke bedoeling. De actie heeft slechts ten doel de organisatie van den Noord Mandsjoerijschen Spoorweg op te hel deren. DE SITUATIE OP CUBA. De houding tegenover Amerika. Uit Havana wordt gemeld, dat de vij andige houding jegens de vreemdelingen op Cuba, in het bizonder jegens de Amerikanen toeneemt. Tal van Engelsche en Amerikaan sche families bevinden zich in groot ge vaar, aangezien zij door communisten worden bedreigd. De Amerikaansche torpedoboot- jager Hamilton zal bij Tanamo 16 Engelsche en Amerikaansche onderdanen aan boord nemen. Een Engelsche lichte kruiser bevindt zich in de buu'rt om eventueel met de Ameri kaansche oorlogsschepen mede te werken aan de bescherming der Engelsche onder danen. De Amerikaansche consuls op Cuba heb ben er bij hun landgenooten op aangedron gen zich naar de kust te begeven om binnen het bereik der Amerikaansche oorlogsschepen te zijn. Amerikaansche ambtenaren onderhan delen met stakers over de eventueele vrij lating der bedreigde buitenlanders. Uit Washington wordt gemeld, dat terwijl de Cubaansche parlementaire partijen bereid schijnen onder den druk van de catastrophale, economische en politieke situatie tot overeen stemming te komen over een coalitiekabinet, president Roosevelt met het oog op de chao- Fische toestanden in het binnenland van Cuba de Amerikaansche marinestrijdkrachten in de Cubaansche wateren instructie heeft gegeven, eventueel zonder ruggespraak met het staats- departement mariniers aan land te zetten, in dien het leven of de eigendommen van Ame rikaansche staatsburgers in gevaar zouden komen. ERNSTIGE WERVELSTORM IN MEXICO. Veel menschenlevens te be treuren. Naar uit de stad Mexico City wordt ge meld, heeft een geweldige wervelstorm, wel ke zich voortbewoog met een snelheid van 170 K.M. per uur en gepaard ging met zwa re wolkbreuken, in het Noord-Oostelijke deel van Mexico ontzaglijke materieele schade aangericht. Een groot aantal personen is om het leven gekomen. De verbindingen zijn ver broken. De stad Tampico is geheel geïsoleerd Nadere bijzonderheden. De cycloon, die Tampico geteisterd heeft, heeft vrijwel drie vierden der stad verwoest. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn alle van hout opgetrokken gebouwen ingestort, terwijl tallooze steenen huizen ernstig beschadigd werden. Tegelijk met den wervelstorm ontstond een geweldige over strooming. De regeering heeft ter verhindering van ongeregeldheden den staat van beleg afge kondigd. Het aantal dooden is zeer groot. De troepen hebben reeds assistentie verleend. De cycloon woedde ononderbroken gedurende een half uur. Het aantal dooden, dat nog niet kon wor den vastgesteld, is zeer groot. President Rodriguez heeft bevel gegeveu dat de civiele autoriteiten ten nauwste moe ten samenwerken met de militairen, teneinde de gewonden en dakloozen onderdak te bren gen en te helpen en verder zorg te dragen voor handhaving van orde en rust. De grootste ramp van Mexico. Het blijkt een der grootste rampen te zijn, waardoor Mexico ooit werd getroffen. Na een aanvankelijke schatting door het ministè re van tinnenlandsche zaken van het aan- [ru l en en gronden op ongeveer 5000, blijkt het aantal dooden ruim 500 te bedra gen, terwijl het aantal gewonden nog niet kon worden vastgesteld. De materieele scha de wordt op vele millioenen dollars geschat. De stad Tampico is een groote puinhoop. De eerste verbinding kreeg men, door het in de haven liggend Duitsch s.s. „Kiel", welks ka pitein het erste bericht doorgaf: „Tampico door vxccselijke ramp geteisterd, welker om vang nog niet valt te overzien. Stadsgedeel ten, die niet door storm verwoest werden, staan drie tot vijf meter onder w iter" De rivieren Tanmesi en Pamuco zijn tenge volge van de wolkbreuken builen hun oevers getreden en hebben alles weggespoeld. De spoordijken zijn over afstanden van vtle ki lometers overstroomd en verscheidene trei nen, die onderweg waren, worden vermist. De ingenieurs gelooven, dat in een omtrek van 120 K.M. alle verbindingen zijn ver nield en dat met vliegtuigen niet binnen 74 uur en met behulp van de spoorwegen niet binnen 8 dagen hulp kan worden gebrach Ook de steden Ciudad, Victoria en Ciuda Valles zijn door storm en overstroomingen geteisterd. Militairen en roode kruis colonnes zijn te hulp gezonden. De president van Me- xico heeft een oproep tot de bevolking gericht tot het bijeenbrengen van een noodgave. Voetbal. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. E>e „Sportkroniek5' vermeldt het volgend programma voor Zondag a.s.; Afdeeling I. Ie klasse Hermes-D.V.S.Ajax A.D.O.Haarlem H.F.C.—5t Gooi V.S.V.—Z.F.C. FeijenoordSparta 2e klasse A KinheimAlcm. Victrix (N. Jannes) Z.V.V.—H.R.C. (N. D. v. d. Berg) ZeeburgiaA.F.C. (A. J. L. Vaessens) O.V.V.5.—W.F.C. D.W.S.—West-Frisia (J. H. G. Weber)' 2e klasse B T.O.G.Bloemendaal Velox— De Spartaan V.V.A.D.O.S. Blauw-Wit—B.F.C. E.D.O.Hercules 3e klasse A HollandiaPurmersteijn MeervogelsD.W.V. AssendelftDe Ken nemers O S.V.—K.V.V. HelderDe Kennemers 4c klasse A UitgeestAndijk (C. G. v. d. Hoff) Alkmaar—Succes (H. P. Koorstra) Alkmaarsche Boys—Schagen (C. v. d. Hoven)! Vrone—D.T.S. (G. A. Beauehampet) 4e klasse B VerkadeBeverwijk O.S.C.Westzaan Z il vermeeuwenF okke Zaanlandia—A.D.W. Res. 2e klasse A West-Frisia 2Blauw-Wit 3 W.F.C. 2-D.W.S. 2 Alc. Victrix 2—V..S.V. 2 (J. HJv. d. Stadt) A.F.C. 2—K.F.C. 2 H.R.C. 2—De Spartaan 2 Res. 3e klasse A De Kennemers 2Volewijskers 2 W.F.C. 3—Helder 2 Z.F.C 3O.S.V. 2 Alcm. Victrix 3—Z.V.V. 2 (I. Pront) Ajax 4Hollandia 2 le klasse Afdeeling II. Xerxes—V.U.C. K.F.C.Excelsior D. H .C.Stormvogels H.B.S.R.C.H. Afdeeling III. le klasse HeraclesTubantia Vitesse—A.G.O.V.V. Ensch. BoysWageningen HengeloEnschedé Afdeeling V. le klasse Willem II—P.SV. B V.V.—N.O.A.D. EindhovenN.A.C. M.y.V—L.O.N.GA. B leij erheideM iddelburg Afdeeling IV le klasse G.V A.V.Be Quick FrisiaFriesland Ach i 1 lesVelocitas Alcides—Veendam SneekLeeuwarden LANDENWEDSTRIJDEN. Zondag hadden verschillende landenwed- strijden plaats, die het volgende resultaat opleverden: RoemeniëHongarije 51 NoorwegenZweden O—l; Zuid-Slavië—Zwitserland 22 Deze laatste wedstrijd behoort t«t de groep van voorwedstrijden om het wereld kampioenschap. Wanneer Zwitserland de vol gende maand thuis van Roemenië wint, is ze zeker van een plaats in de rij der finalis ten, die het volgend jaar in Italië zullen spelen. A t h 1 e 11 e t DE ZAANSCHE ZES-STEDEN-LOOP. Te Zaandam heeft Zondagmiddag onder begunstiging van prachtig zonnig weer en van veel belangstelling van de zijde van het publiek voor de vijfde maal de Zaansche zes steden-loop plaats gehad, welke georgani seerd was door de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De start was vóór het café Assumburg te Assendelft, waarna geloopen werd langs Krommenie, Wormerveer, Zaandijk en Koog aan de Zaan naar Zaandam. Lengte onge veer 14 K.M. Het aantal deelnemers bedroeg: 45 hard- looper (K. N. A. U.), 18 in de propaganda, klasse en 8 snelwandelaars. De uitslag was als volgt: Hardloopers (K. N. A. U) 1. W. J. Bak ker, (A.V.A.C.), Amsterdam, in 4810, met een voorsprong van ongeveer 200 M. op den tweeden aankomende; 2. H. Bruyn (W F C Wormerveer, in 49.9 7/10 3. C. J. Urbaa (N.I.O.), Driebergen, in 49.59 6/10. Propagandaklasse 1. P. Schuitemaker (V, V L (Krommenie, in 52.448 8/10; 2. A. C. Smits, Amsterdam, in 56.3 8/10. Snelwandelen 1. J. J. H. Lanting (A AL C.), Amsterdam, in 1.16.57 4/10; 2. Chiv Kragt (R.A.V. '31), Rotterdam, in 1.17.12, j

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7