JSivuteniatul JlecfUsïoAen doof spit aan bed gekluisterd. Kon zich nauwelijks bewegen. Nu dankbaar voor zijn herstel. „Ik leed aan spit in den rug," schrijft een man ons, „en wekenlang kon ik mij in bed haast niet bewegen. Ik onderging een behandeling maar de pijn vermin derde niet erg Een vriend van me zei: „Maar man, waarom gebruik je geen Kruschen Salts? Neem het eiken morgen en je zult zien dat je die afschuwelijke pijn in je rug kwijt raakt Toen heb ik het eiken morgen genomen. Ik ben nu aan den tweeden flacon bezig en ik kan ■weer zoo goed werken als ooit, dank zij Kruschen. Ik vertel allen bekenden over Kruschen Salts. En ik zorg, dat ik altijd Kruschen in huis heb." C. B. Wat is de reden, dat spit, rugpijn, rheumatiek en indigestie zoo spoedig zwichten voor Kruschen Salts? De wer king van Kruschen op het geheele leger van de meest voorkomende kwalen is een open geheim. Dat geheim wordt ont sluierd in de analyse op den flacon voor artsen en ieder ander te zien. Zes levenskrachtige min'erale zouten, dèt is het geheim. Dezelfde zes zouten, die de natuur noodig heeft voor uw lichame lijk welzijn. Elk van deze zes zouten heeft een andere werking. Wat het eene niet kan bereiken, dat doet het andere. Zij hebben een directen invloed op de spijsverteringsorganen, die tot gezond, regelmatig functionneeren worden aan gespoord. En wanneer uw organisme werkt als een volmaakte machine, zullen spoedig alle klachten vergeten zijn U zult het heerlijke, vrije gevoel hebben, dat ge van alle dagen kunt genieten, zonder een enkele kwaal of pijn. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a 0 90 en 1.60 per flacon. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de 'lesch, zoowel als op dt buitenverpakking, de naam Rowntree Handelsmaatschappij Amsterdam, voorkomt. NEDERLANDSCHE UITOAVE VAN HET BRUINBOEK. De Nederlandsche uitgave van het Bruin- >oek zal binnen enkele dagen te Amsterdam verschijnen met een inleiding van Lord Mar- ley, den vice-president van het Engelsche ioogerhuis en een voorrede van prof. dr. O. W. Kernkamp, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. pr. broodtrommel G. Bakker, 4e pr. sigaren S. Lap Kzn., 5e pr. D. Trap, bloemvaas, 6e pr. C. Bakker, vulpen. C. Schutters I: le pr. M. W. Bakker, elec'r. lamp, 2e pr. L. Th. Graaf, sigaren, 3e pr. J. Witte Hzn., theelichtje, 4e pr. P. Riemers, fietspomp, 5e pr. P. J. Witte Czn., waterstel, 6e pr. Th. v. Sambeek, portemonnaie. D Schutters II: le pr. C. Stoepker, electr lamp, 2e pr. A. Barhorst, portefeuille, 3e pr A. v. d. Brink, waterstel, 4e pr. J. Hopman, sigaren, 5e pr. L. v. Kooten, bloemvaas, 6e pr. W. Barhorst, fietspomp. NEDERLANDSCHE R.K. MIDDENSTANDSBOND. De houding ten opzichte van het grootwinkelbedrijf en de coöpe ratie. In het gistermiddag voortgezette tiende con gres van den Nederlandschen r.k. Midden standsbond te Breda werd in eerste instantie over het prae-advies van prof. dr. W. M Koenraadt en drs. H. L. Jansen inzake de wettelijke bescherming van het klein bedrijf door 15 sprekers het woord gevoerd. Na beantwoording door de prae-adviseurs werden de conclusies van de prae-adviseurs niet aanvaard, doch een door de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam en den Haag voor gestelde motie aangenomen, welke luidde als volgt: „De Nederlandsche r.k. Middenstands bond in tiende Congres te Breda bijeenj gehoord de discussies over de prae-adviezen inzake wettelijke bescherming van het klein bedrijf; spreekt in aansluiting daarvan en gelet op de bijzonder moeilijke sociaal-econo mische toestanden van deze tijden, onder ver wijzing naar het urgentieprogram van den Nederlandsche r.k. Middenstandsbond, de noodzakelijkheid uit dat onverwijld door de overheid maatregelen worden getroffen, welke gericht zijn op zoodanig saneering en ordening van het bedrijfsleven, dat met name het middenstandsbedrijf wordt veilig gesteld tegenover het groot winkelbedrijf en de diverse vormen van coöperatie van andere groepen op het terrein van den midden stand; draagt het bondsbestuur op met groote kracht en energie voor de uitvoering der be doelde ontwikkeling dezer middelen te wer ken". De bondsadviseur, de heer L. J. van der Heyden, hield vervolgens een opwekkende rede, waarna het congres nog werd toege sproken door den raadsadvocaat van het departement van economische zaken, den heer Heringa, den heer Ed. Schurmann na mens den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond en den heer van Linden na mens de Vereeniging van Kamers van Koop handel en Fabriek. Hierna werd het congres gesloten. PROTESTVERGADERING TEGEN NIEUWE SALARISKORTINGEN. De groeiende ontevredenheid over de aan gekondigde salariskorting heeft het dage lij ksch bestuur van de Centrale van Ver enigingen van Personeel in 's Rijks dienst doen besluiten, op 28 October te 's-Graven- leggen611 °Pen^are protestvergadering te be- VAN DIEFSTAL VERDACHT. In een garage een geldtrommel gestolen. Rechercheurs van de centrale recherche te Amsterdam hebben aangehouden drie man nen, n.1. een 33-jarig timmerman een 47- jarig werkman en een 26-jarig koopman, die onder verdenking staan diefstallen te hebben gepleegd. De mannen zijn oude bekenden van de justitie en werden in den laatsten be spied, omdat de politie vermoedens tegen hen had. Eén hunner, de 33-jarige timmerman, wandelde een garage aan de Plantage Mui dergracht binnen, en eigende zich daar een geldtrommel met 712 toe, vrijwel onder de oogen der recherche. De twee andere mannen wachtten buiten. Alle drie zijn gearresteerd. TREKKINO VAN DE LOTERIJ DER J. I. AFDEELINO ZUID-HOLLAND. Onder leiding van cand.-notaris Hiolen, die notaris Wijsenbeek verving, heeft gister avond in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Rotterdam de trekkin^ plaats gevonden van de loterij der Joodsche Inva lide afdeeling Zuid-Holland. Het huis viel op 15238, welk lot verkocht aan het Telegraafagentschap te Arnhem. De auto viel op 17919. MR. DUYS EN DE S.D.A.P. Het royementsvoorstel ingetrokken. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de afd. VI van de Haagsche federa tie der s.d.a.p. is het voorstel tot royeering van mr. Duys, lid van de Tweede Kamer, na langdurige besprekingen over de bekende brochure ingetrokken. OVEREENSTEMMING IN DE BOUWBEDRIJVEN. Collectief contract afgesloten voor zeventien maanden. Nadat de onderhandelingen inzake het col lectief contract voor de bouwbedrijven niet tot een resultaat hadden geleid, hebben - aangezien het verschil zeer gering was, n.1. één cent per uur de hoofdbesturen van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en de Nederlandsche r.k. bond van bouwpatroons zich beraden en besloten aisnog over het verschil heen te stappen en het aanbod van de arbeidersbonden te aan vaarden. De volgende wijzigingen en aanvullingen zullen thans, behoudens goedkeuring van de respectieve ledenvergaderingen, in de collec tieve arbeidsovereenkomst worden aange bracht: Wegenbouw: de C.A.O. zal hiervoor niet gelden, behalve wanneer het bestek van het desbetreffende werk de toepassing der C.A. O. voorschrijft. Werkverschaffing en werkverruiming: de C.A.O. zal niet van toepassing zijn op wer ken, waarvoor de overheidslichamen de ar beidsvoorwaarden zijn opgelegd. Uurloon: een verlaging zóó, dat de uur- loonen in de onderscheidene klassen worden als volgt: hoofdklasse geschoolde 70 ct., ge oefende 65 ct., klasse I onderscheidenlijk 65 en 60 ct., klasse I 60 en 52 ct. en voor onge schoolde 45 ct.; klasse lila onderscheidenlijk 55, 46 en 38 ct., klasse III 53, 44 en 36 ct., klasse IV 47, 37 en 32 ct., klasse V 43, 34 en 30 ct. De contractduur is zeventien maanden, maar in September 1934 zal onder het oog worden gezien of het bestaande loon dan kan worden gehandhaafd. Wordt men het daar niet over eens, dan loopt de C.A.O. tusschen- tijds af. Overige arbeidsvoorwaarden worden ge wijzigd overeenkomstig de wijzigingen in het landelijk contract. ONGESCHIKT ALS AMBTENAAR. Geweigerd te verklaren, dat hij geen lid was van de s.d.a.p. Het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage heeft ongegrond verklaard het beroep van H Voordewind tegen het besluit, waarbij hij wegens ongeschiktheid eervol is ontslagen als graveur bij den Topografischen Dienst. Zooals men zich herinnert, had de heer Voordewind geweigerd een hem voorgelegde verklaring te onderteekenen, dat hij geen lid was van de s.d.a.p. BAGAGEWAGEN ONTSPOORD. Ongeval op het Haagsche emplacement. Gistermorgen omstreeks kwart over vier is een bagagewagen van een goederentrein, ko mende uit de richting Delft, voor het H.S.M. station te s-Gravenhage door onbekende oor zaak ontspoord. De wagen bleef echter over eind en daardoor heeft de machinist de ont sporing niet dadelijk opgemerkt. Tengevolge van deze ontsporing is de baan over eenigen afstand vernield. Nadat het ongeval bemerkt was, stond de trein, welke geen groote snel heid had, spoedig stil. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet gebeurd en behalve de schade aan de baan toegebracht, is de materieele schade niet groot. Het treinverkeer in de richting Delft was tot 7 uur gestoord. Reizigers voor de rich ting Rotterdam werden vervoerd via Pijn acker. MAATREGELEN TE HAARLEM TEGEN COMMUNISTEN. Geen verhuur van gemeenlezalen en -terreinen meer aan de C. P. en aanverwante groepen. B. en W. van Haarlem hebben besloten geen gemeéntezalen en terreinen meer aan communisten te verhuren. Van dit besluit hebben B. en W. mededee- ling gedaan in de raadsvergadering van Woensdag, waarin de heer Peper (C.P.) vroeg waarom B. en W. geweigerd hebben aan de Communistische Partij toe te staan op 5 September in de zaal van het Gem Con certgebouw een vergadering te houden. Wethouder Slingenberg (v.d.) deelde mede, dat de toestemming niet verleend was, omdat de verschuldigde huur niet tijdig was be taald. Uitsluitend dus een financieel geval. Vanmorgen heeft echter het college van B. en W. een beslissing genomen voor den vervol ge, waarover de voorzitter wel nadere mede- deeling zal doen, vervolgde spr. Nadat de heer Peper zijn bezwaren had uiteengezet, deed de voorzitter mededeeling van een door B. en W. genomen besluit. B. en W. hebben besloten geen gemeentegebou wen of -terreinen meer ter beschikking te stellen van de communistische en aanverwan te partijen of vereenigingen, omdat zij het in strijd achten met het algemeen belang een ge meentegebouw of -terrein beschikbaar te stel len van hen, die zich als voornaamste doel voor oogen stellen de daadwerkelijke omver werping der bestaande gezagsverhoudingen, welke B. en W. juist geroepen zijn, te hand haven. Deze mededeeling werd met eenig applars ontvangen. Het Hbld. deelt het volgende mede over de discussies De heer Reinalda (s.d.) stelde de vraag, waarom B. en W. bij dit besluit niet ook be trokken hebben de fascistische partijen. Want het is toch bekend genoeg, dat ook de fascis ten omverwerping yan het gezag in zekeren zin beoogen. Spr. vroeg of dit lagere over heidsorgaan geroepen is een dergelijk besluit te nemen. Hij meende, dat B. en W. wat te snel van stapel zijn geloopen. Er is weinig aanleiding om nu abrupt deze beslissing te herzien; de maatregelen zullen moeten wor den genomen op grond van onze wetten. Het is niet juist den strijd tusschen uiterst links en uiterst rechts op de spits te drijven. De heer Oversteegen (c.p.) vond dat er wel iets goeds was in het betoog van den heer Reinalda, maar in de soc.-dem. had hij geen vertrouwen. Dit besluit van B. en W. zou in de geschiedenis bekend worden als de laatste poging van het kapitalisme om het hoofd te bieden tegen het communisme. De voorzitter merkte op, dat hij zich in het college van B. en W. van stonde af verzet beeft tegen het verhuren van zalen der ge meente aan de communisten; maar tot nu toe heeft het college daartoe niet willen be sluiten. Mr. Van Dam (v.d.) gaf als zijn meening te kennen, dat de vrijheid der politieke pro paganda onaangetast moet blijven; maar als een staatkundige groep den revolutionnairen weg wil bewandelen, dan behoort de over heid daartegen met de grootste kracht op te treden. De principieele bezwaren, die tegen maatregelen van B. en W. zijn aan te voeren, zinken in het niet tegen de noodzakelijkheid om krachtig op te treden. Spr. zou echter de maatregelen niet willen beperken tot de com munistische partij, maar ook al die revolu- tionnaire partijen daaronder te doen vallen, waarvan de regeering het lidmaatschap voor ambtenaren verboden heeft. De heer Peper meende, dat uit de verkla ring van den voorzitter bleek, dat die finan- cieele bezwaren maar laffe leugens waren doch dat de waarheid was, dat men de com munisten niet wilde. Spr. diende een motie in om de gemeente-eigendommen gelijkelijk voor alle burgers beschikbaar te stellen. De heer Wolzak (a.r.) juichte de maatre gelen van B. en W. van ganscher harte toe hetgeen ook de heer Castricum (r.k.) deed. Wethouder Roodenburg merkte op, dat: wanneer de communisten niet slechts een geestelijken strijd voeren, maar ook een strijd met de wapenen, zooals de heer Oversteegen heeft verklaard, de overheid zich krachtig moet te weer stellen. Naar de meening van den heer Kuiper (r.k.) is er geen sprake van maatregelen te gen de communisten; er is alleen sprake van een beëindiging door het gemeentebestuur van het maken van propaganda voor de com munisten. De maatregel moet dus niet over schat worden. De voorzitter merkte nog op, dat B. en W. bij het nemen van hun beslissingen tot voor beeld zullen nemen de lijst, door de regeering vastgesteld. Nadat nog enkele sprekers zich hadden uit gesproken, werd de motie-Peper (alle gemeen telijke gebouwen gelijkelijk voor alle ingeze tenen beschikbaar stellen) met 20 tegen 9 st verworpen. HUIS- EN GRONDEIGENAREN. Congres te Hilversum, Te Hilversum is Woensdagmorgen het con gres van den Nederlandschen bond van huis en grondeigenaren en bouwondernemers door den bondsvoorzitter, den heer mr. J. A. de Meyier geopend. De afgevaardigden brachten vervolgens een bezoek aan het gemeentehuis, waar de loco-burgemeester, wethouder Bakker, en de bondsvoorzitter het woord voerden. Per autobus werd een rondrit door Hilver sum en door Gooi- en Eemland gemaakt. In „Het Hof van Holland" sprak daarna in de avondvergadering de heer H. J. Roest, ac countant te Hilversum, over „Crisis en Hui zen-exploitatie'', waarna een geanimeerde ge- dachtenwisseling volgde. De voorzitter deed nog mededeeling van de ontvangst van een danktelegram als ant woord op het 's morgens verzonden telegram van hulde aan de koningin. Het congres was mede bezocht door den heer J. Bakker, referendaris bij het departe ment van financiën en afgevaardigden van de Makelaarsvereeniging te Amsterdam, van „Neerlandia" en van de Amsterdamsche Ver eeniging van Experts. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER. Gistermorgen zijn in den Gr. IJpolder twee mannen aangehouden, die men daar zwervende had aangetroffen, maar zij bleken met het misdrijf niets uit staande te hebben gehad. De verslagene (genaamd Verhoeven) was een zeer oppassende landarbeider uit den Gr. IJpolder wie „Arie kan geweest zijn, is volkomen een raadsel. Misschien heeft Verhoeven zich wel ver gist in de plotselinge lichtstraal van den lantaarn en gedacht dat de man buiten een bekende was. Misschien was de in dringer wel op roof uit, want er zijn den laatsten tijd nogal pogingen tot inbraak gedaan en rijwielen gestolen, daar in den Gr. IJpolder. Doch dit alles zijn ver onderstellingen. De commissaris van politie, de heer J. Thumann en de inspecteur A. C. Bos hebben gistermorgen in den IJpolder een nader onderzoek ingesteld, er werd met honden gespeurd, maar er is geen enkel resultaat bereikt. Ook hebben twee agenten gisternacht bij Sloterdijk een man op den polderweg zien loopen, maar daar de agenten niets wisten van den moord, hebben zij vanzelf cok ver der geen aandacht aan dezen man be steed. De politie tast dus nog volkomen in het duister omtrent dader en motieven. Tot hedennacht nog geen spoor van den dader. De publicaties in de pers over het drama hebben tot gevolg gehad, dat eenige personen zich in verbinding heb ben gesteld met de politie van het bu reau Marnixstraat (Raampoort) hetwelk het onderzoek in deze zaak leidt Hun in lichtingen, die naar zij meenden zouden kunnen leiden tot de ontdekkin" van dengene die den boerenarbeider G. Ver hoeven heeft doodgeschoten, bleken bij onderzoek, naar wij te middernacht ver namen, op niets te zijn uitgeloopen. ZONDER PAS OVER DE GRENS. Vijf werklooze fabrieksarbeiders uit Nieu- weschans (Gron.) waren Woensdagmiddag gaan visschen in een riviertje op Duitsch grondgebied. Veel gevangen hebben zij echter niet, want zij werden zelf gevangen genomen, omdat zij geen pas hadden. Zij zijn naar Jenkom over gebracht. BEZIT VAN „NATUURMONUMENTEN" WEER UITGEBREID In den loop van den zomer is melding gemaakt van plannen van de Vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland tot aankoop van het landgoed Hilverbeek te 's-Graveland Dit landgoed met indrukwekkend ge boomte, waterpartijen en vergezichten is thans aan de Vereeniging overgedra- Het ligt in de bedoeling het heeren huis te verhuren, en het landgoed overi gens voor het publiek toegankelijk te stellen. Met ingang van 1 Januari 19.34 hebben leden der vereeniging met hun gezinsleden er recht van wandeling, niet-leden kunnen tegen een geringe ver- toegang krijgen^^^^^^^^H Door dezen aankoop bedraagt het totaalbezit der vereeniging thans onge veer 9000 EEN DONKERE TOEKOMST VOOR DE KLOMPEN-INDUSTRIE. Onder groote belangstelling, ook van offi cieele zijde, is Woensdag te Doetinchem de zestiende klompenbeurs geopend door den wethouder Weusten. In tegenstelling met verleden jaar was de handel zeer flauw en stond de beurs geheel in het teeken der minder gunstige tijdsom standigheden. Ook ontbrak ditmaal alle be langstelling van Duitsehe zijde. De prijzen zijn lager dan verleden jaar, doch laten vrijwel geen bestaansmogelijkheid, zoodat de toekomst voor aeze industrie er zeer donker uitziet. PLANTEN NAAR RUSLAND. Omtrent het dezer dagen vermelde be richt, dat Boskoopsche kweekers van plan waren planten naar Rusland te zenden, meldt de Bond van Plantenhan delaren te 's-Gravenhage, dat eenige kweekers de mogelijkheid besproken hebben om, evenals de bloembollenhan del doet, te onderzoeken of Rusland een afzetgebied kan worden. Of het mogelijk zai blijken daarheen bij wijze van proef en zonder kosten een min af meer groote zending te dirigeeren is op zijn minst uog volmaakt onzeker. VERZOEK OM VERBOD VAN DE COMMUNISTISCHE EN MARXISTISCHE PARTIJEN. Verzoek van verbond voor Nationaal Herstel. Het Verbond voor Nationaal Herstel, heeft aan den voorzitter van den ministerraad een request gezonden, waarin wordt betoogd, dat de communistische en marxistische partijen en organisaties de grootste vijanden yan ons vaderland zijn, aangezien zij ondermijnen de nationale waarden van ons volk: Vorsten huis, Godsdienst, Gezin, Gezag, Rijkseenheid en Weermacht, en dat het mitsdien een le vensbelang voor ons volk is, dat het tegen deze vernietigende krachten beschermd wordt. Daarom verzoekt het Verbond den minis ter-president te bevorderen, dat genoemde partijen en organisaties verboden worden en in afwachting van deze maatregelen de uit zendingen van de Vara stopgezet worden, die dagelijks ons land in het buitenland be lachelijk maken, o.a. door elke uitzending te beëindigen met de Internationale en honderd duizenden landgenooten te ergeren door haar ophitsende uitlatingen. LOONEN IN DE TEXTIELNIJVERHEID De verlaging aan de fabriek Transvaalgeaccepteerd Woensdagavond vergaderden de besturen van de drie textielorganisaties met hunne leden, betrokken bij de loonsverlaging van de fa. Van Heek Co's fabriek „Transvaal" te Enschedé. Verslag werd uitgebracht van de op 26 dezer met de firma gehouden confe rentie, waarbij mededeeling werd gedaan yan de toezegging der firma om de verlaging voor de dekenwevers met 2)4 pet. te vermin deren en het tijdst p, waarop voor enkeltf groepen de tweede verlaging zal ingaan, met twee weken te verschuiven. De arbeiders spraken hun ontevredenheid uit over het onbevredigend verloop der be sprekingen. Zij waren met de besturen van oordeel, dat deze verlagingen niet konden worden aanvaard. Besloten werd tenslotte de firma te berich ten, dat hoewel met de opgelegde ver lagingen geen genoegen kan worden geno men. gezien de gegeven omstandigheden, hierin dient te worden berust. Het betreft hier een loonsverlaging van viiftien pet. HET POSTPERSONEEL EN DE AANGEKONDIGDE LOONS VERLAGING. De bondsraad van den Centralen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel (C.B.P.T.T.), bestaande uit vertegen woordigers van alle postale rangen, van de afdeelingen en van de gewestelijke ringen, kwam op Dinsdag 26 September te Utrecht in voltallige vergadering bijeen onder vo-r zitterschap van den heer A. Tepper te Eui- men. De bondsvoorzitter, de heer H. M. Roos uit den Haag, hield een inleiding over het onderwerp: „De aangekondigde derde loons verlaging en de positie van het overleg". Aan de uitvoerige discussies werd door bijna alle aanwezigen deelgenomen. Zij ver tolkten de groote ontstemming, welke door de regeeringsplannen onder het personeel is gewekt. Terwijl reeds talrijke belangrijke offers van het P.T.T.-personeel zijn ge- viaagd, o.m. hierin bestaande, dat de dienst- voorwaarden werden verslechterd en de pro moties van het uitvoerend kantoorpersoneel in feite zijn stop gezet, een en ander met het resultaat, dat de bedrijfsbegrooting de laat ste jaren telkens met een batig saldo sloot en ook voor 1934 een winst van bijna 3 millioen valt te ramen, zal ditzelfde personeel nu nog weer nieuwe offers in het belang van de schatkist moeten brengen. Onderstaande resolutie werd met alge- meene stemmen aangenomen: „De buiten gewone bondsraad van den C.B.P.T.T., enz., stelt vast: a. dat aan de diverse reeds ingevoerde steunwetten en de binnenkort van kracht wordende belasting-wetten (omzetbelasting, enz.) de ambtenaren mede hun deel zullen hebben te betalen, b. dat de publieke opinie ten onrecht aan de rijksambtenaren een bevoorrechte positie toeschrijft, is van oordeel, dat de regeering in haar positie-kiezen blijk geeft niet volkomen op de hoogte te zijn van het werkelijke leven harer ambtenarengroep te midden der overige be volking, wijst de derde loonsverlaging energiek af, keurt goed de houding der C.N.O.P., die, in de Centrale Commissie voor Georgani- Overleg, overleg heeft aangeboden op den grondslag van een eventueele herziening van het bezoldigingsbesluit met ingang van 1 Maart 1935, de datum, waarop de overeen gekomen tijdelijke kortingen afloopen. verklaart dit standpunt van de C.N.O.P. met alle kracht te willen steunen en stelt zich achter de actie der C.N.O;P., ten doel heb bende de Nederlandsche bevolking te over tuigen van de onredelijkheid der derde loons verlaging en volksvertegenwoordiging en regeering te weerhouden van het heilloos voornemen'» TOCH VEROORDEELD. Poging tot moord op zijn vrouw. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den meubelmaker uit Almelo dien de rechtbank aldaar had vrijgesproken van poging tot moord op zijn echtgenoote. De verdachte zou getracht hebben zijn vrouw te vergiftigen met gas door daartoe in den vlo^r van de slaapkamer een gat te boren, waarcioor een gummislang was ge bracht, die aan de geopende gaskraan was bevestigd. Het gerechtshof heeft het vrijsprekend von nis vernietigd en verdachte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. De eisch was vijf jaar ge weest STRAF VERZWAARD. Een landbouwer te Winterswijk en zijn vader zijn door den politierechter te Zutfen wegens smokkelen van jenever op velschillén de tijdstippen en het hebben van verboden nederlagen van gedistilleerd tot een geld boete veroordeeld van 125 en f 50. Het gerechtshof te Arnhem heeft thans deze siraifen bevestigd met uitzondering van de boete, welke aan den zoon is opgelegd. Deze werQ wegens het in e n auto vervoe ren van een groote hoeveelheid gedistilleerd tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. TOT EEN BEROOY'ING AANGESPOORD. Vijf jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de i- chtbank, te s-Gravenhage stond gister terecht een 57-jarigt koopman, aan wien was ten laste gelegd, dat hij aan een der veroordeelden wegens den op 22 Mei j.1. gepleegden overval op den 82-iarigen L. Chrispijn te Wateringen inlichtingen zou heb ben versttekt omtrent de aanwezigheid van geld in het huis van Chrispijn. In deze zaak werden zeven getuigen ge hoord, waaronder de beide veroordeelden en het oude slachtoffer. Jhr. mr. Van \»ch van Wyck, officier van justitie, nam ondanks de ontkenning van verdachte diens schuid zoowel juridisch als moreel als vaststaand aan. Spr. zeide, dit verdachte achter de schermen wilde blijven, doch wel 2000 gld., zijnde ben oCt. van de geraamde opbrengst, wild" binnenhalen. Spr. achtte verdachte minder schuldig dan de an deren, die het plan volvoerden. Hij eischte daarom tegen hem vijf jaar gevangenisstraf Op 12 October uitspraak. DOODSLAG OP EEN KOMMIES. Door een smokkelaar over rede ft. Voor de Bossche rechtbank stond gi6ter terecht zekere J. v. d. C. uit Nijmegen, ver dacht van doodslag op den kommies A. de Man, gepleegd te Ottersum op 27 Mei 1.1. Van der C., een berucht smokkelaar, reëd op den avond van dien dag per vrachtauto op den rijksweg Gennep—Ottersum, toen voornoemde kommies hem beduidde halt te houden om den wagen te laten onderzoeken. In plaats van aan dit verzoek gevolg te geven, reed hij door waardoor de kommies onder den auto terecht kwam en vijftig meter werd meegesleurd. Tenslotte is de kommies aan de gevolgen van de bekomen verwon dingen overleden. Voor de rechtbank ontkende beklaagde het hem ten laste gelegde en verklaarde, dat het hier zuiver een ongeluk betrof. De officier van justitie eischte wegens doodsiag een gevangenisstraf van acht jaren De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5