Aqenda ^Binnenland £aatste betichten £ands en Jwnbeuw Weee&ecicht Owze Jiolcmiën &eck éi Sohool Stad en Omgeving. BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer Wat vrouwen droomen (rom.), hoofdrollen Nora Gregor en Gustav Fröhlich. Voorts opening Staten-Generaal. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T., eerste hoofdnummer De koning der arena (Wild-westfilm) noofd- rol Ken Maynard met zijn paard Tarzan Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur, Cinema Americam, hoofdnum mer De doodende straal (sens.), hoofdrol Edmund Löwe. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 28 September. Harmonie, opvoering van „Levensavond met mevr. de Boer—van Rijk (afscheid*- tournee). Vrijdag 29 September. 8 uur, Central, vergadering Witte Kruis Zondag 1 October. De Rustende Jager te Heiloo, optreden Falkland met Gekocht en Betaald rukt. Deze negen communisten zouden zich ook op het bureau hebben opgehouden. De chef noemt twee der heden gedaagde getui gen de belhamels, die op het bureau aan der Mittelweg het publiek steeds tegen de ambte naren ophitsten, n.1. den kantoorbediende Walther Jannecke en den kellner Kurt Star- ker. Op een vraag naar het karakter van het café van Schlaffke deelt deze getuige mede, te hebben gehoord, dat Jannfecke en Starker een klachtenbureau in dat lokaal hadden geves tigd. Een geval van zelfmoord. Gedurende dit verhoor maakt de Bulgaar sche beklaagde Dimitroff, die zwijgt, maar met aandacht de mededeelingen volgt, voort durend aanteekeningen. De president at Bün- ger stelt in verband met getuige Franks me dedeelingen eenige vragen over een geval van zelfmoord van een steuntrekkende bij het crisisbureau te Neuköln, den oorlogsinvalide Witkowski. Dit geval was aanleiding tot ver spreiding van een vlugschrift met felle aan vallen tegen het crisisbureau. In dit pamflet werd o.a. gezegd, dat een ambtenaar, Werner genaamd, hulpbehoevende menschen hulpe loos liet liggen, niet voor medische hulp zorgde en gezegd zou hebben„dat men voor Witkowski geen dokter meer noodig had". Dr. Bünger vraagt nog meer bijzonderhe den omtrent de gebeurtenissen op het crisis bureau. Het communistisch pamflet. Getuige Franks: Mijn zegsman, die mij had gewaarschuwd, is naderhand gewond. Hij had mij nog medegedeeld, dat nadat de actie zelf was mislukt, de ambtenaren van het crisisbureau afzonderlijk zouden worden overvallen en dat gold niet alleen voor mij, doch voor allen die zich door een of ander gehaat hadden gemaakt, en in het bijzonder voor de ambtenaren, die in het pamflet wa ren genoemd. Niet alleen zouden deze amb tenaren worden mishandeld, doch ook hun woningen zouden worden vernield. President: Heeft uw zegsman, de huidige getuige Hinze, u ook gezegd, dat ongeveer 50 leden waren uitgezocht, die door de centrale der communistische partij te Neuköln van wapens zouden worden voorzien. Waar zijn dan deze wapens gebleven? Getuige Frank: Dat is mij onbekend. De menschen met wapens waren reeds in mijn bureau. Zij zijn klaarblijkelijk echter tijdig gewaarschuwd, voor de aankomst der politie Tenslotte was slechts meegedeeld, dat in het lokaal van Schlaffke 35 vuurwapens zouden zijn opgeslagen. Het proces onderbroken Het proces te Leinzig zal Zaterdag tot en met Dinsdag onderbroken worden ter gele- geneid van het vierde Duitsche juristencon gres. der berichten, die wij ontvingen, wordt ge sproken van een zekere Moerkerken. Het meisje dat getuige was van den moord, kon over den dader geen enkele inlichting ver schaffen. ROEKELOOZE MOTORRIJDER. Onder de gesloten spooTboomen doorgegaan en toen door de locomotief doodgereden. Oisteravond ongeveer half elf is de 50- jarige A. Klaassen te Kuyk met zijn motor rijwiel onder de gesloten boomen der over weg bij wachtpost 24 te Kuyk overgegaan. Tezelfder tijd kwam uit de richting kruispunt Beugen een locomotief die den ongelukkige greep en enkele meters meesleurde De aan- geredene was op slag dood, het motorrijwiel werd geheel vernield. K. laat een vrouw en drie kinderen achter. Villa te Bennebroek uitgebrand. Gisternacht te ongeveer 3 uur is brand uit gebroken in de villa Nelly aan den Kenne- merbeekweg te Bennebroek. De brand bleef tot het interieur beperkt. De inventaris is ge heel vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De politie heeft termen gevonden om een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van den brand. MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER. In den Grooten IJpolder in de nabijheid van den Hornweg heeft zich in den afgeloo pen nacht een ernstig drama afgespeeld, waarbij een 25-jarige jonge man van het leven is beroofd. Twee jongemannen keerden kort na middernacht met hun meisjes, twee zusters, van een bruiloft naar huis terug. In de omgeving van hun woningen, begaf één van de jongemar r.en zich met zijn meisje in een schuur, gelegen dicht bij de Ford-fabrie ken. Zijn vriend verwijderde zich met zijn meisje achter de schuur. Kort nadat de twee eerstbedoelden in de schuur gegaan waren werd er op de deur geklopt. De jongeman opende de deur. Wat daarna gebeurd is, staat nog niet geheel vhst. De indringer richtte een zaklantaren op den jongeman, die volgens verklaringen van het meisje geroe pen moet hebben: „Arie, dat moet je niet doen". Direct daarop is een schot gevallen en viel de jongeman dood neer. Vermoedelij is het de 25-jarige G. v. d. Hoeven, woon achtig in den IJpolder. Een landbouwer, die woont in de onmiddellijke nabijheid van de schuur, waar de moord heeft plaats gehac hoorde het schot en ging onmiddellijk op on derzoek uit. De dader was intusscnen reeds verdwenen. De politie van Halfweg werd gewaar schuwd, die op haar beurt de Amsterdam sche politie van het gebeurde in kennis stel de, daar de moord op Amsterdamsch grond gebied had plaats gehad Onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. De. ge heele IJpolder werd afgezet, evenals de toe gangen tot Halfweg. Tot hedenmorgen vroeg had men echter geen spoor van den da der ontdekt. Volgens een nadere lezing moer de indringer bij het binnenkomen van de schuur geroepen hebben: „Ben jij het, Arie?" Toen daarop „ja" geantwoord werd, viel het schot. Het lijk van den verslagene is naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht Wat de motieven voor de daad zijn ge weest, is nog niet bekend. Bij het verzenden van dit bericht stond de naam van het slachtoffer nog niet definitief vast. In een Bij het oversteken doodgereden. Vanochtend om kwart over 7 is de 46-jarige machinist W. J. de Roos. gewond hebbende in de tweede Schansstraat te Rotterdam, toen lij op de fiets den Mathenesserweg aldaar wilde oversteken, aangereden door een motor wagen van lijn 9. Hij was op slag dood. De wielrijder had op onvoorzichtige wijze ge probeerd den weg over te steken. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Een doode, een zwaar gewonde. Gistermiddag om kwart voor vijf heeft te Eindhoven op den driesprong Geldropsche Weg-Vorterweg-St. Jorisstraat een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat aan den 19-jarigen F. van Grootel uit Geldrop het leven heeft gekost. Een met levensmiddelen zwaar geladen vrachtauto van den grossier F. Maas uit Geldrop, welke op dat tijdstip met woeste vaart kwam aanrijden is bij het indraaien in de St. Jorisstraat het trottoir opgevlogen en tegen de pui van het café H. Driessen te rechtgekomen. De deur van het café werd ge heel ingedrukt, terwijl de auto kantelde. Van Grootel, die naast den bestuurder gezeten was ,viel uit de cabine en kwam onder den omgeslagen auto terecht. Hij bleek een ern stige schedelbreuk te hebben bekomen en is enkele oogenblikken na het onfeluk over leden. De bestuurder, J. Maas uit Geldrop, werd ernstig gewond aan borst en hoofd en is naar het St. Joseph Ziekenhuis overge bracht. Auto in brand. Tengevolge vart den mist is een vrachtauto van de firma Hes uit Venlo op den rijksweg te Helden tegen een boom gebotst. De be stuurder W. G. werd uit den wagen geslin gerd en kreeg daarbij hoofd- en beenwonden Na de botsing vloog de auto in brand en werd totaal vernield. Auto te water; een passagier overleden. Drie inwoners van Lopik reden, na te Rot terdam de markt te hebben bezocht, met een vrachtauto naar huis. Aan het einde van den Oudewatersche damweg (gemeente Hoen- koop) geraakte de bestuurder, de heer Hel sloot, met den auto in het water. Hoewel H en de passagiers Van Elderen en W. den Ouden zichzelf op den kant wisten te helpen, bleek de toestand van den 65-jarigen Den Ouden ernstig Hij is eenigen tijd later over leden. Het stoffelijk overschot is naar Lopik gebracht. AUTOBUSDIENSTEN. Ged. Staten van Noordholland hebben besloten de aan de N. V. Naco, te Am sterdam, bij besluit van 6 Juli 1932, ver leende vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Purmerend over Edam en Oosthuizen naar Schermerhorn en terug te wijzigen in dien zin, dat daaruit het opgenomen vervoerverbod voor het traject Pur merend—Edam vervalt. KORTE BERICHTEN. Dinsdag is te Lunteren in het con ferentie-oord van den Zendinsstudie- raa de zesde christelijk sociale cursus uitgaande van de chr. sociale bonden en het chr. nat. vakverbond begonnen, Uit een automaat in de Ceintuur baan-buurt te Amsterdam zijn zestien doosjes sigaretten gewipt mei behulp van centen, die met lood waren be zwaard, in plaats van met kwartjes. (Ongecorrigeerd VERNIEUWING JAPANSCHE VLOOT Omdat Australië het ook doet De berichten uit Sydney, over de uitbrei ding der Australische vloot, hebben te Tokio groote ontstemming veroorzaakt. In kringen van het Japansche ministerie van marine wordt verklaard, dat dit besluit nogmaals de noodzakelijkheid van vernieuwing der Ja pansche vloot bewijst. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. De voorzitter van de Americain Federation of lobour William Green verklaarde, dat se dert Maart j.1. ongeveer 2.8 millioen arbei ders weer te werk zijn gesteld. Niettemin be draagt het aantal werkloozen in de U.S.A. op het oogenblik nog ongeveer 11 miiiioen. In Augustus 11. werden 3.5 millioen gezinnen op ondersteuning aangewezen en het is te vreezen, dat dit aantal in den komenden winter zal aangroeien tot 4.5 millioen. LANDHUISHOUDKUNDE CONGRES. De ontwikkeling van den toestand in Duitschland in verband met onzen agrarischen export naar dat land. Op het gistermiddag te Barneveld geopen de landhuishoudkundige congres, dat be zocht was door den minister van economische zaken, mr. T. J. Verschuur, prof. dr. H. C L. E. Berger, directeur van den veeartsenij- kundigen dienst, dr. J. J. L. van Rijn, lid van het permanente comité van het 1. L. I. te ?ome, en burgemeester Westrik van Barne veld, heeft ir. A. EL Joustra, onze rijksland- bouwconsulent te Berlijn, een inleiding ge- ïouden over de ontwikkeling van den toe stand in Duitschland in verband met onzen agrarischen export naar dat land. Willen wij ons aldus spreker dus een oordeel over de toekomstige ontwikke- ing van het Duitsche rijk vormen, dan die nen wij allereerst na te gaan, hoe de nieuwe leiders zich die zelf in groote lijnen hebben gedacht. En het behoeft geen uitgebreide studie om als het voornaamste punt uit dien gedachtengang het beeld te zien van een ontwikkeling, die wijst naar een machtig on afhankelijk Duitschland. Teneinde nu vast te stellen, welke beteeke- nis ter bereiking van dit doel aan den land- jouw wordt toegekend, is het noodzakelijk te dien aanzien het standpunt te kennen van de twee menschen, wier wil op dit gebied in het geeft, t.w. de rijkskanselier Adolf Hitier en geeft, tw. der ijkskanselier Adolf Hitier en zijn minister van landbouw, R. Walter Darré. De eerstgenoemde drukte zich op een >artijvergadering als volgt uit Het Duitsche rijk zal een boerenrijk zijn of het zal ten ondergaan. „Een volk is dan in den diepsten zin van het woord onafhankelijk, wanneer het zich van den eigen bodem in het moederland can voeden". Gezien het voorafgaande wordt het vol gens spreker duidelijk, waarom de nationaal- socialistische regeering van Pruisen een principieele wijziging in het erfrecht der boe ren heeft aangebracht. Van meer belang dan het vraagstuk der prijzen acht de nieuwe regeering het scheppen van een grondslag, welke den boeren de zekerheid geeft, dat zij en hunne nakomelingen niet van hun be drijf zullen worden verjaagd, hetgeen met deze wet, waarbij het recht van den eersten erfgenaam (Anerbenrecht) wordt inge voerd, is beoogd. De als erfgenaam uitver korene, in den regel de oudste zoon (Anerbe), erft alleen de boerderij, maar dan ook zoo veel mogelijk onbelast. De overige kinderen krijgen niets, indien op het bedrijf hypothe ken, grond- en rentelasten mochten rusten die even groot of grooter zijn dan het vermo gen buiten de boerderij om. Daarentegen heb ben de overige kinderen het recht zoolang op de boerderij te blijven tot zij op eigen beenen kunnen staan. Geraken zij buiten schuld in nood, dan kunnen zij ook in latere jaren nog hun toevlucht tot de boerderij nemen. Met de vroegere, betrekkelijk eenzijdige, steunactie ten behoeve van de graanteelt is gebroken. Het algemeene streven om op elk gebied de landbouwproductie aan de binnen- landsche behoefte aan te passen en de prijs vorming eenigszins in de hand te houden, maakt inkrimping van de teelt van brood graan noodzakelijk. Vandaar dan ook, dat de graanmarkt niet meer door aankoop van re- geeringswege wordt gesteund. Bij wet van 13 September j.1. is de minis ter van landbouw gemachtigd een organisa tie te scheppen, welke den geheelen land bouw, den handel in landbouwproducten en de be- en verwerkers van landbouwproducten omvat. Deze z.g. „Reichsnahrstand", die in- tusschen is gesticht, of afzonderlijke groepen daarvan kunnen door den minister gemach tigd worden de productie, afzet, prijzen en winstmarges van landbouwproducten te re gelen. Door deze organisatie is a.h.w. een boerenafzetsyndicaat in het leven geroepen, dat een tegenwicht vormt tegen de industriee- le trusts en concerns. De wet wordt voorloo- pig alleen voor de graanmarkt in toepassing gebracht. Voor onze groenten zijn de beste dagen volgens spreker voorbij. Het invoerrecht op sla, roode-, witte- en savoyekool is zoo hoog, dat een loonende invoer niet meer mogelijk is, terwijl de import van die producten, welke nog niet met overtollig zware invoerrechten zijn belast, met kracht wordt tegengegaan door de bovenbedoelde actie van de vakorga nisaties ten bate van het inheemsche product. Ook t.a.v. de tuinbouwproducten streeft men naar zelfvoorziening. Zoo zien we dus, dat er bij de tegenwoor dige Duitsche landbouwpolitiek slechts wei nig producten op de lijst van onzen voorma- ligen land- en tuinbouwexport naar Duitsch land overblijven, t.a. waarvan op den langen duur nog eenige kans op de Duitsche markt blijft bestaan. BODEMSTRUCTUUR EN VOETZIEKTE De rijkslandbouwconsulent voor Noordhol land, de heer G. Lienesch schrijft ons: Het zal de meeste tarweverbouwers be kend zijn, dat er nog geenszins overeenstem ming bestaat over de voornaamste oorzaken die het optreden van de voetziekte (ophiobo- lus graminis) in de tarwe bevorderen of tegengaan. Teneinde de opsporing van deze oorzaken te steunen, is het noodig dat men de beschik king heeft over een groot aantal waarnemin gen uit de praciijk. De eenvoudigste weg is daarbij de practijk zelf te verzoeken de medewerking te willen verleenen. Teneinde een systematisch onderzoek te krijgen is het gewenscht iedere mogelijke fac tor eerst alleen te observeeren. Willen wij bij voorbeeld den invloed van de bodemstructuur nagaan, dan moet er veel te bereiken zijn, als er een groot aantal eenvou dige practische structuur-proefvelden worden aangelegd. Dit kan zeer gemakkelijk geschieden Op een gelijkmatig perceel kan men zei een proef nemen, door b.v. het geheele per ceel ondiep te bewerken, dus b.v. 10 cM. diep zoo goed mogelijk te verkruimelen en bij het op zaaivoor ploegen op een gedeelte van den akker niet dieper te gaan dan 15 cM. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772 5 mM. te Stockholm. Laagste barometerstand 756 9 mM. te Rochefort. Verwachting, geldig tot den avond van 29 September: Zwakke tot matige wind, uit oostelijke richtingen; nevelig tot licht of half bewolkt; di oog warm weer. Weeroverzicht In den toestand kwam weinig verandering. Ter weerszijden van den langgerekten rug van hoogen luchtdruk met maxima in Scan dinavië, in Schotland en ten westen van Por tugal liggen twee depressies, waarvan die boven Zuid-Frankrijk wederom zeer zware regen gaf. (Biarritz meldt meer dan 90 m.M., Marseille 70 m.M.) Omstreeks 15 graden ten westen van Ierland ligt een nieuw diep mini mum met zwaren storm aan zijn oostzijde. Bij IJsland begint de barometer weer te dalen. In Oost en Centraal-Europa is het weer overal prachtig en rustig, met hier en daar ochtendnevels. In Zuid-Duitschland is de lucht betrokken. Voor onze omgeving is nog geen omslag van het weertype in het vooruitzicht. De rest van het perceel kan men dan b.v op 25 cM. diep ploegen. Is men gewoon niet dieper dan 15 cM. te ploegen, dan kan men het grootste gedeelte behandelen zooals men dat gewend is en op een kleiner gedeelte dieper ploegen. Men heeft zoo op een eenvoudige manier een proefveld, dat toch belangrijke aanwij zingen kan geven over den invloed van de grondbewerking. Degeen die aan dit onderzoek wil mede werken, wordt verzocht het vorenstaande op een of meerdere perceelen wintertarwe toe te passen en zich tevens de moeite te getroosten zijn adres op te geven aan den rijksland bouwconsulent voor Noordholland te Scha- gen. Ter gelegener tijd kunnen hier dan nadere mededeelingen volgen. DE MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". Aneta seint uit Semarang aan de N. R. Crt.: -«rj| De late berechting van de muiters van de „De Zeven Provinciën" vindt critiek in de „Locomotief", waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat bij de vonnis sen van den krijgsraad een tevreden heidsbetuiging zal worden bekend ge maakt aan drie opvarenden van de „De Zeven Provinciën" die niettegenstaande verschillende bedreigingen pertinent bleven weigeren voor de muiters dienst in de machinekamer te doen en den ge heelen tijd opgesloten bleven. OVERVAL OP POLITIEMANNEN. Nabij kampong Tandjoeng Nioer, onge veer 40 mijlen ten oosten van Muntok, zijn drie gewapende politiedienaren door 6 man onverhoeds aangevallen. Een politiedienaar werd gedood, één zwaargewond en weer een andere licht gewond. Twee daders zijn gear resteerd. De controleur, een inspecteur van politie en twee doktoren uit Muntok hebben zich onmiddellijk naar Tandjoeng Nioer be geven. a. of deze aanschrijving min of meer moet worden opgevat als een bevel, waaraan óp straffe van ingrijpen van hoogerhand, in elk geval zal moeten worden voldaan' b. of bij beroep van belanghebbenden bi* Ged. Staten of de Kroon tegen een raadsbe sluit tot opheffing van een, in de aanschrijf ving genoemde openbare school alsnog het zelfde nauwkeurig onderzoek naar de inge brachte bezwaren tegen de opheffing zal worden ingesteld en met de resultaten daar van evenzeer zal worden reken ine gehouden als dit tot heden met raadsbesluiten tot op heffing van openbare lagere scholen het ge- val placht te zijn? 3. Is de minister bereid, mede te deelen hoeveel gemeenten en hoeveel scholen meer' genoemde aanschrijving betreft, onder ver melding van het aantal leerlingen, dat elke school telt en van het aantal onderwijzers, dat bij geheele uitvoering van het denkbeeld der regeering, zou moeten ontslagen wór- den? 4. Hoe oordeelt de minister over de moge lijkheid, dat door opheffing van 'n aantal openbare scholen verschillende bijzondere scholen sterker bevolkt zullen worden, ja zelfs nieuwe bijzondere scholen zij het dan wellicht neutrale zullen worden gesticht, zoodat het 6penbaar onderwijs On evenredig zal worden achtergesteld bij bet bijzonder onderwijs? 5. Overweegt de minister alsnog maat- regelen om deze achterstelling tegeii te gaan? De Ver. van vrijzinnig hervormden te Gouda heeft in beginsel besloten een eigen predikant te benoemen, die ook in de gods dienstoefeningen van haar zustervereenTging te Boskoop zal voorgaan. Wijlen mej. E. Ament te Joure heeft aan de Doopsgezinde Diaconie te Leeuwar den een bedrag van 7500 gelegateerd. KWEE KELINGEN BIJ HET O. L. ONDERWIJS. Naar De Tel. verneemt, overweegt men ten stadhuize te Amsterdam een wijziging aan te brengen in het kweekelingenstelsel bn het openbaar onderwijs. Thans is per drie openbare lagere scholen één kweekeling met akte werkzaam. Men gaat nu na, of het niet de voorkeur verdient, aan elke school een kweekeling aan te stellen en het salaris tot een derde terug te brengen, zoodat de totale kosten niet grooter worden. Het aantal werklooze onderwijzers zou door dezen maatregel aanzienlijk vermin deren. ACHTERSTELLING VAN HET OPENBAAR BIJ HET BIJZONDER ONDERWIJS? De heer Ketelaar, lid der Tweede Kamer heeft den minister van onderwijs de volgen' de vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, gezien de groote ongerustheid, die bij de voorstanders van het openbaar lager onderwijs algemeen bestaat, zich nader te verklaren over de be- teekenis van zijn aanschrijving .d.d 20 Jul 1933, waarin wordt medegedeeld, „dat de „regeering besloten heeft, met kracht te be- „vorderen, dat een groot aantal kleine open- „bare scholen wordt opgeheven"? 2. Zoo ja, wil de minister daarbij aan geven, JONGEN AANGEREDEN. Hedenmiddag omstreeks 2 uur werd een 14-jarige jongen H. S. in de Schou tenstraat door een auto, die van dv Laat kwam, aangereden. De fiets werd deer lijk gehavend. De jongen- kwam 6 zon- der kleerscheuren af De politie is van een en ander op de hoogte. TWEEJARIG VENTJE UIT EEN FIETSMANDJE GEVALLEN. Toen hedenmorgen om 12 uur mevr 8. een bezoek bracht bij haar moeder aan de Stationsstraat, zette zij haar fiets, waarachter haar 2-jarig zoontje in een mandje zat, tegen den muur Op een ge geven oogenblik viel de fiets om, met het gevolg dat het ventje met 2ijn hoofd op de straat terecht kwam en bewuste loos bleef liggen. De inmiddels opgebelde dokter advi seerde het kereltje niet te vervoeren, SLUITING SPEELTUIN. Zaterdag a.s. zal de speeltuin T.O.G., Boe zemsingel, voor het winterseizoen worden gesloten. Dit feit zal een officieel karakter dragen en met eenige feestelijkheden gepaard gaan. De kinderen worden getracteerd en wat er verder gebeurt, blijft een verrassing. WIE HEEFT DAT GEZIEN? De. burgemeester van Sehoorl verzoekt ons opname van het volgende,s De wielrijder,-die op Woensdag 27' Sëot. des avonds te ongeveer 8.15 uur getuige is geweest van de aanrijding op den Rijksweg langs het N.H. kanaal tusschen een uit de richting Zijpersluis komenden luxen-auto en een grooten vrachtauto Truth komende uit Schoorldam, wordt dringend verzocht, zien bij de politie te Sehoorl te komen aanmelden. AANBESTEDING ZUIDERZEE- WERKEN. Vanwege de directie der Zuiderzeewerken is gister aanbesteed het aanleggen van een dijksdoorgang te Medemblik, net wijzigen van den overgang aan den Almersdorj>er- hoek en het aanleggen en wijzigen van aan sluitende wegvakken. Raming 10.000. Het laagst werd ingeschreven door N.V. P. Daal- der's Aannemingbedrijf te Alkmaar voor 7272. DE 8 OCTOBER-FEESTEN. Men verzoekt ons te melden, dat de. speld jes, welke op 9 October door jonge dames verkocht worden ten bate der 8 October-ver- eeniging van papier zijn en een burcht op rood en wit veld in cirkel vertoonen. Door deze speldjes te koopen en te dragen steunt men dus financieel en moreel de 8 Oc- tober-vereeniging. Het Varnebroek heeft gisteravond in een algemeene vergadering een buurtcommissie benoemd, die er voor zal zorgdragen, dat ook deze straat op 8 October versierd zal zijn. i r, FAILLISSEMENTEN. De rechtbank te Alkmaar heeft hiden uit* gesproken het faillissement van J. Schoute, metselaar te Breezand; mr. Ledeboer,. rechter commissaris, mr. H. Schuurman, curato?. OPLEIDING WINKELPERSONEEL TE ALKMAAR. In de onlangs gehouden vergadering vart het bestuur der „Curwink" (cursus voor win* kelpersoneel) werd met eenige bevreemding vastgesteld, dat er voor deze opleiding, waar aan inderdaad een groote behoefte bestaat, zoowel bij de werkgevers als bij de werk nemers, in het algemeen zulk een geringe be langstelling bestaat, dat het voortbestaan van den cursus onzeker is geworden Alhoewel verschillende jongelui, die aan dit onderwijs deelnamen, daarvan reeds g<*' de vruchten plukten, blijkt het overgroote deel der verkoopers (én verkoopsters) niet het belang ervan in te zien om zich verder voo hun taak te bekwamen. Het bestuur heeft ge meend geen nieuwen wintercursus te moeten instellen, alvorens blijkt, dat er bij de direct- belanghebbende groepen meer daadwerkelij ke belangstelling voor dit vakonderwijs wordt betoond. VAN WIE(N) IS DIE VAARS? Bij K. Bos, Luttik Oudorp 82, is een don- kerbonte vaars komen aanloopen, die adres is terug te krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2