JUouuiciaal Tlieums 3SucQzdi\ke Stand £aatste Aecicftten Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). De teer Bakker wilde het schrijven voor kennisgeving aannemen, omdat het nog te veel eer zou zijn het in handen van B en W. te stellen. De heer R i n g e r s zei, dat tot een winke lier aan de Laat, die geen toestemming wil geven tot het aanbrengen van radio-kabels, is gezegd, dat hij dan geen vergunning zal behouden voor het hebben van een zonne scherm. De heer B o n s e m a zei, dat er geen actie in de stad bestaat, er is slechts actie van den heer Pot. Spr. deelde mede, dat er dit jaar nog geen oproep der brandweer per radio mogelijk za. Zij"- Spr. stelde vast, dat de heele raad heeft meegewerkt tot het vaststellen van de radio- bepalingen. Vreemd is, dat de heer Pot geen kabeltje aan zijn huizen wil hebben maar wel 13 groote palen in de tuinen. Er is slechts een middel dan via palen om de draden toch te spannen, ondanks tekort aan medewerking van de eigenaren. Spr. is bereid nog een keer met den heer Pot te spreken over het aan brengen van den loodkabel aan zijn wonin gen, zonder dat de gemeente recognitie-recht zal 'moeten betalen. Spr. deelde nog mede, dat het door den raad toegestane crediet voor den aanleg van de radiokabels niet zal worden overschreden. Volgens spr. ontsiert de kabel absoluut niet, in vele gevallen is hij zelfs vrijwel on zichtbaar. Wat de heer Ringers mededeelde, had spr. ook vernomen, maar hij wilde verzekeren, dat de directeur van het bedrijf daar niet achter staat. De voorzitter stelde vast, dat de wet houder steeds met tact en verstandige woor den de zaak tot een goed einde poogt te bren gen. Intusschen is de zaak wel moeilijk. Spr wekte den raad op, eens te gaan zien naar de huizen van den heer Pot en naar de woningen waar de kabel is aangebracht. Vol gens spr.'s overtuiging ontsiert de kabel ab soluut niet. Het geduld van het college raakt uitgeput en men komt zoover, dat met kracht moet worden geëischt, dat ieder burger de Voorschriften volgt. De heer H o ij t i n k vond den kabel niet ontsierend, maar wel de palen en wenschte, dat B. en W. maatregelen beramen die te doen verdwijnen. Over een hedenmorgen ingekomen adres van iemand, die zich beklaagt niet te worden aangesloten bij de radio, zei wethouder Bon- sema o.a., dat dit geschiedde, omdat opgege ven was aansluiting te willen „tot opzeg ging". Men moet aanvaarden de door den raad goedgekeurde bepalingen. i. Een brief dd. 26 September 1933 van de Vereeniging voor ziekenhuisver pleging Helpt Elkander" te Heerhugo waard, inzake de bijdrage in het tekort op de exploitatie van het Centraal zie kenhuis De heer Venneker constateerde, dat de gemeente dus twee strijdmiddelen heeft. Spr. vroeg of het mogelijk is uitstel te ver leen en. De heer Ringers wilde wel uitstel ver- leenen. De heer Westerhof las een schrij ven voor, waarin medegedee'd werd, dat de heer Pot dreigde met verdrijving uit een huis, als de bewoner bleef bij zijn Verzoek om radio-aansluiting. Spr. zei, dat men hieraan kan zien, ■waartoe het verzet van den heer Pot kan leiden en hij sloot zich geheel aan bij de voorzitter, waar die betoogde, dat het noodig wordt te eischen dat de verande ringen worden gevolgd. Besloten werd de kwestie in comité te be handelen. j. Een adres, ingekomen 3 October 1933 van A. Pieper, verzoekende een wo ning voor hem te bouwen. Voor kennisgeving aangenomen. k. Een adres dd. 30 September 1933 van het Bestuur van den Kring Noord holland der Centrale Vereeniging voor schoolwerktuinen en boomplantdagen in Nederland, verzoekende een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen Als voren. 1. Een brief dd. 27 September 1933, nr 158 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het dcor hen goedgekeurd raadsbesluit var. 7 Sep tomber 1933 nr 2 tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen tusschen de Popelmanslaan en de Lyceumstraat. Als voren. ra. Een brief dd. 3 October 1933 van IJ Blokker te Heiloo, daarbij verzoekende ori den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning San dersbuurt nr. 9 wederom met een jaar te verlengen. In handen van B en W. om bericht en raad. n. Een brief dd. 4 October 1933 van de Directie der N V Woningmaatschappij „Alkmaar", daarbij mededeelende, dat eenige huurders van hare woningen in de Stuartstraat hebben gevraagd de door het radiodistributiebedrijf in die straat geplaatste palen achter de woningen te plaatsen. Reeds behandeld. o. Een adres dd. 2 October 1933 van de bewoners van de Langestraat, wier perceelen uitkomen aan de Breedstraat en de bewoners van deze straat, verzoe kende de bestrating van de Breedstraat te verbeteren. In handen van B en W. ter afdoening p. Een adres dd 3 October 1933 van de Besturen van de Alkmaarsche IJs club en de IJsclub Omval, verzoekende ter. behoeve van het in gereedheid bren gen en onderhouden van een ijsbaan in den Kraspolder nabij den Omval, een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Ingewilligd. Op verzoek der middenstandsver- eei iging werd besloten Zaterdag 7 Octo ber te beschouwen als een dag waarop de winkelsluitingswet buiten werking wordt gesteld. Commissie van toezicht middelbaar- en gemeentelijV nijverheidsonderwijs. Ter voorziening in de vacature W M. H. Pels werden door B en W. aanbevo len de heeren G. A \erkade en P. C. Pels. Gekozen werd met algemeene stemmen de heer Verkade. Commissie van toezicht Arbeidsbeurs. Ingevolge raadsbesluit van 13 Juli j 1. moet deze commissie, die tevens fun geert als commissie van toezicht op het bureau voor sociale zaken, uitgebreid worden met een lid-werkgever of ver tegenwoordiger van werkgevers en een lid-werknemer of vertegenwoordiger van werknemers, .zoodat van elk dezer categorieën dan vijf leden zitting zullen hebben Door B en W. werden aanbevolen: voor lid-werkgever de heeren M. Duin- maijer en J. Apeldoorn, voor lid-werk - nemer de heeren J. W. F. Kraaijo en J. Peereboom Benoemd werden Benoemd werden de eerstvoorgedra- gen; de heer Apeldoorn kreeg één stem, terwijl voorts één stem blanco was uit gebracht. Verordening St. Bavoschool. B. en VV. stelden voor, aan het bestuur van de vereeniging St. Joseph voor de r. k. jongensscholen toe te staan de gelden, noodig voor verbeteringen aan de St. Bavoschool (aan de Nieuwstraat), betreffende inrichting van closets met spoeling, verbreeding van portalen voor berging van kleeding, aanleg van een electr. lichtleiding en verbetering der ventilatie. Goedgekeurd z. h. st. W erkverschaffing. De voorstellen uit Bijlage nr. 122 (gister door ons in extenso gepubliceerd) kwamen hierop aan de orde. Wethouder Weoterhof deelde mede, dat de commissie van bijstand nog eenige werkobjecten had voorgesteld, totaal met 220 arbeidsweken. Spr. stelde voor dit over te nemen, ais het aanleggen van een speelpark, het uitdiepen van de Zandersloot en het uit diepen van slooten enz. bij de gemeente- reiniging. De heer R i n gers had gaarne een aan vullen-ae bijlage gezien. De voorzitter achtte de genoemde punten van geringen omvang in het geheel. Wethouder Klaver, sprekende over het veranderen van het traeee van den weg ZuiderhoutlaanWilhelminalaan, nam dit deel van het voorstel terug, omdat daarover nog nader gesproken moest worden. De heer Ringers wilde zich thans nog niet binden door een boschplan, ook niet door een principe-besluit, omdat nog geen exploitatieplan is gegeven. De heer Govers en mej. Carels sloten zich hierbij aan. De heer Ringers constateerde met vol doening, dat accoord wordt gegaan met de voorwaarden der regeering De heer V a n d e V a 11 meende, dat de voorstellen bevestigen den triesten toestand van het algemeen en vroeg aandacht van al len voor verschillende mogelijke werken. Spr. wees hierbij op het verbeteren van den weg naar Egmond, wat toch grootendeels door Alkmaar moet worden betaald. Is het college in dezen mobiel, vroeg spr., om zooveel mo gelijk werkloozen daar te werk te stellen? Spr. juichte het boschplan zeer toe, ook al, omdat Alkmaar 100.000 heeft gevoteerd voor mede-aankoop van het Heilooër-bosch. Als spr. had kunnen vermoeden hoe dit zou afloopen, had hij daar niet zoo voor geijverd. Thans heeft Alkmaar er een strop aan, nu aan de zuidzijde der gemeente een woonoord ontstaat (in een naburige gemeente) voor goed-gesitueerden uit Alkmaar, die hier wer ken. Aangezien regeeren is vooruitzien, wa.. spr. sterk voor het boschplan, thans door B. en W. voorgesteld, waardoor zal worden bewerkt dat aan de genoemde Alkmaarders een woongelegenheid kan worden aangeboden, die zij nu in Heiloo zoeken. Dus een kwestie van zelfbehoud en voorts in het belang der werkver schaffing. De heer Venneker vroeg om spoed voor het boschplan en zou ook graag den aanleg zien van een parkeerterrein in het centrum der stad. Weth. Westerhof was verheugd over de ontvangst van de voorstellen. Hij rekende op aanneming van het boschplan en op den aanleg van den weg Zuiderhoutlaan—Wilhelminalaan, twee groote werken, waaraan tal van menschen langen tijd werk hebben. Het boschplan is voor Alkmaar noo dig, meende spr er moet gelegenheid voor vestiging worden geboden, als men forensen wil trekken, zooals werd ge hoopt bij de opening van den electri- schen trein. De plannen voor het booren worden met spoed voorbereid, met een paar weken zal reeds een exploitatie-berekening worden aan geboden. De uitvoering ervan is een gróót stadsbelang en spr. hoopte en vertrouwde, dat men hef zal kunnen accepteeren, opdat de gemeente zal kunnen concurreeren met Hei loo. Het bedrag van een ton voor het bosch aldaar achtte spr. verloren en hij geloofde, dat door aanleg van een bosch in Alkmaar zelf de trek naar Heiloo zal ophouden. Een van de weinige lichtpunten van dezen tijd noemde spr. de mogelijkheid om thans voor betrekkelijk lagen prijs groote werken aan te leggen, waarvan het boschplan er één is. V at betreft de weg naar Egmond, zei spr., dat er reeds een aandrang is uitgeoefend om Alkmaarsche werkloozen daarbij te werk te stellen. Nu ook uit den raad daarover is ge sproken. zou spr. gaarne met het Hoogheem raadschap een conferentie daarover willen houden. Aanleg van een parkeerpark zou sj>r gaarne zien. omdat elke handeling te£"! autoverkeer een stommiteit is- Een vliegve in Alkmaar zou eveneens zeer toe te )u;^ zijn. De ligging der 9tad is daarvoor vo g spr. zeer gunstig. Plannen daarvoor moeten in de hand worden gewerkt op alle b Allen, die werk kunnen laten verr.chten. werden door spr. uitgenoodigd, dat te laten uitvoeren Vélen, die van crisis niet te lijdei hebben, zingen mee het bezuinigwslkdje en maken de crisis nog wee erger. Thans kun nen de menschen goed en goedkoop laten werken. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Levering smidswerk aan de gemeente. In Nov. 1932 wendden de afd. Alkmaar van den Bond van smedenpatroons en van den r. k. smedenbond zich tot den raad met verzoek: a. het z.g. kachelwerk niet langer in eigen beheer door den dienst der gemeentewerken te laten uit voeren; b. het bij verschillende takken van dienst voorkomende smidswerk óf aan te besteden öf te verdeelen onder de georganiseerde patroons. B. en W. stelden thans naar aanlei ding van dit verzoek voor hen te mach tigen aan adressanten te berichten: a. dat het voor de gemeente van be lang is dat het kachelwerk in eigen be heer blijft bij den dienst der gemeente werken; b. dat voortaan bij alle takken van dienst al het andere smidswerk, voor zoover voor inschrijving vatbaar, niet anders zal worden opgedragen 'dan na dat zooveel mogelijk alle smedenpa troons ter plaatse een üitnoodiging heb ben ontvangen voor het doen eener in schrijving en dat het niet voor inschrij ving vatbare smidswerk zoo mogelijk na prijsopgave zal worden verdeeld onder de plaatselijke smedenpatroons. De heer S t o u t jj e s d ij k zag niet in, dat het kachelwerk bij gemeentewerken moet blijven. Hij zou gaarne in overeen stemming met het advies uit Den Haag het particulier bedrijf willen inschake len. De particuliere smeden hebben ook werk noodig. Weth. Klaver zei, dat het kachel werk als zeer riskant wordt opgevat door de smeden, waardoor de inschrij vingssommen zeer hoog werden. Ge meentewerken was van oordeel, dat dit niet meer verantwoord was. Het zal dus in het belang der gemeente zijn, de kachels te houden bij het bedrijf d r gemeentewerken. De heer Ringers adviseerde de bij lage aan te nemen, maar alsnog een commissie van bijstand gelegenheid te geven de stukken, over het kachelwerk van Gemeentewerken ontvangen, in te zien. De heer Kei}sper ging met de bij lage accoord omdat de patroons geen bezwaar teg tegen hadden geopperd. De heer V a n d e V a 11 zei, dat de heer Ringers zeker met de bijlage zou meegaan, als hij de cijfers enz. had gezien in de commissie. Weth. Klaver vond het verzoek van den heer Ringers te ver gaande. Er was gelegen heid genoeg geweest de stukken in te zien. Overigens kan hij daartoe nog gelegenheid krijgen. De heer Ringers vroeg alleen in de commissie voor de toekomst de kwestie nog te behandelen. Het voorstel werd aangenomen. Verordening beheer gemeentebedrijven. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten dd. 28 Aug. 1.1., waarbij enkele wenschen werden kenbaar ge maakt ten aanzien van de door den raad op 27 Juli j.1. vastgestelde verordening op het beheer der gemeentebedrijven, stelden B. en W. voor een zestal wijzi gingen van redactioneelen aard in die verordening aan te brengen en haar, al dus gewijzigd, opnieuw vast te stellen. Goedgekeurd. (De vergadering duurt voort.) (Ongecorrigeerd.) HEILOO. Een mobilisatievergadering. In het parochieblad waren alle boeren, bol- lenkweekers, tuinders en landbouwers bijeen geroepen om eens te zien wat er gedaan kon worden om van den winter voor broodsgebrek gevrijwaard te blijven. De vergadering stond onder auspiciën van den L. T. B. (Land- en Tuinbouwbond) en ruim 60 personen hadden aan de üitnoodiging gehoor gegeven. De voorzitter, de heer J, Sengers, opende met den Christelijken groet en gaf een uiteenzetting van den nood in land- en tuin bouw. Geeft de regeering steeds aan ons ver zoek gehoor als we om steun vragen of be scherming van land- en tuinbouw? Spr. meende die vraag met een wedervraag te moeten be antwoorden. Hebben de L. T. B.-ers hun tijd begrepen toen het nog weelde was in land- en tuinbouw. Stonden alle leden achter hun be sturen als de arbeidersbonden? Spr. moest tot zijn spijt „neen" antwoorden. En zou het daar aan niet liggen dat de regeering ons niet zóó hoort als we het graag hadden. Mijne heeren, zoo is het en niet anders. Blijf vanavond eens bier kijken. Nog niet de helft der aanwezigen is lid. Spr. wekte allen op om achter de lei ding te staan om wat te bereiken. De heer Schuijt deed mededeeling dat er klachten waren ingekomen van leden die voor de belasting werden lastig gevallen, terwijl zij meenden niets te moeten betalen. Hij wekte allen op om een biljet in te vullen en alsdan wordt alles grondig onderzocht. Spr. bood zijn medewerking aan. Met het hoofdbestuur heeft men zich in verbinding gesteld om toeslag te krijgen op de aardbeien. Er is een onderzoek gehouden en op dien grond zal het voor dit ge west niet meevallen. Eigenlijk was die en- quete onjuist omdat in Kennemerland de pro ductiekosten hooger zijn dan bijv. in Zeeland en op dien grond zal het gew. bestuur opnieuw stappen bij de regeering doen. In behandeling kwam de beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering in October te Haar lem. De heer Scholten e. a. wilden den aftre. denden voorzitter Kampschoër niet meer terug. Hij was zoo overbelast met functies, dat hij nergens tijd voor kon vinden. En in dezen tijd is een krachtige figuur meer dan noodig. Hij kijkt te veel de hooge autoriteiten naar de oogen en dat moet niet. Spr. stelde candidaat den heer de Kok uit Monster, hoofdbestuurslid. Pastoor van Meeuwen vond het niet zoo een voudig om een zittenden voorzitter van het hoofdbestuur te wippen. Al» hij niet geichikt is, zou men dat moeten onderzoeken. Moeten wij die er niets van weten daar op af gaan? Dat leek spr. toch wat te erg. De heer Schuyt sprak in gelijken geest en meende bo vendien dat men met zachtheid meer bereikt dan met geweld. Het voorstel Scholten werd onvoldoende ondersteund. Daarna stelde de voorzitter voor dat de vergadering met op- stcan of zitten blijven den af te treden voor zitter zijn vertrouwen gaf. Wie opstond was voor aanblijven. Er stond echter niemand op. Een der aanwezigen zeide dat men evenmin kon beoordeelen of hij wel geschikt was. De door het bestuur te benoemen afgevaardigde kreeg vrij mandaat. Daarna kwam aan de orde het punt waar voor de vergadering was bijeen geroepen. In eerste instantie was men stil, doch later kwa men enkele tongen los. We zullen ons bepa len tot een resumé van de uitingen. Men was dankbaar voor den steun det gemeente in den vorm van tuinderscrediet. Doch het is onvol doende. De regeering doet te kort. Indien zij voor de helft den steun gaf van de gemeente, was men voor broodsgebrek gevrijwaard. En al zal men ook nog eten hebben, dan is er drin gende behoefte aan kleeding, schoeisel en bed- degoed, want men raakt elk jaar meer uitge put. Het hoofdbestuur van den L. T. B. doet veel te kort. Men kan niet aan de gedachte ontkomen dat de hoofdbestuursleden (althans meerdere van het hoofdbestuur) de ministers naar de oogen kijken en niet zoo durven optre den als de vakbonden. De vergadering sprak zich uit dat men het bestuur opdroeg om deze gedachte bij het hoofdbestuur en gemeentebestuur over te bren gen. Zeer krachtig werd aangedrongen op meer activiteit van het hoofdbestuur. Daarna sluiting. Hedenmiddag fe één uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig was de heer van Drunen De burgemeester memoreerde het feit, dat de heer Govers thans zijn 25-jarig raads lidmaatschap herdenkt. Hij somde diens bestuursfuncties op en liet uitkomen hoeveel de heer Govers in het algemeen belang heeft gedaan. Onder instemming van de raad bood spr. den heer Govers de gouden medaille der ge meente aan. De heer Westerhof huldigde eveneens de iubilairs en teekende hem als een man wiens kameraadschap en groote verdiensten door ieder erkend worden. Spreker bood namens den geheelen raad een fraaie bloemenmand aan. De heer Govers bracht voor de hem ge brachte hulde hartelijk dank. Spreker wist niet, dat hij zoo'n goed mensch was, als thans beweerd wordt, dat hij is. Spreker her innerde aan de samenstelling van den raad 25 jaar geleden. Er waren toen 17 leden, maar spreker heeft er in totaal 60 verschil lende meegemaakt. Met hen allen vrede te houden vereischte moed. Spr. had steeds het vertrouwen van den raad, al moest hij door te drukke werkzaamheden eenige commissie benoemingen laten varen. In alle commissies heeft spreker prettig samengewerkt. Spr. had ook in den Overdiepolder voor de gemeente z. i. verdienstelijk werk voor de gemeente kunnen doen, al is hem dat soms moeilijk ge maakt. Spr. dankte allen voor het aange boden geschenk en achtte het een voorrecht de gouden medaille te hebben ontvangen. Spreker hoopte nog lang nestor te zijn en daarna dit eerebaantje aan den heer Wes terhof te kunnen overdragen. Hij dankte ten slotte allen, die aan deze huldiging hadden medegewerkt. De familie van den heer Govers was bij deze huldiging in de raadszaal aanwezig en werden door den burgemeester gecomplimen teerd. Van den raad en de heer Govers met diens familie werden daarna door den heer Klin- kert eenige foto's gemaakt. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. De heer Hoijtink ried B. en W. bij het adres van den heer Pot aan geen palen voor de radio-distributie meer te plaatsen, daar de stad hierdoor ontsierd wordt. Thans krijgen ook de bewoners van de Stuartstraat palen, hoewel ze geen gem. radio wenschen. De heer Bakker zou het adres voor kennis geving willen aannemen. De heer Ringers deelde mede, dat een ambtenaar een winkelier op de Laat mede deelde, dat diens zonnescherm-vergunning zou worden ingetrokken als hij geen kabel bevestiging toestond. De heer Bonsema liet uitkomen, dat alleen de Woningmaatschappij tegenwerkt. Spr. wist geen andere oplossing dan het plaatsen van palen, maar was bereid nogmaals met den neer Pot te overleggen. Recognitie beta len of kabels onder den grond leggen kan de gemeente evenwel niet doen. Wat een ambtenaar op de Laat gezegd kan hebben, wordt zeker niet gesteund door de directie. De burgemeester achtte in deze kwestie een hooge mate van zelfbeheersching noodig. Wanneer de raad naar de loodkabels gaat kijken, zal hij beseffen dat daardoor het stadsschoon niet geschaad wordt.. Het raads- gezag mag niet aangetast worden. De heer Hoijtink drong er op aan, zoo mogelijk de palen te doen verdwijnen. Wethouder Bonsema deelde mede, dat nie mand wordt aangesloten, die van den heer Pot slechts „tot wederopzeggens" toestem ming tot aansluiting krijgt. Besloten werd Zaterdag 7 Oct. de winkel sluiting buiten de orde te stellen. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar- en op het gemeentelijk nij verheidsonderwijs werd benoemd de heer G. A. Verkade. B. en W. stelden den raad voor over te gaan tot benoeming van een vijfde lidwerk gever (of werkgeversvertegenwoordiger) en een vijfde lid werknemer (of werknemersver tegenwoordiger) voor de commissie van toe zicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs. Be noemd werden tot lid-werkgever de heer M Duinmaijer en lid-werknemer de heer J. W F. Kraaijo, alhier. Besloten werd aan het bestuur van de Ver eeniging St. Joseph van de R.K. Jongens scholen alhier toe te staan de gelden noodig voor verbeteringen aan de Sint Bavoschool. Het betreft inrichting van closets met spoe ling, verbreeding van portalen voor berging van kleeding, aanleg van een electrische lichtleiding en verbetering der ventilatie. In bespreking kwamen de voorstellen be treffende werkverschaffing, wat betreft de uit te voeren werken en de arbeidsvoorwaarden, een en ander zooals in bijlage No. 122 (uit voerig gepubliceerd in onze courant van gis ter) was opgenomen. De raad besloot tot uitvoering der voorge stelde objecten en tevens tot het maken van een speelterrein met toebehooren op het Sportpark, het uitdiepen van slooten bij het terrein der gem.werken en het schoonmaker van de Zandersloot wat 220 arbeidswekea meer geeft. Punt 3. het maken van een nieuw tracé voor de Zuiderhoutlaan werd voorloopig door het college teruggenomen. De heer Westerhof zeide, dat men binnen enkele weken met een boschplan zal komen. In verband met van belanghebbenden ont vangen adressen met verzoek het zgn. kachel werk niet langer door den dienst der Ge meentewerken te laten uitvoeren en het bij verschillende takken van dienst voorkomen de smidswerk aan te besteden of te verdeelen onder de georganiseerde patroons, besloot de raad het kachelwerk in eigen beheer bij den dienst der G.W. te houden en voortaan bij alle takken van dienst het smidswerk voor zoover het voor inschrijving geschikt is, niet anders op te dragen dan nadat zooveel moge lijk alle smedenpatroons ter plaatse een üit noodiging hebben ontvangen voor het doen eener inschrijving. Het niet voor inschrijving vatbare smidswerk zal zoo mogelijk na prijs opgave worden verdeeld onder de plaatse- lljke smedenpatroons. GETROUWD; Wouter Beemsterboer en Elisabeth van der Goes. Jan Hoekmijer en Anna de Zwart. Pieter Jansen en Clasina Asjes. GEBOREN: Maria Bernardina Theresia d. v. Johan- nes Jozef Antonius Smit en Bernardina Ma ria Zonderhuis. (Ongecorrigeerd.) RELLETJES TE ENSCHEDE. Vrouwen protesfeeren. Naar aanleiding van een gisteravond ge houden vergadering van bet z.g.n. Neutrale Vrouwen Comité verzamelden zich vanmor gen vele honderden vrouwen voor het ge meentehuis van Lonneker, om te protestee ren tegen de schorsing van een tewerkgestel de in de werkverschaffing. Toen de burge meester van Lonneker weigerde de vrouwen te ontvangen werd het zeer rumoerig. Het geheele rijverkeer werd gestremd en de Enschedesche politie stond voor de moeilijk heid de. groote menigte vrouwen te verdrij ven, die ondanks alle aanmaningen weiger den uiteen te gaan. Tenslotte moest.de poli tie tot hardhandige middelen overgaan, waar op een man de vrouwen aanspoorde niet aan de bevelen der politie gevolg te geven. De man werd daarop wegens opruiing gearre steerd en naar het in de nabijheid gelegen politie posthuis, waar zij een dreigende houding aan namen. Zij eischten, dat de poli tie den gearresteerden man zou vrijlaten. Ook een aantal mannen bemoeide zich met de zaak, zoodat de politie tenslotte genood zaakt was de menigte op hardhandige wijze uit een te drijven Den gebeden morgen bleef het in de binnenstad zeer rumoerig. Eerst tegen den middag keerde de rust terug DIENEN OP KORTEN TERMIJN. Het Kon. Besluit ingetrokken. Bij K. B. is ingetrokken het K. B. van 19 Ja nuari 1928 en de daarbij vastgestelde regeling ncpens het aangaan bij het leger hier te lande van een vrijwillige verbintenis op korten ter mijn, door jongelieden die voornemens zijn zich in Nederlandsch-Indië te vestigen. Voorts is bepaald, dat jongelieden die reeds krachtens bovenbedoelde regeling een verbin tenis hebben gesloten, dit verband mogen uit dienen en dat de jongelieden te wier behoeve de minister van defensie reeds machtiging heeft verleend tot het aangaan van deze ver bintenis, alsnog voor het sluiten van dat ver band in aanmerking mogen komen. GROOTE STAKINGEN IN AMERIKA, Verschillende gevechten; doo- den en gewonden. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat ondanks de onderteekening van de nieuwe caca koren code door president Roosevelt de toestand in het stakingsgebied van de bruinkolenmij- nen en Pennsylvanië nog steeds zeer ernstig is. Er zijn 100.000 mijnwerkers in staking, die de ondernemers willen dwingen hun vak- vereeniging te erkennen. Te Ambridge overvielen postende stakers een 100-tal werkwilligen. De hulppolitie greep in en trachtte de stakers met traan gas terug te dringen. Toen zij met steenen werden gebombardeerd, maakten de hulp agenten echter van hun vuurwapens gebruik, waarop een gevecht ontstond, waarbij twee personen werden gedood en een 10-tal ge wond. Volgens de politie zouden de stakers van dum-dum-patronen gebruik hebben ge maakt. Te Harrisburgh in den staat Illinois ver nielden stakers met behulp van bommen zes woningen van werkwilligen. Een nog niet bekend aantal personen werd hierbij gewond. Te Sullivan in den staat Indiana werd een mijnwerker bij een gevecht tusschen stakers en werkwilligen gedood. DE „KWARTEL" NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen te 7.10 uur is het K. E. M. vliegtuig „De Kwartel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 4 pas* sagiers, resp. met bestemming Cairo, Bushir, Calcutta en Singapore. Het vliegtuig neemt mee 304.181 K.G. post, 13.030 K.G. pakketpost en 39.190 K.G, ladtoA tm

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 3