DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET LEIPZIGER PROCES. Buitenland No. 233 Dinsdag 3 October 1933 BaoeUfisdi Ouetzicfit Wat de eerste periode van het proces ons teerde: propaganda voor het nieuwe Duitschland in de allereerste plaats. DE FIGUUR-V. D. LUBBE. DE KWESTIE DER ÏOODSCHE IMMIGRATIE. ven VERKEER. Nieuwe verordening. NAZI'S VOOR HET GERECHTSHOF TE BRUNN. DE DUITSCHE BOER. OPROEP ^AN DE NSDAP TEN BEHOEVE VAN OOSTFNRIJKSCHE NAZI'S. EEN BRUTALE BEDRIEGER. „Köpenickiade" in Zwitserland In Zwitserland heeft zich een geval afge speeld, dat sterk aan den kapitein van Köpe- nick herinnert. In een hotel te Tauffelen was eenige dagen gekden een zekere „Kolonel Suter' inge COMMUNISTISCH JOURNALIST VEROORDEELD. Wegens beleediging van Göring. DE NIEUWE SPAANSCHE REGEERING. Motie van soc. dem. wantrouwen der BOMAANSLAG OP ZEE? RHYTMISCH MARCHEEREN. Militairistische socialisten. EEN NIEUWE MESSIAS. Kloppartij te Caïro. ROOSEVELT OPTIMISTISCH. UITBREIDING VAN DE STAKING. IVal vandaag de aandacht trekt,,. NAZI-PROPAGANDA. Verontwaardiging te Antwerpen. AARDBEVING IN CALIFORNIE. OMWENTELINGSPOGINO IN BUENOS AIRES? De ontdekte samenzwering. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, francr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit drie bladen. Een diepe zucht van verademing is opgt stegen uit het rijksgerechtshof te Leipzig, waar een drukkende, bijna onhoudbare at mosfeer heersehte. Er is pauze tot Woensdag, een pauze, waar zoowel het Hof als Je ver dachten naar uitzagen als een woestijneizi ger naar een oase. Voor enkele dagen zijn de denkmachines stopgezet en een loodzware rust omhult thans het gebouw der gerechtig heid. Allereerst komt de vraag naar voren, wat het uiteindelijk resultaat van al die zittingen nu is en of we wel ooit van een vruchtbaar resultaat mogen spreken. De zoozeer gespannen verwachtingen zijn wel eenigszins teleurgesteld, opwindende scenes bleven uit, ook al schreven duizenden kranten van een sensationeel gebeuren, toen de Bulgaarsche verdachte Dimitrof zich hef tig verdedigde. Maar is dit laatste nu wel zoo sensationeel, is er van een vurig revolutionnair als Dimi trof is, eigenlijk iets anders te verwachten? Neen immers, want afgezien van de vraag in hoeverre hij schuldig of althans medeplich tig is aan de brandstichting in het rijksdag- gebouw, afgezien zelfs van commun:stische uitingen,, is het toch logisch, dat hij, die zich naar zijn geweten onschuldig voelt, verdedigt met een opstuimige opgewondenheid, die in geen enkel gerechtsgebouw mag en kan ge- du'd worden. Aan den eenen kant dus de man, die te veel zegt en wien tenslotte daardoor het zwij gen is opgelegd; aan den anderen kant hij, die alles mag zeggen, ja. waar zelfs de ge heele wereld naar hunkert en die hardnekkig blijft zwijgen, als een wezenloos stuk mensch zit hij daar op z'n zondaarsbankje, het hoofd gebogen, de handen gevouwen tus- schen de knieën En niemand, die meer iets van hem be grijpt; is dat nu de woesteling, die, op den donkeren, onheilspeilenden nacht, in Maarl met ontb'oot bovenlijf, met een brandende fakkel, als een waanzinnige door het rijks daggebouw liep, die, belust op roem en eer, het sein wilde geven tot het komende com munisme Hoe heel anders had een ieder van ons zich hem voorgesteld in den rol van hoofdbe- schuldige, voor het gerechtshof te Leipzig. Nu werd hem de kans gegeven als man van naam, zij het dan in ongunstigen zin, de wereld nog eenmaal z'n naam te 'aten weer klinken. Schijnbaar had hij zich de „groote" man van het „nieuwe" regime voorgesteld; nu is z'n naam wel genoemd, wordt nog ge noemd, maar inplaats van triomphator schrijft men meewarig van een zieligen stum per, een wrak in de maatschappij, die, on danks zijn brandstichting, want dat i^an geen twijfel onderhevig, een jongen is, waar voor men medelijden en niets dan medelijden mag toonen. Hoe zal hij zich het leven ge dacht hebben en hoe is het nu voor hem In gestreept gevangenisuniform met rinke lende kettingen geboeid wordt hij binnenge bracht en vanaf de eerste tot de laatste mi nuut zijn duizenden oogen op hem gericht Inderdaad, thans is hij, wat hij altijd wensch- te: het middelpunt der belangstelling. Waar zou Marinus aan denken, als hij daar zoo voor zijn rechters zit. Denkt hij aan huis, aan vrienden of aan verloren gegane idealen? Zou hij zelf nog prijs op het leven stellen? o Merkwaardig is het in dit leven. Waar voor enkele maanden de groote re volutie in Duitschland uitbrak met z'n onver mijdelijke slachtoffers, en waar, overigens ge heel normaal, vele personen het leven bij moesten verliezen, is het toch wel vreemd, dat thans voor v. d. Lubbe's leven zoo'n drukte gemaakt wordt. Dat ééne leven, wanneer we het tenminste nog leven mogen noemen, is belangrijk, daar mag maar zoo niet een eind aan gemaakt worden. Alsof niet elk leven belangrijk is! Natuur lijk is er al lang bes'ist, wat er met hem zal gebeuren, hij heeft zijn schuld bekend: brandstichting in groot formaat. Dit proces is echter niet begonnen om het heil van v. O. Lubbe, dit proces wordt uitge buit, om tegenover het buitenland te toonen wat het nieuwe Duitschland is En hiér komt weer duidelijk de Duitsche schranderheid naar voren. Met opzet wordt de naam Hitier te Leipzig verzwegen, hij bemoeit er zich niet mee; daar zijn de rechters voor, zoo spreekt hij. Ook rechters kunnen en moeten in dit ge val als politici optreden. Daarom heeft Hitier niet zoo maar een paar rechters uitgekozen. Neen, met zorg is het Hof samengesteld en we moeten het vol mondig bekennen, Bünger als president met zijn staf raadsheeren is inderdaad het beste wat Duitschland op rechtsgebied kon voort brengen. De indruk, dien we dan ook van dit college opdeden, was, dat dit proces door hen onbe vooroordeeld zal worden behandeld. Ze zul len trachten, a's propaganda voor Duitsch land, naar billijkheid hun vonnissen uit te spreken, opdat het buitenland terecht zal op houden met gruwelpropaganda. Juist daarom ook werd het een Holland- schen journalist toegestaan, een onderzoek in te stellen naar den lichaamstoestand van den hoofdbeschuldige en al heeft dit bij het overi ge deel der pers opzien gebaard, er is mee bereikt, dat de buitenlandsche pers haar copie op goudschaaltjes moet gaan wegen en dat is voor Duitschland meer waard dan wat goed praterij van enkele, svmpathiseerende fascis tische bladen. Wat tenslotte met den communist Torgler zal gebeuren? Zijn optreden te Leipzig was sympathiek in één woord De scherp-omlijnde kop fier omhoog. Zoo stond hij daar te plei ten voor zijn leven, te pleiten voor het com munisme, dat geen schuld aan de brandstich ting zou hebben. Wat het eind zal zijn, het is niet te voor spellen; een lang wachten od den uitslag is het eenige, wat met zekerheid is te vermelden In de politieke commissie van de Volken- bondsvergadering te Genèvt is gisteren bij ue behandeling van de kwestie der mandaten beraadslaagd over de Joodsche emigratie naar Palestina en in het bijzonder betreifen- de de onderbrenging der uit Duitschland ge emigreerde Joden. Bij de bespreking werd de emigratie der Duitsche Joden naar Palesti na door alle staten slechts behandeld als een internationaal, niet als een zuiver Duitsch probleem. Men was het er algemeen over eens dat de immigratie in Palestina ook ver der moet worden bevorderd. De Engelsche vertegenwoordiger wees er op dat de emigratie naar Palestina volko men normaal verloopt en dat ook van Duit sche zijde de geregelde samenwerking met de Joodsche immigratie-autoriteiten wordt voortgezet. De vertegenwoordiger van Frankrijk, se nator Beranger, waarschuwde voor de over ijlde behandeling van deze kwestie en beval ook een voorzichtige behandeling van dit Joodsche probleem aan. De Poolsche vertegenwoordiger wees op het bijzondere belang van Polen bij de Jood sche emigratie naar Palestina en legde er den nadruk op dat de Poolsche regeering een vergaande bevordering van Joodsche emigratie door den Volkenbond en door de tngelsche mandaatsregeering wenscht De Duitsche gezant Von Keiler legde een korte verklaring af, waarin hij er op wees, dat het probleem der Joodsche emigratie naar Palestina verder in de permanente mandatencommissie moet worden behandeld De kwestie in hoeverre de Volkenbond be voegd is de aangelegenheid der Joodsche vluchtelingen te behandelen, zal eerst in de economische commissie van de Volkenbonds vergadering in behandeling worden genomen op grond van het Nederlandsche voorstel. Denemarken, Argentinië en Australië in den VB Raad. In de plenaire zitting van den Volkenbond werden gisteren bij de gewone verkiezingen voor leden van den Volkenbondsraad in de plaats van de drie aftredende mogendheden Noorwegen, Ierland en Guatemala gekozen. Denemarken met 52 stemmen, Argentinië met 49 stemmen en Australië met 47 stem men. Alle drie mogendheden zullen geduren de de volgende drie jaren in den V olken bondsraad zijn vertegenwoordigd. De machtsverhoudingen in den Raad blij - dus ongewijzigd. De verkiezing voot den nieuwen, vijftienden raadszetel, zal bin nenkort geschieden en wel zoodra de Vol kenbondsvergadering principieel met de in stelling van dezen vijftien zetel zal hebben ingestemd. In de zitting der Assemblée werd het Ne derlandsche voorstel ter behandeling van de Duitsche vluchtelingenkwestie bij stemmen- onthouding door Duitschland zonder debat verwezen naar de Tweede Commissie, die voor economische kwesties. Het bij het presidium ingediende voorstel van Haiti inzake de bescherming der min derheden werd zonder debat doorgezonden aan de commissie voor de agenda der Vol kenbondsvergadering. HITLERGROET BELEMMERT De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat bij 't toepassen van den Duitschen groet door de verkeersagenten het gevaar is gebleken voor misverstanden bij de verkeers regeling. Derhalve heeft de Pruisische minis ter van binnenlandsche zaken de volgende verordening uitgevaardigd: „Voor zoover verkeersagenten, die met de verkeersregeling zijn belast, bij de uitoefening van hun dienst vervulling meenen, tegenover iemand als eerbetuiging te moeten groeten, is het vol doende als zij dit doen door eenvoudig in de houding te gaan staan. Zij heffen voortaan dus noch den gestrekten arm tot groet, noch brengen zij de rechterhand aan helm of pet. Voor het Opperste Gerechtshof te Brunn is gisteren de behandeling begonnen in hoo- ger beroep tegen een zevental nationaal socialisten, die verleden jaar wegens de voorbereiding van een staatsgreep door de rechtbank tot langjarige tuchthuisstraffen zijn veroordeeld. De beschuldigden hadden reeds een bezwaarschrift ingediend, dat even wel door het gerechtshof is afgewezen. Het gerechtshof verklaart te hebben vast gesteld, dat de Duitsche nationaal socialis ten in Tsjecho Slowakije met de Nationaal Socialistische Partij in Duitschland nauwe betrekkingen heeft onderhouden in dien zin, dat beide partijen een deel van het Tsjecho Slowaaksche staatsgebied met geweld wilden afscheiden en wilden inlijven bij het Duitsche Rijk. Tegelijkertijd heeft in een ander geval het Opperste gerechtshof beslist, dat het lid maatschap der Nationaal Socialistische Par ten principieel onvereenigbaar is met de rechtersfunctie, zoodat deze ambtenaren eventueel moeten worden ontslagen. In het Reichsgesetzblatt is thans de nieuwe Reichserbgutgesetz gepubliceerd, welke op 1 October is van kracht geworden. Het wets ontwerp beoogt de vrijwaring voor verkave ling van de boerenhofsteden. De eigenaar van een erfgoed is een boer, boer kan slechts zijn hij die Duitsch staatsburger is, van Duitschen stam of van gelijkwaardigen stam en eerbaar. Het erfgoed gaat in zijn geheel over aan den erfgerechtigde. De rechten der mede-erfgerechtigden bepalen zich tot het overige deel van het vermogen. Het erfgoed is principieel onvervreemdbaar en onbelast baar. Wie onder zijn voorgeslacht van va ders- of moederszijde Joden telt of lieden van ander dan Arisch bloed, kan geen boer zijn De desbetreffende termijn gaat terug tot 1 Januari 1800. De boer moet zijn hof in goede orde bebouwen. De erflater kan steeds bepalen, dat de erfgerechtigde als toevoeging on zijn naam den naam van het erfgoed voert. Vervreemdbaarheid en verhypothekee ring van het erfgoed is slechts toelaatbaar met toestemming van het gerecht en wanneer een gegrond motief voorhanden is. De landsleiding Oostenrijk der NSDAP afdeeling vluchtelingenzorg, heeft naar de NSK mededeelt, een oproep uitgevaardigd, waarin oa gezegd worde, dai een deel der ip Oostenrijk vervo.gde Duitsche broeders en zusters, die naar Duitschland gevlucht zijn, nog niet onuer dak zijn gebracht. Ruim 200 vluchtelingen zijn nog zonder betrekking en wachten op inschakeling in een bedriif. Helpt mece te zorgen voor de Oostenrijksche vluchttlingen. Neemt een dezei verdrevenen in uw bedrijf op of verleent gastvrijheid voor eenigen tijd. Gij verzacht daarmede den nood van onze dappere strijders uit Let broe- derland en dient daarmede het Duitsche volk. schreven. Hij was in burgerkleeding, maar hij beweerde gekomen te zijn om toebereid selen te treffen voor den aanleg van een nieuw vliegveld. Veelvuldig bezocht hij de officiers-sociëteit, waar hij een algemeene populariteit genoot. De civiele autoriteiten, die het belang van zijn opdracht inzagen, stelden een auto tot zijn beschikking, waar mee hij rondreed in de omgeving; hij uitte zijn voldoening over het resultaat van zijn voorloopige Inspectie. Hij kwam ook in Biel, waar de antwoor den. welke hij op zekere gestelde vragen gaf. verdenking wekten bij dt autoriteiten. Tenslotte viel hij door d> mand en werd hij aari de pr.lite uitgeleverd Hij bleek reeds een uitgebreid strafregister te hebben. De verantwoordelijke redacteur van het communistische dagblad Onz Vag, dat te Stockholm verschijnt, is wegens de publicatie van vier voor den Pruisischen minister president Görir.g beleedigende artikelen tot vier maal één maand gevangenisstraf veroor deeld. Gisteren heeft de nieuwe Spaansche regee ring zich aan het parlement voorgesteld. In zijn regeeringsprogram stelde Lerroux zich achter de wetgeving, die tot dusverre tot stand is gebracht, doch kondigde aan dat deze wetten strenger zouden worden gehand haafd en dat de autoriteit krachtiger zou worden uitgeoefend. De sociaal democraten dienden onmiddel lijk een motie van wantrouwen in. Waar schijnlijk echter zal eerst vandaag over de motie worden gestemd. Men heeft den indruk, dat de regeering niet het vertrouwen van het parlement zal weten te verwerven, zoodat dus eer. nieuwe regeerinescrisis voor deur zou staan. Deze crisis, aldus de algemeene opinie, zal dan wel door den staatspresident worder. opgelost door ontbinding van het parlement Volgens berichten in de bladen is het wachtschip „P 7" Zondag na een ontploffing gezonken in de buurt van Porkala. Drie op varenden liepen ernstige brandwonden op. Men gelooft, dat men te doen heeft met een aanslag. Reeds bij het vertrek van het schip zouden smokkelaars in de machinekamers een bom hebben geworpen. Een der socialistische leiders in Spanje, Senor Largo Caballero, oud-minister van Arbeid, heeft verklaard er voorstander van te zijn, de socialisten op militaire wijze te dril len, teneinde over het kapitalisme te kunnen triomfeeren. De oud-minister verklaarde, dat „rhyth- misch marcheeren" een van de meest nood zakelijke trainingsoefeningen was. Te Caïro is een „ieuwe Mahdi (Mohamme- daansche Mcssiao) opgestaan, die den autori teiten veel last veioorzaakt. Het is een Indiër, wiens volgelingen, ge naamd Ahmahdis. door het land gaan om te prediken De orthodoxe Mohammedanen keeren zich krachtig teger dezen nieuwen leider en een afdeeling heeft getracht een vergadering in zijn huis te Cairo te verstoren Er ontstond een schermutseling waarbij beide partijen van stokken en steen en gebruik maakten. De politie kwam tusschenbeide en arres teerde vele deelnemers. Op de jaarvergadering van het Ameri- kaansche legioen heeft president Roosevelt 'in een groote redevoering verklaard, dat de arbeidsmarkt en de industrie ondanks een zekere tijdelijke vermindering in het alge meen toch een verbetering te zien geven. Het bevriezen der bankdeposito's neemt een einde. Ten slotte wekte president Roosevelt de oud-strijders op hun aandeel bij te dragen tot de vermindering van den rentevoet. De president zegde toe schrilheden te zullen ver mijden. De stakingsgolf te New York neemt hand over hand toe. Ongeveer 20.000 georgani seerde bestuurders van vrachtauto's, hande laren in koloniale waren e.d. zijn in staking gegaan. Men vreest algemeen, dat de levens middelenvoorziening te New York ge stagneerd zal worden De politie heeft reeds tal van stakers gearresteerd, die geladen Het Leipziger proces. (Dag. Over zicht.) Critieke toestand op Cuba. (Bui tenland.) Samenzwering in Buenos Aires. (Buitenland Japansch plezierjacht vergaan; 160 personen verdronken. (Buiten land.) Protest van sigarenfabrikanten tegen accijnsverhooging (Biuuen- land Een stuk zeedijk over 50 M. weg gezakt te Kortgene. (Binnenland) wagens in de Eastriver lieten rijden. Naar uit Edgewater (New Yersey) wordt gemeld, heeft de Ford-maatschappij stakende arbei ders op staanden voet ontslagen en door evenveel andere werkloozen vervangen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vijf inzittenden gedood. Te Ponte Decima in de provincie Ferrara (It.) werd een auto, waarin 8 personen wa ren gezeten, bij een onbewaakten overweg door een trein gegrejoen. Vijf inzittenden werden gedood en de overige drie levensge vaarlijk gewond. De auto werd door de loco motief 150 M. meegesleurd. De officieren van twee Duitsche schepen, geankerd in de haven van Antwerpen, ver spreidden onder de havenarbeiders, die aan boord der schepen werkten, en zelfs onder de arbeiders van andere kaden, in het Duitsch en Engelsch gedrukte manifesten, propa ganda makend voor het stelsel van Hitier. Een officier kwam van het schip naar de kade voor het verspreiden van de pamfletten. Deze demonstratie verwekte heftige veront waardiging onder de arbeiders in de havens. Los Angeles is gisteren door een hevige aardbeving geteisterd. Hoe groot de schade is, is nog niet te overzien. Er zijn drie per sonen gewond. Twee huizen zijn verwoest Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, is aldaar een communistische samenzwering ontdekt. De leider van het complot wordt door militairen bewaakt. De politie-autoriteiten hebben in verhand met de ontdekking van een samenzwering gister koortsachtige onderzoekingen ge daan. Den geheelen dag werd jacht gemaakt op tal van personen, die ervan verdacht wer den betrokken te zijn geweest bij de samen zwering. Juilio R. Barcos en kapitein Jose Maria Frontera werden gearresteerd, daar zij in deze zaak verwikkeld bleken. De politie heeft een communiqué uitgege ven, waarin zij mededeelt, dat het ingrijpen der overheid en de onmiddellijk genomen maatregelen de beraamde aanslag volkomen hebben verijdeld en dat thans volkomen rust en orde heerschen. De samenzweerders waren voornemens op diverse punten tegelijk hun aanval te rich ten, o.a. zou het centrum der stad hebben moeten worden bezet. CRITIEKE TOESTAND 0° CUBA. Officieren in hotel National capituleeren. Te Havanna loopt het gerucht dat presi dent professor Julis Grau San Martin ver vangen is door kolonel Batista, den sergeant die de leiding had bij den contra-revolutiou- nairen opstand, die president de Cespe-ir* uit het zadel lichtte. Naar in de vorige editie reeds kort gemeld, werd gistervoormiddag opnieuw een aanval gedaan op het hotel National te Havanna, waarin zich reeds weken lang de 4 tot 500 officieren verschanst hebben, die de regee- ring-Cespedes trouw bleven. Na een beschie ting, die vier uur duurde moesten de bele geraars hun poging om de officieren uit het hotel te verdrijven, opgeven. De officieren zouden slechts kleine verliezen hebben gele den, daarentegen zouden er bij de aanvallers vele slachtoffers gevallen zijn. In de nabijheid van de kust bevinden zich sloepen met Amerikaanscbe mariniers, die zich gereed houden aan den wal te gaan zoo- dra zulks noodig mocht zijn. Te Santiago is evenals te Havanna, een algemeene staking ingetreden. Een ander bericht meldt echter, dat twintig der belegerden in het hotel National gedood

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1