dagblad voor alkmaar en omstreken. De dag van den Duitschen boer. Ho. 232 Directeur: C. KRAK. Dxu^eliiksch OveczicfU Het gaat er thans om, de voorwaarden te scheppen voor de toekomstige handhaving van het Duitsche hoerendom. Maandag 2 October 1933 ^Buitenland. 135» Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt,,. AARSCHE URANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, irancr door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit drie bladen. HET OOGSTDANKFEEST 1933. „Eert den Duitschen boer" is het parool geweest voor den lsten October, den Oogst- dankdag, we.ke over geheel Duitschland gis teren is gevierd. Overal organiseerden de plaatselijke organisaties der NSDAP de feestelijkheden Tegelijkertijd was deze eerste óctober ook de eerste Zondag, die aan de Whiterhulpactie is gewijd. Om kwart voor achten gisterochtend be gon dr. Göbbels voor de radio te spreken over de beteekenis van dezen dag, waarbij hij er op wees. dat voor den eersten keer in de geschiedenis hd geheele Duitsche volk den Oogstdankdag viert. Het nationaal-sociaiisme als staatsgedachte omvat alle beroepen en bedrijven in een economische eenheid, doch het gaat daarbij uit van het boerenbedrijf, dat de giondslag vormt voor de oorspronkelijke en permanente levenskracht van het geheele volk. Er bestaat geen instandhouding van het Duitsche boe r end om zonder overwinning van het kapita lisme en zondei scheoping van een Duitsch boerenrecht. Nadat dr Göbbels gememoreerd had, het geen de regeenng reeds voot de boeren heeft gedaan, eiscl.te hij ook van de bevol king der steden inzicht in oen huidigen nood van vele landstreken en begrip van de eigen aardigheid der wetten wélke zijn uitgevaar digd ter bescherming van den boeienstand. Er moet worden geëischt dat in het bizon- der bij de bevolking der steden de maat regelen der regeering, die beoogen den boe renstand te helpen steun vinden en dat niet door kwaadwillende en ondermijnende cri- fiek de hulp te niet wordt gedaan, welke den boer ten deel moet vallen door de vetveror- dening. de vaste melk- en graanprijzen, het erfh of recht er. het nieuwe boerenrecht. Slechts wanneer allen zullen erkennen, dat de boer de bloedbron is van 't Duitsche volk, de garant van ziin voeding, zal het mogelijk zijn zijn stad en land definitief te verzoenen. Vertrouwen is de eenige basis, waarop de regeering ook met de boeren kan onderhan delen. De boer kan er thans weer trotsch op zijn boer te heeten. De grootste boerenbe- vrijding in onze geschiedenis breekt zien thans baan doch zij' kan slechts ten einde worden gebracht, wanneer de boer zijn ar beid en zijn beroep als een functie opvat. Deze verplichting neme hij van vandaag af op. want van nu af aan is datgene, wat hu schept niet alleen zijn oogst, doch die van het volk. Tegen tien uur gisterochtend arriveerden met zeven vliegtuigen ongeveer 100 afgevaardig den van boerenorganisaties op het vliegveld Tempelhof waar zij door de autoriteiten werden verwelkomd. In met b'oemen versier de auto's werd naar de rijkskanselarij ge reden. Om elf uur precies versoheen daar Hitier met Göbbels, Darré en Lanners. De rijkskanselier verklaarde dat de Duit sche boer niet alleen een stand is. maar de vertegenwoodiger der Duitsche levenskracht en daarmede ook van de Duitsche toekomst Wij zien in den Duitschen boer de bron der nationale vruchtbaarheid, de basis van ons nationale leven. De rijksband van Duitsche landbouwkun digen bood Hitier vervolgens de schrijtpen van Bismarck aan, waarvoor Hitier hartelijk dank Zegde. De afgevaardigden der boeren reden ver volgens in 50 particuliere auto s naar het vliegveld Tempelhof, waar zij zich aan boord begaven van een tiental vliegtuigen, waar mede zij via Hannover naar Bückeberg ver trokken. Een leger van 70.000 S. A.Tieden op het vliesweld. Om 13 uur 20 kwam Adolf Hitier op het vliegveld Tempelhof aan, vanwaar hij zich naar Bückeberg bij Hameln begaf. In zijn ge volg bevonden zich o.m rijksweerminister v. Blomberg, Darré. Göbbels. v. Papen, ter wijl tal van personen op het vliegveld aan wezig waren om den kanselier uitgeleide te doen. Tegen drie uur gistermiddag kwam het gezelschap op het vliegveld van Hannover aan. Het gezelschap werd op het vliegveld hartelijk verwelkomd. De SA was ter sterkte van 70.000 man op het vliegterrein opgesteld. Op de Bückeberg. Naar schatting nam aan de plechtigheid °P de Bückeberg ongeveer een half milhoen menschen deel. Voor het spreekgestoelte stonden tal van S. A.-afdeelingen opgesteld en lang alle hellingen van de berg stonden de menschen dicht naast elkaar. Tegen vier uur arriveerde aan den voet van de Bücke berg de extra-trein met vertegenwoordigers van 23 mogendheden. De diplomaten be klommen, begeleid door den chef van het pro tocol den berg en namen plaats op de voor het corps diplomat:que gereserveerde tribune. Vervolgens arriveerden tal van boerendele- gaties van Duitsche minderheden in het bui tenland: uit Dantzig, het Saargebied, de Sudeten en Zevenburgen. Pas tegen kwart over vijf naderde Hirier, geëscorteerd door een regiment ruiterij. Luid begroet door S. A., S. S. en de andere aanwezigen, steeg de rijkskanselier uit zijn auto. Op de eere tribune begroette Hitier de aanwezige diplo maten en autoriteiten terwijl hij zich aan de vertegenwoordigde delegaties liet voorstellen Een fanfare schalde van den berg en een bat terij artillerie uit Minden vuurde een eere- saluut van 21 schoten. Hierna begonnen de ruiterspelen van het dertiende regiment cavallerie uit Hannover en de gevechtsoefeningen, waaraan ook ar tillerie en infanterie uit Hameld deelnam. De oefeningen eindigden met een levend ha kenkruis, dat gevormd werd door de deelne mende troepen. De vertooning eindigde met het gezang „Nun danket alle Gott". 500.000 boeren aanwezig. Inmiddels was het geheel donker geworden en werden de schijnwerpers en de feestver lichting ontstoken. Tegen half zeven nam de rijksminister voor Landbouw, Darré, het woord. Hij zeide o.a., dat het nationaal-so ciaiisme het eeuwenoude gebruik van een feestdag der boeren had hersteld, en dat de aanwezigheid van 500.000 boeren het beste bewijs was van de overwinning, die het na tionaal-sociaiisme onder den boerenstand had behaald. De boer is niet meer een deeltje van een bedrijfstak tusschen vele andere bedrijfs takken, maar dc bron van het volksleven en het fundament van den staat. In een bloeien de boerenstand ziet het nationaal-sociaiisme een eeuwige garantie voor de toekomst van volk en natie, den religieusen drager van cultuur en zeden. De boerenstand was onder den invloed van de liberalistische politiek en de vernielende werking van een kapitalisti sche bedrijfsordening gedwongen te verwor den tot een ongezond speculantendom. Door de marktwetten der nationaal-socialisten heb ben thans de boeren weer de mogeliikheidege- kregen, over hun grond te beschikken, en kunnen zij op vaste priizen rekenen. Als Hitier spreekt. Hierna is het woord aan Adolf Hitier. Se dert de vorige oogst werd binnengehaald, al dus de rijkskanselier, hebben zich in Duitsch land veranderingen van historische beteeke nis voltrokken, die thans nog niet te over zien zijn, omdat men nog midden in den op- marsch staat. Wat nog eenige jaren geleden onmogelijk scheen, is thans werkelijkheid ge worden en alles, wat deze macht wilde tegen houden, is gevallen. Een revolutie heeft over het land geveegd, een svsteem vernietigd en het volk beroerd tot in ziin diepste lagen. He' zal niemand verbazen, dat door deze bewe ging juist die stand het meest werd getrof fen, die het fundament van het volk is. Wanc het nationaal-sociaiisme heeft zijn uitgangs punt noch in het individu, noch in de menschheid, doch als middelpunt van zijn denken het geheele volk. In het volk ziet het nationaal-sociaiisme een door God gewilde bouwsteen van de menschelijke samenleving Het individu is vergankelijk, het volk blij vend. Terwiil de libera'e wereldbeschou wing door de vergoddelijking van het indi vidu moet leiden tot de vernie-iging van het volk. wil het nationaal-sociaiisme het volk behouden, desnoods ten koste van het indi vidu. Een geweldige opvoedingsarbeid is noodig om deze op het eerste gezicht harde leer den menschen aan het verstand te bren gen. Zij zullen echter moeten begrijpen, dat in de tucht voor de enkeling niet slechts een zegen voor het geheel is doch op den duur ook weer voor de enkeling zelf. Daarom moet langzamerhand het begrip doordringen dat het eigen ik onbelangrijk is tegenove, het be staan het geheele volk. Te^en standensplitsing In het vervolg van zijn rede noemde Hitier het nationaal-sociaiisme de fanatieke en ver bitterde vijand van elke klassetegenstelling en standensplitsing. Alle opvattingen, die de eenheid der natie zouden kunnen schad«n dienden dan ook bestreden te worden Hoofd en handenarbeid zijn gelijkwaardig als zi in dezelfde matie voor het bestaan van de volks gemeenschap dienen Het nat.onaal-soc.al^s- me huldigt niet alleen den arbeid, maar ver dedigt bewust degenen, die door hun arbeid het volk in stand houden. De eerste en \oo naamste vertegenwoordiger van het volk zijn echter zij, die dit de vruchtbaarheid der aarde de menschheid voeden en uit de vruchtbaar heid van het gezin de natie in stand houden. Zoo bewust als liberalisme en het democra tisch Marxisme de boeren verloochenden, zoo bewust ziet het nationaal-sociaiisme in hen de veiligste dragers van het heden en de waarborgen voor de toekomst. Niet de ver overing van vreemde volken maar de instand houding en beveiliging van het eigen volk is de zin der nationaal-socialistsche poltek. Een vernield handwerk kan zich herstellen, een verarmde middenstand kan welgesteld wor den, een geruineerde industrie kan weer wor den opgebouwd en ontvolkte steden kunnen tot nieuwe leven gewekt worden, maar een vernietigende boerenstand kan men niet naar believen opnieuw in het leven roepen. Na tuurlijk kan, wat in tientallen jaren bedor ven is, niet in acht maanden volkomen her steld worden. Reeds thans kan echter met trots geconstateerd worden, dat de nationaal- socialisten de beweging van verval tot stil stand hebben gebracht. Wanneer men geloof en vertrouwen heeft, kan het reddingswerk geheel volbracht worden. De boerenstand moet niet alleen de voedingsbron, maar ook de bron van allen wil van Duitschland wor den. Hitier deed tenslotte een beroep op de boeren om bereid te zijn tot het brengen van offers teneinde de volksnood te lenigen. Door het feest van den oogst wordt bewust de geest gedocumenteerd die de nationaal- socialisten beheerscht op den weg naar het doel, dat zij zich gesteld hebben. HitUr ein digde met een bede aan God, ook in de toe komst zijn zegen tc willen geven en het werk der nationaal-socialisten en aan het dage- lijksch brood. Het gebruikelijke grootsche vuur werk. Na de rede van den leider werden de fees telijkheden besloten met een reusachtig vuur werk, dat luide werd toegejuicht, en het door de menigte gezongen Horst-Wessellied, een taptoe van de SA-kape.llen en het Deutsch- land-lied. Een fakkeloptocht begeleide Hitier berg-afwaarts naar de wachtende auto's en de overige gasten naar het station. De andere oogstdankfeesten. In alle steden en plaatsjes des rijks is gis teren het oogstdankfeest gevierd. Op vele plaatsen stond de bevolking rónd de luidspre kers geschaard om te luisteren naar de toe spraken, die van den Bückeberg werden uit gezonden. In Berlijn marcheerden bóeren- delegaties met versierde oogstwagens naar den Lustgarten, waar 120.0C0 menschen bij een waren. Verschillende sprekers voerden hier het woord. In het Hitlerstadion vond een paialelbetooging plaats. Overal werden de redevoering envan Hitier en Darré door de radio den volke hoorbaar gemaakt. In Koblenz hield Mfred Rosenberg een redevoering, waarin ij de duizenden jaren van strijd van het hoerendom herdacht, welke strijd eerst thans in ren volksstaat eer en waardigheid verwierf. DUITSCH JURISTENCONGRES GEOPEND. Rede van Frank. De groote openbare meeting ter opening van het Duitsche juristencongres is te Leip- zig door 20.000 deelnemers bijgewoond. Daaronder bevonden zich 12.000 Duitsche juristen. Ook uit Nederland, Hongarije Italië, Bulgarije, Polen, Spanje, Noorwegen, en Zwitserland waren juristen aanwezig De rijkscommissaris voor de justitie, minis ter Frank, hield een rede, waarin hij in groote trekken het streven van den nat.-soc. Duit schen juristenbond uiteenzette. Het doel is geweest, de nat.-soc. beweging en de idee van Hitier te bewaren voor het misbruik van bestaande rechtsorden. Het nat.-soc. had het eeuwige recht van het jonge „Deutschtum voor zich. Wij willen het recht der Duitsche natie tegenover hen, die ons onrecht moesten doen, omdat zij ons niet begrepen. Wie op grond van een formeel-juridische machtsposi tie van het partijsysteem geloofde, tegen Adolf Hitier met politioneele of juridische chicanes te kunnen optreden, moest falen, daar hij in Hitier de natuurwet van het Duit sche volk, een eeuwige waarde dus, moest aanvallen. De nat.-soc. juristenbond is dus trotsch op de geestelijke missie, die hij heeft te vervullen. Voor iederen cultuurmensch is het Romeinsche recht de uiting van een trotsch rotsbewust volk. Maar wij Du.t- schers aldus Frank hebben ook onzen trots en wenschen, dat ons recht de cultuur hoogte van het Romeinsche recht eens zal be reiken. Democratie heeft met de volksziel niets te maken, daar zij het begrip volk verwart met massa en het begrip stand met klasse. Heroiek is het nat.-soc., daar het verrijst uit de worsteling van het individu, dat ster ker was dan massa en klasse Wij zien in ieder recht slechts het middel tot het doel, een natie de heroieke kracht tot den wedkamp op deze aarde te verleenen Leidende factor in de menigte rechtsbegrippen is dus het ras- senbegrip. Een volk wordt onmiddellijk mas sa, wanneer het geen ras bezit. Het rassen Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. probleem is het uitgangspunt voor de bevrij ding der volkeren van verdwazing en deca dentie. De andere groote taak van het Duitsche recht is de beveiliging van den Duitschen grond. De rijkswet over het erfrecht der hof steden is een grootsch historisch document. Latere generaties zullen nog den zegen van deze wet ondervinden. Een derde groote taak is, de Duitsche eer onder de bescherming van het Duitsche recht te stellen. De begrip pen eer en eerbescherming bevatten vooral ook mannelijkheid en strijdbaarheid van een volk. Het Duitsche recht zal deze strijdbaar heid verzekeren door zeer scherp optreden te gen ieder verraad jegens ras, grond, verdedi ging en vaderland. De eer wordt beschermd in het gezin, evenals de opvoeding van de jeugd tot huwelijk, gezin en strijdbaarheid. Er kan in Duitschland geen recht bestaan, dat zwakkelingen en lafaards beschermt en geen recht dat een slechte moraal bevordert. Het Duitsche recht zal iedere ontwikkeling bevorderen, die het sterker worden van de rijksgedachte waarborgt. De landen zijn be langrijk, maar belangrijker moet het rijk zijn. De tijd is voorbij, dat laag winstbejag de hulp van den Duitschen rechter kon inroe pen ten nadeele van den buiten zijn schuld in moeilijkheden geraakten schuldenaar. Wij zijn als Duitsche juristen trots op onze vrijheid en onafhankelijkheid, die Adolf Hit- Ier ons voor alle tijden heeft gewaarborgd. Omdat onze regeering sterk is, kan zij ook op het gebied van het recht zorgen voor een gezonde hervorming Om deze hervorming te kunnen doen plaats hebben is de Academie voor Duitsch recht opgericht. Zij zal in den loop van deze ver gadering haar eerste zitting houden. VolksgenootenHet Duitsche juristencon gres van de overwinning is geopend. Wij staan aan het begin van de grootste juristen vergadering, die het Duitsche volk ooit be leefd heeft. Zich wendende tot de buitenlandsche juris ten, zeide dr Frank: Wij zijn blij, u in ons midden te kunnen zien Wij Duitschers wor den naar aanleiding van het rijksdagbrand proces in de geheele wereld verdacht ge maakt en belasterd. Men zou ons geen ern stiger verwijt kunnen maken. Wij zijn daar om blij dat u naar Duitschland bent geko men. Het heele land staat voor u open, u kunt alles zien, u kunt met ieder spreken. Groet uw collega's in uw vaderland en brengt hun onzen wensch over, hun de hand te reiken. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. 4 Slachtoffers. Gistermorgen vroeg reed een luxe auto uit Mallersdorf door de gesloten spoorweg- boomen te Neufahrn bij Landshut. Eerst op de rails kwam de auto tot staan, doch werd toen door de naderende personentrein No. 1004 RegensburgMünchen gegrepen. De auto werd 24 M. meegesleurd. De inzitten den, die alle vier uit den auto werden ge slingerd, waren oo slag dood. De auto is in brand gevlogen. De slachtoffers waren allen uit Mallersdorf afkomstig. De oorzaak is waarschijnlijk te zoeken in het feit; dat er een vrij dichte laag hangende mist heerschte, zoodat men slechts enkele meters voor zich uit kon zien. DUITSCHE 10URNALISTEN VERLATEN MOSKOU. De vertegenwoordigers der Duitsche pers zijn Zaterdag uit Moskou vertrokken. De vertegenwoordiger van het Wolff-bureau, Baum, heeft zijn functie neergelegd en blijft als particulier te Moskou. De vertegenwoordiger der Russische pers te Berlijn zijn naar Moskou vertrokken. FAMILIETRAGEDIE IN HET HUIS VAN EEN NOTARIS. De 63-jarige notaris Blebot te Versailles (Fr.) heeft in zijn huis zijn 26-jarigen zoon doodgeschoten. Daarna doodde hij zijn 22- jarige dochter door schoten in de borst. Ten slotte doodde hij zijn vrouw. Het gelukte een ziekenzuster daarna den man te ontwapenen. Terwijl zij zich echter naar een andere ver dieping begaf, hoorde zij opnieuw schoten. Het bleek, dat de notaris met een tweede revolver een einde aan zijn leven had ge maakt. Men vermoedt, dat de ziekte zijner beide kinderen, die aan tering leden, den notaris tot zijn verschrikkelijken daad heeft gedre ven. Donderdag had men hem medegedeeld, dat voor zijn dochter geen hoop op herstel bestond. HET NOODWEER IN ZUID FRANKRIJK. Overstrooming houdt aan. Terwijl de weersgesteldheid in de buurt van Montpellier in de laatste 24 uur aan zienlijk is verbeterd, worden uit het departe ment Lausart groote overstroomingen ge meld, waardoor voor millioenen francs scha de is aangericht. Vooral de omgeving van Mandes heeft geleden. Verscheidene huizen werden door het water onderspoeld en stort ten in. De bewoners konden zich echter tijdig in veiligheid brengen. Op sommige plaatsen De dag van den Duitschen boer (Dag. Overzicht). Het Duitsch juristencongres. (Bui tenland). Ernstige autobotsing te Antwer pen. (Buitenland). De Rucsische stratosfeertocht vol komen geslaagd. (Luchtvaart). Een ernstig vliegtuigongeluk in het graafschap Kent. (Luchtvaart). Protestvergadering tegen eenzijdi ge bezuiniging op het 1. o. (Kerk en School). Minister Marchant sprak te Jub- bega over de opheffing van scholen. (Kerk en School). Liefdesdrama te Nieuwstad bij Sittard. (Binnenland). Groote protestvergadering te Am sterdam tegen salarisverlaging bij de P. T. T. (Binnenland). Mislukte Hitler-propaganda te Valkenburg. (Binnenland). Belangrijke diefstal bij een juwe liersfirma te Den Haag. (Binnen land). (Zie verder eventueel laatste be richten). staat het water tot aan de eerste etages der huizen. Ook in de buurt van St. Etienne zijn groote stukken land overstroomd. DE NASLEEP VAN LEIPZIG. Massabetooging te Parijs. Woensdag 4 October a.s. wordt in een der grootste zalen te Parijs een tweede massa- betooging gehouden tegen het rijksdagbrand- proces te Leipzig. De Fransche advocaat de Moro Giaffery en het kamerlid Bergery zul len het woord voeren en verslag uitbrengen van het contra-proces te Londen. HET VLUCHTELINGEN PROBLEEM. Behandeling slechts van econo misch standpunt. De agendacommissie van de Volkenbonds vergadering besprak te Genève Zaterdag het voorstel derNederlandsche regee ring, inhoudende dat de volkenbondsraad een nieuwe organisatie zou stichten voor de regeling van het Duitsche vluchtingenpro- bleem. De commissie heeft besloten het voorstel te verwijzen naar de Tweede Commissie voor Economische Kwesties. Deze commissie zal het probleem derhalve slechts van economi sche zijde bezien, zoodat een politieke behan deling formeel uitgesloten is. HET GEDENKTEEKEN VOOR DE R. 101 ONTHULD. MacDonald en Daladier aanwezig. Ter plaatse waar het Engelsche luchtschip R. 101 in Allonne verongelukt is, is gisteren de gedenksteen ter eere van de slachtsoffers van de ramp plechtig onthuld in aanwezig heid van den Franschen en den Engelschen Cremier, de ministers van luchtvaart van eide landen, den Franschen minister van posterijen, den Engelschen ambassadeur te Parijs en een reeks andere hooggeplaats.e persoonlijkheden. Macdonald was even na 10 uur, begeleid door den Engelschen minister van luchtvaart en de overlevenden van de ramp per vlieg tuig in Beauvais aangekomen, waar hij door den Franschen premier werd ontvangen. Beide premiers spraken een redevoering uit, waarin zij er op wezen, dat het ongeluk van het luchtschip op Fransch gebied de saamhoorigheid tusschen beide landen aan het licht heeft gebracht De Fransch—Engel sche vriendschap berust op den wil het vre delievende karakter van den moed te bewa ren. MacDonald zeide, dat de verbondenheid der beide volkeren in den rouw ook verder zou duren om in dienst gesteld te worden van den vrede en den vooruitgang. Kort na het déjeuner, dat in de burge meesterswoning gegeven werd na de plech tigheid, keerde MacDonald weer per vlieg tuig naar Londen terug. LOOS ALARM TE HAVANNA. Gisterochtend werd het Vedado-kwartief te Havanna, dicht bij 't paleis van den presi dent, opgeschrikt door eenige salvo's geweer vuur. De wacht stormde onmiddellijk uit het paleis in de richting van de schoten en ook de politie was onmiddellijk ter plaatse, doch nergens was een spoor van de daders te vin den zoodat men vermoedt te doen te hebben gehad met een valsch alarm gegeven door personen, die een poging wilden doen de stad in beroering te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1