Alkmaarsche Courant. OMQZKHtdw Stukken !BuiUtdand £uchtoaact Nadere bijzonderheden. Het Grieksche dagblad „Acropolismeent te weten, dat de waarschijnlijk door Mace doniërs gepleegde bomaanslag te Gefgeli vermoedelijk een antwoord is op de geschillen die zouden bestaan, tusschen koning Boris van Bulgarije en koning Alexander van Joega Slavië. De grens wordt scherper door militairen bewaakt en extra-bewakingstroe pen zouden naar de grens zijn gedirigeerd Tien Bulgaren, die een poging deden om te ontvluchten zouden door Serviërs zijn neer geschoten. Twee Bulgaarsche compagnieën zijn naar de grens gezonden, om een even- tueelen inval van Servische patrouilles te verhinderen. Honderd irlii en dertigste Jaargang. DONDERDAG 28 SEPTEMBER TEGEN DE WARENHUIZEN Oprichting van nieuwe en ver grooting der bestaande is ver boden. HET GEVAAR VAN CORPULENTIE. Gevangene blijft vastzitten in gat in den muur. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Twee dooden. VLIEGONGELUK IN ENGELAND. JAPANSCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN CHINEESCHE TROEPEN. INTERNATIONALE LUCHTVAART. CONGRES. Te Londen geopend. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opnamt in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Geachte Redacteur, Naar aanleiding van het artikeltje betref fende de rationeele rundveefokkerij en het be lang van stad en platteland, werd door den heer Wijbr. Schermerhorn Ezn. aan de Alk- maarsche Courant een stukje gezonden, het welk werd opgenomen in het nummer van 19 September j.1. Van bevriende zijde werd dit onder mijn aandacht gebracht en waar door den heer S. in dit stukje enkele veronderstellingen, zij het dan in vragenden vorm, worden neergelegd, meen ik goed te doen u beleefd om opname van het volgende te vragen. Ten eerste stelt dan de heer S. de vraag, of het streven van de fokvereenigingen om bij onze melkkoeien de melkgift en het vetgehal te daarin te verhoogen, het weerstandsver mogen van onze dieren niet zou verzwakken, waardoor de uitbreiding der tuberculose in de hand zou worden gewerkt. In aansluiting hiermee stelt hij verder de vraag hoe het te genwoordig gaat met de tuberculose en of vermindering valt te constateeren. Ten tweede meent de heer S. te kunnen constateeren dat door het werken (africhten noemt hij dit in zijn stukje) der fokvereeni gingen, de gelde-vaarzen die op de najaars veemarkten worden aangevoerd, in kwaliteit zouden achteruitgaan. Hoewel moeilijk, zal ik toch trachten in een kort bestek, mijn meening dienaangaande uiteen te zetten. In bovenbedoeld artikeltje werd door mij in de eerste plaats gewezen op het doel waar naar door de N.-Holl. fokvereenigingen wordt gestreefd en dat in de Statuten als volgt wordt omschreven: Het doel der vereeniging is mede te wer ken tot het verkrijgen van een standvastig (fokzuiver) zwartbont rundveeslag van Hol- iandsch ras, dat uitmunt zoowel door een evenredige, ruime lichaams bouw, als door het voortbrengen van een Aangesloten Onderzocht Winter veehouders aantal dieren 1922*23 31 768 1923—^4 55 1336 192425 68 1752 1925—'26 52 1408 1926—"27 59 1703 1927*28 61 1743 U mijnheer de redacteur bij voorbaat Alkmaar, 26 September 1933. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U om plaatsing van onderstaande regels in Uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het ingezonden stuit van den heer T. H. in Uw blad van 26 Sept., zou ik gaarne nog enkele opmerkingen willen maken. Het betreft in hoofdzaak de kwestie der radiostoringen. Herhaalde malen trof ik hier over reeds klachten in Uw blad van ver schillende gedupeerden. De radiostoringen hebben vooral het laatste jaar een ontzag- wekkenden omvang bereikt. Ondergeteekende heeft indertijd het initiatief genomen om te komen tot een politieverordening, welke het gebruik van radiostorende apparaten op be paalde uren van den dag verbiedt en daartoe een request bij den raad ingediend, voorzien van een 60-tai handteekeningen, allen van be woners en omwonenden van het Nassau- kwartier, welke dagelijks grooten hinder on dervonden, hoofdzakelijk ontstaan door 't gebruik van hoogfrequentieapparaten. Deze apparaten leveren op enkele uitzondelingen na (althans wanneer zonder medisdh advies of toezicht wordt gewei kt) een zeer denk beeldig succes op. Het behoeft geen nader betoog dat die hinder alleen ondervonden wordt door bezitters van radio-ontvangappa raten. De gevraagde politieverordening is er gekomen. Als men nu meent, dat hierdoor flinkehoeveelheidmelk van goed g In de toelichting hierop vermeldde ik ver der een regelmatigen ruimen bouw, wat wil zeggen: door de regelmaat van een evenredig gebouwd geraamte met een gelijkmatig ver deelde spieraanzetting, wordt allicht de kracht verhoogd, de levensduur verlengd, een grooter weerstandsvermogen tegen ziekte, waardoor men later bij de bestemming voor de slachtbank een goede vleesch en vetaan- zetting verkrijgt, enz. enz. Hieruit blijkt dus volkomen, dat de Noord- hollandsche fokvereenigingen niet éénzijdig streven naar een verhoogde melkproductie, maar integendeel ook haar volle aandacht schenken aan den lichaamsbouw. Ten opzichte van het slagen daarin meen ik te mogen wijzen op de inzendingen vee op alle tentoonstellingen, waar geregistreerd en ongeregistreerd vee in afzonderlijke rubrie ken wordt gepresenteerd. Als laatste demonstraties hiervan zou ik willen wijzen op die te Stompetoren en Wie- ringen, onlangs gehouden. Geregistreerde gelde-vaarzen worden op de najaarsveemarkten bij uitzondering aan gevoerd en dan veelal alleen de minder roede dieren, die men niet geschikt acht om ■r'Ver- dër mee door te fokken. Overigens overschat de heer S. blijkbaar 't aantal van de fokkers die bij deze organisaties zijn aangesloten. Het aantal van hen is helaas nog te gering om in vergelijking met den totalen aanvoer van de groote najaarsveemarkten met bedui dende kwantums vee aldaar te verschijnen en waardoor zij het marktbeeld zouden kunnen beïnvloeden. Ten opzichte van de tuberculose meent de heer S., dat onze fokinrichting de uitbreiding zou bevorderen. Zooals uit bovenstaande reeds kon blijken is ook dat niet het geval. Integendeel streven onze organisaties naar ruime sterk gebouwde dieren. Dat de tuber culose in de laatste dertig jaren zoo is toege nomen ligt aan het zeer besmettelijk karakter van de ziekte zelf en aan de bijna algemeen toegepaste fabriekmatige zuivelbereiding, waardoor de eene veestapel door den anderen wordt besmet. En tegen 'n besmetting vooral op jongen leeftijd van het vee is geen enkel slag of ras bestand. Daarom mogen wij ons gelukkig rekenen, dat met steun van onze Overheid deze ellen dige ziekte in de laatste jaren zoo krachtda dig wordt bestreden. Echter is deze bestrijding in haar tegen woordig meer algemeenen vorm nog van te jongen datum om al met groote resultaten te kunnen komen. Evenwel acht ik mij gelukkig den heer S. te kunnen mededeelen, wat daar in wel is te bereiken en ik wil daarom de uit slagen vermelden die de Commissie van den Gezondheidsdienst voor vee in Noordhol land, waarvan ik secretaris was en die ge werkt heeft voordat de tegenwoordige bestrij dingswijze werd gevolgd, gedurende haar bestaan heeft verkregen. Dieren met reactie- Geheel vrije verschijnselen stallen 138 18 pCt. 8 214 16 pCt. 7 207 11.8 pCt. 12 147 10.4 pCt. 17 184 10.8 pCt. 14 130 7.5 pCt. 20 dankend voor de opname. Hoogachtend, E. KOSTER Dzn. ook de hinder weggenomen is, dan heeft men het mis. Sindsdien zijn de storingen minstens verdubbeld. Wat heeft men nu aar. zoo n verordening, als de politie niet over een storingzoeker beschikt of van gemeentewege niet eeu plaatselijke radiohandelaar wordt aangewezen om ingeval van klachten de sto ringen op te sporen Ik ben het met den heen T. H. eens, dat men niet op medewerking van de lichtbedrijven hoeP te rekenen. Deze dienst heeft er veeleer belang bij dat de kla gers zich dan maar bij de gemeentelijke radio- distributie aansluiten. De dienst der P. T. T. te 's-Gravenfhage stuurt echter gratis een ambtenaar met een storingzoeker, indien men daartoe een schrif telijk verzoek indient, onderteekend door ten minste tien personen, welke denzelfden hin der ondervinden. Doch men kan ook niet steeds handteekeningen blijven verzamelen. Er is hier een groot arbeidsveld voor een eigen gemeentelijk opsporingsapparaat voor radiosioringen. Hopende dat deze regels er toe mogen bij dragen, dat door de betreffende autoriteiten hieraan eens ernstig aandacht wordt ge schonken, teeken ik met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. VAN HAM, Ingenieur. Adres: Lindenlaan 111. Ne. 229 1933 PROCLAMATIE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSBISSCHOP. Een nieuwe historische periode. Rijksbisschop Ludwig Müller heeft giste ren een proclamatie gericht tot het evangeli sche kerkvolk, waarin o.a. gezegd wordt: De evangelische kerk is in zooverre een spiegel beeld van het Duitsche karakter als onze kerk in tegenstelling tot de geslotenheid van de Roomsche van den aanvang af leed onder heillooze versplintering. Sinds de dagen der contra-reformatie tot op den huidigen dag is deze versplintering steeds weer bejammerd door allen die onze kerk lief hadden. Vanaf heden nu begint een nieuwe historische pe riode. De gedachte der samenvatting der krachten van onze kerk had reeds voor jaren geleid tot de stichting van den Duitschen evangelischen kerkbond. Hiermede was een beslissende voorwerkzaamheid voor het groote werk gedaan. Wat nu thans op grond van de nieuwe grondwet ontstaan zal, is geen losse bond van kerken wien het op het beslis send oogenblik ontbreekt aan de noodige macht, maar een, een eenheid vormende kerk van religieusen opbouw in haar geledingen. De nieuwe kerk heeft veelzijdige geledingen volgens den aard van het werk, maar vorml een gesloten eenheid in de totale leiding. De tijd der onverantwoordelijke eigenmachtig heid van het individualisme, dat in verkeerd begrepen evangelische vrijheid al het kerke lijke leven in zijn bestaan bedreigde, is voorbij. De geheele Duitsche vrijheidsbewe ging onder leiding van onzen kanselier wordt door ons gevoeld als een geschenk van God. Uit den zegetocht der Duitsche vrijheidsbewe ging hooren we het manende en wekkende roepen van onzen God. Wij zijn eerlijk en op recht in onzen wil te luisteren naar dit roe pen Gods en daarna te handelen. Het gaa' om een eeuwige opdracht. Eeuwig is God, eeuwig is de gemeenschap in den heiligen geest. Deze eeuwige taak van de kerk is voor ons niet tijdeloos in tegendeel. Want dat is immers de grootheid van het evangelie, dat het niet blijft staan bij vanzelfsprekendheden en algemeenheden van het gezonde men schenverstand, maar dat het het aan tijd ge- bondene onzer dagen in het licht der eeuwig heid stelt, ten einde ieder individu zijn per soonlijke verantwoording voor God tot het beslissend bewustzijn te brengen. Een nieuw rijk is aan het worden, de nieu we mensch wil ook worden. Hier mag de kerk niet wachten, tot de menschen tot haar komen, maar de kerk moet de menschen zoe ken en wel de menschen, zooals ze nu een maal zijn, den S.A., S.A.-man, den man van den arbeidsdienst, den man aan den ploeg, aan de schroefbank, in de studeerkamer, de opgroeiende jeugd en '«r in het bijzonder de Duitsche vrouw en moeder, opdat zij in de ziel van het opgroeiende geslacht plante: le vend geloof, eerbiedig godsvertrouwen en vroolijk, sterk verantwoordelijkheidsbewust- zijn. Dus is de taak van de kerk: Naar het Duif sche volk met haar bevrijdende, helpende, blijde boodschap van Christus, den strijder, den heiland, den heer. De geloofsbekentenissen van onze vaderen zijn ons heilig erfgoed. Wij willen dat bewa ken, opdat de geloofsbekentenissen in haar dubbele gestalte onaangetast blijven. Uit deze verplichting is den meesten van ons het verlangen ontstaan dat de verkondi gers van het evangelie en de beheerders der kerk op Duitschen bodem zouden staan, van Duitsch volk zijn. Wij denken er daarbij niet aan, de eenheid van de kerk van Christus, de gemeenschap in woord en sacramenten mer de leden van andere naties en rassen te wil len verscheuren. Maar de gelijkheid voor God sluit niet uit de ongelijkheid der menschen onder elkander, welke toch ontstaat door Gods wil. Boven dien zal het vanzelfsprekend blijken, dat de dragers van officieele ambten in Duitschland van onzen aard en afstamming moeten zijn, zoodat ook de functie van dominee den trek van deze rechtsontwikkeling volgt en een bij zondere regeling van kerkelijke zijde zeer spoedig overbodig zal zijn. Uit alle tot dus verre gehouden besprekingen is wel duidelijk geworden, dat de Duitsche evangelische kerk geen onverschillige neutraliteiten kent tegen over den staat. Aan den anderen kant willen wij echter ook geen staatskerk zijn. De staat is niet meester der kerk. Maar de Duitsche kerk leeft in den Duitschen staat. Daaruit concludeeren wij, dat we voor God verant woordelijk zijn voor onzen arbeid in ons volk en vaderland. Vanuit dit gezichtspunt, moet de regeling van de verhouding van het rijk tot de evangelische kerk geschieden. Daarbij is het voor ons een hartverster kende vreugde, dat tegenover dezen nieuwen verantwoordelijkheidswil der kerk ook een nieuwe staat zich bevindt, die nu ook van zijn kant staat tegenover werk en taak der kerk met den uitgesproken wil de kerkelijke arbeid te bevorderen. Vertrouwen zal en moet ook de basis zijn voor onze betrekkin gen tot de evangelische kerken in het buiten land. Wij zullen ons niet in eigenbereide eigengerechtigheid willen afsluiten. Juist omdat wij onze zending jegens ons volk er kennen, zullen wij tot de evangelische kerken van andere volkeren een verhouding van eer lijke en innerlijke, waarachtige samenwer king hebben. Ik benut daarom de gelegenheid van deze plaats, waarvandaan de geheele evangelische Christenheid der wereld komt, groeten en zegenswenschen van de \ereenig de Duitsche Evangelische kerk aan te bieden Ook met de overige kerkelijke gemeenschap pen binnen ons vaderland zouden wij vriend schappelijke betrekkingen willen onderhou den. Wij wenschen niet dat de wordende nieuwe volksgemeenschap door confessionee- 'en strijd wordt verscheurd. Van den predi kant moet een nieuw ambtsbewustzijn ge- eischt worden, daar hij geen standverwaand- h«id kent, maar uit het bewustzijn van per soonlijke verantwoordelijkheid ontstaat. Dit ambtsbewustzijn kan echter slechts echt zijn, wanneer het wortelt in levende volksverbon denheid. Daarom moet de jonge theoloog den dienst van volk en vaderland in de S.A. en in het werkkamp als eereplicht beschouwen. Bracht ons het nieuwe rijk een nieuwe volks kameraadschap, zoo moge ons de nieuwe kerk een nieuwe kameraadschap des geloofs en des woords brengen. VEERTIEN MIJNWERKERS OM HET LEVEN GEKOMEN. Veertien mijnwerkers zijn gedood en vijf tien gewond bij een ontploffing welke gister avond plaats vond in een kolenmijn te Foe- kocoka in Japan. OP 2 OCTOBER ZAL GEVLAGD WORDEN. Het Pruisische staatsministerie heeft be sloten op 2 October ter gelegenheid van den 86sten verjaardag van rijkspresident v. Hin denburg van alle openbare gebouwen te la ten vlaggen. DE „ROND" IN PRUISEN VERBODEN. Op grond van par. 1 der Verordening van den rijkspresident ter bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 tezamen met par. 14 van de PVG heeft de geheime staats politie de Russische nationaal socialistische beweging „Rond" voor het land Pruisen ver boden en ontbonden. De „Rond" werd in aansluiting op de na tionale revolutie in Duitschland door Russi sche emigranten in het leven geroepen en in den beginne met veel sympathie in het Duit sche openbare leven ontvangen. Het is de leiding van de „Rond" evenwel niet gelukt de beweging uit te bouwen in na tionaal socialistischen zin en verder te voe ren. Geconstateerd is, dat mettertijd in de „Rond"-beweging in toenemende mate ele menten zijn binnengedrongen, die noch vol gens den bloede Russen, noch naar den geest nationaal socialisten waren en die in de „Rond" hebben getracht in het belang van zekere opdrachtgevers verdraaide of onjuiste berichten te verspreiden en ongewenschte bul- ten'andsch-politieke doeleinden na te stre- ven. Uit hoofde van de staatsveiligheid moes» derhalve de „Rond" zelfs met waardee ring voor den oorspronkelijk goeden wil van de stichters der beweging worden verbo den en ontbonden. FASCISTENLEIDER AAN DE POLITIE ONTSNAPT. De secretaris-generaal der Iersche Blauw- hemden, Cronin, is gisteravond de politie beambten, die het partijgebouw der partij van Cosgrave omsingelden en hem wilden arres teeren, ontglipt. Hij sprong uit de deur in een gereedstaande auto en was reeds verdwe nen voor dat de politiebeambten een vervol ging konden inzetten. Cronin, die zich op grond van verschillende aanklachten voor het door De Valera in het leven geroepen militaire gerechtshof moet verantwoorden, is sedert dien spoorloos verdwenen. ERNSTIGE WATERSCHADE IN FRANKRIJK. In Zuid Frankrijk heeft het noodweer der laatste dagen zeer groote schade aangericht. Bij Montpellier is het riviertje Verdason ver andert in een rivier. Het tramwegverkeer is gestagneerd. De genietroepen assisteeren Een jong meisje kon slechts door in een boom te klimmen aan den verdrinkingsdood ontsnappen. Later werd zij gered. Haar moe der is van schrik overleden. Een huis werd weggespoeld. Zes personen zijn verdronken Het spoorwegtraject ParijsLyon Middel- landsche Zee is tusschen Sete en Montpellier op twee plaatsen onderbroken. De treinen uit Parijs en Marseille komen niet verder dan Montpellier. Het noodweer houdt aan. SCHIETPARTIJ IN GEVANGENIS. Noodlottige vergissing. In de gevangenis te Slivan (Bulgarije) zijn tien gedetineerden gewond door schoten welke de cipiers door een luikje der cellen op hen .hadden gelost, nadat een der gevange nen beleedigende opmerkingen had gericht tot de buitenstaande wacht. De schildwacht schoot daarop in de rich ting van de cel en de cipiers meenend, dat een oproer was uitgebroken, schoten even eens. De gevangenen wierpen zich op de vloeren van hun rellen, vruchteloos trachtend de ko gels te ontkomen. Tien hunner werden ge wond. HELSCHF MACHINE ONTPLOFT. Twee dooden. vijf gewonden. Naar uit Gefgeli nabij Belgrado wordt gemeld, is gisteren voor een koffiehuis een helsche machine ontploft, waarbij twee personen werden gedood en vijf ernstig ge wond Een offcieel bericht meldt hierover het volgende: De eigenaar van het koffiehuis bemerkte voor zijn inrichting een verdacht voorwerp en hij waarschuwde een jjolitie-agent. Bei den constateerden, dat het een ontplofbaar lichaam betrof. Dit ontplofte plotseling en beide personen werden op slag gedood. Vijf bezoekers van het koffiehuis werden ernstig gewond. Het gebouw werd ernstig bescha digd Men meent te doen te hebben met een helsche machine, welke door Macedonische benden over de grens naar Zuid Slavië is gesmokkeld. De ontploffing zou zijn teweeg gebracht om, volgens de lezing van de Bel grader „Prawda", de verbetering der be trekkingen onder de Balkanstaten te ver ijdelen. MANDS JOEKWO VERZOEKT JAPAN TROEPEN TE ZENDEN. Mandsjoekwo heeft de Japansche regee ring verzocht de militaire bewaking van den Noord Mandsjoerijschen Spoorweg te ver sterken in verband met de concentratie van het Roode Leger aan de Russisch Mandsjoe- rijsche grens. De Japanners hebben besloten versterkingen te zenden. De standenraad te Bern heeft met 23 stem men tegen 1 een besluit goedgekeurd, waarbij de opening van nieuwe of de vergrooting van bestaande warenhuizen of van eenheidsprij- zenwikels wordt verboden. Zes-en dertig gedetineerden van de Aljube- gevangenis hadden, meldt men uit Lissabon, na dagen van moeizamen arbeid een opening weten te maken in een twee meter dikken muur, waardoor hun de mogelijkheid was geopend te ontsnappen Toen echter hun aan voerder, een man van aanzienlijken omvang, zich door de opening wilde begeven, bleef hij vastzitten, en de vereenigde pogingen van zijn 35 makkers vermochten niet hem voor of achteruit te trekken. Het lawaai trok de aan dacht van de cipiers, die aan de poging tof ontsnapping een einde maakten. JEUGDIGE MOORDENAARS VEROORDEELD. Te Kristiansand zijn twee jonge mannen van 10 jaar tot 20 jaar tuchthuistraf ver oordeeld, die een 17-jarigen kameraad in koelen bloede hadden vermoord, omdat zij vreesden dat hij hun misdadige practijken het stichten van brand om de verzekerings penningen machtig te worden zou ver raden. Gedurende het heele proces, dat een week duurde, traden de beklaagden brutaal en cynisch op en trachtten de schuld op elkaar te werpen. Met zichtbaren trots hadden zij de juryleden rondgeleid in den kelder waar zij hun misdrijf gepleegd hadden en in bijzon derheden uitgelegd hoe zij hun slachtoffer eerst bewusteloos hadden geslagen en ver volgens in een tobbe water verdronken. Zij hadden het lijk verstopt en kort daarop in zee geworpen. Het is nog niet gevonden. Het publiek was zoo verontwaardigd over dit misdrijf, dat meermalen gevreesd werd dat de menigte de daders zou lynchen. HEIMWEHREN SLUITEN ZICH AAN BIJ VACTERLANDSCH FRONT. Gisteren is een vergadering van Lands- leiders der Heimwehren gehouden, waar het besluit genomen werd de Heimwehren aan te sluiten bij het Vaderlandsche Front. SOC. DEM. VERKLARING UIT OOSTENRIJK. Het lid van het soc- dem. partijbestuur, af gevaardigde in den nationalen raad Deutsch, de vroegere leider van den Republikeinschen Schutzbund heeft gisteren vertegenwoordi gers van de Oostenrijksche en de buitenland sche pers bij zich uitgenoodigd voor een be spreking, waarbij hij o.a. verklaarde - dat een directe inlichting vooral van het buitenland noodzakelijk bleek, daar bondskanselier Dollfuss in Genève niet de ware stemming der Oostenrijksche bevolking weergeeft Deutsch keerde zich tegen het in beslag nemen van een oproep van het soc. dem. par tijbestuur, dat zijn standpunt had bepaald tegenover den politieken toestand en ver klaarde, dat bij een verbod van de sociaal democratische partij de soc.-dem. aanhangers zonder rekening te houden met de partij leiding tegenstand zou bieden. Dit zou het gevaar doen ontstaan van een algemeene staking en een burgeroorlog. ZES NAZI'S VEROORDEELD IN WEENEN. Naar uit Innsbrück gemeld wordt, zijn 6 personen wegens verboden actie voor de nat. soc. partij veroordeeld tot hechtenisstraffen tot 3 maanden. Onder de gestraften bevindt zich de redacteur van de Innsbrücker Nach richten", majoor Hodny, die tot 3 maanden en de redacteur Alfred Strobel, die tot 2 maanden werd veroordeeld. DE RAMP IN TAMPICO. 300 dooden en 3000 gewonden. De door den onophoudelijken regenval ge zwollen rivieren Tamesi en Panuco bedreigen de door den wervelstorm reeds bijna geheel vernieuwde stad Tampico opnieuw. Tot dus. verre zijn in de verwoeste stad 60 dooden geborgen. Twee mannen, die van de verwar ring gebruik wilden maken om te plunderen zijn gefusileerd. Men is er thans in geslaagd het spoorwegverkeer tusschen Monterrey en Tampico te herstellen. Materieele schade van 3 millioen dollar. Uit Tampico wordt gemeld, dat de militai re commandant de totale verliezen in Tam pico raamt op ruim 300 dooden en 3000 ge wonden. De Amerikaansche consul fn Tampico heeft de materieele schade geschat op min stens 3 millioen dollar. Nieuwe overstrooming. Uit Tampico in Mexico wordt gemeld, dat de rivieren Panuco en Tamesco door over- vloedigen regenval verder zijn gewassen en de straten der stad onieuw onder water heb ben gezet, zoodat de opruimingswerkzaam heden ernstig worden bemoeilijkt Tot nu toe werden te Tampico en Garde nas 78 dooden geborgen. Men vreest even wel, dat een groot aantal lijken onder het puin der huizen is begraven of door de rivie ren zijn meegespoeld. De dooden worden direct verbrand ten einde ieder gevaar voor de verspreiding van besmettelijke ziekten te voorkomen. Naar uit de stad Mexico voorts verluidt, is ook de westkust van Merico ernstig door den wervelstorm geteisterd. De stad Ayutie (staat Guerrero) is overstroomd en ge heel vernield. Hoeveel personen om het leven zijn gekomen en hoe groot de materieele schade is, is nog niet te overzien, daar de verbindingen zijn verbroken. De stad Tehuantepec heeft hulpcolonnes verzocht om de bevolking te evacueeren, daar de rivier Suchiate dreigend is gewasen en buiten haar oevers is getreden, De Ijsvogel (uitreis) vloog gister van Jodhpur naar Calcutta; de Rijstvogel (thuis reis) kwam te Singapore. Hedenmorgen om 7.05 u. is de Pelikaan van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich twee passagiers voor Bagdad, één voor Culcutta, één voor Bel grado en één dienstpassagier voor Leipzig. Het toestel vervoert 297.746 K.G. post, 5.150 KG pakket post en 39690 KG. goederen. De Snip (thuisreis) vertrok uit Caïro en landde te Budapest. FRANSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Een vliegtuig van het Fransche moeder schip Bear dat gisteren in de haven van loulon een proefvlucht maakte stortte, door totnutoe onbekende oorzaak in zee. Van de drie koppige bemanning werden twee inzit tenden op slag gedood, terwijl de derde naar een ziekenhuis werd overgebracht. tno uamumjA op ui uauiBM^ uepuappiz -ui opieq öq ijoisoa Sbbjuio puapuB-iq punjjoquinquoN ui uaaojsiS si Sin; -aojjA-sjuauiopanquioq qosjoSua uejj EEN VLIEGTERREIN TE ELST? De burgemeester van Arnhem, Nijmegen en Eist en de wethouders van deze gemeen ten hebben Dinsdagmiddag te Arnhem met Ged. Staten en den directeur van de afdee- ling luchtvaart van het departement van wa terstaat een bespreking gehouden over het tot stand brengen van een gemeenschappe lijk luchtvaartterrein te Eist. De gedachten- wisseling heeft geleid tot het besluit, dat een commissie zal worden benoemd om het denk beeld nader te onderzoeken en plannen voor te bereiden. Het telegraafschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat gisteren Japansche bombardementsvliegtuigen de troepen van generaal Fang Sjen Woe op onge veer 41 K.M. van Peking met bommen hebben bestrooid. De Chineesche troe pen hebben de Japansche vliegtuigen beschoten. Men verwacht binnenkort groote gebeurtenissen. Het dertigste congres van de inter nationale luchtvaartorganisatie is gis-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9